CZ1312U1 - Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů - Google Patents

Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů Download PDF

Info

Publication number
CZ1312U1
CZ1312U1 CZ19931395U CZ139593U CZ1312U1 CZ 1312 U1 CZ1312 U1 CZ 1312U1 CZ 19931395 U CZ19931395 U CZ 19931395U CZ 139593 U CZ139593 U CZ 139593U CZ 1312 U1 CZ1312 U1 CZ 1312U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wheels
track
crane
machines
stockyard
Prior art date
Application number
CZ19931395U
Other languages
English (en)
Inventor
František Ing. Gurecký
Oto Ing. Návrat
Original Assignee
Vítkovice, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vítkovice, A.S. filed Critical Vítkovice, A.S.
Priority to CZ19931395U priority Critical patent/CZ1312U1/cs
Publication of CZ1312U1 publication Critical patent/CZ1312U1/cs

Links

Landscapes

  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Control And Safety Of Cranes (AREA)

Description

Technické řečení se týká zařízení zabraňujícího příčení mostových jzřáoů a skládkových strojů, jejichž podvozky, větčinou s individuálně řečeným pohonem, pojíždějí po kolejnicích pojezdové dráhy a řečí jeho vhodným konstrukčním provedením podstatně omezit namáhání a opotřebení ocelové konstrukce stroje i kolejové dráhy pojezdu, a to velice přesným měřením napříčení tohoto stroje pojíždějícího po kolejové dráze.
Dosavadní stav techniky
Doposud se pohon jeřábů provádí tak, že nejméně jedno kolo pravého a levého podvozku je spojeno průběžným hřídelem tak, aby bylo zaručeno stejné odvalování obou hnacích kol, čímž by mělo být zabráněno příčení jeřábu na jeřábové dráze. Rovněž se používá samostatných pohonů každého z podvozků, přičemž vazba obou pohonů je provedena elektricky. Je známo zařízení pro zamezení příčení jeřábů, které sestává ze snímacího členu, který je umístěn v blízkosti nejméně jednoho z obou spřažených pojezdových kol pojíždějících po kolejnici. Vyrovnávací člen je vložen do poháněcího hřídele, spojeného s elektromotorem přes převodouvou skříň. Snímací člen sestává z kladky umístěné na konci úhlově páky, na jejímž opačném konci je ovládací člen, pro vysílání elektrických impulsů do vyrovnávacího členu. Snímací člen může být alternativně proveden i bez pohyblivých částí, kupříkladu na principu indukční cívky. Vyrovnávací člen sestává ze skříně, do níž zasahuje z každé strany poháněči hřídel, na jehož koncích jsou upevněna ozubená kola, která mají rozdílný počet zubů. Tato ozubená kola jsou v záběru se satelitními koly na hřídeli, který je otočně uložen v kleci. Tatb klec je jako celek- otočně uložena na koncích poháněcího i
h ř í d e 1 e. Na hřídeli sat e1 i t n í ch ko 1 j e d á le upevněno převodové
k o 1 o, z ab í r a j í c í s pastorkem* nas azeným na. h ř i d e 1 i
vy rovnáv ačího e1e kt .rického motoru. k t er ý .je upevněn k prvému
ozubenému bolu spojenému s Jedním koncem poháněči ho hřídele. !< vyrovnání diference v otáčkách Jednoho z kol dochází na základě impulsů snímacího členu, kdy se zapíná vyrovnávací elektrický motor. Rovněž Je známo zařízeni pro zamezení křížení jeřábů, které sestává ze čtyřech bezkontaktních snímačů a řídící Jednotky. Snímače Jsou induktivní se spínací funkcí v zóně své citlivosti a Jsou umístěné na obou koncích podpor Jeřábu po obou bocích kolejnice jeřábové dráhy v rovině kolmé na její podélnou osu, a reaqovat a snímač jejich zóna citlivosti začala podpor řídící jednoho řídicí mostového jeřábu, jednotka připojí to tak, aby vyslal impulz do řídící jednotky hned po přiblížení nákolku pojezdového kola k boku kolejnice na předem určenou vzdálenost. Každý snímač je samostatně spojen s řídící jednotkou, ke které jsou připojeny elektromotory a brzdy obou Při pohybu mostového jeřábu vpřed, bezkontaktní snímače. Po přiblížení ze snímačů k boku kolejnice na vzdálenost citlivosti, jednotka odpojí elektromotor. Brzda však zůstává v odbrzděném stavu. Odpojením elektromotoru poklesnou jeho otáčky, mostový jeřáb zaujme správnou polohu, snímač se oddálí od boku kolejnice a řídící jednotka opět připojí elektromotor. Druhá z brzd jeřábu je rovněž v odbrzděném stavu. Odpojením druhého z elektromotorů poklesnou jeho otáčky mostový jeřáb zaujme správnou polohu, snímač se oddálí od boku kolejnice a řídící jednotka opět připojí elektromotor. Mostový jeřáb je ve své podstatě veden po kolejové dráze bezkontaktními snímači. Dále je známo zařízení ke snímání vzájemné polohy stran u prostředků vedených v pevné dráze, např. u mostových
Při pohybu prostředku pojíždějícího po pevné centricky uložené otočné elementy s magnety, magnetů jsou umístěny selsyny vysílače, které jsou propojeny se selsyny přijímači tak, aby se při stejném smyslu otáčení selsynů vysílačů otáčely selsyny přijímače ve smyslu vzájemně selsyny vysílače stejnou rychlost otáčení, jeřábů, dráze se otáčejí Protilehle těchto opačném. Mají-li.
nedochází k pohybu klece diferenciálu. Jestliže se pohyb .jednoho 2 centricky uložených, otočných elementů vůči druhému zrychlí nebo :pomalí, dochází ke vzniku impulsů, čehož důsledkem je uvolnění klece diferenciálu kr u h o v ou stupnicí a vyρ i nacími Překročí-1 i lištami ovládajícími vypínače diferenciálu, příčení prostředku stanovenou hodnotu vypínací lišty vypnou vypínače diferenciálu, čímž dochází k vyrovnávání úhlových rychlostí jednotlivých pojezdových kol, pohybujících se po pevné dráze. Známo je i číslicové zařízení pro omezování zpříčení mostového jeřábu, které sestává z volného pojezdového kola, pevné spojeného s ozubeným věncem, z méřící kyvné páky, z pastorku a z magnetického otáčivého generátoru impulsů, spojeného s pastorkem prostřednictvím spojky, přičemž alespoň jeden z uvedených prvků je umístěn na drahách jeřábu. Každá z drah jeřábu je opatřena ve stejných vzdálenostech řídícími magnety, pracujícími jako bezdotykové prvky, přimontované k hlavě .kolejnice. Řídící magnety spolupracují s magnetickými konektory namontovanými na pevných nosných částech mostu .jeřábu, čímž dochází ke kontrole pohonu nosných částí a tím i mostu mostového jeřábu v optimální poloze. Ovládání jednotlivých pohonů mostu mostového jeřábu je koordinováno napojením generátorů impulsů na řídící počítače, které na základě impulsů korigují nežádoucí polohy mostu jeřábu tak, aby jeho vzpříčení nepřesahovalo stanovené meze.
Nevýhodou výše uvedených zařízení na zamezení příčení, zejména mostu mostových jeřábů je to, že sestávají ze značného počtu ať už mechanických, ovládajících jednotlivé pohonné způsoby zjišťování diferencí při snímání polohy jednotlivých částí podvozkové skupiny stroje ve většině případů neumožňují provádět vlivem stále měnících se provozních podmínek těchto zařízení přesná měření, což vede ke vzniku chybných údajů o polohách mostu vůči pojezdové dráze. Na základě těchto chybných informací dochází i při správné funkci řídících systémů ovládajících pohonné jednotky ke zhoršení pojezdových poměrů, čehož důsledkem se zvětšuje opotřebení nákolků pojezdových kol tak i elektrických prvků, jednotky, přičemž používané a kolejnic pojezdové dráhy, zvyšuje se namáhání ocelové konstrukce jeřábu, zvyšuje se odpor proti pojezdu a tím i celkové provozní náklady tohoto zařízení. Další nevýhodou je to, že tato zařízení se vy z naduj i velkou citlivostí na vnější vlivy a vysokou náročností na jejich údržbu.
Podstata těchnického řešení vyhodnocovací zařízení, minimálně jeden řídící řešením optickými
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů, která sestává ze snímacích prvků polohy napojených na řídící jednotku ovládající pohony jednotlivých poháněčích kol. Podstata technického řešení spočívá v tom, Že zařízení je tvořeno nejméně dvěmi dálkoměry umístěnými v krajních částech prostředku a napojenými na přičemž na toto zařízení je připojen systém ovládání pohonů kol a kde protilehle každého dálkoměru je upevněna nehybná odrazová plocha.
Výhodou zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů je to, že tímto novým koncepčním využívajícím vzájemné vazby mezi nejméně dvěmi dálkoměry a vyhodnocovacím zařízením pracujícím v periodickém časovém režimu dochází k velice přesnému měření poloh jednotlivých částí stroje pojíždějícího po pojezdové dráze. Další výhodou je to, že toto zařízení se vyznačuje konstrukční i provozní nenáročností a nízkou citlivostí na působení vnějších vlivů. Rovněž výhodou je to, že poměrně vysokou přesností měření je dosahováno výrazného snížení jednak namáhání ocelové konstrukce stroje a jednak opotřebení strojních dílů stroje. Výhodou je i to, že přesnost měření není ovlivňována měňícími se provozními podmínkami a stavy pohybujícího se zařízení, jakými jsou např. nežádoucí prokluzy kol jednotlivých podvozků podvozkových skupin stroje.
Přehled obrázků na výkresech
Ν ·Λ ρ ř T 1 O 2 O I~I é m V / k I- 3 e obr. 1 zobrazen boční pohled b Li s j o ř á b o v ý m m o st o <n o, :> ta r . 2 * i '< 1 a d n é o r o v o d e n í
Zařízeni pro zabráněni příčení, zejména mostových .jeřábů proveden í ,adni podle př umístěnými na pohubujícím ? tvořeno dvěmi dál korné1-? prostředku 2 nad .jednotlivými V ý 31Uρ '/ Op t i O !·:.· ýc ta dálkoměrů i zařízení .jsou napojeny na vyhodnocovací zařízení 4 pracující v periodickém časovém režimu, např. na počítač, přičemž na toto vyhodnocovací zařízení 4 jsou připojeny řídící systémy 5 ovládání pohonů kol. Protilehle dálkoměru í_ je upevněna nehybná odrazová plocha 6.
Při pojezdu prostředku 2. po kolejové dráze dochází prostřednictvím dálkoměrů 1_ jejichž paprsek dopadá na pevnou odrazovou plochu 6. k měření vzdálenosti mezi odrazovou plachou 6 a prostředkem 2, přičemž tyto údaje .jsou v periodickém časovém režimu sledovány vyhodnocovacím zařízením 4. Při příčení prostředku 2, t.j. mostu mostového jeřábu dochází ke vzniku diference údajů obou dálkoměrů 1_. Tato změna je vyhodnocována vyhodnocovacím zařízením 4, přičemž vzniklá diference .je kompenzována změnou stavu řídícího systému 5 ovládání pohonu kol, kdy dochází ke snižování či zvyšování úhlové rychlosti jednotlivých hnacích kol.

Claims (1)

  1. N A F: C '! N K O o H R A N IJ
    7. nř i z ·ϊη í pro zabránění př i den í , zejména mostových e ř á o č.. 7^'-é cest :<< á ;a snímacích prvkfi polohy napojených na 7 i d 1 o 1 jednotku ovládající pohony jednotlivých poháněčích kol, η n a č. e n á t í m , že .je tvořeno nejméně dvěmi dálkoměry <1) umístěnými v krajních částech prostředku (2) a napojenými na vyhodnocovací zařízení (4), přičemž na toto vyhodnocovací zařízeni (4) Je připojen minimálně jeden řídící syetém' (5) ovládání pohonů kol a kde protilehle každého dál komáru (1) je upevněna nehybná odrazová plocha (£.).
CZ19931395U 1993-10-08 1993-10-08 Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů CZ1312U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19931395U CZ1312U1 (cs) 1993-10-08 1993-10-08 Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19931395U CZ1312U1 (cs) 1993-10-08 1993-10-08 Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ1312U1 true CZ1312U1 (cs) 1994-02-04

Family

ID=38734956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19931395U CZ1312U1 (cs) 1993-10-08 1993-10-08 Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ1312U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7597176B2 (en) Elevator car position determining system and method using a signal filling technique
EP2088026B1 (en) Movable body system having linear motor
JP4397689B2 (ja) 絶対ケージ位置を決定するための測定システムを備えたエレベータ設備
CN100503333C (zh) 轨道车往返行走多点定位系统
CN1931628B (zh) 有轨台车系统
FI126734B (fi) Paikannuslaitteisto, hissi sekä menetelmä hissikorin paikan määrittämiseksi
US20130037384A1 (en) Incremental multi-position detection system for a revolving electromagnetic transfer system
JPS6395307A (ja) 路面凹凸計測装置
CN103235594A (zh) 一种牵引控制系统及牵引位置校正计算方法
CZ1312U1 (cs) Zařízení pro zabránění příčení, zejména mostových jeřábů a skládkových strojů
CN202139537U (zh) 小车左右直线同步行走控制电路及检测装置
CN103163795A (zh) 牵引控制系统及牵引位置定位计算校正方法
US5631452A (en) System for position loss recovery for an elevator car
US11499842B2 (en) Position detection system and method for detecting a movement of a machine
US6508353B1 (en) Conveyor and plant for baling paper pulp
CN102897195B (zh) 一种城市轨道交通检修小车定位系统
KR930006875B1 (ko) 반송용전차의 주행제어시스템
KR101013588B1 (ko) 선형동기전동기의 위치검출장치
JP5216667B2 (ja) 速度検出装置、速度検出方法及び列車速度検出システム
JP3598279B2 (ja) 位置検知システム
EP1985345B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Geschwindigkeitsbestimmung an Fahrgeschäften
GB2140185A (en) Preventing collisions between automated vehicles
AU2020249007A1 (en) Device and method for detecting a wheel moving along a rail
CN107576295B (zh) 一种电机动子高速直线位移传感检测装置
KR100468589B1 (ko) 선형전동기의 위치 검출방법 및 그 장치