CZ12999U1 - Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody - Google Patents

Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody Download PDF

Info

Publication number
CZ12999U1
CZ12999U1 CZ200213742U CZ200213742U CZ12999U1 CZ 12999 U1 CZ12999 U1 CZ 12999U1 CZ 200213742 U CZ200213742 U CZ 200213742U CZ 200213742 U CZ200213742 U CZ 200213742U CZ 12999 U1 CZ12999 U1 CZ 12999U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tank
flow
perforated partition
sliding plate
chemically treated
Prior art date
Application number
CZ200213742U
Other languages
English (en)
Inventor
Bohumír Rndr. Halámek
Original Assignee
Bohumír Rndr. Halámek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bohumír Rndr. Halámek filed Critical Bohumír Rndr. Halámek
Priority to CZ200213742U priority Critical patent/CZ12999U1/cs
Publication of CZ12999U1 publication Critical patent/CZ12999U1/cs

Links

Landscapes

  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Description

Předmětem technického řešení je nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody, přepažená alespoň jednou děrovanou přepážkou a vhodná pro použití jako vločkovací a/nebo usazovací nádrž v úpravnách vod.
Dosavadní stav techniky
Chemická úprava povrchových vod se provádí jejich nadávkováním solemi železa nebo hliníku, agregací vyloučených sraženin, jejichž hlavní komponentou jsou hydroxidy železa nebo hliníku, a do nichž se adsorbují nečistoty přítomné v upravovaných povrchových vodách, v gélovité vločky, a separací těchto vloček z upravovaných vod usazováním a filtrací nebo jen filtrací. Agregace vloček ajejich separace probíhají rovněž při úpravě podzemních vod, které obsahují hydrogenuhličitany železa a manganu, a při níž se gélovité vločky vytvářejí agregací hydroxidů železa a manganu, které se z upravovaných vod vyloučí jejich provzdušněním. Rozhodující význam pro dosažení optimálního technologického účinku a nízkých provozních nákladů mají rovnoměrné zdržení chemicky upravované vody a hydraulické podmínky agregace ve vločkovací nádrži a rovnoměrné zdržení chemicky upravované vody v usazovací nádrži.
Rovnoměrného zdržení, tj. stejných dob agregace všech dílčích objemů chemicky upravované vody ve vločkovací nádrži, se dosahuje potlačením jejích zkratových proudění. Hydraulické podmínky agregace se vytvářejí agregačním mícháním chemicky upravované vody, ato buď mechanickým ve vločkovacích nádržích s pádlovými míchadly, nebo hydraulickým ve vločkovacích nádržích s děrovanými stěnami. Rovnoměrného zdržení upravované vody v usazovací nádrži se dosahuje potlačením jejích zkratových proudění děrovanou stěnou instalovanou na vstupu do této nádrže.
Technologicky i ekonomicky nejméně výhodné jsou historicky starší vločkovací nádrže s pádlovými míchadly. Jejich technologickými nevýhodami jsou nerovnoměrné zdržení chemicky upravované vody, jehož příčinou jsou její zkratová proudění vyvolávaná maloplošným přítokem chemicky upravované vody a otáčením pádel, nerovnoměrné rozložení hodnot rychlostního gradientu ajejich příliš široké rozmezí (kromě rychlostního gradientu přiměřených hodnot, který napomáhá agregaci vloček, působí i rychlostní gradient vysokých hodnot, který rozbíjí vytvořené větší vločky). Ekonomickou nevýhodou vločkovacích nádrží s pádlovými míchadly jé spotřeba elektrické energie na jejich pohon.
Vločkovací nádrže s děrovanými stěnami jsou technologicky i ekonomicky výhodnější. Technologicky proto, že zajišťují rovnoměrné zdržení chemicky upravované vody v těchto nádržích a rovnoměrné rozložení přiměřených hodnot rychlostního gradientu v chemicky upravované vodě (prakticky se nevyskytují jeho vysoké hodnoty, takže nedochází k rozbíjení větších vloček). Ekonomickou předností vločkovacích nádrží s děrovanými stěnami jsou nulové provozní náklady, neboť energetických zdrojem je v tomto případě gravitace. O tom, jak se využívají technologické předností vločkovacích nádrží s děrovanými stěnami rozhoduje především to, zda se jedná o děrované stěny s neměnnou nebo s měnitelnou průtočnou plochou.
Podstatnou nevýhodou vločkovacích nádrží s děrovanými stěnami s neměnnou průtočnou plochou je obtížné navrhování jejich parametrů a nemožnost přizpůsobit je a tím i hydraulické podmínky agregace provozním podmínkám chemické úpravy vody. Tato nevýhoda je odstraněna u vločkovacích nádrží s děrovanými stěnami s měnitelnou průtočnou plochou, jejichž parametry lze přizpůsobovat konkrétním podmínkám úpravy vody, především jejímu průtoku. Seřizování průtočné plochy děrovaných stěn v těchto vločkovacích nádržích je však poměrně pracné, náročné na pozornost a čas a dokonce i problematické z hlediska bezpečnosti práce, takže tato jejich přednost se v praxi využívá jen zřídkakdy, a mnohdy - po jejich seřízení v rámci zkušebního provozu - se v běžném provozu nevyužívá vůbec.
-1 CZ 12999 Ul
Správné seřízení průtočných ploch děrovaných stěn s měnitelnou průtočnou plochou, při němž se využívá celá výšková ztráta, která je k dispozici, je v řadě případů velmi žádoucí nejen při větších změnách průtoku chemicky upravované vody, ke kterým dochází v řádu měsíců nebo i let, ale i při jeho menších změnách, k nimž dochází každodenně. Pokles průtoku chemicky upravované vody má totiž za následek, že se tato výšková ztráta využívá jen částečně, neboť vločkovací nádrže s děrovanými stěnami musí být dimenzovány na projektované průtoky chemicky upravované vody, a ty jsou vesměs podstatně vyšší než ty, které se dnes skutečně provozují. Při provozování vločkovacích nádrží na nižší než projektované průtoky chemicky upravované vody je proto třeba průtočné plochy v těchto děrovaných stěnách zmenšit, aby se výškové ztráty, které jsou k dispozici, mohly využívat celé, zejména tehdy, jsou-li tyto výškové ztráty menší než je technologicky potřebné. Nevýhodou vločkovacích nádrží s děrovanými stěnami směnitelnou průtočnou plochou je i to, že změny jejich průtočných ploch a tím i hydraulických podmínek agregace v závislosti na změnách průtoku chemicky upravované vody není možné automatizovat.
Nevýhodou usazovacích nádrží s děrovanou stěnou instalovanou na vstupech do nich je nejčastěji to, že je v usazovací nádrži jen zavěšena. Takto instalovaná děrovaná stěna nezpůsobuje žádnou výškovou ztrátu, neboť neklade jí protékající chemicky upravované vodě dostatečně velký hydraulický odpor, jehož je zapotřebí pro rovnoměrné rozdělení jejího průtoku po příčném profilu usazovací nádrže a zajištění jejího rovnoměrného zdržení v ní. Na potlačení zkratových proudění je proto třeba realizovat další opatření, např. úpravy odtokových žlabů chemicky upravované vody.
Podstata technického řešení
Popsané nevýhody nemá nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody, přepažená alespoň jednou děrovanou přepážkou podle technického řešení, jehož podstatou je, že děrovaná přepážka pozůstává z nejméně jednoho pole, které je sestaveno z pevného roštu, posuvné desky aposouvacího ústrojí pro posouvání posuvné desky po pevném roštu, přičemž pevný rošt je opatřen soustavou prvních průtočných otvorů a posuvná deska je opatřena soustavou druhých průtočných otvorů, kde pevný rošt a posuvná deska ksobě svými plochami přiléhají, přičemž posuvná deska je s pevným roštem spojena suvně pro umožnění posouvání soustav druhých průtočných otvorů vůči soustavám prvních průtočných otvorů s cílem regulovat proudění chemicky upravované vody za děrovanou přepážkou.
Standardní je nádrž přepažená alespoň jednou děrovanou přepážkou podle technického řešení, ve které jsou počet, velikost a rozmístění prvních průtočných otvorů v pevném roštu shodné s počtem, velikostí a rozmístěním druhých průtočných otvorů v posuvné desce.
Lepší obslužnost nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že posouvací ústrojí posuvné desky každého pole děrované přepážky je vytvořeno jako alespoň jedna úchytka opatřená otvorem se závitem a upevněná na posuvné desce, a do tohoto závitu zašroubovaným šroubem, který je otočně uložen a zajištěn proti posunu ve svislém směru v pevné kulise připevněné na nebo nad pevným roštem.
Lepší a bezpečnější obslužnost nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že posuvné desky všech polí děrované přepážky jsou spojeny s nosníkem, který je dále spojen s ovládacím ústrojím pro posouvání posuvných desek po pevných roštech, ke kterým posuvné desky přiléhají.
Lepší a bezpečnější obslužnost nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že posouvací ústrojí je vytvořeno jako pákové ústrojí.
Automatizace nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že posouvací ústrojí, které je spojeno se všemi posuvnými deskami děrované přepážky, je rovněž spojeno se servomotorem připojeným na jednotku pro ovládání
-2CZ 12999 Ul průtoku chemicky upravované vody nádrží, nebo na čidlo, které reaguje na průtok chemicky upravované vody nádrží.
Lepší a bezpečnější obslužnost nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že každá posuvná deska děrované přepážky je opatřena prvním ozubením, do něhož zapadá druhé ozubení vytvořené na převodovém kole, které je upevněno na hřídeli uložené nad děrovanou přepážkou.
Automatizace nádrže přepažené alespoň jednou děrovanou přepážkou je podle technického řešení umožněna tím, že hřídel, na které jsou upevněna převodová kola s druhými ozubeními zapadajícími do prvních ozubení posuvných desek děrované přepážky, je spojena se servo10 pohonem připojeným na jednotku pro ovládání průtoku chemicky upravované vody nádrží, nebo na čidlo, které reaguje na průtok chemicky upravované vody nádrží.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je vysvětleno na třech příkladných provedeních nádrží přepažených jednou či více děrovanými přepážkami, které jsou znázorněny na přiložených výkresech, z nichž obr. 1 znázorňuje řez částí usazovací nádrže přepažené jednou děrovanou přepážkou s prvními posouvacími ústrojími, jimiž se ovládají posuvné desky jejích jednotlivých polí samostatně a ručně, obr. 2 řez částí vločkovací nádrže přepažené více než jednou děrovanými přepážkami s druhými posouvacími ústrojími, jimiž se ovládají posuvné desky všech polí každé děrované přepážky současně a rovněž ručně, a obr. 3 řez částí vločkovací nádrže přepažené více než jednou děrovanými přepážkami s třetími posouvacími ústrojími, jimiž se ovládají posuvné desky všech polí každé děrované přepážky rovněž současně, ale pomocí servomotoru.
Příklady provedení technického řešení
Provedení a nastavování průtočné plochy děrované přepážky 2 v usazovací nádrži la přepažené jednou touto děrovanou přepážkou 2 je vysvětleno na řezu částí příkladné usazovací nádrže la na obr. 1.
Děrovaná přepážka 2 pozůstává ze tří stejných polí 3, z nichž každé je sestaveno z pevného roštu 4 a s ním suvně spojené posuvné desky 5. Pevné rošty 4 jsou opatřeny soustavami prvních průtočných otvorů 6a a posuvné desky 5 jsou opatřeny soustavami druhých průtočných otvorů 6b, v obou případech kruhového tvaru, jejichž plochy se spolu při jedné poloze posuvných desek
5 na pevných roštech 4 kryjí, zatímco po posunutí posuvných desek 5 po pevných roštech 4 méně či více mimo tuto polohu jsou části ploch druhých průtočných otvorů 6b v posuvných deskách 5 méně či více překryty plnými plochami pevných roštů 4.
První posuvná ústrojí 7a jsou uspořádána takto: na každé posuvné desce 5 je připevněna úchytka 8 opatřená otvorem se závitem, do něhož je zašroubován šroub 9, který je otočně uložen a zajištěn proti posunu ve svislém směru v pevné kulise 10 upevněné na zábradlí pevné obslužné lávky 22 instalované nad děrovanou přepážkou 2. Horní konec šroubu 9 vyčnívající zpěvné kulisy 10 je opatřen vratidlem, které umožňuje obsluze manipulovat s posouvacím zařízením 7a vestoje.
Nastavování velikosti ploch průtočných otvorů 6a, 6b děrované přepážky 2 provádí obsluha z pevné obslužné lávky 22 vestoje otáčením šroubů 9 postupně ve všech třech polích 3 děrované přepážky 2. Při otáčení šroubů 9 ve směru hodinových ručiček se posuvné desky 5 posunují směrem nahoru a při otáčení šroubů 9 proti směru hodinových ručiček se posuvné desky 5 posunují směrem dolů. Otáčení šrouby 9 provádí obsluha při průtoku chemicky upravované vody, který se nesmí po dobu nastavování měnit, a nejlépe tak, že otáčí všemi šrouby 9 postupně všech tří polí 3 děrované přepážky 2 o stejný počet otáček a tento postup podle potřeby opakuje až je dosaženo požadované výškové ztráty způsobené děrovanou přepážkou 2.
-3 CZ 12999 Ul
Provedení a nastavování průtočné plochy děrované přepážky 2 ve vločkovací nádrží lb přepažené více než jednou děrovanými přepážkami 2 je vysvětleno na řezu částí příkladné vločkovací nádrže lb na obr. 2.
Děrovaná přepážka 2 pozůstává z pěti stejných polí 3, z nichž každé je sestaveno z pevného roštu
4 a k němu přiložené a sním suvně spojené posuvné desky 5. Pevné rošty 4 jsou opatřeny soustavami prvních průtočných otvorů 6a a posuvné desky 5 jsou opatřeny soustavami druhých průtočných otvorů 6b, v obou případech kruhového tvaru, jejichž plochy se spolu při jedné poloze posuvných desek 5 na pevných roštech 4 kryjí, zatímco po posunutí posuvných desek 5 po pevných roštech 4 méně či více mimo tuto polohu jsou částí ploch druhých průtočných otvorů ío 6b v posuvných deskách 5 méně či více překryty plnými plochami pevných roštů 4.
Druhé posouvací ústrojí 7b je uspořádáno takto: posuvné desky 5 všech pěti polí 3 děrované přepážky 2 jsou pomocí krátkých pásů JT spojeny s příčným nosníkem 12 umístěným nad touto děrovanou přepážkou 2, který je na jednom svém konci pevně spojen s koncem kratšího ramena nerovnoramenné ovládací páky 13 a na druhém svém konci pevně spojen s koncem kratšího ramena nerovnoramenné vyvažovači páky 16, které obě jsou instalovány na bočních okrajích vločkovací nádrže lb. Konec delšího ramena ovládácí páky 13, která je instalována na bočním okraji vločkovací nádrže lb lépe přístupném pro obsluhu, je opatřen zajišťovacím kolíkem 14, který je vyjímatelně vložen do jednoho zvíce otvorů regulační kulisy 15. Na konci delšího ramena vyvažovači páky 16, která je instalována na bočním okraji vločkovací nádrže lb hůře přístupném pro obsluhu, je zavěšeno závaží 17, které vyvažuje váhu pěti posuvných desek 5 děrované přepážky 2.
Nastavování velikosti průtočných ploch průtočných otvorů 6a, 6b v děrované přepážce 2 se provádí přestavováním nerovnoramenné ovládací páky 13 ajejím zajištěním ve vybrané poloze zasunutím zajišťovacího kolíku 14 do příslušného otvoru v regulační kulise J5. Tento postup, při němž se o stejnou dráhu současně posunou posuvné desky 5 všech pěti polí 3 děrované přepážky 2, se podle potřeby opakuje až je dosaženo požadované výškové ztráty způsobené děrovanou přepážkou 2.
Provedení a nastavování průtočné plochy děrované přepážky 2 ve vločkovací nádrží lb přepažené více než jednou děrovanými přepážkami 2 je vysvětleno na řezu částí příkladné vločkovací nádrže lb na obr. 3.
Děrovaná přepážka 2 pozůstává z pěti stejných polí 3, z nichž každé je sestaveno z pevného roštu 4 a s ním suvně spojené posuvné desky 5. Posuvné desky 5 jsou opatřeny druhými průtočnými otvory 6b kruhového tvaru. Pevné rošty 4 jsou vytvořeny z vodorovně uspořádaných pásů, mezí nimiž jsou mezerami o šířce, která se rovná průměru druhých průtočných otvorů 6b v posuvných deskách 5, vymezeny první průtočné otvory 6a obdélníkového tvaru. Při jedné poloze posuvných desek 5 na pevných roštech 4 jsou druhé průtočné otvory 6b v posuvných deskách 5 orientovány celými svými plochami do prvních průtočných otvorů 6a v pevných roštech 4, zatímco po posunutí posuvných desek 5 po pevných roštech 4 méně či více mimo tuto polohu jsou částí ploch druhých průtočných otvorů 6b v posuvných deskách 5 méně či více překryty plnými plochami pevných roštů 4.
Třetí posouvací ústrojí c je uspořádáno takto: na horních okrajích posuvných desek 5 všech pěti polí 3 děrované přepážky 2 jsou upevněna rovná první ozubení 18a, která zapadají do druhých ozubení 18b pěti převodových kol 19 pevně nasazených na hřídeli 20, jejíž oba konce jsou uloženy v ložiscích stojanů instalovaných na okrajích obou bočních stěn vločkovací nádrže lb, a která je spojena se servomotorem 21 umožňujícím otáčení příčné hřídele 20 oběma směry. Servomotor 21 je opatřen přepínačem, jímž se uvádí do chodu v požadovaném směru, a jímž se zastavuje jeho chod, a dvěma koncovými vypínači, které zastavují jeho chod při dosažení nastavených mezních poloh posuvných desek 5 na pevných roštech 4.
Nastavování průtočných ploch průtočných otvorů 6a, 6b v děrované přepážce 2 se provádí přepnutím a vypnutím přepínače, kterým se ovládá servomotor 21. Poté, co obsluha stiskem
-4CZ 12999 Ul přepínače uvede do chodu v požadovaném směru servomotor 21, začne se požadovaným směrem otáčet hřídel 20 s druhými ozubeními 18b na převodových kolech 21 a začnou se posouvat rovná první ozubení 18a všech pěti posuvných desek 5 děrované přepážky 2 po jejich pevných roštech
4. Posouvání všech pěti posuvných desek 5 po jejích pevných roštech 4 se zastaví poté, co obsluha vypne přepínač, a provádí se opakovaně po malých krocích až je dosaženo požadované výškové ztráty způsobené děrovanou přepážkou 2. Posun posuvných desek 5 po pevných roštech 4 se automaticky zastaví vypnutím koncových vypínačů poté, co se posuvné desky 5 posunou do svých krajních poloh.
Nádrže £ na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody přepažené jednou děrovanou přepážkou 2 lze využít k zajištění rovnoměrného průtoku upravované vody usazovací nádrží la a/nebo vločkovací nádrží lb - v tomto případě se použije jedna tato děrovaná přepážka 2 instalovaná na vtoku do nádrže £ - nebo kagregačnímu míchání chemicky upravované vody ve vločkovací nádrži lb - v tomto případě se použije více těchto děrovaných přepážek 2 instalovaných ve vločkovací nádrží lb. Při použití děrované přepážky 2 k zajištění rovnoměrného průtoku upravované vody usazovací nádrží la nebo vločkovací nádrží lb sehrává rozhodující úlohu hydraulický odpor, který tato děrovaná přepážka 2 klade jí protékající chemicky upravované vodě. Ten musí být dostatečně velký, aby rozdělil průtok upravované vody rovnoměrně po příčném profilu nádrže £ avšak nikoli příliš velký, aby přitom vytvářený rychlostní gradient nerozbij el větší vločky. Při použití více děrovaných přepážek 2 k agregačnímu míchání chemicky upravované vody jsou důležité hodnoty rychlostního gradientu, který se. vytváří průtokem upravované vody otvory 6a, 6b v děrovaných přepážkách 2. V obou případech je viditelným ukazatelenrnastavení průtočných ploch otvorů 6a, 6b výšková ztráta, tj. rozdíl hladin vody před a za každou děrovanou přepážkou 2, případně součet výškových ztrát za všemi děrovanými přepážkami 2.
Nejčastějšími změnami provozních podmínek v úpravnách vody jsou změny průtoku upravované vody. Ty mohou být buď každodenní, související se změnami odběru upravené vody do spotřebiště, nebo sezónní, které nej častěji souvisejí se změnami upravitelnosti surové vody, a konečně dlouhodobé, jejichž příčinou je postupný nárůst spotřeby upravené vody v zásobované oblasti (výrazný pokles spotřeby upravené vody v důsledku zvýšení její ceny po změně politickohospodářských poměrů po roce 1989 se pravděpodobně již nebude opakovat). Na každodenní změny průtoku upravované vody nelze při současném provedení nádrží s děrovanými stěnami s měnitelnou průtočnou plochou reagovat jinak než přibližným seřízením průtočných ploch těchto děrovaných stěn odpovídajícím nejčastěji provozovanému průtoku upravované vody. Na sezónní změny upravitelnosti surové vody před zimním a letním obdobím a na podstatné zvýšení průtoku upravované vody v důsledku trvalého nárůstu spotřeby upravené vody lze reagovat podobně přibližným sezónním nebo dlouhodobým seřízením průtočných ploch těchto děrovaných stěn. Použití nádrží s děrovanými přepážkami umožňuje mnohem větší operativnost přizpůsobování hydraulických podmínek agregace všem uvedeným podmínkám úpravy vody.
Zvláštním případem je hydraulické agregační míchání v těch úpravnách vody, v nichž příprava dobře separovatelných vloček vyžaduje relativně vysoké hodnoty rychlostního gradientu, k jejichž zajištění je zapotřebí vyšších výškových ztrát, než jsou k dispozici. V tomto případě je žádoucí maximálně využít výškové ztráty, která je k dispozici, a to i v každodenním provozu. To lze prakticky provést pouze přepažením vločkovacích nádrží lb děrovanými přepážkami 2 se současným nastavováním průtočných ploch všech jejich polí 3 buď jednoduchým způsobem ručně nebo lépe pomocí servopohonů 21, jejichž ovládání lze svěřit zařízením, která automaticky reagují na změny průtoku chemicky upravované vody.
-5 CZ 12999 Ul
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Nádrž (1) na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody přepažená alespoň jednou děrovanou přepážkou (2), vyznačujícíse tím, že děrovaná přepážka (2) pozůstává z nejméně jednoho pole (3), které je sestaveno z pevného roštu (4), posuvné desky (5) a posou5 vacího ústrojí (7) pro posouvání posuvné desky (5) po pevném roštu (4), přičemž pevný rošt (4) je opatřen soustavou prvních průtočných otvorů (6a) a posuvná deska (5) je opatřena soustavou druhých průtočných otvorů (6b), kde pevný rošt (4) a posuvná deska (5) k sobě svými plochami přiléhají, přičemž posuvná deska (5) je s pevným roštem (4) spojena suvně pro umožnění posunu soustav druhých průtočných otvorů (6b) vůči soustavám prvních průtočných otvorů (6a) s cílem ío regulovat proudění chemicky upravované vody děrovanou přepážkou (2).
2. Nádrž (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že počet, velikost a rozmístění prvních průtočných otvorů (6a) v pevném roštu (4) jsou shodné s počtem, velikostí a rozmístěním druhých průtočných otvorů (6b) v posuvné desce (5).
3. Nádrž (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že posouvací ústrojí (7) je
15 vytvořeno jako alespoň jedna úchytka (8), opatřená otvorem se závitem a upevněná na posuvné desce (5), a do tohoto závitu zašroubovaným šroubem (9), který je otočně uložen a zajištěn proti posunu ve svislém směru v pevné kulise (10), připevněné na nebo nad pevným roštem (4).
4. Nádrž (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že všechny posuvné desky (5) děrované přepážky (2) jsou spojeny s nosníkem (12), který je dále spojen s posouvacím ústrojím
20 (7) pro posouvání posuvných desek (5) po pevných roštech (4), ke kterým přiléhají.
5. Nádrž (1) podle nároku 4, vyznačující se tím, že posouvací ústrojí (7) je vytvořeno jako pákové ústrojí.
6. Nádrž (1) podle nároku 4, vyznačující se tím, že posouvací ústrojí (7) je spojeno se servomotorem připojeným na jednotku pro ovládání průtoku chemicky upravované
25 vody nádrží (1), nebo na čidlo průtoku chemicky upravované vody nádrží (1).
7. Nádrž (1) podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá posuvná deska (5) děrované přepážky (2) je opatřena prvním ozubením (18a), do něhož zapadá druhé ozubení (18b) vytvořené na převodovém kole (19), které je upevněno na hřídeli (20) uložené nad děrovanou přepážkou (2).
30 8. Nádrž (1) podle nároku 7, vyznačující se tím, že hřídel (20) je spojena se servomotorem (21) připojeným na jednotku pro ovládání průtoku chemicky upravované vody nádrží (1), nebo na čidlo průtoku chemicky upravované vody nádrží (1).
3 výkresy
CZ200213742U 2002-12-06 2002-12-06 Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody CZ12999U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213742U CZ12999U1 (cs) 2002-12-06 2002-12-06 Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200213742U CZ12999U1 (cs) 2002-12-06 2002-12-06 Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12999U1 true CZ12999U1 (cs) 2003-02-10

Family

ID=5476845

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200213742U CZ12999U1 (cs) 2002-12-06 2002-12-06 Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ12999U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1991814A1 (de) Vorrichtung zum verteilen und regeln eines von einer heiz- und/oder kühlquelle stammenden wärmeträgers
CN102794036B (zh) 变水位末端集水斜管沉淀池
CN101898808A (zh) 涡流溶气气浮系统
DE1501605B1 (de) Waermetauscher mit einem aufrecht stehenden Behaelter fuer die zu kuehlende Fluessigkeit,in den von oben Tauchrohre hineinragen
DE102012104429A1 (de) Binäreisherstellungsvorrichtung und Verfahren hierzu
CZ12999U1 (cs) Nádrž na využití výškové ztráty při chemické úpravě vody
CZ20024023A3 (en) Tanks on the use of head loss in the chemical water treatment
CN208995185U (zh) 混凝反应式斜管平流沉淀池
CN113173644B (zh) 基于颗粒污泥的污水处理系统
CN215053792U (zh) 一种浮渣挡板
CN205925088U (zh) 水处理系统及其出水装置
DE102013108998A1 (de) Temperier- und Wärmerückgewinnungssystem für wenigstens eine mit einem Fluid temperierbare Maschine und Verfahren zum Betreiben eines Temperier- und Wärmerückgewinnungssystem
CN205187986U (zh) 可自动调节水量的污水处理装置
DE3002610A1 (de) Anlage zum kontinuierlichen kochen o.dgl. waermebehandlung von feststoffgegenstaenden, insbesondere lebensmitteln
CN221166016U (zh) 一种水处理行业模块式分区配水装置
CN107376685B (zh) 一种适用于有害藻华治理的药剂储混料装置
PL91381B1 (cs)
CN102531171A (zh) 多段多级水力混合搅拌系统
CN217757010U (zh) 一种颗粒污泥污水处理系统
CN202410583U (zh) 多段多级水力混合搅拌系统
CN214090261U (zh) 一种用于截留井内的阶段性自控分布式底泥扰动装置
EP2817507A1 (de) Kraftwerk
DE721716C (de) Wasserkraftwerk mit einer Mehrzahl von Laufraedern
CN210975762U (zh) 可调节拦污栅结构
CN214075198U (zh) 一种分区域沉淀高效均流式沉淀池

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030210

MK1K Utility model expired

Effective date: 20061206