CZ11724U1 - Hydroizolační hmota - Google Patents

Hydroizolační hmota Download PDF

Info

Publication number
CZ11724U1
CZ11724U1 CZ200112201U CZ200112201U CZ11724U1 CZ 11724 U1 CZ11724 U1 CZ 11724U1 CZ 200112201 U CZ200112201 U CZ 200112201U CZ 200112201 U CZ200112201 U CZ 200112201U CZ 11724 U1 CZ11724 U1 CZ 11724U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
concrete
sodium
waterproofing
waterproofing material
Prior art date
Application number
CZ200112201U
Other languages
English (en)
Inventor
Alexandr Ing. A©Kenazy
Original Assignee
Moramis Holding, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Moramis Holding, A.S. filed Critical Moramis Holding, A.S.
Priority to CZ200112201U priority Critical patent/CZ11724U1/cs
Publication of CZ11724U1 publication Critical patent/CZ11724U1/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Hydroizolační hmota
Oblast techniky
Technické řešení se týká hydroizolační hmoty, zejména vhodné pro zvýšení vodotěsnosti a nepropustnosti betonů a cementových malt stavebních konstrukcí průmyslových a občanských objektů proti vodě, agresivním kapalinám a zabránění koroze ocelových výztuží v betonech, tvořící příměs betonů a cementových malt, nebo jako sekundární penetrační hydroizolační hmota pro dodatečné impregnační omítkové či nátěrové hydroizolace povrchů stavebních konstrukcí.
Dosavadní stav techniky
Stávající zabezpečování stavebních objektů, jakými jsou budovy, nadzemní i podzemní nádrže, bazény, odpadní potrubí, nádrže čistících zařízení, základy budov, sklepy, podlahy hal a další proti průsakům či průnikům vody, či jiných kapalin do nich, nebo skrze jejich stěny ven se dosud provádí dvěma způsoby, a to primárním a nebo sekundárním.
Při primární hydroizolační ochraně proti pronikání vlhkosti betonem se používají bezprostředně ohraničující konstrukce z betonu příslušné vodotěsnosti.
Při sekundární hydroizolační ochraně se provádí dodatečná penetrační nátěrová, nebo štěrková hydroizolace stavební konstrukce. Ochrana ocelových výztuží železobetonových konstrukcí v betonu není dosud vyřešena, shodně jako je dnes velmi obtížně řešitelné odstraňování průniků vod betonovými konstrukcemi za provozu.
Jsou rovněž známé rychletuhnoucí stavební hmoty speciálně sestavované, příkladně pro použití v hlubinných dolech při vyztužování důlních chodeb, ražených velkoprůměrovými vrtacími stroji, kde je řešen problém pevnostního betonu při tuhnutí do 6 hodin. Vlhkost, nebo průsak vody zde není na překážku.
Negativní vliv na vlastnosti stavebních konstrukcí má vodní prostředí o různé kyselosti a atmosférické vlivy, jakými jsou teplota, vlhkost, agresivní prostředí, sluneční záření ajiné. Nejhorší vliv na porušení betonů má působení několika nepříznivých činitelů najednou, zvlášť při jejich cyklických změnách. V důsledku fyzikálně chemických procesů v pórové struktuře vzniká vnitřní napětí, které vyvolává praskání betonového masivu, jeho vydrolování a podobně. Následkem je pak porušení pevnosti a snížení jeho vodotěsnosti. Při zmrazování a rozmrazování vodou nasyceného betonu dochází kjeho porušení v důsledku fázových změn v pórech. Vzniklý led, který zvětšuje svůj objem, vytváří v betonu napětí, které vyvolává stále větší a rozsáhlejší poruchy ve struktuře materiálu. Toto cyklické působení pak vyvolává jeho celkovou destrukci. V kombinaci s agresivním prostředím probíhají destruktivní procesy rychleji z důvodu dodatečné koroze betonu.
Složitost řešení problému hydroochrany betonu je spojena s vysokým stupněm absorbování vlhkosti ze vzduchu v jeho kapilární struktuře, což znamená vytvoření kapalné fáze v kapalinou smáčených kapilárách, pórech a mikrotrhlinách betonu.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody jsou na minimum sníženy hydroizolační hmotou podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že sestává ze 48 až 58 % hmotnosti portlandského cementu, 41 až 49 % hmotnosti křemičitého písku, 0,2 až 0,33 % hmotnosti oxidu vápenatého CaO, 0,05 až 0,12 % hmotnosti chloridu sodného NaCÍ, 0,2 až 0,42 % hmotnosti dusičnanu sodného NaNO3, 0,15 až 0,26 % hmotnosti uhličitanu sodného Na2CO3, 0,2 až 0,48 % hmotnosti síranu sodného Na2SO4 a 0,2 až 0,6 % hmotnosti dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2.
-1 CZ 11724 Ul
Podstatou je rovněž to, že hydroizolační hmota podle technického řešení je tvořena 20,5 až 26 % hmotnosti portlandského cementu, 10,5 až 13% hmotnosti křemičitého písku, 9,0 až 10% hmotnosti oxidu vápenatého CaO, 1,5 až 2,0% hmotnosti chloridu sodného NaCl, 10,9 až 12,5 % hmotnosti dusičnanu sodného NaNO3, 7,3 až 8,4 % hmotnosti uhličitanu sodného Na2CO3,17,8 až 19,0 % hmotnosti síranu sodného Na2SO4 a 17,0 až 19,0 % hmotnosti dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2.
Podstatou je rovněž to, že přísadou pro použití hydroizolační hmoty je pitná voda.
Hydroizolační hmoty podle technického řešení zmenšují rozměry kapilár v betonu nebo omítkách stavebních konstrukcí tím, že pronikají do kapilár, reagují se složkami pojivá a vytvářejí tak nerozpustné krystaly, vyplňující dutiny a zmenšují tak rozměry kapilár. Rozměrová úprava kapilár, souměřitelných s molekulou kapaliny, bude kapilára spolehlivě blokována proti průniku vlhkosti, přitom však bude konstrukce vystavena propustnosti pro páru ze vzduchu.
Jednotlivé složky hydroizolačních hmot podle technického řešení jsou optimalizovány nejen co se týče chemie, ale i fyzikálního skupenství. Ku příkladu křemičitý písek, který je součástí hmot se v důsledku speciálního mechanického a tepelného zpracování změnil z inertního plniva na aktivní složku, která vzájemně působí s hydroxidem vápenatým a tím se vytváří stabilní hydrosilikát vápenatý, který zvyšuje těsnost a přilnavost hydroizolační hmoty k povrchu, který je chráněn proti vlhkosti.
Hydroizolační hmoty dle technického řešení vytvářejí při použití štafetový charakter, neboť jakmile se vytvoří nový kontakt s vodou, obnoví se chemická reakce a proces zhutnění - utěsnění struktury betonu či zdivá se prohlubuje. Jak bylo mikroskopicky ověřeno vizualizace změn struktury ukázal jehlicovité útvary v kapilárách v hloubce větší než 150 mm od nanesené vrstvy hydroizolační hmoty. Tím je zajištěna vodotěsnost do 20 MPa.
Univerzálnost složení hydroizolačních hmot podle technického řešení umožňuje je používat nejen jako sekundární, ale i primární hydroizolace.
Hydroizolační hmoty dle technického řešení chrání armatury v železobetonu proti korozi, přitom jejich použití jako ochranný nátěr zvýšilo odolnost chráněného materiálu vůči kyselým, alkalickým roztokům, zajistilo nepropustnost výrobků z ropy, jakými jsou benzin, motorová nafta, transformátorový olej.
Hydroizolační hmoty podle technického řešení mají neomezené použití včetně zásobování pitnou i užitkovou vodou.
Jak z výše uvedeného vyplývá hydroizolační hmoty pro své vlastnosti, zaručují trvalou nepropustnost materiálu stavebních konstrukcí a poměrně nízké ceny jsou hydroizolantem maximální úrovněPříklady provedení technického řešení
Příklad 1 - hydroizolační hmota A Sestává z:
Portlandský cement CEM II. 32,5 Suchý křemičitý písek Oxid vápenatý - CaO Chlorid sodný - NaCl Dusičnan sodný - NaNO3 Uhličitan sodný - Na2CO3 Síran sodný - Na2SO4 Dusičnan vápenatý - Ca(NO3)2
58,00 % hmotnosti 41,00 % hmotnosti 0,20 % hmotnosti
0,05 % hmotnosti 0,20 % hmotnosti 0,15 % hmotnosti 0,20 % hmotnosti 0,20 % hmotnosti
Celkem hmoty A
100,00 % hmotnosti
-2CZ 11724 Ul
Hydroizolační hmota A je v suchém práškovém stavu, míchá se s pitnou vodou:
pro nanášení na betonové plochy stěrkou je poměr hmoty s vodou 0,22 1 vody/1 kg práškové hmoty A, poměr 1 : 4,5 pro nanášení štětcem
0,25 1 vody/1 kg práškové hmoty A, poměr 1 : 4 při použití hmoty jako přísady při výrobě betonu nebo cementové malty, případně opravě stavební konstrukce se přidává hmoty A v poměru:
g hmoty A/l kg hotové směsi betonu nebo cementové malty tak, aby výsledný materiál obsahoval 3 % hmotnosti hmoty A.
Množství vody se pak pro rozmíchání zvyšuje o 0,22 1/1 kg suché hmoty A.
Hydroizolační hmota A má dvojí ochranné působení:
kapilární, kdy po nanesení hluboko proniká do kapilární struktury betonu, zdivá, kde krystalizuje a utěsňuje beton zevnitř bariérové, tvoří na povrchu konstrukce pevnou kamennou vodotěsnou vrstvu.
Hydroizolační hmota A zajišťuje nepropustnost vody, solných roztoků, ředěných kyselin, ropných produktů a jiné, zvyšuje odolnost konstrukce proti agresivnímu vlivu roztoků soli, zabraňuje průniku škodlivých chloridů do betonu - prodlužuje tím jeho životnost. Výhodou je rovněž to, že zpomaluje rozpad stavebních konstrukcí při cyklickém zmrazování a rozmrazování, přitom zvyšuje pevnost a odolnost proti mechanickému poškození povrchu konstrukce, může být aplikován jak na starý, tak i čerstvý beton, přičemž nepotřebuje pro aplikaci vysušený podkladní povrch, naopak pro svou krystalizaci vyžaduje vodu a protože není jedovatý je možno ji použít i ve vodním hospodářství. Výhodou je též skutečnost, že se povrch nedá prorazit, roztrhnout ani nijak porušit, není třeba chránit konstrukci při zásypech zeminou kolem základů.
Podstatnou výhodou je to, že je možné aplikovat hmotu jak ve směru tlaku vody či jiné tekutiny, tak i proti směru tlaku zvenku i zevnitř, ušetří značné náklady nutné na spojování švů, překrývání fólií, dokončování v rozích, na okrajích a mezi membránami, přitom jeho aplikace je levnější než použití fólií, jde jej aplikovat ihned po provedení betonáže a hmota přitom je netoxická a spolu s betonem se může recyklovat.
Příklad 2 - hydroizolační hmota B Sestává z:
Portlandský cement CEM II. 32,5 Křemičitý písek Oxid vápenatý - CaO Dusičnan sodný - NaNO3 Uhličitan sodný - Na2CO3 Chlorid sodný - NaCl Síran sodný - Na2SO4 Dusičnan vápenatý - Ca(NO3)2
26,0 % hmotnosti 10,5 % hmotnosti
9,0 % hmotnosti 10,9 % hmotnosti
7,3 % hmotnosti 1,5 % hmotnosti
17,8 % hmotnosti 17,0 % hmotnosti
Celkem hmoty B 100,0 % hmotnosti
Hydroizolační hmota B je v suché práškové konzistenci. Jedná se o vysoce koncentrovanou hmotu pro přípravu hydroizolačních směsí na bázi krystalizace, avšak může být kromě toho používána jako přísada při výrobě betonů a cementových malt pro zvýšení vodotěsnosti, pevnosti, trvanlivosti v agresivním prostředí, zvýšení odolnosti betonu proti opotřebení a zlepšení jeho mechanicko-fyzikálních vlastností.
Ostatní výhody jako u hmoty A.
-3CZ 11724 Ul při výrobě betonů činí optimální dávkování hmoty B: 2 až 3,0 kg/m3 čerstvého betonu.
Průmyslová využitelnost
Hydroizolační hmoty podle technického řešení lze s výhodou využít u všech staveb kde je potencionální možnost průsaku vody nebo jiných kapalin do konstrukce stavby, jakými jsou: vodní nádrže, čerpací stanice a šachty, sklepy, kolektory, přehrady a plavecké bazény.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Hydroizolační hmota, zejména vhodná pro zvýšení vodotěsnosti a nepropustnosti betonů a cementových malt stavebních konstrukcí průmyslových a občanských objektů proti vodě, agresivním kapalinám a zabránění koroze v nich použitých ocelových výztuží, tvořící příměs betonů a cementových malt, nebo jako sekundární penetrační hydroizolační hmota pro dodatečné impregnační omítkové či nátěrové hydroizolace povrchů předmětných stavebních konstrukcí, která je na bázi cementů, křemičitých písků a chemických přísad, tvořící suchou směs, vyznačující se tím, že sestává ze 48 až 58 % hmotnosti portlandského cementu, 41 až 49 % hmotnosti křemičitého písku, 0,2 až 0,33 % hmotnosti oxidu vápenatého CaO, 0,05 až 0,12 % hmotnosti chloridu sodného NaCl, 0,2 až 0,42 % hmotnosti dusičnanu sodného NaNO3, 0,15 až 0,26 % hmotnosti uhličitanu sodného NaCO3, 0,2 až 0,48 % hmotnosti síranu sodného Na2SO4 a 0,2 až 0,6 % hmotnosti dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2.
  2. 2. Hydroizolační hmota, zejména vhodná pro zvýšení vodotěsnosti a nepropustnosti betonů a cementových malt stavebních konstrukci průmyslových a občanských objektů proti vodě, agresivním kapalinám a zabránění koroze v nich použitých ocelových výztuží, tvořící příměs betonů a cementových malt, nebo jako sekundární penetrační hydroizolační hmota pro dodatečné impregnační omítkové či nátěrové hydroizolace povrchů předmětných stavebních konstrukcí, která je na bázi cementů, křemičitých písků a chemických přísad, tvořící suchou směs, vyznačující se tím, že je tvořena 20,5 až 26,0 % hmotnosti portlandského cementu, 10,5 až 13,0 % hmotnosti křemičitého písku, 9,0 až 10,0 % hmotnosti oxidu vápenatého CaO, 1,5 až 2,0% hmotnosti chloridu sodného NaCl, 10,9 až 12,5% hmotnosti dusičnanu sodného NaNO3, 7,3 až 8,4% hmotnosti uhličitanu sodného Na2CO3, 17,8 až 19,0% hmotnosti síranu sodného Na2SO4 a 17,0 až 19,0 % hmotnosti dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2.
  3. 3. Hydroizolační hmota podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že přísadou je pitná voda.
CZ200112201U 2001-07-20 2001-07-20 Hydroizolační hmota CZ11724U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200112201U CZ11724U1 (cs) 2001-07-20 2001-07-20 Hydroizolační hmota

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200112201U CZ11724U1 (cs) 2001-07-20 2001-07-20 Hydroizolační hmota

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ11724U1 true CZ11724U1 (cs) 2001-11-22

Family

ID=5475482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200112201U CZ11724U1 (cs) 2001-07-20 2001-07-20 Hydroizolační hmota

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ11724U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7744693B2 (en) Lightweight composite materials and methods
CN111566069B (zh) 作为胶凝矿物掺合料的添加剂的水泥添加剂材料的组合物,及用作潜在水硬性粘合剂以提高胶凝产品的效果
Jalali et al. Analysis of integral crystalline waterproofing technology for concrete
EP0198849A1 (en) Foamed cement compositions for stowing cavities
CA2467342A1 (en) A method of resisting corrosion in metal reinforcing elements contained in concrete and related compounds and structures
KR100940811B1 (ko) 지반고결재 및 이를 이용한 지반개량공법
US7060128B2 (en) Method of resisting corrosion in metal reinforcing elements contained in concrete and related compounds and structures
Tuns et al. Waterproofing solution of an existing basement against water under hydrostatic pressure. Case study
US6810634B1 (en) Method of resisting corrosion in metal reinforcing elements contained in concrete and related compounds and structures
EP1740377A1 (en) A method of resisting corrosion in metal reinforcing elements contained in concrete and related compounds and structures
CZ11724U1 (cs) Hydroizolační hmota
CZ20012648A3 (cs) Hydroizolační hmota
CN114477847A (zh) 一种混凝土增强抗裂剂及其制备方法与使用方法
Ho Durability of concrete
Tamas et al. State of the art waterproofing technology
US9469569B2 (en) Corrosion protected fibre-reinforced cement composition for use in cold temperature conditions
KR101058266B1 (ko) 내부양생 혼합재 조성물 및 상기 조성물이 첨가된 레미콘
RU2083773C1 (ru) Способ создания гидроизоляционного покрытия на бетонных поверхностях (варианты)
CN108643050A (zh) 一种穿墙拉杆孔的封堵方法
RU2807641C1 (ru) Состав для устройства бесшовной жесткой гидроизоляции
RU2211304C1 (ru) Тампонажный раствор
GB2359074A (en) Bentonite-slag slurries; in-ground hydraulic cut-off barriers
Surahyo et al. Chemical Attack
CN106554164A (zh) 适用于海工混凝土的whdf‑h型耐腐蚀剂
KR20230115107A (ko) 친환경 무기질계 복합 방수제를 이용한 방수시공 방법

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20050720