CZ10314U1 - Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu - Google Patents

Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu Download PDF

Info

Publication number
CZ10314U1
CZ10314U1 CZ200010894U CZ200010894U CZ10314U1 CZ 10314 U1 CZ10314 U1 CZ 10314U1 CZ 200010894 U CZ200010894 U CZ 200010894U CZ 200010894 U CZ200010894 U CZ 200010894U CZ 10314 U1 CZ10314 U1 CZ 10314U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
duct
dispenser
active substance
air
air duct
Prior art date
Application number
CZ200010894U
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Rodin
Original Assignee
Vladimir Rodin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Rodin filed Critical Vladimir Rodin
Priority to CZ200010894U priority Critical patent/CZ10314U1/cs
Publication of CZ10314U1 publication Critical patent/CZ10314U1/cs

Links

Landscapes

  • Duct Arrangements (AREA)

Description

Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu
Oblast technikv
Technické řešení se týká zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu ústícím do v podstatě uzavřeného prostoru.
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky je obecně známo přidávání určitých látek do vzduchu proudícího ve vzduchotechnických systémech, zejména klimatizačních soustavách. Jedná se převážně o různé dezodoranty, kterými se má vzbudit dojem svěžesti vzduchu, kolujícího v uzavřených klimatizačních soustavách.
Čich je přitom jedním z významných smyslů, které umožňují, popřípadě doplňují vnímání okolního světa. Toto vnímání se děje často podvědomě, zejména je-li intenzita čichového vjemu na spodní hranici vnímatelnosti. Využívání čichových vjemů pro vzbuzení pozornosti potenciálních zákazníků se však až dosud omezuje jen na jednotlivé případy malých provozoven, kde se využívají specifické vůně vznikající při výrobě či úpravě některých potravin, například pečení oplatek, pražení kávy nebo přípravě masných produktů.
Úkolem technického řešení je nalezení konstrukce zařízení pro cílené oslovení velké skupiny potenciálních zákazníků čichovými vjemy, přičemž toto oslovení má být nenásilné a neobtěžující.
Podstata technického řešení
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých řešení tohoto druhu do značné míry odstraňuje zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu ústícím do v podstatě uzavřeného prostoru, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá vtom, že vzduchovod je opatřen nebo propojen s dispenzorem účinné látky, který je propojen s regulačním zařízením.
Podstatná výhoda tohoto řešení spočívá v oslovení velké skupiny potenciálních zákazníků či spotřebitelů, přičemž toto oslovení není vázáno na místo výroby či úpravy předmětného zboží. Je navíc také zajištěno, že oslovení zákazníka bude nenásilné a neobtěžující. Docílí definované koncentrace účinné látky v předmětném prostoru a tím také definovaného čichového vjemu.
Z hlediska přesnosti a účinnosti regulace je výhodné, jestliže regulační zařízení dispenzoru je propojeno s čidlem množství a/nebo teploty vzduchu proudícího vzduchovodem.
Jedno z možných praktických provedení zařízení podle tohoto technického řešení spočívá v tom, že dispenzor je propojen s hnacím elektromotorem ventilátoru zařazeného ve vzduchovodu, což umožní regulaci v závislosti například na otáčkách ventilátoru.
Jiné možné praktické provedení zařízení podle tohoto technického řešení spočívá v tom, že dispenzor je s hnacím elektromotorem ventilátoru zařazeného ve vzduchovodu propojen převodovkou, která je spřažena s dispenzorem, což umožní přesnou a průhlednou regulaci v závislosti na otáčkách ventilátoru.
Ve všech výše popsaných provedeních zařízení podle tohoto technického řešení může být výhodné, jestliže dispenzor je spřažen s optickým a/nebo akustickým indikačním zařízením, což umožní doplnit informaci o spotřebním zboží.
-1 CZ 10314 Ul
Je výhodné, jestliže v uzavřeném prostoru se vytváří koncentrace účinné látky dokonce pod spodní hranicí vědomé vnímatelnosti této účinné látky čichem, protože působení na potenciálního zákazníka pak bude podvědomé a proto zvláště nevtíravé a přitom účinné.
V případě, že se má navodit asociace se zcela přesně určeným výrobkem či výrobcem, je pak výhodné, jestliže zavádění účinné látky, obsahující vůně spotřebního zboží, do uzavřeného prostoru se doplňuje optickou a/nebo akustickou informací o tomto spotřebním zboží.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata technického řešení je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují
- na obr. 1 principiální schéma zařízení podle technického řešení,
- na obr. 2 zařízení podle technického řešení s elektrickou regulací dispenzoru, a
- na obr. 3 zařízení podle technického řešení s mechanickou regulací dispenzoru.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je znázorněno principiální schéma zařízení podle technického řešení. Ve vzduchovodu i, kterým proudí vzduch ve směru šipky 3, je uspořádán nebo k tomuto vzduchovodu i neznázoměným potrubím připojen dispenzor 2, ze kterého se do proudu vzduchu ve vzduchovodu I uvolňuje účinná látka. Jedná se o vzduchovod 1, který je součástí větrání, topení nebo klimatizace jinak v podstatě uzavřeného objektu, například budovy, zejména obchodního domu či sportovní haly, nebo dopravního prostředku či jiného objektu, kde se shromažďuje větší množství lidí. Zvláště výhodné je použití zařízení ve zmíněných dopravních prostředcích, například ve vlaku, podzemní dráze, autobusu ěi letadle nebo na osobní lodi, protože zde se shromažďuje velký počet lidí aje zde většinou dost času na působení účinné látky. Účinnou látkou se rozumí například parfém či vůně potraviny, nápoje, cigaret a podobně.
Je výhodné, jestliže účinná látka se dispenzorem 2 do proudu vzduchu ve vzduchovodu 1 zavádí v množství, kterým se v prostoru, do kterého tento vzduchovod i ústí, dosáhne koncentrace na spodní hranici čichové vnímatelnosti průměrné osoby, popřípadě dokonce pod hranicí vědomého vnímání účinné látky čichem. Osoby, to jest potenciální spotřebitelé a zákazníci, které se nacházejí v takovém prostoru, jsou takto nevtíravé upozorňováni na určité zboží aje u nich evokována ochota a přání si výrobek, který je takto signalizován čichovým vjemem, opatřit.
Jestliže se jedná o výrobek se specifickou charakteristickou vůní, která je charakteristická pro úzký okruh výrobků, popřípadě výrobky určitého výrobce či skupiny výrobců, aje takto široké spotřebitelské veřejnosti známa, není bezpodmínečně nutné doplňovat tuto čichovou informaci dalšími informacemi. U potenciálních zákazníků se takto vzbudí zájem o daný okruh výrobků, popřípadě výrobky určitého výrobce či skupiny výrobců.
Jestliže však má být vzbuzení zájmu přesněji cílené na určitý výrobek a nelze předpokládat, že průměrný spotřebitel bude daný čichový vjem spojovat právě s tímto určitým výrobkem, to jest čichový vjem není natolik specifický, popřípadě nelze takto spolehlivě rozlišit výrobky určité skupiny či od více výrobců, je třeba čichovou informaci doplnit optickou či akustickou informací o výrobku či výrobci.
Dispenzor 2 může působit pasivně v tom smyslu, že účinná látka se z něj uvolňuje v konstantním množství za časovou jednotku, popřípadě v množství zhruba úměrném množství vzduchu proudícího vzduchovodem 1. V naposledy uvedeném případě se může jednat o prostou odpařovací nádobku. Požaduje-li se aktivní regulace množství uvolňované účinné látky, může být dispenzor 2 opatřen nebo propojen s regulačním zařízením 10, kterým se reguluje například teplota dispenzoru 2 nebo množství vystřikované účinné látky a podobně. Regulační zařízení Π)
-2CZ 10314 Ul může být vybaveno čidlem 11. které je uspořádáno ve vzduchovodu i a kterým se měří množství a/nebo teplota či jiné parametry vzduchu proudícího tímto vzduchovodem L
Na obr. 2 je znázorněno zařízení podle technického řešení s elektrickou regulací dispenzoru 2, která je odvozena od hnacího elektromotoru 5 ventilátoru 6 ve vzduchovodu L Množství účinné látky, která se do vzduchovodu zavádí potrubím 4 s injektorem 12 může být takto regulováno v závislosti na napájecím napětí elektromotoru 5 na svorkách 7 zobrazených na obr. 3, popřípadě na proudu či otáčkách tohoto elektromotoru 5, což všechno jsou veličiny, které jsou v určitém vztahu k množství vzduchu proudícího vzduchovodem L Také v tomto případě lze použít čidlo 11 z obr. 1, které je uspořádáno ve vzduchovodu I a kterým se měří množství a/nebo teplota či io jiné parametry vzduchu proudícího tímto vzduchovodem 1.
Konečně, na obr. 3 je znázorněno zařízení podle technického řešení s mechanickou regulací dispenzoru 2, která je odvozena od hnacího elektromotoru 5 ventilátoru 6 ve vzduchovodu i. Zmíněný hnací elektromotor 5 je spřažen s převodovkou 8 do pomala, na jejímž výstupu je vačka 9, která periodicky aktivuje dispenzor 2. V praktickém provedení může tato vačka 9 otevírat tlakový sprej s hnacím plynem či ovládat rozstřikovací zařízení. V případě tohoto řešení si lze představit také pohon převodovky 8 samostatným motorem, jehož otáčky se budou regulovat v závislosti na údajích z čidla H. z obr. 1, které je uspořádáno ve vzduchovodu 1 a kterým se měří množství a/nebo teplota či jiné parametry vzduchu proudícího tímto vzduchovodem I.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle tohoto technického řešení je možno použít zejména v oblasti reklamy na kosmetiku, parfémy, farmaceutické a chemické výrobky, potraviny, nápoje a jiné spotřební zboží. Významnou oblastí jsou také tabákové výrobky a podobně.

Claims (4)

1. Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu, ústícím do 25 v podstatě uzavřeného prostoru, vyznačující se tím, že vzduchovod (1) je opatřen nebo propojen s dispenzorem (2) účinné látky, který je propojen s regulačním zařízením (10).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že regulační zařízení (10) dispenzoru (2) je propojeno s čidlem (11) množství a/nebo teploty vzduchu proudícího vzduchovodem (1).
30
3. Zařízení podle nároků 1 a 2, v y z n a č u j í c í se tím, že dispenzor (2) je propojen s hnacím elektromotorem (5) ventilátoru (6) zařazeného ve vzduchovodu (1).
4. Zařízení podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že dispenzor (2) je s hnacím elektromotorem (5) ventilátoru (6) zařazeného ve vzduchovodu (1) propojen převodovkou (8), která je spřažena s dispenzorem (2).
35 5. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se t í m , že dispenzor (2) je spřažen s optickým a/nebo akustickým indikačním zařízením.
CZ200010894U 2000-06-16 2000-06-16 Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu CZ10314U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200010894U CZ10314U1 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200010894U CZ10314U1 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ10314U1 true CZ10314U1 (cs) 2000-08-15

Family

ID=5474273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200010894U CZ10314U1 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ10314U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Spence Leading the consumer by the nose: on the commercialization of olfactory design for the food and beverage sector
Schifferstein et al. Multisensory product experience
US10512706B2 (en) System and method for releasing flavor
EP0831384A1 (en) Methods and systems for controlling olfactory stimuli
Knasko Pleasant odors and congruency: Effects on approach behavior
US6026987A (en) Aroma dispensing system
EP1523340B1 (en) Fragrance dispensing device
US20060251541A1 (en) Scent delivery apparatus and method
US20060183243A1 (en) Methods and apparatus for sampling product aromas
JP4988506B2 (ja) 香り源およびそれを用いた香り発生装置
WO2001007094A1 (en) Electronic recording, analysis, editing, and playback of scents
AU2018274771A1 (en) System and method for selecting and releasing flavor
US3844057A (en) Advertising and sales promotion method and apparatus
Risso et al. Development and testing of a small-size olfactometer for the perception of food and beverages in humans
US20080250681A1 (en) Indicia usable with consumer products and the use thereof
Koszembar-Wiklik Sensory marketing–sensory communication and its social perception
Cupchik et al. Sensitivity to the cognitive and affective qualities of odours
CZ10314U1 (cs) Zařízení pro zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu
CZ20002266A3 (cs) Způsob zavádění účinné látky do proudícího vzduchu ve vzduchovodu a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP2018086230A (ja) 匂い噴出装置
WO2018070456A1 (ja) 匂い噴出装置
Strugnell et al. Consumer perceptions and opinions of fragrances in household products
Bell et al. Olfaction and taste in the food and beverage industries
Solomon Sensory Marketing--Smells Like Profits
CA1044016A (en) Visual display with odor producing apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20040610

MK1K Utility model expired

Effective date: 20070616