CS275635B6 - Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií - Google Patents

Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií Download PDF

Info

Publication number
CS275635B6
CS275635B6 CS645789A CS645789A CS275635B6 CS 275635 B6 CS275635 B6 CS 275635B6 CS 645789 A CS645789 A CS 645789A CS 645789 A CS645789 A CS 645789A CS 275635 B6 CS275635 B6 CS 275635B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
binder
alkyl
acrylate
carbon atoms
Prior art date
Application number
CS645789A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Ing Csc Marek
Ludek Ing Las
Hana Ing Buresova
Original Assignee
Vyzk Ustav Textil Zuslecht
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vyzk Ustav Textil Zuslecht filed Critical Vyzk Ustav Textil Zuslecht
Priority to CS645789A priority Critical patent/CS275635B6/cs
Publication of CS275635B6 publication Critical patent/CS275635B6/cs

Links

Landscapes

  • Coloring (AREA)

Abstract

Řešení se týká měkkého směsného pojidla nabázi akrylátových kopolymerů pro tisk a barvení pigmentovými barvivý. Pojidlo obsahuje směs dvou disperzních akrylátových kopolymerů v hmotnostním poměru 90 ku 40 až 40 ku 60, přičemž jeden obsahuje vedle běžných olefinicky nenasycených monomerů nejméně 5 % hmot. akryl- nebo metakrylamidu nebo alkoxymetylakryl- nebo alkoxymetylmetakrylamidu s 2 až 5 atomy uhlíku v alkoxymetylu a druhý obsahuje vedle běžných olefinicky nenasycených monomerů více než 50 % hmot. alkylakrylátu, kde alkyl má 3 až 6 atomů uhlíku, v kombinaci s dialkyl- nebo difenylpolysiloxanovou složkou o viskozitě 50 až 50 000 mPa s v emulzní formě, kde alkyl má počet atomů uhlíku 1 až 2, a to bez nebo s modifikací nejméně 1 hmot. % aminosilanu, popřípadě EO-PO blokovým kopolymerem, a to v poměru 1 až 15 ku 100 hmot. dílů polysiloxanové složky ke směsi uvedených akrylátových kopolymerů

Description

Vynález se týká pojidla pro pigmentový tisk a barvení textilií. Zajišťuje měkký omak textilních útvarů s vysokými stálostmi v otěru a na světle.
Pigmentová barviva pro lokorování textilních materiálů nacházejí stále širší použití. Jednoduchá fixace prakticky na všech druzích a formách textilních výrobků a nižší výrobní náklady ve srovnání s jinými skupinami barviv jsou mimo jiné hlavní důvody rostoucího významu jejich využití.
Při potiskování nebo barvení se pigmentová barviva upeňují na povrchu textilních útvarů čistě mechanicky pomocí vhodných pojidel. Vlastnosti těchto pojidel jsou dosud limitujícím faktorem pro některé účely použití pigmentových barviv. Pojidla s barvivém vytvářejí na povrchu textilního substrátu po usušení a zafixování filmy, které ovlivňují omak výrobku, a to tím více, čím je film tvrdší, textilie jemnější, poréznější a podobně. Z toho důvodu byla a stále je vývoji pojidel věnována značná pozornost, zaměřená nejen na výsledný omak, který by měl být maximálně měkký, ale též pojící schopnost a odlnost vůči pracím lázním, popřípadě chemickému čištění, což má vliv na spotřebitelské vlastnosti potisknutých nebo obarvených výrobků.
Podle prospektových materiálů nebo literárních údajů jsou současná pojidla většinou na bázi vhodných kopolyméru, u kterých se získávají potřebné vlastnosti optimálním výběrem poměru a vlastností jednotlivých základních monomerních komponet. Vzhledem k vysokým požadavkům na výše uvedené vlastnosti se používaná paleta zúžila v podstatě na kopolyniery butadien-styrenu, butadien-akrylonitrilu a deriváty kyseliny akrylové.
Pojidla na bázi butadienu jsou relativně velmi měkká a mají velmi dobrou pojící schopnost a proto i dobré stálosti v opakovaném praní, chemickém čištění i suchém a mokrém otěru. Jejich stabilita na světle však neodpovídá současným požadavkům. Rychle stárnou a žloutnou, což značně ovlivňuje odstín a stálosti kolorování.
Podstatně lepší stálosti na světle vykazují pojidla na bázi derivátů kyseliny akrylové. Při všech dalších kladných vlastnostech však vykazují zřetelně tužší omak, který ohraničuje jejich využitelnost. Kyselina akrylová jako báze umožňuje širokou škálu variant derivátů na bázi polymerů nebo kopolymerů s různou tuhostí filmů, kterou je možno popřípadě dále korigovat přísadou vhodných měkčidel. Praxe však ukázala, že při potřebné měkkosti tisků nebo vybarvení pigmentovými barvivý dochází k většímu nebo menšímu, ale vždy ke snižování odolnosti vůči otěru. Významné zlepšení nepřineslo ani kombinování akrylátových a butadienových typů pojidel.
Uvedené nevýhody odstraňuje pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií na bázi specifických systémů disperzních akrylátových kopolymerů s přísadou polysiloxanových aditiv, určeného pro získání velmi měkkého výpadu kolorování s vysokými stálostmi v otěru podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává ze dvou akrylátových kopolymerů A a B v hmotnostním poměru 90 ku 10 až 40 ku 60, přičemž disperzní akrylátový kopolymér.A obsahuje vedle dalších běžných olefinicky nenasycených monomerů nejméně 5 hmot. % akryl - nebo metakrylamidu nebo alkoxymethylakryl- nebo alkosymetylmetakrylamidu, kde alkoxymetyl má 2 až 5 atomů uhlíku a druhý disperzní akrylátový kopolymér B obsahuje vedle dalších běžných olefinicky nenasycených uhlovodíků nejméně 50 hmot. % alkylakrylátu, kde alkyl má 3 až 6 atomů uhlíku, a dále z polysiloxanové složky C, která je k sušině směsi výše uvedených kopolymerů A a B v poměru 1 až 15 ku 100.
Jako polysiloxanová složka C se používá dialkylpolysiloxan, difenylpolysiloxan, popřípadě aC ,uf -dialkyl- nebo difenylpolysiloxandiol o viskozitě 50 až 50 000 mPá s, kde alkyl má 1 až 2 atomy uhlíku, a to buď jako takové, nebo modifikované aminosilanem, epoxysilanem nebo EO-PO blokovým kopolymerem.
CS 275635 B 6
Příklady složení disperzního akrylátového kopolymerů A:
Složení kopolymerů - % hmot. I II III
styren 25 27 -
butylakrylát 68 59 -
metakrylamid - 10 -
kyselina akrylová - 1 -
kyselina metakrylová 4 - 1
akrylamid - - 5
etylakrylát - - 60
metylmetakrylát - - 30
N-metylolakrylamid - - 4
izobutoxymetylmetakrylát - 3 -
N-izobutoxymetylmetakrylamid 3 - -
Příklady složení disperzního akrylátového kopolymerů B:
Složení kopolymerů - % hmot. I II III
kyselina akrylová 2 - 2
kyselina metakrylová - 1 -
butylakrylát 68 - -
2-etylhexylakrylát - 63 50
etylakrylát 30 - 48
styren - 19 -
Složky A, B, C mají obsahy účinných látek v rozmezí 35 až 60 % hmot.
Kombinací jednotlivých komponet pojidla v uvedeném rozmezí poměrů lze řídit vlastnoti filmu a tedy i potisků nebo vybarvení pigmentovými barvivý. Proti stávajícímu známému stavu se dosáhne měkkého výpadu pigmentového tisku nebo barvení (viz tabulka v příkladu 1) bez ovlivnění stálosti v otěru. Přitom jsou zachovány všechny další stálosti jako ve vodě, praní, chemickém čištění a podobně.
Pojidlo podle vynálezu se aplikačními vlastnostmi i podmínkami neliší od běžně používaných pojidel. Lze ho tedy použít ve stejné koncentraci do všech používaných předpisů tiskacích past nebo barvicích lázní při aplikaci pigmentových barviv beze změny dávkování dalších potřebných složek aplikačních systémů.
Pojidlo lze využít při všech aplikacích pigmentových barviv. Při tisku lze použít strojní válcový tisk, filmový tisk, tisk s plochými šablonami, rotačními šablonami a podobně. Při barvení lze použít všechny známé způsoby kontinuálního nanášení barvicí lázně na textilní plošné útvary jako fulardování, některých ze způsobů minimálního nánosu, nástřikem a podobně, přičemž fulardování se preferuje jako nejrovnoměrnější. Při fulardování také se nenalepuje na válce, což je nedostatkem většiny akrylátových disperzí. Při barvení lze současně provádět nemačkavou nebo chemickou nesráživou úpravu kombinováním se sítovacím přípravkem a katalyzátorem v jedné lázni.
CS 275635 Β 6
Po tisku nebo barvení a usušení nutno pojidlo zesítit, což se děje jako u všech typů akrylátových pojidel horkovzdušným zpracováním nebo pařením přehřátou párou za atmosferického tlaku, aby bylo dosaženo optimálních spotřebitelských vlastností a stálostí.
Příklad 1
Textilie ze směsi vláken PES/ba 67/33 se potiskuje pastou, sestávající z
50,0 g C. I. Pigment Blue 15
950,0 g bezbenzínové záhustky .
000,0 g
Benzínová záhustka má složení
25,0 g zahuštovadlo na bázi kyseliny polyakrylové
20,0 g karbdiamid
2,0 g neionogenní emulgátor
120,0 g pojidlo podle vynálezu, sestávající z dílů kopolyméru A I 50 % dílů kopolyméru Β III 60 % dílů dimetylpolysiloxanu viskozity 350 mPa s 35 %
15,0 g hexametoxymetylmelamin 60 %
5,0 g amoniak 24 %
813,0 g voda
000,0 g
Po tisku a usušení následuje fixace při teplotě 180 °C po dobu 30 sekund.
V následující tabulce jsou uvedeny tuhosti a stálosti tisku v otěru, dosažené za použití pojidla podle vynálezu v porovnání s používanými pojidly na bázi esterů kyseliny polyakrylové :
tuhost mN otěr
použité pojidlo osnova útek za sucha za mokra
standardní akrylátové
pojidio 13,92 7,34 3 až 4 2 až 4
měkké akrylátové
pojidlo 12,16 6,91 3 2
pojidlo podle vynálezu 10,60 5,92 3 až 4 2 až 3
Příklad 2
Textilie z viskózové střiže se potiskuje pastou o složení
40,0 g C.I. Pigment Orange 34
960,0 g poloemulzní záhustka
000,0 g
Poloemulzní záhustka má složení
150,0 g alginát sodný 4 %
12,5 g zahuštovadlo na bázi kyseliny polyakrylové .20,0 g močtfvina .
' · 4,0 g neionogenní. emulgátor
CS 275635 B 6 4
150,0 g pojidlo podle vynálezu, sestávající z Θ0 dílů kopolymeru A III 50 % 20 dílů kopolymeru B II 50 % dílů oó ,αΤ-dietylpolysiloxandiolu viskozity 8 000 mPa s 50 %
200,0 g lakový benzín .3,0 g amoniak 24 ΐ
460,5 g voda
000,0 g
Po tisku a usušení se fixuje 35 s při 190 °C.
Příklad 3
Potiskování textilie tiskací pastou podle příkladu 2, ale poloemulzní záhustka má složení
150,0 g alginát sodný 4 % .
12,5 g zahuštovadlo na bázi kyseliny polyakrylové
20,0 g močovina
4,0 g neionogenní emulgátor
150,0 g pojidlo podle vynálezu, sestávající z dílů kopolymeru A II 50 % dílů kopolymeru B II 50 % dílů kopolymeru -dimetylpolysiloxandiolu, modifikovaného 5¾ epoxysilanu viskozity 22 000 mPa s 50 ¾
200,0 g lakový benzín
3,0 g amoniak 24 %
460,0 g voda
000,0 g
Po tisku a sušení se fixuje 30 s při 180 °C.
Příklad 4
Textilie ze směsi vláken PES/ba 50/50 se barví impregnačním způsobem na fulardu lázní
3,0 g.l 1 C.I. Pigment Orange 34
50,0 g.l-''· pojidla podle vynálezu, sestávajícího z dílů kopolymeru A I 40 % dílů kopolymeru B I 60 % dílů dietylpolysiloxanu viskozity 20 000 mPa s 35 %
15,0 g.l-''' antimigrační přípravek
10,0 g.l1 MgCl2.6 H20
1,0 g.l-''· smáčedlo
Po impregnaci s přívažkem 60 % se textilie suší při teplotě 130 °C a vybarvení se fixuje 20 s při 185 °C.
Při impregnaci nedochází k nalepování polyakrylátového pojidla na válce fulardu.
Příklad 5
Textilie z bavlněných vláken se barví impregnačním způsobem lázní
2,5 g.l-'' C.I. Pigment Red 210 .
70,0 g.l-'' dimetyloldihydroxyetylenmočovina 50 % '
CS 275635 Β 6
50,0 g.l’1 pojidlo podle vynálezu, sestávající z dílů kopolyméru A II 50 % dílů kopolyméru Β I 40 % díl ,ů/-dimetylpolysiloxandiolu, modifikovaného 3 % aminosilanu viskozity 40 000 mPa s 60 %
15,0 g.l”1 antimigrační přípravek
12,0 g.l”1 MgCl2.6 H20
1,0 g.l”1 smáčedlo
Po impregnaci s prívažkem 70 % se textilie suší při teplotě 130 °C a dále tepelně zpracuje 40 s při teplotě 180 °C.
Při impregnaci nedochází k nalepování pojidla na válce fulardu.
Příklad 6
Textilie z bavlněných vláken se barví impregnačním způsobem lázní
5,0 g.l”1 C. I. Pigment Orange 34
50,0 g.l”1 dimetyloldihydroxyetylenmočovina
50,0 g.l”1 pojidlo podle vynálezu, sestávající z dílů kopolyméru A I 50 % dílů kopolyméru Β II 50 % dílů d> ,ar-dimetylpolysiloxandiolu modifikovaného 10% EO-PO blokovým kopolymerem viskozity 2 000 mPa s 50 %
15,0 g.l”1 antimigrační přípravek
10,0 g.l”1 MgC1.6 H,0
1,0 g.l kyselina citrónová
1,0 g.l-1 neionogenní smáčedlo
Po impregnaci s přívažkem 60 % se textilie suší při teplotě 130 °C a dále tepelně zpracuje 25 s při 180 °C. Při impregnaci nedochází k nalepování pojidla na válce fulardu.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií na bázi specifických systémů disperzních akrylátových .kopolymerů s přísadou polysiloxanových aditiv, určené pro získání velmi měkkého výpadu kolorování s vysokými stálostmi v otěru, vyznačující se tím, že obsahuje dva disperzní akrylátové kopolymery A a B v hmotnostním poměru 90 ku 10 až 40 ku 60, přičemž disperzní akrylátový kopolymér A obsahuje vedle dalších běžných olefinicky nenasycených monomerů nejméně 5 % hmot, akryl- nebo metakrylamidu nebo alkoxymetylakryl- nebo alkoxymetylmetakrylamidu, kde alkoxymetyl má 2 až 5 atomů uhlíku, a druhý disperzní akrylátový kopolymér B obsahuje vedle dalších běžných olefinicky nenasycených monomerů nejméně 50 % hmot, alkylakrylátu, kde alkyl má 3 až 6 atomů uhlíku a dále polysiloxanovou složkou C .' o viskozitě 50 až 50 000 mPa s v emulzní formě na bázi dialkyl nebo difenylpolysiloxanu nebo tL ,ar-dialkylpolysiloxandiolu, kde alkyl má počet atomů uhlíku 1 až 2, a to v poměru sušin 1 až 15 ku 100 hmot, dílů polysiloxanové složky ku směsi výše uvedených akrylátových kopolymerů.
  2. 2. Pojidlo podle bodu 1, vyznačující se tím, že polysiloxanové složka o viskozitě 50 až 50 000 mPa s obsahuje dialkylpolysiloxan nebo ^-polysiloxandiol s počtem uhlíků 1 až
    2, modifikovanou nejméně 1 % hmot, aminosilanu, epoxysilanu nebo EO-PO blokového kopolyméru . ; .
CS645789A 1989-11-15 1989-11-15 Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií CS275635B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS645789A CS275635B6 (cs) 1989-11-15 1989-11-15 Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS645789A CS275635B6 (cs) 1989-11-15 1989-11-15 Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS275635B6 true CS275635B6 (cs) 1992-03-18

Family

ID=5411654

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS645789A CS275635B6 (cs) 1989-11-15 1989-11-15 Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS275635B6 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4543128A (en) Fillers dyed with polycationic dyestuffs useful for coloring paper and non-woven fabrics
US5464452A (en) Process for fixing dyes in textile materials
CN1297705C (zh) 为纺织材料印花的方法和由其制造的织物
US5199957A (en) Colored textile fabric having partially removable pigment coating
US5922088A (en) Process for fixing dyes in textile materials
US2275991A (en) Textile printing paste
US3232692A (en) Sil\/kultaneously dyekng and resin finishing textiles
US5378755A (en) Binding agent
US5525125A (en) Process for fixing dyes in textile materials
US2259225A (en) Coloring composition for textiles
US4344765A (en) Process for the preparation of transfer prints on optionally regenerated cellulose fibers and their mixtures with polyester fibers
US5626952A (en) Process for sizing spun yarns
CS275635B6 (cs) Pojidlo pro pigmentový tisk a barvení textilií
US4236890A (en) Process for producing transfer printed cotton and cotton blends
IE910758A1 (en) Process for single-bath dyeing and flameproofing of textile¹sheet materials
Gutjahr et al. Direct print coloration
JPH0253976A (ja) 布はくの染色方法
RU2608799C2 (ru) Пигментная печатная композиция на основе полиуретановых компонентов (варианты)
EP0304378A2 (en) Transfer printing of natural and natural/synthetic fibres
RU2586463C2 (ru) Способ вытравной печати по гладкокрашеным тканям с применением интерференционных пигментов
GB2126258A (en) Cationic dyestuff preparation for non-woven fabrics
DE899638C (de) Verfahren zum Appretieren von Fasermaterial
CS258373B1 (cs) Impregnační lázeň na bázi smási disperznich akrylátových kopolymerů
JPS63120182A (ja) 織物繊維の着色方法
JPH0241480A (ja) 高品位、高精度スクリーン捺染方法