CS270468B1 - Zpětná matice - Google Patents
Zpětná matice Download PDFInfo
- Publication number
- CS270468B1 CS270468B1 CS885173A CS517388A CS270468B1 CS 270468 B1 CS270468 B1 CS 270468B1 CS 885173 A CS885173 A CS 885173A CS 517388 A CS517388 A CS 517388A CS 270468 B1 CS270468 B1 CS 270468B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- terminal
- resistor
- output
- variable
- amplifier
- Prior art date
Links
Landscapes
- Picture Signal Circuits (AREA)
Abstract
Zpětná matice je určena pro zpracování jasového signálu (Εγ) a rozdílových signálů (Er.y) a (Eb_y) v barevné televizi. Matice umožňuje vyloučení přeslechů mezi výstupními signály nestavením pouhých tří nastavovacích prvků a regulaci amplitudy výstupních signálů.
Description
Vynález řeší zpětnou matici, vhodnou pro dekódování signálů barevné televize.
Oe známa řada různých zapojení zpětných matic od jednoduchých bez možnosti jakéhokoliv nastavení až k maticím, které obsahují desítky tranzistorů a dalěích součástek. Existuje i zapojení, kde lze kompenzovat přeslechy zpracovávaných signálů pomocí čtyř proměnných kondenzátorů zapojených paralelně k odporům, přes které s'e přivádějí do součtového bodu zpětné matice rozdílové signály ER_Y a Εθ_γ. Nevýhodou posledně jmenovaného zapojení je to, že ve zpětné matici signálu Eg *se prvky určené ke kompenzaci přeslechů vzájemně ovlivňují, ccž komplikuje správné nastavení.
Tento nedostatek je odstraněn zapojením zpětné matice podle vynálezu.
Jeho podstata spočívá v tom, že vstup prvního zesilovače je spojen se zdrojem jasového signálu Εγ a výstup prvního zesilovače je spojen s prvním vývodem prvního odporu, s prvním vývodem šestého odporu, s prvním vývodem třináctého odporu, s prvním vývodem prvního proměnného kondenzátoru, s prvním vývodem druhého proměnného kondenzátoru a s prvním vývodem třetího proměnného kondenzátoru, přičemž druhý vývod prvního odporu je spojen s druhým vývodem prvního proměnného kondenzátoru, s prvním vývodem čtvrtého odporu, s druhým vývodem třetího odporu a se vstupem čtvrtého zesilovače, jehož výstup je prvním výstupem zapojení a první vývod třetího odporu je spojen s druhým vývodem druhého proměnného odporu, přičemž první vývod druhého proměnného odporu je spojen s prvním výstupem druhého zesilovače, jehož vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu ER_Y, druhý výstup druhého zesilovače je spojen s prvním vývodem sedmého proměnného odporu, jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem osmého odporu a druhý vývod osmého odporu je spojen s druhým vývodem desátého odpo ru, s prvním vývodem jedenáctého odporu, s druhým vývodem šestého odporu, s druhým vývodem druhého proměnného kondenzátoru a se vstupem pátého zesilovače, jehož výstup je druhým výstupem zapojení a první vývod desátého odporu je spojen s druhým vývodem devátého proměnné ho odporu, jehož první vývod je spojen s prvním výstupem třetího zesilovače, jehož vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu Εθ_γ a druhý výstup třetího zesilovače je spojen s prvním vývodem čtrnáctého proměnného odporu, jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem patnáctého odporu, jehož druhý vývod je spojen s druhým vývodem třináctého odporu, s druhým vývodem třetího proměnného kondenzátoru, s prvním vývodem šestnáctého odporu a se vstupem šestého zesilovače, jehož výstup je třetím výstupem zapojení, dále je spojen druhý vývod čtvrtého odporu s prvním vývodem pátého proměnného odporu, jehož druhý vývod je spojen se zemí a druhý vývod jedenáctého odporu je spojen s prvním vývodem dvanáctého proměn něho odporu, jehož druhý vývod je spojen se zemí a druhý vývod šestnáctého odporu je spojei s prvním vývodem sedmnáctého proměnného odporu, jehož druhý vývod je spojen se zemí.
Dosahovaný nový účinek zapojení spočívá v tom, že v zapojení lze nastavením tří proměnných kondenzátorů vykompenzovat přeelechy mezi jednotlivými signály, přičemž nedochází ke vzájemnému ovlivňování těchto regulací. Navíc jsou přímo v obvodu zpětné matice i tři regulátory výstupních signálů ER, Eg a Eg, což přináší další obvodové zjednodušení. Ani tyto regulace se s jinými navzájem neovlivňují.
Vynález bude dále vysvětlen pomocí výkresu, který znázorňuje uspořádání podle vynálezu. V zapojení podle vynálezu je vstup prvního zesilovače Z 1 spojen se zdrojem jasového signálu Εγ a výstup prvního zesilovače Z 1 je spojen s prvním vývodem prvního odporu R 1, s prvním vývodem šestého odporu R 6, s prvním vývodem třináctého odporu R 13, s prvním vývodem prvního proměnného kondenzátoru C 1, s prvním vývodem druhého proměnného kondenzátoru C 2 a e prvním vývodem třetího proměnného kondenzátoru C 3. Druhý vývod první ho odporu R 1 je· spojen s druhým vývodem prvního proměnného kondenzátoru C 1, s prvním vývodem čtvrtého odporu R 4, s druhým vývodem třetího odporu R 3 a se vstupem čtvrtého
CS 270468 Bl zesilovače Z 4. Výstup čtvrtého zesilovače Z 4 je prvním výstupem zapojení. První vývod třetího odporu R 3 je spojen s druhým vývodem druhého proměnného odporu R 2, přičemž první vývod druhého proměnného odporu R 2 je spojen s prvním výstupem druhého zesilovače Z 2, jehož vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu ER_y. Druhý výstup druhého zesilovače Z 2 je spojen s prvním vývodem sedmého proměnného odporu R 7, jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem osmého odporu R 8. Druhý vývod osmého odporu R 8 je spojen s druhým vývodem desátého odporu R 10, s prvním vývodem jedenáctého odporu R 11 s druhým vývodem šestého odporu R 6, s druhým vývodem druhého proměnného kondenzátoru C 2 a se vstupem pátého zesilovače Z 5. Výstup pátého zesilovače Z 5 je druhým výstupem zapojení. První vývod desátého odporu R 10 je spojen s druhým vývodem devátého proměnného odporu R 9, jehož první vývod je spojen s prvním výstupem třetího zesilovače Z 3, jehož vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu Εθ_γ. Druhý výstup třetího zesilovače Z 3 je spojen s prvním vývodem čtrnáctého proměnného odporu R 14, jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem patnáctého odporu R15. Druhý vývod patnáctého odporu R 13 je spojen s druhým vývodem třináctého odporu R 13, s druhým vývodem třetího proměnného kondenzátoru C 3, s prvním vývodem šestnáctého odporu R 16 a se vstupem šestého zesilovače Z 6. Výstup šestého zesilovače Z 6 je tře tím výstupem zapojení. Druhý vývod čtvrtého odporu R 4 je spojen s prvním vývodem pátého proměnného odporu R 5, jehož druhý vývod je spojen se zemí. Druhý vývod jedenáctého odporu R 11 je spojen s prvním vývodem dvanáctého proměnného odporu R 12, jehož druhý vývod je spojen se zemí. Druhý vývod šestnáctého odporu R 16 je spojen s prvním vývodem sedmnáctého proměnného odporu R 17, jehož druhý vývod je spojen se zemí.
Při zavedení naznačených signálů ke vstupům zesilovačů Z 1, Z 3 a Z 3 dostáváme na výstupech zesilovačů Z 4, Z 5 a Z 6 dekódované základní signály £R, a ve shodě s příslušnými definičními rovnicemi. Proměnné odpory R 2, R 7, R 9 θ' R T4 slouží k přesnému dostavení příslušných koeficientů na nízkých kmitočtech signálů. Přeslechy mezi jednotlivými signály v kmitočtové oblasti nad 1 MHZ se vykompenzují nastavením proměnných kondenzátorů C 1, C 2 a C 3. Pomocí proměnných odporů R 5, R 6 a R 7 lze rovněž nastavit nezávisle i amplitudy jednotlivých výstupních signálů £R, a
Zapojení lze dále rozšířit připojením pevných kondenzátorů C 4, C 5 a C 6, kterými je možno upravit potřebný rozsah regulace přeslechů.
Claims (2)
1. Zpětná matice, vyznačená tím, že vstup prvního zesilovače (Z 1) je spojen se zdrojem jasového signálu (Εγ) a výstup prvního zesilovače (Z 1) je spojen s prvním vývodem prvního odporu (R 1), s prvním vývodem šestého odporu (R 6), s prvním vývodem třináctého odporu (R 13), s prvním vývodem prvního proměnného kondenzátoru (C 1), s prvním vývodem druhého proměnného kondenzátoru (C 2) a s prvním vývodem třetího proměnného kondenzátoru (C 3), přičemž druhý vývod prvního odporu (R 1) je spojen s druhým vývodem prvního proměnného kondenzátoru (C 1), s prvním vývodem čtvrtého odporu (R 4), s druhým vývodem třetího odporu (R 3) a se vstupem čtvrtého zesilovače (Z 4), jehož výstup je prvním výstupem zapojení a první vývod třetího odporu (R 3) je spojen s druhým vývodem druhého proměnného odporu (R 2), přičemž první vývod druhého proměnného odporu (R 2) je spojen s prvním výstupem druhého zesilovače (Z 2), jehož vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu (ER_y), druhý výstup druhého zesilovače (Z 2) je spojen s prvním vývodem
CS 27046Θ Bl sedmého proměnného odporu (R 7), jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem osmého odporu (R 8) a druhý vývod osmého odporu (R 8) je spojen s druhým vývodem desátého odporu (R 10), s prvním vývodem jedenáctého odporu (R 11), s druhým vývodem šestého odporu (R 6), s druhým vývodem druhého proměnného kondenzátoru (C 2) a se vstupem pátého zesilovače (Z 5), jehož výstup je druhým výstupem zapojení, první vývod desátého odporu (R 10), je spojen s druhým vývodem devátého proměnného odporu (R 9), jehož první vývod je spojen s prvním výstupem třetího zesilovače (Z 3), jeho vstup je spojen se zdrojem rozdílového signálu (Εθ_γ), druhý výstup třetího zesilovače (Z 3) je spojen s prvním vývodem čtrnáctého proměnného odporu (R 14), jehož druhý vývod je spojen s prvním vývodem patnáctého odporu (R 15), jehož druhý vývod je spojen druhým vývodem třináctého odporu ' (R 13), s druhým vývodem třetího proměnného kondenzátoru (C 3), s prvním vývodem šestnáctého odporu (R 16) a se vstupem šestého zesilovače (Z 6), jehož výstup je třetím výstupem zapojení, dále je spojen druhý vývod čtvrtého odporu (R 4) s prvním vývodem pátého proměnného odporu (R 5), jehož druhý vývod je spojen se zemí a druhý vývod jedenáctého odporu ( R 11) je spojen s prvním vývodem dvanáctého proměnného odporu (R 12), jehož druhý vývod je spojen se zemí, přičemž druhý vývod šestnáctého odporu (R 16) je spojen s prvním vývodem sedmnáctého proměnného odporu (R 17), jehož druhý vývod je spojen se zemí.
2. Zpětná matice podle bodu 1, vyznačená tím, že paralelně k prvnímu proměnnému kondenzátoru (C 1) je připojen čtvrtý kondsnzátor (C 4), paralelně k druhému proměnnému kondenzátoru (C 2) je připojen pátý kondenzátor (C 5) a paralelně k třetímu proměnnému kondenzátoru (C 3) je připojen šestý kondenzátor (C 6).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS885173A CS270468B1 (cs) | 1988-07-20 | 1988-07-20 | Zpětná matice |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS885173A CS270468B1 (cs) | 1988-07-20 | 1988-07-20 | Zpětná matice |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS517388A1 CS517388A1 (en) | 1989-11-14 |
| CS270468B1 true CS270468B1 (cs) | 1990-06-13 |
Family
ID=5396120
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS885173A CS270468B1 (cs) | 1988-07-20 | 1988-07-20 | Zpětná matice |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS270468B1 (cs) |
-
1988
- 1988-07-20 CS CS885173A patent/CS270468B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS517388A1 (en) | 1989-11-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CA2094133A1 (en) | Linear gain control amplifier | |
| JPS6420734A (en) | Gain variable amplifier circuit | |
| US3781869A (en) | Transducer amplifier with automatic balance | |
| US4403199A (en) | Gain control systems | |
| CA2087361A1 (en) | Power amplifier device comprising a plurality of feedforward distortion compensating circuits in parallel | |
| US4984079A (en) | Video preamplifier circuit | |
| CS270468B1 (cs) | Zpětná matice | |
| DE2438883A1 (de) | Rueckgekoppelter verstaerker | |
| US5578967A (en) | Circuit compensating for capacitance at inverting input of current feedback amplifier | |
| CA2108319A1 (en) | Equalizing Amplifier | |
| DE60225458T2 (de) | Dynamische vorspannung für einen sender | |
| JPS5760714A (en) | Adjusting device for frequency characteristic | |
| ES8601621A1 (es) | Perfeccionamientos introducidos en un dispositivo de tratamiento de senales de video | |
| US5485124A (en) | Integrated amplifier with an accurately defined gain factor | |
| JP3235084B2 (ja) | 低いオフセットをもち、増幅率が1のバッファ・アンプ | |
| DE69020957T2 (de) | Monolithisch integrierbarer Operationsdifferenzverstärker. | |
| US4178555A (en) | Method of reducing distortion in electronic networks | |
| JPS5742216A (en) | Btl connection system for output amplifier | |
| US4224536A (en) | Stabilization of monolithic integrated circuit output levels | |
| JPS6467015A (en) | Filter circuit | |
| GB2156175A (en) | Signal processing circuits | |
| CN1003556B (zh) | 用于调节彩色电视接收机对比度及彩色饱和度的电路结构 | |
| KR920003033Y1 (ko) | 2출력의 균형 조정 회로 | |
| US5828190A (en) | G1 High frequency drive for color cathode ray tubes | |
| SU1343547A1 (ru) | Активный RC-фазовый контур |