CS268425B1 - Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu - Google Patents

Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu Download PDF

Info

Publication number
CS268425B1
CS268425B1 CS878462A CS846287A CS268425B1 CS 268425 B1 CS268425 B1 CS 268425B1 CS 878462 A CS878462 A CS 878462A CS 846287 A CS846287 A CS 846287A CS 268425 B1 CS268425 B1 CS 268425B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
intraluminal
flexible
delivery catheter
formation
flexible intraluminal
Prior art date
Application number
CS878462A
Other languages
English (en)
Other versions
CS846287A1 (en
Inventor
Milan Mudr Csc Krajicek
Original Assignee
Krajicek Milan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krajicek Milan filed Critical Krajicek Milan
Priority to CS878462A priority Critical patent/CS268425B1/cs
Publication of CS846287A1 publication Critical patent/CS846287A1/cs
Publication of CS268425B1 publication Critical patent/CS268425B1/cs

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)

Abstract

Pomůcka je tvořena pružným intraluminálním útvarem, zasunutelným do hladkého zaváděcího katetru. Vnější průměr pružného intraluminálního útvaru uvnitř hladkého zaváděcího katetru odpovídá vnitřnímu průměru hladkého zaváděcího katetru, zatímco uvnitř cévní náhrady odpovídá vnitřnímu průsvitu cévní náhrady. Tento pružný intraluminální útvar je vyroben z biologicky inertního materiálu, zejména z kovu nebo z plastické hmoty, například polyesteru. Je vytvořen napří­ klad ve tvaru ároubovice s vloženými zpevňovacími přerušovanými prstenci, spojenými s nosnými podélnými osami. Pomůcka je určena pro přitlačovóní chlopní ke stěně žíly, čímž se zajistí jejich zá­ nik.

Description

Vynález řeší lékařskou pomůcku pro úpravu cévních náhrad žilního původu.
Jednou ze základních cévních náhrad, používaných v cévní a srdeční chirurgii, je žilní autotransplantát. Je to vlastní žíla nemocného odebraná v průběhu operace a použitá k rekonstrukci postiženého cévního řečiště. Ve více než 90 % případů je používána vena saphena magna, tj. hlavní žilní kmen povrchního žilního systému dolní končetiny. Ten může být odstraněn bez jakýchkoliv nepříznivých následků pro organismus. Jako tkáň tělu vlastní poskytuje největší naději na dlouhodobou průchodnost rekcns- . trukce ze všech cévních náhrad. V případě rekonstrukcí s nízkým průtokem, tj. pcd 100 ml/min, je to pak v současné době jediná použitelná náhrada.
Tato náhrada má však dvě základní nevýhody. V první řadě prodlužuje výkon, protože její odstranění v celé délce je časově náročné. Musí však být provedeno i v případě rekonstrukcí na dolní končetině, protože vena saphena magna je, stejně jako většina žil dolních končetin, opatřena chlopněmi, které brání zpětnému toku krve v ži' lách ve vzpřímeném postoji. To znamená, že při náhrad? tepenného řečiště je nutno žílu obrátit a centrálním koncem napojit na periferní řečiště tak, aby chlopně byly otevřeny pó směru krevního proudu. Tento proud trvalého charakteru Zatlačí otevřené chlopně ke stěně a ty, afunkční, po čase zaniknou.
S tímto obrácením žíly je pak spojena druhá nevýhoda. Širší centrální konec žíly je napojen na užší periferní část tepenného řečiště a tak se stane, Že místo hemodynamicky výhodného a žádoucího zužování náhrady po směru tepenného proudu krve se náhrada z užšího konce umístěného na centrální část tepenného řečiště po směru proudu nálevkovitě rozšiřuje, a to někdy až o 100 %, a to již nebereme v úvahu průsvit použité žíly, který by u periferních rekonstrukcí neměl být menší než 3 mm.
Snaha o zkrácení operačního času při současném zachování hemodynamicky výhodného tvaru zužujícího se po proudu vedla pak k vypracování techniky žilní náhrady in situ. Její princip spočívá v tem, že se vena saphena magna nepreparuje a pcnechá na svém přirozeném místě a chlopně se odstraní bu3 z jedného či obou konců speciálním nástrojem, který je vyřezává či vytrhává nebo se chlopně ruší cílenými incisemi přímo v místech, kde jsou lokalizovány. To ovšem vyžaduje před operací dokonalou flebcgrafii, protože jinak by se dalo těžko určit, kde je 12 až 16 obvyklých párů chlopní v průběhu žíly přesně umístěno. Nevýhodou obou těchto postupů je pracnost a nutnost opakované angiografie náhrady, protože zrušení chlopní musí být dokonalé. .
Uvedené nedostatky řeší lékařská pomůcka podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že je tvořena pružným intraluminálním útvarem, zasunutelným do hladkého zaváděcího katetru, přičemž vnější průměr pružného intraluminálního útvaru uvnitř hladkého zaváděcího katetru odpovídá vnitřnímu průměru hladkého zaváděcího katetru, zatímco uvnitř cévní náhrady odpovídá vnitřnímu průsvitu cévní náhrady. Pružný intraluminální útvar je vyroben z biologicky inertního materiálu, zejména z kovu nebo z plastické hmoty, například polyesteru. V souladu s výhodnými řešeními podle vynálezu lze pružný intraluminální útvar vytvořit buň vláknem ve tvaru Sroubovice, nebo vláknem ve tvaru Sroubovice a vloženými zpevňovacími přerušovanými prstenci, spojenými s nosnými podélnými osami, nebo přerušovanými prstenci, upevněnými na alespoň třech nosných podélných osách, případně vlákny ve tvaru vícečetné Sroubovice s vloženými zpevňovacími přerušovanými prstenci. Výhodné rovněž je, pokud je zaváděcí katetr opatřen odstranitelným zaobleným koncem.
Hlavní výhedy řešení podle vynálezu spočívají v tom, že po zavedení pružnéhc intraluminálního útvaru do celé délky vena saphena magna a po odstranění zaváděcího katetru se pružný intraluminální útvar rozvine do své přeformované podoby a trvale
CS 268 425 Bl přitlačí chlopní ke stěně. Ty pak čase® zaniknou. Pružný intraluminální útvar zůstává v žíle natrValo a jeho prodyěná struktura nebrání ani výživě stěny žíly, ani růstu endothelu. Výkon se potom stává velmi rychlým a současně lze volbou pomůcky vhodného průsvitu trvale rozSířit třeba úzkou žílu na rozměry již použitelné k rekonstrukci . ·
Vynález je v dalěím podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí. .
Na obr. 1 je schematicky znázorněn pružný intraluminální útvar ěroubovicového charakteru, na obr. 2 tentýž útvar ve stočené pcloze a na obr. 3 zaváděcí katetr. Na obr. 4 je schematicky znázorněn pružný intraluminální útvar ve tvaru čisté šroubovice. Obr. 5 znázorňuje pružný intraluminální útvar v podobě přerušovaných prstenců a obr. 6 v podobě vícečetné šroubovice.
Pružný intraluminální útvar (obr. 1) je tvořen přerušovanou šroubovicí χ a zpevňujícími přerušovanými prstenci 2., spojenými na nosných podélných osách χ. Pružný intraluminální útvar je do té míry tuhý, aby bezpečně přitlačil chlopně žíly ke stěně a s výhodou je vyroben z biologicky inertní plastické hmoty, například polyesteru, teflonu nebo silikonové pryže, nebo například, z biologicky inertního kovu. Průřez přerušované šroubovice χ má s výhodou poloviční hodnotu průřezu zpevňujících přerušovaných prstenců 2, a nosných podélných os χ.
Na obr. 2 je znázorněn stejný pružný intraluminální útvar jako na obr. 1, ale je zde stočen svými zpevňujícími přerušovanými prstenci do sebe a celý pak zasunut v zaváděcím katetru £.
Na obr. 3 je znázorněn zaváděcí katetr £, vyrobený s výhodou z plastické hmoty, například z polyesteru, a tento zaváděcí katetr*£ je na svém vrcholu opatřen zaobleným koncem 2, který je po zavedení odstřižen, aby bylo možné celý zaváděcí katetr £ odstranit stažením z pružného intraluminálního útvaru.
Na obr. 4 je znázorněn pružný intraluminální útvar v podobě Čisté šroubovice χ. Na obr. 5 je znázorněn pružný intraluminální útvar v podobě přerušovaných prstenců 2_, které jsou upevněny na třech nosných podélných osách χ. Na obr. 6 je znázorněn pružný intraluminální útvar v podobě vícečetné šroubovice X, která je opatřena zpevňovacími přerušovanými prstenci 2..
Při zavádění pomůcky se u všech uvedených příkladů provede stlačení pružného intraluminálního útvaru přeformovaných rozměrů do zaváděcího katetru £, i když mechanismus zmen.šení zevního průsvitu je odlišný vzhledem k odlišným konstrukčním typům pružného intraluminálního útvaru. Potom se zasune zaváděcí katetr £ do žíly, odstraní se zaoblený konec 2 zaváděcího katetru £, načež se zaváděcí katetr £ stáhne z pružnéhc intraluminálního útvaru. Tím se zajistí jeho roztažení na vnitřní průsvit žíly a bezpečné přitlačení chlopní žíly k její .stěně.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu, vyznačená tím, že je tvořena pružným intraluminálním útvarem, zasunutelným do hladkého zaváděcího katetru (4), přičemž vnější průměr pružného intraluminálního útvaru uvnitř hladkého zaváděcího katetru (4) odpovídá vnitřnímu průměru hladkého zaváděcího katetru (4), zatímco uvnitř cévní náhrady odpovídá vnitřnímu průsvitu cévní náhrady.
  2. 2. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružný intraluminální útvar je z biologicky inertního materiálu, zejména z kovu nebo z plastické hmoty, například polyesteru.
  3. 3. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružný intraluminální útvar je vytvořen vláknem ve tvaru Šroubovice (1).
  4. 4. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružný intraluminální útvar je vlákno ve tvaru Šroubovice (1) s vloženými zpevňovacími přerušovanými prstenci (2), spojenými s nosnými podélnými osami (3). ·
  5. 5. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružný intraluminální útvar je vytvořen přerušovanými prstenci (2); upevněnými na alespoň třech nosných podélných osách (3).
  6. 6. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že pružný intraluminální útvar je vytvořen vlákny ve tvaru vícečetné šroubovice CD's vloženými zpevňovacími přerušovanými prstenci (2).
  7. 7. Pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že zaváděcí katetr (4) je opatřen odstranitelným zaobleným koncem (5).
CS878462A 1987-11-24 1987-11-24 Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu CS268425B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS878462A CS268425B1 (cs) 1987-11-24 1987-11-24 Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS878462A CS268425B1 (cs) 1987-11-24 1987-11-24 Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS846287A1 CS846287A1 (en) 1989-08-14
CS268425B1 true CS268425B1 (cs) 1990-03-14

Family

ID=5435164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS878462A CS268425B1 (cs) 1987-11-24 1987-11-24 Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS268425B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS846287A1 (en) 1989-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5158545A (en) Diameter expansion cannula
CA2086333C (en) Self-expanding prosthesis having stable axial length
EP0183372A1 (en) Prosthetic stent
US6709451B1 (en) Channeled vascular stent apparatus and method
CA2212617C (en) Endoprosthesis stent/graft deployment system
JP3761967B2 (ja) シース
US6152931A (en) Medical device comprising a rod equipped with a means for absorbing axial stresses
US4922905A (en) Dilatation catheter
JP4555405B2 (ja) 分岐状人工血管の配置器具
US6063112A (en) Kit for surgical treatment of intracorporeal lumens
US8882822B2 (en) Non-thrombogenic stent jacket
US20050245893A1 (en) Method and apparatus for treating aneurysms
EP0722701A1 (en) Y-shaped stent and method for positioning such a stent
EP0321912A1 (en) Removable endo-arterial devices intended to repair detachments in arterial walls
JPH0472547B2 (cs)
JP2007275616A (ja) 拡張器および導入器アセンブリ
US6602225B2 (en) Substantially circular catheter assembly
US3866247A (en) Graft tubes
HU217926B (hu) Protetikus eszköz véredények vagy üreges szervek belső terének fenntartására
EP1077654B1 (en) Intra vascular implant and method of manufacture thereof
CS268425B1 (cs) Pomůcka pro úpravu cévních náhrad žilního původu
CN115363816A (zh) 一种主体带三个分支的覆膜支架血管组合装置
CA1274740A (en) Intravascular stent and percutaneous catheter system
JPH04218154A (ja) 経カテーテル的に血管内に移植可能な人工血管およびその移植方法・器具