CS267033B1 - Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health - Google Patents

Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health Download PDF

Info

Publication number
CS267033B1
CS267033B1 CS884622A CS462288A CS267033B1 CS 267033 B1 CS267033 B1 CS 267033B1 CS 884622 A CS884622 A CS 884622A CS 462288 A CS462288 A CS 462288A CS 267033 B1 CS267033 B1 CS 267033B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
perlite
alginate
mycelium
seedlings
volume ratio
Prior art date
Application number
CS884622A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS462288A1 (en
Inventor
Pavel Rndr Csc Cudlin
Kamil Prom Biol Kropacek
Vaclav Rndr Ing Drsc Mejstrik
Original Assignee
Pavel Rndr Csc Cudlin
Kamil Prom Biol Kropacek
Vaclav Rndr Ing Drsc Mejstrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Rndr Csc Cudlin, Kamil Prom Biol Kropacek, Vaclav Rndr Ing Drsc Mejstrik filed Critical Pavel Rndr Csc Cudlin
Priority to CS884622A priority Critical patent/CS267033B1/en
Publication of CS462288A1 publication Critical patent/CS462288A1/en
Publication of CS267033B1 publication Critical patent/CS267033B1/en

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Podstatou řešení je prostředek pro zlepšení ujímavosti a celkového zdravotního stavu sadebního materiálu a lesních dřevin na bázi mykorhizních hub zmobilizovaných v alginétovém gelu,· který obsahuje frakci perlitu o velikosti částic 0,125 až 0,500 mm a živé, fragmentované myoelium ektomykorhizní houby, vybrané ze skupiny zahrnující LACCARIA LACCATA, PAXILLUS INVOLUTUS,. SUILLUS LUTEUS, přičemž objemový poměř perlitu s alginátem ku myceliu je 1 : 1 až 8 : 1 a objemový poměr perlitu k alginátu je 2 : 1 až 1 : 1. Prostředek se výhodně formuluje jako granulát protlačováním do roztoku chloridu vápenatého.The essence of the solution is a means to improve locomotion and overall health of planting stock and forest tree species based on mycorrhizal fungi mobilized in alginet gel, · which contains a pearlite fraction of size particles of 0.125 to 0.500 mm and live, fragmented ectomycorrhizal myoelium fungi selected from the group consisting of LACCARIA LACCATA, PAXILLUS INVOLUTUS ,. SUILLUS LUTEUS, taking the volume ratio the perlite with alginate to mycelium is 1: 1 to 8: 1 and the volume ratio of perlite to alginate is 2: 1 to 1: 1 is preferably formulated as a granulate by extrusion into a calcium chloride solution.

Description

Vynález se t^cá prostředku pro umělou inokulaci sadebního materiálu lesních dřevin ekt ykorhizními houbami, který zajišťuje vyšší ujímavost a růstovou schopnost sazenic.The present invention relates to a composition for the artificial inoculation of forest tree planting material with ectorrhizal fungi, which ensures a higher uptake and growth ability of the seedlings.

V souřasné době je v mnoha zemích světa používáno vegetativní inokulum (vermikulit s rašelinou prorostlý čistou kulturou ektomykorhizní houby). Jeho aplikaci ztěžují zejména velká objemové spotřeba (a tudíž i vysoké nároky na kultivační prostory) a náročná manipulace v souvislosti s odstraňováním živného roztoku. V posledních letech se při umělé inokulaci dřevin objevila zároveň možnost využití imobilizace mikroorganismů v pektinnvém gelu (Kiersten et Bucke 1977, Biotech. Bioengin., 14, 387-397; Le Tacon et al. 1983 Ann. Sci. Forest., 40, 7-18).At present, a vegetative inoculum (vermiculite with peat overgrown with a pure culture of an ectomycorrhizal fungus) is used in many countries around the world. Its application is complicated in particular by high volume consumption (and therefore also high demands on cultivation spaces) and demanding handling in connection with the removal of the nutrient solution. In recent years, the possibility of using immobilization of microorganisms in a pectin gel has also appeared in the artificial inoculation of woody plants (Kiersten et Bucke 1977, Biotech. Bioengin., 14, 387-397; Le Tacon et al. 1983 Ann. Sci. Forest., 40, 7 -18).

Nevýhody vegetativního inokula odstraňuje prostředek podle vynálezu, založený na bázi mykorhizních hub imobilizovených v alginátovénrgelu, obsahující frakci perlitu o velikosti částic 0,125-0,500 mm a živé mycelium ektomykorhizní houby vybrané ze skupiny zahrnující kmeny LACCARIA LACCATA, PAX1LLUS 1NV0LUTUS, SU1LLUS LUTEUS, přičemž objemový poměr perlitu s alginátem ku myceliu je 1 : 1 až 8 :1a objemový poměr perlitu k alginátu 2 : 1 až 1 : 1. Směs 1-3 % vodné suspenze alginátu sodného, perlitu a fragmentovanéhc mycelia je protlačována sítem s oky o průměru 3-5 mm do sloupce 5-50 % roztoku chlcridu vápenatého za vzniku konzistentních granulí, které jsou po 0,5 - 24hodinovém působení vápenatých iontů promyty destilovanou vodou, sušeny za laboratorní teploty při zacnování vnitřní vlhkosti a skladovány při teplotě 4 °C.The disadvantages of the vegetative inoculum are eliminated by a composition according to the invention based on mycorrhizal fungi immobilized in alginate gel, comprising a perlite fraction with a particle size of 0.125-0.500 mm and live ectomycorrhizal fungal mycelium selected from the group comprising LACCARIA LACCATA, PAX1LLUS 1NV0LLUSE with alginate to mycelium is 1: 1 to 8: 1 and the volume ratio of perlite to alginate is 2: 1 to 1: 1. to a column of 5-50% calcium chloride solution to form consistent granules which, after 0.5-24 hours of exposure to calcium ions, are washed with distilled water, dried at room temperature while initiating internal humidity and stored at 4 ° C.

Hlavní výhody tohoto granulovaného inokula plynou z jednoduché technologie výroby při podstatně menším objemu, skladovátelnosti s udržením životnosti houby během vegetační sezóny a snadné a rychlé aplikace ve školkách za aktivní kolonizace substrátu a tvorby funkčních mykorhiz. Mykorhizní houba je v granulovaném inokulu lépe chráněna před vysycháním a napadením ze strany parazitických a saprofytických mikroorganismů.The main advantages of this granular inoculum stem from a simple production technology with a significantly smaller volume, storability while maintaining the life of the fungus during the growing season and easy and fast application in nurseries with active substrate colonization and the formation of functional mycorrhizae. The mycorrhizal fungus in the granulated inoculum is better protected against drying out and attack by parasitic and saprophytic microorganisms.

Příprava granulovaného inokula probíhá v pěti fázích:The preparation of the granulated inoculum takes place in five stages:

1. nepěstování mycelia1. not growing mycelia

2. promytí a homogenizace mycelia2. washing and homogenizing the mycelium

3. příprava alginátové pasty s myceliem3. preparation of alginate paste with mycelium

4. tvorba granulí v roztoku chloridu vápenatého 5. promývéní, sušení a skladování granulí ad 1) Mycelium se pěstuje v submerzních kulturách na různých tekutých živných půdácn na třepačkách nebo ve fermentorech (byl použit corn-steep a reciproká třepačka).4. formation of granules in calcium chloride solution 5. washing, drying and storage of granules ad 1) Mycelium is grown in submerged cultures on various liquid broths on shakers or fermenters (corn-steep and reciprocal shaker were used).

ad 2) Mycelium se prolije několika litry destilované vody a homogenizuje v uzavřené nádobě na stejnoměrné částice o velikosti 1-3 mm.ad 2) The mycelium is poured over several liters of distilled water and homogenized in a closed vessel into uniform particles with a size of 1-3 mm.

ad 3) Alginátová pasta je směs 2 % vodné suspenze alginátu sodného (resp. přípravku Agricol, používaného v lesnictví jako antidessikant pro ochranu kořenů dřevin), perlitu o velikosti částic 0,125-0,500 mm a homogenizovaného mycelia. Vzniká smícháním suspenze alginátu s perlitem v poměru 1 : 1,5 a přidáním 1 dílu mycelia ke 4 dílům prvních dvou složek.ad 3) Alginate paste is a mixture of 2% aqueous suspension of sodium alginate (or Agricol, used in forestry as an antidessant for wood root protection), perlite with a particle size of 0.125-0.500 mm and homogenized mycelium. It is formed by mixing a suspension of alginate with perlite in a ratio of 1: 1.5 and adding 1 part of mycelium to 4 parts of the first two components.

ad 4) Protlačením alginátové pasty sítem s oky o průměru 4 mm do sloupce 5% roztoku chloridu vápenatého vznikají granule, které jsou vystaveny 3Ominutovému působení vápenatých iontů. ' ad 5) Granule se promývají destilovanou vodou, suší při 22 °C v tenké vrstvě do povrchového oschnutí při zachování vnitřní vlhkosti a skladují v polyetylenových lahvích při teplotě 4 °C.ad 4) Extrusion of the alginate paste through a sieve with a mesh diameter of 4 mm into a column of 5% calcium chloride solution forms granules which are exposed to calcium ions for 3 minutes. 5) The granules are washed with distilled water, dried at 22 ° C in a thin layer to surface dry while maintaining internal moisture and stored in polyethylene bottles at 4 ° C.

CS 267 033 Bl ?r: přípravu jsou vhodné (po imobilizaci nedošlo ke snížení vitality) následující nouzové Kmeny, uložené ve sbírce Mikrobiologického ústavu ČSAV:CS 267 033 Bl? R: the following emergency strains, stored in the collection of the Institute of Microbiology of the Czechoslovak Academy of Sciences, are suitable for preparation (there was no reduction in vitality after immobilization):

1. Laccsria laccata (Scop, ex Fr. ) Cooke - lakovka laková (poř. č. sb. MBÚ ČSAV 761)1. Laccsria laccata (Scop, ex Fr.) Cooke - lacquer varnish (order no. MBÚ ČSAV 761)

2. Psxillus involutus (Batsch ex Fr.) Fr. - čechratka podvinutá (poř. č. sb. MBÚ ČSAV 760'2. Psxillus involutus (Batsch ex Fr.) Fr. - Coiled Warbler (ord. no. MBÚ ČSAV 760 '

3. Suillus luteus (L. ex Fr.) S. F. Gray - klouzek obecný (poř. č. sb. MBÚ ČSAV 51C)3. Suillus luteus (L. ex Fr.) S. F. Gray - Common Glider (ord. No. MBÚ ČSAV 51C)

Příkled 1Example 1

2e sterilně připraveného granulovaného inokula mycelium prorůstalo na agarových půdácn a ve sterilních podmínkách byla ověřována schopnost inokula tvořit mykorhizy se semenáčky smrku ztepilého (Picea abies) při použití symbionta Laccaria laccata a borovice lesní \Pinus sylvestris) se symbiontem Suillus luteus.The ability of the inoculum to grow mycorrhizae with seedlings of Norway spruce (Picea abies) using the symbionta Laccaria laccata and Scous pine (Pinus sylvestris) with the symbiont Suillus luteus was tested under sterile conditions.

Polyetylenové sáčky o objemu 250 ml, naplněné substrátem (rešelina + perlit - 4:1) s přídavkem Koniferinu byly sterilizovány gama zářením a osazeny semenáčky za současné inokulace granulemi. Po 4 měsících kultivace bylo zjištěno procento mykorhiz ze všech krátkých korínků omezeného růstu.Polyethylene bags with a volume of 250 ml, filled with substrate (peat + perlite - 4: 1) with the addition of Coniferin were sterilized by gamma irradiation and planted with seedlings while inoculating with granules. After 4 months of cultivation, the percentage of mycorrhizae of all short roots of limited growth was determined.

Výsledky shrnuté v tabulce č. 1 prokazují schopnost granulovaného inokula tvořit mykorhizy se semenáčky smrku ztepilého a borovice lesní. U neinokulovaných kontrol nebyly zjištěny mykorhizy. Nižší procento vytvořených mykorhiz u inokulovaných variant je způsobeno nepříznivými kultivačními podmínkami ve sterilním prostředí (Kropáček et al., Proč. 2nd European Symposium on Mycorhizac, Praha 1988).The results summarized in Table 1 demonstrate the ability of the granulated inoculum to form mycorrhizae with seedlings of Norway spruce and Scots pine. No mycorrhizae were found in uninoculated controls. The lower percentage of mycorrhizae formed in inoculated variants is due to unfavorable culture conditions in a sterile environment (Kropáček et al., Proc. 2nd European Symposium on Mycorhizac, Prague 1988).

Příklad 2Example 2

Vliv umělé inokulace pro rozvoj mykorhiz a rovnovážný růst semenáčků borovice lesní (Pinus sylvestris) se symbiontem Suillus luteus a semenáčků smrku ztepilého (Picea abies), očkovaných symbionty Laccaria laccata a Paxillus involutus při konkurenci autochtonní půdní mikroflóry byl sledován v polosterilních poloprovozních podmínkách ve studeném skleníku v lesní školce. Současně byla srovnávána efektivnost vegetativního a granulovaného inokula.The influence of artificial inoculation on the development of mycorrhizae and equilibrium growth of pine pine seedlings (Pinus sylvestris) with the symbiont Suillus luteus and seedlings of Norway spruce (Picea abies) inoculated with symbionts Laccaria laccata and Paxillus involutus in a forest nursery. At the same time, the efficiency of vegetative and granular inoculum was compared.

Inokulace nesterilně připraveným granulovaným inokulem probíhá těsně před výsevem; p granule se rozhazují v dávce 300-1000 ml/m na záhory (nebo do přepravek), naplněné ze 2/3 substrátem (rašelina + kompostovaná kůra - 1 : 1) s dávkou 0,5 kg/m^ hnojivá Cererit, částečně sterilizovaným Basamidem a zasypávají se zbylou třetinou téhož substrátu. Sterilizace se provádí na hromadách (200-1000 g Basamidu/m^) a po týdnu působení pod igelitovou fólií se substrát 14 dnů větrá. Po vegetační sezóně bylo zjištěno procento mykorhiz ze všech krátkých kořínků omezeného růstu a poměr sušin nadzemní a podzemní biomasy semenáčků.Inoculation with non-sterile prepared granular inoculum takes place just before sowing; p granules are scattered in a dose of 300-1000 ml / m on the beds (or in crates), filled with 2/3 of the substrate (peat + composted bark - 1: 1) with a dose of 0.5 kg / m 2 Cererite fertilizer, partially sterilized Basamide and cover with the remaining third of the same substrate. Sterilization is carried out in piles (200-1000 g Basamide / ml) and after a week of treatment under a plastic film, the substrate is ventilated for 14 days. After the growing season, the percentage of mycorrhizae from all short roots of limited growth and the dry matter ratio of above-ground and underground seedlings were found.

Z výsledků uvedených v tabulce č. 2 plyne význam stimulační funkce mykorhiz vytvořených prostřednictvím granulovaného inokula pro rovnovážný růst semenáčků borovice lesní a smrku ztepilého. S vyšším procentem mykorhiz u inokulovaných variant klesají hodnoty poměru sušiny nadzemní a podzemní biomasy, charakterizující rovnovážný růst semenáčků. Současně se ve sledovaných parametrech projevila vyšší efektivita granulovaného inokula ve srovnání s inokulem vegetativním.The results shown in Table 2 indicate the importance of the stimulatory function of mycorrhizae formed by means of a granular inoculum for the balanced growth of forest pine and Norway spruce seedlings. With a higher percentage of mycorrhizae in the inoculated variants, the values of the ratio of dry matter of above-ground and underground biomass, characterizing the equilibrium growth of seedlings, decrease. At the same time, the monitored parameters showed a higher efficiency of the granulated inoculum compared to the vegetative inoculum.

Granulované inokulum je určeno pro očkování sadebního materiálu lesních dřevin ektomykcrhizními houbami při intenzívním pěstování ve velkoškolkách s cílem dosáhnout vyšThe granulated inoculum is intended for inoculation of forest tree planting material with ectomycrhizal fungi during intensive cultivation in nurseries in order to achieve higher

CS 267 033 Bl ší ujímavos* a růstovou schopnost sazenic při zalesňování stanovišl s extrémními ekolorickými po in. ink .«tmi .CS 267 033 Further deterioration * and growth ability of seedlings during afforestation was determined with extreme ecoloric po in. ink. «tmi.

Tabulka č. 1Table 1

Rozvoj mykorhiz u semenáčků pěstovaných za sterilních podmínekDevelopment of mycorrhizae in seedlings grown under sterile conditions

VARIANTA VARIANT M (%) M (%) Pinus sylvestris Pinus sylvestris Suillus luteus Suillus luteus 24,36 24.36 Kontrola Control 0,00 0.00 Picea abies Picea abies Laccaria laccata Laccaria laccata 18,64 18.64 Kontrola Control 0,00 0.00

Tabulka č. 2Table No. 2

Růstové charakteristiky semenáčků pěstovaných za polosterilních podmínekGrowth characteristics of seedlings grown under semi-sterile conditions

VARIANTA VARIANT Růstové charakteristiky Growth characteristics M («) M («) P P Pinus sylvestris Pinus sylvestris Suillus luteus Suillus luteus 74,18 74.18 1,667 1,667 th most common Suillus luteus VG Suillus luteus VG 52,76 52.76 2,270 2,270 th most common Kont rola The role 42,70 42.70 2,390 2,390 th most common Picea abies Picea abies Laccaria laccata Laccaria laccata 69,21 69.21 1,693 1,693 th most common Paxillus involutus Paxillus involutus 63,37 63.37 1,724 1,724 th most common Kontrola Control 44,12 44.12 2,147 2,147 th most common

Legenda: M (½) - procento mykorhiz, P - poměr sušiny nadzemní a podzemní biomasy, Suillus luteus VG - inokulace vegetativním inokulemLegend: M (½) - percentage of mycorrhizae, P - dry matter ratio of above-ground and underground biomass, Suillus luteus VG - inoculation with vegetative inoculum

Claims (2)

1. Prostředek pro zlepšení ujímevosti a celkového zdravotního stavu sadebr.ího materiálu lesních dřevin na bázi mykorhizních hub zmobilizovaných v alginátovém gelu, vyznačující se tím, že obsahuje frakci perlitu o velikosti částic 0,125-0,500 mm a živé fragmentované mycelium ektomykorhizní houby vybrané ze skupiny zahrnující LACCAR1A LACCATA, PAXILLUS INVOLUTUS, SU1LLUS LUTEUS, přičemž objemový poměr perlitu s alginátem ku myceliu je 1 : 1 až 8 : 1 a objemový poměr perlitu k alginátu 2 : 1 až 1 : 1.A composition for improving the uptake and overall health of forest tree seedlings based on mycorrhizal fungi mobilized in an alginate gel, characterized in that it comprises a perlite fraction with a particle size of 0.125-0.500 mm and a live fragmented mycelium of an ectomycorrhizal fungus selected from the group consisting of LACCAR1A LACCATA, PAXILLUS INVOLUTUS, SU1LLUS LUTEUS, wherein the volume ratio of perlite with alginate to mycelium is 1: 1 to 8: 1 and the volume ratio of perlite to alginate is 2: 1 to 1: 1. 2. Způsob přípravy prostředku podle bodu 1, vyznačující se tím, že 1-3 % vodná suspenze alginátu sodného se smísí s perlitem a fragmenteváným myceliem a protlačuje se sítem s oky o průměru 3-5 mm do sloupce 5-50 % roztoku chloridu vápenatého za vzniku konzistentních granulí, které jsou vystaveny JOminutovému až 24hodinovému působení vápenatých iontů a dále promyty destilovanou vodou, sušeny za laboratorní teploty do povrchového oschnutí při zachování vnitřní vlhkosti a skladovány při teplotě 4 °C.2. A process for preparing a composition according to claim 1, characterized in that a 1-3% aqueous suspension of sodium alginate is mixed with perlite and fragmented mycelium and passed through a sieve with a mesh size of 3-5 mm into a column of 5-50% calcium chloride solution to form consistent granules which are exposed to calcium ions for 10 minutes to 24 hours and further washed with distilled water, dried at room temperature to surface dry while maintaining internal humidity and stored at 4 ° C.
CS884622A 1988-06-29 1988-06-29 Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health CS267033B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS884622A CS267033B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS884622A CS267033B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS462288A1 CS462288A1 (en) 1989-05-12
CS267033B1 true CS267033B1 (en) 1990-02-12

Family

ID=5389429

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS884622A CS267033B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS267033B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS462288A1 (en) 1989-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5021350A (en) Process for inclusion of mycorrhizae and actinorhizae in a matrix
ES2376363T3 (en) NEW COMPOSITIONS OF Fungal INOCULES, THEIR PREPARATION PROCEDURE AND ITS APPLICATION FOR THE IMPROVEMENT OF GROWTH GROWTH.
Mohammad et al. Improved aeroponic culture of inocula of arbuscular mycorrhizal fungi
EP3033939B1 (en) Method of afforesting infertile soil using pisolithus tinctorius
JPH0283287A (en) Compost for cultivation of mushroom and mushroom cultivation method
EP0485229B1 (en) Water-dispersible granules comprising va mycorrhizal fungi, their preparation and use
CN105325244A (en) Method for cultivating citrus container mycorrhiza seedlings by combined application of AMF and PGPR (Plant Growth Promoting Rhinoacteria) bacterium agents
US11674118B2 (en) PGPR compositions and methods for improved cultivation of tomato and potato species
JPS6387973A (en) Multiplication of mycorrhiza cell in sac-shaped state or in arborescent state
JP2008522932A (en) Liquid mycorrhiza inoculum
CN112522110B (en) Microbial agent suitable for dendrobium wilt and application thereof
IE922074A1 (en) Means for improving the growth of plants
Hilger et al. Inoculation of fumigated nursery soil increases nodulation and yield of bare-root red alder (Alnus rubra Bong.)
Ford et al. Comparative effects of four mycorrhizal fungi on loblolly pine seedlings growing in a greenhouse in a Piedmont soil
US7269923B2 (en) Method of preparing Tricholoma matsutake-infected young pine by coculturing aseptic pine seedlings and T. matsutake
CS267033B1 (en) Preparation for improvement of wood species' taking root and seedlings' general state of health
Ridgway et al. Optimising the medium for producing arbuscular mycorrhizal spores and the effect of inoculation on grapevine growth
US5676726A (en) Matrix and agricultural materials
JPH0338807B2 (en)
WO2008120968A1 (en) A plant root system improving composition
Kropáček et al. The use of granulated ectomycorrhizal inoculum for reforestation of deteriorated regions
Saad et al. The effects of bio-fertilization and two levels of chemical fertilization on wheat (Triticum aestivum L.) under drought conditions
Lee et al. Inoculation of pines in a nursery with Pisolithus tinctorius and Thelephora terrestris in Korea
Wallander Utilization of organic nitrogen at two different substrate pH by different ectomycorrhizal fungi growing in symbiosis with Pinus sylvestris seedlings
RU2284099C1 (en) Method for growing of oyster mushrooms