CS266797B1 - Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače - Google Patents

Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače Download PDF

Info

Publication number
CS266797B1
CS266797B1 CS885346A CS534688A CS266797B1 CS 266797 B1 CS266797 B1 CS 266797B1 CS 885346 A CS885346 A CS 885346A CS 534688 A CS534688 A CS 534688A CS 266797 B1 CS266797 B1 CS 266797B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
movable
movable cylinder
space
tanning
gag
Prior art date
Application number
CS885346A
Other languages
English (en)
Other versions
CS534688A1 (en
Inventor
Vladimir Ing Csc Vanek
Jindrich Ing Vejmola
Jan Parma
Original Assignee
Vladimir Ing Csc Vanek
Jindrich Ing Vejmola
Jan Parma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Ing Csc Vanek, Jindrich Ing Vejmola, Jan Parma filed Critical Vladimir Ing Csc Vanek
Priority to CS885346A priority Critical patent/CS266797B1/cs
Publication of CS534688A1 publication Critical patent/CS534688A1/cs
Publication of CS266797B1 publication Critical patent/CS266797B1/cs

Links

Landscapes

  • Circuit Breakers (AREA)

Abstract

Ue řešeno dokonalejší ochlazování paty elektrického oblouku zachycené na pohyblivém opalovacím roubíku a zlepšení odvodu splodin hoření ze zhášecího prostoru tím, že ve dnu pohyblivého válce je vytvořen nejméně jeden výfukový kanálek kruhového průřezu, jehož vstup je v prostoru mezi krytem kontaktu a pohyblivým opalovacím roubíkem, který ústí na povrchu pohyblivého válce.

Description

Vynález se týká zhášecí komory tlakoplynného vypínače s kompresním prostorem pro rozvod vysokého a velmi vysokého napětí.
Dosud známé zháSecí komory využívající ke zhášení elektrického oblouku tlaku plynu vzniklého v kompreaním prostoru, tvořeném pohyblivým válcem a pevným pístem; pracují většinou na principu dvojitého ofukování paty elektrického oblouku tak, že při vypínání proudí plyn z kompresního prostoru do zhášecího prostoru, kde mezi opalovacími roubíky hoří oblouk, který je prouděním plynu ochlazován při současném odvádění splodin hoření jednak do expanzního prostoru podél válcového povrchu pevného opalovacího roubíku a současně jeho dutinou a jednak dutinou pohyblivého opalovacího roubíku přes spojovací btvor do prostoru vně pohyblivého válce. Nevýhodou tohoto uspořádání zhášecí komory je, že pata elektrického oblouku zachycená na pohyblivém opalovacím roubíku je ochlazována pouze z jedné atrany a to dutinou pohyblivého opalovacího roubíku, kterou jaou odváděny i aplodiny hoření. Tím dochází k nedoatatečnému ochlazování paty oblouku zachycené na pohyblivém roubíku a může se stát, že nedojde k vypnutí daného proudu v důsledku termického selhání v silnoproudém intervalu hoření oblouku nebo i při vypnutí proudu v silnoproudém intervalu může dojít k selhání funkce v dielektrickém intervalu v důsledku dielektrického průrazu ve vypínací dráze mezi dutými opalovacími roubíky vlivem přítomnoati ionizovaného plynu ve zhášecím prostoru, který nebyl dostatečně rychle z tohoto prostoru odveden.
Uvedené nevýhody dosud známého uspořádání zhášecí komory odstraňuje z větší části řešení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ve dnu pohyblivého válce je vytvořen nejméně jeden výfukový kanálek kruhového průřezu, jehož vstup je v prostoru mezi krytem kontaktů a pláštěm pohyblivého opalovacího roubíku a který ústí na povrchu pohyblivého válce.
Výhoda uapořádání zháěecí komory podle vynálezu spočívá v tom, že umožňuje účinnější chlazení paty oblouku zachycené na pohyblivém opalovacím roubíku a lepší odvod aplodin hoření, čímž ae dosahuje vyššího vypínacího výkonu.
Příklad provedení zhášecí komory podle vynálezu je zobrazen na výkresu, kde na obr. 1 je zobrazena zhášecí komora a částí expanzní komory v podélném řezu A-A. Na obr.2 je znázorněn čelní pohled na dno pohyblivého válce s vyznačením řezů. Na obr. 3 je zobrazena zhášecí komora a částí expanzní komory v podélném řezu ve směru B-B, kdy je vypínač ve vypnutém stavu.
Na pevném pístu je posuvně uložen pohyblivý válec 1 ve tvaru trubky, který je vyroben z elektricky vodivého materiálu, mající ve své dutině pevně uchyceno dno 5 ve tvaru kotouče, v němž jsou vytvořeny v radiálním směru čtyři přepouštěcí otvory 13 a v axiálním směru spojovací otvor 14, procházející dutinou 1? pohyblivého opalovacího roubíku 7 a úatící na povrchu pohyblivého válce _!_· Dále jsou ve dnu 5 vytvořeny dva výfukové kanálky 6, jejichž vstup je v prostoru mezi krytem 8 kontaktu a pohyblivým opalovacím roubíkem 7 a které ústí na povrchu pohyblivého válce 1. Ve středu dna 5 je na jednom jeho čele pevně uchycena tyč 4 suvně procházející osou pevného pístu 3. Na druhém čele dna 5 je v jeho ose Šroubově připevněn pohyblivý opalovací roubíkJ. ve tvaru trubky, vyrobený z elektricky vodivého materiálu, jehož funkční část je vyrobena z materiálu odolávajícího elektrickému oblouku, například z wolframu. Souose a pohyblivým opalovacím, roubíkem J je k čelu 5 pevně uchycen krytové tvaru prstence, jehož volný konec je zakončen kuželovitým zúžením a který je vyroben z izolačního materiálu odolávajícímu působení elektrického oblouku, například z teflonu. K válci 1 jehož povrch tvoří stykovou
- 1 266797 plochu pro hlavní kontakty 12 je pevně připojena izolační tryska 2 ve tvaru trubky, vyrobená i izolačního materiálu, která ee směrem k volnému konci krytu 8 kontaktu kuželovité zužuje a dále směrem do expanzního prostoru 11 se kuželovité rozšiřuje. Středem kontaktní růžice tvořené hlavními kontakty 12 prochází pevný opalovací roubík 10 ve tvaru trubky, vyroyéný z elektricky vodivého materiálu, jehož funkční část je vyrobena z materiálu odolávajícímu elektrickému oblouku například z wolframu.
Při vypínání se pohyblivý válec 1 posunuje oproti pevnému pístu 3.doleva pomocí táhla 4, ovládaného vypínacím mechanismem, přičemž v kompresním prostoru 9 dochází ke stlačování elektronegativního plynu, například fluoridu sírového (SFg), který je z tohoto prostoru vytlačován přepouétěcími otvory 13 a usměrňován kuželovou štěrbinou vzniklou mezi krytem 8 kontaktu a izolační tryskou 2 do zháěecího prostoru 17. Při vypínacím pohybu dochází postupně k odpojení hlavních kontaktů 12 od povrchu pohyblivého válce_1 a následně pak k rozpojení pohyblivého opalovacího roubíku 7 s pevným opalovacím roubíkem 10. Při tomto rozpojení dochází ke vzniku elektrického oblouku, který je ochlazován a zhášen proudícím plynem, jehož část po vstupu do zhášecího prostoru proudí jednak do dutiny 15 pohyblivého opalovacího roubíku 7 a spojovacím otvorem 14 do prostoru kolem pohyblivého válce 1 a jednak prostorem mezi krytem 8 kontaktu a pohyblivým opalovacím roubíkem J., kde ochlazuje patu zachyceného oblouku a dále výfukovým kanálkem 6 do prostoru kolem pohyblivého válce 1. Další část plynu proudí ze zhášecího prostoru 17 do expanzního prostoru 11, jednak podél válcového povrchu pevného opalovacího roubíku 10 a jednak jeho válcovou dutinou 16.

Claims (2)

1. Zhášecí komora tlakoplynného vypínače vysokého a velmi vysokého napětí sestávající z pevného pístu a pohyblivého válce opatřeného izolační tryskou a dnem ve tvaru kotouče upevněným v pohyblivém válci majícím ve svojí stěně vytvořeny přepouštěcí otvory a na jehož čelné straně, v prostoru izolační trysky, je připevněn kryt kontaktů ve tvaru prstence a opalovací roubík ve tvaru trubky, jehož dutina je spojena s otvorem procházejícím pláštěm pohyblivého válce a stěnou dna kolmo na podélnou osu zhášecí komory vyznačenou tím, že ve dnu(5)pohyblivého válce (1)je. vytvořen nejméně jeden výfukový kanálek(6) .jehož vstup je v prostoru mezi krytem(8)kontaktu a pohyblivým opalovacím roubíkem(7)a který ústí na povrchu pohyblivého válce(1).
2. Zhášecí komora tlakoplynného vypínače vysokého a velmi vysokého napětí podle bodu 1 vyznačená tím, že výfukový kanálek(6)je kruhového průřezu.
CS885346A 1988-07-28 1988-07-28 Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače CS266797B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS885346A CS266797B1 (cs) 1988-07-28 1988-07-28 Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS885346A CS266797B1 (cs) 1988-07-28 1988-07-28 Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS534688A1 CS534688A1 (en) 1989-04-14
CS266797B1 true CS266797B1 (cs) 1990-01-12

Family

ID=5398183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS885346A CS266797B1 (cs) 1988-07-28 1988-07-28 Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266797B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS534688A1 (en) 1989-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB278764A (en) Improvements in or relating to electric circuit-breakers
CN109564836B (zh) 用于功率开关的断路器单元
US4008943A (en) High voltage cable terminator having a fault actuated probe
US4577074A (en) High voltage gas-blast circuit breaker
JPH02172121A (ja) 高圧遮断器
US2343422A (en) Gas blast circuit interrupter
CS266797B1 (cs) Zhéšecí komora tlakoplynného vypínače
JPH0668945B2 (ja) 複動式圧縮ガス高圧遮断器
CS244831B2 (en) Pressure-gass circuit breaker
CS229671B2 (en) High voltage power circuit braker
US20080135523A1 (en) Self-blast circuit breaker with control body
US2854551A (en) Device for disconnecting high-powered electric arcs
US2365134A (en) Electric circuit breaker of the gas-blast type
GB356221A (en) Improvements relating to electrical switches with means for extinguishing the arc bygas under pressure
JPS63292538A (ja) 加圧ガス開閉器
JP2563855B2 (ja) 高電圧回路遮断器
RU2140684C1 (ru) Дугогасительное устройство высоковольтного газонаполненного автокомпрессионного выключателя
SU943899A1 (ru) Дугогасительное устройство
US2648744A (en) Circuit interrupter
GB542728A (en) Improvements in or relating to a.c. electric circuit-breakers of the gas-blast type
JPS5913817B2 (ja) 圧縮ガス型遮断器
ES278839U (es) Un interruptor de circuito aislado con gas, del tipo de amortiguador.
SU838808A1 (ru) Электрический газовый компресси-ОННый ВыКлючАТЕль
NO761718L (cs)
US4229723A (en) Diaphragm having a pattern of reduced thickness in a high voltage, circuit-interrupting device