CS264754B1 - Klávesnice hudebních nástrojů - Google Patents
Klávesnice hudebních nástrojů Download PDFInfo
- Publication number
- CS264754B1 CS264754B1 CS849168A CS916884A CS264754B1 CS 264754 B1 CS264754 B1 CS 264754B1 CS 849168 A CS849168 A CS 849168A CS 916884 A CS916884 A CS 916884A CS 264754 B1 CS264754 B1 CS 264754B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- keys
- keyboard
- playing
- intervals
- chromatic
- Prior art date
Links
Landscapes
- Electrophonic Musical Instruments (AREA)
Abstract
Klávesnice hudebních nástrojů je určená pro klávesové hudební nástroje, zejména takové, které nevyžadují úhoz na klávesy a u kterých postačí při hraní jen jejich jemné stisknutí. Jsou to harmoniky, varhany a harmonia. Nový typ klávesnice usnadňuje techniku hraní a umožňuje transponizaci v libovolných intervalech tím, že se zde používá stejného prstokladu při hraní v jakýchkoliv analogických tóninách. Kromě toho také výrazně usnadňuje techniku hraní chomatických stupnic a chromatické zvyšování a nebo snižování akordů a dává možnosti napodobování glissand. Klávesnice se skládá z podlouhlých, v přední části nahoře zúžených kláves tvarově totožných, avšak barevně odlišených, umístěných v jedné řadě a ve stejných vzdálenostech.vedle sebe a zapojených k. ovládání tónů v půltónových intervalech. V zadní části klávesnice jsou umístěné pomocné klávesy ovládající tóny v menších než půltónových intervalech. Zadní část hlavních kláves i pomocné klávesy jsou opatřeny otočnými válečky, které umožňují snadné přehmátnutí prstů při hraní chromatických stupnic i glissand.
Description
Vynález se týká klávesnice hudebních nástrojů s podlouhlými klávesami, umístěnými vedle sebe v jedné řadě a ovládajícími tóny v půltónových intervalech. Pro zvláštní účely může být tato klávesnice doplněna o pomocné klávesy s menšími než půltónovými intervaly, např. čtvrttónovými.
U některých klávesových hudebních nástrojů jako jsou varhany, harmonia a piana se používají výhradně známé klávesnice klavírního typu, ale i u chromatických hramonik je v současné době tento typ kláves nejrozšířenější. Přes velké přednosti má však v některých směrech i své nevýhody. Jsou to poměrně vysoké nároky na techniku ovládání v různých tóninách, obtížnost hraní rychlých chromatických stupnic nebo chromatických pohybů akordů a značné nároky při transponizacích. Kromě toho s výjimkou elektroťonických nástrojů neumožňuje hraní menších než půltónových intervalů.
Uvedené nedostatky odstraňuje klávesnice podle vynálezu, jejíž podstata spočívá v tom, že přední část kláves pro ovládáni tónů v půltónových intervalech je v příčném průřezu v horní polovině směrem k hřbetům kláves symetricky zúžená.
Klávesnice umožňuje použiti stejného prstokladu při hraní v jakýchkoliv analogických tóninách a usnadňuje tak transponizaci v libovolných intervalech. Výrazně usnadňuje hraní chromatických stupnic a chromatické zvyšování a nebo snižování akordů a s použitím pomocných kláves umožňuje i napodobení glissand-skluzů. Technika jejich provádění může být usnadněna použitím otočných válečků které jsou umístěny v zadní části jednotlivých hlavních i pomocných kláves.
Příklad klávesnice podle vynálezu je uveden na připojeném výkresu, kde obr. 1 znázorňuje pohled na část klávesnice shora, obr. 2 je řez rovinou A-A, vedený v podélném směru středem jedné z hlavních kláves, obr. 3 značí řez rovinou B-B, vedený mezi dvěma klávesami a středem klávesy pomocné, na obr. 4 je příčný průřez rovinou C-C přední částí klávesnice s klávesami opatřenými nahoře rovnou ploškou pro dotyk prstů, na obr. 5 je stejný průřez částí klávesnice avšak s klávesami nahoře zaoblenými. Obr. 6 znázorňuje příčný průřez rovinou D-D střední části klávsenice s klávesami nahoře zaoblenými, obr. 7 značí stejný průřez klávesnicí jako předcházející, avšak s klávesami opatřenými otočnými válečky. Na obr. 8 jě příčný průřez rovinou E-E zadní částí klávesnice s hlavními i pomocnými klávesami nahoře zaoblenými a na obr. 9 je rovněž průřez E-E zadní částí klávesnice, avšak s klávesami opatřenými otočnými válečky.
Klávesnice nového typu sestává z podlouhlých, v horní části zúžených kláves .1 s rovnoběžnými podélnými hranami, běžným způsobem pohyblivě zavěšených a odpružených a ze spodu chráněných spodním krytem 2_. Jsou umístěny vedle sebe v jedné řadě a ovládají tóny v půltónových intervalech. Tvarově jsou shodné, bude však vhodné je barevně odlišit podobně jako klávesy klavírního typu.
Přední část kláves 1^, určená k běžnému způsobu hraní je vytvarovaná tak, že dotyková plocha pro prsty je rovná (obr. 4) s mírně zaoblenými hranami, nebo může být i zaoblená (obr. 5). Zúženi kláves 1^ na hřbetech umožní zvýšit jejich hustotu, aniž by bylo nebezpečí, že během hry bude docházet k nežádoucímu dotyku prstů s okolními klávesami. Stejného výsledku je možno také dosáhnout použitím úzkých kláves s mezerami mezi sebou.
Střední část klávesnice je uzpůsobena pro snadné přehmátnutí prstů z jedné klávesy na druhou a má proto zaoblené hřbety kláves (obr. 6). Může být také opatřena válečky 3, umístěnými ve stejné výšce se hřbety kláves 1_. Jsou otočně uložené ve dvou čepech 4_ nebo hrotech upevněných na držácích 5, 6 v zářezu kláves I.. Držáky 5 jsou pevně přichyceny např. pomocí nýtů £ ke klávesám JL, 7, držáky JS jsou posuvně uchyceny šroubem 9.
Zadní část klávesnice tvoří pomocné klávesy T_ umístěné mezi hlavními klávesami kterými jsou ovládány tóny v menších intervalech nežli je malá sekunda, např. čtvrttónových.
Mají rovněž zaoblené hřbety (obr. 8) a nebo jsou opatřeny otočně uloženými krátkými válečky ( obr. 9) , uchycenými k pomocným klávesám T_ (obr. 3) stejným způsobem jako válečky 2 hlavních kláves 2· Šrouby £ sloužící pro seřízení válečků 2 a 10 jsou umístěny pod horním krytem 11.
Nový typ klávesnice je vhodný zejména u hudebních nástrojů, které nevyžadují úhoz na klávesy a u kterých k vytvářeni tónů postačí jen jejich jemné stisknuti, jako např. u harmonik, varhan a hramonií. Technika hraní a prstoklad na tomto typu klávesnice jsou podobné jako u klávesnice klavírního typu. Pozitivní změnou zde je, že stupnice, určité intervaly, nebo typy akordů se hrají stejným prstokladem a to v tóninách s jakýmkoliv předznamenáním. Systém rozmístění kláves 2 a využiti pomocných kláves T_ umožňuje zvyšovat a snižovat jednotlivé tóny nebo souzvuky v menších intervalech než jsou půltóny, V praxi to znamená, že 'stupnice vytvořené z menších intervalů než jsou půltóny budou znít podobně jako glissanda.
Při běžném hraní se používají okraje kláves 2< jejich střední a zadní část se používá jen ve zvláštních případech při hraní rychlých chromatických stupnic a glissand, při posunech akordů apod.
Claims (4)
- pRedmEt VYNÁLEZU1. Klávesnice hudebních nástrojů s podlouhlými klávesami tvarově totožnými a umístěnými v jedné řadě a ve stejných vzdálenostech vedle sebe, vyznačená tím, že přední část kláves (1), pro ovládání tónů v půltónových intervalech, je v příčném průřezu horní polovině směrem k hřbetům kláves symetricky zúžená.
- 2. Klávesnice hudebních nástrojů podle bodů 1, vyznačená tím, že v její zadní části mezi klávesami (1) jsou umístěny pomocné klávesy (7), pro ovládání tónů v menších než půltónových intervalech.
- 3. Klávenice hudebních nástrojů podle bodu 1, vyznačená tím, že v zadní části kláves (1) jsou v jejich podélné ose otočně uložené válečky (3).
- 4. Klávesnice hudebních nástrojů podle bodu 2, vyznačená tím, že v zadní části pomocných kláves (7) jsou v jejich podélné ose otočně uložené krátké válečky (10).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS849168A CS264754B1 (cs) | 1984-11-28 | 1984-11-28 | Klávesnice hudebních nástrojů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS849168A CS264754B1 (cs) | 1984-11-28 | 1984-11-28 | Klávesnice hudebních nástrojů |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS916884A1 CS916884A1 (en) | 1988-12-15 |
| CS264754B1 true CS264754B1 (cs) | 1989-09-12 |
Family
ID=5442938
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS849168A CS264754B1 (cs) | 1984-11-28 | 1984-11-28 | Klávesnice hudebních nástrojů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS264754B1 (cs) |
-
1984
- 1984-11-28 CS CS849168A patent/CS264754B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS916884A1 (en) | 1988-12-15 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4483233A (en) | Combined guitar and bass guitar having eight strings | |
| US5398585A (en) | Fingerboard for musical instrument | |
| US4054079A (en) | Keyboard and notation system | |
| US3757024A (en) | Musical instrument | |
| US3319504A (en) | Slanted finger board for stringed instruments | |
| GB2217901A (en) | Electronic musical instrument | |
| JPWO2002019316A1 (ja) | 楽器用鍵盤 | |
| US3482028A (en) | Guitar type keying system for other instruments | |
| US5323679A (en) | Ergonomic musical instrument keyboard | |
| US4658695A (en) | Multi-decked keyboard for musical instruments | |
| CS264754B1 (cs) | Klávesnice hudebních nástrojů | |
| US3553336A (en) | Accenter touch bar for electronic musical instrument | |
| US3981221A (en) | Portable keyboard | |
| US2417639A (en) | Keyboard for musical instruments | |
| NO813556L (no) | Spille-hjelpemiddel for instrumenter med tangenter. | |
| US3805664A (en) | Chord selector apparatus for stringed musical instruments | |
| GB2009999A (en) | Musical notation | |
| US2097280A (en) | Musical instrument and keyboard therefor | |
| US4628792A (en) | Modified musical instrument keyboard | |
| US1922381A (en) | Accordion | |
| US888100A (en) | Piano-keyboard. | |
| US161806A (en) | Improvement in key-boards for musical instruments | |
| SU1730663A1 (ru) | Клавиатура дл электромузыкального инструмента | |
| Tuthill | The Concertos for Clarinet | |
| WO1990004248A1 (en) | A guitar |