CS264559B1 - A method for producing bioactive sulfur - Google Patents
A method for producing bioactive sulfur Download PDFInfo
- Publication number
- CS264559B1 CS264559B1 CS863187A CS318786A CS264559B1 CS 264559 B1 CS264559 B1 CS 264559B1 CS 863187 A CS863187 A CS 863187A CS 318786 A CS318786 A CS 318786A CS 264559 B1 CS264559 B1 CS 264559B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sulfur
- mixture
- melting
- liquid medium
- producing bioactive
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cosmetics (AREA)
Abstract
Způsob výroby bioaktivní síry spočívá v tom, že se síra taví v ka- palnémvprostředí látek obsahujících alespoň dvě hydroxylové skupiny, po roztavení síry se směs opět ochladí na teplotu místnosti, přičemž se na směs po dobu tání a/nebo tuhnutí síry působí desintegrátorem, například ultrazvukem. Tato síra vhodná pro lékařské a kosmetické účely.The process for producing bioactive sulfur is that the sulfur is melted in a liquid medium containing at least two hydroxyl groups, after the sulfur has melted, the mixture is again cooled to room temperature, with a disintegrant acting on the mixture for the duration of melting and / or solidification of the sulfur, for example ultrasound. This sulfur is suitable for medical and cosmetic purposes.
Description
Vynález se týká způsobu výroby síry.The invention relates to a process for producing sulfur.
V současné době se v zemědělství, v kosmetice a v medicíně používá síra, která je různě upravená s cílem získání co nejjemnšjších krystalků nebo koloidů, aby byla biologicky účinná. Síra užívaná v medicíně a kosmetice dráždí někdy pokožku a někdy je i neúčinná.At present, sulfur, which is variously modified to obtain the finest crystals or colloids, is used in agriculture, cosmetics and medicine to be biologically effective. Sulfur used in medicine and cosmetics sometimes irritates the skin and sometimes is ineffective.
Uvedené nedostatky jsou odstraněny způsobem v.yroby bioaktiv ní síry podle vynálezu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že se síra taví v kapalném prostředí látek, obsahujících alespoň dvě hydroxylové skupiny. Po dobu tání a/nebo- tuhnutí síry se působí, na směs desintegrátorem, například ultrazvukem. ?o roztavení síry se směs opět ochladí na teplotu místnosti. Způsob výroby podle vynálezu odstraňuje plyny sorbované na povrchu síry a umožňuje dosažení kulovitého tvaru. S největší pravděpodobností vedle sorbovaného vzduchu je to i kysličník siřičity a sirovo-, dík, který ulpívá na povrchu síry. Zatímco sorbovaný vzduch je neškodný ku zdraví, ale může snižovat účinnost působení síry, kysličník siřičitý a sirovodík mají již dráždivý účinek a mohou způsobovat alergii. Tyto látky se způsobem výroby poaie vynálezu odstraní.These drawbacks are overcome by the process for producing bioactive sulfur according to the invention. The essence of the invention is that the sulfur melts in the liquid medium of substances containing at least two hydroxyl groups. During the melting and / or solidification of the sulfur, the mixture is treated with a disintegrant, for example by ultrasound. After melting the sulfur, the mixture was cooled again to room temperature. The process according to the invention removes gases sorbed on the sulfur surface and allows a spherical shape to be achieved. Most likely, besides sorbed air, it is sulfur dioxide and sulfur thanks to the sulfur surface. While sorbed air is harmless to health, but can reduce the effectiveness of sulfur, sulfur dioxide and hydrogen sulfide already have an irritant effect and can cause allergies. These substances are removed by the process according to the invention.
Podle vynálezu upravená síra má kulový tvar, který se získá rozkmitáním roztavené síry v pomocné kapalné fázi, například glycerinu desintegrátorem, například ultrazvukem. Jak teplota nad teplotou tání siry, tak působení ultrazvuku způsobí odstranění nežádoucích plynů na povrchu síry. Na uprázdněná místa na povrchu síry se sorbují molekuly z kapalného prostředí, ve kterém se síra taví. pro lékařské účely se ooužívají kapaliny, které mají dvě anebo více hydroxylových skupin, dvojmocné alko- - 2 264 559 holý jako například glykoíy, respektive jejich polymery, trojmocné alkoholy, cukry atd. Chlazením roztoku či taveniny za působení ultrazvuku se dosahuje toho, že po zchladnutí se síra vyskytuje ve formě kuliček. Velikost kuliček je funkcí teploty, použité pomocné kapalné fáze, intenzity a kmitočtu desintegrátoru a chlazení. Vyrobená síra podle vynálezu je vlastně síra dokonale smočená kapalnou nebo tuhou fází s velkým povrchem.According to the invention, the treated sulfur has a spherical shape, which is obtained by vibrating the molten sulfur in an auxiliary liquid phase, for example glycerin, with a disintegrator, for example by ultrasound. Both temperature above the melting point of sulfur and ultrasonic treatment will remove undesirable gases on the sulfur surface. Molecules from the liquid medium in which the sulfur is melted are sorbed onto the vacant spots on the sulfur surface. for medical purposes, liquids having two or more hydroxyl groups, divalent alcohols such as glycols or their polymers, trivalent alcohols, sugars, etc., are used. cooling, sulfur is present in the form of spheres. The size of the beads is a function of the temperature, the auxiliary liquid phase used, the intensity and frequency of the disintegrator, and the cooling. The sulfur produced according to the invention is in fact sulfur perfectly wetted by a liquid or solid phase with a large surface area.
Bioaktivní síra připravená podle vynálezu je vhodná pro použití v lékařství a kosmetice.The bioactive sulfur prepared according to the invention is suitable for use in medicine and cosmetics.
Příklad 1Example 1
Prášková síra se vaří s glycerinem na teplotu nad bodem tání síry^až se dosáhne podstatného odvzdušnění a odplynění síry a její roztavení. Působením ultrazvuku se odstraní poslední zbytky plynu a současně nastává desintegrace kapalné síry, která ve formě kuliček je rozptýlena v glycerinu. Po zchladnutí, které probíhá za stálého účinku desintegrátoru, obsahuji glycerin kuličkovou síru, která v tomto prostředí zůstala nezměněna dva roky a nemá výrazný zápach.The sulfur powder is boiled with glycerine to a temperature above the melting point of the sulfur until substantial deaeration, degassing and melting of the sulfur is achieved. Ultrasonication removes the last gas residue and at the same time disintegrates the liquid sulfur, which in the form of beads is dispersed in glycerin. After cooling, which takes place under the constant action of the disintegrator, glycerin contains bead sulfur, which has remained unchanged in this environment for two years and has no significant odor.
Příklad 2Example 2
Lo roztavené glukosy byla přidána prášková síra. Do taveniny se zavedl ultrazvuk, po roztavení síry následovalo chlazení a potom se tavenina buči rozpustila v glyceriny nebo v odplyněné vodě. Podobně byl místo roztavené glukosy vyzkoušen-roztok glukosy ve vodě. Jako kapalné medium pro síru byly použity různé sacharidy s obdobným výsledkem jako u glukosy. Pro veterinární účely lze místo roztoku či tavenin uhlohydrátů použít polyetylenglykol, deriváty cukrů atd. s velmi dobrým výsledkem.To the molten glucose was added sulfur powder. Ultrasound was introduced into the melt, followed by cooling of the sulfur, and then the melt was either dissolved in glycerins or degassed water. Similarly, a solution of glucose in water was tested instead of molten glucose. Various carbohydrates with similar results to glucose were used as the liquid medium for sulfur. For veterinary purposes, polyethylene glycol, sugar derivatives, etc. may be used instead of carbohydrate solution or melts, with very good results.
Takto připravená biologicky aktivní síra má kulovitý tvar více než dva roky. Přidaná v nepatrném množství do šamponu subjektivně snížila přemašíování vlasů, svědivost hlavy a údajně po víceměsíčním používání snížila počet přebarvování šedivých vlasů do roka. Preparát se velmi dobře snáší i alergickými pacienty a má protiplísnový účinek.The biologically active sulfur thus prepared has a spherical shape for more than two years. Added in a small amount to the shampoo subjectively reduced hair loss, itching of the head and reportedly reduced the number of gray hair discoloration after a month of use. The preparation is also well tolerated by allergic patients and has antifungal effect.
Takto připravená bioaktivní síra v. glycerinu Odstraňuje svědivost kůže.Bioactive Sulfur v. Glycerine Prepared in this way Removes the itching of the skin.
Claims (1)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS863187A CS264559B1 (en) | 1986-05-04 | 1986-05-04 | A method for producing bioactive sulfur |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS863187A CS264559B1 (en) | 1986-05-04 | 1986-05-04 | A method for producing bioactive sulfur |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS318786A1 CS318786A1 (en) | 1988-12-15 |
CS264559B1 true CS264559B1 (en) | 1989-08-14 |
Family
ID=5371239
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS863187A CS264559B1 (en) | 1986-05-04 | 1986-05-04 | A method for producing bioactive sulfur |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS264559B1 (en) |
-
1986
- 1986-05-04 CS CS863187A patent/CS264559B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS318786A1 (en) | 1988-12-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE69110656T2 (en) | METHOD FOR PRODUCING STABLE SUSPENSIONS FROM CAVES WITH GAS-FILLED MICROSPHERES FOR USE IN ULTRASOUND CHALOGRAPHY. | |
DE3741199C2 (en) | ||
DE69425573T2 (en) | MEDICAL USE OF ORGANIC AEROGELS AND BIODEGRADABLE ORGANIC AEROGELS | |
EP0077752A2 (en) | Liquid mixture for absorbing and stabilizing gas bubbles to be used as contrast agent in ultrasonic diagnosis and process for its preparation | |
DE2417844B2 (en) | CLEANING SOLUTION AND METHOD TO REMOVE PROTEIN DEPOSIT FROM SOFT CONTACT LENSES | |
DE50306219D1 (en) | PROCESS FOR PREPARING A SOLID FRUIT CONCENTRATE | |
DE2057239C3 (en) | Process for the production of a stable antifoam agent | |
RU2431466C2 (en) | Ascorbic acid suspension in glycerin and method for making thereof | |
Grant et al. | Mechanisms of inflammation. I. Laser-induced thrombosis, a morphologic analysis. | |
CS264559B1 (en) | A method for producing bioactive sulfur | |
JPH01268626A (en) | Light preventing agent for cosmetics and production thereof | |
US4228153A (en) | Cosmetic composition | |
JPH0427206B2 (en) | ||
EP0351296B1 (en) | Process for the preparation of collagen microparticles, and products obtained | |
CA1134708A (en) | Bath salt | |
US4963350A (en) | Liquid shaving product | |
DE2532934C3 (en) | Plankton products from sulphurous thermal springs, processes for their production and their cosmetic use | |
RU2021806C1 (en) | Agent for bath and hair washing | |
JPS58113116A (en) | Cosmetic | |
JPH0334919A (en) | Bathing agent | |
JP2007031635A (en) | Soap composition | |
JPH02121917A (en) | Bath agent composition | |
GB2385058A (en) | Toiletry products | |
DE1118792B (en) | Process for the production of blood plasma substitutes from collagen breakdown products | |
DE2022369A1 (en) | 1-menthyl ethyl carbonate in cosmetic preparations |