CS263870B1 - Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CS263870B1
CS263870B1 CS877977A CS797787A CS263870B1 CS 263870 B1 CS263870 B1 CS 263870B1 CS 877977 A CS877977 A CS 877977A CS 797787 A CS797787 A CS 797787A CS 263870 B1 CS263870 B1 CS 263870B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
padding
component
loading
threaded
diagonally oriented
Prior art date
Application number
CS877977A
Other languages
English (en)
Other versions
CS797787A1 (en
Inventor
Ladislav Duben
Zdenek Kochta
Bohumil Barton
Original Assignee
Ladislav Duben
Zdenek Kochta
Bohumil Barton
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav Duben, Zdenek Kochta, Bohumil Barton filed Critical Ladislav Duben
Priority to CS877977A priority Critical patent/CS263870B1/cs
Publication of CS797787A1 publication Critical patent/CS797787A1/cs
Publication of CS263870B1 publication Critical patent/CS263870B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Machines (AREA)

Abstract

Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složky do základní složky vý- plňkového textilního útvaru, při kterém se vý- plňková složka ze soustavy šikmo ubíhají­ cích, rovnoběžně vedených výplňkových nití přivádí do zpevňovacího ústrojí osnovního pletacího, zejména modifikovaného proplé- tacího stroje v nejméně jedné rovině v šíři nebo v části šíře základní složky výpiskového textilního útvaru. Směr postupného zakládání každé soustavy šikmo ubíhajících výplňkových nití se obrací vratným způsobem střídavě v obou okrajích podávané roviny. Zakládací jednotka sestává z nejméně jednoho· závitového posunovače, opatřeného průběžnou závitovou drážkou, ve které jsou posuvně uloženy vodicí segmenty, zakončené výstupkem s vodicím otvorem, zapadají­ cím do závitové drážky pohybového šroubu s reversním pohybem.

Description

(57) Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složky do základní složky výplňkového textilního útvaru, při kterém se výplňková složka ze soustavy šikmo ubíhajících, rovnoběžně vedených výplňkových nití přivádí do zpevňovacího ústrojí osnovního pletacího, zejména modifikovaného proplétacího stroje v nejméně jedné rovině v šíři nebo v části šíře základní složky výpiskového textilního útvaru. Směr postupného zakládání každé soustavy šikmo ubíhajících výplňkových nití se obrací vratným způsobem střídavě v obou okrajích podávané roviny. Zakládací jednotka sestává z nejméně jednoho· závitového posunovače, opatřeného průběžnou závitovou drážkou, ve které jsou posuvně uloženy vodicí segmenty, zakončené výstupkem s vodicím otvorem, zapadajícím do závitové drážky pohybového šroubu s reversním pohybem.
CS 263 870 B1
3870
Vynález se týká způsobu zakládání diagonálně orientovaných výplňkových složek, použitých jako výztužný materiál do základní složky výplňkového textilního útvaru samostatně nebo v kombinaci s dalšími, například příčně a/nebo podélně orientovanými výplňkovými složkami. Předmětem vynálezu je rovněž zařízení, kterým se diagonálně orientované výplňkové složky zakládají.
Zakládání diagonálně orientovaných osnovních nití je známo z technologie osnovního pletení na strojích Milanese. Při tomto postupu se osnovní nitě přivádějí do pracovních jehel pomocí tzv. kladečů nití, pohybujících se po oběžné dráze za účelem zakládání nití v obecně diagonálním směru od jednoho okraje pleteniny k druhému okraji a zpět. Širšímu uplatnění tohoto principu brání použití dílčích osnovních válců s poměrně malou metráží nasnovaných nití a v důsledku toho častá výměna těchto dílčích osnovních válců.
Je rovněž znám osnovní pletařský stroj pro diagonální zakládání nití, vybavený stojanem s jehelním lůžkem, kladecím zařízením s pohyblivými kladeči nití na oběžné dráze, zahrnující celou šířku jehelního lůžka a zásobní náviny pro plynulé dodávání nití do pracovního ústrojí pletařského stroje. Zásobní náviny jsou tvořeny cívkami ve stacionární cívečnici, ze kterých se nitě vedou do radnice, umístěnou nad kladecími přístroji, přičemž se stojan s jehelním lůžkem otáčí včetně osnovních válů a odtahem zboží kolem svislé osy po základové desce proti směru oběhu pohyblivých kladečů nití. Tento způsob zakládání vyžaduje zvláštní synchronizaci pohybu stojanu s pracovním ústrojím pletařského stroje, složitý náhon vzhledem k převodu několika vzájemně nespojených pohybů a značné nároky na zastavěnou plochu. Popsaný způsob zakládání včetně příslušného zařízení nejsou vhodné jako přídavné řešení k různým typům běžně vyráběných pletařských strojů, včetně proplétacích strojů.
Cílem vynálezu je způsob zakládání výplňkových nití s diagonální orientací do osnovního niťového útvaru a speciální konstrukce příslušného strojního vybavení, a to bez zásahů do pracovních mechanismů osnovního pletařského stroje a s přihlédnutím k možnosti zapracování dalších niťových soustav, například výplňkových nití s příčnou a/nebo podélnou orientací, přičemž je koncepce tohoto zařízení postavena na jednoduchosti v podobě přídavného zařízení k instalovanému pletařskému stroji. Vytčeného cíle bylo dosaženo způsobem zakládání nejméně jedné diagonálně orientované výplňkové složky do základní složky výplňkového textilního útvaru. Pod pojmem základní složka je míněna jednoduchá, dvojitá nebo také oboustranně protilehlá osnovní pletenina, do které se při pletení zaplétají výplňkové složky, sestávající z nejméně jedné soustavy šikmo ubíhajících, vzájemně mezi sebou rovnoběžně vedených výplňkových nití s úhlem v rozmezí +15 až +60°, vzhledem k ose zpevňovacího zařízení. Tato nejméně jedna soustava výplňkových nití se do zpevňovacího zařízení přivádí v nejméně jedné rovině, a to v celé šíři základní složky výplňkového útvaru nebo části šíře základní složky. Významným význakem tohoto způsobu zakládání je zásada, že se směr postupného zakládání každé soustavy šikmo ubíhajících diagonálně orientovaných výplňkových nití obrací vratným způsobem střídavě v obou okrajích podávané roviny, tj. ubíhá z jednoho okraje v celé šíři nebo v části šíře základní složky pleteniny do druhého okraje. Dalším význakem vynálezu je možnost vytváření drobnějších a velkoplošných barevných a/nebo strukturálních vzorů na základě uspořádání a návleku barevných a/nebo strukturálňě odlišných nití výplňkových složek s diagonální orientací, K uskutečnění tohoto způsobu zakládání je vhodné speciální zařízení jako přídavná součást osnovního pletařského, zejména modifikovaného propletacího stroje, vybaveného pracovními mechanismy, prostředky pro vedeni, brzdění, usměrňování a napínání nití, jakož i odtahem textilního útvaru. Do vybavení přídavné součásti stroje náleží nejméně jedna jednotka pro zakládání nejméně jedné diagonálně orientované výplňkové složky základního textilního útvaru, která obsahuje nejméně jeden závitový posunovač s jedním zaobleným koncem, ve kterém je uložen pohybový šroub, v jehož závitových drážkách jsou vedeny vodicí segmenty, zakončené výstupky s vodícími očky pro vedení výplňkových nití k pracovním jehlám propletacího stroje. Pohybový šroub vykonává reversní pohyb, při kterém je posouván ve vnitřních závitových drážkách tělesa závitového posunovače.
Podstata vynálezu je blíže vysvětlena na několika přiložených vyobrazeních, které znázorňují ukládání diagonálně orientovaných výplňkových složek, a to na obr. 1 postup ukládání přední diagonálně orientované složky nití, situované blíže ke straně spojovacích kliček základní osnovní pleteniny s vyznačením změny směru a úhlu pohybu každé jednotlivé nitě v obou krajních sloupcích v obráceném sklonu k podélné ose pleteniny, na obr. 2 postup ukládání zadní diagonálně orientované složky nití, situované blíže ke straně oček základní osnovní pleteniny s vyznačením změny směru a úhlu pohybu každé jednotlivé nitě v obou krajních sloupcích v obráceném sklonu k podélné ose pletení, na obr. 3 vzájemné doplňování obou diagonálně orientovaných soustav nití, pokládaných pod úhlem « k podélné ose základní pleteniny, na obr. 4 pokládání diagonálně orientovaných výplňkových složek nití pomocí závitových posunovačů pro přední a zadní složku nití na stěny oček pleteniny s volitelným úhlem náklonu pomocí rychlosti posunu vodicích segmentů, na obr. 5 boč3 ní detail pohledu v řezu na závitový posunovač a vodicí segment a na obr. 6 alternativní obdobné pokládání diagonálně orientovaných výplňkových složek nití se současným naváděním dvou příčně orientovaných niťových soustav a podélně orientované niťové soustavy, zpevněné dvěma soustavami základních nití, tvořících osnovní pleteninu.
Bližší vysvětlení principu základní diagonálně orientované výplňkové složky do plošného' textilního útvaru, vytvořeného z jednoduché, dvojité nebo oboustranně protilehlé pleteniny je znázorněna na obr. 1, kde diagonálně orientovaná výplňková složka 2 je ukládána pod volitelným úhlem v rozmezí +15° až +60° k podélné ose tak, že celá souprava výplňkové složky je k místu zpevňování osnovní pleteniny přiváděna pod příkladně voleným úhlem — 45°. První nit soustavy z pravé krajní polohy přechází pod tímto úhlem na levou stranu. První nit soustavy z levé strany mění úhel pokládání z —45° na úhel +45°. Každá další nit soustavy po dosažení levé krajní polohy posledního sloupku pleteniny obrací svůj pohyb pod stejným úhlem, ale v pozitivním směru a přechází na pravou stranu, kde v pravém posledním sloupku pleteniny se každá nit soustavy otočí z pokládaného úhlu +45° na úhel pokládání —45° s pravidelným střídáním. Na ohr. 2 je znázorněna diagonálně orientovaná niťová výplňková složka 3, která je rovněž ukládána pod stejným úhlem k podélné ose pleteniny a doplňuje pokládanou, diagonálně orientovanou výplňkovou složku 2 tak, že celá soustava je k místu zpevňování osnovní pleteninou přiváděná vždy v obráceně orientovanému úhlu pokládání, jak je pokládána výplňková složka 2. Pod příkladně voleným úhlem +45° přechází první nit z levé strany na stranu pravou. První nit pravé strany se v pravém krajním sloupku obrací na druhou stranu a pokládá se v obráceném úhlu —45°, takže přechází směrem na levou stranu. Každá další nit soustavy pokládané pod úhlem +45p po dosažení pravého krajního sloupku pleteniny obrací svůj úhel na —45° a směřuje na levou stranu v pravidelně se opakujícím cyklu. Na obr. 3 je znázorněné doplnění diagonálně orientovaných výplňkových složek 2, 3 do společného niťového útvaru s pravidelným střídáním v obou krajních sloupcích osnovní pleteniny a vstupem do pracovního ústrojí proplétacího stroje pod úhlem +45°. Tímto způsobem lze docílit při barevně nebo strukturálně odlišném materiálu obou výplňkových složek vytváření menších nebo větších barevných nebo strukturálně odlišných vzorů. Na ohr. 4 je znázorněné přivádění diagonálně orientované složky 2 do závitového posunovače 121, v jehož průběžné závitové drážce 122, se pohybují vodicí segmenty 123, opatřené výstupky 124 s vodícími otvory 125 pro vedení niti výplňkové složky pomocí vodicích závitových drážek 126 v pohybovém šroubu 127 se samostatným pohybem tak, že otáčející se závitové drážky 126 unášejí vodicí segmenty a tím výplňkovou složku 2 pod zvoleným úhlem z jedné strany na stranu druhou.
V krajní psloze odtlačované vodicí segmenty 123 přejdou na druhé straně závitového posunovače 121 do styku s obrácenou závitovou drážkou 126 pohybového šroubu 127, čímž jsou tyto v průběžné závitové drážce 122 unášeny zpět po druhé straně závitového posunovače 121 s obráceným úhlem náklonu niťové výplňkové soustavy. Po projetí soustavy z přední strany závitového posunovače 121 na zadní stranu se obrátí chod pohybového šroubu 127 na obrácený smysl otáčení a celý cyklus posouvání vodicích segmentů 123 se opakuje do původní výchozí polohy. Obdobně se vytváří vždy v obrácených úhlech útvar diagonálně orientované výplňkové soustavy 3 na závitovém posunovači 131 v průběžné závitové drážce 132 za pomocí vodicích segmentů 133, opatřených výstupky 134 s vodicími otvory 135 pro každou nit výplňkové složky samostatně a pomocí závitové drážky 136 pohybového šroubu 137 se samostatným pohonem. Otáčející se závitová drážky 136 unáší vodicí segmenty 133 a tím celou výplňkovou složku nití 3 pod zvoleným úhlem z jedné strany na stranu diruhou tak, že v krajní poloze odtlačované vodicí segmenty 133 přejdou na druhé straně závitového posunovače 131 do styku s obrácenou závitovou drážkou 136 pohybového šroubu 137, což způsobuje pokládání výplňkové složky 3 v obráceném úhlu. Po přejetí výplňkové složky 3 z přední strany závitového posunovače 131 na zadní stranu se obrátí chod pohybového šroubu 137 na obrácený smysl otáčení a celý cyklus posouvání vodicích segmentů 133 se opakuje do původní výchozí polohy. Takto diagonálně orientované pokládané výplňkové složky 2, 3 jsou přiváděné do místa dvoudílných pracovních jehel 9 umístěných v držácích 14. Dvoudílné pracovní jehly 9 jsou opatřeny háčky 9‘, do kterých se pomocí kladecích jehel 15, umístěných v držácích 16, ukládají nitě první základní osnovy 21, které vytvořenými očky 1 zpevňují nitě diagonálně orientovaných výplňkových soustav do plošného textilního útvaru. Výplňkové složky z niťových útvarů 2, 3 jsou naváděny z neznázorněných stacionárních cívečnic přes rozdělovači řadnice 22, 22‘ do závitových posunovačů 121, 131, každá složka z jedné strany strojního zařízení. Na obr. 5 je znázorněn řez závitovým posunovačem 121 s průběžnou závitovou drážkou 122. Uvnitř závitového posunovače 121 je umístěn pohybový šroub 127, opatřený obousměrnou závitovou drážkou 126, ve které je veden vodicí segment 123 s výstupkem 124, v kterém je vodicí otvor 125, který posou vá nit diagonálně orientované výplňkové složky 2, do výplňkového textilního útvaru. Na obr. 6 je znázorněné přivádění diagonálně orientovaných vý26 3870
S plňkových složek 2, 3 do závitových posunovačů 121, 131 přes vodicí otvory 125, 135, které jsou pohybovými šrouby 127, 137 unášeny v náklonu požadovaného úhlu do vytvořené osnovní pleteniny mezi jehly 9, umístěné v držácích 14. Dvoudílné pracovní jehly 9 jsou opatřeny háčky 9‘, do kterých se pomocí kladecích jehel 15, 15‘ umístěných v držácích 16, 16‘ ukládají nitě základních soustav 21, 21‘, pomocí kterých se přiváděné výplňkové složky 2, 3 zpevňují do plošného výplňkového textilního útvaru, doplněného v tomto případě naváděním dvou niťových soustav s příčnou orientací 4, 4‘, prostřednictvím řetězových naváděčů a dále jednou podélně orientovanou niťovou soustavou· 5, směřující s osou pletení do středu výsledného plošného výplňkového textilního útvaru.

Claims (2)

pRedmEt
1. Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složky do základní složky výplňkového textilního útvaru, vytvořené z jednoduché, dvojité nebo oboustranně protilehlé osnovní pleteniny, vyznačující se tím, že se výplňková složka, sestávající z nejméně jedné soustavy šikmo ubíhajících, rovnoběžně vedených výplňkových nití, uspořádaných vzhledem k ose zpevňovacího ústrojí pod úhlem (a) v rozmezí ±15^ až +60° přivádí do tohoto zpevňovacího ústroji v nejméně jedné rovině v šiří nebo části šíře základní složky výplňkového textilního útvaru, přičemž se směr postupného· zakládání každé soustavy šikmo ubíhajících rovnoběžně vedených výplňkových nití obrací vratným způsobem střídavě v obou krajích podávané roviny.
2. Zařízení k provádění způsobu podle boVYNALEZU du 1, na osnovním pletařském stroji, zejména na modifikovaném proplétacím stroji, zahrnující prostředky pro vedení, brzdění a napínání výplňkových nití a dále nejméně jednu jednotku pro zakládání nejméně jedné diagonálně orientované výplňkové složky textilního útvaru, vyznačující se tím, že každá jednotka pro zakládání diagonálně orientované výplňkové složky (2, 3) sestává z nejméně jednoho závitového posunovače (121, 131] doutníkového tvaru, opatřeného průběžnou závitovou drážkou (122, 132) v obou směrech, ve které jsou posuvně uloženy vodicí segmenty (123, 133), zakončené výstupkem (124, 134) s vodicím otvorem (125, 135) a zapadající do závitové drážky (126, 136) pohybového šroubu (127, 137) s reverzním pohybem.
CS877977A 1987-11-06 1987-11-06 Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění CS263870B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877977A CS263870B1 (cs) 1987-11-06 1987-11-06 Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877977A CS263870B1 (cs) 1987-11-06 1987-11-06 Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS797787A1 CS797787A1 (en) 1988-09-16
CS263870B1 true CS263870B1 (cs) 1989-05-12

Family

ID=5429799

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS877977A CS263870B1 (cs) 1987-11-06 1987-11-06 Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS263870B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS797787A1 (en) 1988-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5623840A (en) Process for production of weave-knit material
US4677831A (en) Apparatus for laying transverse weft threads for a warp knitting machine
JP4354010B2 (ja) パターン化された浮き添糸編み織物及びその製造方法
CN101307527A (zh) 多层衬纬机织针织复合结构及其编织方法和专用装置
US4909049A (en) Bielastic, warp-knit fabric and its production
US3832867A (en) Circular knitting machine and articles knitted thereby
US5653127A (en) Device on a warp knitting machine for crocheting an elastic band with fleece and an elastic band produced by this device
CN100441758C (zh) 一种针织结构及其编织方法和专用装置
US5894743A (en) Single needle bed machine process for manufacturing of pile warp knit fabric
CN101736515B (zh) 多层衬经衬纬机织针织复合结构及其编织方法和纱线喂入装置
US2216051A (en) Knitting machine
US4069690A (en) Knitting apparatus
US4665719A (en) Circulating thread guides
CS263870B1 (cs) Způsob zakládání diagonálně orientované výplňkové složlky a zařízení k jeho provádění
US2042146A (en) Milanese warp knitting machine
EP3702501B1 (en) Method for knitting three-dimensional fabric with variable thickness through a flat knitting machine
US3953989A (en) Method and apparatus for warp knitting and resultant product
US4389860A (en) Warp knitting machine for the production of jacquard-patterned pile-knit fabrics
US2635442A (en) Knitting method and apparatus
CN104342837B (zh) 用于在横机上制造针织物的方法
GB2199341A (en) A circular knitting machine
US2591883A (en) Knitting machine
DE19538081C2 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung von Strickware mit integrierten Schuss- und/oder Kettfäden
EP3956507A1 (en) Flat bed knitting machine
KR100502434B1 (ko) 의류용 환편기의 루프 긴장장치