CS261605B1 - A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification - Google Patents

A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification Download PDF

Info

Publication number
CS261605B1
CS261605B1 CS851340A CS134085A CS261605B1 CS 261605 B1 CS261605 B1 CS 261605B1 CS 851340 A CS851340 A CS 851340A CS 134085 A CS134085 A CS 134085A CS 261605 B1 CS261605 B1 CS 261605B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
removal
nitrogenous substances
nitrification
nitrogenous
waste water
Prior art date
Application number
CS851340A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS134085A1 (en
Inventor
Vaclav Ing Hladky
Zdenek Ing Bucko
Vladimir Ing Hromada
Lubos Ing Jindrich
Original Assignee
Vaclav Ing Hladky
Bucko Zdenek
Vladimir Ing Hromada
Jindrich Lubos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Ing Hladky, Bucko Zdenek, Vladimir Ing Hromada, Jindrich Lubos filed Critical Vaclav Ing Hladky
Priority to CS851340A priority Critical patent/CS261605B1/en
Publication of CS134085A1 publication Critical patent/CS134085A1/en
Publication of CS261605B1 publication Critical patent/CS261605B1/en

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Abstract

Řeší se způsob odstraňování dusíkatých látek amoniakálního typu z průmyslových odpadních vod tlakového zplyňování uhlí se současným odstraněním organického znečištění. Oxidace dusíkatých látek a organického znečištění se provádí aerací za použití kyslíku nebo vzduchu. Zastoupení denitrifikačních a nitrifikačních mikroorganismů je zajišťováno recyklací vratného kalu z biologicky částečně vyčištěné vody, zahuštěného v dosazovací nádrži. Razením denitrifikačních a oxických operací za sebou, se snižuje spotřeba alkalizačních činidel a zvyšuje se účinnost odstranění dusíkatých látek. Denitrifikace probíhá bez externího organického substrátu.The method of removing ammonia-type nitrogenous substances from industrial wastewater of pressure coal gasification with simultaneous removal of organic pollution is addressed. Oxidation of nitrogenous substances and organic pollution is carried out by aeration using oxygen or air. The presence of denitrifying and nitrifying microorganisms is ensured by recycling return sludge from biologically partially purified water, thickened in a settling tank. By performing denitrifying and oxic operations in succession, the consumption of alkalizing agents is reduced and the efficiency of nitrogenous substances removal is increased. Denitrification takes place without an external organic substrate.

Description

Vynález se zabývá způsobem čištění průmyslových odpadních vod z tlakového zplyňování uhlí, obsahujících fenoly, mastné kyseliny, ketony, další organické látky, dusí-, kalé látky amoniakálního typu, pyridin a jeho homology, další dusíkaté a sirné látky biologickým způsobem za použití směsné kultury mikroorganismů. Jedná se o plynárenské vody, které jsou akutně toxické.The present invention relates to a process for the purification of industrial waste water from pressure gasification of coal containing phenols, fatty acids, ketones, other organic substances, nitrous, ammonia-type sludge, pyridine and its homologues, other nitrogenous and sulfuric substances by biological methods using a mixed culture of microorganisms . These are gas waters that are acutely toxic.

Stávající způsoby čištění odpadních průmyslových vod z tepelného zpracování uhlí tzv. klasickou biologií v aktivačních nádržích, sice představují složitý vícestupňový způsob odstraňování organického znečištění, ale dosud neumožňují pro přítomnost dalších toxických a nežádoucích látek ve vyčištěné vodě její využití k opětovnému bezodpadovému použití v průmyslu nebo vypuštění do recipientu s významem vodárenského typu bez hygienického znehodnocení.Existing methods for the treatment of industrial waste water from the thermal treatment of coal by so-called classical biology in activation tanks, although they represent a complex multi-stage method of removing organic pollution, yet do not allow its use for reuse without waste in industry or discharge due to other toxic and undesirable substances in purified water. to the recipient with the importance of the water supply type without hygienic degradation.

K odstraňování dusíkatých látek z odpadních průmyslových vod byla ověřována celá řada způsobů, zejména k odstraňování amoniaku z odpadních vod, jejichž podstata je založena na fyzikálně chemickém principu, jako je využití různých typů měničů iontů, desorpce z alkalického prostředí, osmosa, elektrodialýza, sorpce, destilační způsob s vodní párou, srážecí způsobv za vzniku nerozpustných sloučenin nebo na principu biochemickém, jako je biologická nitrifikace a denitrifikace a jiné.Numerous methods have been tested for the removal of nitrogenous substances from industrial waste water, in particular for the removal of ammonia from waste water, the nature of which is based on the physicochemical principle, such as the use of various ion exchangers, alkaline desorption, osmosis, electrodialysis, sorption, a water vapor distillation process, a precipitation process to form insoluble compounds or a biochemical principle such as biological nitrification and denitrification and others.

Většina uvedených způsobů se jeví jako technicky a ekonomicky obtížně zajistitelné. Destilační způsob odstraňování čpavku z odpadních vod má provozní význam převážně v oblasti vysokých koncentrací. Biologická nitrifikace je ověřována převážně pro splaškové odpadní vody z domácností a sociálních zařízení závodů.Most of these methods appear to be difficult to obtain technically and economically. The distillation method for the removal of ammonia from waste water is of operational importance mainly in the high concentration range. Biological nitrification is verified mainly for sewage waste water from households and sanitary facilities of plants.

Odstraňování čpavku a amonných sloučenin z odpadních průmyslových vod tepelného zpracování uhlí biologickými způsoby je značně omezené pro vysokou toxicitu organického, dusíkatého a sirného znečištění. Biologický způsob se podařilo stabilizovat až po provedeném výrazném naředění například říční vodou a za použití pomocných materiálů, jako je aktivní uhlí, speciální sorpční materiály apod.. Odstraňování organického znečištění a dusíkatých látek z odpadních vod tlakového zplyňování uhlí biologickou aktivací, zajišťované například dvoustupňovým způsobem při nízkém hydraulickém zatížení a vysoké době zdržení, nedosahuje v důsledku inhibice a obtížné biologické degradability předpokládaných účinností. Za těchto podmínek nevzniká vždy aktivační kal s vyhovujícími vlastnostmi. Vzniklé mikroorganismy netvoří dobře sedimentovatelné vločky, aerovaná voda silně pění a vločky jsou obtížně separovatelné.The removal of ammonia and ammonium compounds from industrial waste water by thermal treatment of coal by biological processes is greatly limited due to the high toxicity of organic, nitrogen and sulfur contaminants. The biological process was only stabilized after significant dilution with eg river water and using auxiliary materials such as activated carbon, special sorption materials, etc. Removal of organic contaminants and nitrogenous substances from waste water by pressure gasification of coal by biological activation, low hydraulic loading and high residence time does not achieve the expected efficacy due to inhibition and difficult biodegradability. Under these conditions, activation sludge with satisfactory properties is not always produced. The resulting microorganisms do not form well-settable flakes, aerated water is very foaming and the flakes are difficult to separate.

Výraznou nevýhodou biologické nitrifikace a denitrifikace s použitím externího substrátu je použití dalších ekonomicky náročných materiálů. Odstraňování amoniaku z odpadních vod tepelného zpracování uhlí biologickým způsobem za použití například nitrifikace, usazování, denitrifikace a usazování je nevýhodné pro vysoké pořizovací náklady.A significant disadvantage of biological nitrification and denitrification using an external substrate is the use of other economically demanding materials. The removal of ammonia from the waste water of the thermal treatment of coal by a biological process using, for example, nitrification, deposition, denitrification and deposition is disadvantageous for high purchase costs.

Nedostatky popsaných způsobů se podařilo vyřešit způsobem podle tohoto vynálezu. Podstatou vynálezu je způsob odstraňování dusíkatých látek amoniakálního typu z průmyslových odpadních vod tlakového zplyňování uhlí, vyznačený tím, že směs dusíkatých látek a jejich oxidovaných forem se ve směsi částečně vyčištěné vody vzniklé recyklací z oxické a dosazovací nádrže o velikosti recyklu 0,5 — 1,5 a původní vody se nejdříve denitrifikuje směsnou kulturou denitrifikačních mikroorganismů zastoupenou v aktivačním kalu s koncentrací kalu 2,0 — 7,0 kg . nr3 a vstupním organickým znečištěním s hmotnostním poměrem organického znečištění k amoniakálnímu znečištění větším než 4,0 obsaženým ve vstupní zpracovávané vodě se následně nitrifikací oxiduje kyslíkem a směsnou kulturou mikroorganismů obsaženou v aktivačním kalu, přičemž se nitrifikace provádí aerací kyslíkem při teplotách nad 25 CC a nebo se aerace zajišťuje vzduchem při teplotách 15 až 25 °C.The disadvantages of the described methods have been solved by the method according to the invention. SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a process for the removal of ammoniacal type nitrogenous substances from industrial waste water by pressure gasification of coal, characterized in that the mixture of nitrogenous substances and their oxidized forms is mixed in a partially purified water mixture. 5 and the original water is first denitrified by a mixed culture of denitrifying microorganisms present in the activation sludge with a sludge concentration of 2.0 - 7.0 kg. nr 3 and inlet organic contamination with a weight ratio of organic contamination to ammoniacal contamination greater than 4.0 contained in the input treated water is subsequently oxidized by nitrification with oxygen and a mixed culture of microorganisms contained in the activation sludge, nitrification is performed by oxygenation at temperatures above 25 ° C or aeration is provided by air at temperatures of 15 to 25 ° C.

Způsob podle vynálezu odstraňuje v jednotlivých dílčích operacích současně znečištění organického a dusíkatého původu s vysokou účinností, energetickou a materiálovou úsporností, neboť střídáním denitrifikačních a nitrifikačních procesů se významně snižují nároky na dávkování alkalizačních činidel a zvyšuje se účinnost odstranění dusíkatých látek. Způsob podle předmětu vynálezu za použití plynného vysokoprocentního kyslíku je výhodně použit zejména v průmyslovém odvětví, kde je již vybudován zdroj vysokoprocentního kyslíku. Popsaným způsobem je vyčištěná voda z tlakového zplyňování uhlí použitelná v uzavřených okruzích vodního hospodářství a může být vypuštěna do recipientu.The process according to the invention removes contamination of organic and nitrogenous origin with high efficiency, energy and material efficiency in individual sub-operations, because alternation of denitrification and nitrification processes significantly reduces the dosing requirements of alkalinizing agents and increases the efficiency of removal of nitrogenous substances. The process according to the invention using gaseous high percentage oxygen is preferably used in particular in an industry where a high percentage oxygen source has already been built. In the described manner, purified water from pressurized coal gasification is usable in closed water management circuits and can be discharged into the recipient.

Předmět vynálezu byl ověřován na systému odpadní průmyslové vody z tlakového zplyňování uhlí kyslíkoparní směsí a předběžné ekonomické rozbory naznačují, že způsob odstraňování dusíkatých látek z plynárenských vod způsobem podle předmětu vynálnezu lze považovat za dostatečně účinný a hospodárný způsob čištění plynárenských vod.The present invention has been verified on an industrial wastewater system from pressurized coal gasification with oxygen-vapor mixtures, and preliminary economic analysis suggests that the method of removing nitrogenous substances from gas waters by the method of the present invention can be considered a sufficiently efficient and economical method of purifying gas waters.

Příklady použití:Examples of use:

1. Oddehtovaná, odfenolovaná a destilačním způsobem odčpavkovaná voda z tlakového zplyňování uhlí s obsahem celkové alkality nad 20 mmol. I-1 a obsahem biogenního fosforu obsahovala organické znečištění vyjádřené jako CHSKCr 1 290 mg . I-1, biologická spotřeba kyslíku vyjádřená jako BSKs byla 650 mg. I-1 a dusíkaté látky amoniakálního typu 267 mg. I-1 byla čištěna podle předmětu vynálezu takovým způsobem, že teplota byla udržována na hodnotě 25 — 30 °C, pH bylo udržováno v nitrifikačním procesu na hodnotě 7,0 — 7,8, obsah rozpuštěného kyslíku byl nad 2,0 mg . I-1, stáří kalu 30 — 50 dní, koncentrace kalu 3,5 kg. m-3, kalový index 150 — 200 ml. . g-1. Ve vyčištěné vodě bylo dosaženo odstranění dusíkatých látek z více než 90 %.1. De-stripped, de-phenolized and distilled water from pressurized coal gasification with a total alkali content above 20 mmol. I -1 and containing biogenic phosphorus contained organic pollution expressed as COD Cr 1,290 mg. I -1 , the biological oxygen demand expressed as BODs was 650 mg. I -1 and ammoniacal type nitrogen compounds 267 mg. I -1 was purified according to the invention in such a way that the temperature was maintained at 25-30 ° C, the pH was maintained at the nitrification process at 7.0-7.8, the dissolved oxygen content was above 2.0 mg. I -1 , sludge age 30 - 50 days, sludge concentration 3,5 kg. m -3 , sludge index 150 - 200 ml. . g -1 . In purified water more than 90% removal of crude protein was achieved.

2. Oddehtovaná, odfenolovaná a destilačním způsobem odčpavkovaná voda z tlakového zplyňování uhlí kyslíkoparní směsí, s obsahem biogenního fosforu, zředěná v po6 měru 1 : 1 s procesní vodou obsahovala organické znečištění vyjádřené jako CHSKCr 1 500 mg . 1_1 a dusíkaté látky amoniakálního typu 300 mg . 1_1. Voda byla' čištěna podle předmětu vynálezu, při dodržení koncentrace rozpuštěného kyslíku 1,5 — 2,0 mg. 1~J za aerace vzduchem, pH bylo udržováno na hodnotě 7,0 — 7,8, teplota 15 až 20 °C, stáří kalu 35 — 50 dní, kalový index 150 ml. g_1.2. The stripped, de-phenolized and dewatered pressurized water from a pressurized coal gasification plant containing biogenic phosphorus, diluted 1: 1 with process water, contained organic pollution expressed as COD Cr 1 500 mg. 1 1 and an ammonia type nitrogen compounds 300 mg. 1 _1 . The water was purified according to the present invention, keeping the dissolved oxygen concentration of 1.5-2.0 mg. 1 ~ J with air aeration, pH was maintained at 7.0 - 7.8, temperature 15-20 ° C, sludge age 35 - 50 days, sludge index 150 ml. g _1 .

Ve vyčištěné vodě bylo dosaženo odstranění dusíkatých látek amoniakálního typu z 90 %.90% of the ammonia-type nitrogenous substances were removed in purified water.

Claims (3)

pRedmětSubject 1. Způsob odstraňování dusíkatých látek amoniakálního typu z průmyslových odpadních vod tlakového zplyňování uhlí, vyznačený tím, že směs dusíkatých látek a jejich oxidovaných forem se ve směsi částečně vyčištěné vody vzniklé recyklací z oxické a dosazovací nádrže o velikosti recyklu 0,5 až 1,5 a původní vody se nejdříve denitrifikuje směsnou kulturou denitrifíkačních mikroorganismů zastoupenou v aktivačním kalu s koncentrací kalu 2,0 — 7,0 kg. nr3 a vstupním organickým znečištěním s hmotnostním poměrem organického znečištění kProcess for removing ammoniacal type nitrogenous substances from industrial waste water by pressure gasification of coal, characterized in that the mixture of nitrogenous substances and their oxidized forms is mixed in a mixture of partially purified water resulting from recycling from an oxic and settling tank with a recycle size of 0.5 to 1.5 and the original water is first denitrified by a mixed culture of denitrifying microorganisms present in the activation sludge with a sludge concentration of 2.0 - 7.0 kg. nr 3 and input organic pollution with the ratio of organic pollution to YNALEZU amoniakálnímu větším než 4,0 obsaženým ve vstupní zpracovávané vodě se následně nitrifikací oxiduje kyslíkem a směsnou kulturou nitrifikačních mikroorganismů obsaženou v aktivačním kalu.YNALEZ with ammonia greater than 4.0 contained in the treated feed water is subsequently oxidized by nitrification with oxygen and a mixed culture of nitrifying microorganisms contained in the activation sludge. 2. Způsob odstraňování dusíkatých látek podle bodu 1 vyznačený tím, že se nitrifikace provádí aerací kyslíkem při teplotách nad 25°C.2. The process according to claim 1, wherein nitrification is carried out by oxygenation at temperatures above 25 ° C. 3. Způsob odstraňování dusíkatých látek podle bodu 1 vyznačený tím, že nitrifikace se zajišťuje vzduchem při teplotách 15 až 25 °C.3. The method according to claim 1, characterized in that nitrification is carried out with air at temperatures of 15 to 25 [deg.] C.
CS851340A 1985-02-26 1985-02-26 A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification CS261605B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS851340A CS261605B1 (en) 1985-02-26 1985-02-26 A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS851340A CS261605B1 (en) 1985-02-26 1985-02-26 A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS134085A1 CS134085A1 (en) 1988-07-15
CS261605B1 true CS261605B1 (en) 1989-02-10

Family

ID=5347537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS851340A CS261605B1 (en) 1985-02-26 1985-02-26 A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS261605B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS134085A1 (en) 1988-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lee et al. Use of protozoa and metazoa for decreasing sludge production in aerobic wastewater treatment
Suzuki et al. Performance of a closed recirculating system with foam separation, nitrification and denitrification units for intensive culture of eel: towards zero emission
Nguyen et al. Situation of wastewater treatment of natural rubber latex processing in the Southeastern region, Vietnam
KR20090051450A (en) How to Clean Ultra High Concentration Organic Wastewater, such as Food Waste Leachate and Livestock Wastewater
US3867284A (en) Water treatment with nitrogen dioxide
CN103112951A (en) Biochemical method for treating synthetic leather wastewater containing dimethylformamide
Subramaniam et al. Efficient biological nutrient removal in high strength wastewater using combined anaerobic-sequencing batch reactor treatment
KR100378558B1 (en) Nitrogen and phosphorus removal process from sewage and waste water by 2A/O RBC with internal settler
KR100331898B1 (en) Advanced Treatment Process of Domestic Wastewater by Biological and Chemical
KR100285015B1 (en) Nitrogen and phosphorus removal method in sewage treatment in rotary disk method
KR20020087799A (en) Method for advanced wastewater treatment using multi-sbr system
CS261605B1 (en) A method for the removal of nitrogenous ammoniacal substances from industrial waste water from coal gasification
KR100311587B1 (en) Batch type apparatus for treating organic wastewater/sewage
KR100300820B1 (en) Advanced Treatment Method for Sewage or Industrial Waste Water
KR101306805B1 (en) The method and Treatment process of Wastewater containing organic matter and nitrogen compounds-livestock wastewater, digestive wastewater, food wastewater
Do et al. Wastewater treatment by Sequencing Batch Reactor (SBR) without releasing excess sludge
CN113149215A (en) Middle-placed aeration denitrification treatment method for papermaking wastewater
KR100254523B1 (en) Natural purification method and apparatus thereof
CN220999468U (en) Quinoline pesticide wastewater treatment device
Lopez-Vazquez et al. Wastewater treatment development
Kamenev11 et al. Aerobic bio-oxidation combined with ozonation in the treatment of landfill leachates
KR100265060B1 (en) Waste water treatment method using alternating operation of aeration tank for minimizing sludge
KR100391136B1 (en) Bacteria group of bacillus spp in treating equipment and method for sewage and waste water
SU1430366A1 (en) Method of biological purifying of high-concentration waste water
Lavrova et al. A comparative study of the nitrogen rich pig slurry treatment in aerobic bioreactor and in constructed vertical flow wetland system