CS261254B1 - Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče - Google Patents

Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče Download PDF

Info

Publication number
CS261254B1
CS261254B1 CS872508A CS250887A CS261254B1 CS 261254 B1 CS261254 B1 CS 261254B1 CS 872508 A CS872508 A CS 872508A CS 250887 A CS250887 A CS 250887A CS 261254 B1 CS261254 B1 CS 261254B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
channel
muffle
duct
convection oven
main fan
Prior art date
Application number
CS872508A
Other languages
English (en)
Other versions
CS250887A1 (en
Inventor
Karel Cervenka
Josef Hromada
Helena Hromadova
Original Assignee
Karel Cervenka
Josef Hromada
Helena Hromadova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Cervenka, Josef Hromada, Helena Hromadova filed Critical Karel Cervenka
Priority to CS872508A priority Critical patent/CS261254B1/cs
Publication of CS250887A1 publication Critical patent/CS250887A1/cs
Publication of CS261254B1 publication Critical patent/CS261254B1/cs

Links

Landscapes

  • Tunnel Furnaces (AREA)

Abstract

Řeší se problém využití odpadního tepla při vypalování opředených vodičů, rychlejšího přestupu tepla z ohřátého vzduchu do vodičů a tím docílení energetických úspor a urychleni technologického procesu. Tyto požadavky splňuje vypalovací pec, jejíž mufle (3) je rozdělena na spodní pracovní kanál (14) , kterým procházejí opředené vodiče a na horní ohřívací kanál (13). Oba tyto kanály (13, 14) mufle (3) jsou v zadní části pece propojeny otvorem (23). Horní ohřívací kanál (13) vytváří v přední části mufle (3) spirální skříň (18), ve které je oběhové kolo (17, hlavní ventilátorové jednotky (5) a která ústí otvory (19) do bočních kanálů (8), které jsou spojeny přes sběrný kanál (20) a vnitřní kanál (21) výměníku (9) s výstupem do atmosféry. Výměník (9), který je umístěn po celé délce horní části (2) nosné konstrukce pece, je dále tvořen vnějším kanálem (22), který obklopuje vnitřní kanál (21,. Vnější kanál (22) je spojen s přívodním kanálem (28) přídavného vzduchu ústícím k hlavní ventilátorové jednotce (5).

Description

Vynález se týká vypalovací konvekční pece na izolované vodiče.
Vypalováni opředených vodičů se dosud provádí ve čtyřech rozjlždějícíh pecích seřazených za sebou na ovíječím stroji. Každá pec je opatřena topnými tělesy, jejichž topná část je z ocelových trubek plochooválného přofilu. Stávající pecní zařízení umožňuje využití pouze sálavého tepla ze zabudovaných topných těles a svou koncepcí, čtyř za sebou seřazených samostatných pecí, je energeticky značně náročná jednak nadměrnými tepelnými ztrátami a jednak pro svou malou tepelnou účinnost. Jsou známá také zařízení, která využívají k ohříváni opředených vodičů kromě sálavého tepla také proudu ohřátého vzduchu, ale tato zařízení nejsou uspořádána pro využití odpadního tepla z proudícího vzduchu k předehřevu přídavného vzduchu, takže i tato zařízení se vyznačuji velkou spotřebou elektrické energie.
Tyto nevýhody odstraňuje vypalovací konvekční pec na izolované vodiče, jejíž nosná konstrukce sestává ze spodní části, se kterou je pevně spojena horní část, přičemž mezi oběma těmito částmi je uložena mufle a prostor mezi muflí a nosnou konstrukcí je vyplněn tepelnou izolací, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mufle je tvořena horním ohřívacím kanálem a pod tímto umístěným spodním pracovním kanálem, přičemž horní ohřívací kanál vytváří v přední části mufle spirální skříň, ve které je oběhové kolo hlavní ventilátorové jednotky, a která je na obou stranách výtlaku dole opatřena bočnimi otvory ústícími do dvou bočních kanálů, které jsou propojena se sběrným kanálem ústícím do vnitřního kanálu obklopeného vnějším kanálem výměníku umístěného po celé délce horní části nosné konstrukce, a tento vnější kanál je spojen s přívodním kanálem přídavného vzduchu, ústicím k hlavni venitlátorové jednotce.
Výhody docílené vynálezem spočívají zejména ve využití odpadního tepla a v rychlejším přestupu tepla z ohřátého proudiciho vzduchu do vodičů, čímž se urychlí vypalování vodičů, docílí se úspory energie a zvýšení produktivity práce.
Vypalovací pec podle vynálezu je znázorněna na připojených výkresech, kde na obr. 1 je podélný řez vypalovací konvekční pecí, na obr. 2 půdorys vypalovací konvekční pece, na obr. 3 příčný řez pecí v rovině A-A z obr. 1 na obr. 4 čelní pohled na pec.
Nosnou konstrukci (obr. 1) pece tvoří spodní část 2» na které je uložena horní část 2 a obě tyto části 2» 2 jsou po obvodu spojeny šrouby v jeden kompaktní celek. Mezi oběma částmi JL, 2 nosné konstrukce je mufle 3, která je tvořena spodním pracovním kanálem 14 a horním ohřívacím kanálem 13. Tento ústí na konci mufle 2 do spodního pracovního prostoru 14 otvorem 23. Prostor mezi nosnou'konstrukcí a muflí 2 je vyplněn tepelnou izolací 4 z vláknitých materiálů. V přední části nosné konstrukce je hlavní ventilátorová jednotka 2 s oběhovým kolem 17. Na horní části 2 nosné konstrukce, a to po celé její délce, je umístěn výměník 2 tepla, který sestává z vnějšího kanálu 22, uvnitř kterého je vnitřní kanál 21.
Na zadní části nosné konstrukce jeou umístěny další dva ventilátory (nezakresleno), z nichž jeden má ústi T_ vyvedeno na konci mufle 2 do spodního pracovního kanálu 13 a druhý ventilátor má vyústění 30 vyvedeno do vnějšího kanálu 22 výměníku 2· Na začátku a na konci nosné konstrukce jsou upevněna řetězová kola 10 s nekonečným řetězem 11, procházejícím spodním pracovním kanálem 14 mufle 2 a spodní částí 2 nosné konstrukce. Na začátku spodního pracovního kanálu 14 je vyjímatelně vložen sběrný plech 12. v horní části 2 je přední část nosné konstrukce uzavřena víkem 27 hlavní ventilátorové jednotky 2» které ústí přívodní kanál 28 předehřátého přídavného vzduchu, který je spojen s vnějším kanálem 22 výměníku 2 (obr. 3). Horní ohřívací kanál 13 vytváří v přední části mufle 2 spirální skříň 18 (obr. 2), ve které je oběhové kolo 17 hlavní ventilátorové jednotky 2· .Na obou stranách výtlaku spirální skříně 18 (obr. 1), a to v její dolní části, jsou boční otvory 12» které ústí do bočních kanálů 2· Tyto jsou spojeny se sběrným kanálem 20, který ústi do vnitřního kanálu 21 spojeného s výstupem do atmosféry. V horním ohřívacím kanálu 13 jsou umístěna rámová topná tělesa 24 (obr. 3).
Vývodní svorníky 25 rámových topných těles 24 jsou pružně propojeny se svorníkami ve svorkovnici 26 na boku pece. Mufle 2 je uložena na nosných vodítkách 6, která jsou pevně spojena se žebry 29 uchycenými na spodní části 2 nosné konstrukce pece. Spodní pracovní kanál 14 je na začátku a na konci uzavřen odnimatelnými kryty 15 opatřenými průchody 16 (obr. 4) pro průchod opředených vodičů.
Zařízení pracuje tak, že se nejdříve spustí hlavní ventilátorová jednotka 5, načež se spustí ventilátor na zadní části nosné konstrukce, který vhání přídavný vzduch vyústěním 30 do výměníku 9. Pak se zapne topení v topných tělesech 24. Po dosažení pracovní teploty se zavedou opředené vodiče pomocí nekonečného řetězu 11 do spodního pracovního kanálu 14 mufle 3, který slouží k výpalu laku na opředených vodičích proudem horkého vzduchu. K zachycení odkapávajícího laku z opředených vodičů v přvní fázi jejich výpalu slouží sběrný plech
12, který zabraňuje nadměrnému znečištování spodního pracovního kanálu 14. Základní okruh proudění vzduchu je vyvoláván hlavní ventilátorovou jednotkou 5, která nasává vzduch ze spodního pracovního kanálu 14 a vhání jej jednak z větší části do horního ohřívacího kanálu
13, kde proudí okolo rámových topných těles 24, ohřívá se a otvorem 23 se dostává do spodního pracovního kanálu 14 a jednak je část vzduchu vytlačována oběhovým kolem 17 bočními otvory ve spirální skříni 18 a bočními kanály JB do sběrného kanálu 20 a vnitřním kanálem 21 je vedena na konec pece a ven do atmosféry, z opředených vodičů se při spalování vylučují výpary, které se ve spirální skříni 18 slučují s předehřátým přídavným vzduchem proudícím přívodním kanálem 28 z vnějšího kanálu 22 Ta část vzduchu, která je vytlačována oběhovým kolem 17 a která proudí vnitřním kanálem 21 ven do atmosféry, předehřívá v celé délce proudění tímto vnitřním kanálem 21 přídavný vzduch, který proudí protisměrně vnějším kanálem 22, do kterého je vháněn ventilátorem přes vyústění 30. Tím se dosáhne, že do spirální skříně 18 neproudí studený, ale předehřátý přídavný vzduch, takže rámová ropná tělesa 24 mohou být dimenzována na nižší energetický příkon. Nad oběhovým kolem 17 je nižší tlak než ve spirální skříni 18, což napomáhá 'cpšímu přisávání vzduchu z přívodního kanálu 28 Výpary znečištěný vzduch nasátý ze spodního pracovního kanálu 14 zůstává vzhledem ke svému složení převážně ve spodní části spirá.ní skříně 28., a protože otvory 19 jsou v její dolní části, proudí část znečištěného vzduchu bočními kanály ji a sběrným kanálem 20 do vnitřního kanálu 21 a ven do armosféry. Hlavní proud vzduchu se smísí s čistým předehřátým přídavným vzduchem a proudí horním ohřívacím kanálem 13 a koloběh se opakuje. Další ventilátor na konci pece, který je napojen na ústí se využívá pouze v případě zastavení opřádacího stroje a vhání studený vzduch do spodního pracovního kanálu 14 k ochlazení opředených vodičů.

Claims (5)

1. Vypalovací konvekční pec na izolované vodiče, jejíž nosná konstrukce sestává ze spodní části, se kterou je po obvodě pevně spojena horní část, přičemž mezi oběma těmito částmi je uložena mufle a prostor mezi muflí a nosnou konstrukcí je vyplněn tepelnou izolací, vyznačující se tím, že mufle (3) je tvořena horním ohřívacím kanálem (13) a pod tímto umístěným spodním pracovním kanálem (14), přičemž horní ohřívací kanál (13) vytváří v přední části mufle (3) spirální skříň (18), ve které je oběhové kolo (17) hlavní ventilátorové jednotky (5), a která je na obou stranách výtlaku dole opatřena bočními otvory (19), ústícími do dvou bočních kanálů (8), které jsou propojeny se sběrným kanálem (20) ústícím do vnitřního kanálu (21) spojeného s výstupem do atmosféry a obklopeného vnějším kanálem (22) výměníku (9) umístěného po celé délce horní části (2) nosné konstrukce, a tento vnější kanál (22) je spojen s přívodním kanálem (28) přídavného vzduchu, ústícím k hlavní ventilátorové jednotce (5).
2. Vypalovací konvekční pec podle bodu 1, vyznačující se tím, že v horním ohřívacím kanálu (13) jsou umístěna rámová topná tělesa (24), jejichž vývodní svorníky (25) jsou pružně propojeny se svorkami ve svorkovnici (26).
3. Vypalovací konvekční pec podle bodu 1, vyznačující se tim, že mufle (3) je uložena na nosných vodítkách (6) pevně spojených se žebry (29) uchycenými ve spodní části (1) nosné konstrukce pece.
4. Vypalovací konvekční pec podle bodu 1, vyznačující se tím, že na začátku spodního pracovního kanálu (14) je vyjímatelný sběrný plech (12).
5. Vypalovací konvekční pec podle bodu 1, vyznačující se tím, že hlavní ventilátorová jednotka (5) je z přední části nosné konstrukce uzavřen víkem (27).
CS872508A 1987-04-08 1987-04-08 Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče CS261254B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872508A CS261254B1 (cs) 1987-04-08 1987-04-08 Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872508A CS261254B1 (cs) 1987-04-08 1987-04-08 Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS250887A1 CS250887A1 (en) 1988-02-15
CS261254B1 true CS261254B1 (cs) 1989-01-12

Family

ID=5362431

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS872508A CS261254B1 (cs) 1987-04-08 1987-04-08 Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS261254B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS250887A1 (en) 1988-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20180352818A1 (en) Convection oven with linear counter-flow heat exchanger
CA1202174A (en) Heating furnace for elongate material
CN104061773B (zh) 一种谷物循环干燥机
CN104913613A (zh) 一种纺织布节能烘干机
US3601116A (en) Mobile home furnace with air circulator outlet means
US5328084A (en) Aluminum heat exchanger braze furnace
CS261254B1 (cs) Vypalovací konvekčnf pec na izolované vodiče
CN201297768Y (zh) 高效立筒式热风炉
CN107768480A (zh) 一种用于加工太阳能硅片的烧结、抗光衰一体机
US2331887A (en) Melting furnace
JPS5851932A (ja) ガス反応を実施するための管炉
CN211147341U (zh) 一种燃烧加热循环系统
EP0065698B1 (en) Heating method and apparatus
KR200414951Y1 (ko) 연탄 열풍기
KR100284503B1 (ko) 전자레인지의 히터부 냉각 구조
CN204678857U (zh) 一种纺织布节能烘干机
US3733174A (en) Covered type heat treatment combustion furnace
US6694968B1 (en) Linear multi-oil furnace and heat exchanger
CN113752684A (zh) 一种烘干效果好的uv烘干机
CN107448960A (zh) 一种便于更换电热丝的voc废气高效净化炉
CN206974165U (zh) 一种节能减排的窑炉
CN113551519A (zh) 一种窑炉降温冷却段
CN2092063U (zh) 高效卧式燃煤热风炉
CN220417667U (zh) 一种煤气热风炉的加热系统
CN100579760C (zh) 尤其用于橡胶制品的连续气体式烘焙炉