CS260817B1 - Method of cyanides removal from waste products suspensions - Google Patents

Method of cyanides removal from waste products suspensions Download PDF

Info

Publication number
CS260817B1
CS260817B1 CS868085A CS808586A CS260817B1 CS 260817 B1 CS260817 B1 CS 260817B1 CS 868085 A CS868085 A CS 868085A CS 808586 A CS808586 A CS 808586A CS 260817 B1 CS260817 B1 CS 260817B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cyanides
chlorine
chlorination
cyanide
removal
Prior art date
Application number
CS868085A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS808586A1 (en
Inventor
Miroslava Stastna
Vaclav Spacek
Original Assignee
Miroslava Stastna
Vaclav Spacek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslava Stastna, Vaclav Spacek filed Critical Miroslava Stastna
Priority to CS868085A priority Critical patent/CS260817B1/en
Publication of CS808586A1 publication Critical patent/CS808586A1/en
Publication of CS260817B1 publication Critical patent/CS260817B1/en

Links

Landscapes

  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Způsob se týká odstraňování kyanidů ze suspenzí odpadních produktů, zejména po kyanidovém lougení rud drahých kovů oxi<Jického typu. Řeší se problémjíniku chloru do ovzduší během dvoustupňové chlqrace. Předmětem je zayádění vody s chlorem o koncentraci chloru 2 až 5 g/1 litr za stálého míchání do suspenze odpadních produktů s předem známým obsahem kyanidů. První stupen chlorace, t.j. oxidace kyanidů na kyanatany, probíhá v alkalickém prostředí; druhy stupen chlorace, t.j. rozklad kyanidů až na elementární sloučeniny, probíhá při pH 6,5 až 7,5The method relates to cyanide removal from waste product suspensions, in particular after cyanide leaching of precious metal ores oxi type. They're solving the problem chlorine into the atmosphere during a two-stage process chlqrace. The object is to drain water with chlorine with a chlorine concentration of 2 to 5 g / l liters with stirring into the waste suspension products with known content cyanides. The first stage of chlorination, i.e. oxidation cyanides to cyanates takes place in alkaline environment; types of degree of chlorination, i.e. cyanide decomposition down to elemental at a pH of 6.5 to 7.5

Description

Vynález se týká způsobu odstraňování kyanidů ze suspenzí odpadních produktů, zejména po kyanidovém loužení rud drahých kovů oxidického typu.The invention relates to a process for removing cyanides from waste product suspensions, in particular after cyanide leaching of ores of precious metals of the oxidic type.

Odpadní produkt po kyanidovém loužení se odděluje sedimentací a nebo filtrací od kyanidového výluhu. Tento odpadní produkt obsahuje vždy kyanidový roztok a v některých světových úpravnách bývá deponován na odkaliště, kde se přítomné kyanidy částečně rozloží vlivem atmosferických podmínek a odpadní vody se sníženým obsahem kyanidů se bud přímo vypouští do veřejné vodoteče,a nebo se provádí sekundární dočištění kyanidů pomocí oxidačního činidla.The waste product after cyanide leaching is separated from the cyanide liquor by sedimentation or filtration. This waste product always contains a cyanide solution and in some world treatment plants it is deposited in a tailing pond where the cyanides present are partially decomposed due to atmospheric conditions and the waste water with a reduced cyanide content is either directly discharged into the public watercourse or reagents.

Základním nedostatkem tohoto způsobu je nebezpečí kontaminace zdrojů podzemních vod po deponaci odpadů s obsahem kyanidů na odkaliště, kde toxické kyanidy v rozpustné fázi mohou prosakovat do okolí. Z hlediska zabezpečení ekologických podmínek v místě realizace technologie kyanidového loužení je nutné zabezpečit odstranění kyanidů již v procesu technologie. Podle známé a nejběžněji používané metody se kyanidy likvidují dvoustupňovou chlorací, při které jsou sloučeniny kyanidu převedeny na neškodné jednoduché sloučeniny, t.j. elementární dusík a kyslič nik uhličitý. Jako oxidační činidlo se nejčaštěji používá alkalický chlornan, což je nevýhodné z hlediska ekonomie procesu, protože tento chlornan je vyráběn ve formě roztoku s koncentrací aktivního chlóru maximálně 15 hmot.% a v důsledku toho je nutné při jeho použití přepravovat velké objemy vody. Protože roztok alkalického chlornanu vždy obsahuje alkalický chlorid, zvyšuje se při použití této metody solnost odpadních vod. Z hle diska technologie je nutné při použití alkalického chlornanu upravovat pH druhého stupně chlorace přídavnou kyselinou, a to nejen zvyšuje ekonomické náklady na technologii, ale také neodpovídá zpřísněným požadavkům hygieniků pro manipulaci s kyanidovými roztoky.The main drawback of this method is the risk of contamination of groundwater sources after the deposition of cyanide-containing wastes into the tailings pond, where toxic cyanides in the soluble phase may seep into the surroundings. From the point of view of ensuring ecological conditions in the place of implementation of cyanide leaching technology, it is necessary to ensure the removal of cyanides already in the technology process. According to the known and most commonly used method, cyanides are disposed of by two-stage chlorination, in which the cyanide compounds are converted to harmless simple compounds, i.e. elemental nitrogen and carbon dioxide. Alkali hypochlorite is most commonly used as the oxidizing agent, which is disadvantageous in terms of process economics, since the hypochlorite is produced in the form of a solution with an active chlorine concentration of no more than 15% by weight and consequently requires large volumes of water to be transported. Since the alkaline hypochlorite solution always contains alkaline chloride, the salinity of the waste water is increased by this method. In terms of technology, when using alkaline hypochlorite, the pH of the second stage of chlorination must be adjusted with additional acid, not only increases the cost of the technology, but also does not meet the stringent requirements of hygienists for handling cyanide solutions.

Podle další známé metody se kyanidy odstraňují také dvoustupňové, ale působením plynného chlóru. Tento způsob je sice ekonomičtější, ovšem při likvidaci kyanidů z odpadních produktů po kyanidovém loužení rud drahých kovů oxidického typu nelze dávko vat chlór přímo do suspenze, protože dochází k jeho úniku do ovzduší, což představuje vedle ztrát ekonomických i zamořeníAccording to another known method, cyanides are also removed in two stages, but with chlorine gas. While this method is more economical, when disposing of cyanides from waste products after cyanide leaching of ores of precious metals of the oxidic type, chlorine cannot be dosed directly into the slurry because it leaks into the air, which in addition to economic losses also contaminates

280 817 pracoviště silně toxickým chlórem. Aby došlo k odstranění kyanidů ze suspenze, je nutné použít velké množství chlóru a upravit strojně technologické uspořádání jeho dávkování tak, aby nedocházelo k jeho úniku a zbytková koncentrace chlóru v systému byla minimální. Splnění tohoto požadavku v praxi naráží na řadu obtíží a proto se od této metody v praxi upouští.280 817 workplace very toxic chlorine. In order to remove the cyanides from the suspension, it is necessary to use a large amount of chlorine and adjust the mechanical and technological arrangement of its dosing so that it does not leak and the residual chlorine concentration in the system is minimal. Fulfilling this requirement in practice encounters a number of difficulties and is therefore abandoned in practice.

Výše uvedené nevýhody nemá způsob odstraňování kyanidů ze suspenzí odpadních produktů, zejména po kyanidovém loužení rud drahých kovů oxidického typu, za použití dvoustupňové chlorace· Jeho podstata spočívá podle vynálezu v tom, že se plynný chlór nepřetržitě zavádí do objemově měřeného proudu vody za vzniku vody s obsahem chlóru 2 až 5 g/l 1, která se ihned přivádí za stálého míchání do předem stanoveného množství suspenze odpadních produktů o známém obsahu kyanidů, rři tomto prvém stupni chlorace se ph udržuje na hodnotě vyšší nezlí a dochází k oxidaci kyanidů na kyanatany. Poté probíhá samovolně druhý stupeň chlorace při pH 6,5 až 7,5.The above-mentioned disadvantages have no method of removing cyanides from waste product slurries, especially after cyanide leaching of ores of precious metals of the oxidic type, using a two-stage chlorination process. The essence of the invention is that chlorine gas is continuously introduced into the volume flow of water a chlorine content of 2 to 5 g / l, which is immediately fed to a predetermined quantity of a suspension of waste products of known cyanide content, with stirring, during this first stage of chlorination, the pH is maintained at a level not higher and oxidation of cyanides to cyanates occurs. The second stage of chlorination then proceeds spontaneously at pH 6.5 to 7.5.

Použitím způsobu podle vynálezu se dosáhne větší účinnosti reakce mezi chlórem a kyanidy, přičemž zbytková koncentrace chlóru v systému je minimální. Tímto způsobem je možné odstraňovat kyanidy i ze zahuštěných odpadů nebo filtračních kalů po kyanidovém loužení. Nedochází k úniku chlóru do ovzduší ani při použití otevřených reakčních nádrží. Odpadá přeprava velkého množství roztoku alkalického chlornanu a dávkování kyseliny do suspenze. Rovněž není nutné zabývat se problémem solnosti odpadních vod. Provozování způsobu podle vynálezu je bezpečné a navíc odstraňuje nepříjemný chlórový zápach na pracovišti.By using the process according to the invention, a greater efficiency of the reaction between chlorine and cyanides is achieved, with the residual chlorine concentration in the system being minimal. In this way, it is also possible to remove cyanides from thickened wastes or filter sludges after cyanide leaching. There is no leakage of chlorine into the atmosphere even when open reaction tanks are used. There is no need to transport large quantities of the alkaline hypochlorite solution and dispense the acid into the suspension. Nor is it necessary to address the problem of salinity of waste water. Operation of the method according to the invention is safe and, moreover, removes unpleasant chlorine odor in the workplace.

Způsob podle vynálezu je objasněn na následujícím příkladu provedení.The method according to the invention is illustrated by the following example.

Do reakčni nádrže byl nadávkován filtrační kal o objemuA filtration slurry of a volume was metered into the reaction tank

16,75m hustoty 1,750 kg.dm , což odpovídalo obsahu pevných lá•5 tek 14,5 t a kapalné fáze 11,79 m . Chemické složení kapalné fá-5 -í ze bylo 74,15 mg.dm 0Ncelk , 45,55 mg.dm CNvq1 a pH suspenze bylo 11,7. Do nádrže byla za stálého míchání dávkována voda s chlórem o koncentraci 5 g.dm ^C^ po dobu 60 minut. Za tuto dobu bylo nadávkováno celkem 10 kg chlóru. Reakčni směs byla míchána po tomto nadávkování dalších 120 minut. Po takto proběhlé reakci,16.75 m density, 1.750 kg.dm, corresponding to a solids content of 14.5 tons and a liquid phase of 11.79 m. The chemical composition of the liquid phase was 74.15 mg.dm 0N total , 45.55 mg.dm CN vq1 and the pH of the suspension was 11.7. Chlorine water at a concentration of 5 g.dm &lt; 2 &gt; C was added to the tank with stirring for 60 minutes. During this time a total of 10 kg of chlorine was dosed. The reaction mixture was stirred after this addition for an additional 120 minutes. After this reaction,

260 817 při které se vzniklou kyselinou chlorovodíkovou pH upravilo na260,817 at which the resulting hydrochloric acid was adjusted to pH

7,5 se obsah CN η, snížil na hodnotu 1,85 mg.dm a obsah7.5, the CN content η decreased to 1.85 mg.dm and the content

ON - na hodnotu 0,36 mg.dm'5 v kapalné fázi. Konečný objem kaV O _L · z z palné fáze byl 15 mJ a objem suspenze 20 ni . Takto upravený kal byl spolu s technologickými vodami dopraven na odkaliště.ON - to a value of 0.36 mg.dm -5 in the liquid phase. The final volume Kav _L O · zz the liquid phase was 15 m and J volume of suspension 20 .mu.l. The treated sludge was transported together with process water to the tailings pond.

Způsob podle vynálezu lze využít například při likvidaci kyanidů z odpadních produktů, vznikajících při galvanotechnickém pokovování, ve strojírenském a hutním průmyslu, kde se pracuje s kyanidy a nebo kde kyanidy vznikají jako toxický, odpad.The process according to the invention can be used, for example, in the disposal of cyanides from waste products resulting from electroplating, in the engineering and metallurgical industry, where cyanides are used, or where cyanides are produced as toxic waste.

Claims (1)

Způsob odstraňování kyanidů ze suspenzí odpadních produktů, zejména po kyanidovém loužení rud drahých kovů oxidického typu, za použití dvoustupňové chlorace, vyznačující se tím, že se plynný chlór nepřetržitě zavádí do objemově měřeného proudu vody za vzniku vody s obsahem chlóru 2 až 5 g/l litr, která se ihned přivádí za stálého míchání do suspenze odpadních produktů, přičemž pH tohoto stupně chlorace, při kterém dochází k oxidaci kyanidů na kyanatany, se udržuje áa hodnotě vyšší nezlí, načež probíhá samovolně druhý stupeň chlorace při pH 6,5 až 7,5.Process for the removal of cyanides from waste product slurries, in particular after cyanide leaching of ores of precious metals of the oxidic type, using a two-stage chlorination process, characterized in that chlorine gas is continuously fed into a volumetrically measured water stream to produce water containing 2 to 5 g / l liter, which is immediately fed into the waste product suspension while stirring, the pH of this degree of chlorination at which oxidation of cyanides to cyanates is maintained at a value not greater than that, followed by a spontaneous second degree of chlorination at pH 6.5 to 7, 5. Cena: 2,40 KčsPrice: 2,40 Kčs
CS868085A 1986-11-10 1986-11-10 Method of cyanides removal from waste products suspensions CS260817B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS868085A CS260817B1 (en) 1986-11-10 1986-11-10 Method of cyanides removal from waste products suspensions

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS868085A CS260817B1 (en) 1986-11-10 1986-11-10 Method of cyanides removal from waste products suspensions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS808586A1 CS808586A1 (en) 1988-06-15
CS260817B1 true CS260817B1 (en) 1989-01-12

Family

ID=5430973

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS868085A CS260817B1 (en) 1986-11-10 1986-11-10 Method of cyanides removal from waste products suspensions

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS260817B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS808586A1 (en) 1988-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU633908B2 (en) Process for reducing the level of soluble arsenic contaminants in an aqueous solution
US5298168A (en) Ferrous dithionite process and composition for removing dissolved heavy metals from water
US4537686A (en) Cyanide removal from aqueous streams
US3705098A (en) Sewage treatment with hydrogen peroxide
US5545331A (en) Recycle process for removing dissolved heavy metals from water with iron particles
US3522173A (en) Water purification method
US6551514B1 (en) Cyanide detoxification process
US4765911A (en) Process for treating municipal wastewater sludge
NL8303557A (en) METHOD FOR THE REMOVAL OF HEAVY METALS FROM WASTE WATER.
AU605992B2 (en) Process for the treatment of effluents containing cyanide and toxic metals, using hydrogen peroxide and trimercaptotriazine
CN209797710U (en) Device for strengthening treatment of metallurgical thallium-containing wastewater
JP3825537B2 (en) Treatment method for wastewater containing As
US5853573A (en) Groundwater total cyanide treatment apparatus
CN104193122B (en) A kind of gold mine cyaniding waste residue leaching liquor processing method
EP0398234B1 (en) Improved process for the removal of cyanide from wastewaters
CS260817B1 (en) Method of cyanides removal from waste products suspensions
US5676846A (en) Process for the detoxification of effluents containing free or complexed cyanides
CN112337963A (en) Method and device for removing soil cyanide
RU2450979C2 (en) Method of treating cyanide-containing water
RU2657254C1 (en) Method of gold recovery from solid silver-containing sulfide ores of concentrates and of secondary raw materials
Bishop Alternate processes for treatment of water plant wastes
CN211847590U (en) Cyanide-containing wastewater treatment system is smelted to gold
CN108358345A (en) A kind of technique of two-stage oxidation processing industrial wastewater containing cyanogen
CN212151841U (en) Cyanide wastewater treatment system
RU2340687C1 (en) Method for neutralisation against residual cyanide of liquid phase of tail pulps after sorption of nonferrous metals