CS259542B2 - Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů - Google Patents

Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů Download PDF

Info

Publication number
CS259542B2
CS259542B2 CS867153A CS715386A CS259542B2 CS 259542 B2 CS259542 B2 CS 259542B2 CS 867153 A CS867153 A CS 867153A CS 715386 A CS715386 A CS 715386A CS 259542 B2 CS259542 B2 CS 259542B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hydroxylamine
hydroxyacetophenone
reaction
formula
acyl
Prior art date
Application number
CS867153A
Other languages
English (en)
Inventor
Kenneth G Davenport
Charles B Hilton
Olan S Fruchey
Original Assignee
Celanese Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/627,381 external-priority patent/US4560789A/en
Priority claimed from US06/627,382 external-priority patent/US4568763A/en
Priority claimed from CS853446A external-priority patent/CS259529B2/cs
Application filed by Celanese Corp filed Critical Celanese Corp
Priority to CS867153A priority Critical patent/CS259542B2/cs
Publication of CS259542B2 publication Critical patent/CS259542B2/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob výroby N-acyl-(4-acyloxyfenyl)- aminů obecného vzorce I, kde R a R‘ znamenají stejné nebo rozdílné Cl až C3-alkyly, spočívající v reakci aromatického hydroxyketonu obecného vzorce II se solí hydroxylaminu a bází, za vzniku odpovídajícího ketoxinu, na který se působí anhydridem karboxylové kyseliny obecného vzorce III a katalyzátorem Beckmannova přesmyku. Vyráběné sloučeniny je možno používat jako monomery k výrobě polyesteramidů schopných tvořit anisotropní taveninu a vhodných pro zpracování na různé tvarované výrobky.

Description

Vynález se týká způsobu výroby N-acyl- (4-acyloxyfenyl) aminů.
Je známo vyrábět aromatické N-acyl-acyloxyaminy, například 4-acetoxyacetanilid, přípravou sodné soli příslušného aromatického aminu, například N-acetyl-p-aminofenolu a reakcí této sodné soli s odpovídajícím anhydriidem karboxylové kyseliny, například s acetanhydridem. Aromatický N-acyl-hydroxyamin, například N-acetyl-p-.aminofenol, se připravuje acylací odpovídajícího aromatického hydroxyaminu, například p-aminofenolu, acylačním činidlem, jako anhydridem, například acetnhydridem. Posledně zmíněná reakce však může způsobovat řadu problémů, jako' je obtížná mono-acylace aromatického hydroxyaminu, oligomerace aromatického hydroxy-amlnu a vznik barevných nečistot.
Dále pak, vyrábí-li se N-acetyl-p-aminofenol z p-aminofenolu postupuje se obvykle tak, že se nitrobenzen katalyticky hydrogenuje a současně přesmykuje v přítomnosti platinového katalyzátoru za vzniku p-aminofenolu, s čímž je spojen problém izolace platinového katalyzátoru dispergovaného v produktu.
Je rovněž známo připravovat N-acetyl-p-aminofenol hydrogenací 4-nitro-chlorhenzenu na 4-chloranilin, který se pak podrobí reakci s vodným hydroxidem draselným za vzniku p-aminofenolu, který se shora popsaným způsobem acetyluje na N-acetyl-p-aminofenol. Tento postup je poměrně složitý a vyžaduje značný počet reaikčních a čisticích stupňů. Navíc pak při acetylačním stupni tohoto postupu mohou vyvstávat tytéž problémy, k jakým dochází při acetylaci nitrobenzenu.
Auwers a spol. v Chemische Berichte 58, 36 až 51 (1925) popisují Beckmannův přesmyk velkého počtu oximů aromatických ketonů, z nichž většinu tvoří substituované acetofenony. Jediným pokusem o přesmyk oximu aromatického hydroxyketonu nesubstituovaného na kruhu byl pokus o přesmyk oximu o-hydroxyacetofenonu, při němž však nevznikl žádný amin, takže pokus o přesmyk byl neúspěšný (viz str. 41).
Ganboa a spol. v Synthetic Communications 13, (11), 941 až 944 (1983) popisují výrobu acetanilidu z acetofenonu za varu v roztoku hydroxylamin-hydrochloridu pod zpětným chladičem. V této práci však chybí jakákoli zmínka o syntéze aromatických N-acyl-acyloxyaminů, jako 4-acetoxyacetanilidu, nebo o syntéze aromatických N-acyl-hydroxyaminů, jako N-acyl-p-aminofenolu.
Pearson a spol. v Journal of the American Chemical Society 75, 5 905 až 5 908 (5. 12. 1953 J popisují přípravu hydrazonů z ketonů reakcí s hydrazin-hydrátem a přesmyk hydrazonů na amidy působením dusitanu sodného a koncentrované kyseliny sírové. Konkrétně na straně 5 907 popisují Pearson a spol. přesmyk hydrazonů p-hydroxyacetofenonu na ρ-hydroxyacetanilid, tj. na N-acetyl-p-aminofenol.
V souhlase s vynálezem se vyrábějí N-ucyl-( 4-acyloxyfenyl] aminy, například 4-acetoxyanilid, reakcí aromatického hydroxyketonu, například 4-hydroxyacetofenonu, s hydroxylaminem nebo solí hydroxylaminu za vzniku ketoximu odvozeného od příslušného ketonu, kterýžto ketoxim se podrobí Beckmannovu přesmyku a souběžné acylaci tak, že se uvede do styku s anhydridem karboxylové kyseliny a katalyzátorem Beckmannova přesmyku, za vzniku příslušného aromatického N-acyl-acyloxyaminu.
Podle jednoho z konkrétních provedení se vyrábí 4-acetoxyacetanilid z fenylacetátu nebo fenolu a acetylačního činidla, jako kyseliny octové, postupem zahrnujícím konverzi fenylacetátu nebo fenolu a acetylačního činidla Friesovým přesmyíkem, resp. Friedel-Craftsovou acetylací na 4-hydroxyacetofenon, a přeměnu 4-hydroxyacetofenonu působením hydroxylaminu nebo soli hydroxylaminu na odpovídající ketoxim. Tento ketoxim se pak podrobí Beckmannovu přesmyku a souběžné acetylací tak, že se uvede do styku s acetanhydridem a katalyzátorem Beckmannova přesmyku, za vzniku 4-acetoxyacetanilidu.
Provádí-li se způsob podle vynálezu za použití fenylacetátu jako výchozího materiálu, probíhá počáteční Friesův přesmyk fenylacetátu na 4-hydroxyacetofenon podle následujícího schématu I:
Schéma I <Q>-o ccň
Pokud se jako výchozí materiály při práci způsobem podle vynálezu použijí fenol a acetylační činidlo, probíhá acetylační reakce vedoucí k vzniku 4-hydroxyacetofenonu podle následujícího schématu II:
Schéma II
+ CH^CQ ΧΟΗ?
!
ií ’Λ^Ο2 ' + M ve kterém X znamená zbytek sloučeniny známé jako aceíylační činidlo, bez acetylové skupiny. Zbytkem X může být například hydroxylcvá skupina, acetoxyskupina nebo halogenidový aniont, včetně aniontu fluoridového, chloridového, bromidového a jodiSchéma III dového. Použitelnými acetylačními činidly jsou například kyselina octová, acetanhydrid, acetylfluorid, acetylchlorid a acetylbromid. '
Tvorba ketoximu podle vynálezu probíhá podle následujícího reakčního schématu III:
HO Ar~ C - 0 + Η θ H H 0 Ař^C- Η 0 H ;
Tvorba ketoximu odvozeného od 4-hydroxyacetofenonu, tj. 4-hydroxyacetofenon-oxiS c h é m a I V mu, probíhá podle následujícího· reakčního schématu IV:
CH'
H0--/O / ~ + NH„QH
NO
CH3
- C=HCH + bifl
Beckmanův přesmyk spolu se souběžnou acylací podle vynálezu probíhá podle následujícího reakčního schématu V: '
S c h é m a V ,
HOAr / θ i i /-Pz.-q) n R~ro.<--H-oo + ř?'COOH fe-li žádaným produktem 4-acetoxyacet- souběžná acetylace podle následujícího reanilid, probíhá tedy Beckmanův přesmyk a akčního schématu VI:
S c b é m a V I
Ch’3 ! IQ -< O\.....Ó-HOH+fCH^COX 0 fCNjCQO N
V/ i A- J
O
CHýCO-ZO
Z)
V reakčních schématech III a V znamená být zbytky ve významu symbolů R a R‘ stejAr 1,4-fenylenový zbytek. né nebo rozdílné, přičemž mají shora uveVe shora uvedených schématech mohou děný význam.
Symboly R a R‘, kdekoli jsou přítomny ve schématech III a V, mají s výhodou stejný význam a představují methylovou, ethylovou nebo propylovou skupinu, nejvýhodněji skupinu methylovou, což odpovídá použití esterů kyseliny octové .a methylketonů v posledně zmíněných schématech. Výhodným konkrétním aromatickým hydroxyketonem používaným k přípravě oximu je 4-hydroxyacetofenon a výhodným produktem je 4-acetoxyacetanilid.
Schéma VII
Aromatické hydroxyketony používané k přípravě oximů je možno vyrobit libovolným způsobem známým z dosavadního stavu techniky. Tak například je možno takovýto keton připravit Friesovým přesmykem odpovídajícího fenylesteru, jak je naznačeno v následujícím reakčním schématu VII, který představuje zobecněnou formu schématu I, kde Aa a R mají shora uvedené významy.
Η-Αϊ-OCR ~A<
O ii r
Alternativně je možno fenol a acylační činidlo podrobit reakci ve smyslu Friedel-Craftsovy acylace za vzniku aromatického Schéma VIII hydroxyketonu, jak je naznačeno v následujícím reakčním schématu VIII, který představuje zobecněnou formu schématu II:
Oll + R-í-x <3 íj‘~Ai'ÁR τ 11 λ
V tomto schématu mají Ar a R shora uvedený význam a X představuje zbytek sloučeniny, známé jako acylační činidlo, po odštěpení acylové skupiny
O
II
R—C—, jako hydroxylovou skupinu, acyloxyskupinu, například acetoxyskupinu, nebo halogenidový aniont, například aniont fluoridový, chloridový, bromidový nebo jodidový. Použitelnými acylačními činidly jsou například příslušné alkanové kyseliny, například kyselina octová a propionová, anhydridy alkenových kyselin, například anhydrid kyseliny octové nebo anhydrid kyseliny propionové, a acylhalogenidy, například acetyl- a propionylfluorid, -chlorid a -bromid. Je třeba zdůraznit, že i když reakce fenolické sloučeniny s acylačním činidlem je v tomto textu označována jako „Friedel-Craftsova acylace“, nevyjadřuje toto označení žádné názory a domněnky o mechanismu reakce.
Katalyzátorem pro obě předcházející reakce je s výhodou fluorovodík, k Friesově reakci a Friedel-Craftsově reakci však lze použít i libovolný jiný katalyzátor, o němž je v oboru známo, že je při shora zmíněných reakcích účinný, například chlorid hlinitý, tehlorid zinečnatý nebo fluorid boritý.
Reakci je možno provádět tak, že se fenylester nebo fenol a acylační činidlo, katalyzátor a popřípadě, je-li výchozím materiálem fenylester, vhodná reakční přísada, jako acetanhydrid nebo kyselina octová, vnesou do reaktoru z nerezavějícího materiálu a směs se zhruba 0,5 až 4 hodiny zahřívá na teplotu cca 20 až 100 °C za tlaku pohybujícího se zhruba od 0,34 do 3,4 MPa.
iPoužívá-li se jako katalyzátor fluorovodík, lze jej k reakci nasazovat buď v plynné, nebo kapalné formě, za použití běžných manipulačních technologií. Při provádění reakce je možno k udržení žádaného tlaku v reakčním prostoru a k zajištění dostatečného množství fluorovodíku pro kontakt s reaikční kapalinou používat inertní plyn, jako dusík.
Obecně se používá nadbytku fluorovodíku, například zhruba 7 až 75 molů na každý mol fenylesteru nebo fenolu zpočátku přítomných v reakční zóně. Pokud je žádaným reakčním produktem 4-acetoxyacetanilíd, používá se při Friesově přesmyku jako výchozí materiál fenylacetát a při Friedel-Craftsově acylací fenol a acetylační činidlo, jako kyselina octová. Výchozí materiál se přemění na 4-hydroxyacetofenon, který se pak způsobem podle vynálezu převede na 4-acetoxyacetanilid.
Konverze aromatických hydroxyketonů,
239542
IQ například 4-hydroxyacetofenonu, na aromatické N-acyl-acyloxyaminy, například na 4-acetoxyacetanilid, se provádí tak, že se z aromatického hydroxyketonu nejprve připraví ketoxim, a to postupem naznačených v reakčních schématech III a IV, reakcí ketonu s hydroxylaminem nebo se solí hydroxylaminu, například s hydroxylamin-hydrochloridem, hydroxylamin-sulfátem, hydroxylamin-hydrogensulfátem nebo hydroxylamin-fosfátern, a s hází, například s hydroxidem amonným, hydroxidem draselným, hydroxidem sodným nebo hydroxidem lithným.
Keton se používá v množství například 1 molu až 3 moly na každý mol hydroxyl'aminu a reakce se provádí při teplotě například od 0 do 60 °C po dobu pohybující se například od 1 do 4 hodin. Reakci je možno provádět za libovolného tlaku, například za tlaku 0,01 MPa až 1,01 MPa. Reakce se s výhodou provádí ve vodném nebo alkoholickém prostředí, tj. v přítomnosti vody nebo/a alkoholu, jako methanolu, ethanolu nebo isopropanolu.
' V souhlase se způsobem podle vynálezu je možno ketoxim převést na odpovídající N-acyl- (4-acyloxyfenyl) amin Beckmannovým přesmykem se souběžnou acylací, jak je naznačeno ve schématech V a VI, a to tak, že se ketoxim uvádí do -styku s anhydridem příslušné karboxylové kyseliny a katalyzátorem Beckmannova přesmyku při teplotě například od 0 do 118 °C po dobu pohybující se například od 1 do 4 hodin. Tlak nehraje při reakci rozhodující úlohu a může se pohybovat například v rozmezí bd 0,01 do 1,01 MPa.
' V zásadě je možno použít libovolný katalyzátor Be-ckmsnnova přesmyku, například kyselinu, jako minerální kyselinu, například kyselinu sírovou nebo kyselinu chlorovodíkovou, organickou kyselinu, například kyselinu trifluoroctovou, kyselinu p-toluensulfonovou nebo kyselinu benzensulfonovou či methansulfonovou, kyselý iontoměnič, jako 'Amberlyst 15 nebo Nafion 501, což jsou iontoměniče na bázi sulfonové kyseliny, -nebo thionylchlorid v kapalném oxidu siřičitém, diethyletheru, ethylacetátu, acetonu, tetrahydrofu-ranu nebo methylenchloridu.
Reakci je možno s výhodou provádět v přítomnosti ledové karboxylové kyseliny odpovídající anhydridu použitému při reakci, přičemž množství této kyseliny se pohybuje například až do 50 % hmotnosti anhydridu. Celkové množství ledové karboxylové kyseliny nehraje rozhodující roli, ale celkové množství anhydridu nebo směsi anhydridu -a -kyseliny se volí tak, aby na počátku reakce se koncentrace ketoximu ve většině případů pohybovala v rozmezí zhruba od 2 do 50 % hmotnostních.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad 1
Tento příklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenonu Friesovým přesmykem fenylacetátu za použití fluorovodíku jako katalyzátoru.
Do autoklávu z nerezavějící oceli (Hastelloy Cj, o objemu 300 ml, se předloží 40,8 g (0,3 molu) fenylacetátu. Autokláv- se uzavře, ponoří se do lázně tvořené pevným oxidem uhličitým v isopropanolu, ochladí se na teplotu —45 °C (měřeno uvnitř autoklávu) a evakuuje se cca na 0,013 MPa. Obsah autoklávu se za míchání 1 hodinu zahřívá na 75 °C, fluorovodík se nechá vytékat během 45 minut při teplotě cca 45 °C, směs se vylije na 25 g ledu a neutralizuje se 45% roztokem hydroxidu draselného.
Vodná směs se extrahuje cthylacelátem, organická frakce se vysuší bezvodým síranem horečnatým a po filtraci se rozpouštědlo odpaří na rotační odparce. Získá se 44,0 g tmavě zelené pevné látky, což odpovídá 99,9% konverzi fenylacetátu a 94,3% selektivitě co do vzniku 4-hydroxyacetofenonu.
Příklad 2
Tento příklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenonu Friesovým přesmykem fenylacetátu za použití fluorovodíku jako katalyzátoru a acetanhydridu jako přísady.
Do nerezového- -autoklávu o- objemu 300 mililitrů se předloží 30,6 g (0,3 molu) acetanhydridu, autokláv- se ochladí na —50 °C, evakuuje se -na 0,7 kPa a z tlakového válce se do něj uvede 120 g (6,0 molů) bezvodého fluorovodíku. Po ukončení přívodu fluorovodíku se teplota uvnitř autoklávu upr-aví na —50 %! a tlak se dusíkem nastaví na 0,11 MPa. Do autoklávu se za míchání přidá 81,6 g (0,6 molu) fenylacetátu takovou rychlostí, aby teplota směsi nepřestoupila —23 stupňů Celsia. Po ukončení přidávání fenylacetátu se dosah autoklávu zahřeje na 50 °C a 3 hodiny se míchá, přičemž se vyvine tlak cc-a 0,39 MPa.
Po ukončení této fáze reakce se fluorovodík nechá vytékat přes promývačku s hydroxidem a obsah autoklávu se vylije zhruba na 30 g ledu. Hodnota pH se 45% hydroxidem draselným upraví na 6,5 -a směs se extrahuje 75 ml ethylacetátu. Po trojnásobné extrakci se organický roztok vysuší bezvodým síranem horečnatým, zfiltruje se a rozpouštědlo- se odpaří na rotační odparce.
Reakce proběhne s 98,1% konverzí fenylacetátu a s následujícími selektivitami: fenol 1 %,
4-hydroxyacetofenon 82,3 %,
2- hydroxyacetofenon 4,3 %,
3- hydroxyacetofenon 0,1 %,
4- aceíoxyacetofetion 3,8 % a
4-(4‘-hydroxyfenyl)acetofenon 0,4 %.
Příklad 3
Tento příklad popisuje přípravu 4-hydroxyacetofenonu Friesovým přesmykem fenylacetátu za použití fluorovodíku jako katalyzátoru a kyseliny octové jako přísady.
Postup podle příkladu 2 se opakuje s tím rozdílem, že se do reaktoru před jeho ochlazením a přidáváním fluorovodíku vnese namísto acetanhydridu 18 g (0,3 molu) kyseliny octové. Při reakci se docílí 99,0% konverze fenylacetátu s následujícími selektivitami:
fenol 3,3 %, kyselina octová 0,8 %,
4-hydroxyacetofenon 80,8 %,
3- hydroxyacetofenon 0 %,
2-hydroxyacetofenon 5,8 %,
4- acetoxyacetofenon 0,3 % a
4-(4‘-hydroxyfenyljacetofenon 0,3 %. Příklad 4
Tento příklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenonu Friedel-Craftsovou acetylací fenolu kyselinou octovou jako acetylačním činidlem.
Do nerezového autoklávu o obsahu 300 mililitrů se při teplotě místnosti předloží 9,4 g (0,1 molu] fenolu a 12,0 g (0,2 molu) kyseliny octové. Reaktor se evakuuje, ochladí se na —20 °C a uvede se do něj 100 g (5 molů) fluorovodíku. Reaktor se zahřeje na 80 °C, tato teplota se udržuje 1 hodinu, pak se reaktor ochladí na 20 °C a nadbytek fluorovodíku se odvede do promývačky s hydroxidem draselným. K obsahu reaktoru se přidá ethylacetát a směs se neutralizuje 45% vodným hydroxidem draselným. Organická fáze se oddělí, vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se. Získá se žlutý pevný produkt obsahující 13,1 g (0,096 molu) 4-hydroxyecetofenonu.
Příklad 5
Tento příklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenon-oximu z 4-hydroxyacetofenonu a hydroxylamin-hydrochloridu.
Přidáním 13,6 g (0,1 molu) 4-hydroxyacetofenonu, 7,6 g (0,11 molu) hydroxylamin-hydrochloridu a 10 g vody k 40 ml ethanolu se připraví roztok, k němuž se přidá 5,0 g 30% hydroxidu amonného a směs se 2 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Ethanol se odpaří na rotační odparce na olejovitý žlutě zbarvený zbytek, který extraktivním zpracováním poskytne 15,1 g (99 %) 4-hydroxyacetofenon-oximu. Příklad 6
Tento příklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenon-oximu z 4-hydroxyacetofenonu a hydroxylamin-sulfátu.
Ve 100 ml vody se při teplotě 70 °C rozpustí 20,4 g (0,15 molu) 4-hydroxyacetofenonu a 13,0 g (0,08 molu) hydroxylamin-sulfátu. K roztoku se přidá 16,3 ml 30% hydroxidu amonného a směs se 0,5 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Po ochlazení se z reakčni směsi vyloučí 21,0 g (92,6 procent) 4-hydroxyacetofenon-oximu ve formě bílých krystalů.
Příklad 7
Tento přiklad ilustruje přípravu 4-hydroxyacetofenon-oximu z 4-hydroxyacetofenonu a hydroxylamin-fosfátu.
Ve 100 ml vody se při teplotě 70 °C rozpustí 20,4 g (0,15 molu) 4-hydroxyacetofenonu a 12,9 g (65,5 mmolu) hydroxylamin-fosfátu. K roztoku se přidá 16,3 ml 30% hydroxidu amonného a směs se 0,5 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Po ochlazení se z reakčni směsi vyloučí 21,0 g (92,6 %) 4-hydroxyacetofenon-oximu ve formě bílých krystalů.
Příklad 8
Tento příklad ilustruje přípravu 4-acetoxyacetanllidu Beckmannovým přesmykem a souběžnou acetylací 4-hydroxyacetofenon-oximu za použití kyselého iontoměniče jako katalyzátoru.
Směs 3,0 g (22,0 mmolu) 4-hydroxyacetofenon-oximu, 3,0 g iontoměniče se sulřoskupinami Amberlyst 15 a 75 ml směsi stejných dílů ledové kyseliny octové a acetanhydridu se v dusíkové atmosféře 4 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Iontoměnič se odstraní a kyselina octová spolu s acetanhydridem se oddestiluje ve vakuu. Získá se žlutobílý krystalický zbytek, který se rozpustí v ethylacetátu. Roztok se vyčeří aktivním uhlím a vysuší se síranem hořečnatým, zfiltruje se a rozpouštědlo se odpaří na rotační odparce. Získá se 3,4 g (80,4 %) 4-acetoxyacetanilidu ve formě žlutých krystalů.
Příklad 9
Tento příklad ilustruje přípravu 4-acetoxyacetanilidu Beckmannovým přesmykem a souběžnou acetylací 4-hydroxyacetofenon-oximu za použití methansulfonové kyseliny jako katalyzátoru.
Roztok sestávající z 10 g (66,2 mmolu) 4-hydroxyacetofenon-oximu, 1,6 g 70% methansulfonové kyseliny, 50 g acetanhydridu a 100 g ledové kyseliny octové se pod dusíkem 2 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Po odpaření roztoku na rotační odparce se získá 17,0 g nahnědlých krystalů, které po překrystalování z vody poskytnou 6,7 g (52,4 '%) 4-acetoxyacetanilidu. Matečný louh obsahuje ještě 32,0 % 4-acetoxyacetanilidu. Celkový výtěžek produktu tedy činí 84,4 %.
Příklad 10
Tento příklad ilustruje přípravu 4-acetoxyacetanilidu Beckmannovým přesmykem a souběžnou acetylací 4-hydroxyacetofenon-oximu za použití kyseliny fosforečné (H3PO4) jako katalyzátoru.
K směsi 100 g ledové kyseliny octové, 50 gramů acetanhydridu a 3,6 g 85% kyseliny fosforečné, která byla 30 minut profoukávána dusíkem, se přidá 10 g 4-hydroxyacetofenon-oximu. Reakční směs se v dusíkové atmosféře 1 hodinu zahřívá k varu ipod zpětným chladičem, pak se ochladí na teplotu místnosti a neutralizuje se 13% roztokem uhličitanu sodného. Směs se odpaří na rotační odparce k .suchu a pevný zbytek se rozpustí ve 200 g vroucí vody. Roztok se za horka zfiltruje, pak se nechá zchladnout a nechá se přes noc stát.
Vyloučené bílé krystaly se shromáždí, promyjí se 20 ml vody a 2 hodiny se suší ve vakuové sušárně při teplotě 60 °C za tlaku 13 kPa. Po tomto vysušení se získá 9,4 g (73,9 %) 4-acetoxyacetanilidu ve formě bílých destičkových krystalů o teplotě tání 148 až 150 °C. Z matečných louhů se získá ještě dalších 0,8 g 4-acetoxyacetanilidu a 1,5 g N-acetyl-p-aminofenolu.
Postupy popsané v příkladech 8 až 10 je možno použít rovněž k přípravě následujících sloučenin:
N-acetyl- (4-acetoxy-3-methylfenyl) aminu z o-kresylacetátu nebo o-kresolu a kyseliny octové, a acetanhydridu,
N-propionyl- (4-pr opionyloxyf enyl)aminu z fenylpropionátu nebo fenolu a kyseliny propionové, a anhydridu kyseliny propionové a
N-n-butyryl-(4-n-butyryloxyf enyl)aminu z fenyl-n-butyrátu nebo fenolu a n-máselné kyseliny a anhydridu n-máselné kyseliny.
Aromatické N-acyl-acyloxyaminy podle vynálezu, například 4-acetoxyacetanilid, je možno používat jako monomery k výrobě polyesteramidů schopných tvořit anisotropní taveninu a vhodných pro zpracování na tvarované výrobky, jako jsou výlisky, vlákna a filmy, jak je popsáno například v amerických patentových spisech č. 4 330 457, 4 339 375, 4 341 688, 4 351 918 a 4 355 132.
Aromatické N-acyl-acyloxyaminy podle vynálezu, například 4-acetoxyacetanilid, lze rovněž hydrolýzovat na odpovídající aromatické N-acyl-hydroxyaminy, například na N-acetyl-p-aminofenol, který je jedním z nejrozšířeněji používaných analgetik. Tento postup ilustruje následující příklad.
Příklad 11
Směs 5 g (25,9 mmolu) 4-acetoxyacetanilidu, 1,4 g 70% methansulfonové kyseliny a 50 g vody se 1 hodinu zahřívá k varu pod zpětným chladičem. Po ochlazení se ze směsi vyloučí bílé krystaly. Analýza krystalů a vodného roztoku pomocí plynové chromatografie svědčí o 90% konverzi 4-acetoxyacetanilidu na N-acetyl-p-aminofenol.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT
    VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby N-acyl-(4-acyloxyfenyljaminů obecného vzorce I .».« II.. f/
    R ~ C - O -/Ol·™ N H-C(I) ve kterém
    R znamená alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku a 1 R‘ představuje alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, vyznačující se tím, že se aromatický hydroxyketon obecného vzorce II
    HO-(0/O
    R má shora uvedený význam, nechá reagovat se solí hydroxylaminu a bází, jako hydroxidem amonným, hydroxidem draselným, hydroxidem sodným nebo hydroxidem lithným, za vzniku odpovídajícího ketoximu, na který se působí anhydridem karboxylové kyseliny obecného vzorce III R‘—C—O—C—R‘
    O O
    VII) ve kterém
    R‘ má shora uvedený význam, popřípadě v kombinaci s odpovídající ledovou karboxylovou kyselinou, a katalyzátorem Beckmannova přesmyku, jako iontoměniČem se sulfoskupinami, methansulfonovou kyselinou nebo fosforečnou kyselinou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, k výrobě 4-acetoxyacetanilidu vzorce ve kterém (n)
    CH^C-0
    Z—\ h
    VO\- N-C=0 vyznačující se tím, že se jako výchozí materiál použije 4-hydroxyacetofenon, který se převede na 4-hydroxyacetofenon-oxim, na který se působí acetanhydridem a katalyzátorem Beckmamnova přesmyku.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako sůl hydroxylaminu použije hydroxylamin-hydrochlorid, hydroxylamin-sulfát, hydroxylamin-hydrogensulfát nebo hydroxylamin-f ostát.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce sloučeniny obecného vzorce II se solí hydroxylaminu za vzniku příslušného ketoximu provádí ve vodném nebo alkoholickém prostředí, jako v přítomnosti vody nebo/a alkoholu, jako methanolu, ethanolu či isopropanolu.
CS867153A 1984-07-03 1986-10-03 Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů CS259542B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS867153A CS259542B2 (cs) 1984-07-03 1986-10-03 Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/627,381 US4560789A (en) 1984-07-03 1984-07-03 Process for producing 4-acetoxyacetanilide
US06/627,382 US4568763A (en) 1984-07-03 1984-07-03 Process for producing N-acyl-acyloxy aromatic amines
CS853446A CS259529B2 (en) 1984-06-08 1985-05-14 Method of n-acyl-4-hydroxyphenylamines production
CS867153A CS259542B2 (cs) 1984-07-03 1986-10-03 Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS259542B2 true CS259542B2 (cs) 1988-10-14

Family

ID=27179424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS867153A CS259542B2 (cs) 1984-07-03 1986-10-03 Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS259542B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS259529B2 (en) Method of n-acyl-4-hydroxyphenylamines production
US4568763A (en) Process for producing N-acyl-acyloxy aromatic amines
CA1110272A (en) 4-hydroxy phenylacetic acid
EP0168908B1 (en) Process for producing n-acyl-acyloxy aromatic amines
US4560789A (en) Process for producing 4-acetoxyacetanilide
EP0440887B1 (en) Improvement in the total synthesis of Erbstatin analogs
US5157142A (en) Thiocarbamates and their derivatives
US4665216A (en) Process for producing n-acyl-acyloxy aromatic amines
CS259542B2 (cs) Způsob výroby N-acyI-(4-acyInxyfenyl)aminů
JPS6045631B2 (ja) フエニルグリオキザル酸エステの製造法
EP0005654B1 (fr) Procédé d&#39;isomérisation des dérivés de la vinyl-3 pipéridine
EP0650952B1 (en) Process for 3,5-di-tert-butylsalicylaldehyde
US4778922A (en) Process for producing N,O-diacetyl-6-amino-2-naphthol
KR900004399B1 (ko) N-아실-p-아미노페놀 및 4-아실옥시-N-아실 아닐리드의 제조방법
EP0357348B1 (en) Process for preparing p-bromophenoxyacetaldehyde dialkylacetal derivatives
US4438043A (en) Process for preparation of di- or trifluoromethoxyphenyl ketones or di- or trifluoromethylthiophenyl ketones
JPS61178947A (ja) アリ−ルアルキルケトンの製造方法
JPH0240655B2 (cs)
JPS5927862A (ja) (p−ヒドロキシフエニル)(ペルフルオロアルキル)アセトニトリル誘導体
CN111116338A (zh) 1-(4-羟基-3,5-二甲氧基苯基)乙烷-1-酮的合成方法
CH627148A5 (cs)
DD238228A5 (de) Verfahren zur herstellung von aromatischen n-azylhydroxy- und n-azylazyloxyaminen
IE58239B1 (en) Process for producing n-acyl-acyloxy aromatic amines
JPH0215050A (ja) 光学活性(s)−(−)−3−アルキルアミノ−1−アリールオキシプロパン−2−オールの製造法
JPS63264540A (ja) 1,1’−ビナフチル類の製造方法