CS259486B1 - Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí - Google Patents

Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí Download PDF

Info

Publication number
CS259486B1
CS259486B1 CS864947A CS494786A CS259486B1 CS 259486 B1 CS259486 B1 CS 259486B1 CS 864947 A CS864947 A CS 864947A CS 494786 A CS494786 A CS 494786A CS 259486 B1 CS259486 B1 CS 259486B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
output
input
stage
converter
voltage
Prior art date
Application number
CS864947A
Other languages
English (en)
Other versions
CS494786A1 (en
Inventor
Josef Marek
Original Assignee
Josef Marek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Marek filed Critical Josef Marek
Priority to CS864947A priority Critical patent/CS259486B1/cs
Publication of CS494786A1 publication Critical patent/CS494786A1/cs
Publication of CS259486B1 publication Critical patent/CS259486B1/cs

Links

Landscapes

  • Inverter Devices (AREA)

Abstract

Podstata zapojení spočívá v tom, že výstup měniče, tvořeného generátorem pravoúhlých impulsů, šířkovým modulátorem, budicím stupněm, spínacím tranzistorem, měničovým transformátorem, usměrňovačem s filtrem LC a řídicím obvodem, na který je výstup připojen, je současně připojeň přes vyhodnocovací stupeň druhé úrovně napětí na vstup generátoru pravoúhlých impulsů. Navržené zapojení lze využít při konstrukci palubního leteckého zdroje měničového typu. Příklad provedení je schematicky znázorněn na připojeném výkrese.

Description

Vynález se týká zapojení obvodů jednočinného měniče napětí s dvoustupňovou regulací výstupního napětí. „ ' '
V palubních leteckých zařízeních se v poslední době začínají jako hlavní napájecí zdroje používat generátory 115 V/400 Hz s proměnnou frekvencí i amplitudou. Je to dáno nově zaváděnými předpisy ARINC. Zdrojové jednotky palubních elektrických systémů je nutné řeSit měničovým způsobem, protože klasické řešení pomocí transformátorů a za nimi následujících sériových stabilizátorů je z hlediska váhy nepřijatelné. Běžné měniče jsou schopny pracovat od určitého minimálního do maximálního vstupního napětí a v určitém rozsahu proudových odběrů. V palubních zařízeních může poměr pracovních vstupních napětí být až 1:2,5 a poměr pracovních proudů dokonce až 1:20.
Vzhledem k tomu, že uvedené rozsahy změn vstupních napětí a výstupních proudů překrývají měniče změnou střídy svých pracovních pulsů, je možné tyto měniče řešit pomocí vysoce rychlých spínacích výkonových tranzistorů. Vysoká frekvence je zde vyžadována pro snížení váhy transformačních členů měničů.
Nevýhodou tohoto řešení je nedostupnost tranzistorů s výše uvedenými vlastnostmi. Při řešení s dostupnými tranzistory nestačí tyto pracovat s tak širokým rozsahem střídy měniče a může docházet k nedovolenému růstu výstupního napětí. Aby nedošlo ke zničení připojených zařízení, je nutné zařadit k měniči bu3 paralelní stabilizátor, nebo přepětovou ochranu. Nevýhodou paralelního stabilizátoru jsou vysoké tepelné ztráty, nevýhodou přepětové ochrany, která bývá zpravidla tyristorová, je nutnost vypnutí a nové zapnutí zdroje po její případné aktivaci.
Uvedené nevýhody odstraňuje zapojeni obvodů jednočinného měniče napětí s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že generátor pravoúhlých impulsů je připojen na první vstup šířkového modulátoru, jehož výstup je připojen ke vstupu budicího stupně, jehož výstup je připojen k bázi spínacího tranzistoru, jehož emitor je spojen se zemí a jehož kolektor je připojen k druhému vývodu primárního vinutí měničového transformátoru, přičemž první vývod primárního vinutí měničového transformátoru je spojen s kladným pólem zdroje zatímco sekundární vinutí měničového transformátoru je oběma vývody připojeno k usměrňovači s LC filtrem, jehož první výstup je spojen se,zemí a jehož druhý výstup je připojen jednak na výstupní svorku měniče, jednak na první vstup řídicího obvodu, připojeného na šířkový modulátor a jednak na vstup vyhodnocovacího stupně druhé úrovně napětí, připojeného na generátor pravoúhlých impulsů, zatímco na druhý vstup řídicího obvodu je připojen referenční zdroj. Vyhodnocovací stupeň druhé úrovně napětí může být tvořen komparátorem.
Výhodou navrženého zapojení je dosažení přijatelných parametrů měničového palubního zdroje, pracujícího s napájecím napětím o proměnné amplitudě. Další významnou výhodou zapojení je jeho realizovatelnost s dostupnými elektronickými prvky.
Příklad provedení zapojení je schematicky znázorněn na připojeném výkrese.
Generátor 2 pravoúhlých impulsů je připojen na první vstup šířkového modulátoru 2» jehož výstup je připojen ke vstupu budicího stupně 3, jehož emitor je spojen se zemí a jehož kolektor je připojen k druhému vývodu primárního vinutí měničového transformátoru 5.
První vývod 5^ primárního vinutí měničového transformátoru 5 je spojen s kladným pólem zdroje. Sekundární vinutí měničového transformátoru 2 íe oběma vývody 5^· ^.4 připojeno k usměrňovači 6 s LC filtrem, jehož první výstup je spojen se zemí a jehož druhý výstup je připojen jednak na výstupní svorku 7_ měniče, jednak na první vstup řídicího obvodu (í, připojeného na šířkový modulátor 2, a jednak na vstup vyhodnocovacího stupně 10 druhé úrovně napětí, připojeného na generátor 2 pravoúhlých impulsů. Na druhý vstup řídicího obvodu 8 je připojen referenční zdroj 2·
Generátor 1, pravoúhlých impulsů budí svými pulsy šířkový modulátor 2 a ten dále ovládá budicí stupeň 2 spínacího tranzistoru 4, který budí měničový transformátor 5. Napětí, indukované na sekundárním vinutí vývody ,5 3' měničového transformátoru 5, je usměrněno a vyfiltrováno v usměrňovači s filtrem LC 6, jehož výstup je přiveden jednak na výstupní svorku 2 zdroje, jednak ke vstupu řídicího obvodu 8, který má druhý vstup připojen k výstupu referenčního zdroje 2· Řídicí obvod 8 řídí střídu pulsů šířkového modulátoru 2 z řídicího obvodu 2» v němž srovnává výstupní napětí zdroje z výstupní svorky 7_ s napětím referenčního zdroje 2·
V případě překročení možnosti této popsané regulační smyčky začne fungovat druhá zpětná vazba na druhé úrovni napětí, zavedená z výstupní svorky T_ měniče do vstupu vyhodnocovacího stupně 10 druhé úrovně napětí. Při dosažení druhé úrovně napětí se překlopí vyhodnocovací stupeň 10 druhé úrovně napětí a jeho výstup zablokuje generátor 2 pravoúhlých impulsů na dobu, než výstupní napětí zdroje klesne na požadovanou hodnotu první úrovně napětí.
Zapojení podle vynálezu lze využít při konstrukci palubního leteckého zdroje měničového typu.

Claims (2)

1. Zapojeni obvodů jednočinného měniče napětí s dvoustupňovou regulací výstupního napětí vyznačené tím, že generátor (1) pravoúhlých impulsů je připojen na první vstup šířkového modulátoru (2), jehož výstup je připojen ke vstupu budicího stupně (3), jehož výstup je připojen k bázi spínacího tranzistoru (4), jehož emitor je spojen se zemí a jehož kolektor je připojen k druhému vývodu (5^1 primárního vinutí měničového transformátoru (5), přičemž první vývod (5^) primárního vinutí měničového transformátoru (5) je spojen s kladným pólem zdroje, zatímco sekundární vinutí měničového transformátoru (5) je oběma vývody (5^ a 5^) připojeno k usměrňovači (6) s LC filtrem, jehož první výstup je spojen se zemí a jehož druhý výstup je připojen jednak na výstupní svo. ku (7)· měniče, jednak na první vstup řídicího obvodu (8), připojeného na šířkový modulátor (2) a jednak na vstup vyhodnocovacího stupně (10) druhé úrovně napětí, připojeného na generátor (1) pravoúhlých impulsů, zatímco na druhý vstup řídicího obvodu (8) je připojen referenční zdroj (9).
2. Zapojení podle bodu 1, vyznačené tím, že vyhodnocovací stupeň (10) druhé úrovně napětí je tvořen komparátorem.
CS864947A 1986-07-01 1986-07-01 Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí CS259486B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864947A CS259486B1 (cs) 1986-07-01 1986-07-01 Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS864947A CS259486B1 (cs) 1986-07-01 1986-07-01 Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS494786A1 CS494786A1 (en) 1988-02-15
CS259486B1 true CS259486B1 (cs) 1988-10-14

Family

ID=5393350

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS864947A CS259486B1 (cs) 1986-07-01 1986-07-01 Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS259486B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS494786A1 (en) 1988-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960702207A (ko) 역률보정을 하는 고주파 ac/ac 컨버터(high frequency ac/ac converter with power factor correction)
US4546304A (en) Electronic device with choke inverter
DE3379310D1 (en) A dc-to-ac voltage converter having galvanically separated input and output(s)
US4816978A (en) Electrical power supply circuit, in particular for a wave generator for a pulse radar
CS259486B1 (cs) Zapojeniobvodů jadnočinněho měniče s dvoustupňovou regulaci výstupního napětí
US4359681A (en) Alternating current power controller with DC transistor switching and an internal DC power supply
EP0103473A1 (en) Alternating power supply for highly inductive loads
US4744020A (en) Switching mode power supply
US3988594A (en) Electric fences
SU1130847A1 (ru) Стабилизированный источник питани (его варианты)
SU585574A1 (ru) Устройство дл защиты от перенапр жений коммутационного аппарата
SU475714A1 (ru) Многоканальный стабилизированный выпр митель
CS259772B1 (cs) Zapojení obvodů jednočinného měniče θθ zdokonaleným buzením koncového stupně
SU1101800A1 (ru) Импульсный стабилизатор посто нного напр жени
SU644007A1 (ru) Устройство защиты инвертора
KR900007411B1 (ko) 고전압발생장치의 제어회로
SU650058A1 (ru) Импульсный стабилизатор переменного напр жени
SU1497612A1 (ru) Импульсный стабилизатор двупол рных напр жений
SU1422226A1 (ru) Импульсный стабилизатор напр жени
SU1700711A1 (ru) Преобразователь напр жени посто нного тока
KR100198452B1 (ko) 원격제어를 이용한 온-보드전원모듈의 돌입전류 방지회로
SU548929A1 (ru) Стабилизированный источник посто нного напр жени
SU1483437A1 (ru) Источник питани
SU868730A1 (ru) Стабилизированный источник питани
SU597054A1 (ru) Импульсный регул тор напр жени