CS258181B1 - Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination - Google Patents

Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination Download PDF

Info

Publication number
CS258181B1
CS258181B1 CS868366A CS836686A CS258181B1 CS 258181 B1 CS258181 B1 CS 258181B1 CS 868366 A CS868366 A CS 868366A CS 836686 A CS836686 A CS 836686A CS 258181 B1 CS258181 B1 CS 258181B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
activated
solution
glass
immobilized
finely ground
Prior art date
Application number
CS868366A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS836686A1 (en
Inventor
Miroslav Marek
Pavel Rauch
Jan Kas
Petr Exner
Jan Guloci
Original Assignee
Miroslav Marek
Pavel Rauch
Jan Kas
Petr Exner
Jan Guloci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Marek, Pavel Rauch, Jan Kas, Petr Exner, Jan Guloci filed Critical Miroslav Marek
Priority to CS868366A priority Critical patent/CS258181B1/en
Publication of CS836686A1 publication Critical patent/CS836686A1/en
Publication of CS258181B1 publication Critical patent/CS258181B1/en

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Způsob přípravy nosičů s imobilizovanými protilátkami pro imunochemická stanovení na bázi skla v podobě hrubé drti, která se temperuje v rozmezí 400 až 900 °C po dobu 30 až 45 hodin, poté se vyluhuje roztokem anorganické kyseliny, případně alkalického hydroxidu, spočívá v tom, že se tímto způsobem upraví skio o složení 3 až 17 % hmot. oxidu alkalického kovu, například sodíku, draslíku a lithia samotného nebo v kombinaci, 15 až 37 % hmot. oxidu boritého, 55 až 75 % hmot. oxidu křemičitého a 0 až 6 S hmot. oxidu hlinitého popřípadě s obsahem 0,2 až 5 % hmot. oxidu fosforečného a 0,2 až 5 % hmot. fluoridu alkalického kovu, které se po vypláchnutí reakčních zplodin jemně umele ve formě vodné suspenze v korundovém planetovém mlýnu na velikost částic 3 až 30 /im, načež se aktivuje a na aktivovaný nosič se imobilizuje přidaná specifická protilátka přímou reakční s aktivovaným nosičem.Process for preparing immobilized carriers antibodies for immunochemical assays glass based in the form of coarse grit that is tempered between 400 and 900 ° C after for 30 to 45 hours, then leached through the solution inorganic acid, optionally alkaline acid hydroxide is that it is modifies the skio with a composition of 3 to 17% wt. an alkali metal oxide, for example sodium, potassium and lithium alone or in combination, 15 to 37 wt. boron oxide, 55 to 75 wt. silica and 0 to 6 wt. alumina optionally with a content of 0.2 to 5 wt. phosphorus pentoxide and 0.2 to 5 wt. alkaline fluoride metal that is after rinsing the reaction exhausts gently ground in the form of an aqueous suspension in a corundum planetary mill to size particles of 3 to 30 µm, whereupon it is activated and on the activated carrier is immobilized added specific antibody direct reaction with an activated carrier.

Description

Vynález se týká nosičů s imobilizovanými protilátkami pro imunoohemická stanovení a způsobu jejich přípravy.The invention relates to carriers with immobilized antibodies for immuno-chemical assays and methods for their preparation.

Při imunochemických stanoveních různých anitgenů, imunogenů či haptenů jako jsou např. hormony, vitaminy, steroidy, alkaloidy, pesticidy, enzymy a jiné bílkoviny je prakticky nejdůležitějším krokem analytického postupu separece volného a imunochemickou interakcí vázaného ligandu. Imunochemická stanovení jsou přitom založena na soutěžení ligandu, většinou antigenu, jakožto analyzované látky přítomné ve vzorku s toutéž látkou značenou např. radionuklidem, fluoroforem nebo enzymem ve vazbě na ligát, jímž je nejčastěji specifická protilátka. Po separaci vázaného ligandu od nenavázaného se změřením radioaktivity, fluorescence či aktivity enzymu přímo určí koncentrace stanovované látky ve vzorku.In immunochemical assays of various anitgens, immunogens or haptenes such as hormones, vitamins, steroids, alkaloids, pesticides, enzymes and other proteins, virtually the most important step in the analytical procedure of separating free and immunochemical interaction of bound ligand. The immunochemical assays are based on the competition of a ligand, mostly an antigen, as the analyte present in the sample with the same substance labeled with, for example, a radionuclide, a fluorophore or an enzyme bound to the ligate, which is most often a specific antibody. After separating the bound ligand from the non-bound ligand by measuring the radioactivity, fluorescence or enzyme activity, it directly determines the concentration of the test substance in the sample.

K separaci volného a vázaného ligandu se používá celá řada metod, např. adsorpce volného ligandu na vhodný adsorbent /silikagel, aktivní uhlí aj./, vysrážení ligátu s navázaným ligandem organickými rozpouštědly, anorganickými solemi, polyetylenglykolem apod.A variety of methods are used to separate the free and bound ligands, such as adsorption of the free ligand to a suitable adsorbent (silica gel, activated carbon, etc.), precipitation of the ligand with the bound ligand with organic solvents, inorganic salts, polyethylene glycol and the like.

Vzhledem k tomu, že vazba ligát-ligand je reverzibilní povahy, je u těchto metod nebezpečí porušení rovnováhy volný-vázaný ligand.Since ligate-ligand binding is of a reversible nature, there is a risk of free-bound ligand imbalance in these methods.

Značného zjednodušení separace volného a vázaného ligandu je možno dosáhnout tím, že se ligát imobilizuje na vhodný nosič. Nejjednodušší formou imobilizace je adsropce na stěny reakční nádobky. Vazebná bílkovina se nejčastěji adsorbuje na polystyrénové zkumavky nebo na mikrotítrační destičky z téhož materiálu. Adrorpční síly, které drží vazebnou bílkovinu na povrchu nosiče, jsou však poměrně slabé a imobilizace je proto mnohdy nedostatečná. Rovněž nízký titr vazebné bílkoviny může ještě dále zhoršit výsledný efekt. Z uvedených důvodů se vazebná bílkovina někdy zesítuje na povrchu nosiče různými bifunkčními činidly anebo ještě častěji se imobilizuje kovalentní vazbou přímo na aktivovaný nosič.Considerable simplification of the separation of free and bound ligand can be achieved by immobilizing the ligate onto a suitable carrier. The simplest form of immobilization is adsorption to the walls of the reaction vessel. Binding protein is most often adsorbed to polystyrene tubes or microtiter plates of the same material. However, the adherence forces that hold the binding protein to the surface of the carrier are relatively weak and therefore immobilization is often insufficient. Also, a low titer of binding protein may further aggravate the resulting effect. For this reason, the binding protein is sometimes crosslinked on the surface of the support by various bifunctional agents or, more often, is immobilized by covalent binding directly to the activated support.

K imobillzaci ligátu kovalentní vazbou byla použita řada materiálů jako např. celulósa aktivovaná bromkyanem, polymery obsahující aktivní isothíokyanatové skupiny, částice vytvořené polymeraci polystyrénového latexu s glycidylmetakrylátem a styrenem, částice vytvořené polymeraci celulosy, akroleinů a oxidů železa a podobně.A variety of materials such as cyanogen bromide activated cellulose, polymers containing active isothiocyanate groups, polystyrene latex polymerization with glycidyl methacrylate and styrene, particles formed by polymerization of cellulose, acroleins and iron oxides, and the like were used to immobilize the ligate by covalent bonding.

K Imobilizaoi ligátů kovalentní vazbou bylo též použito skla aktivovaného gama-aminopropyltriethoxysilanem, hydroxysukcinimidem nebo solemi transitních kovů. U většiny používaných nosičů včetně kompaktního nebo porésního skla s imobilizovanými protilátkami je nutno inkubační směs během saturace míchat nebo třepat, což snižuje přednosti použití protilátek v imobilizované formě.Glass activated with gamma-aminopropyltriethoxysilane, hydroxysuccinimide or transition metal salts was also used to immobilize the ligates by covalent bonding. For most carriers used, including compact or porous glass with immobilized antibodies, the incubation mixture must be agitated or shaken during saturation, reducing the benefits of using the immobilized antibodies.

Tyto nevýhody odstraňuje způsob přípravy nosičů s imobilizovanými protilátkami pro imunochemická stanovení dle vynálezu spočívající v použití skla jednoduché soustavy na bázi 3 až 17 4 hmot. oxidu alkalického kovu, 15 až 37 % hmot. oxidu boritého, 55 až 75 % hmot. oxidu křemičitého a 6 % hmot. oxidu hlinitého, popřípadě s obsahem 0,2 až 5 % hmot. oxidu fosforečného a 0,2 až 5 % hmot. fluoridu alkalického kovu, které se v podobě hrubé drti temperuje v rozmezí 400 až 900 °C po dobu 30 až 45 hodin, poté se vyluhuje roztokem anorganické kyseliny, například kyseliny chlorovodíkové, případně i roztokem hydroxidu alkalického kovu, například hydroxidu sodného a po vypláchnutí reakčních zplodin se jemně umele ve formě vodné suspenze v korundovém planetovém mlýnu na velikost částic 3 až 30 >um, načež se aktivuje reakcí roztokem 5 až 50 % hmot. gama-aminopropyltrietoxysilanu v toluenu s následným působením roztoku 5 až 15 % hmot. glutaraldehydu nebo přímo reakcí s roztokem 5 až 15 % hmot. glutaraldehydu nebo působením solí tranzitních kovů, například chloridu titanitého, s jejich následnou hydrolýzou vodou na povrchu částic skla a na aktivovaný nocič se imobilizuje přidaná specifická protilátka přímou reakcí s aktivovaným nosičem.These drawbacks are overcome by the method of preparing carriers with immobilized antibodies for immunochemical assays according to the invention, consisting in the use of a 3 to 17 wt. % alkali metal oxide, 15 to 37 wt. % boron oxide, 55 to 75 wt. % silica and 6 wt. % alumina, optionally containing 0.2 to 5 wt. % phosphorus pentoxide and 0.2 to 5 wt. alkali metal fluoride, which is tempered in the range of 400 to 900 ° C for 30 to 45 hours in the form of coarse crumb, then leached with a solution of an inorganic acid such as hydrochloric acid, optionally with an alkali metal hydroxide solution such as sodium hydroxide and after rinsing the reaction The exhaust gases are finely ground in the form of an aqueous suspension in a corundum planetary mill to a particle size of 3 to 30 µm, then activated by reaction with a solution of 5 to 50 wt. % gamma-aminopropyltriethoxysilane in toluene followed by treatment with a solution of 5 to 15 wt. % of glutaraldehyde or directly by reaction with a solution of 5 to 15 wt. glutaraldehyde or by treatment with transition metal salts, such as titanium tetrachloride, followed by their hydrolysis with water on the surface of the glass particles and on the activated nocturnal, the added specific antibody is immobilized by direct reaction with the activated carrier.

Během působení minerální kyseliny popřípadě i alkalického hydroxidu dojde k vyloučení kysličníků alkalických kovů, kysličníku hlinitého, fosforečného a boritého. Získaný porésní skelet obsahuje 90 až 99 % hmot. oxidu křemičitého, 1 až 9 % hmot. oxidu boritého a další složky maximálně v desetinách 4 hmot.During the action of a mineral acid or an alkali hydroxide, alkali oxides, alumina, phosphoric acid and boric oxide are eliminated. The porous skeleton obtained contains 90 to 99 wt. % silica, 1 to 9 wt. of boron oxide and other constituents in tenths of 4 wt.

Definovaný charakter povrchu je velmi výhodný pro následnou aktivaci a poté imobilizaci specifických protilátek a s ohledem na nízké sedimentační rychlosti daných velikostí částic jsou nosiče podle vynálezu zvláště vhodné pro aplikace při imunochemických analýzách. Tyto nosiče jsou chemicky velmi odolné vůči neutrálnímu a kyselému prostředí a dokonale stálé vůči působení všech organických látek.The defined surface character is very advantageous for subsequent activation and then immobilization of specific antibodies, and in view of the low sedimentation rates of given particle sizes, the carriers of the invention are particularly suitable for applications in immunochemical analyzes. These carriers are chemically very resistant to neutral and acidic environments and perfectly stable to all organic substances.

Imobilizaci specifické protilátky na aktivované porézní sklo je dle vynálezu připraven nosič s navázanou protilátkou pro imunochemické stanovení, který dílcy své struktuře povrchu a velikosti částic zajištuje rychlé ustanoveni rovnováhy volného a vázaného ligandu, aniž by bylo nutno třepat nebo míchat inkubační směs. Ve srovnání s klasickými precipitačními technikami je oddělení konjugátu /odstředění nosiče s imobilizovanou protilátkou a na ni imunochemicky navázanými antigeny/ výrazně snažší a rychlejší.By immobilizing the specific antibody to the activated porous glass, an antibody-coupled support for an immunochemical assay is prepared according to the invention which, by virtue of its surface structure and particle size, ensures a rapid equilibrium of free and bound ligand without shaking or stirring the incubation mixture. Compared to conventional precipitation techniques, separation of the conjugate / centrifugation of the carrier with the immobilized antibody and immunochemically bound antigens / thereof is significantly easier and faster.

Výhodou nosiče s imobilizovanou protilátkou dle vynálezu je kromě již uvedených vhodných sedimentačních vlastností snadnost jeho přípravy a s ohledem na používané suroviny i jeho snadná dostupnost. Nezanedbatelnou výhodou nosiče s imobilizovanou protilátkou je i jeho snadná pipetovatelnost a velmi dobrá stabilita, kdy je možno s ním provádět analýzy po dobu řady měsíců be2 signifikatní ztráty imunochemické aktivity imobilizované protilátky.The advantage of the carrier with the immobilized antibody according to the invention is, besides the already mentioned suitable sedimentation properties, its ease of preparation and its availability with regard to the raw materials used. A non-negligible advantage of a vehicle with immobilized antibody is its easy pipetting and very good stability, where it can be analyzed for several months to significantly lose the immunochemical activity of the immobilized antibody.

Vynález je dokumentován příklady, aniž by se jimi omezoval.The invention is illustrated by, but not limited to, examples.

Příklad 1Example 1

Sklo chemického složení 6,9 % hmot. Νβ2θ, 25,7 % hmot. a 67,4 % hmot. SiOj se utaví běžným sklářským způsobem a v podobě hrubé drti se temperuje v kelímkové peci při 604 °C po dobu 45 hodin. Vytemperovaná drt se poté vyluhuje 4 % hmot. roztokem kyseliny chlorovodíkové při 70 °C. Po dokonalém promytí destilovanou vodou se vyluhovaná drt mele 6 hodin v korundovém planetovém mlýnku v prostředí destilované vody. Hmot. díl připraveného porézního skla o měrném povrchu 112 m /g se po vysušení zahřívá k refluxu s 10 obj. díly 20% /obj./ roztoku gama-aminopropyltriethoxysilanu v toluenu po dobu 24 hodin. Poté se modifikované porézní sklo promyje toluenem a vysuší.Glass composition 6.9% wt. ,7β2θ, 25.7% wt. and 67.4 wt. The SiO 2 is melted in a conventional glass-making process and, in the form of coarse pulp, is tempered in a crucible furnace at 604 ° C for 45 hours. The tempered grit is then leached with 4 wt. hydrochloric acid solution at 70 ° C. After thorough washing with distilled water, the leached pulp is milled for 6 hours in a corundum planetary mill in distilled water. Weight a portion of the prepared porous glass having a specific surface area of 112 m / g is heated to reflux after drying with 10 parts by volume of a 20% (v / v) solution of gamma-aminopropyltriethoxysilane in toluene for 24 hours. The modified porous glass is then washed with toluene and dried.

Κ 1 hmot. dílu tohoto skla se přidá 5 obj. dílů 5 % hmot. roztoku glutaraldehydu a suspenze se třepe 2 hodiny při 37 °C. Po promytí aktivovaného porézního skla destilovanou vodou a 0,1 M fosfátovým pufrem při pH 7,4 se k 1 hmot, dílu vlhkého aktivovaného nosiče přidá 2,5 obj. dílů antiséra proti papainu. Po 16 hodinách stání za občasného protřepání se nosič s navázanou protilátkou odstředí, promyje 0,1 M fosfátovým pufrem pH 7,4 a po příslušném naředění se použije k imunochemickému stanovení papainu.Κ 1 wt. 5 parts by volume of 5 wt. of glutaraldehyde solution and the suspension was shaken for 2 hours at 37 ° C. After washing the activated porous glass with distilled water and 0.1 M phosphate buffer at pH 7.4, 2.5 parts by volume of the papain antiserum are added to 1 part by weight of the moist activated carrier. After standing for 16 hours with occasional shaking, the antibody-bound support is centrifuged, washed with 0.1 M phosphate buffer pH 7.4 and used, after appropriate dilution, for papain immunochemistry.

Přiklad 2Example 2

Jeden hmotnostní díl porézního skla o složeni 15,1 % hmot. KjO + Na20, 19,8 % hmot. SiOj, 1,1 % hmot. P2°5» 0<6 * hmot. fluoridu a 0,3 % hmot. A12O3 připraveného podle příkladu 1 se suspenduje v 5 obj. dílech 10 % hmot. roztoku glutaraldehydu. Suspenze se zahřívá na 37 °C po dobu 12 hodin za občasného protřepání. Aktivovaný nosič se poté odstředí, promyje 0,1 M fosfátovým pufrem 7,4 a opět odstředí. Κ 1 hmot. dílu vlhkého nosiče se přidá 2,5 obj. dílů antiséra proti tyroxinu. Po 16 hodinovém stání při 4 °C za občasného protřepání se nosič s navázanou protilátkou odstředí, promyje 0,1 M fosfátovým pufrem pH 7,4 a po příslušném naředění se použije k imunochemickému stanovení tyroxinu.One part by weight of porous glass having a composition of 15.1% by weight. K 2 O + Na 2 O, 19.8 wt. SiO 2, 1.1 wt. P 2 ° 5 »0 <6 * wt. % fluoride and 0.3 wt. The Al 2 O 3 prepared according to Example 1 is suspended in 5 parts by volume of 10 wt. solution of glutaraldehyde. The suspension is heated to 37 ° C for 12 hours with occasional shaking. The activated support is then centrifuged, washed with 0.1 M phosphate buffer 7.4 and centrifuged again. Κ 1 wt. 2.5 parts by volume of anti-thyroxine antiserum are added to a portion of the wet carrier. After standing for 16 hours at 4 ° C with occasional shaking, the antibody-bound support is centrifuged, washed with 0.1 M phosphate buffer pH 7.4 and used, after appropriate dilution, for thyroxine immunochemistry.

Příklad 3Example 3

K 20 obj. dílům 12,5 % hmot. chloridu titanitého v kyselině chlorovodíkové se přidá 1 hmot. díl porézního skla o složení 5,7 % hmot. Li2O + ItajO, 31(θ % hmot, % hmot- To 20 parts by volume 12.5 wt. titanium tetrachloride in hydrochloric acid is added 1 wt. % porous glass having a composition of 5.7 wt. Li 2 O + ItajO, 31 (wt % , wt-

S1O2 a 4,7 Al^O^ ° velikosti částic 5 až 15 připraveného podle příkladu 1. Po 20 minutách stání při 40 °C se směs odstředí a sediment se ponechá 6 hodin při 45 °C.S1O2 and 4.7 Al2O4 ° particle sizes of 5-15 prepared according to Example 1. After standing for 20 minutes at 40 ° C, the mixture is centrifuged and the sediment is left at 45 ° C for 6 hours.

Poté se promyje vodou a opět usuší při 45 °C. Κ 1 hmot. dílu aktivovaného nosiče se přidají 3 obj. díly antiséra proti tyroxinu a směs se ponechá 16 hodin při 4 °c za občasného protřepání. Po odstředění a promytí 0,1 M fosfátovým pufrem pH 7,4 se nosič s navázanou protilátkou použije k imunochemickému stanovení tyroxinu v rozmezí 20 až 240 pmolů/ml.It is then washed with water and dried again at 45 ° C. Κ 1 wt. 3 parts by volume of the anti-thyroxine antiserum are added and the mixture is left for 16 hours at 4 ° C with occasional shaking. After centrifugation and washing with 0.1 M phosphate buffer pH 7.4, the antibody-bound carrier is used for immunochemical determination of thyroxine in the range of 20 to 240 pmoles / ml.

Claims (4)

1. Způsob přípravy nosičů s imobilizovanými protilátkami pro imunochemická stanovení na bázi skla v podobě hrubé drti, která se temperuje v rozmezí 400 až 900 °C po dobu 30 až 45 hodin, poté se vyluhuje roztokem anorganické kyseliny, například kyseliny chlorovodíkové, případně i roztokem alkalického hydroxidu, například hydroxidu sodného, vyznačující se tím, že se tímto způsobem upraví sklo o složení 3 až 17 % hmot. oxidu alkalického kovu, například sodíku, draslíku a lithia samotného nebo v kombinaci, 15 až 37 % hmot. oxidu boritého, 55 až 75 % hmot. oxidu křemičitého a do 6 1 hmot. oxidu hlinitého popřípadě s obsahem 0,2 až ,5 % hmot. oxidu fosforečného a 0,2 až 5 % hmot. fluoridu alkalického kovu, které se po vypláchnutí reakčních zplodin jemně umele ve formě vodné suspenze v korundo vém planetovém mlýnu na velikost částic 3 až 30 yum, načež se aktivuje a na aktivovaný nosič se imobilizuje přidaná specifická protilátka přímou reakcí s aktivovaným nosičem.Method for preparing carriers with immobilized antibodies for immunochemical assays based on glass in the form of coarse crumb, which is tempered in the range of 400 to 900 ° C for 30 to 45 hours, then leached with a solution of an inorganic acid, for example hydrochloric acid, optionally % of an alkali hydroxide, for example sodium hydroxide, characterized in that a glass of 3 to 17 wt. % alkali metal oxide, for example sodium, potassium and lithium alone or in combination, 15 to 37 wt. % boron oxide, 55 to 75 wt. and up to 6 l wt. % alumina optionally having a content of 0.2 to 5 wt. % phosphorus pentoxide and 0.2 to 5 wt. an alkali metal fluoride which, after rinsing the reaction products, is finely ground as an aqueous suspension in a corundum planetary mill to a particle size of 3 to 30 µm, then activated and the added specific antibody is immobilized on the activated carrier by direct reaction with the activated carrier. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jemně mleté sklo aktivuje roztokem 5 až 15 í hmot. glutaraldehydu.2. A process according to claim 1, wherein the finely ground glass is activated with a solution of 5 to 15 wt. glutaraldehyde. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jemně mleté sklo aktivuje roztokemMethod according to claim 1, characterized in that the finely ground glass is activated with a solution 5 až 50 % hmot. gama-animipropyltriethoxysilanu a následně roztokem 5 až 15 % hmot. glutaraldehydu.5 to 50 wt. % gamma-animipropyltriethoxysilane followed by a 5-15 wt. glutaraldehyde. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jemně mleté sklo aktivuje roztokem4. The method of claim 1, wherein the finely ground glass is activated by solution 10 až 20 % hmot. chloridu tranzitních kovů, například chloridu titanitého nebo zirkoničitého v koncentrované kyselině chlorovodíkové s následující hydrolýzou vodou.10 to 20 wt. chloride of transition metals such as titanium or zirconium chloride in concentrated hydrochloric acid followed by hydrolysis with water.
CS868366A 1986-11-18 1986-11-18 Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination CS258181B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS868366A CS258181B1 (en) 1986-11-18 1986-11-18 Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS868366A CS258181B1 (en) 1986-11-18 1986-11-18 Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS836686A1 CS836686A1 (en) 1987-11-12
CS258181B1 true CS258181B1 (en) 1988-07-15

Family

ID=5434111

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS868366A CS258181B1 (en) 1986-11-18 1986-11-18 Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS258181B1 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1998013691A1 (en) * 1996-09-27 1998-04-02 Srl, Inc. Carrier for immunoassay and method of immunoassay therewith

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1998013691A1 (en) * 1996-09-27 1998-04-02 Srl, Inc. Carrier for immunoassay and method of immunoassay therewith

Also Published As

Publication number Publication date
CS836686A1 (en) 1987-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1286605C (en) Delayed solid phase immunologic assay
Wide Radioimmunoassays employing immunosorbents
US3933997A (en) Solid phase radioimmunoassay of digoxin
EP0367468B1 (en) Method for drying mammalian cells for use in solid phase immunoassays and articles incorporating same
US4960692A (en) Assay employing binding pair members on particles and on a filter or membrane
US4347311A (en) Enzyme immunoassay for determining antigen specific antibodies and test kit for carrying out this assay
US4780423A (en) Heterogeneous fluorescence assays using controlled pore glass particles
JPS63229368A (en) Method and reagent for measuring antibody
US3975511A (en) Solid phase radioimmunoassay
JPS6112547B2 (en)
US4808518A (en) Recovery of cytomegalovirus antigen and use thereof in an assay
US4612281A (en) Immunoassay for detecting immunoglobulins and test kit
CA1318588C (en) Method and device for separating plasma from red cells
CA1259912A (en) Process and reagent for the quantitative determination of free thyroxine
US5468650A (en) Class microfiber histamine assay device
DK147809B (en) IMMOBILIZED IMMUNOADSORBENT
US3872225A (en) Process of viral diagnosis and reagent
CS258181B1 (en) Method of carriers preparation with immobilized antibodies for immunochemical determination
JP4292670B2 (en) Immunoassay for anti-HBc antibody
US5192663A (en) Article having an organic dye and a monolayer of dried mammalian cells and a method for utilizing the article
JP2701953B2 (en) Methods and means for allergy diagnosis
AU595899B2 (en) Method for diagnostic immunoassay by solid phase separation
JPS6224745B2 (en)
CA1245981A (en) Solid phase biological diagnostic assay
JPH02171655A (en) First stage immunoassay for measuring antibody specific to antigen of all immunoglobulin class