CS255257B1 - Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli - Google Patents

Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli Download PDF

Info

Publication number
CS255257B1
CS255257B1 CS923584A CS923584A CS255257B1 CS 255257 B1 CS255257 B1 CS 255257B1 CS 923584 A CS923584 A CS 923584A CS 923584 A CS923584 A CS 923584A CS 255257 B1 CS255257 B1 CS 255257B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rotor
liquid
phase
solid
reaction
Prior art date
Application number
CS923584A
Other languages
English (en)
Inventor
Premysl Krovak
Vladimir Behunek
Pavel Hasal
Miroslav Salvet
Vladimir Vojtisek
Original Assignee
Premysl Krovak
Vladimir Behunek
Pavel Hasal
Miroslav Salvet
Vladimir Vojtisek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Premysl Krovak, Vladimir Behunek, Pavel Hasal, Miroslav Salvet, Vladimir Vojtisek filed Critical Premysl Krovak
Priority to CS923584A priority Critical patent/CS255257B1/cs
Priority to GB08529173A priority patent/GB2168904B/en
Priority to DE19853542301 priority patent/DE3542301A1/de
Priority to FR858517668A priority patent/FR2574004B1/fr
Priority to SE8505638A priority patent/SE8505638L/xx
Priority to US06/803,815 priority patent/US4683062A/en
Publication of CS255257B1 publication Critical patent/CS255257B1/cs

Links

Landscapes

  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

Řeší se zařízení pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli, které je použitelné při intenzifikaci některých fyzikálních, chemických nebo biotechnologických, např. fermentačních, pochodech. Zařízení sestává z nádoby s kapalným "reakčnim" médiem a tělesem, dna, příp. víka, á obsahuje výstupní otvory pro kapalné médium. Kapalné médium je nasáváno nebo dávkováno na dno dutého rotoru otvorem nebo přívodem ve dnu rotoru, s výhodou centrálním. Podstata spočívá v tom, že v dutině rotoru je uložena pevná fáze, s výhodou - reakční činidlo průlinčité konsistence. Pevnou fázi může tvořit například náplň vestavby zcela nebo zčásti vestavbu vyplňující. Vlivem odstředivých sil a tlaku uvnitř rotoru kapalné médium proniká vrstvami pevné fáze, čímž dochází k "reakci“ pevné fáze s kapalinou, potom je opět nasávána vstupním otvorem ve dnu do rotoru a celý cyklus se stále opakuje. Zároveň dochází k velmi účinnému míchání média. Hlavní výhodou zařízení podle vynálezu je intenzifikace "reakčního" procesu za přispění odstředivých sil. Použití je zejména pro chemisorpci, adsorpci, výměna iontů,, chromatografie, fermentaoe, katalyzace apod.

Description

(54) Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli
Řeší se zařízení pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli, které je použitelné při intenzifikaci některých fyzikálních, chemických nebo biotechnologických, např. fermentačních, pochodech. Zařízení sestává z nádoby s kapalným reakčnim médiem a tělesem, dna, příp. víka, á obsahuje výstupní otvory pro kapalné médium. Kapalné médium je nasáváno nebo dávkováno na dno dutého rotoru otvorem nebo přívodem ve dnu rotoru, s výhodou centrálním. Podstata spočívá v tom, že v dutině rotoru je uložena pevná fáze, s výhodou - reakční činidlo průlinčité konsistence. Pevnou fázi může tvořit například náplň vestavby zcela nebo zčásti vestavbu vyplňující.
Vlivem odstředivých sil a tlaku uvnitř rotoru kapalné médium proniká vrstvami pevné fáze, čímž dochází k reakci“ pevné fáze s kapalinou, potom je opět nasávána vstupním otvorem ve dnu do rotoru a celý cyklus se stále opakuje. Zároveň dochází k velmi účinnému míchání média. Hlavní výhodou zařízení podle vynálezu je intenzifikace reakčního procesu za přispění odstředivých sil. Použití je zejména pro chemisorpci, adsorpci, výměna iontů,, chromatografie, fermentaoe, katalyzace apod.
Vynález se týká zařízení pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli.
Při některých pochodech, zejména fyzikálních nebo chemických, je třeba, aby tekutina proudila vrstvou porézního, zrnitého nebo podobného materiálu. Je známo, že vrstvy těchto materiálů podstatně zvětšují povrch styku mezi kapalnou a pevnou fázi v daném objemu zařízení, čímž podstatně urychlují uvedené pochody. Na rozdíl od odstředivek, zejména filtračních, nejedná se o pouhé dělení pevné fáze od kapalné, ale o příslušný chemický, fyzikální nebo podobný proces následkem interakce obou fází.
K nejběžnějším případům využití jevů patří fyzikální adsorbce, chemisorbce (nebo opačný pochod desorbce), katalytické reakce (nosič s aktivní vrstvou) apod.
V poslední době nabývají význam biologie a biotechnologie, které využívají styku kapalné fáze s aktivovanými pevnými nosiči na basi makroporézních polymerů a kopolymerů, hydrofilních past nebo gelů, ionexů. Patří sem i systém chromatografie (plynná, kapalinová, papírová,* gelová, tlaková apod).
U všech těchto a řady dalších pochodů se vyžaduje, aby tekuté médium, např. kapalné, pronikalo, prosakovalo, prolínalo nebo proudilo skrze vrstvu pevného reakčního činidla, aby se dosáhlo požadované změny, přičemž takovou změnou je obvykle výměna nebo změna některé hmotové složky mezi tekutinou a pevnou fází.
Nejjednodušším případem je adsorpce, při které se míchá sypký, např. zrnitý sorbent za daných podmínek (teplota, tlak, pH...) s kapalným médiem po určitou dobu v chemickém reaktoru. Po skončení reakce je nutno přečerpat suspenzi s reakčním činidlem, tj. zbývajícím sorbentem, do kololisu, tj. do dalšího zařízení, kde se adsorbens obsahující adsorbát oddělí od zbývající kapaliny.
Nevýhodou dosavadního způsobu je, že reakčni médium musí projít třemi zařízeními, tj. chemickým reaktorem, čerpadlem a kalolisem, což jsou nákladná zařízení. To rovněž vylučuje, aby celý proces byl kontinuální a dále to zvyšuje časovou náročnost. Provozní náklady (včetně pracovních sil) jsou vysoké a produktivita práce je nízká.
Některé tyto nevýhody odstraňuje zařízení podle vynálezu, určené pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli, obsahující nádobu s kapalným reakčním médiem a těleso, které má tvar dutého rotoru, který se otáčí s výhodou uvnitř média. Dutý rotor sestává z pláště, dna, příp. víka, a obsahuje výstupní otvory a dále vstupní otvor nebo otvory, příp. vstupní přívod, s výhodou centrální pro vstup média na dno rotoru.
Podstatou zařízení podle vynálezu je, že v dutině rotoru je uložena pevná fáze s výhodou reakčni činidlo průlinčité konsistence.
Pevnou fázi(tj. obecně reakčni činidlo) tvoří bud sypký, ale tekoucí kusovitý, např. zrnitý materiál, volně vsypaný do dutiny rotoru, nebo náplň vestavby zcela nebo zčásti vyplňující objem vestavby. V prvém případě je vhodné, aby vstupní otvor ve dnu dutého rotoru byl zakryt průlinčitou, s výhodou perforovanou nebo porézní deskou. Tato deska zabraňuje propadu sypkého materiálu při nízkých otáčkách rotoru nebo při jeho zastavení, příp. změně otáček při reakci.
Pevná fáze, příp. vestavba, její konstrukční díly, např. přepážky, ve kterých je pevná fáze fixována, nemusí mít vždy průlinčitou konsistenci. Může se jednat např. o vrstvy (desky), jejichž hmotou kapalina sice nemůže prostupovat, ale mezi kterými jsou uspořádány kanálky nebo mezery, kterými pod vlivem odstředivých sil může kapalina proudit, příp. cirkulovat, tedy být ve styku alespoň s jejich styčným povrchem.
Naproti tomu může být i pevnou fází látka pastovitá, gelová, suspenze apod., nebo jakákoliv jiná hmota, skrze kterou prochází tekutá fáze (kapalina či plyn), přičemž průchodnost umožňuje pórovitost takové hmoty za zvýšeného odstředivého tlaku.
Dutinou se rozumí uvnitř rotoru, tj. obklopený vnějším pláštěm, dnem příp. víkem apod. Dutina rotoru může být vyplněna reakčnim činidlem zcela nebo částečně. Může to být sypký (tekoucí) materiál s částicemi libovolného tvaru nebo frakce (pohyblivé lože), např. tvaru šupinek, vloček, kuliček, destiček, sám osobě reagující nebo mající jen aktivní povrch, tj. na nosiči apod. Nebo náplň rotoru může být pevně fixována pomoci vestavby bud v celém jejím objemu, nebo jako náplň jen některých objemových dílů vestavby (komůrek, buněk, kanálů, prostor apod). Mohou to být i aktivně působící membrány nebo fólie (pevné lože).
Otáčející se rotor naplněný pevnou fází, může být bud zcela nebo částečně potopen pod hladinou média.
Konstrukce zařízení podle vynálezu je založena na účincích odstředivého pole. O podobný princip se opírá i vynález podle AO č. 228 221 o názvu Zařízení pro fermentace zejména viskozních aerobních médií, které má jen funkce hydromechanické nebo hydrodynamické povahy (míchání, homogenizace, rozstřikování kapaliny, čerpání kapaliny vzhůru, odstředování, sušení, apod). Liší se především tím, že dutina rotoru není vyplněna aktivní hmotou, která ovlivňuje reakění děje v reakčnl nádobě.
Funkce zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že otáčející se rotor s aktivní náplní nasává vstupním otvorem (s výhodou uprostřed dna rotoru) kapalné médium do nitra rotoru a zde vlivem odstředivých sil je zvedáno vzhůru, přičemž přechází spirálovou drahou do tvaru hladinového kapalinového paraboloidu. Silové pole způsobuje, že kapalné médium postupně prostupuje aktivní hmotu v dutině rotoru, čímž dochází k interakci obou fází, např. ke katalytické chemické reakci, kdy konsistence pevné fáze se nemění. Cyklus prostupování kapalného média hmotou pevné fáze (náplně) se stále opakuje bud s novým, nebo již dříve protékajícím kapalným médiem.
Podle umístěni výstupních otvorů v rotoru (v plášti dnu, příp. víku) dochází k vějířovitému rozstřiku vystupujícího média pod jeho hladinou nebo nad jeho hladinou. Rozstřik média nad hladinou je výhodný, zejména je-li žádoucí též styk s plynným, např. vzdušným prostředím z důvodu aerace, ohřívání, chlazení, styku s reakčními nebo inertními plyny (Nj, C02, NH^,
H2 apod.), parou apod.
Zařízení podle vynálezu může být uzpůsobeno bud pro periodický nebo kontinuální děj.
Výhodou zařízení podle vynálezu je tedy zejména, že v jedné r.eakčni nádobě může být uskutečněna ne jedna operace, ale dvě nebo více operací bud současně, nebo postupně za sebou (AO č. 228 350).
Tak např. zařízení podle vynálezu umožňuje, aby za stálého míchání pomoci vnějšího pláště rotoru (AO č. 228 350) , probíhala katalytická reakce na povrchu zrnitého katalyzátoru uloženého v dutině rotoru, přičemž po skončení chemické reakce není třeba již dalšího zařízení, např. filtrační odstředivky k oddělení katalyzátoru od kapalného média, takže odpadá tato operace.
Jinou výhodou zařízení podle vynálezu např. oproti sloupovým kolonám naplněných katalyzátorem nebo soi;bentem, kterými kapalné médium protéká pouze vlivem gravitačního zrychlení, a to pouze jedenkrát, je, že styk obou fází se opakuje v pravidelných cyklech mnohokrát za sebou a vlivem odstředivého zrychlení je prosazení několikrát vyšší než u gravitačního zrychlení.
Průtok média skrz pevnou fázi lze zvýšit a regulovat počtem otáček rotoru. Tím se zvýší i odstředivý tlak a dojde i. ke zvýšení průtoku kapalné fáze pevnou fází. To umožňuje úsporu katalyzátoru co do množství, zvýšení reakční rychlosti, snížení reakční doby a celkové zvýšení produktivity práce, úsporu provozních a investičních nákladů (menší aparatury). Vzhledem k citovaným autorským osvědčením je zařízení podle vfcefunkční a má univerzální charakter. Umožňuje reakce při stálém míchání média a při vhodném uspořádání, aniž by se použil investiční celek, může být toto zařízení použito zároveň k čerpání média vzhůru, odpěňování média, rostřikování, odstřeSování, sprayovému sušení (AO č. 229 281) apod.
Dále jsou uvedeny schematicky na přiloženém výkresu v nárysu příklady zařízení pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli podle vynálezu.
Obr. 1 znázorňuje reakční nádobu, ve které je zcela ponořen pod hladinou kapalného média dutý rotor s náplni volně vsypaného reakčního činidla (pohyblivé lože), na obr. 2 dutý rotor s vnitřní perforovanou přepážkou ve tvaru svislé trubice, přičemž reakční činidlo je vloženo do mezery mezi touto přepážkou a vnitřní stěnou pláště rotoru a rotor svojí horní částí, kde jsou umístěny výstupní otvory, vyčnívá nad hladinu média.
Obr. 3 znázorňuje podle vynálezu, u kterého v dutině rotoru je uložena vestavba tvořící komůrky s perforovanými svislými nebo vodorovnými stěnami, ve.kterých je uložena pevná fáze.
Nej jednodušší případ zařízení podle vynálezu je schematicky znázorněn v nárysném řezu na obr. 1. Jedná se o dutý rotor 2 se sypanou pevnou fází zrnitého reakčního činidla uvnitř rotoru 2·
Zařízeni tvoří reakční nádoba 2 s víkem 21 a se zarážkami 2, které jsou posunovatelné ve svislém směru. V ní je zcela pod hladinou-kapalného média potopen dutý rotor 2 se svislou hnanou hřídelí 10, spojenou s elektromotorem 13, který má regulátor otáček, přičemž hřídel 10 prochází ložiskem 20 ve víku 21 nádoby 2Dutý rotor 2 sestává z pláště 5, odnímatelného víka J5 a dna £, ve kterém je centrální otvor 16 pro vstup kapalného média na dno 2 dutého rotoru 3, který je zakryt sítkem 12.
V horní části pláště 5 rotoru 2 jsou uspořádány v řadách vedle sebe výstupními otvory 17, přičemž v některých jsou vsazeny trysky 2·
Do dutiny rotoru 2 3e vložena tekutá sypká pevná fáze 14 zrnité konsistence, která tvoří reakční činidlo, se specifickou hmotností větší než kapalná fáze 15 v reakční nádobě 1.
Jakmile se rotor 2 začne v nádobě 2 otáčet dostatečnou úhlovou rychlostí, tvoří se působením odstředivých sil uvnitř rotoru 2 hladinový kapalinový paraboloid, který má dvě fáze (vrstvy) vnější pevnou .14, zrnitou a vnitřní kapalnou 25· Průměr zrnitých částic přesahuje průměr výstupních otvorů 17, příp. trysek 2 v horní části pláště 2 rotoru 2· Výška kapalinového paraboloidu se mění se změnou úhlové rychlosti.
Kapalná fáze 15 Začíná nepřetržitě proudit a cirkulovat skrz pevnou fázi 14 v celé parabolické styčné ploše skrz fázové rozhraní, které se nachází zhruba uprostřed tohoto paraboloidu vytvořeného v dutém rotoru 2· Tím dochází k žádoucí interakci mezi oběma fázemi 14 a 15. Kapalné médium, které prošlo pevnou zrnitou fází 14 parabolického tvaru přiléhající pod vlivem odstředivých sil k vnitřní stěně pláště 2« opouští rotor 2 výstupními otvory 17, příp. tryskami 9, a pod odstředivým tlakem tryská pod hladinou zpět do kapalného média. Kapalné médium a reakční činidlo následkem této interakce mění svou podstatu nebo složení,
Na obr. 2 je znázorněno zařízení podle vynálezu s. vnitřní perforovanou přepážkou 7_ se vstupními otvory 2 v dolní části přepážky 7_. Do mezery vytvořené mezi přepážkou 7 a vnitřní stěnou pláště 2 rotoru 3 je vložena a potřebným způsobem zhutněna náplň, tj. pevné fáze 14 (reakční činidlo).
Dutý rotor 2 3 trubkovým nástavcem 25 je potopen jen částečně dolní částí do kapalného média, takže horní část rotoru 3, kde se v plášti 2 nacházejí výstupní otvory 17, vyčnívá nad hladinu kapalného média. Hřídel 10 je upevněna na víku 2 a pomocí vzpěry 11 k přepážce 2 a je druhým koncem otočně uložena ve dnu reakční nádoby 2·
Jinak jsou uspořádání i funkce podobné jako u zařízení podle obr. 1 s tím roztílem, že kapalné médium po interakci s pevnou průlinčitou fází 14 je vějiřoVitě rozstřikováno výstupními otvory 27.» umístěnými nad hladinou média, do prostoru nad touto hladinou a nikoliv přímo do kapalného média reakční nádoby 2·
Prostor nad hladinou je naplněn vzduchem, který se nepřetržitě vyměňuje, takže dochází zároveň k aeraci kapalného média, která je žádoucí pro danou reakci, např. pro aerobní fermentací kvasničních mikroorganismů. Kapičky rozstřikované fáze 15 dopadají zpět na hladinu kapalného média, nebo stékají do kapalného média po vnitřní stěně nádoby 1, případně po vestavbě nebo zarážkách umístěných v prostoru nad hladinou média v podobě tenkého filmu.
Další alternativa zařízení podle vynálezu je znázorněna na obr. 3, též v nárysu. Liší se od předchozí na obr. 2 v tom, že pevná fáze 14 vyplňuje vestavbu 22, která má tvar prstence, jehož výška je nižší než výška pláště 2 rotoru 2< přičemž vestavba 22 je uzavřena víčkem 18 s výstupními otvory 27 a dnem 19 se vstupními otvory 2· Hřídel 10 hnaná elektromotorem 13 je otočně uložena v nosném rámu 28 v ložisku 20. Zařízení není zcela .potopeno v kapalném médiu a rotor 3 nemá víko 2» takže kapalná fáze 25., která prošla celým sloupcem 5, vystupuje z rotoru 2 přímo přes horní okraj dutého rotoru 2 ve tvaru kapalného věnce, který se jakoby převaluje přes tento okraj.
Vestavba 22 sestává z perforovaných svislých a vodorovných desek (stěn) sestavených tak, aby tvořily samostatné duté komůrky 25' které zároveň tvoří nosnou kostru 24 vestavby 22. Vestavba 22 dá se vyjmout z rotoru 2 a znovu naplnit reakčním činidlem např. konsistence průlinčité pasty nebo polopasty. Jinak funkce je podobná jako u zařízení podle obr. 2. Kapalné médium v kalové nádrži 26 vstupuje na dno £ otáčejícího se rotoru 2 a potom postupně do jednotlivých komůrek 23 vestavby 25· Těmito komůrkami 23 naplněnými pevnou fází 14 a výstupními otvory 27 ve víku 18 proudí kapalné médium vlivem odstředivých sil přes horní okraj rotoru 3 na hladinu kalové nádrže 22' kde 3e v tenké vrstvě rozptylováno po hladině.
Využití této formy je výhodné např. pro čištění odpadních vod v rybnících nebo nádržích, zejména při kontinuálním průtoku.

Claims (3)

PŘEDMfiT VYNALEZU
1. Zařízení pro styk pevné a kapalné fáze v odstředivém poli, obsahující nádobu s kapalným reakčním médiem a těleso, které má tvar dutého rotoru, který se otáčí s výhodou uvnitř média, přičemž rotor sestává z pláště, dna, příp. vlka, a obsahuje výstupní otvory a dále vstupní otvory, příp. vstupní přívod s výhodou centrální pro vstup média na dno rotoru, vyznačené tím, že v dutině rotoru (3) je uložena pevná fáze (14) , s výhodou reakční činidlo průlinčité konsistence.
2. Zařízeni podle bodu 1, vyznačené tím, že pevnou fázi (14) tvoří náplň vestavby (12) zcela nebo zčásti vyplňující objem vestavby (22).
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že vstupní otvor (16) ve dnu (4) dutého rotoru (3) je zakryt průlinčitou deskou (12), s výhodou perforovanou nebo porézní.
CS923584A 1984-11-30 1984-11-30 Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli CS255257B1 (cs)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS923584A CS255257B1 (cs) 1984-11-30 1984-11-30 Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli
GB08529173A GB2168904B (en) 1984-11-30 1985-11-27 Method of circulation of liquid phase through a solid phase particularly for biocatalytical reactions and a device for realization thereof
DE19853542301 DE3542301A1 (de) 1984-11-30 1985-11-29 Verfahren und vorrichtung fuer die zirkulation einer fluessigen phase durch eine feste phase
FR858517668A FR2574004B1 (fr) 1984-11-30 1985-11-29 Procede de mise en circulation d'une phase liquide a travers une phase solide, notamment en vue de reactions biocatalytiques, et dispositif pour sa mise en oeuvre
SE8505638A SE8505638L (sv) 1984-11-30 1985-11-29 Forfarande for cirkulering av vetskeformig fas genom fast fas, serskilt for biokatalytiska reaktioner, samt apparatur for dess genomforande ng
US06/803,815 US4683062A (en) 1984-11-30 1985-12-02 Method of circulation of a liquid phase through a solid phase particularly for biocatalytical reactions and a device for realization thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS923584A CS255257B1 (cs) 1984-11-30 1984-11-30 Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS255257B1 true CS255257B1 (cs) 1988-02-15

Family

ID=5443441

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923584A CS255257B1 (cs) 1984-11-30 1984-11-30 Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS255257B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4683062A (en) Method of circulation of a liquid phase through a solid phase particularly for biocatalytical reactions and a device for realization thereof
EP2905070B1 (en) Device for performing a chemical transformation in fluid media
US4505820A (en) Method for cleaning waste water
EP3055055A1 (en) Device and method for stirring at least one liquid
US4111660A (en) Liquid-liquid extraction method and apparatus
JPS5938835B2 (ja) 廃水及び廃水スラツジの中に含まれている異物の変換装置
CS255257B1 (cs) Zařízení pro styk pevné a kapalné féze v odstředivém poli
US2934325A (en) Contacting apparatus for gases and liquids
EP3060333B1 (en) Reactor for biological or chemical transformation
AU2007258799B2 (en) Method and apparatus for liquid-liquid extraction
US2886175A (en) Apparatus for treating a liquid with a gas
WO1991001787A1 (en) Chromatographic gel contactor and process
CS257307B1 (cs) Zařízení pro styk pevné a kapalné fáze zejména pro biokatalysy
JP2808064B2 (ja) 円環状液体クロマトグラフィ装置
RU2036710C1 (ru) Многофазный контактный аппарат
RU2021849C1 (ru) Перемешивающее устройство для многофазных сред
US20040139988A1 (en) Device and method for separating substances
CN106902713B (zh) 一种箱笼式颗粒分布小系统及其应用
CS257306B1 (cs) Zařízení pro styk pevné a kapalné fáze zejména pro biokonverse
JPS62171673A (ja) 嫌気性発酵装置
JPS60188055A (ja) バイオリアクタ
JPS596173B2 (ja) 二相流動反応装置
PL103505B1 (pl) Urzadzenie do mieszania gazow z cieczami i drobnoziarnistymi cialami stalymi