CS254834B1 - Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení - Google Patents

Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení Download PDF

Info

Publication number
CS254834B1
CS254834B1 CS86733A CS73386A CS254834B1 CS 254834 B1 CS254834 B1 CS 254834B1 CS 86733 A CS86733 A CS 86733A CS 73386 A CS73386 A CS 73386A CS 254834 B1 CS254834 B1 CS 254834B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
centering
grinding
polycrystalline diamond
optical part
prism
Prior art date
Application number
CS86733A
Other languages
English (en)
Other versions
CS73386A1 (en
Inventor
Josef Dedic
Original Assignee
Josef Dedic
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Josef Dedic filed Critical Josef Dedic
Priority to CS86733A priority Critical patent/CS254834B1/cs
Publication of CS73386A1 publication Critical patent/CS73386A1/cs
Publication of CS254834B1 publication Critical patent/CS254834B1/cs

Links

Landscapes

  • Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)

Abstract

Řešení se týká strojírenské a brusírenské techniky. Řeší zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků k broušení, jehož podstatou je, že sestává z nosné desky se sloupkem, ve kterém je vytvořeno vodicí a upínací prizma. Výsuvný sloupek se pohybuje ve vodicím prizmatu a je na něm uspořádána optická část. Zařízení ^e konstruováno tak, že osa držáku upínacího čepu se kryje s osou středícího terčíku v optické částí a v kterékoliv poloze je zajištěna souoaost těchto dvou částí. Tím je dána podmínka pro přesné středění a lepení objímek jader prúvlaků.

Description

Výnález ee týká zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení, sestávající z optické části, nosné desky s manipulační částí a pomocných prvků.
V současné době jsou polykrystalické diamantová jádra průvlaků opracovávána broušením. Výchozím polotovarem jsou ploché válcové surogáty, které jsou v důsledku předchozího slinování Částečně deformovány. Vlastní opracování broušení lze rozdělit na tři základní části a to broušení čel, středění jader na upínací čepy * lepení a broušení obvodů jader. Při opracování čel je odbruěována jak objímka ze slinutého karbidu, tak současně tvrdý diamantový polykrystal, který je zaslinutý ve středu objímky. Středění a lepení jader průvlaků patří dosud k nejsložitějším a nejkomplikovanějším operacím a prozatím používané středící přípravky nejsou příliš přesné a spolehlivé. Opracování obvodů jader je prováděno tak, že vystředěné a na upínací čep nalepené jádro průvlaku je obvodově broušeno. Při této operaci je broušena pouze objímka ze slinutého karbidu. Přibližně jedna polovina času nutného na celkové opracování polykrystalického jádra průvlaku připadá v současné době na broušeni čel, zbylá polovina pak na středění, lepení a obvodové broušení.
Podle stávajícího postupu jsou jádra průvlaků broušena samostatně, to znamená při upnutí po jednom kuse. Lze očekávat, že k jistému zrychlení při opracování polykrystalických jader může dojít, bude-li při jednom upnutí obroušeno více kusů současně, a to jak při broušení jejich obvodů. V druhém případě, to znamená u operace broušení obvodů jader, je situace komplikovanější v důsledku nutnosti řešit zcela nový způsob středění polykrystal ických jader do sloupců.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader jejich středěním a lepením k broušení, sestávající z optické části, nosné desky s manipulační částí a pomocných prvků podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na nosné desce je upevněn sloupek, v jehož vodícím prizmatu je uložen výsuvný sloupek s optickou částí, sestávající z nosné destičky, na níž jsou připevněny permanent- 2 254 834 ní magnety, v jejichž mezeře je umístěn středící terčík a jléle sestává z manipulačního držáku pevně spojeného s feromagnetickým nosným plíškera, okuláru a osvětlovací žárovky, přičemž ve sloupku je vytvořeno upínací prizma, v němž je uložen držák s upínacím čepem.
Ne rozdíl od doposud užívaných středících přípravků, kdy bylo na upínací čap ručně středěno a lepeno pouze jedno jádro, je nyní jednoduchým a rychlým způsobem možno opticky vystředit a slepit sloupec o více kusech a to navíc přesněji a rychleji než u starého způsobu. Konstrukce tohoto zařízení zajišťuje, že ani dlouhodobým provozem nemůže dojít ke zhoršování mechanické a optické přesnosti. Zařízení plně využívá výhod plynoucích z optické metody středěni a navíc optická i mechanická nepřesnost jsou stejného řádu· Zařízení je stolního typu a je snadno přenosné.
Na přiloženém výkrese je na obr.1 v axionometrickém pohledu zobrazeno konstrukční provedení zařízení pro přípravu polykrystalických diamantových jader průvlaků k brouěení.
Zařízeni podle vynálezu sestává z nosné desky JL se sloupkem 2, ve kterém je vytvořeno vodící a upínací prizma, výsuvného sloupku 3, který se pohybuje ve vodícím prizmatu a je odtlačován do horní polohy zapuštěnou pružinou. Na výsuvném sloupku 3 je upevněna optická část, která je tvořena dvěma permanentními magnety 4, nosnou destičkou 5, středícím terčíkem 6, manipulačními držáky 7 β nosnými plíšky, okulárem 8 a osvětlovací žárovkou 9. Výsuvný sloupek 3 je do vodícího prizma dotlačován pomocí ploché pružiny 10 přes ložisko 11. Držák s upínacím čepem 12 je v prizmatu sloupku 2 držen pomocí pružiny 13.
Zařízení je seřízeno tak, že osa držáku upínacího čepu 12 se kryje s osou středícího terčíku 6 v optické části. Vodící prizma zajišťuje, že i při sjížděni optické části na doraz, do dolní polohy, je stéle spolehlivě zajištěna seřízené souosost středícího terčíku 6 s osou držáku upínacího Čepu 12, což je vlastně nutné podmínka pro svazkové lepení. Na tomto zařízení je možno provádět bučí samostatné lepení jednotlivých
254 834 průvlaků nebo lze provádět lepeni po více kusech, tj. lepení do sloupců. Odmaštěné pólykrystalické diamantové jádro uchopíme do pinzety a vložíme do prostoru permanentního magnetu 4 pod středící terčík 6 tak, aby polykrystal byl co nejblíže středu kruhového výřezu nosného plíšku manipulačního držáku 7. Potom uchopíme do ukazováku a palce pravé i levé ruky manipulační držáky 7 nosného plíšku a při současném pozorování v okuláru optiky 8 provedeme vystředění jádra na středící terčík 6. Objímka polykrystalického diamantového jádra je držena na nosném plíšku magnetickou silou, která zajišťuje stálou polohu vystředěného jádra a dovoluje snadnou a rychlou manipulaci. Po vystředění po lykryetalického diamantového jádra je provedeno natření čelní plošky v přípravku uchyceného držáku s upínacím čepem 12 lepidlem. Následným zatlačením provedeme sjetí výsuvného sloupku 3 do dolní polohy tak, aby došlo k dosednutí polykrystalického diamantového jádra na držák upínacího čepu 12. Po určité prodle vě, které je dána manipulační pevností lepidla, provedeme uvolnění dotlaku, čímž výsuvný sloupek 3 samovolně vyjede do své horní polohy. Tímto postupem je přilepen prvý průvlek, při lepení dalších průvlaků do svazku postupujeme stejným způsobem opakovaně, jen s tím rozdílem, že lepidlem potíráme vždy horní plošku polykrystalického diamantového jádra.

Claims (1)

  1. Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k brouěeni, sestávající z optické části, nosné desky s manipulační částí a pomocných prvkú/vyznačené tím, že na nosné desce (1) je upevněn sloupek (2), v jehož vodicím prizmatu je uložen výsuvný sloupek (3) s optickou částí, sestávající z nosná destičky (5), na níž jsou připevněny permanentní magnety (4), v jejichž mezeře je umístěn středící terčík (6) a dále sestávající z manipulačního držáku (7) pevně spojeného s feromagnetickým nosným plíákem, okuláru (8) a osvětlovací žárovky (9), přičemž ve sloup ku (2) je vytvořeno upínací prizma, v němž je uložen držák s upínacím čepem (12).
CS86733A 1986-02-03 1986-02-03 Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení CS254834B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS86733A CS254834B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS86733A CS254834B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS73386A1 CS73386A1 (en) 1987-06-11
CS254834B1 true CS254834B1 (cs) 1988-02-15

Family

ID=5340004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS86733A CS254834B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS254834B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS73386A1 (en) 1987-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3902784A (en) Apparatus for forming an optical fiber connector
US5185846A (en) Optical fiber alignment apparatus including guiding and securing plates
US5135590A (en) Optical fiber alignment method
KR100771284B1 (ko) 마이크로 미니어쳐 툴
US3914880A (en) Optical fiber coupler and connector
RU2128353C1 (ru) Выравнивающее устройство, предназначенное для устройств оптической связи, и способ его изготовления (варианты)
JPH0843667A (ja) 光ファイバを基質に形成された導波管に連結する装置
JPH1172678A (ja) レンズ保持枠及び該レンズ保持枠へのレンズ保持方法
CN114290113A (zh) 松香石蜡夹具
CS254834B1 (cs) Zařízení pro přípravu objímek polykrystalických diamantových jader průvlaků jejich středěním a lepením k broušení
CN221659050U (zh) 夹持装置
ATE92386T1 (de) Zentrier- und spannsystem.
US5028112A (en) Precision multi-channel fiber optic interface and method
SE8504090D0 (sv) Sjelvcentrerande stoddocka
US20240165715A1 (en) Gripping device for holding, centring and/or collet-clamping a micromechanical or horological component, and associated attachment method
US2817533A (en) Self-centering precision chuck
IT1237097B (it) Portautensile per tornio automatico.
US4595254A (en) Optical fiber collimating system
AU606400B2 (en) An optical connector
US11322374B2 (en) Optical station for exchanging optical elements
JPH0538606U (ja) ボールレンズコリメータ
JPH0552484B2 (cs)
CN221159900U (zh) 一种三轴联动机床用夹具
US2896477A (en) Method of mounting diamonds in tool shanks and other holders
JPS54141144A (en) Optical fiber connecting jig