CS254403B1 - Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení - Google Patents

Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení Download PDF

Info

Publication number
CS254403B1
CS254403B1 CS835322A CS532283A CS254403B1 CS 254403 B1 CS254403 B1 CS 254403B1 CS 835322 A CS835322 A CS 835322A CS 532283 A CS532283 A CS 532283A CS 254403 B1 CS254403 B1 CS 254403B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
electrode
reference electrode
conductive material
current density
electrode according
Prior art date
Application number
CS835322A
Other languages
English (en)
Other versions
CS532283A1 (en
Inventor
Vlastimil Bartel
Jaroslav Bystriansky
Miluse Mokra
Pavel Novak
Vladimir Payer
Jaroslav Podval
Ludmila Vesela
Original Assignee
Vlastimil Bartel
Jaroslav Bystriansky
Miluse Mokra
Pavel Novak
Vladimir Payer
Jaroslav Podval
Ludmila Vesela
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vlastimil Bartel, Jaroslav Bystriansky, Miluse Mokra, Pavel Novak, Vladimir Payer, Jaroslav Podval, Ludmila Vesela filed Critical Vlastimil Bartel
Priority to CS835322A priority Critical patent/CS254403B1/cs
Publication of CS532283A1 publication Critical patent/CS532283A1/cs
Publication of CS254403B1 publication Critical patent/CS254403B1/cs

Links

Landscapes

  • Prevention Of Electric Corrosion (AREA)

Abstract

Řešením se odstraňují potíže s malou životností referentníchelektrod při elektro-chemické - anodické nebo katodické ochraněprůmyslových zařízení, odstraňuje se údržbaa nutnost používat přístroje s vysokým vstupním odporem a stíněné přívodní vodiče, respektive převodníky signálu. Podstatou řešeníje elektroda a protielektroda umístěné v nebo na elektricky izolačním tělese s izolantem, který kryje jejich spoje s přívodnímivodiči polarizačního proudu a současně je polohově fixuje a chrání. Elektroda musí být vyrobena z elektronově vodivého materiálu, jehožpolarizaění křivka obsahuje alespoň 1 úsek se strmostí nanejvýš 200 mV na dekádu proudové hustoty a protielektroda musí být z elektricky vodivého materiálu. Elektroda je prostřednictvím protielektrody a přívodních vodičů trvale polarizována katodicky nebo anodicky z vnějšího zdroje stejnosměrného napětí tak, aby se její potenciál nacházel uvnitř řečeného úseku se strmostí maximálně 200 mV na dekádu proudové hustoty. Řešení umožňuje vyrobit referentní elektrodu, která má extrémně dlouhou životnost, nevyžaduje údržbu a lze jí použít i při velmi vysokých teplotách a tlacích elektrolytu.

Description

Vynález se týká referentní elektrody pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení.
Při elektrochemické ochraně - anodické nebo katodické - průmyslových zařízení je outno v převážné míře používat referentní elektrody, které jsou zdrojem referentního napětí, se kterým se porovnává potenciál elektrochemicky chráněného zařízení.
Doposud známé referentní elektrody, které se používají při elektrochemické ochraně průmyslových zařízení, mají obvykle malou životnost nebo vyžadují častou inspekci, údržbu, popř. doplňování reagencií, což je obvykle spojeno s nutností odstavit chráněné zařízení z provozu. Nutnou podmínkou spolehlivé funkce známých referentních elektrod je to, aby jimi procházel co nejmenší, pokud možno nulový proud. To klade yysoké nároky na konstrukci vstupních obvodů přístrojů, ke kterým jsou tyto referentní elektrody připojeny, i na přívodní vedení k nim. Ke snížení velikosti proudu procházejícího referentní elektrodou se často konstruují velkoploché elektrody s plochou až 100 cm' i více a vstupní odpor připojených přístrojů se volí 106 až 1014 ohmů. To vyžaduje použití stíněných, resp. kompenzačních přívodních vedení. Přesto při přenosech signálu na delší vzdálenost vznikají často potíže s rušením cizími elektromagnetickými poli, která jsou v průmyslových podmínkách velmi silná. Proto je nutno používat , i předzesilovače a převodníky signálu, umístěné co nejblíže referentní elektrodě a odpovídající dekodéry ve vstupních obvodech připojených přístrojů. Navíc nejčastěji používané referentní elektrody obsahují obvykle určité množství drahého kovu (platinu, stříbro) nebo jedovaté látky (rtuť a její sloučeniny). Další nevýhodou známých referentních elektrod je to, že se jen obtížně miniaturizují.
Všechny tyto skutečnosti vedou ke složitým a drahým systémům elektrochemické ochrany, vyžadujícím, obsluhu s údržbou, provozní náklady jsou vysoké. Pokud se z ekonomických důvodů zvolí kompromisní řešení a referentní elektroda se zatíží vyšší proudovou hustotou, stabilita jejího potenciálu není dobrá, dochází k nedefinovanému polarizačnímu posunu a obvykle i životnost elektrody je nižší, pokud se elektrochemickou reakcí spotřebují reagencie, které jsou k její funkci nezbytné.
Zcela specifické problémy se vyskytují při použití referentních elektrod pro anodickou ochranu van na chemické, bezproudové vylučování kovů, příkladně chemické niklování. Vlastností lázní pro chemické vylučování kovů je, že jakýkoliv předmět do nich ponořený se dříve nebo později pokryje daným kovem. To v případě referentních elektrod znamená, že přestanou plnit svoji funkci.
Výše uvedené nevýhody odstraňuje referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení v elektrolytech, skládající se z tělesa 1, (které může současně sloužit jako držák nebo průchodka do elektrq-chemicky chráněného zařízení) vyrobeného z elektricky nevodivého materiálu, v němž nebo na němž jsou vzájemně elektricky izolovaně umístěny elektroda 2 a protielektroda 3, spojené spoji 4 a 6 s přívodními vodiči 5 a 7 polarizačního proudu. Elektroda 2, protielektroda 3 a jejich spoje 4 a 6 s vodiči 5 a 7 jsou v tělese 1 nebo na tělese 1 polohově fixovány a současně chráněny před vnějším prostředím izolantem 8, který může též být jednolitou součástí izolačního tělesa 1. Elektroda 2 musí být vyrobena z elektronově vodivého materiálu, jehož polarizační křivka 10 obsahuje alespoň jeden úsek 11 (na křivce IQ mezi body A a B), jehož strmost musí být (číselně) menší než 200 mV na dekádu proudové hustoty. Protielektroda 3 musí být vyrobena z elektricky vodivého materiálu. Po ponoření do elektrolytu je elektroda 2 prostřednictvím protielektrody 3 a přívodních vodičů 5 a 7 trvale katodicky nebo anodicky polarizována z vnějšího zdroje stejnosměrného napětí tak, aby se její potenciál nacházel uvnitř (s výhodou uprostřed) uvedeného úseku 11 křivky
10. Protielektroda 3 může být umístěna samostatně ve zvláštním izolačním tělese 1 nebo může být • místo ní použito přímo elektrochemicky chráněné zařízení nebo jeho katoda, resp. anoda.
Elektrochemickou reakcí, kterou se při trvalé proudové polarizaci získá · konstantní referentní napětí, může být v případě anodického proudu oxidace některé složky korozního prostředí, korozní anodická reakce - rozpouštění polarizovaného kovu, vylučování plynů - kyslíku, chlóru apod. V případě katodického proudu pak redukce některé složky korozního prostředí, depolarizační reakce korozního děje, vylučování kovů, vývoj vodíku apod.
Hlavní výhodou referentní elektrody podle vynálezu je časová stabilita jejího potenciálu bez nutnosti kontroly, údržby, doplňování reagencií apod., a to i při vysokých teplotách, kdy jiné referentní elektrody selhávají. Další velmi podstatnou výhodou tohoto způsobu je možnost připojit přístroje s malým vstupním odporem řádu kiloohmů, proto je možno vyloučit použití stíněného vedení, předzesilovačů, převodníků apod. Polarizační proudy mohou být až několikařádově vyšší než běžně se vyskytující rušení.
Referentní elektroda podle vynálezu má extrémně dlouhou životnost srovnatelnou s životností elektrochemicky chráněného zařízení. Její velmi jednoduchá konstrukce umožňuje přizpůsobit ji všem požadavkům, včetně těsnosti při vysokém tlaku.
Vynález je blíže vysvětlen na dále uvedených příkladech.
Příklad 1
Na obrázku 1 je schematická polarizační křivka niklu v kapalném hnojivu na bázi močoviny,
NH4NO3 a vody při 20 °C. Na ose y je vynesena v logaritmických souřadnicích proudová hustota v A . m'“ na niklovém povrchu, na ose x v lineárních souřadnicích potenciál niklu ve V. Pro anodickou část křivky 10 (zhruba od potenciálu -0,22V do + 1,7 V) platí kladná znaménka proudové hustoty j, pro katodickou část křivky 10 (od -0,22 V do -1,0 V) je proudová hustota j záporná. V katodické oblasti (mezi body A a B) vidíme úsek 11, jehož strmost je 120 mV na dekádu proudové hustoty, konkrétně v oblasti proudových hustot 0,1 až 100 A . m, je tedy menší než požadovaných 200 mV na dekádu. Proto lze pro toto hnojivo použít katodicky polarizovanou niklovou elektrodu. Při proudové hustotě 10 A . m'“, je potenciál niklu -0,83 V proti SKE a tato hodnota se při kolísání proudu v rozmezí 50 až 200 % nezmění o více než 40 mV. Při tomto potenciálu nemá nikl korozní rychlost větší než 0,01 mm . a’1. Anodicky polarizovanou niklovou elektrodu (úsek mezi body C a D na křivce 10 má také vyhovující strmost) nelze použít, protože v oblasti potenciálů nad +1,4 V koroduje nikl rychlostí větší než 10 mm . a1.
Na obrázku 2 je řez polarizovanou niklovou referentní elektrodou pro nádrže na kapalná hnojivá s anodickou ochranou podle vynálezu. V ose válcového tělesa 1 z polypropylénu, které je současně průchodkou do stěny nádrže, je umístěna niklová elektroda 2 spojená spojem 4 s přívodním kabelem 5 polarizačního proudu a obklopená trubkovou protielektrodou 3 z korozivzdorné ocele, která je spojem 6 připojena na přívodní vodič 7 polarizačního proudu. Oba spoje 4 a 6 jsou zality epoxidovou zálivkou 8, která je chrání před stykem s kapalným hnojivém z nádrže (na obrázku 2 zespoda) i před stykem s agresivitou vnější atmosféry (na obrázku 2 zeshora). Současně zálivka 8 fixuje elektrody 2 a 3 v tělese 1 v jejich polohách. Přívodní vodič 7 je připojen na kladný pól zdroje stejnosměrného napětí, který není zakreslen, vodič 5 na záporný pól téhož zdroje. Proudový' okruh se uzavírá kapalným hnojivém. Povrch niklové elektrody je polarizován proudovou hustotou - 10 A . m'~ a probíhá na něm při potenciálu -0,83 V (SKE) redukce dusičnanů, kterých je v roztoku velký přebytek. Příklad 2 >
Na obrázku 3 je řez polarizovanou měděnou elektrodou pro niklovací lázně ve vanách s anodickou ochranou. V tělese 1, které je současně držákem celé elektrody a je vyrobeno z polypropylénu, je umístěna elektroda 2 z mědi, na kterou jc spojem 4 připevněn přívodní vodič 5 polarizačního proudu. Spoj 4 je chráněn pryžovou krytkou 9. Jako protielektroda slouží katoda systému anodické ochrany, která není na obrázku zakreslena.
Potenciál měděné elektrody 2 v niklovací lázni při 90 °C je katodickou polarizací proudovou hustotou 0,01 A . m'- udržován na hodnotě -0,66 V proti SKE. Při tomto potenciálu na elektrodě 2 dochází k redukci nikelnatých iontů, kterých je
254 403 4 v elektrolytu dostatek, na kovový nikl. Zvolená proudová hustota byla vybrána z úseku polarizační křivky se strmostí 10 mV na dekádu proudové hustoty.
Příklad 3
Na obrázku 4 jé řez polarizovanou elektrodou pro katodickou ochranu bělicích věží buničiny. V tělese 1 vyrobeném z lisovací hmoty na bázi furalové pryskyřice plněné skelným prachem ve tvaru příruby je upevněna titanová polarizovaná elektroda 2. Přívodní vodič 5 polarizačního proudu je spojen s elektrodou 2 spojem 4, Povrch ponořené části elektrody 2 je pokryt kysličníky ruthenia 12, které představují vlastní aktivní část elektrody, na níž probíhá vylučování chlóru. Jako protielektroda je použita anoda systému katodické ochrany bělicí věže, která není na obrázku zakreslena. Na polarizační křivce elektrody 2 v bělicím roztoku buničiny, obsahujícím chloridy, je v anodické oblasti úsek se strmostí menší než 2 mV na dekádu proudové hustoty. Polarizujeme-li elektrodu 2 při 40 °C proudovou hustotou 1 A . m~, je její potenciál +1,15 V proti SKE a nezmění se o více než 10 mV í při poklesu proudové hustoty na 1 promile původní hodnoty.
Referentní elektrodu podle vynálezu lze použít v celém chemickém, energetickém a elektrotechnickém průmyslu při elektrochemické ochraně, ať už proti korozi nebo proti nežádoucímu vylučování složek roztoku. Další výhodou referentní elektrody podle vynálezu je možnost její enormní miniaturizace až na mikroskopickou úroveň, což by umožnilo její použití v lékařství a biologii a dále velká tvarová, konstrukční a materiálová variabilita, což umožňuje velkosériovou výrobu a její automatizaci. Pro výrobu lze použít velkosériové technologie vytlačování, vstřikování a lisování, resp. tváření.

Claims (6)

1, Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení v elektrolytech, vyznačující se tím, že v tělese (1) nebo na tělese (1) vyrobeném z elektricky nevodivého materiálu jsou vzájemně elektricky izolovaně umístěny elektroda (2) z elektronově vodivého materiálu, jehož polarizační křivka (10) obsahuje alespoň 1 úsek (11) o maximální strmosti 200 mV na dekádu proudové hustoty - například niklu, mědi nebo titanu, pokrytého kysličníky ruthenia - dále protielektroda (3) z elektricky vodivého materiálu například korozivzdorné oceli - a spoje (4) a (6) elektrody (2) a protielektrody (3) s přívodními vodiči (5) a (7) polarizačního proudu, chráněné před vnějším prostředím a současně polohově fixovány izolantem (8), přičemž po ponoření do elektrolytu je elektroda (2) trvale katodicky nebo anodicky polarizována z vnějšího zdroje stejno254 403 uvnitř uvedeného úseku (Π) polarizační křivky (10).
2. Referentní elektroda podle bodu 1, vyznačující se tím, že izolant (8) může být jednolitou součástí tělesa (1).
3. Referentní elektroda podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že těleso (1) může současně sloužit jako držák nebo průchodka do elektrochemicky chráněného zařízení.
4. Referentní elektroda podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že protielektroda (3) může být umístěna v samostatném tělese (1).
5. Referentní elektroda podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že jako prolielektroda může být použito přímo elektrochemicky chráněné zařízení nebo jeho katoda, respektive anoda.
6. Referentní elektroda podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že spoje (4) a (6) kabelů (5) a (7) mohou být provedeny mimo těleso (1).
CS835322A 1983-07-14 1983-07-14 Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení CS254403B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835322A CS254403B1 (cs) 1983-07-14 1983-07-14 Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS835322A CS254403B1 (cs) 1983-07-14 1983-07-14 Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS532283A1 CS532283A1 (en) 1987-06-11
CS254403B1 true CS254403B1 (cs) 1988-01-15

Family

ID=5397906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS835322A CS254403B1 (cs) 1983-07-14 1983-07-14 Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS254403B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS532283A1 (en) 1987-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3272731A (en) Erosion resistant reference electrode assembly
Martelli et al. Deactivation mechanisms of oxygen evolving anodes at high current densities
US3511758A (en) Method of preventing etch on steel and iron in plating baths
GB1235570A (en) Electrolytic cells
KR101077000B1 (ko) 전기도금용 애노드
CA1211074A (en) Cathodic protection apparatus for well coated metal vessels having a gross bare area
KR20220123737A (ko) 웨트 전기 커넥터용 단일 자체-절연 컨택트
Walsh Electrode reactions in metal finishing
Burke et al. MODIFICATION OF THE ELECTRONIC TRANSFER PROPERTIES OF Co, 0. AS REQUIRED FOR ITS USE IN DSA-TYPE ANODES
CS254403B1 (cs) Referentní elektroda pro systémy elektrochemické ochrany průmyslových zařízení
CN101492831B (zh) 电镀用阳极装置及包括该阳极装置的电镀装置
CA2079019A1 (en) Electrolytic apparatus comprising protective electrodes
US3182007A (en) Electrode assembly for the anodic passivation of metals
US3880721A (en) Method for reducing (pseudo-) ohmic overpotential at gas-evolving electrodes
Nowak et al. Behavior of polymeric sulfur nitride,(SN) x, electrodes in aqueous media
Schwalm et al. Stray current--the major cause of underground plant corrosion
Vuković Electrochemical investigation of an electrodeposited rhodium electrode in acid solutions
CN216247771U (zh) 一种用于电化学领域的壳体、新型参比电极及新型外加电源式的阳极系统
JP3063448B2 (ja) 限界電流密度測定用試料電極および測定方法
US3437572A (en) Method and apparatus for preventing ion deposition on corrosion protection electrodes
CN219839765U (zh) 参比电极
GB2128751A (en) Hydrogen concentration meter
CN100396819C (zh) 在形成薄膜腐蚀流体的环境中用于阴极保护的装置及方法
Schmid et al. Adsorption of Benzo‐(f)‐Quinoline on Gold and the Kinetics of the Quinone‐Hydroquinone and the Iron (III)/Iron (II) Systems
CN118256922B (zh) 一种腐蚀监测用参比电极及其使用方法