CS253424B1 - Agent for the regeneration of demaged tissue - Google Patents

Agent for the regeneration of demaged tissue Download PDF

Info

Publication number
CS253424B1
CS253424B1 CS861372A CS137286A CS253424B1 CS 253424 B1 CS253424 B1 CS 253424B1 CS 861372 A CS861372 A CS 861372A CS 137286 A CS137286 A CS 137286A CS 253424 B1 CS253424 B1 CS 253424B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
propolis
zinc
days
spray
reformed
Prior art date
Application number
CS861372A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Other versions
CS137286A1 (en
Inventor
Julius Dubaj
Justina Dubajova
Zuzana Hrusovska
Stefan Szcechenyi
Daniela Dubajova
Michal Spisak
Stefan Kovac
Dusan Kravarik
Andrej Orsag
Original Assignee
Julius Dubaj
Justina Dubajova
Zuzana Hrusovska
Stefan Szcechenyi
Daniela Dubajova
Michal Spisak
Stefan Kovac
Dusan Kravarik
Andrej Orsag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Julius Dubaj, Justina Dubajova, Zuzana Hrusovska, Stefan Szcechenyi, Daniela Dubajova, Michal Spisak, Stefan Kovac, Dusan Kravarik, Andrej Orsag filed Critical Julius Dubaj
Priority to CS861372A priority Critical patent/CS253424B1/en
Publication of CS137286A1 publication Critical patent/CS137286A1/en
Publication of CS253424B1 publication Critical patent/CS253424B1/en

Links

Abstract

Veterinárny prípravok, ktorý sa používá na regeneráciu poškodeného tkaniva ako granulans a epitalizans, dermatologikum a antiseptikum. Prípravok obsahuje v 1 hmotnostnom dieli 0,025 až 0,050 hmotnostného diela purifikovaného komplexu flavonoidov propolisu, 0,020 až 0,050 hmotnostného diela kyseliny pantoténovej, 0,0003 až 0,010 hmotnostného diela dvojmocného zinku a pomocné látky pódia druhu liekovej formy. Prípravok sa výhodné používá pre vonkajšiu aplikáciu priamo ako roztok, spray alebo mast v traumatológii, na operačně raný po sutúre, pri kastráciách ošípaných, pri různých dermatitídach, otitídach, gingivitídach, periodontitídach a tonsilitídach.Veterinary product to be used to regenerate damaged tissue as granulans and epitalizans, dermatology and antiseptic. The formulation contains 1 wt parts 0.025 to 0.050 wt of the purified flavonoid complex propolis, 0.020 to 0.050 parts by weight pantothenic acid, 0.0003 to 0.010 % by weight of divalent zinc; podium excipients of the pharmaceutical form type. The formulation is preferably used for the exterior application directly as a solution, spray or ointment in traumatology, on early surgery after the rubble, at castration of pigs, at various dermatitis, otitis, gingivitis, periodontitis and tonsillitis.

Description

Vynález sa týká zloženia přípravku určeného na regeneráciu poškodeného tkaniva ako granulans a epitelizans, ďalej ako dermatologikum a antiseptikum vo veterinárnej medicíně.The invention relates to a composition for the regeneration of damaged tissue such as granulants and epithelizants, as well as a dermatological and antiseptic in veterinary medicine.

V traumatológii rán v chirurgicko-ortopedickej praxi sa používá vel'ké množstvo liečebných prípravkov. K prirodzeným faktorom, zasahujúcim do procesu rýchlosti hojenia rán patří okrem kyslíka, vitamínu C a aminokyselin aj přírodný produkt včiel — propolis, kyselina pantoténová a zmok, i keď mechanizmus ich posobenia zatia! nie je známy.In the traumatology of wounds in surgical-orthopedic practice, a large number of medicinal products are used. Natural factors that interfere with the process of wound healing speed include, in addition to oxygen, vitamin C and amino acids, the natural product of bees - propolis, pantothenic acid and scar, although the mechanism of their action while so far! is not known.

Najviac zo všetkých včelích produktov sa v poslednom období študuje otázka vzniku, tvorby, zloženia a terapeutických účinkov propolisu, a to ako v oblasti humánnej, tak aj veterinárnej farmakologie. Propolisu sa všeobecne pripisujú účinky antibakteriálne, protizápalové, regeneračně a keratoplastické. Farmakologické spektrum a účinnost propolisu sa značné rozšiřuje v spojení s inými aktivně posobiacimi látkami.Most of all bee products have recently been studied as to the origin, production, composition and therapeutic effects of propolis, both in the field of human and veterinary pharmacology. Propolis is generally attributed to antibacterial, anti-inflammatory, regenerative and keratoplastic effects. The pharmacological spectrum and efficacy of propolis is greatly expanded in conjunction with other active scavengers.

Propolis je živičnatá substancia, získaná a přepracovaná včelami z výťažkov pupeňov, listov a kóry niektorých listnatých a ihličnatých stromov. Včely využívajú propolis ako- látku tmeliacu, odpudzujúcu vodu, ako konzervačný prostriedok a taktiež pre jeho fytoinhibičný účinok.Propolis is a bituminous substance obtained and processed by bees from the extracts of buds, leaves and bark of some deciduous and coniferous trees. Bees use propolis as a water repellent, as a preservative and also for its phytoinhibitory effect.

Vývoj charakteristiky propolisu je úzko spatný s vývojom analytických a fyzikálnechemických metod v prvej a druhej polovici nášho storočia. Zloženie propolisu je premenlivé. Všeobecne sa udává, že obsahuje okolo 30 % voskov, 50 až 60 % živíc a balzámov, 10 až 12 % silic a asi 5 % pelu a mechanických nečistot.The development of propolis characteristics is closely evident with the development of analytical and physico-chemical methods in the first and second half of our century. The composition of propolis is variable. It is generally reported to contain about 30% waxes, 50 to 60% resins and balsams, 10 to 12% essential oils, and about 5% pollen and mechanical impurities.

Najbohatšiu zložku propolisu predstavujú flavonoidy, ktorých bolo v propolise doteraz popísaných viac ako 20 a sú aj najviac študované, vdaka ich antimikróbnej aktivitě.The richest component of propolis is represented by flavonoids, of which more than 20 have been described in propolis so far and are the most studied because of their antimicrobial activity.

Lejeune B. a kol. (Propolis extraits et utilisations dans des shampooings et lotions. Parfums, cosmetiques, aromes. 56, IV — V, 1984} označili za hlavných reprezentantov účinných zložiek propolisu tie flavonoidy, ktoré dokázali kvalitativně a kvantitativné vo všetkých vzorkách natívneho propolisu z roznych geografických oblastí. Sú to: pinocembrín, quercetín, chryzín, galangín a tektochryzín.Lejeune B. et al. 56, IV-V, 1984} have identified those flavonoids as the main representatives of the active ingredients of propolis that have been qualitatively and quantitatively demonstrated in all samples of native propolis from different geographical areas. These are: pinocembrin, quercetin, chrysin, galangin, and toctochrysin.

Z biologických vlastností propolisu sa najváčší záujem sústredil na jeho autibakteriálny a antifungálny efekt. Z dosiabnutých výsledkov je možné zovšeobecniť, že na propolis sú citlivé predovšetkým grampozitívne baktérie, zatia! Čo gramnegativne reagujú menej. Citlivé na propolis sú tiež acidorezistentné baktérie a huby (Lindenfelser L. A.: Antimicrobial activity of propolis. Am. Bee. J. 107, 3, 90 — 92, 130 — 131, 1967). Zistilo sa tiež, že extrakt propolisu potencuje 10 až 100 násobné účinok antibiotik — penicilínu, streptomycínu, tetracyklinu a neomycínu na Staphylococcus aureus a Escherichia coli (Kivalkina V. P. a kol.: Rozdelenie petroléterového výtažku alkoholického extraktu propolisu a ich antimikrobiálna aktivita. In: Zborník ref. II. medzinár. sympózia, Bratislava, 1976, 98 — 102).Among the biological properties of propolis, the greatest interest was in its autibacterial and antifungal effect. From the results achieved, it is possible to generalize that gram-positive bacteria are particularly sensitive to propolis, while! Which gram-negative react less. Acid-resistant bacteria and fungi are also susceptible to propolis (Lindenfelser, L. A., Antimicrobial activity of propolis. Am. Bee, J. 107, 3, 90-92, 130-131, 1967). Propolis extract has also been found to potentiate 10 to 100 fold the effect of antibiotics - penicillin, streptomycin, tetracycline and neomycin on Staphylococcus aureus and Escherichia coli (Kivalkina VP et al. 2nd International Symposium, Bratislava, 1976, 98-102).

Ďalej sa zistilo, že propolis silné aktivuje mitózu pečeňových buniek a taktiež zvyšuje ich metabolíckú aktivitu (Scheller S. a kol.: BiologiGal properties and clinical aplicátion of propolis. Arzneim. Forsch., 27, 4, 1977, 889 — 890).Furthermore, propolis has been found to strongly activate liver cell mitosis and also to increase their metabolic activity (Scheller S. et al., BiologiGal properties and clinical application of propolis. Arzneim. Forsch., 27, 4, 1977, 889-890).

Bohaté zastúpenie flavonoidov v propolise a poznatky o cytotoxickej aktivitě niektorých metoxy flavonoidov viedli k zisteniu cytostatickej aktivity niektorých extraktov propolisu in vitro na kultúry 1'udských KB a Hela buniek. Ako cytotoxický extrakt sa prejavil dietyléterový extrakt (Ban J. a kol.: Cytostatic effects of propolis in vitro. Acta Pharm. Jugosl., 33, 1983, 3 — 4; Wojtaszek M. a kol.: Wyodrebnianie i badanie aktywnošci cytostatycznej skladnikow frakciji eterowej propolisu DEEP. Herba Polonica 28, 1982, 1 — 2).The rich presence of flavonoids in propolis and the knowledge of the cytotoxic activity of some methoxy flavonoids led to the detection of the cytostatic activity of some propolis extracts in vitro on 1'human KB and Hela cell cultures. Diethyl ether extract has been shown to be cytotoxic extract (Ban J. et al .: Cytostatic effects of propolis in vitro. Acta Pharm. Jugosl., 33, 1983, 3 - 4; Wojtaszek M. et al .: Recognition and Research of Cytostatic Storage Fractions eterowej propolis DEEP (Herba Polonica 28, 1982, 1-2).

Vo vztahu k imunologickým procesom popisuje Kivalkina V. P. (Effect propolisa dlja imunologičeskuju reaktivnost. In: 22. Int. Beekeep. Congr. Sumn., 1969, 136) zvýšenie imunologickej aktivity pri pokusných zvieratách za použitia antigénu Salmonella enteritis v zmesi propolisu s polyetylénglykolom. Na adjuvantné vlastnosti propolisu poukazuje najma zvýšená populácia B a O lymfocytov.In relation to immunological processes, Kivalkina V. P. (Effect propolisa dlja immunologically denotes reactivity. In: 22. Int. Beekeep. Congr. Sumn., 1969, 136) enhancement of immunological activity in experimental animals using Salmonella enteritis antigen in propolis / polyethylene glycol mixture. In particular, an increased population of B and O lymphocytes points to the adjuvant properties of propolis.

tílho známy a využívaný účinok propolisu na liečenie povrchových poranění je založený na jeho antimikróbnych účinkoeh a regeneračných sehopnostiach.In addition, the known and exploited effect of propolis on the treatment of superficial injuries is based on its antimicrobial effects and regenerative sepsis.

Prvé liečebné přípravky z propolisu prináša 12. storočie pre liečbu iníekčtiých'zápalov dutiny ústnéj a hrdla a pře dantálne účely. Ale iba 20. storočie skúaia farmakologlckú účinnost propolisu vo vztahu k .jeho zloženiu.The first propolis medicinal products are in the 12th century for the treatment of other oral and throat inflammations and for dantal purposes. But only the 20th century has been investigating the pharmacological efficacy of propolis in relation to its composition.

Dobré terapeutické výsledky s propoltsom holi získané v experimentech už aj vd veterinárnej medicíně. Tak Šutta J. a kol. (Experimentálně a klinické skúsenosti s liečbou rán u domácích zvierat lokálnou aplikáciou alkoholového roztoku propolisu. Folia veter., 18, 1 — 2, 143 — 147, 1974) sledoval účinok extraktu propolisu na hojente experimentálně j raný s terapiou mokvajúcich zápalov kože ako aj dermatltíd róznej etiológie pri psoch (Šutta J. a kol.: Experimentálně a klinické skúsenosti s liečbou rán domácích zvierat lokálnou aplikáciou alkoholického roztoku propolisu. In: Zborník ref. I. medzinár. symp. o propolise, Bratislava, 1972, 53 — 57). Autor v týchto prácach poukazuje na intenzívny epitalizačný účinok propolisu. Dobré skúsenosti s propolisom uvádza Orság A. a kol. (Skúsenosti s použitím propolisu v traumatológii pohybového aparátu pri hovadzom dobytku. In:Good therapeutic results with stick propolts obtained in experiments already in veterinary medicine. Thus, Sutta J. et al. (Experimental and clinical experience in the treatment of wounds in domestic animals by topical application of propolis alcohol solution. Folia veter., 18, 1-2, 143-147, 1974) investigated the effect of propolis extract on healing experimentally with the treatment of wet skin inflammation as well as dermatltide. of Roses etiology in dogs (Sutta J. et al .: Experimental and clinical experience in the treatment of wounds of domestic animals by topical application of propolis alcohol solution. In: Proceedings of Ref. I. International Propolis Symp., Bratislava, 1972, 53-57). The author points to the intensive epitalizing effect of propolis. Good experience with propolis is reported by Orság A. et al. (Experience with the use of propolis in traumatology of the locomotor system in cattle. In:

Zborník ref. II. medzinár. symp. o propolise, Bratislava, 1979, 229 — 231] pri poraneniach koze a podkožia, pri dekubitoch a exkoriáciach. Stojko A. a Furewicz A. J. f Průba zastosowania ekstraktu propolisu v terapii otitis externa u psov. Medycyna wet., 36, 1980, 110 — 113 J laboratorně a klinicky sledovali účinok extraktu propolisu na psoch so· zápalom vonkajšieho zvukovodu při súčasnom sledovaní bakteriologického kultivačného nálezu. Výsledky boli v 90 % velmi dobré.Zborník ref. II. medzinár. Symp. on Propolis, Bratislava, 1979, 229-231] in skin and subcutaneous tissue injuries, pressure sores and excorations. Stojko A. and Furewicz A. J. f Progress of propolis ecstract in otitis externa therapy in dogs. Medycyna wet., 36, 1980, 110-113 J laboratory and clinically investigated the effect of propolis extract on dogs with external ear canal inflammation while investigating bacteriological culture findings. The results were 90% very good.

Kyselina pantoténová má specifický účinok na kozu a sliznice. Zlepšuje granuláciu, urýchíuje epitelizáciu a tým podporuje hojenie rán. Tieto poznatky viedli potom k jej klinickému využitiu, resp. využitiu vlastností jej selí a alkoholu pantenolu,Pantothenic acid has a specific effect on goat and mucous membranes. It improves granulation, accelerates epithelization and thus promotes wound healing. These findings led to its clinical use, respectively. exploiting the properties of its selenium and panthenol alcohol,

V roku 1959 pokusy Stuttgena a Krauseho (Die perkutane Absorption von Tritium markierten Panthenol bei Mensch und Tier. Arch. kliň. exp. Derm., 209, 1959, 578 — 580) s pantenolom značeným tritiem dokázali, že pantenol je velmi dobré rezorbovaný kozou ludí aj zvierat. Pantenol je v skutočnosti provitamín, ktorý sa ako primárný alkohol v organizme oxiduje na kyselinu pantotenovú. Kyselina pantoténová funguje v organizme ako prostetická skupina koenzýmu A, ktorý má doležité postavenie v celkovej výměně látok a je nevyhnutným katalyzátorem pri acetylačných procesoch a syntéze polypeptidov bielkovín. Je to látka potřebná pre normálnu funkciu tkaniv. Jej nedostatok vedie k poruchám látkovej výměny, ktoré sa prejavujú porušením epitelu a znížením odolnosti slizníc voči infekciám.In 1959 experiments by Stuttgart and Krause (Die Perkutane Absorption of Tritium Markierten Panthenol bei Mensch und Tier. Arch. Klí. Exp. Derm., 209, 1959, 578-580) with tritium-labeled panthenol proved that panthenol was very well resorbed by goat both humans and animals. In fact, panthenol is provitamine, which as a primary alcohol in the body is oxidized to pantothenic acid. Pantothenic acid functions in the body as a prosthetic group of coenzyme A, which has an important role in the overall metabolism and is an essential catalyst in the acetylation processes and the synthesis of protein polypeptides. It is a substance required for normal tissue function. Its deficiency leads to metabolic disorders, which manifest themselves as a disruption of the epithelium and a decrease in the resistance of the mucous membranes to infections.

Dworacek H. (Bepanthen ais Hautscbutz bei Rontgenschadigungen. Strahlentherapie 41, 1953, 643 — 646) ošetřoval pokožku po ožiarení rontgenom masfou s obsahom 5 % pantenolu a neskoršie používal přípravky s pantenolom v sprayovej formě. Matanic V. (Die Behandlung der Geschwure der Epidermis mit Panthenol Jenapharm. Zschr. arztl. Fortbild., 65, 1962, 680 — 682) porovnával účinok pantenolu pri diagnóze ulcera cruris. Podobné Combes a Zuckerman (Panthenol. Its topical use in cutaneous ulcerations. J. of Invest. Dermatol., 16, 1951, 379 — 381) hovoria o výnimočne dobrom hojení a dohřej znášanlivosti masti s pantenolom u pyodermií a ulcerácií různého povedu. Okrem toho odporúčajú použitie pripravkov s obsahom pantenolu pri spáleninách, Infikovaných operačných ranách a dekubitoch. Uzatvárajú, že pantenol mierni bolestivost, znižuje erytémovú reakciu a sekréciu rán, pričom urýchíuje epitelizáciu a odlučovanie tkaniva. Vefmi dobré skúsenosti s používáním přípravku Panthenol-spray, ktorý vyrába Jenapharm v NDR, popisujú viacerí autoři. Becker a Flex (Uber die Anwendung des Panthenol Spray Jenapharm bei der Behandlung von Oberfláchenwunder der Haut. Zschr. árztl. Fortbild., 60, 1966, 808 — 812) používali tento prípravok pri liečbe popále8 nín 1. až 3. stupňa, okrem tobo pri terapii poškodení kože různého původu. Huth W. (Die Behandlung von Wunden verschiedener Genese mit dem Panthenol Spray Jenápharm. Zschr. árztl. Fortbild., 65, 1967, 680 — 682) používal Panthenol Spray pri liečbe popálenin, poleptaní kyselinami a lúhrai a pri insolácli UV lúčmi.Dworacek H. (Bepanthen ais Hautscbutz bei Rontgenschadigungen. Strahlentherapie 41, 1953, 643-646) treated the skin after irradiation with X-ray massage containing 5% panthenol and later used panthenol spray formulations. Matanic V (Die Behandlung der Geschwure der Epidermis mit Panthenol Jenapharm. Zschr. Arztl. Fortbild., 65, 1962, 680-682) compared the effect of panthenol in the diagnosis of ulcera cruris. Similar Combes and Zuckerman (Panthenol. Its topical use in cutaneous ulcerations. J. of Invest. Dermatol., 16, 1951, 379-381) speak of exceptionally good healing and promote the tolerance of panthenol ointment in pyoderma and ulcerations of various episodes. In addition, they recommend the use of panthenol-containing preparations in burns, infected surgical wounds and pressure sores. They conclude that panthenol alleviates soreness, reduces erythema response and wound secretion, while accelerating epithelization and tissue separation. Very good experience with the use of Panthenol-spray produced by Jenapharm in the GDR is described by several authors. Becker and Flex (Uber die Anwendung des Panthenol Spray Jenapharm bei der Behandlung von Oberflachenwunder der Haut. Zschr. Arztl. Fortbild., 60, 1966, 808-812) used this preparation in the treatment of grade 1 to 3 burns, except tobo in the treatment of skin damage of various origins. Huth W. (Die Behandlung von Wunden verschiedener Genese mit dem Panthenol Spray Jenapharm. Zschr. Arztl. Fortbild., 65, 1967, 680-682) used Panthenol Spray in the treatment of burns, acid burns and ulcers and insollation by UV rays.

O skúsenostiach športovo-lekárskej praxe referoval Zeibig H. (Skúsenosti s prípravkom Panthenol pěnový spray Jenapharm v športovo-lekárskej a poliklinickej praxi. Bas Deutsche Gesundheitswesen 23, 1963, 2 147 — 2148). Všetci autoři hodnotia panthenol ako velmi dobrý terapeutický prestriedok pri povrchových poraneniaeh kože.Zeibig H. (Experience with Panthenol Foam Spray Jenapharm in Sports-Medical and Clinical Practice, Bas Deutsche Gesundheitswesen 23, 1963, 2,147-2148) reported on the experience of sports-medical practice. All authors evaluate panthenol as a very good therapeutic agent for superficial skin injuries.

Účinok zinku na kvalitu a rýchlosť hojenia prirodzených a experimentálnych rán ludí a zvierat bol študovaný mnohými autormi. V róznych zmesiach a zásypoch sa používajú kysličník zinočnatý, síran zinočnatý, připadne stearát zinočnatý na urychleme hojenia rán a je pravděpodobné, že určitá časť zinku je adsorbovaná cez kozu a zvlášť cez poraněné tkanivo.The effect of zinc on the quality and speed of healing of natural and experimental wounds in humans and animals has been studied by many authors. Zinc oxide, zinc sulphate or zinc stearate are used to accelerate wound healing in different mixtures and dusting, and it is likely that some of the zinc is adsorbed through the goat and especially through the injured tissue.

Strain a kol. (Zinc studies in skin repair. Surg. Fórum, 11, 1969, 291) oznámili, že suplementácia diety zinkom s metionínom výrazné zlepšuje a urýchíuje hojenie rán krýs. Vysoký obsah zinočnatých iónov v rado dehydrogenáz (glutamátdehydrogeuáza, íaktátdehydrogenáza), v - k d e’ e, karboanhydráze a v dalších enzýmoch hovoří. o význame zinku v procese hojenia rán. Nedostatek tohoto stopového prvku hojenie rán spomařuje, avšak mechanizmus tohoto účinku nie je s určitosťou známy (Schilling: Wound healing. Physiological Rewiews 48, 1968, 374 — 423; Musil: Základy biochemie chorobných procesů, Avicenum, Praha, 1981, 286).Strain et al. (Zinc studies in skin repair. Surg. Forum, 11, 1969, 291) reported that dietary supplementation with zinc with methionine significantly improves and accelerates wound healing in rats. The high content of zinc ions in rado dehydrogenases (glutamate dehydrogenase, lactate dehydrogenase), in - d 'e, carboanhydrase and other enzymes speak. on the importance of zinc in the wound healing process. The lack of this trace element wounds healing, but the mechanism of this effect is unknown with certainty (Schilling: Wound healing. Physiological Rewiews 48, 1968, 374-423; Musil: Fundamentals of Biochemistry of Disease Processes, Avicenum, Prague, 1981, 286).

V experimentoch na krysách Rahmat a kol. (The effect of zinc deficiency on wound healing. Brit. J. Surg. 61, 1974, 271 — 273) zistili, že je signifikaníný rozdiel v dížke hojenia experimentálnych rán pri zinok deficientných zvieratách, pričom však histologicky neboli zisíené rozdíely medzi pokusnými a kontrolnými skupinami. Autoři v súhlase s inými, napr. Ober-Iaes a kol. (Effect of zinc deficiency on wound healing in rats. Am. J. Surg., 121, 1971, 566 — 568) sa dortmievajú, že spomalenie hojenia rán može byť zapříčiněné deficitem aktivity enzýmov, závislých na zinku.In rat experiments, Rahmat et al. (J. J. Surg. 61, 1974, 271-273) found that there was a significant difference in the length of healing of experimental wounds in zinc deficient animals, but that histologically no differences were found between experimental and control animals. groups. Authors in agreement with others, eg. Ober-Iaes et al. Am. J. Surg., 121, 1971, 566-568, suggests that the slowing of wound healing may be due to a deficiency in zinc-dependent enzyme activity.

Lokálnou absorpciou zinku z rán liečených zinočnatými solemi sa v poslednom čase zaoberajú práce Halmansa (Local absorption of zinc from wounds treaíed vrith defferent concentraíions of zinc sulphaíe. Acta Dermatovener., /Stockholm/ 58, 1978, 413 419; Local absorption of zinc wounds íreated with various zinc compounds. Acta Dermatover,. /Stockholm/ 58, 1978, 251 —· 253), ktorý lokálně aplikoval na ranv síran zinočnatý. Andermann a Diets (The bioavailabi253424 lity and pharmacokinetics of three zinc salts: zinc pantothenate, zinc sulphate and zinc orotate. Eurapean J, of Drug Metabolism and Pharmacokineteics, 7, 1982, 233 — 239) aplikovali parenterálne aj orálně pantotenát, síran a orotát zinočnatý. Závěry z týchto práč hovoria o zvýšení koncentrácie zinku v- sére a pečeni v závislosti od koncentrácie aplikovanej soli na raný. Vo farmakokinetickej studii sa dokázala biologická ekvivalencia dvoch rozpustných solí zinku: pantotenátu a síranu. Plazmatické koncentrácia nerozpustného orotátu zinočnatého vykazovala nižšie hladiny a pomalšiu absorpčnú fázu po orálnom podaní. Práca zároveň upozorňuje na fakt, že neexistuje korelácia medzi rozpustnosťou týchto zinočnatých solí in vitro a parametrami zistenými in vivo.Recently, local absorption of zinc from wounds treated with zinc salts has been the subject of recent work by Halmans (Local absorption of zinc from wounds treasure wound defferent concentraions of zinc sulpha. Acta Dermatovener., / Stockholm / 58, 1978, 413 419; Acta Dermatover, (Stockholm, 58, 1978, 251-253), which applied zinc sulfate locally to the wound. Andermann and Diets (The bioavailabi253424 liters and pharmacokinetics of three zinc salts: zinc pantothenate, zinc sulphate and zinc orotate. Eurapean J, Drug Metabolism and Pharmacokineteics, 7, 1982, 233-239) applied parenterally and orally pantothenate, zinc sulfate and orotate. . The conclusions from these papers speak of increasing the concentration of zinc in serum and liver depending on the concentration of applied salt on the wound. The pharmacokinetic study demonstrated the biological equivalence of two soluble zinc salts: pantothenate and sulfate. The plasma concentration of insoluble zinc orotate showed lower levels and a slower absorption phase after oral administration. The work also draws attention to the fact that there is no correlation between the solubility of these zinc salts in vitro and the parameters found in vivo.

Dermatologické přípravky na báze zinku (najčastejšie vo formě kysličníka zinočnatého) sú oficiálnymi súčasťami liekopisov (ČsL 3), ale v hojnej miere sa vyskytujú aj medzi hromadné vyrábanými liečivými přípravkami, určenými pre humánnu aj veterinárnu medicínu (Pityol Spofa, Unguentum zinci oxidati —- PER a pod.).Dermatological preparations based on zinc (most often in the form of zinc oxide) are official components of pharmacopoeias (ČsL 3), but they are also abundant among mass-produced medicinal products intended for human and veterinary medicine (Pityol Spofa, Unguentum zinci oxidati —- etc.).

Propolis má široké spektrum farmakologickej účinnosti, no zdá sa pravděpodobným, že pre každú oblast indikácií bude potřebná osobitná úprava propolisu ako z hfadiska pomocných látok pre liekové formy, tak v doplnění jeho účinnosti.Propolis has a wide range of pharmacological efficacy, but it seems likely that for each indication area a specific treatment of propolis will be needed both in terms of excipients and in addition to its efficacy.

Pripravok na báze propolisu s určením na regeneráciu poškodeného tkaniva, resp. hojenia rán vo veterinárnej medicíně je pre túto oblast indikácie doplněný kyselinou pantoténovou, zinkom a pomocnými látkami upravený na vhodné liekové formy. Prípravok je Standardizovaný na obsah flav-onoidov, pantenolu a zinku. Pře klinické skúšanie a výrobu bol upravený do troch liekových foriem: solutio, spray a unguentum. V tomto zložení dává předpoklad, jeho použitia vo veterinárnej medicíně pri liečbe ortopedických a chirurgických poranění, najma v štádiu granulácie a epitelizácie, ako antiseptikum a dezinficiens po amputácii chvostíkov, pri kastráciách, ďalej na liečbu dermatitíd, otitíd, gingivitíd, periodontitíd a tonsilitíd.Propolis-based preparation intended for regeneration of damaged tissue, resp. wound healing in veterinary medicine, supplemented with pantothenic acid, zinc and adjuvants for this area of indication, adapted to appropriate dosage forms. The preparation is standardized for flav-onoids, panthenol and zinc. During clinical trials and production, it was adapted into three dosage forms: solutio, spray and unguentum. In this formulation, it is expected to be of use in veterinary medicine in the treatment of orthopedic and surgical injuries, particularly in the granulation and epithelialization stages, such as antiseptic and disinfectant after tail amputation, castration, further for the treatment of dermatitis, otitis, gingivitis, periodontitis and tonsilitis.

Pripravok podfa vynálezu obsahuje v 1 hmotnostnom dieli 0,025^ až 0,050 hmotnostného diela purifikovaného komplexuflavonoidov, 0,020 až 0,050 hmotnostného diela kyseliny pantoténovej, 0,0003 až 0,010 hmotnostného diela dvojmocného zinku a pomocné látky podfa druhu liekovej formy.The composition according to the invention contains, in 1 part by weight, 0.025 to 0.050 parts by weight of purified complexluflavonoids, 0.020 to 0.050 parts by weight of pantothenic acid, 0.0003 to 0.010 parts by weight of divalent zinc and excipients according to the dosage form.

Pripravok podfa vynálezu sa používá pre vonkajšiu aplikáciu priamo ako roztok, spray alebo mast, tiež pomocou vatového tampónu k príprave obkladov. Roztok sa nanáša na miesto posobenia nakvapkaním pomocou kvapátka, alebo- injekčnej striekačky s ih1-ou. Lieková forma spray sa používá k aplikácii zo vzdialenosti 15 až 20 cm, pre utvorenie krycieho filmu je žiadúce nanášanie opakovat 2 — 3krát po zaschnutí. Mast sa nanáša v- tenkej vrstvě na ránu s přiložením krycieho obvazu. Tolerancia přípravku vo veterinárnej medicíně je dobrá.The composition according to the invention is used for external application directly as a solution, spray or ointment, also using a cotton swab for the preparation of compresses. The solution is applied to the place of attachment by dripping with a dropper or syringe with needle. The spray form is used for application from a distance of 15 to 20 cm, it is desirable to repeat the application 2-3 times after drying to form the cover film. The ointment is applied in a thin layer to the wound with the dressing applied. The tolerance of the product in veterinary medicine is good.

Příklad prevedenia č. 1Execution example no. 1

Flav-onoidné látky z propolisu sa získavajú extrakciou etan-olom. Natívny propolis vychladený na teplotu 0 až —10 °C a zhomogenizovaný na částice do velkosti 1 až 5 mm sa žale je 96 %-ným etanolom o teplote 0 až —10 °C v pomere 1 : 5 ( jeden hmotnostný diel propolisu a 5 objemových diel-ov etanolu). Extrakcia propolisu etanolom prebieha počas 5 až 7 dní při teplote 0 až —10 °C za občasného denného premiešavania. Po extrakcii sa z roztoku propolisu oddelia balastné látky filtráciou alebo -odstředěním. Za účelom rovnoměrnosti obsahových látok sa prevádza extrakcia v takých pomeroch, aby sa získalo najmenej 100 litrov extraktu. V hom-ogenizovanom extrakte sa stanoví obsah flavonoidov a v případe potřeby sa ich obsah upraví na minimálně 15 g na 100 ml extraktu -najlepšie vákuov-ým zahuštěním extraktu pri teplote neprevyšujúcej + 50 PCThe flavonoids from propolis are obtained by ethanol-ol extraction. Native propolis, cooled to 0-10 ° C and homogenized to a particle size of 1 to 5 mm, is 96% ethanol at 0-10 ° C in a 1: 5 ratio (1 part by weight of propolis and 5 vol. parts of ethanol). The extraction of propolis with ethanol is carried out for 5 to 7 days at 0 to -10 ° C with occasional stirring. After extraction, the ballasts are separated from the propolis solution by filtration or centrifugation. For the uniformity of the contents, extraction is carried out in proportions such that at least 100 liters of extract are obtained. In the homogenized extract, the content of flavonoids is determined and, if necessary, adjusted to a minimum of 15 g per 100 ml of extract - by best concentration of the extract at a temperature not exceeding + 50 PC

Takto získaný zahuštěný extrakt propolisu s ohsahom purifikovaného komplexu flavonoidov 15 g na 100 ml sa zmieša s roztokom chloridu zinočnatého v- propylénglykole a pantenolom v takom pomere, aby hotový pripravok obsahoval v 1 hmotnostn-om dieli 0,025 hmotnostného diela puntíkovaného komplexu flavonoidov propolisu, 0,020 hmotnostného diela kyseliny pantoténovej a 0 0003 hmotnostného diela dvojmocného zinku a 0,20 hmotnostného diela etanolu. Zmes sa obohatí mentolem v- množstve 0,001 hmotnostného diela a doplní propylénglykolo-m. Hotový pripravok sa po technologickej kontrole rozplňuje do skleněných alebo polyetylénových obalov.The concentrated propolis extract thus obtained, comprising a purified flavonoid complex of 15 g per 100 ml, is mixed with a zinc chloride solution in propylene glycol and panthenol in such a proportion that the finished preparation contains 0.025 parts by weight of the purified flavono20 propolis complex in 1 part by weight. parts of pantothenic acid and 0.0003 parts by weight of divalent zinc and 0.20 parts by weight of ethanol. The mixture was enriched with menthol in an amount of 0.001 parts by weight and supplemented with propylene glycol. After technological inspection, the finished preparation is filled into glass or polyethylene containers.

Příklad prevedenia č. 2Execution example no. 2

Natívny propolis vychladaný na teplotu 0 až —10 °C a zhomogenizovaný na částice velkosti 1 až 5 mm sa zaleje 96 %-ným etanolom o teplote 15 až 25 °C v pomere 1 : 5. Extrakcia propolisu etanolom prebieha počas 5 až 7 dní pri teplote 15 až 25 PC v tme za občasného denného premiešavania. Po tejto extrakcii sa celý obsah extrahovanej zmesi uloží pri teplote —20 až —30 °C na dobu 24 hodin. Po tejto době sa extrakt filtruje alebo odstreďuje pri teplote min. —20 °C za účelom odstránenia balastov. V případe ďalšieho vypadávania balastov- je potřebné postup vymrazovania extraktu a oddefovania balastov opakovat. V purifikovanom a zhomogenizovanom extrakte sa stanoví obsah flavonoidov a podfa potřeby upraví na min. 15 g na 100 ml extraktu vákuo-vý-m zahuštěním extraktu, Takto získá253424 ný extrakt propolisu s obsahom purifikovaného komplexu flavonoidov propolisu 15 g na 100 ml sa zmieša s roztokom chloridu zinočnatého v propylénglykole a pantenolom v takom pomere, aby hotový prípravok obsahoval v 1 hmotnostnom dieli 0,050 hmot. diela puntíkovaného komplexu flavonoidov propolisu, 0,050 hmot. diela kyseliny pantoténovej, 0,0009 hmot. diela dvojmocného zinku a 0,20 hmot. diela etanolu. Zmes sa obohatí mentolom v množstve 0 001 hmot. diela a doplní propylénglykolom.Native propolis, cooled to 0-10 ° C and homogenized to a particle size of 1 to 5 mm, is quenched with 1: 5 96% ethanol at 15-25 ° C. Extraction of propolis with ethanol takes place for 5-7 days at 15 to 25 PCs in the dark with occasional agitation. After this extraction, the entire contents of the extracted mixture are stored at -20 to -30 ° C for 24 hours. After this time, the extract is filtered or centrifuged at min. —20 ° C to remove ballasts. In case of further loss of ballasts, it is necessary to repeat the process of freezing the extract and separating the ballasts. In the purified and homogenized extract, the flavonoid content is determined and adjusted to min. 15 g per 100 ml of extract by vacuum concentration of the extract. Thus, 254242 extract of propolis containing a purified complex of flavonoids propolis 15 g per 100 ml is mixed with a solution of zinc chloride in propylene glycol and panthenol in such a ratio that part by weight 0.050 wt. parts of the purified propolis flavonoid complex, 0.050 wt. parts of pantothenic acid, 0.0009 wt. % of divalent zinc and 0.20 wt. works of ethanol. The mixture is enriched with menthol in an amount of 0 001 wt. works and supplemented with propylene glycol.

Příklad prevedenia č. 3Execution example no. 3

Puntíkovaný a zhomogenizovaný extrakt propolisu, připravený podta příkladu 1 alebo 2 sa zahustí najlepšie na vákuovej cdparke pri teplote neprevyšujúcej 50 °C tak, aby sa úplné odstránil etanol. Zahuštěný extrakt propolisu sa potom rozpustí v ricínovom oleji v pomere 2:1 (na dva hmot. diely zahuštěného extraktu propolisu 1 hmot. diel ricínového oleja) a v zmesi sa stanoví obsah flavonoidných látok. Zahuštěný extrakt propolisu v ricínovom oleji sa zmieša s kysličníkom zinočnatým a pantenolom v takom pomere, aby hotový prípravok obsahoval v 1 hmot. dieli 0,025 hmot. diela puntíkovaného komplexu flavonoidov propolisu, 0,020 hmot. diela kyseliny pantoténovej a 0,006 hmot. diela dvojmocného zinku. Zhomogenizovaná zmes sa upraví slnečnicovým olejom a včelím voskom v takom pomere, aby sa získala lieková forma masťovitej konzistencie.The purified and homogenized propolis extract prepared according to Example 1 or 2 is preferably concentrated in a vacuum cdpark at a temperature not exceeding 50 ° C so as to completely remove the ethanol. The thickened propolis extract is then dissolved in castor oil at a ratio of 2: 1 (to two parts by weight of the propolis extract, 1 part by weight of castor oil) and the flavonoid content is determined in the mixture. The thickened propolis extract in castor oil is mixed with zinc oxide and panthenol in such a proportion that the finished preparation contains 1 wt. % 0.025 wt. parts of the purified propolis flavonoid complex, 0.020 wt. % of pantothenic acid and 0.006 wt. works of bivalent zinc. The homogenized mixture is treated with sunflower oil and beeswax in such a proportion as to obtain an oily consistency dosage form.

Hodnotenie účinnosti přípravku podl'a přihlášky vynálezu.Evaluation of the efficacy of the preparation of the invention.

Klinické overovanie přípravku podta přihlášky vynálezu sa robilo v experimentálnych podmienkach a vo veterinárnej praxi při vysokej koncentrácií zvierat aplikováním na miesta exkoriácií a dekubitov na kozí pohybového ústrojenstva a vo veterinárnych nemocniciach a ošetrovniach.Clinical verification of the preparation of the invention was performed under experimental conditions and in veterinary practice at high concentrations of animals by application to sites of excursions and pressure sores in goat locomotion and in veterinary hospitals and treatment rooms.

Vyhodnotením sledovaných predklinických pokusov na experimentálnych zvieratách sa dosiahol prehfad o účinkoch přípravku podta vynálezu v troch bekových formách v traumatológii rán so stratou substancie pri hojení rán per secundam intentionem. Všetky tri liekové formy mali pozitivny vplyv na rýchlosť hojenia rán.Pozitívne hodnotenie v experimentálnych podmienkach dosiahlo sa aj v klinických pokusoch v podmienkach veterinárnej praxe.The evaluation of the preclinical studies followed in experimental animals gave an overview of the effects of the preparation according to the invention in three base forms in traumatology of wounds with substance loss in wound healing per secundam intentionem. All three dosage forms had a positive effect on the rate of wound healing. Positive evaluation under experimental conditions was also achieved in clinical trials under veterinary practice.

Podta dosiahnutých výsledkov v traumatológii rán sa kladna hodnotí vplyv přípravku podta přihlášky vynálezu na regeneračnú schopnost, pričom fáza granulačná a epitelizačná sú zvýrazněné v smere rýchlejšieho postupu zahojenia. jeho aplikácia je zvlášť výhodná v štádiu zníženej ranovej suppurácie. Terapeutická úspěšnost je preukazná ako v porovnávacom klinickom pokuse, oproti čistému propolisovému přípravku vo formě sprayu, tak aj vačším počtom klinických experimentálnych pokusov.The results obtained in the traumatology of wounds are positively evaluated for the effect of the preparation according to the invention on the regenerative ability, with the granulation and epithelialization phases being highlighted in the direction of a faster healing process. its application is particularly advantageous at the stage of reduced wound suppuration. The therapeutic success is evident both in a comparative clinical trial, as opposed to a pure propolis spray formulation, and in a greater number of clinical experimental trials.

Na základe výsledkov klinického overovania sa doporučuje používat prípravok podta přihlášky vynálezu vo veterinárnej praxi pri nasledovných diagnózách:Based on the results of the clinical investigation, it is recommended to use the preparation of the invention in veterinary practice for the following diagnoses:

— raný (najma povrchové, málo hnisajúcej — dermatitis, exkoriácie, otitis externa — gingivitis (v stomatologickéj praxi širšie uplatnenie) — aplikácia u ošípaných po amputácii chvostíkov — aplikácia po kastrácii zvierat.- early (especially superficial, low suppuration - dermatitis, excorations, otitis externa - gingivitis (wider application in dental practice) - application in pigs after tail amputation - application after castration of animals.

Účinnost přípravku podta vynálezu je dokumentovaná hodnotením klinického overovania účinnosti vo veterinárnej praxi a nasledovnými grafmi a tabulkami:The efficacy of the preparation of the invention is documented by the evaluation of clinical efficacy in veterinary practice and by the following graphs and tables:

Na obr. č. 1 je grafické znázornenie hojenia rán so stratou substancie po aplikácii přípravku pri hovadzom dobytku.In FIG. no. 1 is a graphical representation of wound healing with substance loss after application of a bovine animal.

Na obr. č. 2 je znázorněná dynamika hematologických hodnot pri liečení rán po aplikácii přípravku pri hovadzom dobytku.In FIG. no. 2 shows the dynamics of haematological values in the treatment of wounds after application of the preparation in bovine animals.

V tabufke č. 1 sú uvedené výsledky histopatologického vyšetrenia.In table no. 1 shows the results of histopathological examination.

V tabufke č. 2 sa uvádza účinok přípravku pri liečbe chirurgických chorob koní v terértnych podmienkach.In table no. 2 shows the effect of the preparation in the treatment of surgical diseases of horses in terrain conditions.

V tabufke č. 3 sa uvádza účinok přípravku pri liečbe chirurgických chorob hovadzieho dobytka v terénnych podmienkach.In table no. 3 shows the effect of the preparation in the treatment of surgical diseases of bovine animals in field conditions.

V tabufke č. 4 sa uvádza účinok přípravku pri liečbe chirurgických chorob psov v terénnych podmienkach.In table no. 4 shows the effect of the preparation in the treatment of surgical diseases of dogs under field conditions.

V tabufke č. 5 sa uvádza prehfad hojenia rán pri hovadzom dobytku po aplikácii propolis spray, přípravku podta vynálezu vo formě spraya a 3 % H2O2.In table no. 5 shows an overview of wound healing in bovine animals following application of propolis spray, a spray formulation of the invention and 3% H2O2.

<C ctí <<C honors <

mm

Výsledky histopatologického vyšetreniaResults of histopathological examination

EL·EL ·

S 3 φ 3 g >With 3 φ 3 g>

2 3 2 w>« o > e a2 3 2 w

ta +j sed >> Λί cn • r—1 >N O kJ >u co ř—H c-i ota + j sed >> Λ c • — — O>>>>>>

>o> the

J3 β 5.5 p *J3 β 5.5 p *

CDCD

O <* > bo S λ caO <*> or S λ ca

S^o ** ,5 c λ 3 λ n a ,2tí ° tí 4-3 X3 .3 'cd >S ^ o **, 5 c λ 3 λ n a, 2 ° 4-3 X3 .3 'cd>

o oo o

>> 3 cn ÍH φ fr4 Φ 43 >>> 3 cn H fr4 Φ 43>

'cd'cd

4-5 £3 o4-5 £ 3 o

P o § g 3 cn O φ ť C-i 43 >P o § g 3 cn C C-i 43>

ΦΦ

ΛΛ

ΌΌ

O >β φO> β φ

Q s ΪQ s Ϊ

Λ nΛ n

S §* \r—. Ui >u &With § * \ r—. Ui> u &

β cdβ cd

Φ >u cd cd (3Cd> u cd cd (3

NN

O ++++++ cd >O ++++++ cd>

Μ <Λ f-i >Μ <Λ f-i>

cd βcd β

c-.c-.

xdxD

4-*4 *

O oO o

4tí β4tí β

ΦΦ

O t-iO t-i

4-* >>4- * >>

&4 φ& 4 φ

o.about.

cncn

CD f-4 \φ βCD f-4 \ φ β

§ 'íd§ 'íd

Φ 4-J 4-J Q Φ 4-J 4-J Q £ o o £ about about Φ 'cd N •RH Φ 'cd N • RH β β 4tí 4Ti Φ Φ Ό O Ό ABOUT β Φ ι—1 β Φ ι-1 33 Ol. 33 Ol. £3 £ 3 Φ 1 Φ 1 Φ Φ ř_5 ř_5 «ι—M «Ι-M

> β > β > β > β Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ -o Φ -about Ό Ό Ό Ό T3 T3 IO IO cd CD Ó ABOUT rd rd CM CM CO WHAT

χφχφ

CO CO Οό OO 00 OO rd N CO M* tp CO rfi TýlCO CO Οό OO 00 OO rd CO CO M * tp CO rfi Tyl

Tfi Ό* 'ď «Φ Tjl TJ1 Tř xr oo 00 oo oo co řx 00 05 o rd CM CO 00 CO 05 CD 05 xji ^řl xfi tF Φ rjiT i '' j j j j T Tř Tř Tř Tř oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo CO 05 05 05 05 05 05 05

00 00 co oo OO co 00 050 H00 00 co oo OO co 00 050 H

CM CM CM CM CO CO in in in in in mCM CM CM CM CO CO in in in in m

Tt* ’ΦTt * ’Φ

OO oo oo co oo 00 in co t-s oo o o co co co co co is ío in in in vo to £££EXE ffiΕEffiffiffiOO oo o oo o o 00 in co t-s oo o o o what what what is oo in o £ £££ EXE ffiΕEffiffiffi

CM CM CM CM CM CMCM CM CM CM CM CM

I I II I I rd CM CO 4 If) COI I II I I CM CM 4 If) CO

I I I I I II

ÍEESEK co co co co co coWhat what what what what what

III II r-l cm co τμ Ií) coIII II r-1 cm co τμ Ii) co

III II ffiEBtCEEIII II

Φ Tp Tf T}tΦ Tp Tf T} t

I I I I I I rH CM CO TP in CO ininminininCM I TP in CO ininmininin

III II rd CM CO IO CO aIII II rd CM CO IO CO a

tŘM +J cn >tM + J cn>

cdCD

4tí a4tí a

*co β* what β

§ a§ a

β cd > o ca n •β 33 a ω <<0 3 >O .β cd> o ca n β 33 and ω << 0 3> O.

O & o tis aS a « o . «RHO & o tis aS and «o. «RH

4-» >O , V) + > + + cd >4- (> O, V) +> + + cd>

4-* cn ř-.4- * cn ř-.

>>

<d<d

2>2>

’φ <e 55 > w , +I+ +’Φ <w 55> w, + I + +

Tabulka č. 2Table no. 2

Účinok přípravku pri liečbe chirurgických chorob koní v terénnych podmienkachThe effect of the preparation in the treatment of surgical diseases of horses in field conditions

P. č. P. č. Vek age Diagnóza diagnosis Použitý prípravok Used product DÍžka liečby The length treatment Výsledek result 1. First 2 roky 2 years Dermatitis in subreg. ph. prox. m. pelv. sin. Dermatitis in subreg. ph. prox. m. PELV. sin. spray spray 7 dní 7 days vyliečený reformed 2. Second 2 roky 2 years Dermatitis in subreg. ph. prox. m. pelv. dx. Dermatitis in subreg. ph. prox. m. PELV. dx. unguentum Ointment 7 dní 7 days vyliečený reformed 3. Third 1 rok 1 year Dermatitis in subreg. ph. prox. m. pelv. dx. Dermatitis in subreg. ph. prox. m. PELV. dx. unguentum Ointment 7 dní 7 days vyliečený reformed 4. 4th 1 rok 1 year Dermatitis in subreg. ph. prox. m. thor. dx. Dermatitis in subreg. ph. prox. m. thor. dx. unguentum Ointment 7 dní 7 days vyliečený reformed 5. 5th 2 roky 2 years Dermatitis in reg. interscapularis et in reg. dorsum Dermatitis in reg. interscapularis et reg. dorsum unguentum + spray unguentum + spray 13 dní 13 days vyliečený reformed 6. 6th 1 rok 1 year Dermatitis in reg. interscapularis et in reg. dorsum Dermatitis in reg. interscapularis et reg. dorsum unguentum + spray unguentum + spray 13 dní 13 days vyliečený reformed 7. 7th 2 roky 2 years Dermatitis in reg. interscapularis et in reg. dorsum Dermatitis in reg. interscapularis et reg. dorsum unguentum + spray unguentum + spray 13 dní 13 days vyliečený reformed 8. 8th 2 roky 2 years Dermatitis in reg. interscapularis et in reg. dorsum Dermatitis in reg. interscapularis et reg. dorsum unguentum + spray unguentum + spray 13 dní 13 days vyliečený reformed 9. 9th 3 roky 3 years Vulnus sectum in reg. metatars sin. Vulnus sectum metatars sin. unguentum Ointment 16 dní 16 days vyliečený reformed 10. 10th 7 rokov 7 years Vulnus sectum in reg. pectoralis Vulnus sectum pectoralis spray + roztok spray + solution 18 dní 18 days vyliečený reformed

Tabulka č. 3Table no. 3

Účinok přípravku pri liečbe chirurgických chorób hov. dobytka v terénnych podmienkachThe effect of the preparation in the treatment of surgical diseases of bovine animals. cattle in field conditions

P. č. Vek Diagnóza Použitý prípravok Dlžka Výsledok liečbyP. č. Age Diagnosis Product used Length Treatment outcome

1. First 6 rokov 6 years Vulnus laceratum in reg. cruralis dx. Vulnus laceratum cruralis dx. unguentum Ointment 21 dní 21 days vyliečený reformed 2. Second 5 rokov 5 years Vulnus laceratum mammae Vulnus laceratum mammae unguentum Ointment 9 dní 9 days vyliečený reformed 3. Third 4 roky 4 years Vulnus laceratum mammae Vulnus laceratum mammae unguentum Ointment 9 dní 9 days vyliečený reformed 4. 4th 4 roky 4 years Vulnus laceratum mammae Vulnus laceratum mammae unguentum Ointment 12 dní 12 days vyliečený reformed 5. 5th 7 rokov 7 years Vulnus laceratum mammae Vulnus laceratum mammae unguentum Ointment 12 dní 12 days vyliečený reformed 6. 6th 6 rokov 6 years Status post sec. caesaraea Status post sec. caesaraea roztok solution 12 dní 12 days vyliečený reformed 7. 7th 5 rokov 5 years Pododermatitis purulenta supers. digit. IV. m. pelv. dx. Pododermatitis purulenta supers. digit. IV. m. PELV. dx. roztok solution 18 dní 18 days vyliečený reformed 8. 8th —5 rokov —5 years Decubitus in reg. femoralls lat. prox. sin. Decubitus in reg. femoralls lat. prox. sin. unguentum Ointment 10 dní 10 days vyliečený reformed 9. 9th 4 roky 4 years Keratitis profunda Keratitis profunda unguentum Ointment 14 dni 14 days vyliečený reformed 10. 10th 2,5 roka 2,5 years Pododermatitis purulenta Pododermatitis purulenta unguentum Ointment 14 dní 14 days vyliečený reformed

superf. digit. IV. m. pelv. sin.superf. digit. IV. m. PELV. sin.

T a b u 1' k a č. 4T a b u 1 'k a no. 4

Účinok přípravku pri liečbe chirurgických Effect of the product in the treatment of surgical chorób psov Použitý prípravok canine diseases used agent v terénnych Dížka liečby in terrain Dížka treatment podmienkach Výsledok conditions The result P. č. P. č. Vek age Diagnóza diagnosis 1. First 4 roky 4 years Dermatitis interdigitalis m. pelv. dx. Dermatitis interdigitalis m. PELV. dx. spray spray 8 dní 8 days vyliečený reformed 2. Second 8 rokov 8 years Gingivitis, paradontosis Gingivitis, paradontosis roztok solution - po aplikácii ústup zápalu, recidivy after application, recession of inflammation, recurrence 3. Third 3 roky 3 years Dermatitis in reg. dorsus Dermatitis in reg. dorsus spray spray 10 dní 10 days vyliečený reformed 4. 4th 8 mes. 8 mes. Dermatitis madidans in subreg. ph. prox. digit. IV. m. pelv. dx. Dermatitis madidans in subreg. ph. prox. digit. IV. m. PELV. dx. roztok solution 22 dní 22 days vyliečený reformed 5. 5th 2 roky 2 years Vulnus laceratum in reg. thoracalis Vulnus laceratum thoracalis spray spray 13 dní 13 days vyliečený reformed 6. 6th 2 roky 2 years Vulnus laceratum in reg. femoralis lat. sin. Vulnus laceratum femoralis lat. sin. spray spray ’ 18 dní ’18 days vyliečený reformed 7. 7th 3 roky 3 years Vulnus laceratum ín reg. femoralis lat. sin. Vulnus laceratum and reg. femoralis lat. sin. spray spray 16 dní 16 days vyliečený reformed 8. 8th 2 roky 2 years Phlegmona in reg. paraanalis Phlegmon in reg. paraanalis spray spray 11 dní 11 days vyliečený reformed

Pokrač. tab. č. 4Cont. tab. no. 4

Počet ks Count ks Vek age Diagnóza diagnosis prípravok agent Dlžka liečby Length treatment Výsledok The result 20 20 1 — 10 rokov 1 - 10 years Dermatitis madidanS Dermatitis madidanS spray spray 10 — 20 dní 10 - 20 days 30 %-ná recidiva 30% relapse 6 6 1-10 rokov 1-10 years Dermatitis interdigitale Dermatitis interdigitale spray spray 10 - 20 dní 10 - 20 days 50 %-ná recidiva 50% relapse 5 5 1 — 10 rokov 1 - 10 years Otitis externa Otitis externa spray spray 10 — 20 dní 10 - 20 days 40 %-ná recidiva 40% relapse 1 1 4 roky 4 years Dermatitis erythemat. Dermatitis erythemat. roztok solution 9 dní 9 days vyliečený reformed 1 1 3 mes. 3 months Dermatitis purulenta Dermatitis purulenta roztok solution - nevyliečený unresolved 1 1 3 roky 3 years Dermatitis erythemat. Dermatitis erythemat. roztok + + spray solution + + spray 14 dní 14 days vyliečený reformed 1 1 6 mes. 6 months Decubitus decubitus roztok solution 22 dní 22 days vyliečený reformed 1 1 2 roky 2 years Dermatitis madídans Dermatitis máddans roztok solution - nevyliečený unresolved 1 1 2 roky 2 years Nezhojená rana po sec. caesaraea Unhealed wound after sec. caesaraea spray spray hnisanie nevyliečený purulence unresolved

COWHAT

Přehrad hojenia rán pri hovádzom dobytku po aplikácii propolis spray, přípravku podlá vynálezu a 3 % H2O2.The wound healing dam in cattle after application of propolis spray, a composition of the invention and 3% H2O2.

n hovadzí dobytok Velkost Umiestnenie rán na tele Priebeh hojenia režných Aplikácia 10. den 17. den 25. deň tin Cattle Size Placing of wounds on the body Healing process of the hatching Application 10th day 17th day 25th day ti

Phph

Ph cd >Ph cd>

N ω Ph O > h-í í>> ' Ě>N ω Ph O> h-í >> >> Ě>

o ΰo ΰ

'cd'cd

O tí 'cd oO ti 'cd o

a 'Ctí §and 'Honors §

'Ctí a'Honors a

a 0 cd co in •I—1and 0 cd co in • I — 1

O I 1 <<4 IrH Cd Cd (—V E? Ph Ph £» 2 rd g P4 a >75 , & Č A 75 co K tH tííOI 1 << 4 IrH Cd Cd (—VE? Ph Ph £ 2 rd g P4 a> 75, & C 75 co K tH tíí

T—íT d

CTICTI

CO..WHAT..

o tiabout you

Ms.

CO cd cd a >CO cd cd and>

o cd , ί> ti ^3 « ftS κ,, CD = *-* “ ’C □ ΰ Ph Ph •dio cd, ί> ti ^ 3 ft ftS κ ,, CD = * - * 'C C ΰ Ph Ph • di

II

O o aO o a

F-iF-i

Ph co ffi cd ^d ft g '2 >fH k· O W Ph Ph a >> w >Ph co ffi cd ^ d ft g '2> fH k · OW Ph Ph a >> w >

cdCD

II

OABOUT

a.a ti g 1—1 ft ti OT Di a a '2 a )S áuatz^A §Η λ -uiq 'Z •j λ ΗθΛ ouauiauaa ti g 1—1 ft ti OT Di aa '2 a) S áuatz ^ A §Η λ -uiq' Z • j λ ΗθΛ ouauiau

OTOT

-H-H

-l· +-l · +

+ autppnBJj Buaujsaium buiIejh pAOJnupnjq puuBJísod babti anjBpnBH Buaujsaiuin butIbjh+ autppnBJj Buaujsaium buiIejh pAOJnupnjq puuBJisod babti anjBpnBH Buaujsaiuin butIbjh

BA05{JUpnjtI pUUBJÍSOd ΒΛΒβ aupnuejx puauisaxum BUllBJif gAO>jtupnjq puuBJjsod bab^BA05 {JUpnjtI pUUBJÍSOd ΒΛΒβ aupnuejx puauisaxum BUllBJif gAO> jtupnjq puuBJjsod bab ^

X X X X X X 0 0 0 0 S 0 S 0 0 0 CO co WHAT co CO CO CO CO 00 00 X X X X X X X X X X 0 0 o about 0 0 co what co what co what a tí and you p—i 3D p — i 3D 03 O 03 O > ŤJ > ŤJ 0 0 O ABOUT 0 0 in and C4 C4 co what CO WHAT CO WHAT

HOJ T pHOJ T p

CO coWHAT co

Z >u zZ> u z

>u co +> u what +

+ ++ +

'cd ti £3'cd ti £ 3

OABOUT

Ό +Ό +

'cd ti'cd ti

ΛΛ

OABOUT

Ό +Ό +

'cd'cd

Λ cd r—1 ωΛ cd r — 1 ω

Ή ωΉ ω

«Γ >«Γ>

’rH tí cd´ rH those cd

4<$ •P4 <$ • P

O >O cd r—H §O> O cd r — H §

cdCD

ĚS>eS>

cdCD

X3 tiX3 ti

O >O>

HH

PREDMETSUBJECT

Claims (3)

PREDMETSUBJECT 1. Prípravok na regeneráciu poškodeného tkaniva, dermatologikum a antiseptikúm vo veterinárnej medicíně vyznačujúei sa tým, že 1 hmot. diel obsahuje 0,025 až 0,050 hmot. dlela purifikovaného komplexu flavonoidov propolisu, 0,020 až 0,050 hmot. diela kyseliny pantoténovej, 0,0003 až 0,010 hmot. diela dvojmocného zinku a vehikulum pře žiadanú liekovú formu.A composition for the regeneration of damaged tissue, dermatological and antiseptics in veterinary medicine, characterized in that 1 wt. the part contains 0.025 to 0.050 wt. % of purified flavonoid propolis complex, 0.020-0.050 wt. % of pantothenic acid, 0.0003 to 0.010 wt. parts of divalent zinc and vehicle over the desired dosage form. 2. Prípravok podía bodu 1, vyznačujúei2. The composition of claim 1 VYNALEZU sa tým, že pre liekové formy roztok a spray sa ako vehikulum použije etanol a propylénglykol v takom pomere, aby špecifická hmotnost přípravku bola v rozmedzí 0,9940 až 1,0240.INVENTION is that for solution and spray formulations, ethanol and propylene glycol are used as the vehicle in a ratio such that the specific gravity of the formulation is in the range of 0.9940 to 1.0240. 3. Prípravok podía bodu 1, vyznačujúei sa tým, že pre liekovú formu mast sa ako vehikulum použije rastlinný olej a včelí vosk v takom pomere, aby vznikol topický gélový prípravok.3. The composition of claim 1, wherein the ointment formulation is a vegetable oil and beeswax in a ratio to form a topical gel formulation. 2 listy výkresov2 sheets of drawings Vefbosf raný v čníVefbosf early in the head
CS861372A 1986-02-27 1986-02-27 Agent for the regeneration of demaged tissue CS253424B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861372A CS253424B1 (en) 1986-02-27 1986-02-27 Agent for the regeneration of demaged tissue

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861372A CS253424B1 (en) 1986-02-27 1986-02-27 Agent for the regeneration of demaged tissue

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS137286A1 CS137286A1 (en) 1987-03-12
CS253424B1 true CS253424B1 (en) 1987-11-12

Family

ID=5347938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS861372A CS253424B1 (en) 1986-02-27 1986-02-27 Agent for the regeneration of demaged tissue

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS253424B1 (en)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005048709A1 (en) * 2003-11-05 2005-06-02 Dsm Ip Assets B.V. Use of panthenol in teat dip/spray preparations
JP2012062321A (en) * 2004-06-17 2012-03-29 Morikawa Kenkodo Kk Powdery composition of propolis extract and method for producing the same

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005048709A1 (en) * 2003-11-05 2005-06-02 Dsm Ip Assets B.V. Use of panthenol in teat dip/spray preparations
JP2012062321A (en) * 2004-06-17 2012-03-29 Morikawa Kenkodo Kk Powdery composition of propolis extract and method for producing the same

Also Published As

Publication number Publication date
CS137286A1 (en) 1987-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU627580B2 (en) Pharmaceutical vehicles for reducing transdermal flux
EP0561330B1 (en) Topical insulin preparation
US4382886A (en) Method for extracting propolis and water soluble dry propolis powder
US5330756A (en) Polyphase fluid extraction process, resulting products and methods of use
RU2358750C2 (en) Pharmaceutical compositions based on barbate lichen (usnea barbata) and common st john&#39;s wort (hypericum perforatum) and application thereof
JP2001010960A (en) Topcal zinc composition
EA018425B1 (en) Pharmaceutical, disinfectant or preservation extract of trigonella foenum-graecum, method for preparing and use thereof
DE60112431T2 (en) USE OF BIGUANIDE DERIVATIVES FOR THE PREPARATION OF A TREATMENT-DRIVING MEDICAMENT
EP0109993B1 (en) Method for extracting propolis and water soluble dry propolis powder obtained thereby and cosmetic and pharmaceutical preparations containing same
NL1016398C2 (en) Composition based on a therapeutically active compound, in particular honey, for treating wounds.
US4713242A (en) Skin therapeutic mixture containing eupatorium extract
US4855138A (en) Skin therapeutic mixture containing matico extract
RU2636530C2 (en) Pharmaceutical compositions for treatment of wounds and burns
CS253424B1 (en) Agent for the regeneration of demaged tissue
US4880627A (en) Skin therapeutic mixture containing eupatorium extract and formulations
US5665392A (en) Formulation for treating thalassemia and a process for preparing the same
DE2104851A1 (en)
DE60219555T2 (en) Use of hyaluronic acid for the preparation of a preparation for vaginal use
DE2706841C2 (en)
CN109091619A (en) For the Chinese medicine external emulsifiable paste and preparation method thereof of skin health
WO2013163714A1 (en) Green propolis pharmaceutical formulation for use in human odontology
RU2280458C1 (en) Anti-inflammatory ointment
DE1668563C3 (en) Cer (III) -L (+) - lactate, process for its production and pharmaceutical preparations containing it
CN106074995A (en) A kind of bactericidal composition for treating female sex organs inflammation and application thereof
DE2530941C2 (en) Process for the production of crystalline aescin and for the production of certain aescin salts as well as triethanolammonium aescinate and medicaments containing this salt