CS252197B1 - Impulse magnetotherapeutical apparatus connection - Google Patents

Impulse magnetotherapeutical apparatus connection Download PDF

Info

Publication number
CS252197B1
CS252197B1 CS851489A CS148985A CS252197B1 CS 252197 B1 CS252197 B1 CS 252197B1 CS 851489 A CS851489 A CS 851489A CS 148985 A CS148985 A CS 148985A CS 252197 B1 CS252197 B1 CS 252197B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
terminal
capacitor
coil
diode
circuit
Prior art date
Application number
CS851489A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS148985A1 (en
Inventor
Jaroslav Kansky
Original Assignee
Jaroslav Kansky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Kansky filed Critical Jaroslav Kansky
Priority to CS851489A priority Critical patent/CS252197B1/en
Publication of CS148985A1 publication Critical patent/CS148985A1/en
Publication of CS252197B1 publication Critical patent/CS252197B1/en

Links

Abstract

Řešení se týká zapojení impulsního magnetoterapeutického přístroje pro léčebné řičely ve zdravotnictví. Podstata řešení spočívá v tom, že první kondenzátor napojený přes omezovači obvod na zdroj usměrněného střídavého proudu se vybíjí do cívky v nastavitelných cyklech řízených časovacím obvodem, který je zapojen spolu s první diodou paralelně k tyristorů, se kterým vytváří funkční celek umožňující vytvoření žádaného tvaru impulsu, regulaci jeho četnosti a pomocí spínačů nastavení intenzity impulsního magnetického pole vytvořeného cívkou. Impulsního magnetoterapeutického přístroje lze využít k léčebným účelům ve zdravotnictví.The present invention relates to a pulsed magnetotherapeutic circuit medical devices screamed in healthcare. The essence of the solution lies in that the first capacitor is connected via a limiting circuit to a rectified source the AC current is discharged into the coil adjustable timing cycles circuit which is connected with the first diode to the thyristors with which it creates a functional unit allowing creation the desired impulse shape, regulating its frequency and using the intensity adjustment switches pulsed magnetic field generated coil. Pulse Magnetotherapeutic devices can be used for medical purposes in health service.

Description

Řešení se týká zapojení impulsního magnetoterapeutického přístroje pro léčebné trčely ve zdravotnictví.The solution relates to the involvement of a pulsed magnetotherapeutic device for medical spikes in the healthcare sector.

Nejbližší známé řešení magnetoterapeutického přístroje představuje popis vynálezu k autorskému osvědčení CS č. 214 326 — zapojení pulsního magnetoterapeutického přístroje. Podstata tohoto přístroje spočívá v tom, že do cívky elektromagnetu se železným jádrem jsou pomocí spínacího a časovacího členu, které řídí výkonový spínací prvek, pouštěny přímo jednotlivé periody, nebo skupiny period střídavého proudu o síťovém kmitočtu 50 Hz. Nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že tvar Impulsu na cívce elektromagnetu je dán použitou částí sinusovky síťového kmitočtu 50 Hz, že v případě řídicího impulsu širšího než 20 ms se již nejedná o jednotlivý výstupní magnetický impuls, ale o sérii po sobě jdoucích impulsů o frekvenci 50 Hz, že kromě změny frekvence zde není žádná možnost regulace intenzity vznik1 ého magnetického pole. Dalšími nevýhodami tohoto přístroje jsou omezený průběh regulace frekvence daný vždy pouze dělením základního kmitočtu 50 Hz, značně těžká a obtížně manipulovatelná cívka elektromagnetu se železným jádrem a nakonec i neúměrné technické a materiálové prostředky vynaložené k realizaci přístroje těchto vlastností.The closest known solution of the magnetotherapeutic device is the description of the invention for the CS certificate 214 326 - connection of the pulse magnetotherapy device. The essence of this device is that single periods or groups of AC periods of 50 Hz mains frequency are sent directly to the coil of the iron-core electromagnet by means of a switching and timing element which controls the power switching element. The disadvantage of this solution is that the shape of the pulse on the solenoid coil is given by the used part of the sinusoid of the 50 Hz mains frequency, that in the case of control pulse wider than 20 ms 50 Hz, in addition to the frequency change, there is no possibility of regulating the intensity of the formation of 1 ého magnetic field. Other disadvantages of this device are the limited frequency control given by the frequency division of 50 Hz only, a very heavy and difficult to handle coil of the iron core electromagnet, and finally the disproportionate technical and material resources spent on realizing the device of these properties.

Výše uvedené nedostatky odstraňuje magnetoterapeutický přístroj podle řešení sestávajícího z usměrňovacího obvodu, k jehož kladné výstupní svorce je připojen první vývod omezovacího obvodu, k jehož druhému vývodu je připojen první vývod prvního kondenzátoru spolu s prvním vývodem cívky. Druhý vývod cívky je připojen na anodu tyristorů, jehož řídicí elektroda je připojena na první vývod diacu a katoda na druhý vývod druhého kondenzátoru. K tomuto vývodu je současně připojen druhý vývod prvního kondenzátoru a záporná svorka usměrňovacího obvodu. Druhý vývod diacu je připojen na první vývod druhého kondenzátoru. Na druhý vývod cívky je připojen první vývod pevného rezistorů současně s katodou druhé diody. Druhý vývod pevného rezistoru je připojen na první a střední vývod proměnného rezistorů, jehož druhý vývod je společně s anodou druhé diody připojen na první vývod druhého kondenzátoru. K tyristorů je připojena paralelně první dioda v závěrném směru.The above-mentioned drawbacks are eliminated by a magnetotherapeutic device according to a solution consisting of a rectifier circuit, to which a positive output terminal is connected a first terminal of a limiting circuit, to a second terminal of which a first terminal of a first capacitor is connected together with a first terminal of a coil. The second coil terminal is connected to the anode of the thyristors, the control electrode of which is connected to the first diac terminal and the cathode to the second terminal of the second capacitor. A second terminal of the first capacitor and a negative rectifier circuit terminal are simultaneously connected to this terminal. The second terminal of the diac is connected to the first terminal of the second capacitor. A second fixed resistor terminal is connected to the second coil terminal simultaneously with the cathode of the second diode. The second terminal of the fixed resistor is connected to the first and middle terminals of the variable resistor, the second terminal of which, together with the anode of the second diode, is connected to the first terminal of the second capacitor. The first diode in the reverse direction is connected in parallel to the thyristors.

Vyššího účinku dosahuje řešení především tím, že vybitím náboje prvního kondenzátoru do cívky vznikne strmý magnetický impuls daný rychlostí otevření spínacího prvku a indukčnosti cívky, přičemž platí pravidlo, že impuls je tím strmější, čím menší je indukčnost. Pro praktické použití se osvědčily hodnoty několika jednotek až desítek mH jako dostačující, a proto může být cívka provedena jako vzduchová, s možností vytvarování podle léčebné potřeby a lze ji vzhledem k malé váze volně přiložit na ležícího pacienta, nebo nasunout na jeho končetiny. Značný gradient narůstání magnetického pole je důležitým faktorem účinnostl magnetoterapie. K vyrovnané magnetické bilanci jednoho Impulsu přispívá první dioda zapojená s výhodně obrácenou polarizací paralelně k spínacímu prvku. Další výhodou řešení je použití časovaeího obvodu, který umožňuje plynulou regulaci frekvence impulsů v doporučovaném rozsahu, přičemž zejména zapojením druhé diody, která v průběhu sepnutí spínacího prvku vybíjí druhý kondenzátor, je dosaženo značného rozsahu a stability nastavené frekvence. Výhodu regulace šířky impulsu a tím i intenzity magnetického pole poskytuje možnost volby velikosti prvního kondenzátoru.The solution achieves a higher effect in particular by discharging the charge of the first capacitor into the coil produces a steep magnetic pulse given by the opening speed of the switching element and the inductance of the coil, the rule being that the steeper the steeper the smaller the inductance. Values of several units up to tens of mH have proven to be sufficient for practical use, and therefore the coil can be air-shaped, can be shaped according to medical needs and can be loosely applied to a lying patient or slipped onto his / her limbs. A large magnetic field gradient is an important factor in the effectiveness of magnetotherapy. The first diode connected with preferably reversed polarization in parallel to the switching element contributes to the balanced magnetic balance of one pulse. A further advantage of the solution is the use of a timing circuit which allows continuous regulation of the pulse frequency within the recommended range, and in particular by connecting a second diode which discharges the second capacitor during switching of the switching element, a considerable range and stability of the set frequency is achieved. The advantage of controlling the pulse width and thus the magnetic field strength is provided by the choice of the size of the first capacitor.

Na připojených výkresech jsou znázorněny možnosti jednotlivých provedení impulsního magnetoterapeutického přístroje. Provedení na obr. 1 znázorňuje zapojení impulsního magnetoterapeutického přístroje pro běžné, všeobecné využití ve zdravotnictví. Na obr. 2 je jednoúčelový typ přístroje, na obr. 3 jedna z dalších možných variant provedení.The accompanying drawings show the possibilities of individual embodiments of a pulsed magnetic therapy device. The embodiment of Fig. 1 illustrates the wiring of a pulsed magnetic therapy device for general, general medical use. Fig. 2 is a single-purpose type of apparatus;

Usměrňovači obvod 2 je připojen kladnou svorkou k prvnímu vývodu omezovacího obvodu 3, k jehož druhému vývodu je připojen první vývod 4 prvního kondenzátoru 1 spolu s prvním vývodem cívky 5, jejíž druhý vývod je připojen na anodu tyristorů 6. Řídicí elektroda 7 tyristorů 6 je připojena na první vývod diacu 14 a katoda tyristorů 6 na druhý vývod druhého kondenzátoru 11, k němuž je současně připojen druhý vývod prvního kondenzátoru 1 a záporná výstupní svorka usměrňovacího obvodu 2. Druhý vývod diacu 14 je připojen na první vývod druhého kondenzátoru 11. Na druhý vývod cívky 5 je připojen první vývod pevného rezistorů 10 současně s katodou druhé diody 13. Druhý vývod pevného rezistorů 10 je současně připojen na první a střední vývod proměnného rezistorů 10‘, jehož druhý vývod je společně s anodou druhé diody připojen na první vývod 12 druhého kondenzátoru 11. K tyristorů B je paralelně připojena první dioda 9 v závěrném směru.The rectifier circuit 2 is connected by a positive terminal to the first terminal of the limiting circuit 3, to the second terminal of which the first terminal 4 of the first capacitor 1 is connected together with the first terminal of the coil 5, the second terminal of which is connected to the anode of thyristors 6. to the first terminal of the diac 14 and the cathode of the thyristors 6 to the second terminal of the second capacitor 11, to which the second terminal of the first capacitor 1 and the negative output terminal of the rectifier circuit 2 are simultaneously connected. coil 5 is connected to the first terminal of the fixed resistors 10 simultaneously with the cathode of the second diode 13. The second terminal of the fixed resistors 10 is simultaneously connected to the first and middle terminals of the variable resistors 10 '. 11. K thyristors B is parallel at the first diode 9 is connected in the reverse direction.

Zapojení funguje tak, že střídavé napětí usměrněné usměrňovacím obvodem 2 je přivedeno přes omezovači obvod 3 na první kondenzátor 1. Současně je toto napětí přivedeno na cívku 5 a pevný a proměnný rezistor 10, 10* a na druhý kondenzátor 11, který se nabíjí až na spínací napětí diacu 14, který v tomto okamžiku otevře tyristorThe circuit works by applying the AC voltage rectified by the rectifier circuit 2 to the first capacitor 1 via the limiting circuit 3. At the same time, this voltage is applied to the coil 5 and the fixed and variable resistor 10, 10 * and to the second capacitor 11 the switching voltage of diac 14, which at this point opens the thyristor

6. První kondenzátor 1 se vybije do cívky 5, napětí na prvním kondenzátoru 11 je odvedeno druhou diodou 13, pomocí první diody 9 vznikne na cívce zákmit a celý cyklus se opakuje s četností danou nastavením proměnného rezistorů 10*. Omezovači obvod 3 je řešen podle provedení přístroje tak, aby proudy procházející v okamžiku sepnutí ty252197 ristoru 6 v kladné půlperiodě střídavého napájecího napětí nevytvářely na cívce 5 přídavný impuls.6. The first capacitor 1 discharges into the coil 5, the voltage on the first capacitor 11 is dissipated by the second diode 13, the first diode 9 causes a flicker on the coil and the whole cycle is repeated with the frequency given by the setting of the variable resistors 10 *. The limiting circuit 3 is designed according to the embodiment of the device so that the currents passing at the moment of switching on the ristor 6 in the positive half-period of the AC supply voltage do not generate an additional pulse on the coil 5.

Řešení může být využito k aplikaci magnetoterapie ve zdravotnictví. Z dosud neuvedených výhod je možné uvést mimo jiné dobré manipulační možnosti přístroje. Výhoda malé váhy, rozměrů a přenosnosti se uplatní zejména ve zdravotnických prscovištích s omezenými prostorovými možnostmí. Další předností přístroje jsou nízké náklady na jeho výrobu a tím i nízká pořizovací cena neinvestičního charakteru umožňující jeho značné rozšíření ve zdravotnických zařízeních. Používání magnetoterapeutických přístrojů ve zdravotnictví přináší značné úspory léků, především však nákladů spojených s léčením pacienta, jeho pracovní neschopností a ztrátou produktivity ve výrobě.The solution can be used to apply magnetotherapy in healthcare. Among the advantages not mentioned yet, it is possible to mention among others good handling possibilities of the device. The advantage of low weight, size and portability is particularly useful in medical facilities with limited space. Another advantage of the device is the low cost of its production and thus also the low purchase price of non-investment character allowing its considerable expansion in medical facilities. The use of magnetotherapeutic devices in health care brings considerable savings in medicaments, but especially in costs associated with treating a patient, incapacity for work and loss of productivity in production.

Claims (1)

pREDMETSubject Zapojení impulsního magnetoterapeutlckého přístroje pro léčení impulsními magnetickými poli sestávající z usměrňovacího obvodu, k jehož kladné výstupní svorce je připojen první vývod omezovacího obvodu, k jehož druhému vývodu je připojen první vývod prvního kondenzátoru spolu s prvním vývodem cívky, jejíž druhý vývod je připojen na anodu tyristoru, jehož řídicí elektroda je připojena na první vývod diacu a katoda na druhý vývod druhého kondenzátoru, k němuž je současně připojen druhý vývod prvního kondenzátoru a záporná výstupní svorka usměrňovacího obvodu, příVYNALEZU čemž druhý vývod diacu je připojen na první vývod druhého kondenzátoru vyznačující se tím, že na druhý vývod cívky (5) je připojen první vývod pevného rezistoru (10) současně s katodou druhé diody (13), druhý vývod pevného rezistoru (10) je současně připojen na první a střední vývod proměnného rezistoru (10*), jehož druhý vývod je společně s anodou druhé diody (13) připojen na první vývod (12) druhého kondenzátoru (11), přičemž k tyristoru (6) je paralelně připojena první dioda (9) v závěrném směru.Connection of a pulsed magnetic therapy device for pulsed magnetic field treatment consisting of a rectifier circuit to which a positive output terminal is connected to a first terminal of a limiting circuit, to the second terminal of which a first capacitor terminal is connected with a first coil terminal the control electrode of which is connected to the first diac and the cathode of the second capacitor, to which the second capacitor is connected and the negative rectifier output terminal is connected, the second diac is connected to the first capacitor, wherein the second terminal of the coil (5) is connected to the first terminal of the fixed resistor (10) simultaneously with the cathode of the second diode (13), the second terminal of the fixed resistor (10) is connected to the first and middle terminals of the variable resistor (10 *) the second terminal, together with the anode of the second diode (13), is connected to the first terminal (12) of the second capacitor (11), the thyristor (6) being connected in parallel to the first diode (9) in the reverse direction.
CS851489A 1985-03-04 1985-03-04 Impulse magnetotherapeutical apparatus connection CS252197B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS851489A CS252197B1 (en) 1985-03-04 1985-03-04 Impulse magnetotherapeutical apparatus connection

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS851489A CS252197B1 (en) 1985-03-04 1985-03-04 Impulse magnetotherapeutical apparatus connection

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS148985A1 CS148985A1 (en) 1987-01-15
CS252197B1 true CS252197B1 (en) 1987-08-13

Family

ID=5349430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS851489A CS252197B1 (en) 1985-03-04 1985-03-04 Impulse magnetotherapeutical apparatus connection

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS252197B1 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989010159A1 (en) * 1988-04-25 1989-11-02 2 Moskovsky Gosudarstvenny Meditsinsky Institut Im Magnetotherapy device

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989010159A1 (en) * 1988-04-25 1989-11-02 2 Moskovsky Gosudarstvenny Meditsinsky Institut Im Magnetotherapy device

Also Published As

Publication number Publication date
CS148985A1 (en) 1987-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4556051A (en) Method and apparatus for healing tissue
CA1283712C (en) Method and apparatus for treatment of biological tissue
US7343203B2 (en) Apparatus for electrotherapy
AU1056383A (en) Welding power supply
CS252197B1 (en) Impulse magnetotherapeutical apparatus connection
JPS55133681A (en) Power supply device
US5426387A (en) Device for generating an electrical voltage of predetermined waveform, iontophoresis apparatus for transdermally administering medicinal products and electrical stimulation apparatus, which apparatuses are equipped with such a device
JPS6426380A (en) Method and apparatus for controlling cage-type motor
KR940007082B1 (en) Pwm inverter
JPS61166925A (en) Method and apparatus for heat treatment of coil spring
US3373325A (en) Method of increasing the yield of accelerated particles in a betatron or synchrotron
RU2046609C1 (en) Magnetic therapy device
US3521027A (en) Controlled arc welding
JP3009733U (en) Magnetic therapy device
AU590595B2 (en) A device for ferromagnetic material magnetic pulse treatment
DE68908342D1 (en) ELECTROTHERAPY DEVICE.
KR950004908Y1 (en) Magnetic electricity mattress
KR19980066385A (en) Electromagnetic Field and Anion Therapy
GB2301495A (en) Power supply for electrical welding apparatus
FR2446030A1 (en) POLARITY INVERSION CONTROL, IN PARTICULAR FOR THE POWER SUPPLY OF AN ELECTROPORTER
RU2051706C1 (en) Device for magnetotherapy
RU2000821C1 (en) Therapeutics magnetic device
JPS5668273A (en) Inverter
SE8601358L (en) POWER SUPPLY FOR A HEATING DEVICE FOR A MAGNET
JPH0919504A (en) Hyperthermia device jointly using magnetism