CS249702B1 - Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights - Google Patents
Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights Download PDFInfo
- Publication number
- CS249702B1 CS249702B1 CS85696A CS69685A CS249702B1 CS 249702 B1 CS249702 B1 CS 249702B1 CS 85696 A CS85696 A CS 85696A CS 69685 A CS69685 A CS 69685A CS 249702 B1 CS249702 B1 CS 249702B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- glazing
- hall
- skylight
- work trolley
- panes
- Prior art date
Links
Landscapes
- Movable Scaffolding (AREA)
- Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
Abstract
Zařízeni pro osazování tabuli k zaskleni světlíku výrobní nebo podobné haly je připevněno na pracovní vozík, poŽ ízdný po střešní ploše haly. Sestává ze ikmo připevněného podpěrného rámu, přesahujícího svou vyloženou částí přes obrys pracovního vozíku a opatřeného nejméně dvěma sklápěcími rozporami, z nichž každá je opatřena posouvaclm válečkem, po kterém je vedena jedna ze dvojice spínacích podpěrných trubek, uložených z obou stran na skleněné tabuli a vzájemně sepnutých spojovacími přezkami.The device for installing a pane for glazing a skylight in a production hall or similar hall is attached to a work trolley, which is movable along the roof surface of the hall. It consists of a vertically attached support frame, the exposed part of which extends beyond the contour of the work trolley and is provided with at least two folding struts, each of which is provided with a sliding roller, along which one of a pair of switching support tubes is guided, placed on both sides on the glass pane and mutually connected by connecting buckles.
Description
Vynález se týká zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku průmyslové nebo podobné haly.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to a device for installing panes for glazing skylights of an industrial or similar building.
Zasklení světlíku se provádí zpravidla po dokončení montáž· světlíku ze střechy za použití žebříku. Skleněné tabule jsou oftazovány ručně. Při nárazu větru hrozí pořezání pracovníka manipulujícího se skleněnou tabulí, zvláště jejím klouznutím. Dále hrozí nebezpečí, že skleněná tabule se pracovníku zcela vymkne z rukou, roztříští se a střepy ohrozí prostor pod zaeklívaným světlíkem.The glazing of the skylight is usually carried out after completion of the assembly of the skylight from the roof using a ladder. Glass panes are offset by hand. In the event of a wind blow, there is a risk of cutting the glass sheet operator, especially by sliding it. Furthermore, there is a risk that the glass sheet will completely get out of the hands of the worker, shatter and the shards endanger the space under the skylight.
Uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku výrobní nebo podobné haly, připevněné na pracovní vozík pojízdný po střešní ploše haly, podle vynálezu, jehož podstata'spočívá v tom, že zařízení sestává ze šikmo připevněného podpěrného rámu, přesahujícího svou vyloženou částí přes obrys pracovního vozíku a opatřeného nejméně dvěma sklápěcími rozpěraml, z nichž každá je opatřena posouvacím válečkem, po kterém je vedena jedna ze dvojice spínacích podpěrných trubek, uložených z obou stran na skleněné tabuli a vzájemně sepnutých spojovacími přezkami.The above-mentioned drawbacks are eliminated by a device for assembling skylight glazing of a production or similar hall, attached to a work trolley movable on the roof surface of a hall according to the invention, which consists in that the device consists of an inclined support frame extending over its outline a trolley and provided with at least two folding spacers, each of which is provided with a feed roller, on which is guided one of a pair of switching support tubes, supported on both sides by a glass sheet and fastened together by connecting buckles.
Výhodou zařízení je, že částečným zmechanizováním osazování jeou skleněné tabule zajištěny proti poškození vlivem nárazu větru. Zároveň je omezeno nebezpečí ohrožení pracovníků pořezáním skleněnou tabulí nebo jejími střepy. Výhody zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku se uplatňují nej výrazně ji při jeho použití spolu se zařízením pro letmou montáž ocelového světlíku.The advantage of the device is that by partially mechanizing the mounting, the glass sheets are secured against wind damage. At the same time, the danger of workers being cut by the glass sheet or its shards is reduced. Advantages of the device for installing panes for skylight glazing are most significant when used together with a device for flying assembly of a skylight.
Na schematickém výkresu je na obr. 1 znázorněn boční pohled na zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku a příčný řez zasklívaným světlíkem, na obr. 2 je axonoraetrický pohled na část zařízení.1 is a side view of a device for installing panes for glazing skylight and a cross section of a glazed skylight; FIG. 2 is an axonoraetric view of a portion of the apparatus.
- 2 249 702- 2 249 702
Zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku připevněné na pracovní vozík pojízdný po střešní plode haly, sestává ze šikmo připevněného podpěrného rámu 11, přesahujícího svou vyloženou částí přes obrys pracovního vozíku a opatřeného nejméně dvěma sklápěcími rozpěrami 12, z nichž každá je opatřena posouvacím válečkem 13, po kterém je kluzně vedena jedna ze dvojice spínacích podpěrných trubek 14, uložených z obou stran na skleněné tabuli a vzájemně sepnutých spojovacími přezkami 15.A device for mounting skylight glazing panels mounted on a work trolley movable on the roof fruit of a hall, consists of an inclined support frame 11, extending over its inlaid part over the contour of the work trolley and provided with at least two folding spacers 12, each provided with a displacement roller 13; along which one of a pair of switching support tubes 14 is slidably guided, mounted on both sides on a glass sheet and fastened together by connecting buckles 15.
Zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku bylo použito tak, že bylo nastaveno krakorcovitě vyčnívajícím podpěrným rámem 11 k prvému zasklívanému otvoru, mezi dvojici spínacích podpěrných trubek 14 byla vložena skleněná tabule a spínací podpěrné trubky 14 pak byly vzájemně sepnuty spojovacími přezkami 15. Takto zpevněná skleněná tabule byla položena dolní spínací podpěrnou trubkou 14 na posouvací válečky 13 obou sklápěcích rozpěr 12 podpěrného rámu 11, po ktezých byla posunuta až po hřebenový úhelník světlíku a podvléknuta pod hřebenový plech* Potom byly sklopeny obě sklápěcí rozpěry 12 a skleněná tabule byla uložena do konečné polohy, byly rozepnuty spojovací přezky 15, spínací podpěrné trubky 14 sejmuty a byla mezi ně vložena další skleněná tabule· Po posunutí podpěrného rámu 11 k dalšímu zasklívanému otvoru se zasklívací cyklus v krocích opakoval·The apparatus for placing the skylight glazing panels was used by aligning the cantilevered support frame 11 to the first glazed opening, a glass sheet was inserted between a pair of switching support tubes 14, and the switching support tubes 14 were then clamped together by connecting buckles 15. The sheet was laid with the lower switching support tube 14 on the displacement rollers 13 of the two folding spacers 12 of the support frame 11, after which they were moved up to the ridge angle of the skylight and underneath the crest plate. , the buckles 15 were opened, the supporting support tubes 14 were removed and another glass sheet was inserted between them. After the support frame 11 was moved to the next glazed opening, the glazing cycle was repeated in steps.
Při použití zařízení pro osazování tabulí k zasklení světlíku spolu se zařízením pro letmou montáž ocelového světlíku byl zároveň s postupem zasklívání kompletován světlík ze stupačkového zábradlí 4 a z montážní plošinky 3 montážní nástavby 2 pracovní plošiny 1 údržbářského vozíku, tvořícího příslušenství montovaného světlíku. Kompletován byl vždy právě zasklený otvor ze sousedního, dosud nezaskleného otvoru postupně po celé délce světlíku. Poslední zasklívaný otvor byl koketován ze střechy pomocí žebříku.When using a glazing unit for skylight glazing together with a glazed steel skylight glazing unit, the glazing was assembled from the step railing 4 and the assembly platform 3 of the assembly superstructure 2 of the working platform 1 of the maintenance trolley as an accessory to the assembled skylight. The glazed opening from the adjacent, yet unglazed opening was gradually assembled along the skylight. The last glazed opening was flirted from the roof using a ladder.
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS85696A CS249702B1 (en) | 1983-04-18 | 1985-02-01 | Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS273483A CS249555B1 (en) | 1983-04-18 | 1983-04-18 | Equipment for flying installation of steel skylights |
| CS85696A CS249702B1 (en) | 1983-04-18 | 1985-02-01 | Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS249702B1 true CS249702B1 (en) | 1987-04-16 |
Family
ID=5365264
Family Applications (2)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS273483A CS249555B1 (en) | 1983-04-18 | 1983-04-18 | Equipment for flying installation of steel skylights |
| CS85696A CS249702B1 (en) | 1983-04-18 | 1985-02-01 | Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights |
Family Applications Before (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS273483A CS249555B1 (en) | 1983-04-18 | 1983-04-18 | Equipment for flying installation of steel skylights |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (2) | CS249555B1 (en) |
-
1983
- 1983-04-18 CS CS273483A patent/CS249555B1/en unknown
-
1985
- 1985-02-01 CS CS85696A patent/CS249702B1/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS249555B1 (en) | 1987-04-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5992565A (en) | Lifting scaffold assembly | |
| US4646877A (en) | Wheeled scaffold for workmen and building material | |
| EP0766769A4 (en) | Scaffolding assembly | |
| GB2093107A (en) | Window scaffolding | |
| AT394077B (en) | DEVICE ON A FORMWORK FOR THE INSTALLATION OF A WALL | |
| CN214615353U (en) | Double-slope roof construction operation platform | |
| CS249702B1 (en) | Apparatus for the installation of panes for glazing of skylights | |
| EP4108850A1 (en) | Climbing system for multi-level building construction | |
| CN214462414U (en) | Slope roofing construction operation platform | |
| CN217493139U (en) | Steel construction assembly platform | |
| CN212866919U (en) | Light partition plate is with building erection equipment | |
| JPS6466333A (en) | Moving building | |
| CN222805772U (en) | Roof scrap colored steel tile collection equipment | |
| CN212144720U (en) | Plate shearing device for machining protective fence | |
| SU1227798A1 (en) | Extensible ladder | |
| CN216766727U (en) | Climbing frame protection device | |
| CN222043933U (en) | A lifting platform for arch bridge formwork construction | |
| SU759684A1 (en) | Apparatus for mounting and finishing operations | |
| CN220560980U (en) | An electrical engineering cable tray cutting device | |
| NO156951B (en) | ROOF CONSTRUCTION, SPECIFICALLY CUSTOMIZED FOR WINDOW MOUNTING | |
| CN211807784U (en) | Hollow plastic building template stamping device | |
| US9644373B2 (en) | Tool for facilitating the cutting of shingles | |
| CS270708B1 (en) | Greenhouse roof maintenance equipment | |
| KR20250073718A (en) | safety footboard for construction work | |
| JPS63103161A (en) | High place working stand apparatus |