CS248604B1 - Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů - Google Patents

Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů Download PDF

Info

Publication number
CS248604B1
CS248604B1 CS817284A CS817284A CS248604B1 CS 248604 B1 CS248604 B1 CS 248604B1 CS 817284 A CS817284 A CS 817284A CS 817284 A CS817284 A CS 817284A CS 248604 B1 CS248604 B1 CS 248604B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
facade
efflorescence
water
solution
composition
Prior art date
Application number
CS817284A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Sequens
Jan Hudec
Original Assignee
Jan Sequens
Jan Hudec
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Sequens, Jan Hudec filed Critical Jan Sequens
Priority to CS817284A priority Critical patent/CS248604B1/cs
Publication of CS248604B1 publication Critical patent/CS248604B1/cs

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Výkvěty se odstraní omytím fasády vodou s nízkým obsahem rozpuštěných látek, nejlépe destilovanou, demineralizovanou, deionizovanou nebo kotelním kondenzátem a to v období, kdy obvodová konstrukce neobsahuje kapalnou vodu a teplota vzduchu i konstrukce je nad rosným bodem a následnou hydrofolizaci povrchu kompozicí, která vytvoří na povrchu a těsně pod povrchem fasády povlak po vyschnutí zpětně nerozpustný ve vodě. Poté následuje konečné povrchová úprava fasády tenkovrstvou úpravou vodnš disperzního typu na polymercementové, polymerní nebo silikátové bázi případně roztokového typu na pojivové bázi silikonové nebo akrylátové.

Description

Vynález se týká způsobu odstranění a zamezení dalšího vzniku výkvětů výkvětotvorných solí, rozpustných ve vodě, na fasádním povrchu stavebních objektů, resp. na fasádních povrchových úpravách obvodového pláště těchto objektů.
Vznik výkvětů ve vodě rozpustných solí je jedním z nejvážnějšíeh poruch vnějších povrchových úprav stavebních objektů. Příčinou vzniku těchto výkvětů je zpravidla vyplavování výkvětotvorných solí, rozpustných ve vodě často i v relativně malém stupni, při, prostupu kapalné vody konstrukcí obvodového pláště budov.
Do konstrukce se kapalná voda dostane buáto vzlínáním při porušení izolace obvodově konstrukce proti zemní vlhkosti anebo při vzniku kondenzační zóny v konstrukci, jehož důsledkem je zkondenzování vodních par difundujících konstrukcí v průběhu roku převážně ve směru ven z objektu.
V prvním případě, t.j. při porušení izolave, k zamezení vzniku výkvětů vede především oprava vadné izolace a vysušení konstrukce, příp. jiný způsob zamezení vzlínání zemní vlhkosti do konstrukce např. elektrosmotickou metodou nebo metodami chemickými. Odstranění' vzniku výkvětů vzniklých díky kondenzující vodní páře difundující konstrukcí je však velmi obtížné.
Pokud se jedné o lokální výskyt výkvětů, který vzniká tehdy, je-li výkvětotvorné sůl uložena v konstrukci nehomogenně, např. v jednotlivých cihlách, blocích nebo jiných prvcích, z nichž je konstrukce vybudována, provádí se obvykle ochrana tím, že místo, kde výkvěty na fasádě vznikají, se opatří vodotěsným nátěrem, např. asfaltolatexovou suspenzí, barvou au- < říkovou na konstrukce apod., přes který se posléze provede nová povrchová úprava.
Roztok výkvětotvorné soli se v tomto případě nedostane na povrch fasády přes vodotěsnou bariéru. Nevýhodou tohoto způsobu je, že se tím extrémně zvyšuje difuzní odpor komplexu povrchové úpravy pro vodní péru a zkondenzovaná voda zůstane prakticky uzavřena v konstrukci a ta potom velmi pomalu vysychá. Proto tento poměrně jednoduchý způsob není použitelný ve velkoplošném měřítku.
Pro velkoploěné výkvěty je v praxi jediným účinným způsobem provést poměrně nákladně opatření, které vede k eliminaci vzniku kondenzační zóny, t.zn. sejmutí původní povrchové úpravy a její nahrazení povrchovou úpravou s výrazně nižším difuzním odporem pro vodní péru, např. nahrazení nástřikové úpravy na syntetické bázi škrábaným břízolitem apod., anebo instalací vnějšího tepelně izolačního obkladu a tedy zvýšením teploty v celé tlouštce konstrukce nad rosný bod a to v průběhu celého roku. Nevýhody těchto opatření lze odstranit použitím způsobu eliminace výkvětu podle tohoto vynálezu.
Podstatou tohoto vynálezu je vymytí výkvětotvorné soli z povrchu fasády omytím vodou s nízkým obsahem rozpuštěných látek, nejlépe demineralizovanou, destilovanou nebo měkkou, v období, kdy je trvale teplota obvodové konstrukce nad rosným bodem a nedochází k vyplmvování výkvětotvorných solí zkondenzovanou vodou a po vyschnutí konstrukce nasycení povrchu konstrukce výrazným hydrofobizačním činidlem, nerozpustným ve vodě po jeho vyschnutí, které bude v dalším zamezovat prostupu kapalné vody na povrch konstrukce, resp. slabého roztoku výkvětotvorné soli vyplavované z konstrukce.
Tímto vysoce účinným hydrofobizačním činidlem je kompozice na bázi např. metylsilanolátu sodného, směsných alkylsilanolátů alkalických kovů, koloidního roztoku kysličníku křemi čitého, rozpuštěných ve vodě, pokud po vysušení poskytují ochranný povlak zpětně nerozpustný ve vodě, anebo obdobná hydrofobika včetně silikonových pryskyřic nebo jejich kombinací s organickými polymery, např. kombinace silikon - butylakrylét, rozpustná v organických rozpouštědlech, např. toluenu, xylenu, etylacetátu, acetonu apod. Způsob eliminace vzniku výkvětů podle tohoto vynálezu je osvětlen v následujících příkladech reálného provedení. Silně hydrofobizovaný povrch je výhodné pro zvýšení jeho životnosti opatřit novou povrchovou .
úpravou, nejlépe 3 nízkým difuzním odporem, např. silikátovým nebo polymersilikátovým nátěrem.
Je možné obě operace spojit také tak, že oplachování se provede vodnou hydrof obizač-, ‘ ní kompozicí při spotřebě této kompozice alespoň dvojnásobné, než jaká je potřeba na prostou hydrofobizaci. Při tomto postupu se kompozice stříká na fasádu v přebytku a stéká po jejím povrchu.
Příklad!
Na panelovém bytovém objektu s obvodovým pláštěm ze spínaných plynosilikátových prvků se v průběhu zimní sezóny objevily výkvěty, přičemž chemickým rozborem bylo zjištěno, že se jedná o alkalické sírany, které se dostaly do plynosilikétu jako příměs elektrárenského popílku.
Povrchová úprava spínaných porobetonových prvků byla provedena nástřikem syntetickou pmítkovinou na pojivové bázi vodné disperze kopolyméru styren-skrylát. Závada povrchové úpravy byla odstraněna takto :
Celý štít byl opláchnut demineralizovanou vodou při použití běžného zahradnického rozstřikovače. Po vyschnutí byl povrch hydrofobizován nástřikem vodného hydrofobika, v tomto případě roztokem mefcylsilanolétu sodného. Po vyschnutí této hydrofobní vrstvy byla oprava dokončena nástřikem disperzní nástřikové fasádní barvy na pojivové bázi vodné:.disperze kopolymeru vinylacetátakrylát. Po provedení této opravy se výkvěty na fasádě již neobjevily po dobu dvou zimních sezón, ačkoliv přítomnost síranů v konstrukcí obvodového pláště byla konstatována 1 nadále.
Příklad 2
Starší objekt sportovní haly byl opatřen povrchovou úpravou škrábaným břízolitem. Po rekonstrukci haly byl celý objekt opatřen sjednocující novou povrchovou úpravou, nástřikovou tenkovrstvou omítkovinou na pojivové bázi vinylacetát-akrylát. Krátce po dokončení nové povrchové úpravy se v zimních měsících objevily na fasádě bílé výkvěty.
Chemickým rozborem bylo konstatováno, že se jedná o výkvěty složené z kombinace alkalických síranů a chloridů, které se zřejmě dostaly do povrchu původní břízolitové omítky usazováním exhalátů spalin z blízké elektrárny. Pro opravu závady byl použit tento postup :
Celá fasáda byla omyta a současně hydrofoblzována opláchnutím fasády pomocí tlakového postřiku roztokem následujícího složení :
hydrofobikum na bázi směsi alkylsilanolátů sodných 1 hmotnostní díl kololánl roztok kysličníku křemičitého o sušině 30 % hmotnostních 1 hmotnostní díl voda změkčená na ionexovém filtru v Na+ cyklu 8 hmotnostních dílů
Po vyschnutí hydrofobizovaného podkladu byla konečná povrchová úprava provedena nástřikem syntetické oaítkoviny na polyaercementové bázi.
Příklad 3
Na rodinném domku byl konstatován vznik výkvětů síranové povahy, které byly způsobeny použitím nekvalitních cihel pro stavbu. Povrchová úprava objektu byla provedena stříkanou břízolitovou omítkou na jádrové omítce z nastavované malty. Odstranění závady bylo provedeno tímto postupem :
Celá fasáda Dyxa opláchnuta dvojnásobným oplachem proudem kotelního kondenzátu za pomoci malířského postřikovače. Po vyschnutí povrchu fasády byl povrch hydrofobizován roztokem metylsiloxanových pryskyřic, ve směsi lakový benzin + toluen e sušině cca 4 % hmotnostních.
Vzhledem k tomu, že se podařilo oplachem úplné odstranění výkvětů z povrchu fasády, nebyla použita další ukončující povrchová úprava. Další výkvěty se na fasádě neobjevily ani v průběhu dalších dvou let, po něž byl rodinný domek již řádně obydlen.
Způsob podle vynálezu lze využít při opravách všech druhů stavebních objektů, je jednoduchý a provozně nenáročný, přičemž beze zbytku odstraňuje vznik nežádoucích výkvětů.

Claims (2)

1. Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů, vyznačený tím, že fasáda se omyje vodou s nízkým obsahem rozpuštěných látek, nejlépe destilovanou, demineralizovanou, deionizovanou nebo kotelním kondenzátem a to v období, kdy je teplota vzduchu i konstrukce nad rosným bodem a obvodová konstrukce neobsahuje kapalnou vodu, poté následuje hydrofobizace povrchu kompozicí roztokového charakteru s rozpouštědlem vodou nebo vhodným organickým, např. vodným roztokem alkylsilanolátu, koloidním roztokem kysličníku křemičitého nebo jejich kombinací, nebo roztokem metylsiloxanových pryskyřic nebo kopolymerů typu silikon+akrylát ve vhodném organickém rozpouštědle, která vytváří hydrofobní povlak na povrchu fasády a v pórech těsně pod povrchem a po ní s výhodou následuje konečná povreho vá úprava ftástřikem nebo nátěrem tenkovrstvou úpravou vodné disperzního typu na polymercementové, polymerní nebo silikátové bázi nebo roztokového typu s organickým rozpouštědlem na pojivové bázi silikonové, akrylátové a podobně nebo jejich kombinací.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že omytí a odstranění již vzniklých výkvětů se spojí s hydrofobizací povrchu tak, že oplachování fasády se provádí vodnou hydrofobizační kompozicí při spotřebě této kompozice alespoň dvojnásobné, přičemž vodná hydrofobizační kompozice se na fasádu stříká v přebytku a stéká po povrch fasády.
CS817284A 1984-10-29 1984-10-29 Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů CS248604B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS817284A CS248604B1 (cs) 1984-10-29 1984-10-29 Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS817284A CS248604B1 (cs) 1984-10-29 1984-10-29 Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS248604B1 true CS248604B1 (cs) 1987-02-12

Family

ID=5431927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS817284A CS248604B1 (cs) 1984-10-29 1984-10-29 Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS248604B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2142540A (en) Artificially colored granules and method of making same
CN104987104B (zh) 无机干粉涂料组合物及其施用方法
RU2000118819A (ru) Способ получения водоотталкивающего продукта, продукт и способ придания водонепроницаемости поверхности строительного материала
CS248604B1 (cs) Způsob eliminace vzniku výkvětů na fasádních plochách stavebních objektů
PT952127E (pt) Metodo para a producao de produtos hidrofogos e metodo e produto para a impermeabilizacao de uma superficie de materiais de construcao
CN110453861A (zh) 一种墙面防潮保温的改装方法
FI63657B (fi) Foerfarande foer foerhindrande eller avlaegsnande av vaextlighet av alger och lavar pao poroesa byggnadsmaterial
CN111269025B (zh) 一种锂基渗透液改性混凝土表面增强剂及制备和使用方法
CN113719149A (zh) 一种用于木构件的广漆修缮工艺
CN111560178B (zh) 一种适用于电子洁净厂房的零voc无机耐火功能涂料及其制备方法
CN113773032B (zh) 混凝土结构修复材料及其应用方法
CN109867533A (zh) 一种混凝土防撞墙的翻新与防护方法
CN114150892A (zh) 一种利用抗冻融涂料修复古城墙的方法
CA2176291C (en) Method for surface treatment of a metallic material
JPH0768513B2 (ja) 浮遊石綿粉塵等の除去方法
Sleater A review of natural stone preservation
JPS6052109B2 (ja) コンクリ−トの初期乾燥、収縮、亀裂発生防止用の封緘養生剤
Pater DESALINATION, A HERITAGE ARCHITECT’S PERSPECTIVE
Rawlins The cleaning of stonework
Apih et al. Development of a method for drying out the damp walls of buildings in Venice
Brommelle The restoration of damaged art treasures in Florence and Venice
CA1097543A (en) Method for preserving porous inorganic substrates
Hammer The conservation in situ of the Romanesque wall paintings of Lambach
Honeyborne Part 1: Surface Treatments in General
Toth et al. Analysis of effective remediation work in removing moisture masonry