CS248325B1 - Středící opěrka pro přenos tlakové síly - Google Patents
Středící opěrka pro přenos tlakové síly Download PDFInfo
- Publication number
- CS248325B1 CS248325B1 CS27485A CS27485A CS248325B1 CS 248325 B1 CS248325 B1 CS 248325B1 CS 27485 A CS27485 A CS 27485A CS 27485 A CS27485 A CS 27485A CS 248325 B1 CS248325 B1 CS 248325B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- centering
- support
- force
- fixed block
- space
- Prior art date
Links
Landscapes
- Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)
Abstract
Řešení se týká zařízení pro měření síly pomocí tlakového snímače síly a řeší středící opěrku pro přenos tlakové síly na takový snímač. Středící opěrka sestává z pevného bloku určeného k připevnění na zatěžovací třmen, dále z pohyblivého dříku s rovnou čelní opěrnou plochou a ze středícího pouzdra s kuželovou naváděcí plochou. V pevném bloku je upraven první prostor s kapalným médiem, do něhož zasahuje část pohyblivého dříku upravená jako plunžr. Druhý prostor pro kapalné medium spojený hydraulicky s prvním prostorem je vytvořen mezi osazenou částí pohyblivého dříku a přes ni převlečeným středícím pouzdrem, které je vůči pevnému bloku vzepřeno tlačnou pružinou. Užití středící opěrky je výhodné zejména u siloměrných zařazení jako je například zatěžovací etalon, u něhož je zapotřebí jednak mimořádně přesné centrování zatěžovací síly na měřený snímač síly, jednak přenos zatěžovací síly v jednom opěrném bodu.
Description
Vynález se týká zařízení pro měření síly pomocí tlakového snímače síly, a řeší středící opěrku pro přenos tlakové síly na tlakový snímač.
Měřicí technika požaduje při měření síly přenesení této síly na kulovou opěrku tak, aby zatížení působilo v jediném bodě a nositelka síly procházela přesně osou této kulové opěrky. Nejčastěji se takový požadavek vyskytuje při měření pomocí tlakových snímačů sil, které jsou běžně opatřeny kulovou opěrkou pro zavedení tlakové síly na vlastní siloměrný element.
Dosud se v různých siloměrných zařízeních pro přenos síly na kulovou opěrku tlakového snímače síly užívají dva druhy opěrek. První typ středící opěrky je opatřen vnitřní kuželovou plochou, která je opřena o kulovou plochu kulové opěrky teoreticky v dotykové kružnici. Druhý druh středící opěrky je opatřen rovnou plocho^ popřípadě vnitřní kulovou plochou o poloměru větším, než je poloměr kulové plochy kulové opěrky. Přesné centrování je zajištěno v siloměrném zařízení jinými vodicími nebo závěsnými elementy.
První druh středící opěrky‘umožňuje přesné centrování síly, avšak jeho nevýhodou je, že styk středící opěrky s kulovou opěrkou provedený teoreticky v dotykové kružnici může do měření vnést přídavný moment s ramenem o poloměru dotykové kružnice. Druhý druh středící opěrky umožňuje bodový přenos síly, avšak nevýhodou jsou obtíže dodržování souososti nositelky síly s osou kulové opěrky tlakového snímače síly. Pomocné vodicí nebo závěsné prvky pro přesné ustavení zatěžovacího třmenu komplikují konstrukci siloměrného zařízení a v některých aplikacích s mimořádnými nároky na přesnost, například u zatěžovacího etalonu, by nevyhověly ani z hlediska přesnosti, kterou umožňují dosáhnout.
- 2 248 325
Uvedené nevýhody jsou odstraněny řešením středicí opěrky podle vynálezu, jehož podstata spoěívá v tom, že sestává z pevného bloku, v němž je upraven první prostor s kapalným médiem, do něhož je vložen svým prvním koncem upraveným jako plunžr pohyblivý dřík, na jehož druhém konci opatřeném čelní opěrnou plochou a rozšířeném prvním osazením je převlečeno a suvně uloženo středicí pouzdro svým průchozím osazeným otvorem, přičemž jednak druhý prostor mezi prvním osazením a osazeným otvorem středícího pouzdra je spojen kanálky s prvním prostorem pevného bloku, jednak mezi středicí pouzdro a pevný blok je. vložena alespoň jedna tlačná pružina a jednak na plunžru jsou upraveny vymezovací zarážky tvořené druhým osazením a kroužkem upevněným k plunžru a na středícím pouzdru je upravena kuželová naváděcí plocha zkosená k čelní opěrné ploše pohyblivého dříku.
Výhodou tohoto řešení je, že při konstrukční jednoduchosti umožňuje spolehlivé a velmi přesné ustavení zatěžovacího třmenu, na kterém je středicí opěrka upevněna, vůči kulové opěrce tlakového sní mače síly, přičemž vlastní přenos síly je uskutečněn přes rovnou opěrnou plochu v jednom dotykovém bodu.
t
Příklad provedení vynálezu je schematicky znázorněn na připojeném výkresu, kde na obr. 1 je znázorněna fáze navádění středicí oper ky na kulovou opěrku tlakového snímače síly a na obr. 2 je znázorněna výsledná poloha středicí opěrky při přenosu měřené síly.
Středicí trn sestává z pevného bloku 4, pohyblivého dříku 2 a středícího pouzdra
V pevném bloku je upraven první prostor 16 naplněný kapalným médiem, do něhož je vložen svým prvním koncem upraveným jako plunžr 13 pohyblivý dřík 2, Na druhém konci pohyblivého dříku je upravena rovná čelní opěrná plocha 14. Tento druhý konec pohyblivého dříku 2 je rozšířen prvním osazením 11, je přes něj převlečeno a na něm svým průchozím osazeným otvorem suvně uloženo středicí pouzdro
Druhý prostor 17 mezi prvním osazením 11 a osazeným otvorem středícího pouzdra 3 je spojen s prvním prostorem 16 pevného bloku'£ pomocí podélného kanálku 8, příčného kanálku £ a bočního kanálku 10,
- 3 248 32S které jsou upraveny v tělese pohyblivého dříku 2. Mezi středící pouzdro 2 a P©vný blok £ jsou vloženy tlačné pružiny 6. Na plunžru 13· jsou upraveny vymezovací zarážky, z nichž jedna je provedena jako druhé osazení 12 na tělese pohyblivého dříku 2 a druhá je provedena jako kroužek £ upevněný k čelu plunžru 13. přičemž na vnější průměr větěí, než je průměr plunžru 13. Na středícím pouzdru 13 je upravena kuželová naváděcí plocha 15 zkosená k čelní opěrné ploše 14 pohyblivého dříku 2, určená k navedení středící opěrky na kulovou plochu kulové opěrky 1 tlakového snímače síly. K pevnému bloku £ připevněna upevňovací příruba určená k upevnění celé středící opěrky k zatěžovacímu třmenu siloměrného zařízení, například zatěžovacího etalonu.
Funkce středící opěrky spočívá v .tom, že při přiblížení tlakového snímače síly kulovou opěrkou 1 proti středící opěrce se nejprve v dotykových bodech b dotkne kulová plocha kulové opěrky kuželové naváděcí plochy 15 středícího pouzdra £, čímž se tlakový snímač síly se středící opěrkou, respektive se zatěžovacím třmenem, k němuž je středící opěrka upevněna, vzájemně ustaví do žádané centrické polohy (obr. l)f . dalším pohybem se středící pouzdro J odsune proti síle tlačných pružin č>, az se kulová opěrka 1 opře o čelní opěrnou plochu 14 pohyblivého dříku 2 v jediném opěrném bodu a. Dalším vzájemným přisouváním kulové opěrky 1 směrem k pevnému bloku £ se zasouvá pohyblivý dřík 2 plunžrem 13 do prvního prostoru 16 v pevném bloku £, čímž se z něho vytlačuje kapáné médium do druhého prostoru 17, takže se středící pouzdro J odsune od kulové opěrky 1 (obr. 2). Pohyblivý dřík 2 se dále zasune, až dosedne svým druhým osazením 12 na pevný blok £. V této poloze středící opěrka přenáší zatěžovací sílu P ze zatěžovacího třmenu na tlakový snímač síly. Při výměně tlakového snímače síly se jeho odsunutím od středící opěrky uvolní pohyblivý dřík 2, takže síla tlačných pružin přesune středící pouzdro J k prvnímu osazení 11, čímž se zmenší druhý prostor 17 a kapalné medium z něho se vytlačí do prvního prostoru 16, což má za následek i vysunutí pohyblivého dříku 2 do krajní polohy vymezené kroužkem 7. Tím je středící opěrka opět ve výchozí poloze, v níž je kuželová naváděcí plocha 15 předsunuta před čelní opěrnou plochu 14 ,
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU248 325Středící opěrka pro přenos tlakové síly, vyznačující se tím, že sestává z pevného bloku (4), v němž je upraven první prostor (16) s kapalným médiem, do něhož je vložen svým prvním koncem upraveným jako plunžr (13) pohyblivý dřík (2), na jehož druhém konci opatřeném čelní opěrnou plochou (14) a rozšířeném prvním osazením (11) je převlečeno a suvně uloženo středící pouzdro (3) svým průchozím osazeným otvorem, přičemž jednak druhý prostor (17) mezi prvním osazením (11) a osazeným otvorem středícího pouzdra (3) je spojen kanálky (8, 9, 10) s prvním prostorem (16) pevného bloku (4), jednak mezi středící pouzdro (3) a pevný blok (4) je vložena alespoň jedna tlačná pružina (6) a jednak na plunžru (13) jsou upraveny vymezovací zarážky tvořené druhým osazením (12) a kroužkem (7) upevněným k plunžru (13) a na středícím pouzdru (3) je upravena kuželová naváděcí plocha (15) zkosená k Čelní opěrné ploše (14) pohyblivého dříku (2).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS27485A CS248325B1 (cs) | 1985-01-15 | 1985-01-15 | Středící opěrka pro přenos tlakové síly |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS27485A CS248325B1 (cs) | 1985-01-15 | 1985-01-15 | Středící opěrka pro přenos tlakové síly |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS248325B1 true CS248325B1 (cs) | 1987-02-12 |
Family
ID=5334579
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS27485A CS248325B1 (cs) | 1985-01-15 | 1985-01-15 | Středící opěrka pro přenos tlakové síly |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS248325B1 (cs) |
-
1985
- 1985-01-15 CS CS27485A patent/CS248325B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5228348A (en) | Strain gauge joystick | |
| DE3061826D1 (en) | Pipette with positive displacement | |
| US2994235A (en) | Drill attachment | |
| GB1364591A (en) | Pipette apparatus | |
| EP0379682B1 (de) | Tastkopf vom schaltenden Typ | |
| CS248325B1 (cs) | Středící opěrka pro přenos tlakové síly | |
| US2177605A (en) | Gauge | |
| US2492369A (en) | Double-action gauge | |
| US3705530A (en) | Force hub sensor for control wheel steering | |
| US2557710A (en) | Clip for pens | |
| US3832898A (en) | Dual-mount electromechanical deflection sensor | |
| SU1089481A1 (ru) | Устройство измерени твердости | |
| GB1528105A (en) | Pipette aspirator device | |
| US3241241A (en) | Linear measurment device | |
| GB704290A (en) | A method for testing the mechanical strength of coal and a device for carrying out the method | |
| GB1521941A (en) | Micro-sampling device | |
| CN207913816U (zh) | 一种自带自动校准功能的移液器 | |
| GB856502A (en) | Taper gauge | |
| US2784495A (en) | Combination dial snap and thickness gage | |
| SU1719914A1 (ru) | Гидростатические весы | |
| SU1474439A1 (ru) | Устройство дл измерени внутренних резьб | |
| GB1495006A (en) | Deflection transducers | |
| JP2788168B2 (ja) | 測長器 | |
| CS253046B1 (cs) | Snímací systém | |
| SU965610A2 (ru) | Устройство дл зажима инструмента в шпинделе металлорежущего станка |