CS248074B1 - A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks - Google Patents

A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks Download PDF

Info

Publication number
CS248074B1
CS248074B1 CS620784A CS620784A CS248074B1 CS 248074 B1 CS248074 B1 CS 248074B1 CS 620784 A CS620784 A CS 620784A CS 620784 A CS620784 A CS 620784A CS 248074 B1 CS248074 B1 CS 248074B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
vitamin
food
lecithin
substances
preparation
Prior art date
Application number
CS620784A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Viliam Balaz
Juraj Burianek
Eva Jurisova
Original Assignee
Viliam Balaz
Juraj Burianek
Eva Jurisova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Viliam Balaz, Juraj Burianek, Eva Jurisova filed Critical Viliam Balaz
Priority to CS620784A priority Critical patent/CS248074B1/en
Publication of CS248074B1 publication Critical patent/CS248074B1/en

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Abstract

Očelom riešenia je výroba zmesi na přípravu lecitínových krémov a koktailových nápojov úpravou konzistencie a chuťových vlastností výrobku přijatelného ako poživatina so specificky účinnými biologickými látkami. Zmes pozostáva z upravených škrobov, sušeného mlieka, cukru, umělých sladidiel, komplexu vláknin, pektínových látok, vitamínov, stopových prvkov, minerálnych látok, ochranných látok, látok chuťových, aromatických a potravinových farbív. Potravinářsky lecitin napriek výhodnej skladbě biologicky aktívnych látok nie jé konzumovatelný v původnej formě pre nepříjemné organoleptické vlastnosti. Opravou získává výrobok pozitivně chuťové vlastnosti, 1'ahkú úpravu pre priamy konzum s využitím vysokoúčinných biologicky aktívnych látok vo výživě s preventivným fyziologickým působením. Využitie nového výrobku je v potravinárskom priemysle.The aim of the solution is the production of a mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks by adjusting the consistency and taste properties of the product acceptable as food with specifically effective biological substances. The mixture consists of modified starches, milk powder, sugar, artificial sweeteners, fiber complex, pectin substances, vitamins, trace elements, minerals, preservatives, flavoring, aromatic and food coloring substances. Food lecithin, despite its advantageous composition of biologically active substances, is not edible in its original form due to unpleasant organoleptic properties. The repair gives the product positive taste properties, easy preparation for direct consumption with the use of highly effective biologically active substances in nutrition with a preventive physiological effect. The use of the new product is in the food industry.

Description

Vynález sa týká zmesi na přípravu lecitínových krémov a koktailových nápojov, která obsahuje potravinářsky lecitin, antioxidačné látky, vitamíny, pektínové látky, stopové prvky, komplex vláknin, tepelne modifikované škroby, sušené mlieko, cukor, umelé sladidla, chuťové, aromatické látky a potravinové farbivá.The invention relates to a mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks, which contains food-grade lecithin, antioxidants, vitamins, pectin substances, trace elements, fiber complex, thermally modified starches, milk powder, sugar, artificial sweeteners, flavors, aromatic substances and food colorings.

V súčasnej době sa výroba poživatin s lecitínovým komplexom obmedzuje buď na výrobu tekutých poživatin 'pri použití etylalkoholu ako rozpúšťadla alebo na výrobu rozličných pevných výrobkov. Vo všetkých uvedených prípadoch poživatiny obsahujú vysoký obsah cukrov. Nie je známy prípravok, akým je zmes, ktorá je predmetom vynálezu.Currently, the production of edibles with lecithin complex is limited either to the production of liquid edibles using ethyl alcohol as a solvent or to the production of various solid products. In all cases mentioned, the edibles contain a high sugar content. There is no known preparation such as the mixture that is the subject of the invention.

Nevýhody súčasného stavu spočívajú predovšetkým v aplikácii lecitínového komplexu s látkami dieteticky a zdravotně nežiaducimi ako napr. etylalkoholom a cukrami. Ďalšou nevýhodou, hlavně u populácle starších a sociálně slabších spotřebitelův, sú cenové náklady pri potrebnom dlhodobom konzume.The disadvantages of the current state lie primarily in the application of the lecithin complex with dietary and health undesirable substances such as ethyl alcohol and sugars. Another disadvantage, especially for the population of older and socially weaker consumers, is the price costs for the necessary long-term consumption.

Nedostatky odstraňuje zmes na přípravu lecitínových krémov a koktailových nápojov podía vynálezu, ktorého podstatou je, že dochutená, připadne aromatizovaná a prifarbená zmes obsahuje 15 až 25 % hmot. potravinářského lecitinu zo sójových alebo slnečnicových semien, do 0,01 % hmot. antioxidačných látek a to butylhydroxytoluéinu alebo butylhydroxyanizclu, látky s obsahom vlákniny, hemicelulóz a pektínov, zastúpené v množstve 15 až 31 % hmot. sušenou mletou jablečnou múčkou a v množstve do 11 % hmot. jemnou vlákninou z kukuřice, ďalej 9 až 16 % hmot. tepelne upravených škrobov kukuřičných, zemiakových alebo pšeničných, do 38 % hmot. sušeného mlieka, do 5 °/o hmot. potravinářského pektínu, do 8 % hmot. cukru, do 0,6 % hmot. umělých sladidiel, do 0,2 % hmot. kyseliny citrónovej, do 20 % hmot. kakaového prášku, do 1 % hmot. aromatických látok, do 0,01 % hmot. potravinářských farbív, ďalej popřípadě do 0,002 % hmot. vitamínu A, do 0,0025 % hmot. vitamínu Bl, do 0,003 % hmot. vitamínu B2, do 0,0035 % hmot. vitamínu Bs, do 0,35 % hmot. vitamínu C, do 0,022 % hmot. vitamínu E, do 0,032 % hmot. vitamínu PP, minerálně látky a stopové prvky zastúpené množstvami zodpovedajúcimi ekvivalentom prvkov: do 0,7 % hmot. vápnika, do 0,2 % hmot. horčíka, do 0,033 % hmot. železa, do 0,008 % hmot. médi, do 0,028 % hmot. zinku a do 0,013 % hmot. manganu.The shortcomings are eliminated by the mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks according to the invention, the essence of which is that the flavored, possibly aromatized and colored mixture contains 15 to 25% by mass. of food lecithin from soy or sunflower seeds, up to 0.01% by mass. antioxidant substances, namely butylhydroxytoluene or butylhydroxyaniscl, substances containing fiber, hemicelluloses and pectins, represented in the amount of 15 to 31% by mass. dried ground apple flour and in an amount up to 11% by mass. fine fiber from corn, further 9 to 16% by mass. heat-treated corn, potato or wheat starches, up to 38% by mass. dry milk, up to 5 °/o wt. food pectin, up to 8% by mass sugar, up to 0.6% by weight artificial sweeteners, up to 0.2% by mass citric acid, up to 20% by weight cocoa powder, up to 1% by mass of aromatic substances, up to 0.01% by mass food dyes, further or up to 0.002% by mass. of vitamin A, up to 0.0025% by mass of vitamin Bl, up to 0.003% by mass. of vitamin B2, up to 0.0035% by mass. of vitamin Bs, up to 0.35% by mass. of vitamin C, up to 0.022% by mass. of vitamin E, up to 0.032 wt.% vitamin PP, mineral substances and trace elements represented in amounts corresponding to the equivalent elements: up to 0.7% by mass. calcium, up to 0.2% by mass magnesium, up to 0.033 wt.% iron, up to 0.008% by mass copper, up to 0.028 wt.% zinc and up to 0.013 wt. % manganese.

Zmes na přípravu lecitínových krémov a kaktailových nápojov umožňuje jednoduchá technológiu výroby a 1'ahkú přípravu príjemnej konzumnej formy koktailovej alebo krémovej. Skladba výrobku zodpovedá významným požiadavkám na racionálnu výživu a z tohoto dóvodu je výrobok použitelný nielen u populácie zdravých 1'udí, ale sprístupňuje sa aj chorým 1'udom, trpiacim napr. cukrovkou, v prvom radě však osobám postihnutým poruchami látkovej premeny tukov, napr. osobám s vysokým obsahom cholesterolu, triglyceridov a beta-lipoproteínov, čo představuje zhruba asi 40 % dospelej a staršej populácie. Biomedicínske skúseností poukazujú na to, že poruchy látkovej premeny tukov, cukrov ako aj ďalšie rizikové faktory vývoja aterosklerózy a starnutia vyžadujú u postihnutých 1'udí celoživotně preventivné opatrenia, medzi ktoré užívanie lecitínového komplexu bezospru patří. Keďže uvedené poruchy patria medzi tzv. multifaktoriálne ochorenia, je potřebné, aby aj prevencia týchto porúch bola komplexná.The mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks enables a simple production technology and the easy preparation of a pleasant consumer form of cocktail or cream. The composition of the product corresponds to important requirements for rational nutrition, and for this reason the product can be used not only by the population of healthy people, but is also made available to sick people, suffering from, for example, diabetes, but primarily to people affected by disorders of fat metabolism, for example, people with a high content of cholesterol, triglycerides and beta-lipoproteins, which represents about 40% of the adult and elderly population. Biomedical experience shows that disorders of the metabolism of fats and sugars, as well as other risk factors for the development of atherosclerosis and aging, require life-long preventive measures in affected individuals, which include the use of bezosporu lecithin complex. Since the mentioned disorders belong to the so-called multifactorial diseases, it is necessary that the prevention of these disorders be comprehensive.

Biologické vlastnosti výrobku možno s výhodou použiť ako korigujúci článok tých poživatin, u ktorých sa požiadavky racioálnej výživy narušili upřednostňováním chuťových vlastností, napr. cukrovinárske a cukrárenské výrobky.The biological properties of the product can be advantageously used as a corrective article for those edibles in which the requirements of rational nutrition have been violated by prioritizing taste properties, e.g. confectionery and confectionery products.

Příklad 1Example 1

V homogenizačnom zariadení sa dokonale premiešajú suroviny:The raw materials are perfectly mixed in the homogenization device:

% hmot.% wt.

potravinářsky lecitin food grade lecithin 15,0 15.0 tepelne upravený kukuřičný heat-treated corn škrob starch 15,0 15.0 sušená mletá jabllčná múčka dried ground apple flour 29,4 29.4 sušené mlieko milk powder 32,0 32.0 cukor sugar 8,0 8.0 sacharin sladivost 450 X saccharin sweetness 450 X 0,021 0.021 butylhydroxyanizol butylhydroxyanisole 0,009 0.009 aróma banánová banana aroma 0,46 0.46 kyselina citrónová citric acid 0,10 0.10 potravinářská farba žitá food coloring rye 0,01 0.01 Příklad 2 Example 2 V homogenizačnom zariadení sa dokonale In the homogenization device, it is perfectly premiešajú suroviny: mix the ingredients: °/o hmot. % by weight potravinářsky lecitin food grade lecithin 19,0 19.0 teipelne upravený zemiakový škrob thermally modified potato starch 16,0 16.0 sušená mletá jablčná múčka dried ground apple flour 29,0 29.0 sušené mlieko milk powder 28,0 28.0 kakaový prášok cocoa powder 7,39 7.39 sacharid sladivost 450 X carbohydrate sweetness 450 X 0,6 0.6 butylhydroxytoluén butylhydroxytoluene 0,01 0.01

Příklad 3Example 3

V hOmogenizačnom zariadení sa dokonale premiešajú suroviny:The raw materials are perfectly mixed in the homogenization device:

Příklad 6Example 6

V homogenizačnom zariadení sa dokonale premiešajú suroviny:The raw materials are perfectly mixed in the homogenization device:

% hmot.% wt.

potravinářsky lecitin food grade lecithin 22,0 22.0 tepelne upravený zemiakový cooked potato škrob starch 12,7 12.7 sušená mletá jablčná máčka dried ground apple pomace 31,0 31.0 sacharin sladivost 450 X saccharin sweetness 450 X 0,06 0.06 bu iylhydroixytioluén butylhydroxythioluene 0,0096 0.0096 kyselina citrónová citric acid 0,2 0.2 sušené mlieko milk powder 33,0 33.0 aroma jablková apple aroma 1,0 1.0 potravinářská farba žitá food coloring rye 0,009 0.009 vitamín A vitamin A 0,0014 0.0014 vitamín E vitamin E 0,02 0.02 Příklad 4 Example 4 V homogenizačnom zariadení sa dokonale premiešajú suroviny: °/o hmot. The raw materials are perfectly mixed in the homogenization device: °/o wt. potravinářsky lecitin tepelne upravený pšeničný food lecithin heat-treated wheat 18,0 18.0 škrob starch 9,0 9.0 sušená mletá jablčná máčka sušená jemná vláknina dried ground apple pomace dried fine fiber 19,0 19.0 z kukuřice from corn 10,0 10.0 sušené mlieko milk powder 38,0 38.0 potravinářsky pektín food grade pectin 5,0 5.0 sacharin, sladivost 450 X saccharin, sweetness 450 X 0,04 0.04 butylhydroxyanizol butylhydroxyanisole 0,008 0.008 aroma citrónová lemon flavor 0,577 0.577 potravinářská farba žitá food coloring rye 0,009 0.009 vitamín A vitamin A 0,001 0.001 vitamín C vitamin C 0,350 0.350 vitamín E vitamin E 0,015 0.015 Příklad 5 Example 5 V homogenizačnom zariadení sa dokonale premiešajú suroviny: % hmot. The raw materials are perfectly mixed in the homogenization device: % mass potravinářsky lecitin tepelne upravený kukuřičný food grade lecithin heat treated corn 25,0 25.0 škrob starch 16,0 16.0 sušená mletá jablčná máčka sušená jemná vláknina dried ground apple pomace dried fine fiber 24,0 24.0 z kukuřice from corn 11,0 11.0 potravinářsky pektín food grade pectin 3,5 3.5 sacharin, sladivost 110 X saccharin, sweetness 110 X 0,3 0.3 kakaový prášok cocoa powder 20,0 20.0 butylhydroxyanizol butylhydroxyanisole 0,01 0.01 vitamín A vitamin A 0,0012 0.0012 vitamín Bi vitamin B 0,0015 0.0015 vitamín B2 vitamin B2 0,002 0.002 vitamín Ββ vitamin Bβ 0,003 0.003 vitamín C vitamin C 0,1343 0.1343 vitamín E vitamin E 0,018 0.018 vitamín PP vitamin PP 0,03 0.03

% hmot. % wt. potravinářsky lecitin food grade lecithin 20,0 20.0 tepelne upravený zemiakový cooked potato škrob starch 14,0 14.0 sušená mletá jablčná mučka dried ground apple meal 29,0 29.0 sušené mlieko milk powder 33,9 33.9 potravinářsky pektín food grade pectin 1,5 1.5 sacharin, sladivost 110 X saccharin, sweetness 110 X 0,15 0.15 butylhydroxytoluén butylhydroxytoluene 0,01 0.01 kyselina citrónová citric acid 0,087 0.087 aroma pomarančová orange aroma 0,70 0.70 potravinová farba oranžová food coloring orange 0,01 0.01 vitamín A vitamin A 0,002 0.002 vitamín Bl vitamin B1 0,0025 0.0025 vitamín B2 vitamin B2 0,003 0.003 vitamín B6 vitamin B6 0,0035 0.0035 vitamín C vitamin C 0,330 0.330 vitamín E vitamin E 0,020 0.020 vitamín PP vitamin PP 0,032 0.032 lyzinát železnatý ferrous lysinate 0,11 0.11 lyzinát zinočnatý zinc lysinate 0,07 0.07 lyzinát meďnatý copper lysinate 0,03 0.03 lyzinát manganatý manganese lysinate 0,04 0.04 Příklad 7 Example 7 V homogenizačnom zariadení sa dokonale In the homogenization device, it is perfectly premiešajú suroviny: mix the ingredients: % hmot. % wt. potravinářsky lecitin food grade lecithin 17,0 17.0 tepelne upravený kukuřičný heat-treated corn škrob starch 13,0 13.0 sušená jemná vláknina dried fine fiber z kukuřice from corn 10,5 10.5 sušená mletá jablčná máčka dried ground apple pomace 15,0 15.0 potravinářsky pektín food grade pectin 4,2 4.2 sušené mlieko milk powder 31,0 31.0 cukor sugar 4,30 4.30 sacharin, sladivost 450 X saccharin, sweetness 450 X 0,1165 0.1165 butylhydroxyanizol butylhydroxyanisole 0,009 0.009 kyselina citrónová citric acid 0,11 0.11 aroma banánová banana aroma 0,490 0.490 potravinová farba žitá rye food coloring 0,0095 0.0095 vitamín A vitamin A 0,002 0.002 vitamín Bi vitamin B 0,0025 0.0025 vitamín B2 vitamin B2 0,003 0.003 vitamín B6 vitamin B6 0,0035 0.0035 vitamín C vitamin C 0,350 0.350 vitamín E vitamin E 0,022 0.022 vitamín PP vitamin PP 0,032 0.032 lyzinát železnatý ferrous lysinate 0,11 0.11 lyzinát zinočnatý zinc lysinate 0,07 0.07 lyzinát meďnatý copper lysinate 0,03 0.03 lyzinát manganatý manganese lysinate 0,04 0.04 citran vápenatý calcium citrate 2,20 2.20 glutaman horečnatý magnesium glutamate 1,40 1.40

Claims (1)

Zmes na přípravu lecitínových krémov a koktailových nápojov dochuíená například kakaovým práškem, kyselinou citrónovou, aromatizovaná banánovou, jablkovou alebo inou arómou, pozostávajúca z potravinářského lecitinu z olejnatých semien, antioxidačných látok, tepelne upraveného· škrobu, pektínových látok, cukru, umělých sladidiel, vitamínov, minerálnych látok a látok obsahujúcich stopové prvky, připadne prifarbená, vyznačená tým, že obsahuje 15 až 25 % hmot. potravinářského lecitinu zo sójových alebo· slnečnicových semien, do 0,01 % hmoí. butylhydroxytoluénu alebo butylhydroxyanizolu, 15 až 31 % hmot. sušenej mletej jablčnej mučky, do 11 % hmot. sušenej jemnej vlákniny z kukuřice, 9 až 16 % hmot. teipelne upraveného škrobu kukuřičného·, zemiaVYNÁLEZU kového alebo pšeničného, do 38 °/o hmot. sušeného mlieka, do 5 % hmot. potravinářského pektínu, do 8 % hmot. cukru, do 0,6 percent hmot. umělých sladidiel, do 0,2 % hmot. kyseliny citrónovej, do 20 % hmot. kakaového prášku, do 1 °/o hmot. aromatických látok, do· 0,01 % hmot. potravinářských farbív, ďalej popřípadě do 0,002 % hmot. vitamínu A, do 0,0025 % hmot. vitamínu Bl, do 0,003 °/o hmot. vitaminu B2, do 0,0035 % hmot. vitamínu Be, do 0,35 % hmot. vitamínu C, do 0,022 % hmot. vitamínu E, do 0,032 % hmot. vitamínu PP, minerálně látky a látky obsahujúce stopové prvky do 0,7 % hmot. vápnika, do 0,2 % hmot. horčíka, do 0,033 % hmot. železa, do 0,008 % hmot. médi, do 0,028 °/o hmot. zinku a do 0,013 % hmot. mangánu.Mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks flavored with, for example, cocoa powder, citric acid, flavored with banana, apple or other flavor, consisting of food grade lecithin of oilseeds, antioxidants, heat-treated starch, pectin substances, sugars, artificial sweeteners, vitamins, % of minerals and substances containing trace elements, optionally colored, characterized in that it contains 15 to 25 wt. food soya or sunflower seed lecithin, up to 0,01% w / w. % butylhydroxytoluene or butylhydroxyanisole, 15 to 31 wt. dried ground apple pomace, up to 11% w / w 9 to 16 wt. heat-treated maize starch, wheat or wheat starch, up to 38% w / w; milk powder, up to 5 wt. % of food pectin, up to 8 wt. sugar, up to 0.6 wt. artificial sweeteners, up to 0.2 wt. % citric acid, up to 20 wt. cocoa powder, up to 1% w / w; aromatic substances, up to · 0.01% w / w % of food colorings, further optionally up to 0.002 wt. % of vitamin A, up to 0.0025 wt. of vitamin B1, up to 0.003% w / w; % of vitamin B2, up to 0.0035 wt. % of Be, up to 0.35 wt. % of vitamin C, up to 0.022 wt. % of vitamin E, up to 0.032 wt. vitamin PP, minerals and substances containing trace elements up to 0,7% by weight % calcium, up to 0.2 wt. % magnesium, up to 0.033 wt. % iron, up to 0.008 wt. medium, up to 0.028% w / w. % zinc and up to 0.013 wt. of manganese.
CS620784A 1984-08-16 1984-08-16 A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks CS248074B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS620784A CS248074B1 (en) 1984-08-16 1984-08-16 A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS620784A CS248074B1 (en) 1984-08-16 1984-08-16 A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS248074B1 true CS248074B1 (en) 1987-01-15

Family

ID=5408584

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS620784A CS248074B1 (en) 1984-08-16 1984-08-16 A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS248074B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2375921C2 (en) Food compositions, increasing sence of fullness
DE69307531T2 (en) A CONCENTRATED LIFE-FREE CALCIUM SOURCE CONTAINING SWEETENER
KR20210051478A (en) Easy-to-eat of Nutrition Balance Health Food
EP1958522B1 (en) Functional food having positive effects in the prevention of cardiovascular diseases
US8128955B2 (en) Food compositions containing creatine
KR101985334B1 (en) Method for Manufacturing Chocolate Pie Containing Coffee Ingredient
CA2563946C (en) Food compositions containing creatine
CN1315412C (en) Use of hop components in food
Kamjijam et al. The development of red dragon fruit ice cream and its physical, chemical, and sensory quality
CA2642184A1 (en) Composition containing ginseng and cinnamon
KR101005892B1 (en) How to prepare tomato jam with improved flavor
El Shafai et al. Nutritional benefits of some children’s food products enriched with Blue-Green Algae (Spirulina)
CS248074B1 (en) A mixture for the preparation of lecithin creams and cocktail drinks
KR20240147714A (en) Choco cream mix composition with excellnt preservablily and palatability
Özdemir et al. Functional wafer cream fortified with carob molasses pulp flour
RU2838881C1 (en) Method for production of jellied sweet product containing cranberry juice and distiller's dried grain with solubles
Yadav et al. Development and quality assessment of fortified brittle (chikki) prepared by using sesame seed, jaggery, flaxseed, and ragi flour
RU2831180C1 (en) Sweet with improved fatty acid composition
RU2831184C1 (en) Sweet with improved fatty acid composition
Vyawhare et al. Flaxseed as a nutraceutical: A review
DE29905853U1 (en) Natural food with honey
RU2721859C1 (en) Sherbet with herbal additives and a method for production thereof
Wandhekar et al. Development, organoleptic and nutritional assessment of nutri energy bar
US20180206543A1 (en) Chewable vitamin formulation with no added sugar for the promotion of satiety
Shydakova-Kameniuka et al. Assessment of the quality of cream-white candy with the addition of fruit and berry paste during storage