CS246162B1 - Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon - Google Patents

Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon Download PDF

Info

Publication number
CS246162B1
CS246162B1 CS722284A CS722284A CS246162B1 CS 246162 B1 CS246162 B1 CS 246162B1 CS 722284 A CS722284 A CS 722284A CS 722284 A CS722284 A CS 722284A CS 246162 B1 CS246162 B1 CS 246162B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
peptide
hormone
trp
activity
luteinizing
Prior art date
Application number
CS722284A
Other languages
English (en)
Inventor
Heinz Egler
Harry Walz
Justus Schwarz
Lothar Bilk
Viktor Krchnak
Martin Flegel
Milan Krojidlo
Jiri Kolinsky
Original Assignee
Heinz Egler
Harry Walz
Justus Schwarz
Lothar Bilk
Viktor Krchnak
Martin Flegel
Milan Krojidlo
Jiri Kolinsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heinz Egler, Harry Walz, Justus Schwarz, Lothar Bilk, Viktor Krchnak, Martin Flegel, Milan Krojidlo, Jiri Kolinsky filed Critical Heinz Egler
Priority to CS722284A priority Critical patent/CS246162B1/cs
Publication of CS246162B1 publication Critical patent/CS246162B1/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon (LH/RH) obecného vzorce < Glu-Hi a-Trp-Se r-Ty r-D-p-Et-Phe-Leu-Arg'2 3 4 5 6 7 8 -Pro-Gly-NHg 9 10 a jeho farmaceuticky použitelné adiční soli s organickými kyselinami. Tento peptid s aktivitou LH/RH se používá jako prostředek k synchronizaci říje při průmyslovém chovu noépodářskýoh zvířat a taká k diagnostickým a terapeutickým účelům. Je mnohem účinnější a déle působící než původní hormon uvolňující luteinizační a folikuly stimulující hormon, luliberin.

Description

(54) Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon
Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon (LH/RH) obecného vzorce < Glu-Hi a-Trp-Se r-Ty r-D-p-Et-Phe-Leu-Arg'2 3 4 5 6 7 8
-Pro-Gly-NHg
10 a jeho farmaceuticky použitelné adiční soli s organickými kyselinami.
Tento peptid s aktivitou LH/RH se používá jako prostředek k synchronizaci říje při průmyslovém chovu noépodářskýoh zvířat a taká k diagnostickým a terapeutickým účelům. Je mnohem účinnější a déle působící než původní hormon uvolňující luteinizační a folikuly stimulující hormon, luliberin.
Vynález se týká peptidů s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon (LH/HH) obecného vzorce I ^Glu-His-Trp-Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro-Gly-NHg 12 345 6789 10 a jeho farmaceuticky použitelné adiční soli s organickými kyselinami.
Peptid vzorce I je analog přírodního hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon, tzv. luliberinu: předčí jej vyšší účinností na tvorbu a uvolňování luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH) s prodlouženou dobou působení. Peptid obecného vzorce I podle vynálezu je určen k synchronizaci oestru (říje) hospodářských zvířat a rovněž k diagnostickým a terapeutickým účelům v humánní medicíně,
K praktickému použití v uvedených indikacích jsou žádoucí látky účinnější, v organismu stálejSí a tedy protrahovaně působící. Strukturní obměny luliberinu sice zpravidla vedly k látkám méně účinným, nicméně se podařilo náhradou glycinu v poloze 6 aminokyselinového sledu luliberinu některými D-aminokyselinami dosáhnout zvýšení účinností. /A. Arimura a sp.: Endocrinology 95. ’ *74 (1974), J. A. Vilchez - Martinez a sp.: Biochem. Biophys. Res. Commun. 59. 1 226 (1974), DE DOS č. 2 625 843 j D. H, Coy, A. V. Schally: Aniraals of Clinical Res. ia, 139 (1978)/.
Požadavkům na vySSí aktivitu a delší působení než má přírodní hormon vyhovuje peptid s aktivitou LH/RH podle vynálezu, výše uvedeného obecného vzorce I.
Aktivita a prodloužený účinek látky podle yynálezu byly srovnávány s farmakologiokými standardy /A. Arimura a sp.: Endocrinology 22» ' '14 (1974)/. Testování hladiny LH bylo provedeno pomocí techniky RIA s ovčími protilátkami, kde jako referenční sloučenina sloužil standard amerického ústavu National Institute of Artritis, Metabolism and vDigestion Diseases - krysí LH/RP,. Statistická kontrola výsledku dosaženého pomooí t-testu byla provedena podle Studenta, popř, podle Welcha a výpočet koeficientu aktivity podle Borth a sp.: Arch. Gynac. 188. 497 (1957).
Podle výše popsaných pokusných stanovení na krysách, jimž bylo subkutánně podáno 50 ng, popřípadě 250 ng sloučeniny, byl prokázán silný účinek na uvolňování LH s maximem mezi 1 a 2 hodinou, přičemž ještě po 6 hodinách byla pozorovatelná značná aktivita Naproti tomu stejné dávce peptidů s aktivitou LH/RH podle vynálezu (50 ng, 250 ng, subkutánně) bylo dosaženo maxima účinku po 20 minutách a po 1 hodině už nebyla registrována žádná aktivita proti srovnávací skupině. Pro různé skupiny bylo vypočítáno, že poměr účinnosti standardu (LH/RH) a peptidů s aktivitou LH/RH podle vynálezu během 6 hodin od doby podání odpovídá při dávce 50 ng asi 31 násobnému zvýěení, při dávce 250 ng asi 43násobnému zvýšení.
Peptid s aktivitou LH/RH podle vynálezu lze syntetizovat známými metodami, například kondenzací na polymerních nosičích, jak bylo popsáno v NDR patentovém spise číslo 135 078 nebo v čs. AO č. 230 614.
Peptidy s aktivitou LH/RH podle vynálezu byly připraveny metodou v pevné fázi. Tripeptid ζ Glu-His-Trp byl připraven postupnou výstavbou na vhodném nosiči, odštěpem z pryskyřice a kondenzován na pryskyřici obsahující heptapeptid Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro-Gly, případně hexapeptid Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro, připravený též postupnou výstavbou na vhodném nosiči. Po odštěpení peptidů z nosiče a odštěpení chránících skupin působením kapalného fluorovodíku se získá relativně čistý produkt ve vysokém výtěžku.
Výstavba peptidů s aktivitou LH/RH probíhá na polymerních nosičích známého typu, jejichž základní skelet sestává ze sesílovaných polystyrénových uhlovodíků. Vhodnými metodami se zavádějí do polymeru aktivní centra, na nichž je navázána C-terminální chráněná aminokyselina nebo odpovídající di- nebo tripeptid, který představuje základ pro dalěí výstavbu peptidu. Jako reaktivních center se výhodně používá benzhydrylaminonebo chlormetylskupiny. Příprava peptidů s aktivitou LH/RH podle vynálezu sestává z několika dílčích stupňů.
Na benzhydrylaminovou pryskyřici se zakotví aminokyselina glycin ve vhodně chráněné formě s použitím známých kondenzačních metod, s výhodou dicyklohexylkarbodiimidové metody nebo metody symetrických anhydridů a postupně se stejnou metodou připojí vhodně chráněné aminokyseliny Pro, Arg, Leu, D-p-Et-Phe, Tyr a Ser nebo odpovídající fragmenty peptidů ve vhodně chráněné formě.
Při výstavbě zkrácené sekvence
Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro se naváže vhodně chráněný. Pro známými způsoby na chlormetylovanou pryskyřici a ostatní deriváty aminokyselin nebo odpovídající peptidové fragmenty se postupně připojí ve vhodně chráněné formě.
Tripeptid < Glu-His-Trp se vystaví na chlormetylované pryskyřici, přičemž Trp se ve vhodně chráněné formě připojí např. metodou česné soli apod. Ostatní aminokyseliny His a < Glu se postupně připojí v chráněné formě s použitím výěe uvedených kondenzačních metod. Tripeptid se uvolní z nosiče a kondenzuje s chráněným heptapeptidem, vázaným na benzhydrylaminovou pryskyřici, popřípadě s hexapeptidem, vázaným na chlormetylované pryskyřice. Peptidy s aktivitou LH/RH podle vynálezu se odětěpí z nosiče za současného odštěpení chránících skupin pomocí kapalného fluorovodíku nebo odštěpením peptidu známým způsobem, s výhodou amonolýzou a závěrečným odštěpením skupin, chránících postranní řetězce, s výhodou kapalným fluorovodíkem.
Takto získané peptidy s aktivitou LH/RH mají již obsah 70 až 80 % hmot.. Pro použití ve veterinární praxi stačí jedna čistící operace, například srážení ve formě rozpustné adiční soli s kyselinami a závěrečné uvolnění pomocí iontoměniče. Získá se tak biologicky vysoce aktivní preparát.
Pro diagnostické a terapeutické účely se pak provádí další čisticí operace, například čištění sloupcovou chromatografii.
V následujícím schématu je blíže objasněna syntéze peptidů a aktivitou LH/RH podle vynálezu:
+ Boc-His * Glu
Gly-NH- (?) + Boc-Pro + Boc-ArgdíOg) <Qlu-Hi3-Trp-(F) (Glu-His-Trp-OH
+ Boc-Leu + Boc-D-pEt-Phe + Boc-Tyr(Bzl) + Boc-Ser(Bzl)
Se r(Bzl)-Ty r(Bzl)-D-pEt-Phe-Leu-Arg(NOg)-Pro-Oly-NH-(Ť)
7. Glu-Hi s-T rp-Se r(Bzl)-Ty r(Bzl)-D-pEt-Phe-Leu-Arg(NOg) -Pro-Gly-NH-/Pj + HF
V
LH/RH analog
Aminokyseliny obsahující funkční skupinu v postranním řetězci se při syntéze vhodně chrání, zejména pomocí skupin, které lze snadno odštěpit hydrolýzou, redukcí nebo pomocí kapalného fluorovodíku, přičemž se používá skupin známých při syntéze peptidů, jako je například benzyl-, ρ-chlorbenzyl-, 2,6-dichlorbenzyl-, ρ-nitrobenzyl-, p-metoxybenzyl-, benzhydryl-, terč.butyl.-, tosyl-, dinitrofenyl- a nitroskupina.
Jako chrániči skupiny pro aminoskupiny lze použít alifatické oxykarbonylové skupiny, jako například cyklohexyloxykarbonyl-, adamantyloxykarbonyl- a především terc.butyloxykarbonylovou skupinu (Boc-), nebo karbobenzoxyskupiny substituované v aromatickém jádře (např. karbobenzoxy-, p-brom- nebo chlorkarbobenzoxy-, p-metoxykarbobenzoxyskupina), dále o-nitrofenylsulfenyl- a popřípadě substituované aralkylskupiny (např. di- nebo trifenylmetylskupiny).
K odštěpeni skupin chránících alfa-aminoskupiny v průběhu syntézy se používá přednostně kyselina trifluoroctová, kyselina trifluoroctová v dichlormetanu, chlorovodík v ledové kyselině octové nebo dioxanu. Jiná štěpící činidla a podmínky pro odštěpování specifických chránících skupin jsou popsány v publikaci E. Schroeder a K. Lubke, The Peptides I, Academie Press, '965, str. 72 až 75.
Po provedení syntézy může být peptid odštěpen z pdlymerního nosiče známým způsobem, s výhodou bromovodíljem v ledové kyselině octové, alkoholýzou, hydrazinolýzou, hydrogenolýzou, amonolýzou nebo kapalným fluorovodíkem s přídavkem anisolu nebo merkaptoetanolu.
Následující příklady provedení způsob podle vynálezu pouze dokládají, ale nikterak neomezují.
Příklad 1 g benzhydrylaminové pryskyřice (vyrobené podle I. Rivier a sp., J. Med. Chem. £6,
545 ('973), případně P. Pietta a sp., J. Org. Chem. 22» 44 ('977)) bylo kondenzováno β 5,3 g Boc-Gly v metyleňohloridu pomocí 6,2 g dicyklohexylkarbodiimidu. Obeah Gly činil
0,96 mmol/g pryskyřice. Pro postupnou výstavbu heptapeptidu byly použity následující deriváty aminokyselin! Boc-Pro, Boc-ArgíNOg), Boc-Leu, Βοο-ϋ-pEt-Phe, Boc-Tyr, Boc-Ser(Bzl)
Chráněné aminokyseliny byly kondenzovány v trojnásobném přebytku vzhledem k C-terminálnímu Gly metodou symetrických anhydridů. Postupná výstavba heptapeptidu byla provedena podle následujícího programu:
1. 3 x 80 ml metylenchloridu (po 3 minuty)
2. 3 x 80 ml dioxanu (3 minuty)
3. 1 x 80 ml 4 N roztoku kys. chlorovodíkové v dioxanu (10 minut)
4. 1 x 80 ml 4 N roztoku kys. chlorovodíkové v dioxanu (25 minut)
5. 3 x 60 ml dioxanu (3 minuty)
6. 3 x 80 ml metylenchloridu (3 minuty)
7. 3 x 80 ml směsi chloroform:metanol 2:1 (3 minuty)
8. 3 x 80 ml chloroformu (3 minuty)
9. 2 x 80 ml směsi chloroform:trietylamin 9:1 (5 minut)
10. 3 x 80 ml chloroform (3 minuty)
11. 3 x 80 ml metylenchloridu (3 minuty)
12. 1 x 80 ml symetrického anhydridu přisluSné chráněné aminokyseliny (kondenzační doba do negativního ninhydrinového testu)
13. 3 x 80 ml eměsi metanol:metylenchlorid (3 minuty)
Bylo získáno 18 g Boc-SerfBzD-D-pEt-Phe-Leu-ArgOIC^-Pro-Gly-NH-@
Příklad 2 g Boc-Trp-O- který byl připraven esterifikací chlormetylovaného polymerního nosiče (obsah Cl 7 %) s česnou solí Boe-Trp (obsah Trp 0,91 mmol Trp/g polymeru) byly kondenzovány postupně s BocrHis a Glu metodou symetrických anhydridů podle programu uvedeného v příkladu 1.
Bylo získáno 3,45 g <Glu-His-Trp-O-®. Odštěpení peptidu z pryskyřice bylo provedeno podle Sakakibary; 1 g tripeptidpolymeru byl suspendován v 15 ml fluorovodíku a 1,5 ml anisolu při 0 °C po dobu 30 minut. Po oddestilování fluorovodíku byl odparek promet éterem, rozpuštěn v 1 Sfc kyselině octové a byl převeden na acetát pomocí iontoměniče (Wofatit AD-41 v acetátovém cyklu). Lyofilizaci bylo získáno 220 mg Glu-His-Trp-OH ve formě acetétu.
Příklad 3 ζGlu-His-N2Hj (vyrobený podle Gillesen a sp., Helv. Chim. Acta £1, 60 (1970)) byl kondenzován azidovou metodou s Trp(OBzl) podle US pat. č. 3 888 838 za vzniku < Glu-His-Trp-OBzl. Produkt byl pak hydrogenován podle Sievertsson a sp.: J. Med. Chem. iž, 222 (1972) za přítomnosti katalyzátoru paladium/síran barnatý.
Příklad 4 g Ser(Bzl)-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-ArgdíOgJ-Pro-Gly-NH-® , získaného podle příkladu 1 byl kondenzován v dimetylformamidu s 2,88 mmol ζ Glu-His-Trp-OH, který byl připraven podle příkladu 2 nebo 3j jako kondenzační činidlo bylo použito 2,88 mmol dicyklohexylkarbodiimidu. Po promytí dimetylformamidem, směsí chloroform:metanol 2:1, metylenchloridem a metanolem bylo získáno 1,2 g produktu.
1,2 g dekapeptidpolymeru bylo suspendováno podle Sakakibary v 15 ml fluorovodíku a 1,5 ml anisolu (nebo merkaptometanolu) 1 hodinu při 0 °C. Po oddestilování fluorovodíku byl zbytek promyt eterem a rozpuštěn v 1% kyselině octové. Iontoměničem (tfofatit AD 41) byl produkt převeden na dekapeptidacetát a lyofilizován. Bylo získáno 334 mg analogu LH/RH uvedeného vzorce I v diacetátové monohydrátované formě.
Příklad 5
250 mg 4, Glu-Hia-Trp-Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro-Gly-NH2 bylo při čištění rozpuštěno v 10 ml vody β 0,25 ml kyseliny octová a sraženo pomocí 25 ml nasyceného roztoku kyseliny stifnové (1,3-dihydroxy-2,4,6_trinitrobenzen). Sraženina byla promyta roztokem kyseliny stifnové, rozpuštěna ve směsi acetonsvoda 1:' a převedena iontoměničem (Wofatit AD 41, v acetátové formě) na analog LH/RH v diacetétové formě. Po lyofilizaci bylo získáno 188 mg čistého produktu výše uvedeného vzorce.
příklad 6
1,0 g analogu LH/RH získaného podle příkladu 5 pro diagnostické a terapeutické účely, bylo chromatografováno gradientovou elucí s pufrem trietylamin:kyselina octová (0,01/0,4 m pH 4,5) na karboxymetylcelulose (velikost sloupce 2 χ 30 cm). Detekce byla provedena UV měřením při 278 nm a čistota byla sledována tenkovrstvou chromatografií (soustava I : chloroform : metanol ; 30% kyselina octové 60 : 45 : 20; soustava II: n-butanol : kyselina octové : voda 4:1 : 5). Produkt byl získán v diavetátové formě.
Výtěžek: 0,638 g analogu LH/RH,nnl = -60,3° -0,5 (c = 1,1, kyselina octové),
Hodnota Rj. při tenkovrstvé chromatografií: Soustava I: 0,49
Soustava II: 0,13.
Aminokyselinová analýza:
Olu-Hi s-Trp-Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro-Gly teorie: 11111 11111 nalezeno:/1,0/ 1,02 0,97 0,85 0,98 1 ,01 1,0 1,04 1,0 1,02,
Vysvětlivky ke zkratkám použitým v textu:
< Glu pyroglutamová kyselina
His histidin
Trp tryptofan
Ser serin
Tyr tyrosin
Et etyl
Phe fenylalanin
Leu leůcin
Arg arginin
Pro prolin
Gly glycin
Boc terč,butyloxykarbonyl
Bzl benzyl
HF fluorovodík
RIA radioimmunoanalýza

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon vzorce I
    4Glu-His-Trp-Ser-Tyr-D-p-Et-Phe-Leu-Arg-Pro-Gly-NHg (I) a jeho farmaceuticky použitelné adiční soli s organickými kyselinami.
CS722284A 1984-09-25 1984-09-25 Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon CS246162B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS722284A CS246162B1 (cs) 1984-09-25 1984-09-25 Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS722284A CS246162B1 (cs) 1984-09-25 1984-09-25 Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS246162B1 true CS246162B1 (cs) 1986-10-16

Family

ID=5420989

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS722284A CS246162B1 (cs) 1984-09-25 1984-09-25 Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS246162B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4481190A (en) Nonapeptide and decapeptide analogs of LHRH useful as LHRH antagonists
AU613878B2 (en) Nonapeptide and decapeptide analogs of LHRH useful as LHRH antagonists
US3972859A (en) Novel decapeptide amide analogs of leuteinizing hormone-releasing hormone
FI92326B (fi) LHRH:n nonapeptidi- ja dekapeptidianalogeja, jotka ovat käyttökelpoisia LHRH:n antagonisteina
FI91075C (fi) Menetelmä uusien terapeuttisesti käyttökelpoisten peptidien valmistamiseksi
US4690916A (en) Nona and decapeptide analogs of LHRH useful as LHRH antagonists
JP2008534628A (ja) ペプチド誘導体の製造のための方法
EP0131007A1 (en) GNRH AGONISTS.
WO1989009786A1 (en) Peptide derivatives
WO1995004540A1 (en) N-terminus modified analogs of lhrh
US4632979A (en) Therapeutic LHRH analogs
US4473555A (en) Nona- and dodecapeptides for augmenting natural killer cell activity
US4581169A (en) Nona-peptide and deca-peptide analogs of LHRH, useful as LHRH antagonists
EP0328090A2 (en) LHRH analogs
US4721775A (en) Effective peptides related to the luteinizing hormone releasing hormone from L-amino acids
Rivier et al. Synthetic luteinizing hormone releasing factor. Short chain analogs
WO1994013313A1 (en) 6-position modified decapeptide lhrh antagonists
DK164875B (da) Gonadoliberinderivater og deres farmaceutisk acceptable syreadditionssalte eller metalcomplexer, en fremgangsmaade til fremstilling heraf samt et farmaceutisk praeparat indeholdende disse
US4758552A (en) Gonadoliberin derivatives containing an aromatic aminocarboxylic acid in the 6-position, pharmaceutical and veterinary compositions containing them and process for preparing same
AU609878B2 (en) Cyclic grf-analogs
US5508383A (en) Cyclic peptide LHRH antagonists
Bernard et al. Synthesis of conjugates between luteinizing hormone releasing hormone (LH‐RH) and N‐acetyl‐muramyl‐L‐alanyl‐D‐isoglutamine (MDP) models of totally synthetic vaccines
CZ172899A3 (cs) Konformačně omezený peptidový analog LH-LR, farmaceutický přípravek obsahující tento peptid a jeho použití pro přípravu léčiva
Klauschenz et al. Tritium labeling of gonadotropin releasing hormone in its proline and histidine residues
CS246162B1 (cs) Peptid s aktivitou hormonu uvolňujícího luteinizační a folikuly stimulující hormon