CS246081B2 - Method of monosaccharides winning from bulb plants - Google Patents

Method of monosaccharides winning from bulb plants Download PDF

Info

Publication number
CS246081B2
CS246081B2 CS843699A CS369984A CS246081B2 CS 246081 B2 CS246081 B2 CS 246081B2 CS 843699 A CS843699 A CS 843699A CS 369984 A CS369984 A CS 369984A CS 246081 B2 CS246081 B2 CS 246081B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
extract
water
hydrolyzed
monosaccharides
juice
Prior art date
Application number
CS843699A
Other languages
English (en)
Other versions
CS369984A2 (en
Inventor
Keas Koerts
Theodoor R Hanssens
Original Assignee
Suiker Unie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Suiker Unie filed Critical Suiker Unie
Publication of CS369984A2 publication Critical patent/CS369984A2/cs
Publication of CS246081B2 publication Critical patent/CS246081B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C13SUGAR INDUSTRY
    • C13KSACCHARIDES OBTAINED FROM NATURAL SOURCES OR BY HYDROLYSIS OF NATURALLY OCCURRING DISACCHARIDES, OLIGOSACCHARIDES OR POLYSACCHARIDES
    • C13K11/00Fructose

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu získávání monosaoharidů z hlíznatých rostlin obsahujících polysacharidy a/nebo disacharidy pomocí ultrafiltrace.
Je známo, že z kořene čekanky (Cichorium intibusj, který obsahuje hmotnostně téměř 20 °/o uhlohydrátů, z nichž 3/4 tvoří uhlohydrát inulin, je možno získávat fruktózu. Jsou známy zejména tyto dva způsoby:
a) Cekankové kořeny se rozřežou na kousky a podrobí se extrakcí horkou vodou, aby se oddělily přítomné sacharidy. K takto získané šťávě se přidá kyselina, zejména kyselina chlorovodíková, aby se přítomné polysacharidy a oligosacharidy hydrolyzovaly na monosacharidy.
Získaná hydrolyzovaná šťáva se pak neutralizuje, přednostně oxidem vápenatým. Vytvořený fruktosan vápenatý se oddělí od . nerozpustných složek, jaki* je buničina a albuminy, filtrací. Filtrační koláč se promývá vodou, aby se zbytek fruktosanu vápenatého, který je v něm ještě přítomen, převedl do filtrátu. Z fruktiosanu vápenatého obsaženého ve filtrátu se fruktóza uvolní okyselením, například kyselinou chlorovodíkovou. Z takto získaného fruktózového sirupu se oddělí ionty, které do něj byly z větší části zavedeny během shora popsané izolace.
Nevýhodou tohoto známého způsobu je, že se 10 až 15 % přítomných uhlohydrátů, tj. glukózy ztrácí, což má za následek velké problémy s odpadovými vodami. Výhodou tohoto způsobu však je, že se při něm získává fruktózový sirup s vysokým obsahem fruktózy.
b) Čekankoivé kořeny se opět nejprve rozřežou na menší kousky a podrobí se extrakci vodou, aby se získaly přítomné sacharidy. Získaná šťáva se okyselí například kyselinou chlorovodíkovou, a neutralizuje, například oxidem vápenatým. Po fltraci a a promývání se filtrát vede přes ionex, aby se z něho odstranily ionty (které byly do filtrátu zavedeny během postupu] a pak se odbarví. Ve srovnání s postupem popsaným v odstavci a) má tento způsob výhodu v tom, že ztráty glukózy jsou velmi malé.
Jak při způsobu a], tak při způsobu b) se k hydrolýze polysacharidů a ollgosacharidů a ke srážení proteinů a pektinů ve šťávě používá okyselení kyselinou, jako kyselinou chlorovodíkovou. Šťávu nelze okyselovat za použití ionexu, poněvadž molekuly proteinů a pektinů, které jsOlu přítomny v rozpuštěném stavu ve šťávě, by se vysrážely na ionexu a ionex by z větší části ztratil svou aktivitu. I kdyby se šťáva předem filtrovala, stále by nedocházelo· k dostatečnému odstranění bílkovin a pektinů ze šťávy.
Jiná oblast cukrovarnické technologa se zabývá přípravou invertního cukru z granulovaného· cukru. Při tomto postupu se připravuje roztok granulovaného cukru ve vodě, který se hydrolyzuje kyselinou, před nostně kyselinou citrónovou nebo kyselinou octovou. Fruktosan vápenatý, který se vysráží při neutralizaci přidané kyseliny, se promyje a rozloží reakcí s kyselinou. Vzn ’ klý zředěný roztok se zkoncent-ruje a ochladí na —10 °C, při kteréžto teplotě hlavní část fruktózy a glukózy odděleně vykrystaluje.
Shora uvedený způsob získávání fruktózy z čekankových kořenů je možno podstatné zlepšit a zjednodušit tím, že se šťáva získaná při extrakci hlíznatých rostlin vodou přímo podrobí ultrafiltraci. Získaný filtrát (permeát) obsahující inulin neobsahuje ani rozměrné částice nečistot, ani pektinové a albuminové nečistoty. V důsledku toho je možno při hydrolýze inulinu okyselit produkt pomocí katexu ve vodíkovém cyklu. Teplota se během hydrolýzy zvyšuje v časovém intervalu nejvýše dvou minut na 60 až 130 °C. Po odstranění aniontů se jako výsledný produkt získá fruktózový sirup obsahující hmotnostně asi 15 % fruktózy.
Výhodou tohoto· způsobu je, že prakticky nedochází k žádným ztrátám uhlohydrátů a že získaný sirup neobsahuje žádné cizí ionty. Z ekonomického a ekologického hlediska je velmi důležité, že při tomto zpracování nedochází ' k žádnému znečišťování životního prostředí.
Podobným způsobem je možno připravovat invertní cukr přímo· z nízkokoncentiOvané šťávy a z toho důvodu je při výrobě možno vypusťitt přípravu a čištění invertního cukru, který by bylo pak nutno znovu rozpouštět ve vodě. Toho je možno dosáhnout tím, že se šťáva získaná extrakcí rozmělněných (rozstrouhaných) bulev cukrovky (a/nebo mangoldu) vodou, podrobí ultrafiltraci při teplotě alespoň 10 °C, po které se provede okyselení permeátu ionexem ve vodíkovém cyklu při teplotě alespoň 10 °C. Získá se tak přímo téměř čistý sirup invertního· cukru, který se pak může podrobit o sobě známé krystalizací.
Oba dva shora uvedené způsoby se provádějí prakticky stejně a lze tedy způsob podle vynálezu souhrnně charakterizovat takto. Předmětem vynálezu je způsob získávání monosacharidů z hlíznatých rostlin obsahujících polysacharidy a/nebo ollgosacharidy, při kterém se hlízy hlíznatých rostlin rozmělní krouháním, rozmělněný materiál se extrahuje vodou, extrakt se demineralizuje a sacharidy v něm obsažené se hydrolyzují, který se vyznačuje tím, že se extrakce rozmělněného materiálu provádí po dobu do jedné hodiny vodou o teplotě 0 až 18 °C, získaný extrakt se ultrafiltraci zbaví koloídů a po demineralizaci se sacharidy v něm obsažené hydrolyzují vedením extraktu přes katex ve vodíkovém cyklu nebo okyselením extraktu kyselinou na pH 1,95 až 2,10.
Přednostně se od nakrouhané hmoty nejprve oddělí většina přítomné kapaliny a б
рак se teprve provádí extrakce vodou o teplotě do 18 °C.
Doba extrakce je například do jedné hodiny.
Přednostně se extrakce provádí vodou o teplotě dioi 10 °C.
Je dále velmi důležité, aby množství vody použité na extrakci bylo takové, aby se získal roztok obsahující hmotnostně 14 až 20 % polysacharidů a oligosacharidů.
Sodné a draselné soli, které se dostávají do extraktu, se z něj odstraňují vedením přes ionex.
Hlízy rostlin je třeba při způsobu podle vynálezu nejprve rozstrouhat, aby se rozrušily jejich buňky a mohly se z nich získávat sacharidy snáze.
Po rozstrouhání se od sebe co nejlépe oddělí šťáva a rízková drť. Vhodnými separačními metodami jsou zejména:
a) použití odstředivých sít v otočném koši, na kterých je možno buněčnou štávu vymýt·,
b) pioužití vakuových pásových filtrů a
c) použití spirálových dekantačních nádob.
Přednostně se však používá lisů integrovaných s pásovým filtrem. Nastrouhanou hmotu je možno' lisovat velmi snadno, takže ztráty sacharidů lze výrazně omezit.
Kromě již zmíněných hlíznatých rostlin je mcžno způsobem podle vynálezu zpracovávat také jiné hlízovité rostliny, jako Heliantus tuberosis, topinambury a Jeruzalémské ar ty боку.
Příklad
100 kg praných čekankových kořenů o sušině 20 až 25 % hmotnostních se rozstreuhá pomocí krouhacího zařízení obvykle používaného ve škrobárenském průmyslu pro zpracování brambor. Takto získaný rozstrouhaný produkt [řízková drť) se promývá vodou o teplotě 18 °C kontinuálním několikastupňovým promývacím postupem, probíhajícím protiproudně, a pak se od sebe oddělí kapalina a vytoužené řízky. Tato operace se provádí v dekantační nádobě s pevným dnem a vnitřnní spirálou. Při způsobu se používá tří dekantačních nádob zařazených dO' série. Ze třetí dekantační nádoby odcházejí vytoužené řízky zbavené cukru, které mají po odstředění sušinu 20 % hmotnostních. Do třetí dekantační nádoby se uvádějí zčásti odcukerněné řízky [sušina 10 % hmotnostních) z druhé dekantační nádoby, které se mísí s čistou vodou o teplotě 10 °C. Množství vody je mimmální, poněvadž se používá protiproudného principu.
110 kg buněčné šťávy, obsahující 15,9 kg uhlohydrátů, zejména inulinu, se podrobí ultrafiltraci za účelem odstranění makromolekul s molekulovou hmotnostní alespoň 20 000 daltonů, jako jsou pryskyřice a proteiny. Aby se snížily ztráty uhlohydrátů, používá se na diafiltraci 2,2 kg vody. Retentát (5 až 6% hmotnostních sušiny) obsahuje nežádoucí nečistoty, které by narušovaly demineralizaci, poněvadž by na ionexu tvořily sraženinu.
Permeát obsahuje 15,7 kg uhlohydrátů, z nichž je jen velmi malý podíl tvořen monosacharidy. Proud permeátu se vede přes katexovou pryskyřici (IR—210) ve vodíkovém cyklu, za účelem hydrolýzy přítomného' inulinu. Kovové ionty obsažené ve šťávě se vymění za H+ ionty pryskyřice takže kyselost silně vzroste.
Hodnota pH leží v rozmezí od 2.1 do 1,95.
Teplota při hydrolýze je 70 °C.
Po době setrvání 30 minut při této teplotě a kyselosti proběhne hydrolýza z 50 %; po 90 minutách proběhne hydrolýza více než z 95 %.
Pak se hydrolyzovaný produkt zbaví aniiomtů pomocí anexové pryskyřice. Tím se nastaví pH na hodnotu ležící v neutrální oblasti.
Plně deminerallzovaná šťáva se úplně odbarví aktivním uhlím, které neobsahuje vápník. Velmi čistá šťáva se zkoncentruje na sirup obsahující 12,1 kg fruktózy a 1,4 kilogramu glukózy.
V předcházejícím popisu i v následující definici předmětu vynálezu se pod pojmem „oligosacharidy“ rozumějí i disacharidy.

Claims (3)

1. Způsob získávání monosacharidů z hlíznatých rostlin obsahujících polysacharidy a/nebo oligosacharidy, při kterém se hlízy hlíznatých rostlin rozmělní krouháním, rozmělněný materiál se extrahuje vodou, extrakt se demineralizuje a sacharidy v něm obsažené se hydrolyzují, vyznačující se tím, že se extrakce rozmělněného materiálu provádí po dobu do jedné hodiny vodou o teplotě 0 až 18 °C, získaný extrakt se ultrafiltraci zbaví koloidů a po demineralizaci se sacharidy v něm obsažené hydroly zují vedením extraktu přes katex ve vodíkovém cyklu nebo okyselením extraktu kyselinou na pH 1,95 až 2,10.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se hydrolyzuje ultrafiltruvaný extrakt kořenů če kanky vedením přes katex při teplotě 60 až 130 °C po dobu do dvou minut.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se ultrafiltrovaný extrakt získaný z mangoldu a/nebo· cukrovky nechá vykrystatovat.
CS843699A 1983-05-19 1984-05-18 Method of monosaccharides winning from bulb plants CS246081B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8301787A NL8301787A (nl) 1983-05-19 1983-05-19 Werkwijze voor het winnen van monosacchariden uit poly-, oligo- en disacchariden bevattende knolgewassen, onder toepassing van ultrafiltratie.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS369984A2 CS369984A2 (en) 1985-12-16
CS246081B2 true CS246081B2 (en) 1986-10-16

Family

ID=19841884

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS843699A CS246081B2 (en) 1983-05-19 1984-05-18 Method of monosaccharides winning from bulb plants

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4702839A (cs)
EP (1) EP0126513B1 (cs)
JP (1) JPS59224700A (cs)
AT (1) ATE24021T1 (cs)
CS (1) CS246081B2 (cs)
DE (1) DE3461547D1 (cs)
NL (1) NL8301787A (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2618161B1 (fr) * 1987-07-17 1991-06-14 Roquette Freres Procede de preparation de sirops de fructose a partir de matieres premieres vegetales contenant de l'inuline.
JPH06244523A (ja) * 1993-02-15 1994-09-02 Kenwood Corp フィルタの実装構造
US5800624A (en) * 1996-10-22 1998-09-01 University Of Notre Dame Membrane process for separating carbohydrates
US6440222B1 (en) * 2000-07-18 2002-08-27 Tate & Lyle Industries, Limited Sugar beet membrane filtration process
US6406547B1 (en) 2000-07-18 2002-06-18 Tate & Lyle Industries, Limited Sugar beet membrane filtration process
US6387186B1 (en) 1999-08-19 2002-05-14 Tate & Lyle, Inc. Process for production of purified beet juice for sugar manufacture
US6375751B2 (en) 1999-08-19 2002-04-23 Tate & Lyle, Inc. Process for production of purified cane juice for sugar manufacture
US6174378B1 (en) 1999-08-19 2001-01-16 Tate Life Industries, Limited Process for production of extra low color cane sugar
US6406548B1 (en) 2000-07-18 2002-06-18 Tate & Lyle Industries, Limited Sugar cane membrane filtration process
US6355110B1 (en) 1999-11-17 2002-03-12 Tate & Lyle Industries, Limited Process for purification of low grade sugar syrups using nanofiltration
FR2806627B1 (fr) 2000-03-22 2002-09-06 Medicaler Procede d'extraction par un solvant de composes actifs de la chicoree

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4083732A (en) * 1965-01-11 1978-04-11 Paley Lewis A Sugar juice treatment
GB1361674A (en) * 1971-04-23 1974-07-30 Danske Sukkerfab Process for the purification and clarification of sugar juices
US3799806A (en) * 1972-04-20 1974-03-26 Danske Sukkerfab Process for the purification and clarification of sugar juices,involving ultrafiltration

Also Published As

Publication number Publication date
NL8301787A (nl) 1984-12-17
US4702839A (en) 1987-10-27
EP0126513A1 (en) 1984-11-28
ATE24021T1 (de) 1986-12-15
CS369984A2 (en) 1985-12-16
DE3461547D1 (en) 1987-01-15
EP0126513B1 (en) 1986-12-03
JPS59224700A (ja) 1984-12-17
JPS6147520B2 (cs) 1986-10-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU579094B2 (en) Improved organosolv process for hydrolytic decomposition of lignocellulosic and starch materials
KR101411273B1 (ko) 펙틴의 추출을 위한 방법
CS246081B2 (en) Method of monosaccharides winning from bulb plants
JP4148609B2 (ja) キシロース及びキシロオリゴ糖の製造方法
JP2021531788A (ja) 熱湯前加水分解物中のリグニンを除去しキシロオリゴ糖を調製する方法、調製されたキシロオリゴ糖及びその用途
Puchkova et al. About the universal technology of processing jerusalem artichoke and chicory for inulin
CS195253B2 (en) Method of preparing pure starch hydrolysate from starch containing cereals
GB2408262A (en) Preparation of L-arabinose from sugar beet
EP0126512B1 (en) Process for the recovery of disaccharides from disaccharides containing tuberous plants by means of an extraction with unwarmed water
US4138272A (en) Process for the obtention of fructose and fructose-rich syrups from xerophyte plants
US5160756A (en) Extraction of products from almond fruit
US20090281305A1 (en) Purification method and production method for cellobiose
CA1193252A (en) Solubilisation and hydrolysis of cellulose
US2008999A (en) Method of producing pectin preparations
RU2224026C1 (ru) Способ производства фруктозо-глюкозного сиропа
US1808737A (en) Method of producing citrus fruit products
US207271A (en) Improvement in processes of treating beet-roots for the manufacture of sugair
EP3606932B1 (en) Industrial-scale d-mannose extraction from d-mannose bisulfite adducts
RU2740098C1 (ru) Способ гидролиза гемицеллюлоз растительных материалов для получения ксилозных растворов
PL142329B1 (en) Process for preparing monosaccharides from bulbous plants,containing poly-,oligo- and/or disaccharides
US820806A (en) Food extract from cornstalks.
RU2039832C1 (ru) Способ производства фруктозного сиропа из топинамбура
RU2016904C1 (ru) Способ получения фруктозосодержащего продукта
EP3356563B1 (en) Methods of enriching arabinose fractions
HU192127B (en) Method for producing syrup opulent in fructose from juice of jerusalem artichoke tuber