CS244346B1 - Separating device - Google Patents

Separating device Download PDF

Info

Publication number
CS244346B1
CS244346B1 CS8547A CS4785A CS244346B1 CS 244346 B1 CS244346 B1 CS 244346B1 CS 8547 A CS8547 A CS 8547A CS 4785 A CS4785 A CS 4785A CS 244346 B1 CS244346 B1 CS 244346B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tank
conical
vane
vortex chamber
coaxially
Prior art date
Application number
CS8547A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Other versions
CS4785A1 (en
Inventor
Miroslav Zajdlik
Original Assignee
Miroslav Zajdlik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Zajdlik filed Critical Miroslav Zajdlik
Priority to CS8547A priority Critical patent/CS244346B1/cs
Publication of CS4785A1 publication Critical patent/CS4785A1/cs
Publication of CS244346B1 publication Critical patent/CS244346B1/cs

Links

Landscapes

  • Cyclones (AREA)

Description

244346
Vynález sa týká odlučovacieho zariadeniavhodného na odlučovanie zmesí kvapalín oroznej hustotě obsahujúcich případné ne-čistoty.
Na odlučovanie zmesi kvapalín a tuhýchčastíc o roznej hustotě, například dispergo-vaných častíc ropných látok (olej, nafta apodobné) z odpadovej vody, ktorá obsahujeaj častíce piesku a iných tuhých nečistot,sa využívajú rožne typy gravitačných, ale-bo vírových odlučovačov. Přednostou víro-vých odlučovačov v porovnaní s gravitačný-mi odlučovačmi sú ich menšie rozměry prepožadovaný výkon, lebo účinok odstredivejsily vo vírových odlučovačoch je mnohoná-sobné vyšší, ako účinok gravitačnej sily vgravitačných odlučovačoch. Nevýhodou do-posial' používaných hydrocyklónov na víro-vé oddetovanie zmesi rožne hustých teku-tin a tuhých častíc je vysoký stupeň turbu-lencie vírového prúdenia, čo zabraňuje ú-činnému zhlukovaniu malých častíc olejado vačších celkov.
Vysoká turbulencia prúdenia v hydrocyk-lóne sa vytvoří v dosledku vysokých obvo-dových rýchlostí a hlavně vytvořením dvochvírov, ktoré sa pohybujú navzájom proti se-be — vzostupný vír, ktorý unáša kvapalinua tuhé častíce o menšej hustotě smerom na-hor v okolí osi nádrže, a zostupný vír, kto-rý unáša specificky ťažšiu kvapalinu a tuhéčástice smerom nadol po vnútornom obvodevalcovej, alebo kužeíovej steny nádrže. Čás-tice oleja, alebo inej špecificky l'ahkej kva-paliny, ktoré sú rozptýlené v hustejšej kva-paline, sa vplyvom turbulencie navzájomprudko miešajú, menia svoj povodně gulovi-tý tvar a roztrhávajú sa na částice s pod-statné mešími rozmermi. Vytvoří sa tak e-mulzia dvoch, alebo viacerých kvapalín, kto-ré sa už velmi ťažko dajú oddělit mechanic-kým sposobom na principe ich rozdielnejhustoty. Značnou nevýhodou hydrocyklónuje aj jeho velká tlaková strata a tiež jehorýchle opotrebenie erozívnym účinkom zme-si kvapalín a tuhých častíc, ktoré sa pohy-bujú vysokými rýchlosťami po obvode vnú-torných stien valcovej a kužeíovej nádrže.
Nevýhody popísaných zariadení do znač-nej miery odstraňuje odlučovacie zariade-nie vhodné na odlučovanie zmesí kvapalíno roznej hustotě, obsahujúcich připadne pev-né nečistoty, pozostávajúce z gravitačnejnádrže, vírovej komory a lamelovej nádrže,podlá vynálezu.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že nadne gravitačnej nádrže je súose umiestne-ná vírová komora, ktorá má v dolnej častisúose umiestnenú kuželovú vložku a je opa-třená výtokovým otvorom. Nad horným o-krajom vírovej komory je súose umiestne-ná lamelová nádrž s kuželovým dnom a ku-želovým krytom. Kuželové dno a kuželovýkryt majú súose umiestnené otvory. Pod ku-želovým krytom sú v lamelovej nádrži sú-ose umiestnené lamelové vložky, v středektorých sú súose vytvořené otvory s prieme- rom postupné sa zvačšujúcim v smere zdo-la nahor. Pod kuželovým dnom lamelovejnádrže je na vírovú komoru tangenciálněpřipojené přívodně potrubie s vtokovým ob-lúkom. Gravitačná nádrž je v dolnej častiopatřená vypúšťacím uzáverom a vypúšťa-cím potrubím, v hornej časti priepadovýmzberačom s odvádzacím potrubím oddelova-nej kvapaliny s nižšou hustotou a po straněodvodom oddelovanej kvapaliny s vyššouhustotou. Na kuželovom kryte lamelovej ná-drže je připadne súose umiestnený prevzduš-ňovací kruh, na ktorom sú rozmiestnené pre-vzdušňovacie hlavice, a na prevzdušňovacíkruh je napojené potrubie stlačeného vzdu-chu.
Je výhodné, ak odvod oddelovanej kvapa-liny s vyššou hustotou tvoří tangenciálně,alebo radiálně napojený výtokový oblúk, naktorý je připojené výtokové potrubie nate-čené do zvislej polohy a ukončené v hornejčasti výtokovým kuželom umiestneným v ná-době s odvádzacím potrubím. Je tiež výhod-né, ak dno gravitačnej nádrže je šikmé. Výhodou odlučovacieho zariadenia podlávynálezu je lepšie využitie odlučovaciehopriestoru a vyššia účinnost odlučovania zme-si rožne hustých tekutin a tuhých častíc vy-užitím odstředivých sil v odlučovacom prie-store s lamelovými vložkami. Ďalšou výho-dou odlučovacieho zariadenia podlá vyná-lezu je zvýšenie jeho účinnosti usměrněnímvírového prúdenia v lamelovej nádrži tak,že vírový pohyb kvapaliny o menšej husto-tě má rovnaký směr zdola nahor, ako víro-vý pohyb kvapaliny o váčšej hustotě. Takým-to usměrněním vírových pohybov odlučova-ných kvapalín sa podstatné zníži turbulen-cia v odlučovacom priestore. Ďalšie význam-né zníženie turbulencie a tým i zvýšenie ú-činnosti v odlučovacom zariadení podlá vy-nálezu sa dosiahne umiestnením vírovej ko-mory a lamelovej nádrže súose do samostat-nej gravitačnej nádrže. Je to výhodná kom-binácia gravitačného a vírového odlučova-če v kompaktnom konštrukčnom celku.
Predmet vynálezu ilustruje ale neobme-dzuje příklad prevedenia zariadenia podlávynálezu znázorněný na pripojenom výkre-se.
Odlučovacie zariadenie pozostáva z gravi-tačnej nádrže 1, vírovej komory 13 a lame-lovej nádrže 10. Na šikmom dne 2 gravitač-nej nádrže 1 je súose umiestnená vírová ko-mora 13, ktorá má v dolnej časti na podpě-ře 5 súose umiestnenú kuželovú vložku 4.Na spodnom okraji vírovej komory 13 je u-miestnený výtokový otvor 16. Nad hornýmokrajom vírovej komory 13 je súose umiest-nená lamelová nádrž 10 s kuželovým dnom12 a kuželovým krytom 11. Kuželové dno 12a kuželový kryt 11 majú súose vytvořené ot-vory o rovnakom priemere. Pod kuželovýmkrytom 11 sú v lamelovej nádrži 10 na zá-věsných tyčiach 18 súose umiestnené kuže-lové lamelové vložky 17, v střede ktorých 6 .2 4 4 34 6
S sú súose vytvořené otvory s priemerom po-stupné sa zvačšujúcim v smere zdola nahor.Závěsné tyče 18 sú uehytené na kužeíovomkryte 11 maticemi 20 a v dolně] časti sú opa-třené záchytkami 18. Pod kuželovým dnom12 lamelovej nádrže 10 je na vírová komo-ru 13 tangenciálně připojené přívodně po-trubie 22 s vtokovým oblúkom 21. Gravitač-ně nádrž 1 je v dolnej časti opatřená vypúš-ťacím uzáverom 8 a vypúšťacím potrubím Sa v hornej časti priepadovým zberačom 30v tvare lievika s odvádzacím potrubím 31oddelovanej kvapaliny s nižšou hustotou apo straně odvodom 23 oddelovanej kvapali-ny s vyššou hustotou. Odvod 23 má tvar tan-genciálně, alebo radiálně napojeného výto-kového oblúka, na ktorý je připojené výto-kové potrubie 24 natočené do zvislej polo-hy a ukončené v hornej časti výtokovým ku-želom 23 umiestneným v nádobě 26 kruho-vého tvaru, na ktorú je nad kruhovým dnom27 napojené odvádzacie potrubie 28.
Zmes kvapalín a tuhých častíc o roznejhustotě, například voda s dispergovanýmičasticami ropných látok (oleja, nafty a po-dobné] a s tuhými časticami (piesok, aleboiné tuhé částice] sa privádza prívodným po-trubím 22 cez vtokový oblúk 21 v tangen-ciálnom smere do hornej časti vírovej ko-mory 13 pod kuželové dno 12 lamelovej ná-drže 10. Vplyvom odstředivých sil rotačné-ho pohybu vo vírovej komoře 13 sa z vodyoddelia ťažšie tuhé častíce piesku aleboiných nečistůt a presúvajú sa spirálovýmpohybom smerom nadol po obvode vnútor-nej steny vírovej komory 13 a v jej dolnejčasti prepadajú medzikruhovou štrbinou poobvode kužělovej vložky 4 na dno 2. Ťaž-šie tuhé i tekuté častíce prechádzajú z dol-nej časti priestoru pod kuželovou vložkou4 výtokovým otvorom 16 do spodnej častigravitačnej nádrže 1, kde po šikmom dne 2sa presúvajú smerom k vypúšťaciemu ná-trubku 7. Po otvorení vypúšťacieho uzávěru8 sa ťažšie tuhé i tekuté částice odvádzajúz gravitačnej nádrže 1 vypúšťacím potru-bím 8.
Voda (alebo iná kvapalina] s lahšími čas-ticami oleja (alebo s inými lahšími častica-mi] po odlúčení ťažších nečistot prúdi ro-tačným spirálovým pohybom cez kruhovýotvor v kužeíovom dne 12 do priestoru la-melovej nádrže 10. V tomto priestore sa čás-tice vody a oleja postupné dostávajú na vač-šie priemery spirálového pohybu a v dósled-ku toho sa znižujú ich rýchlosti a turbulen-cia. Dochádza tu k postupnému přechoduz turbulentného režimu prúdenia na režimlaminárneho prúdenia. Účinnost odlučova-nia olejových častíc z vody sa zvýši vply-vom kuželových lamelových vložiek 17. Vpriestoroch pod kuželovými lamelami sa ma- lé částice oleja zhlukujú do váčších celkov,ktoré sú už schopné podstatné vačšou vzo-stupnou rýchlosťou vyplávať na povrch vod-nej hladiny v gravitačnej nádrži 1. V prie-store lamelovej nádrže 10 sa vytvoří lami-nárne rotačně prúdenie, ktoré umožní účin-né odlúčenie aj velmi malých vo vodě roz-ptýlených čiastočiek oleja. Odlúčená vodaako specificky ťažšia kvapalina vplyvom od-středivých sil prúdi smerom k valcovej ste-ne lamelovej nádrže 10 a odlúčený olej ainé lahšie částice sa zhromažďujú v priesto-re okolo jej zvislej osi. V hornej časti la-melovej nádrže 10 prúdi voda s odlúčený-mi časticami oleja otvorom umiestnenýmsúose na kužeíovom kryte 11 lamelovej ná-drže 10 do hornej časti priestoru gravitač-nej nádrže 1. Častíce odlúčeného oleja, res-pektive i iné lahšie častíce sa v tomto prie-store vyplavia nad hladinu vody, kde po-stupné vytvoria súvislú vrstvu. Voda zbave-ná íahších častíc oleja prúdi rotačným spi-rálovým pohybom nad kuželovým krytom 11lamelovej nádrže 10 smerom k obvodu ste-ny gravitačnej nádrže 1. Přečištěná voda saodvádza z gravitačnej nádrže 1 odvodom 23,ktorý má tvar tangenciálně, alebo radiálněnapojeného výtokového oblúka. Z odvodu 23sa přečištěná voda odvádza výtokovým po-trubím 24 natočeným do zvislej polohy. Zhornej časti výtokového potrubia 24 sa vo-da odvádza cez kruhovú priepadovú hranuvýtokového kužela 25 do súose umiestnenejnádoby 26, z ktorej odtéká odvádzacím po-trubím 28. Olej odlúčený v súvislej vrstvěnad hladinou vody sa odvádza z gravitač-nej nádrže 1 priepadovým zberačom 30 doodvádzacieho potrubia 31 oddelovanej kva-paliny s nižšou hustotou, ktoré je vyvedenéz gravitačnej nádrže 1 odtokovým potrubím32 s uzáverom 33 odtoku 34 oleja.
Vhodným nastavením výškového rozdielumedzi kruhovými priepadovými hranamipriepadového zberača 30 a výtokového ku-žela 23 sa zabezpečí samočinný odtok odlú-čeného oleja a prečistenej vody z gravitač-nej nádrže 1.
Flotačný účinok vyplavovania častíc ole-ja nad kuželovým krytom 11 lamelovej ná-drže 10 v gravitačnej nádrži 1 sa zvýši prú-dom bubliniek stlačeného vzduchu, aleboiného plynu (například kysličníka uhličité-ho], alebo prúdom vodnéj páry z prevzduš-ňovacích hlavic 35, ktoré sú rozmiestnenérovnoměrně po obvode prevzdušňovaciehokruhu 36, do ktorého sa privádza stlačenývzduch, alebo iný plyn, alebo vodná parapotrubím 37 stlačeného vzduchu. Před prvým použitím třeba gravitačnú ná-drž 1 s vírovou komorou 13 a lamelovounádržou 10 naplnit čistou vodou (alebo inouodlučovanou kvapalinou).

Claims (4)

  1. 7 8 ,244346 PREDMET
    1. Odlučovacie zariadenie, vhodné na od-lučovanie zmesí kvapalín o roznej hustotě,obsahujúcich aj tuhé nečistoty, pozostáva-júce z gravitačnej nádrže, vírovej komorya lamelovej nádrže, vyznačené tým, že nadne [2] gravitačnej nádrže (1) je súose u-miestnená vírová komora (13 ), ktorá má vdolnej časti súose umiestnenú kuželová vlož-ku (4) a je opatřená výtokovým otvorom(16) a nad horným okrajom vírovej komo-ry (13J je súose umiestnená lamelová nádrž (10) s kuželovým dnom (12) a kuželovýmkrytom (11), pričom kuželové dno (12) akuželový kryt (11) majú súose vytvořenéotvory a pod kuželovým krytom (11) sú vlamelovej nádrži (10) súose umiestnené la-melové vložky (17), v střede ktorých sú sú-ose vytvořené otvory s priemerom postup-né sa zváčšujúcim v smere zdola nahor, pri-čom ďalej pod kuželovým dnom (12) lame-lovej nádrže (10) je na vírovú komoru (13)tangenciálně připojené přívodně potrubie(22) s vtokovým oblúkom (21) a gravitač-ně nádrž (1) je v dolnej časti opatřená vy-púštacím uzáverom (8) a vypúšťacím po- VYNÁ1EZU trubím (9), v hornej časti priepadovým zbe-račom (30) s odvádzacím potrubím (31) od-delovanej kvapaliny s nižšou hustotou a postraně odvodom (23) oddělovanéj kvapali-ny s vyššou hustotou.
  2. 2. Odlučovacie zariadenie podlá bodu 1,vyznačujúce sa tým, že na kuželovom kry-te (11) lamelovej nádrže (10) je súose u-miestnený prevzdušňovací kruh (36), na kto-rom sú po obvode rozmiestnené prevzduš-ňovacie hlavice (35), a na prevzdušňovacíkruh (36) je napojené potrubie (37) stla-čeného vzduchu.
  3. 3. Odlučovacie zariadenie podlá bodu 1alebo 2, vyznačené tým, že odvod (23) od-delovanej kvapaliny s vyššou hustotou mátvar tangenciálně, alebo radiálně napojené-ho výtokového oblúka, na ktorý je připoje-né výtokové potrubie (24) natočené do zvíš··lej polohy a ukončené v hornej časti výto-kovým kuželom (25) umiestneným v nádo-bě (26) s odvádzacím potrubím (28).
  4. 4. Odlučovacie zariadenie podlá bodu 1,vyznačené tým, že dno (2) gravitačnej ná-drže (1) je šikmé. 1 list výkresov
CS8547A 1985-01-02 1985-01-02 Separating device CS244346B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS8547A CS244346B1 (en) 1985-01-02 1985-01-02 Separating device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS8547A CS244346B1 (en) 1985-01-02 1985-01-02 Separating device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS4785A1 CS4785A1 (en) 1985-09-17
CS244346B1 true CS244346B1 (en) 1986-07-17

Family

ID=5331978

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS8547A CS244346B1 (en) 1985-01-02 1985-01-02 Separating device

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS244346B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS4785A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2687349C (en) Induced vortex particle separator
CA2705127C (en) Revolution vortex tube gas/liquids separator
US4857197A (en) Liquid separator with tangential drive fluid introduction
US4756729A (en) Apparatus for separating dust from gases
US2672215A (en) Cyclone separator for separating solid particles from gases
KR890000527B1 (ko) 유체 분리방법 및 사이클론 분리기
US5073266A (en) Apparatus for separating commingling heavier and lighter immiscible
US4842145A (en) Arrangement of multiple fluid cyclones
US5080792A (en) Apparatus and method for separating fluids
KR940703717A (ko) 습윤입자 분리용 장치 및 방법(apparatus and method for separation of wet particles)
US3636682A (en) Cyclone separator
JP4359975B2 (ja) 固体分離装置
KR101137102B1 (ko) 싸이클론 분리기
KR100715286B1 (ko) 필터가 부착된 와류형 분리기
JPH0748791A (ja) 浮選装置
KR200300516Y1 (ko) 우수용 와류형 분리기
CN113336290B (zh) 一种多级流场嵌合式微旋流气浮装置
US4976875A (en) Method of and apparatus for separating a medium in different components by means of gravity
CZ285066B6 (cs) Způsob a zařízení k oddělování alespoň jedné látky z kapalného nebo plynného média
CS244346B1 (en) Separating device
US3024909A (en) Vortical type grit separator
RU66972U1 (ru) Сепаратор газовый вихревого типа
RU2635159C1 (ru) Сепаратор газовый вихревого типа
JPS6327064B2 (cs)
CN113560029B (zh) 用于从微粒悬浮体中分离颗粒的设备和方法