Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Zařízení pro dálkovou kalibraci a diagnózu systému měření průtoků tekutiny v. rozvodném potrubí

Abstract

Zařízení umožňující dálkovou kalibraci a diagnózu systému měření průtoků tekutiny v rozvodném potrubí bez demontáže jednotlivých průtokoměrů sestává z měřiče průtoku na vstupu do rozvodné soustavy, kontrolních bloků umístěných ve věech měřených úsecích rozvodného potrubí a nentrálního počítače. Kontrolní bloky mají dva paralelní úseky potrubí, jeden výstup k místnímu odběru tekutiny :· jeden výstup k dalším měřeným úsekům rozvodného potrubí. Vnitřní potrubí každého bloku je uspořádáno tak, že jeden úsek je stéle propojen přes průtokoměr s potrubním uzlem a odtud přes uzávěr s výstupem k místnímu odběru tekutiny a jednak spojovací trubkou přes první vstup dvoupolohového trojcestného ventilu s jeho výstupem. Druhý úsek potrubí je propojen přes druhý vstup dvoupolohového trojcestného ventilu s jeho výstupem a centrální počítač je dálkově spojen s vysílači hodnot, udávaných jednotlivými průtokoměry. Zařízení umožňuje sériové propojení věech kontrolních bloků a současnou kontrolu hodnot udávaných při stejném průtoku jednotlivými průtokoměry, príp. i porovnání s etonolem.

Landscapes

Show more

CS242941B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Vaclav Hruba
Vladimir Valenta

Worldwide applications
1984 CS

Application CS842073A events

Description

Vynález se týká zařízení pro dálkovou kalibraci a diagnózu systínu měření průtoků tekutiny v rozvodném potrubí bez demontáže měřidel a jejich provozní polohy.
Přesnost měřidel průtoků zapojených v různých rozvětvených potrubních systémech, např. při rozvodu teplé užitkové vody v bytech, centrálním vytápění, rozvodu zemního plynu, v naftovodech, v rozvodu médií v chemickém průmyslu, je zpravidla nutné po určité době metrologicky kontrolovat, příp. i legálně ověřovat.
Obvykle se průtokové měřidlo vymontuje a ve zvláštní laboratoři nebo na speciální měřicí trati se provede jeho kontrola, což je náročné z hlediska investic potřebných . na vybudování měřicích středisek, potřeby pohotových náhradních měřidel a nákladů na jejich častou demontáž.
Lze také kontrolovat jednotlivá měřidla postupným zapojováním etalonu průtoku do vybraných větví rozvodné sítě, což však neumožňuje kontrolovat více měřidel najednou.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro dálkovou kalibraci a diagnózu systému měřeni průtoků tekutiny v rozvodném potrubí, které sestává z měřiče průtoku na vstupu do rozvodné soustavy, kontrolních bloků, umístěných ve věech měřených úsecích rozvodného potrubí, a centrálního počítače a jehož podstata spočívá v tom, že každý z kontrolních bloků má dva paralelní úseky potrubí, jeden výstup k místnímu odběru tekutiny a druhý výstup k dalším měřeným úsekům rozvodného potrubí.
Vnitřní potrubí každého bloku je uspořádáno tak, že první úsek potrubí je propojen přes průtokoměr s potrubním uzlem a odtud Jednak přes uzávěr s výstupem k místnímu odběru tekutiny a jednak spojovací trubkou přes první vstup dvoupolohového trojcestného ventilu s jeho výstipem.
Druhý úsek potrubí Je propojen přes druhý vstup dvoupolohového trojcestného ventilu s výtupem k dalším měřeným úsekům rozvodného potrubí. Centrální počítač je dálkově spojen s vysílači hodnot udávaných jednotlivými průtokoměry.
Pomocí uzavíracích orgánů, jako je ventil, šupátko nebo kohout, se několik měřidel v určitém úseku potrubí přechodně na dobu kontroly sériově propojí a všechny paralelní obtoky těchto měřidel se uzavřou a’v určitých stejných okamžicích nebo časových intervalech se pak údaje kontrolovaných měřidel průtoku vzájemně porovnají.
Je výhodné zařadit do série kontrolovaných též etalon průtoku, který umožní jejich legální metrologické ověření. Jednotlivé údaje měřidel se sdělují dálkově a vyhodnocují v centrálním počítači, který může též centrálně automaticky účtovat dílčí odběry tekutiny ze společné rozvodné sítě.
Příklad zařízení podle vynálezu je znázorněn na výkresech, kde na obr. 1 je schéma jed· noho kontrolního boloku a na obr. 2 je schéma rozvodu t®Lé užitkové vody do jednotlivých pater obytného domu.
Na obr. 1 kontrolní blok sestává z měřidla průtoku χ a z uzavíracích ventilů 2» 2> JL vzájemně propojených tak, že přívodní úsek 11 potrubí přivádí tekutinu do vstupního uzlu 2, z kterého vychází první úsek 13 potrubí s měřidlem X a druhý úsek X£ potrubí s ventilem 2_, přičemž oba tyto úseky jsou na svých výstupních uzlech 6 a 2 propojeny spojovacím úsekem 15 potrubí s ventilem A· Z výstupního uzlu 2 pokračuje výstupní potrubí χ£ a na výstupní uzel 2 napojen úsek 17 dílčího odběru tekutiny.
Na obr. 2 sestává každý kontrolní blok z měřidla X průtoku, trojcestného ventilu £1, který nahrazuje ventily £ a A z obr. 1, a uzavíracích ventilů 2 a 21· Trojcestný ventil £1 má dva vzájemně se vylučující vstupy úseků a 15 potrubí.
Ventil 2 je přímo součástí kontrolního bloku, kdežto ventil 31 je uzavíracím ventilem odběru teplé vody přístpným pro uživatle z obytného prostoru. Každý kontrolní blok tvoří samostatnou jednotku uzavřenou ve skříni 21, která je pro uživatele nepřístupná.
Na vstupu do celé potrubní soustavy je celkový uzavírací ventil 22, měřidlo 22 celkového průtoku a na paralelní vstupní větvi 18 etalon 22 průtoku s uzavíracími ventily 22·
Pro případ metrologické kontroly se průtok kapaliny paralelní větví 18 uskutečňuje otevřením ventilů 23 a uzavřením ventilu a na přívodní větvi.
<
Na výstupu lze celou soustavu uzavřít ventilem 34 za účelem provádění zkoušky těsnosti, která se pak kontroluje manometrem 35 na vstupu do soustavy. Během metrologické kontroly měřidel proudí kapalina vstupní větví 18. přívodní větví ££ přes úseky i£ a do odpadního potrubí £2·
Ventily 2 a H mohou být vybaveny hlásičem polohy, což umožní celkový přehled v centrále o nastavení větví a možnosti začít měření.
Postup při provádění zkoušky měřidel průtoků kapaliny bez jejich demontáže je následující: uzavřou se ventily 2, takže kapalina nemůže proudit do jednotlivých odběrních míst, celkový výstup ze soustavy ventilem 34 a vstup celkovým uzavíracím ventilem 32.
Netěsnost systému se kontroluje podle průběhu tlaku na manometru 22, načež se trojcestné ventily 21 nastaví tak, aby kapalina procházela pouze přes měřidla i průtoku, otevřou se ventily 32 a 2i·
Potom se kapalina nechá proudit bez odběrů, příp. přes etalon 22 průtoků uzavřením ventilu 24. tak dlouho, až se poměry v soustavě vyrovnají a v daném časovém okamžiku nebo intervalu se porovanjí údaje jednotlivých měřidel i průtoku s údajem měřidla 33 celkového průtoku a případně s údajem etalonu 22 průtoků.
Při centrálním zpracování délkového měření se porovnají údaje jednotlivýhc měřidel v centrálním počítači.
Toto zařízení lze využít jak při kontrole průtoků teplé vody užitkové v jednotlivých bytech obytných domů, tak při centrálním vytápění při kontrole měřidel díčlích objemových průtoků otopné vody radiátory v jednotlivých místech nebo bytech.
Obdobným způsobem lze kontrolovat měřidla průtoků plynů, například zemního nebo i jiných kapalin, např. rozvod benzinu v benzinových stanicích, do jednotlivých stojanů, průtok nafty v jednotlivých větvích naftovodu a dalších tekutin, dopravovaných rozvětveným potrubím například v chemickém průmyslu.
Výhodou zařízení podle vynálezu je rychlost měření, odpadá nutnost demontáže měřidel a jejich kontroly v centrálních laboratořích nebo použití postupně téhož etalonu ke každému měřenému přístroji.
Velmi výhodné se jeví použití tohoto zařízení při dálkovém měření a vyhodnocování centrálním počítačem, kde centrální měřidlo může přímo ukazovat odchylky jednotlivých měřidel od eebe navzájem, příp. od etalonu.
Zařízení nevyžaduje složitou aparaturu, je ses tavitelné z běžně dostupných součástí .

Claims (2)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro délkovou kalibraci a diagnózu systému měření průtoků tekutiny v rozvodném potrubí sestávající z měřidla celkového průtoku na vstupu do rozvodné .soustavy, kontrolních bloků, umístěných ve věech měřných úsečích rozvodného potrubí a centrálního po čítače, vyznačené tím, že každý z kontrolních bloků má dva paralelní úseky (13, 14) potrubí uspořádané tak., že první úsek (13) potrubí je propojen přes měřidlo (1) průtoku s výstupním uzlem (7) a odtud jednak přes uzavírací ventil (3) s úsekem (17) dílčího odběru tekutiny a jednak spojovacím úsekem (15) potrubí přes první vstup dvoupolového trojcestného ventilu (21) β výstupním potrubím (16) a druhý úsek (14) potrubí je propojen přes druhý vstup dvoupolového trojcestného ventilu (21) s výstupním potrubím (16), přičemž centrální počítač je spojen s vysílači hodnot měřidel (1) průtoku a vysílačem hodnot měřidla (33) celkového průtoku.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že k centrálnímu počítači je připojen vysílač hodnot etalonu (22) průtoku, umístěného na vstupu do rozvodné soustavy.