CS239369B1 - Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky - Google Patents

Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky Download PDF

Info

Publication number
CS239369B1
CS239369B1 CS828102A CS810282A CS239369B1 CS 239369 B1 CS239369 B1 CS 239369B1 CS 828102 A CS828102 A CS 828102A CS 810282 A CS810282 A CS 810282A CS 239369 B1 CS239369 B1 CS 239369B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tape
sensor
recording
pencil
session
Prior art date
Application number
CS828102A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Other versions
CS810282A1 (en
Inventor
Karol Longauer
Original Assignee
Karol Longauer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karol Longauer filed Critical Karol Longauer
Priority to CS828102A priority Critical patent/CS239369B1/cs
Publication of CS810282A1 publication Critical patent/CS810282A1/cs
Publication of CS239369B1 publication Critical patent/CS239369B1/cs

Links

Landscapes

  • Management Or Editing Of Information On Record Carriers (AREA)

Description

239369
Vynález sa týká sposobu získavania elek-trických riadiacich impulzov z pohybujúcejsa pásky, hlavně pre automatické riadeniemagnetofónov pri výberovom přepise zvu-kových záznamov v rozhlase, televízii, fil-me a pod.
Zvukový záznam na magnetofonové]' pás-ke je potřebné velmi často upravit výberomdoležitých častí a vynecháním nepodstat-ných alebo rušivých pasáží záznamu. V pra-xi sa najčastejšie užívá mechanický střih,ktorým sa rušivé časti záznamu nožnicamijednoducho vystrihnú, pričom je nutné jed-notlivé zostávajúce časti zlepiť. Mimo toho,že lepenie je prácne, vzniká aj menší, ale-bo váčší odpad magnetofónovej pásky, kto-rá je vyrábaná zo strategických surovin. Výsledný zvukový záznam zostáva na le-penej, a tým tiež čiastočne znehodnotenejmagnetofónovej páske. V súčasnej době sa okrem mechanické-ho' střihu používajú aj niektoré sposoby bez-odpadového t. z. elektronického střihu, přiktoroin sa vyberajú zo zvukového záznamujednotlivé pasáže pomocou prehrávania zjedného· magnetofonu na druhý.
Pri ručnom ovládaní oboch magnetofó-nov dociafujú sa dobré výsledky, přepis jevšak třeba robit postupné a vyžaduje velmidobré zapracovaná obsluhu a jej vysokápozornost a sústredenie. Takýto přepis ro-bí zvukový technik za přítomnosti redakto-ra.
Pre uláličeiiie uvedeného postupu pri e-lektronickom střihu sa používajú riadiacesignály pre ovládanie nahrávacieho, připad-ne i zhrávacieho magnetofonu. Slúžia k to-mu mechanické alebo· elektronické počí-tadla nielen pre 1'ahšie vyhfadanie miestastřihu, ale aj k výrobě riadiacich impulzov.Pracujú tiež postupné. Přesnost počítadielje obmedzená, pretože sú poháňané od vo-diacich snímacích kladiek, ktorých polohavoči páske nemože byt pevná. Páska sa mó-že voči kladke hlavně pri rýchlom posuvea zastavení posunut, čím vzniká nežiadúcanepřesnost střihu. Aby bolo možné výběrzo zvukového záznamu prepísať naraz, súnajdrahšie a najzložitejšie magnetofony vy-bavené elektronickým systémom s pamáťou,ktoré umožňuji! postupné vyhfadávanie nie-kofko desiatok miest zvukového záznamuautomaticky.
Vysokej přesnosti elektronického střihuje možné dosiahnut použitím časového kó-du, ktorý sa zaznamená na zvláštnu sto-pu, vedla zvukového záznamu, samostat-nou záznamovou hlavou, napojenou na kč-dovacie zariadenie. Pri zhrávaní záznamukódovej stopy, ktorá má pevné miesto vočizáznamu zvuku, získajú sa přesné riadiaceimpulzy pre riadenie výběrového přepisu.
Uvedené sposoby výběrového přepisu astřihu zvukového záznamu majú nevýhody vtom, že mechanický střih nožnicami zapří-čiňuje okrem pracnosti velký odpad vzác-ného materiálu. Manuálně riadený elektro- nický střih vyžaduje postupná prácu po jed-notlivých strihoch tak, ako mechanickýstřih a vysoká zručnost, sústredenie akoaj dósledné zapracovanie zvukového tech-nika. Magnetofony, ktoré využívajú pře vy-tvorenie riadiacich impulzov počítadlá a e-lektronické systémy s pamaťou sú drahé avyskytňjú sa ojedinele. Aj tu je přesnost da-ná presnosťou chodu snímacích kladiek vo-či páske.
Neexistuje pevná vazba medzi vznikajú-cimi riadiacimi impulzami a zvukovým zá-znamem na páske. Rozlišovacie schopnos-ti počítadiel nie sú dostačujúce. Záznamčasového· kódu na pásku, spoločne so zá-znamom zvuku vyžaduje zvláštně, nie jed-noduché zariadenie. Záznam kódu na ar-chívně snímky sa prakticky nedá uskutoč-nif. Rovnako by bolo· obtiažne vybavit re-portážně magnetofony, ale aj súčasne pou-žívané štúdiové stroje dodatočne kódova-cím zariadením.
Vyššie uvedené nedostatky rieši sposobzískavania elektrických riadiacich impulzovz pohybujúcej sa pásky, hlavně pri realizá-cii přepisu zvukového záznamu na magne-tofon podlá vynálezu, vyznačený tým, že sana zvolených miestach pásky v závislosti odpolohy žiadaného a nežiadaného nahrané-ho zvukového signálu na páske vyznačiasenzorové značky, ktoré v týchto miestachzmenia elektrickú vodivost pásky tak, žev momente přechodu senzorovej značkycez vstupné kontakty senzorového snímača,změní sa elektrický odpor vstupného okru-hu prúdového zosilňovača, čím na jeho vý-stupe vznikne riadiaci impulz. Prúdový zo-silňovač na vstupe je volený tak, aby sen-zorová značka mohla mať elektrický odporv širokom rozmedzí hodnot, od niekolkoohmov po niekolko megaohmov.
Potom je možné použit senzorové znač-ky vyrobené písaním obyčajnou tužkou vpodobě jednoduchých spojitých čiar.
Hlavná výhoda tohoto usporiadania spo-čívá v tom, že senzorové značky pre získá-me riadiacich impulzov je možné rozmiest-niť velmi presne voči modulačnému signá-lu zaznamenanému na páske, a to jednodu-chým spósobom, bez narušenia záznamu.Rovnako je možné v případe potřeby znač-ku gumou vymazat alebo len přerušit a po-dlá potřeby vynechat alebo premiestniť. Po-loha značiek voči záznamu je pevná, přes-ná a umožňuje 1'ubovol'nú manipuláciu spáskou. Značky možu ovládat nielen dru-hý magnetofon, na ktorý sa záznam přepi-suje, ale aj vlastný stroj po připojení najeho ovládanie, čo dovoluje značky fahkovyhládat i pri rýchlom prevíjaní pásky, pre-tože stroje sa na značke zastaví. Příklad kreslenia senzorových značiek nazadnú neaktívnu a elektricky nevodivú stra-nu magnetofónovej pásky, ako aj sposobsnímania senzorových značiek je uvedenýna priloženom výkrese na obr. 1, 2, 3. Jed-

Claims (2)

  1. 239369 noduchá senzorová značka 2, 3 na obr. 1.,kreslená na pásku 1 tužkou vo formě spo-jitej kolmej čiary elektricky vodívej, vytvo-ří pri přechode kontaktmi 4 a 5 ich krát-kodobé elektrické prepojenie a tým poža-dovaný riadiaci elektrický impulz. Příklady na obr. 2 a 3 ukazujú, že senzo-rové značky je možné kreslit v inom uspo-riadaní a v spojitosti s vhodným tvarom apolohou kontaktov snímača dávajú možnostzískat viac časové nezávislých elektrickýchriadiacich impulzov, pričom páska může byťaj v podobě nekonečnej smyčky a může byťz rubovotného nevodivého materiálu, naktorý sa dá kreslit tužkou. Příklad využitia senzorových značiek vy-tvořených na magnetofónovej páske, podl'apříkladu na obr. 1, je naznačený na obr. 4.Na zhrávací magnetofon 19 založíme mag-netofonová pásku 1, z ktorej chceme reali- zovať výběrový přepis zvukovej moduláciena nahrávacom magnetofone 21, na ktorotnje založená čistá magnetofonová páska 22.Pri odposluchu relácie určíme časti modu-lácie, ktoré chceme vynechat tak, že mies-to začiatku a konca tejto časti označíme napáske 1 tužkou, čím vytvoříme súčasne ria-diace senzorové značky 2 a 3. Obdobnýmisenzorovými značkami vyznačíme na páske1 všetky časti relácie, ktoré chceme vyne-chat'. Pásku přetočíme na začiatok relácie.Ku kontaktem 4 a 5 snímača je cez vyhod-nocovací člen 20 připojený ovládací systémnahrávacieho magnetofonu 21. Po uvedenízhrávacieho magnetofonu 19 do chodu, ovlá-dajú senzorové značky počas celej relácieautomaticky celý přepis modulácie tak, ženežiadúce časti sú vynechané pri zachova-ní plynulosti výslednej relácie. PREDMET
    1. Sposob získavania elektrických riadia-cich impulzov z pohybujúcej se pásky vy-značený tým, že na elektricky nevodivá pás-ku sa kreslením vyznačia senzorové znač-ky vo formě spojitých čiar elektricky vodi-vých, ktoré pri přechode pásky so senzoro-vou značkou cez kontakty snímača spůso- VYNÁLEZU bia změnu elektrického odporu obvodu nasnímač připojeného, čím na jeho výstupevznikne elektrický riadiaci impulz.
  2. 2. Sposob získavania elektrických riadia-cich impulzov z pohybujúcej sa pásky po-dlá bodu 1 vyznačený tým, že senzorovéznačky sú vytvořené kreslením tužkou. i list výkresov <r
CS828102A 1982-11-15 1982-11-15 Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky CS239369B1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828102A CS239369B1 (sk) 1982-11-15 1982-11-15 Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828102A CS239369B1 (sk) 1982-11-15 1982-11-15 Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS810282A1 CS810282A1 (en) 1985-06-13
CS239369B1 true CS239369B1 (sk) 1986-01-16

Family

ID=5431167

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS828102A CS239369B1 (sk) 1982-11-15 1982-11-15 Sposob získavania elektrických riadiacich impulzov z pohybujúcej sa pásky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS239369B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS810282A1 (en) 1985-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3171902A (en) Apparatus and method for controlling remotely-operated dictation equipment
US4067049A (en) Sound editing system
US2279018A (en) Sound recording method and system
US2976372A (en) Magnetic tape reproducing system
US4054920A (en) Device for storing electromagnetic control signals on magnetic strip material and a sound film projector equipped therewith
US4051540A (en) Instruction indicating apparatus for a record and/or playback device
GB2087631A (en) Methods and apparatus for recording and reproducing information signals
US2901548A (en) Editor for sound recording and reproducing devices
GB730664A (en) An improved magnetic sound record transcribing apparatus
US3497635A (en) Tape recorder with audible end of tape indicating means
US3591730A (en) Amplitude sensitive magnetic marking and self-muting mark sensing system
US3725604A (en) Signal detecting apparatus for use in sound track rerecording
US2797264A (en) Magnetic volume control system
US2688663A (en) Recorder-reproducer
US4271437A (en) Time lapse videotape editor/controller
US3601554A (en) Information replay methods and apparatus
US2385861A (en) Film marking system
US2744755A (en) Magnetic tape editing machine
USRE32342E (en) Instruction indicating apparatus for a record and/or playback device
DE3124858C2 (de) Radio-Kassettenrecorder-Kombination
EP0364041B1 (de) System zum Aufzeichnen und Auswerten von Markiersignalen
US3125632A (en) Tape splicing apparatus and method
DE3347231C2 (cs)
CS240533B1 (en) Sound records treatment device by means of electronic edition
EP0216528B1 (en) Automatic telephone answering apparatus