CS238794B1 - Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy - Google Patents

Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy Download PDF

Info

Publication number
CS238794B1
CS238794B1 CS84219A CS21984A CS238794B1 CS 238794 B1 CS238794 B1 CS 238794B1 CS 84219 A CS84219 A CS 84219A CS 21984 A CS21984 A CS 21984A CS 238794 B1 CS238794 B1 CS 238794B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
rabies
vaccine
virus
inactivated
rabies virus
Prior art date
Application number
CS84219A
Other languages
English (en)
Other versions
CS21984A1 (en
Inventor
Vladimir Vrzal
Josef Chumela
Libor Zatloukal
Original Assignee
Vladimir Vrzal
Josef Chumela
Libor Zatloukal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Vrzal, Josef Chumela, Libor Zatloukal filed Critical Vladimir Vrzal
Priority to CS84219A priority Critical patent/CS238794B1/cs
Publication of CS21984A1 publication Critical patent/CS21984A1/cs
Publication of CS238794B1 publication Critical patent/CS238794B1/cs

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Abstract

Inaktivovaná tkáňová.vakcina proti vzteklině je určená k imunoprofylaxi vztekliny u psi, koček, Skotu, koní, ovcí a ostatních hospodářských a domácích zvířat. Obsahuje inakrivováný virus vztekliny kmene Vnukovo - 32/CAMP V - 286/ v lyofilizovanám stavu. Vakcina es k použití připraví rozpuštěním v lipoidním adjuranse. Inaktivovaná vakcina proti vzteklině so vyrábí pomnožgním kmene viru vztekliny Znukovo-32 na buneěných liniích křsSčlch Ledvin v růstovém minimálním esenciálním sédiu s přídavkem bovinnlho séra po dobu í až 8 dnů při teplotě 32 C až do dosažení ainimálního titru MIC U)jq 10*./0,03 cm3, ayě 8 až 10 g i. c./ a potom as virus Lnaktivujs účinkem beta - propiolaktonu nebo radiačním ozářením Co θβ lyofilizujese.

Description

Vynález se týká inaktivované tkáňová vakcíny proti vzteklině a způsobu její přípravy.
Vzteklina patří mezi nejstarěí známá nemoci. Pocit děsu, který tato nemoc vyvolává, spolu s výraznými charakteristickými klinickými příznaky, které ji tak často doprovázejí, byly příSinou, že je,.její výskyt v celé historii poměrně dobře doložen. V současné době je v celém světě prudký vzestup výskytu vztekliny a mezinárodní úsilí pochopit tuto nemoc a kontrolovat ji, dosahuje nebývalých rozměrů. Očkování je jedinou spolehlivou ochranou proti vzteklině jak pro člověka, tak i pro domácí a hospodářská zvířata.
V roce 1921 bylo Japonsko prvou zemí, které masově imunizovala psý proti vzteklině. Vakclna, která byla k tomuto účelu použita, byla připravena z nervová tkáně a vakcíny to tohoto typu se stále v rozsáhlé míře používají ve veterinární medicíně. Pro zvířata se v mnoha zemích používají vakcíny obsahující živý vakcinační virus vztekliny. Dvě nejznáměj ěí (označované jako FLURY - LEP a FLURY - HEP) se připravují z infikovaných kuřecích embryí a jsou používány k vakcinaci v 40 až 50 pasáží (LEP) a ve 180 pasáži nebo i výšší (HEP). Obě vakcíny ee vyrábějí v mnoha zemích a stále se jich používá. Později byly vyvinuty vakcíny z viru vztekliny pomnoženého na tkáňových kulturách.
Nejznámější kmeny viru vztekliny adaptovaná na tkéňová kultury jsou kmen Vnukovo-32 a Kmen ERA. Oba pocházejí z téhož kmene viru vztekliny (SAD). Vakclna vyrobená z prvního kmene se převážně vyrábí v SSSR a zemích RVHP, druhé vakcína, vyvinutá v Kanadě, se používá v Severní a Jižní Americe, v zemích západní Evropy a v Jižní Africe.
Nejlepělch výsledků, jak v účinnosti, tak bezpečnosti, je v poslední době dosahováno a antirabickou vakcínou připravenou na lidských diploidních buňkách. Produkce této vakcíny věak je obtížná a drahé a používá se pouze k imunizaci lidí.
Vedle vakcín, obsahujících živý vakcinační virus vztekliny, je současný světový trend vyvíjet a vyrábět inaktivované tkáňové antirabické vakcíny i pro veterinární použiti. Tyto vakcíny mohou být pak sdružovány v plyvalentní vakcíny, ale hlavni důvod používání inaktivovaných antirabických vakcín spočívá v jejich bezpečnosti.
V budoucnu bý ideální vakcíny proti vzteklině měly být připravovány z izolovaného G proteinu viru vztekliny. Tento cil se však jeví dosud málo reálný, nepřesahující rámec laboratoří základního výzkumu.
V současné době je v CSSR imunoprofylaxe proti vzteklině u hospodářských a domácích zvířat zajišťována třemi druhy vakcín.
1. Vakcína proti vzteklině
2. Vakclna proti vzteklině avianizované
3. Vakcína proti vzteklině tkáňové
Charakteristika těchto vakcín:
ad 1, Vakcína proti vzteklině byla prvním antirabickým preparátem vyráběným na našem území pro imunizaci zvířat. Metoda výroby byla převzata v roce 1947 i s infekčním virem vztekliny kmene fix GNKI ze Sovětského svazu. K imunoprofylaxi vztekliny se používala na našem území výlučně až do roku 1965, a sehrála tak svou kladnou roli v tomto období k prevenci vztekliny u domácích a hospodářských zvířat. U vakcíny proti vzteklině jde o orgánovou vakcínu, kde virus vztekliny je pomnožen v mozku ovcí. Tento substrát obsahuje mimo viru i další bílkoviné komponenty, které mohou způsobit různé postvakcinační reakce. Vlastní způsob výroby je zastaralý a technologicky problematický.
ad 2. Vakcína proti vzteklině avianizovaná se používá v ČSSR od roku 1965. Její používání přispělo podstatným dílem k poklesu výskytu vztekliny u psil. Jde o živou vakcínu obsahující oslabený virus vztekliny kmene Flury - LEP, který ee pro výrobu vakciny pomnožuje v kuřecích embryích. Rovněž tato vakcína obsahuje nežádoucí balastní komponenty. Nevýhodou vakciny je, že je použitelná pouze u psů starších tří měsíců a není použitelná pro ostatní druhy hospodářských a domácích zvířat, jelikož může v některých případech vyvolat u těchto zvířat onemocnění vzteklinou (R. Procházka, J. Chumele: Výsledky ověřování vakcinacě mladého skotu vakcínou proti vzteklině Flury - LEP. Imunoprofylaxia,
80, 1 , 2, 29 až 34).
ad 3. Vakcína proti vzteklině .tkáňová obsahuje živý modifikovaný vakcinační kmen viru vztekliny VNUKOVO - SAS - 32, pomnožený na tkáňových kulturách buněčná linie BHK 21. Výhodou tohoto typu vakciny je nepřítomnost balastních látek typu myelinu, které jsou u jiných vakcín často příčinou postvakcinačnlch komplikací. Vzhledem k tomu, že tato vakcína nezatěžuje organismus balastními látkami, vytvářejí se příznivějěi podmínky pro vytvoření solidní imunity. Tento druh vakciny proti vzteklině je možno použít pro imunizaci všech druhů hospodářských a domácích zvířat. Nevýhodou této vakciny je (jako u všech živých antirabických vakcín), riziko možnosti změny vlastností živého vakcinačního kmene, a tím ohrožení vakcinovaných zvířat a táž i člověka.
Vakcinacě proti vzteklině je nejdůležitějšl a nejefektivnějěí zbraní proti této nákaze. V minulosti i současnosti mnoho vyspělých pracoviší se zabývalo vývojem nových dokonalejších druhů antirabických vakcín. Současný světový trend ve výrobě vakciny proti vzteklině pro veterinární i humánní použiti se ubírá cestou kultivace vitu na tkáňových kulturách s případnou purifikací a inaktivacl viru (J. P. Soulebot at al.;: Medical prophylaxis of animal rabies: choice of an inactivated Vaccine. Ann. Virol (Inst Pasteur)
1982, 133E, 163 až 169.
P. Précausta at al.,: Modalites de production et immunite conferee par un vaccin antirabique inactive provenant de culture cellulaire. Comp. Immun. liicrobiol. infect.
Die., VOL. 5, Noe. 1 až 3, pp. 217 až 226, 1982).
V CSSR se pro veterinární použití vyrábí vakcína proti vzteklině tkáňové z kmene VNUKOVO SAS - 32. V porovnáni s ostatními druhy antirabických vakcín vyráběných v CSSR nezpůsobuje postvakcinační reakce u pokusných vakcinovaných zvířat (V. Augustinský etalv, Neuroalergická aktivita antirabických vakcín. Vet. Med., Praha, 26, 1981, 6, 353 až 356). Výsledky ověřování připravených vakcín z tohoto kmene prokázaly, že buněčná antirabická vakcína z kmene VNUKOVO SAD - 32 je imunoganní a neškodná, vhodná k profylaktické imunizaci všech druhů domácích zvířat (Vrtiak at al.,: íiastkové závěrečná správa: Studium imunogennej a antigennej aktivity bunkovej antirabickej vakciny z kmeňa SAD - VNUKOVO. Výskumná úloha: P - 11 - 529 - 086, etapa P - 11 - 529 - 086 - 1/3: Studium profylaxe besnéty).
Přesto, že byly dosaženy dobré výsledky při zkouškách neškodnosti a imunogennosti, existuje u živých antirabických vakcín po aplikaci zvířatům nebezpečí změny vakcipačního kmene, kdy může dojít u vakcinovaných zvířat k onemocnění vzteklinou, jako je popisováno např. u živého vakcinačního kmene vztekliny ERA/James B. Esh et al.: Vaccine - induced rabies in four cats. JAVMA, VOL 180, NO. 11, 1 336 až 1 339/.
Uvedené riziko vede k vývoji nových vakcín proti vzteklině, kde virový antigen je inaktivován. V současné době se takové vakciny používají k preventivní a léčebné vakcinaci /Byron S. Berlin: Rhesus Diploid Rabies Vaccine Adsorbed, a new Rabies Vaccine. JAMA, March 26, 1982, VOL. 247, NO. 12, 1 726 až 1 728. Von P. Précausta: Eine inaktivierte Tollwut - Zellkulturvakzine ad us. vet.: Herstellungsverfahren und Ergebnisse immunologischer Untersuchungen. Sonderdruck, 37 Jahrgang, Nr. 4 vom 1, April 1982, Selte 274 až 281/.
Vhodnost použití neškodného adjuvans u antirabických vakcín z buněčných kultur pro urychlení tvorby protilátek byla experimentálně dokázána /Ό. Wiedermannová et al.: Specifická a nespecifická humorální odpověď u vakcinace očkovacími látkami proti vzteklině
Rabivac a Vnukovo - 32. Oas. Lék. čes, 122, 1983, NO. 32 až 33, 980 až 983/.
Podstatou vynálezu je inaktivovaná tkáňové vakcína proti vzteklině a způsob její přípravy.
Inaktivovaná tkáňové vakcína proti vzteklině je určená k imunoprofylaxi vztekliny u psů, koček, skotu, ovcí, koní a ostatních hospodářských a domácích zvířat. Vyznačuje se tím, že v 1 cm3 obsahuje minimálně 333 333 MIC LB^/myš 8 až 10 g, i. c./lnak ti vo váného viru vztekliny kmene Vnukovo - 32/CAMP V-286/ v lyofilisovaném stavu. Její Imunogenní účinnost je stimulována zřeďovačem ve formě lipoidního adjuvans. Způsob výroby inaktivovaná tkáňová vakcíny proti vzteklině se vyznačuje tím, že kmen viru vztekliny Vnukovo - 32 /CAM? V 286/ se pomnoží na buněčných liniích křeččích ledvin v růstovém minimálním esenciálním médiu s přídavkem bovinního séra po dobu 6 až 8 dnů při teplotě 32 °C, až do dosažení minimálního ti tru 104MIC LD-x/0,03 cm3, myš 8 až 10 g, i. c./ a potom se virus ?u 60 inaktivuje účinkem beta propiolaktonu nebo radiačním ozářením Co a lyofilizuje se.
Vakcína představuje suspenzi inaktivovanáho viru vztekliny, růstové médium, lyofilizační médium a olejový zřeďovač, který slouží zároveň jako adjuvans vakcíny.
Komponenty pro přípravu inaktivovaná tkáňová vakcíny proti vzteklině:
1. Kmen viru vztekliny
2. Buněčná kultura pro pomnožení viru vztekliny
3. Růstové a udržovací médium
4. Antibiotika
5. Inaktivačni činidlo a způsob provedení inaktivace viru vztekliny
6. Lyofilizační médium pufrované koncentrované
7. Zřeďovač a adjuvans vakcíny s
ad 1. Pro výrobu vakcíny proti vzteklině tkáňové inaktivované je používán kmen viru vztekliny Vnukovo - 32 /uložený v československé sbírce mikroorganismů, sbírce zoopatogenních mikroorganismů. Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Brno 21, Medlánky, pod inventárním číslem CAPM V- 286/.
ad 2. Buněčná kultura pro kultivaci výše uvedeného kmene je buněčná linie křeččích ledvin /označení linie BHK - 21/.
ad 3. Složení růstového minimálního esenciálního média /MEM/:
MEM roztok 1Ox koncentrovaný 100 cm3
Sérum bovinni ultraflltrované inaktivované pro tkáňové cm3
kultury 50
Penicilín /PNC/ zásobní roztok 5 cm3
Streptomycin /STM/ zásobní roztok 2,5 cm3
Pungicidin zásobní roztok 3 cm3
7,5% roztok hydrouhličitanu sodného /KaHCO-/ 8 cm3
Voda pro tkáňové kultury /TK/ 900 cm3
Složeni udržovacího minimálního esenciálního média /MEH/:
100 cm3 -5- cm3
MEM roztok lOx koncentrovaný PNC zásobní roztok
STJÍ zásobní roztok
Pungicidin zásobní roztok
7,5% roztok WaHCOj
Voda pro TK ad 4. Pro růstová a udržovací média konc en tr ac ich:
Zásobní roztok penicilinu: Penicilin G 10 mil. m. j.
Zásobní roztok střeptomycinu:
Zásobní roztok fungicidinu:
2,5 cm^ 3 cnp 8 cm^
900 cm^ jsou použita antibiotika v následujících
Voda tridestilované sterilní ad 300 cop Střeptomycin sulfát 5 g Voda tridestilované sterilní ad 300 cm^ Fungicidin 20 g
Etylenglykol p. a. ad 2 000 cop ad 5 způsobů:
Virus vztekliny se inaktivuje podle výrobních podmínek jedním z následujících a/ beta - propiolaktonem v koncentraci 0,025 % až 0,05 % b/ radiačním zářením Co^° tak, aby dávka absorbovaného záření doséhla 25 lcGy/2,5 Mrad/ ad 6. Složení lyofilizačního média pufrovaného koncentrovaného:
Želatina 250 g
Sacharóza 375 g
Hydrofosforečnan sodný /NagHPO^ x 12 HgO 12 g
Dihydrofosforečnan draselný /KHgŘO^ . 1,125 g
Voda redestilovaná ad 1 000 cm^ ad 7. Složení solvens a adjuvans:
Olej vazelínový medicinální λ1 24 000 g
Lanolin 8 000 g
Tween (Estery sorbitanu s vyššími mastnými kyselinami) 1 600 g
Voda redestilovaná 66 400 g
Popis příkladu provedení:
a/ Subpasáže z dobře narostených tkáňových kultur linie BHK 21 ve stáří 3 až 4 dnů jsou opracovány trypsinem. Získaná buněčné suspenze se infikuje virem vztekliny Vnukovo 32 ve 108. pasáži a vyšší v dávce 0,01 až 0,001 MIC LD^0 viru na 1 buňku. Suspenze buněk a viru se nechá adsorbovat za stálého míchání při pokojové teplotě 20 °C. Infikované buňky se resuspendují v médiu MEM s 5 % hovězího séra na hustotu 50 000 až 100 000 buněk v 1 cm\ Infikované buněčná suspenze se rozplní do Roux lahví a 1 200 cm^ po 100 az 120 cm\ Sběry viru se provádíjí 6 až 8 den po nasazení infikované buněčné suspenze. ?ro výrobu vakcíny se používají sběry viru o minimálním titru MIC LD^q104/0,03 cm^, myš 6 až 8 g, i. c./.
Vhodný vzteklinový antigen se smísí v. poměru 9 dílů viru s 1 dílem lyofilizačního média pufrovaaého koncentrovaného. Vzteklinový antigen lyofilizačním médiem se rozplní do lékovek a zmrazí. Pak se provede lyofilizace vakcíny nejšetrnějším způsobem /v průběhu lyofilizace nesmí teplota produktu překročit 25 °C. Požadovaná zbytková vlhkost lyofilizátu musí být nižěí než 3 %· Lyofilizovaná vakcína je uzavřena gumovou zátkou ve vakuované lékovce.
*
Lékovky s vakcinou jsou převezeny k inaktivaci ozářením Co®® v dávce 25 kGy/2,5 Mrad/. K vakcíně se připraví lipoidní adjuvans, které je současně zřeňovačem vakcíny. Uvedené komponenty solvens se emulgují a rozplní do lékovek. Lékovky se neprodyěně uzavřou a jejich obsah se sterilizuje autoklávováním. Vakcína s« k aplikaci připraví tak, že lyofilizát se rozpustí v lipoidním adjuvanse.
U každé vyrobené šarže vakcíny se provádí výstupní kontrola na zkoušku neškodnosti, účinnosti, sterility, stanovení pH, vlhkosti, vzhledu, vakua a průkaz inaktivace viru vztekliny ve vakcíně.
b/ Po získání vhodného vzteklinového antigenu pro výrobu antirabické vakcíny /popis viz příklad provedení a/ je provedena jeho okamžitá inaktivace beta - propiolaktonem v koncentraci 0,025 % až 0,05 % po dobu 24 hodin při teplotě 4 °C s následnou úpravou pH na hodnotu 6,5 až 8,0. Takto inaktivovaný rabický virus je smíchán s lyofilizaSním médiem pufrovaným koncentrovaným, rozplněn do lékovek, zmražen a lyofilizován. Po lyofilizaci jsou provedeny kontrolní zkoušky v rozsahu popsaném v příkladu provedení a/.
Možnosti využití vynálezu:
Inaktivovaná tkáňová vakcína proti vzteklině byla pokusně vyrobena a ověřovánu v rámci laboratorních zkoušek u následujících druhů zvířat: psi, kočky, Skot, kont, ovce. Ověřování bylo prováděno u výše jmenovaných druhů typy vakcín /inaktivovaných Cob0 a . beta - propiolaktonem/.
Bylo použito následující imunizačni schéma a tyto vakcinační dávky:
Koně, skot - vakcinační dávka 5 cnp vakcíny aplikované i. m., revakcinace za 3 týdny stejnou dávkou a způsobem
Ovce - vakcinační dávka 4 cnP vakcíny aplikované i. m., revakcinace za 3 týdny stejnou dávkou a způsobem
Psi - vakcinační dávka 3 cnp vakcíny aplikované i. m., revakcinace za 3 týdny stejnou dávkou a způsobem
Kočky - vakcinační dávka 1,5 ca^ vakcíny aplikované 1. m., revakcinace za 3 týdny atejnou dávkou a způsobem
Při aplikaci ve výše uvedených dávkách a launizačním postupu vykazovaly inaktivovaná tkáňová vakcíny proti vzteklině dobré imunizační schopnosti zjiětované imunitní odpovědí vakcinovaných zvířat detekcí virus neutralizujících protilátek /VHP/.
Během ověřování nabyly u uvedených druhů pozorovány postvakcinačnl reakce po vakcinaci či ravakcinaci u obou typů inaktivovaných vakcín.
Vakcinační schéma pro koně, skot, psy, kočky a ovce při výše uvedených dávkách je následující:
'238794
1. Vakcinace od 3 měsíců stáří zvířete.
2. Revakcinace za 3 týdny po první vakcinaci.
3. Revakcinace ví 1-roce stáří zvířete.
4. Pravidelné roční revakcinace.
Dosažené průměrné titry VHP detekované sérum neutralizačním testem proti LD^40 standardního čelenžního viru vztekliny /kmen CVS/ u jednotlivých druhů vakcinovaných zvířat /standardní test podle Atanasiu a Lépine/.
Druh zvířete Stanoveni za Vzteklina inakt. ozářením Vzteklina inakt beta-propion
Koně 90 dnů po revakcinaci 1:18 1:11
Skot 90 dnů po revakcinaci 1:10 1:15
Psi 65 dní po revakcinaci 1:48 1 :30
Kočky 65 dní po revakcinaci 1:5 1:5
Ovce 60 dní po revakcinaci 1:15 1:15
PŘEDMET VYNÁLEZU

Claims (8)

1. Inaktivovaná tkáňová vakcína proti vzteklině, určená k imunoprofylaxi vztekliny psů, koček, skotu, koní, ovcí a ostatních hospodářských a domácích zvířat, vyznačující se tím, že 1 cm^ vakcíny obsahuje minimálně 333 333 MIC DD^/myš 8 až 10 g, i. c./ inaktivovaného viru vztekliny kmene Vnukovo - 32 CAMP V - 286 v lyofilizovaném stavu.
2. Inaktivovaná tkáňová vakcína proti vzteklině podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje zřeďovač ve formě lipoidního adjuvans.
3. Způsob výroby inaktivované tkáňové vakcíny proti vzteklině podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že se virus vztekliny Vnukovo - 32 /CAMP V - 286/ pomnožuje na buněčných liniích křeččích ledvin v růstovém minimálním esenciálním médiu s přídavkem bovinního séra po dobu 6 až 8 dnů při teplotě 32 °C, až do dosažení minimálního titru viru
MIC LDj-.JO^ /myš, 8 až 10 g, 0,03 cm^, i. c./ a potom se sklizený virus inaktivuje b“ 60 účinkem beta - propiolaktonu nebo radiačním ozářením Co
4. Způsob výroby podle bodu 3, vyznačující se tím, že při výrobě se používá k infekci buněk ledvin křečků virus vztekliny v dávce 0,001 až 0,01 MIC LD^0 viru na 1 buňku a nechá se adsorbovat za stálého míchání 2 hodiny při pokojové teplotě 20 °C.
5 % hovězího séra na hustotu 50 000 až 100 000 buněk v 1 cm .
0. Způsob výroby podle bodu 3, vyznačující se tím, že pomnožený virus vztekliny na buňkách ledvin křečků se sklízí
5. Způsob výroby podle bodu 3, vyznačující se tím, že infikované buňky ledvin křečků virem vztekliny jsou resuspendovány v růstovém minimálním esenciálním mediu s přídavkem i
6. až 8. den po infekci při dosažení minimálního titru viru MIC LD-y1O4 /0,0_> cm*, myš 8 až 10 g, i. c./.
7. Způsob výroby podle bodu J, vyznačující se tím, že k inaktivaci sklizeného viru vztekliny se používá beta - propiolakton v koncentraci 0,025 % až 0,05 % po dobu 24 hodin při teplotě 4 °C s následnou úpravou pH na koncentraci ó,5 až 8,0, nebo inaktivace radiačním ozářením Cobb tak, aby dávka adsorbovaného záření dosáhla 25 kOy.
. 8. Způsob výroby p-dle bodu 3, vyznačující se tím, že inaktivovaný virus vztekliny se mísí s lyofilizačnim médiem, obsahujícím v konečné směsi 3,75 % želatiny a 2,5 % sacha rózy, rosplňuje se do lékovek, zmražuje a lyofilizuje.
CS84219A 1984-01-10 1984-01-10 Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy CS238794B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS84219A CS238794B1 (cs) 1984-01-10 1984-01-10 Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS84219A CS238794B1 (cs) 1984-01-10 1984-01-10 Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS21984A1 CS21984A1 (en) 1985-05-15
CS238794B1 true CS238794B1 (cs) 1985-12-16

Family

ID=5333914

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS84219A CS238794B1 (cs) 1984-01-10 1984-01-10 Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS238794B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS21984A1 (en) 1985-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7445787B2 (en) Methods for preventing or ameliorating West Nile encephalitis
US3911108A (en) Process of producing bovine milk products containing specific antibodies
ES2524975T3 (es) Cepa del virus de la fiebre amarilla de alto rendimiento con mayor propagación en células
Larghi et al. Rabies virus inactivation by binary ethylenimine: new method for inactivated vaccine production
McKercher et al. Foot-and-mouth disease in swine: I. The immune response of swine to chemically-treated and non-treated foot-and-mouth disease virus
Lin et al. The primary hamster kidney cell rabies vaccine: adaptation of viral strain, production of vaccine, and pre-and postexposure treatment
Perez et al. Production methods for rabies vaccine
IE46498B1 (en) New vaccine
Ismail et al. Optimization of the inactivation process of FMD virus serotype SAT-2 by binary ethyleneimine (BEI)
US3423505A (en) Rabies vaccine and process for preparation thereof
EP2187962A2 (en) Adaptation of pitman moore strain of rabies virus to primary chick embryo fibroblast cell cultures
US3479430A (en) Indirect passive immunization against transmissible gastroenteritis virus in nursing piglets at birth by active immunization of sows prior to farrowing with transmissible gastroenteritis vaccine and method of producing the same
Consales et al. The preparation of cultured rabies virus and the production of antiserum for human use
CS238794B1 (cs) Inaktivovaná tkáňová vakcina proti vzteklině a způsob jejf přípravy
CS199569B2 (en) Method of producing vaccine against influenza
CN111888468B (zh) 一种免疫水佐剂及其制备方法
US3585108A (en) Transmissible gastroenteritis vaccines and methods of producing the same
IL30168A (en) Antigen-free vaccine and process for preparing it
Crick The vaccination of man and other animals against rabies
US3704203A (en) Transmissible gastroenteritis vaccines and methods of producing the same
JPH0341034A (ja) ネコ科動物感染性腹膜炎ワクチン
Madkour et al. Immune Response Induced by Carbomer Adjuvanted Equine Influenza Vaccine
RU2806810C1 (ru) Вакцина гидроокись алюминиевая масляная против эшерихиоза телят и поросят
US11213579B2 (en) Vaccines with enhanced immunogenicity, low allergenicity and reactogenicity
Araghi et al. Field Evaluation of Novel Combination Vaccines Against Foot and Mouth Disease Virus and Clostridium perfringens Toxoid Using Different Immunization Protocols