CS238627B2 - Coupling mechanism namely for textile machines - Google Patents

Coupling mechanism namely for textile machines Download PDF

Info

Publication number
CS238627B2
CS238627B2 CS824802A CS480282A CS238627B2 CS 238627 B2 CS238627 B2 CS 238627B2 CS 824802 A CS824802 A CS 824802A CS 480282 A CS480282 A CS 480282A CS 238627 B2 CS238627 B2 CS 238627B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ring
coupling
shift
wedge
shifting
Prior art date
Application number
CS824802A
Other languages
English (en)
Inventor
Francisco Speich
Original Assignee
Textilma Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Textilma Ag filed Critical Textilma Ag
Publication of CS238627B2 publication Critical patent/CS238627B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D11/00Clutches in which the members have interengaging parts
    • F16D11/16Clutches in which the members have interengaging parts with clutching members movable otherwise than only axially
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C1/00Dobbies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Description

ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ
REPUBLIKA (19)
POPIS VYNÁLEZU
R PATENTU 238627 (11) (B2)
(22) Přihlášeno 25 06 82 (21) (PV 4802-82) (32) (31) (33) Právo přednosti od 26 06 81(4 234/81-2) Švýcarsko (40) Zveřejněno 16 01 85 (51) Int. Cl.4 D 03 C 1/00
ÚŘAD PRO VYNÁLEZYA OBJEVY (45) Vydáno 15 05 87 (72)
Autor vynálezu (73)
Majitel patentu SPEICH FRANCISCO, GIPF-OBERFRICK (Švýcarsko) TEXTILMA AG, HERGISWIL (Švýcarsko) (54) Spřahovací zařízení, zejména pro textilní stroj 1
Vynález se týká spřahovacího zařízení,zejména pro textilní stroj, hlavně listovku,s ojnicí, která je přes výstředný kroužek lo-žena na hracím hřídeli, s výhodou se pře-rušovaně otáčejícím, přičemž spřahovacíklín, vedený ve výstředném kroužku ales-poň přibližně radiálně a ovladatelným řa-dicím kroužkem, je zasunovatelný do nej-méně jednoho, s hnacím hřídelem spojené-ho spřahovacího vybrání nebo do nejménějednoho s ojnicí spojeného spřehovacího vy-brání a mezi vybráními je proti vysunutí za-jištěn vodícími křivkami, a přičemž řadicíkroužek je uložen výstředně vůči hnacímuhřídeli, má působením pružiny předpětí doprvního řadicího postavení a řídicím zaří-zením je uveditelný do druhého řadicího po-stavení.
Spřahovací zařízení shora uvedeného dru-hu jsou známa například z DE-AS 2 036 643.Přitom má řídicí zařízení vzorovou kartu,která je ohledávána snímacími jehlami. Sní-mací jehly jsou upraveny na nosičích, kte-ré jsou pružinami tlačeny nepohyblivýmblokem proti vzorové kartě. Zapíchne-li sesnímací jehla do otvoru vzorové karty, jepříslušný nosič pohybován kupředu, takževýčnělek nosiče se dostane do oblasti vyky-vování výkyvné páky, která nosič, a tím isnímací jehlu, postrčí dále kupředu do vzo- 2 rove karty. Nosič unáší přes tažný člen svyrovnávací pružinou řadicí kroužek protisíle předpínací pružiny. Řadicí kroužek jetedy vratně pohybován buď předpínací pru-žinou, nebo nosičem, který je přes vyrov-návací pružinu spojen se řadicím kroužkem.Jelikož řadicí kroužek je do obou řadičíchpoloh pohybován pružnými členy, vyplývá ztoho nepřesné ustálení řadicího kroužku,které může působit proti spřahovacímu klí-nu, čímž jsou možná vadná řazení. Zejmé-na má pružinová soustava možnost reso-nančních kmitů, takže jsou omezeny hnacíotáčky hnacího hřídele. Kromě toho- je totozařízení poměrně složité a tím poruchové.Dále má poměrně velikou hmotnost a je ta-ké setrvačné, čímž je rovněž omezen hnacívýkon. Konečně má řízení vzorovými karta-mi další všeobecně známé nevýhody. Účelem vynálezu je vytvořit spřahovacízařízení shora uvedeného druhu tak, abynemělo zmíněné nevýhody, potřebovalo mé-ně součástek a umožnilo přesné řízení adržení řadicího kroužku v řadicích polo-hách, čímž řídicí zařízení se zjednoduší, jeméně náchylné k opotřebení a kromě tohomá menší setrvačné síly, které připouštějívyšší hnací otáčky.
Daná úloha je podle vynálezu řešena tím, že řídicí zařízení má výkyvnou páku pevně 238627 3 238627 upravenou na hnacím hřídeli upevněném narámu stroje, která je vratně vykyvovatelnáa pomocí hnací plochy spolupůsobí· s řadi-cím kroužkem proti jeho pružnému předpě-tí, přičemž dále je upravena západka, kteráproti pružnému předpětí řadicího kroužkuspolupůsobí se zářezem řadicího kroužkua s řídicím dílcem, přičemž západky v za-skočeném stavu řazení uvádí řadicí krou-žek do druhé řadicí polohy, popřípadě jejv této poloze udržuje a ve vysunutém stavuumožňuje návrat do první řadicí polohy. Tím, že řídicí zařízení má nepohyblivýhnací hřídel s výkyvnou pákou, která na-příklad na každý takt prošlupního strojetextilního stroje, jedenkráte vratně vykýv-ne, a která pomocí hnací plochy přímo pů-sobí na řadicí kroužek, dosáhne se již mi-mořádně jednoduché konstrukce řízení smalým počtem hnacích součástí. Západka,která spolupracuje se zářezem řadicíhokroužku, pečuje dále o to, že nejméně jed-na řadicí poloha je ustálena ve tvarovémstyku, takže se zabrání vychýlení spřahova-cího klínu. Jelikož kromě toho má řadicíkroužek předpětí proti hnací ploše výkyvnépáky a také proti spřažení západky s řadi-cím kroužkem, přičemž západka řadicíkroužek v závislosti na řadicím stavu řídicí-ho dílce zadrží, popřípadě uvolní, dosáhnese také mimořádně jednoduchého řízení řa-dicího kroužku.
Spřahovací zařízení podle vynálezu budenyní popsáno na několika výhodných prove-deních.
Podle jednoho provedení vynálezu je zá-padka otočně uložena na čepu upevněnémna rámu stroje. Tím je pohyb řadicího kroužku vyvolávánpouze výkyvnou pákou. V tomto případě jedruhá řadicí poloha definována jednoznač-ně spřažením západky s řadicím kroužkem.
Podle dalšího provedení vynálezu je zá-padka otočně uložena na čepu upevněnémna výkyvné páce, přičemž tento čep leží vů-či ose hnacího hřídele přibližně diametrál-ně k hnací ploše. U tohoto vytvoření spřahovacího zařízeníje západka pohybována synchronně s vý-kyvnou pákou, avšak směry pohánění zá-padky a hnací plochy výkyvné páky jsou na-vzájem opačné. Ve střední poloze, ležící me-zi první řadicí polohou a druhou řadicí po-lohou, může být zpětný pohyb řadicíhokroužku, který nastává vlivem předpínacípružiny proti západce, vyvolán zpětným po-hybem výkyvné páky. Této střední polohylze také použít jako rozhodovací polohy prořadicí kroužek tak, že v závislosti na řadi-cím stavu řídicího dílce se spřažení uvolnía řadicí kroužek sleduje vratný pohyb vý-kyvné páky, nebo že se spřažení mezi zá-padkou a řadicím kroužkem podrží a přivratném pohybu výkyvné páky uvede západ-ka řadicí kroužek opět do druhé řadicí po-lohy. Západka může být řídicím dílcem pohybo- vána jednak do zaskočení tak i do vyskoče-ní. Výhodným · však je další provedení vyná-lezu, že západka má předpětí proti řadicí-,mU kroužku, takže řídicí díl musí být čin-ný pouze za účelem vyskočení.
Další provedení vynálezu záleží v tom, žeřídicí díl je vůči západce nastavitelný.
Toto· provedení umožňuje velmi pečlivéjemné nastavení řídicího dílce.
Podle dalšího provedení vynálezu obsahu-je spřahovací zařízení řídicí ústrojí ovláda-né mechanicky nebo tekutinově.
Podle dalšího provedení vynálezu je řadi-cí kroužek opatřen náběžnou plochou, kte-rá směřuje od zářezu a k elektromagnetic-kému řídicímu zařízení a na kterou nabí-há náběžná plocha západky, když se západ-ka a řadicí kroužek pohybují vůči sobě na-vzájem v opačném směru k záběru.
Podle výhodného provedení vynálezu jepřídržná síla elektromagnetického řídicíhozařízení větší než pružné předpětí západkyproti řadicímu kroužku, přičemž pružnépředpětí je však větší než přítažná síla e-lektromagnetického řídicího zařízení, kdyžzápadka dosedá na řadicí kroužek. V tomto případě mohou být případně u-praveny přídavné prostředky za účelem po-hybování mezilehlé páky nebo západky pro-ti řídicímu dílu. V tomto případě je ohledávání řídicího'dílce řízeno přímo· pohybem výkyvné pákya tím řadicího kroužku, takže požadavkyna synchronizaci mezi řídicím dílcem a po-honem mohou být menší a případná kolísá-ní pohonu nepůsobí nepříznivě na řízení.
Podle zvlášť výhodného provedení vyná-lezu je s výkyvnou pákou spojena blokova-cí vačka, směřující k druhé řadicí poloze,která, když řadicí kroužek a výkyvná pákajsou v první řadicí poloze, spolupůsobí snástavkem řadicího kroužku, směřujícím doprovní řadicí polohy. Tím je dáno ustálení polohy řadicíhokroužku ve tvarovém styku v první řadicípoloze, takže spolehlivost řazení je dále zvý-šena.
Je také možné vytvořit spřahovací zaří-zení tak, že řadicí kružek vyvolává nucenýpohyb spřahovacího klínu jak proti hnací-mu hřídeli, tak proti ojnici.
Zvlášť výhodné je však to provedení vy-nálezu, že spřahovací klín má pružinou u-pravenou mezi spřahovacím klínem a vý-středným kroužkem předpětí proti hnacímuhřídeli a je opatřen unášecí vačkou, kteráspolupůsobí s řídicí křivkou řadicího krouž-ku proti předpínací síle pružiny. Tím se zjednoduší vytvoření řadicíhokroužku a spřahovací části, jakož i řadicí-ho postupu.
Zvlášť výhodné je to provedení vynálezu, u kterého je ve výstředném kroužku upra- ven samořadicí zadržovací klín, který je ne- závislý na spřahovacím klínu, je alespoň s 6 přibližně radiálně posuvný, působí proti hna-címu směru a střídavě zaskakuje do nejmé-ně jednoho zadržovacího vybrání spolupů-sobícího s hnacím hřídelem nebo dó "nejůíĚ-ně jednoho zadržovacího vybrání, spolupů-sobícího s ojnlcí, přičeniž 'zadřžavaeí: klín'pebo/a vybrání mají řídicí plochy, které u-.možňují vytlačení zadržovacího klínu' z vy-prání, když hnací hřídel předbfehne výstřed-ný kroužek, popřípadě výstředný kroůzekpředběhne ojňici a když právě druhý ko-nec zadržovacího' klínu stójf proti' vybrání. Při tomto provedení je spřahovaeí klín přiřadicím ději Odlehčen od svěracích sil.
Spřahovacím zařízením podle vyriáležú sedosáhne velmi mnohó rozhodujících výhod.
Mimořádně jednoduché řidiči zařízení po-dle vynálezů přiůásí značné výhody, neboťje zapotřebí méně a jen malých konstrukč-ních dílců, které výjdoú s jediným pohonema mají jen malý zdVilí. Tím se obdrží' né jen'jednodušší vytvoření řídicího zařízení, ný-brž zejména též menší setrvačné síly a men-ší řídicí pohybý, které zase' připouštějí vyš-ší hnací otáčky při menší náchylnosti k opo-třebení. Tím, že řádící kroužek v obou1 řadících-polohách je v silovém a' tvarovém styku'držen proti vyhazOvací síle spráriovatTboklínu, je řízení nezávislé' na’ Odporů, kterýklade spřahovaeí klín vyhažovácímu pohy-bu. Tím se dosáhne' větší1 praďOvní spolehli-vosti spřahóvacího zařízení, kte-řá zejména-umožňuje podstatné zvýšení oátček.
Spřahovaeí zařízení podle vynálezu !se dá-le zvyšuje mimořádně' malým počteta pák abodů otáčéní, čímž se značně sníží náchyl-nost k opoťřfebení, přičemž-se současné zlep-ší obsluhovatélnost a ' případně také'- mož-nost oprav: Kromě toh'0' znamená malý po-čet součástek malé setrvačně síly; které rov-něž umožní vyšší výkon spřahovacího-zaří-zení'. Kromě toho vede- ma-l-ý' počet součástík možnosti hospodárné' výroby spřahovaeí-ho zařízení.
Zejména· elektromagnetické vytvoření - ří-dicího dílce je spojeno s mimořádně' jedno-duchým zařízením-,- jak· bylo--shora uvedeno. Příklady provedeni - vynálezu budou ny-ní popsány v souvislosti s-výkresy, k-de· obr. 1 znázorňuje-spřahovaeí zařízení s řídicímústrojím pro pohon- listů·, přičemž je řadicíkroužek ve své· druhé poloze·, a to v- pohle-du ze strany, obr. 2 spřahovaeí zařízení-po-dle obr. 1 vřezu-ΊΙ — II na--obr. 1, obr: 3.v pohledu na-vnitřní stranu řadicí kroužekspřahovacího· zařízení, obr. 4 podrobnost-u-sporádání spřahovacího - klínu a- zadržova-cího klínu na- hnacím hřídeli, obr. 5 dalšívytvoření spřahovacího klínu, obr. 6 až' 12spřahovaeí zařízení podle obr. 1 při vyne-chání řadicího kroužku v různých-spřaho-vacích obdobích, obr. 13 zatlačení úmysl-ně posunutého- zadržovacího klínu do žáda-né polohy, obr. 14 a· 15 řídicí zařízení podle-obr. 1 ve výřezu a- v různých obdobích'· ří-zení, obr. 16 spřahovaeí zařízení podle obr. 1 v pohledu ze strany, přičemž řadicí krou-žek je v první řadicí poloze, obr. 17 v po-hledu ze strany spřahovaeí zařízení podleobr. 1, avšak s pozměněným řídicím zaříze-ním, obr. 18 a 19 pozměněné řídicí zařízenípodle obr. 17 ve výřezu' a v různých fázíchřízení a obr. 20 v pohledu ze strany spřaho-vací zařízení podle obr. 17, přičemž řadicíkroužek je v první řadicí poloze.
Spřahovaeí zařízení znázorněné na obr.1 až 4'má hnací hřídel 2, který se přetržitěotáčí a po každém úhlu otočení o 180° sepřibližně nebo úplně zastaví. Na hnacím hří-deli 2 je upevněn ložiskový kroužek 4 a jeklínem 6 zajištěn proti otáčení. Na ložisko-vém kroužku 4 je přes válečkové ložisko 8upraven výstředhíkový kroužek 10, na kte-rém zase je pomocí dalšího Válečkového lo-žiska 12 připojena ojnice 14. Ojniční tyč 16je nakloubena na kyvné páce 18,- která slou-ží pro pohon blíže neznázorněného listu,přičemž ojniční tyč 16 provádí zdvih H zpolohy Hi do polohy H2.
Pro spřažení výstředníkového kroužku 10s hnacím hřídelem 2, půpřípadě pro ustále-ní výstředníkového kroužku 10 na ojnici 14slouží spřahovaeí klín 20, který střídavě jezasunovatelný· do nejméně jednoho spřaho-vacího vybrání 22 spojeného s hnacím hří-delem 2 nebo db nejméně jednoho spřaho-vacího vybrání 24 spojeného s ojnici 14. Me-zi spřahovacími vybráními 22, popřípadě 24je spřahovaeí klín 20 veden pomocí vodicíchkřivek 26, popřípadě 28, které jsou spojenys ojnici 14, popřípadě s hnacím hřídelem 2a zabraňují vysunutí z okamžitého spřaho-vacího vybrání. Řadicí kroužek 30; ovlada-telný podle vzoru, slouží pro řízení spřaho-vacího klínu 20. Nezávisle na spřahovacímklínu 20 je ve výstředriíkovém kroužku 10dále alespoň přibližně radiálně posuvně u-ložen zadržovací klín 32, který působí pro-ti směru A pohánění hnacího hřídele 2. Za-držovací klín 32 je samořadícl a zaskakujepodle· postavení spřahovacího klínu 20 donejméně jednoho zadržovacího vybrání 34spolupůsobícího s hnacím hřídelem 2, po-případě o zadržovacího vybrání 36, spolu-působícího s ojnici 14. Na zadržovacím klí-nu 32 a/nebo na zadržovacích vybráních 34,popřípadě 36; jsou řidiči plochy 38‘, 43,' po-případě 42, 44, které umožňují vysunutí za-držovacího klínu 32 z vybrání, jestliže za-držovací hřídel 2 předběhne výstředníkovýkroužek 10', popřípadě jestliže výstředníko-vý kroužek 10'předběhne ojnici 14 a jestli-že druhý konec zadržovacího klínu 32 stojíproti nějakému vybrání. Mezi zadržovacímivybráními 34, popřípadě' 36 je veden zadržo-vací klín 32 rovněž na vodicích křivkách26, popřípadě 28'protí vyskočení. V daném příkladu' provedení je spřahova- cí zařízení vytvořeno tak', že na dvou mís- tech navzájem přesazených o 180° umožňu- je napojení výstředníkového kroužku 10 na hnací hřídel 2. V souhlasu s tím jsou také 238627 spřahovací vybrání 22, 21, jakož i zadržo-vací vybrání 34, "G po dvou uspořádána po-každé v přesazení o 130°.
Spřahovací vybrání 22 a zadržovací vy-brání 34, spolupůsobící s hnacím hřídelem2, jakož i vodicí křivky 20 jsou upravenyna radiální přírubě 46 ložiskového kroužku 4. Tato radiální příruba 48 slouží přitomsoučasně jako postranní omezení válečko-vého ložiska 8.
Spřahovací klín 20 je posuvně uložen Vdrážce 48 ve výstředníkovém kroužku 10.Přitom je uspořádání takové, že spřahova-cí klín 20 je posuvný rovnoběžně s radiál-ním paprskem 50 hnacího hřídele 2. Spřa-hovací klín 20 má spřahovací bok 54, kte-tý je směrován s výhodou přibližně rovno-běžně ke směru 52 posuvu a spolupůsobí spříslušným spřahovacím bokem 58 spřaho-vacího vybrání 22. Dále obsahuje spřahova-cí klín 20 zadní podpěrný bok 58, který spo-lupůsobí s příslušnou podpěrnou plochou60 ve výstředníkovém kroužku 10. Přitom jespřahovací klín 20 vzdálen od radiálního pa-prsku 50 tak daleko, že spřahovací bok 58spřahovacího vybrání 22 stojí proti podpěr-né ploše 60 na výstředníkovém kroužku 10alespoň přibližně kolmo a je alespoň přibliž-ně velký. Tím se dosáhne optimálního přenosu sílya zabrání se namáhání spřahovacího· klínu20 ohybem.
Mezi spřahovacím klínem 20 a výstřední-kovým kroužkem 10 je umístěna předpínacípružina 62, která spřahovací klín 20 před-píná proti hnacímu hřídeli 2 a umožňujezasunutí spřahovacího klínu 20 do spřaho-vacího vybrání 22 hnacího hřídele 2, kdyžřadicí kroužek 30 je ve spřahovacím posta-vení. Spřahovací vybrání 22, které je při-řazeno hnacímu hřídeli 2, má přibližně tan-genciální vstupní část 04, která umožňuješetrné vřazení spřahovacího klínu 20. Totošetrné vřazení je příznivě podporovánopředpínací pružinou 62, která slouží pro řa-zení. U provedení podle obr. 5 může být spřa-hovací klín 20 opatřen zářezem 68, který jeproveden otevřený směrem ke spřahovací-mu vybrání 22 a propůjčuje spřahovacímuklínu pružinovou vlastnost, která tlumí za-skočení spřahovacího klínu 20 do spřaho-vacího vybrání 22.
Spřahovací klín 20 je opatřen do stranyvyčnívající unášecí vačkou 68, která spo-lupůsobí s příslušnou řídicí vačkou 70 nařadicím kroužku 30, aby se umožnilo vy-sunutí spřahovacího klínu 20 ze spřahova-cího vybrání 22 hnacího hřídele 2. Řadicí kroužek 30 překrývá za tím úče-lem pohybovou dráhu unášecí vačky 68,Řadicí kroužek 30 má dále vodicí drážku72, na které unášecí vačka 68 krouží. Vnitř-ní bok 74 vodicí drážky 72 obsahuje řídicívačku 70. Řadicí kroužek 30 je uložen rov-noběžně s osou, je však výstředně vůči hna- címu hřídelí 2 uložen výkyvné ná čepu 76,Řídicí zařízeni 78, popsané podrobněji níže,slouží pro vykyvování řadicího kroužku 30kolem řadicí dráhy S.
Spřahovací klín 20 zabírá svým koncemodvráceným od hnacího hřídele 2 do spřa-hovacího vybrání 24, které- je přiřazeno ojni-ci 14. Toto spřahovací vybrání má opět při-bližně tangenciální vstupní část 80 a sklo-něný výstupní bok 82, usnadňující vysunutí..Vodící křivka 26 přechází do vstupní části80 a navazuje na výstupní bok 8X Vodicíkřivka 28, jakož i spřahovací vybrání· 24jsou upraveny v kroužku 84, který je ttftís-·těn bočně na ojníci 14 a vyčnívá radiWě:směrem k hnacímu hřídeli 2. Kroužek SfiSlouží přitom zároveň jako podpěra ojnice114 a válečkového ložiska 12 na výstředníko-vém kroužku 10. Kroužek 84 je přes šrou-by 85 a kolíky 88 sešroubován s ojnicí 14.Šrouby 86 a kolíky 88 mohou být vytvoře-ny jako pojistná smyková místa, která u-smyknou, když spřahovací klín 20 blokuje.
Zadržovací klín 32 je rovněž posuvně u-ložen v drážce 90 ve výstředníkovém krouž-ku 10, přičemž směr 32 posuvu v daném pří-kladu leží radiálně k hnacímu hřídeli 2.Přední záběrný bok 94 zadržovacího klínu32, který je přivrácen ke hnacímu hřídeli 2,jakož i zadní záběrný bok 96, který je při-vrácen k ojniči 14, jsou nakloněny pod ost-rým úhel ke směru 02 posuvu zadržovacíhoklínu 32, Tím působí zadržovací klín^ 32:klínovým účinkem, takže’ se vyřadí jakáko-liv vůle při spřahovéilí spřahovacího klínu20, Přední záběrný bok 94 Části .zadržovací-ho klínů 32, přivfácené ke hnacímu1, hřídeli32, jakož i bok 98 Zadržovacího vybrání34,jsou alespoň přibližně rovnoběžné se střed-ním radiálním paprskem 90 mezi zadržova-cím vybráním 34 a spřahovacím vybráním22, čímž je možné optimální rozložení síly.Šířka Bi zadržovacího vybrání 34 je menšínež šířka Bz spřahovacího klínu 20, čímžse zabrání tomu, aby spřahovací klín 20mohl zaskočit do zadržovacího vybrání 34.
Ve výstředníkovém kroužku 10 je výkyv-né uložena západka 100, která má pružinu102 předpětí směrem k zadržovacímu klínu32. Když zadržovací klín 32 vystoupí do za-držovacího' vybrání 34, působí výčnělek 104západky 100 alespoň přibližně kolmo na za-držovací klín 32, Tím vyvolaná třecí síla za-braňuje nežádoucímu posunutí zadržovací-ho klínu 32 ve směru zadržovacího vybrání34 hnacího hřídele 2. Je-li zadržovací klín32 naproti tomu zasunut do zadržovacíhovybrání 34, působí výčnělek 104 do1 vybrání106 zadržovacího klínu 32 a dá zadržovací-mu klínu 32 předpětí do zadržovacího vybrá-ní 34, Tím se zabrání nežádoucímu vysunu-tí zadržovacího: klínu 32 ze zadržovacíhovybrání 34, Západka 100 je společně se za-držovacím klínem 32 a spřahovacím klínem20 držena přídržným plechem 108 ve výstřed-níkovém kroužku 10. Přídržný plech 108 jej 238627 9 10 šrouby 110 sešroubován s výstředníkovýmkroužkem 10. : ,
Zadržovací vybrání 3S, které spolupůsobís ojnicí 14, je rovněž upraveno v kroužku112, který je umístěn na zadní strapě ojnice14 a vytvořen v souhlasu s kroužkem S4,který obsahuje spřahovací vybrání 24 spřa-hovacího klínu 20. Kroužek 112 obsahujetaké vodicí křivku ,26 sloužící pro vedenízadržovacího klínu 32. Kroužek 112 sloužírovněž k zadržení ojnice 14, jakož, i. váleč-kového ložiska 12 na výstředníkovém krouž-ku 10.
Oproti znázorněnému . provedení je takémožné, aby kroužky 84, ,112 nebyly spojenys ojnicí 14, nýbrž vytvořeny soustředně,shnacím hřídelem 2 a nepohyblivě upravenyna neznázorněné skříni. .
Je dále možné kombinovat,zadržovací vy-brání 36 přímo s kroužkem 84, který obsa-huje vybrání 24., . Působení spřahoyačího zařízení bude blí-že vysvětleno v souvislosti s obr. , ,6 až 13.
Obr. 6 znázorňuje spřahovací zařízení vobdobí, ve kterém je hnací hřídel 2, volněotočný a spřahovací klín 20 je zasunut dpspřahovacího vybrání 24 a zadržovací kjín32 je zasunut do zadržovacího vybrání 36,kterážto vybrání jsou přiřazena, ojnicí 14.Tím je výstředníkový kroužek 10 přidržo-ván na ojnicí 14 a, zajištěn proti otáčení.:
Radící kroužek 30 zde, .nemusí, konat žád-nou funkci, jelikož spřahovací klín 20 do-léhá svou vnitřní čelní stranou na. Jinací hří-del 2 a je tím zajištěn proti vysunutí ze spřa-hovacího vybrání 24 na ojnicí 14.
Obr. 7 a 8 znázorňují zasunutí spřahova-cího zařízení, které, je možné tehdy,, kdyžřadicí člen 30 zaujrpe řadicí postavení S2,takže řídicí vačka 70 pyolní unášecí vačku68 spřahovacího klínu 20 pro spřahovací po-stavení. V souhlasu s tím zasunul se spřa-hovací klín 20 vlivem předpínací pružiny62 již přes tangenciální vstupní část 64 dospřahovacího vybrání 22 a je nastaven naspřahovacím boku 56. Zadržovací klín 32,který je západkou 100 ještě držen v zadržo-vacím vybrání 36, stojí nyní proti zadržova-címu vybrání 34, které je přiřazeno, hnací-mu hřídeli 2. Otáčí-li se hnací hřídel 2 dá-le ve směru A pohonu, je výstředníkovýkroužek 1Ó unášen přes spřahovací klín 20zasunutý do spřahovacího vybrání 22. Tozpůsobí, že rovněž unášený zadržovací klín32 je svou horní řídicí plochou 40 nastavenna řídicí plochu 44 zadržovacího, vydání38 a z něho vytlačen. Zadržovací klín 32 sepotom proti hnacímu hřídeli 2 zasune dopříslušného zadržovacího vybrání 34. Při-tom zabere západka l.ÓÓ svým výstupkem104 do vybrání 106 a dá zadržovacímu klí-nu 32 předpětí směrem k zadržovacímu vy-brání 34. Přední záběrný bok, 94 zadržovací-ho klínu 32 spolupůsobí s bokem 98zadržo-vacího vybrání 34 a zabraňuje vůli mezi hna-cím hřídelem 2 a výstředníkovým kroužkem10. Při pohybu výstředníkového kroužku 10, spřaženého s hnacím hřídelem 2, z polohyznázorněné na obr. 8 do zdvižné polohy IK2,znázorněné na obr. Θ, je vnější čelní stranaspřahovacího klínu ,20 nastavena na vodicíkřivku 28 kroužku 8.4 a vnější čelní stranazadržovacího klínu 32 na. vodicí křivku 2Skroužku 112, čímž se zabrání vysunutí spřa-hovacího klínu 20 a zadržovacího' klínu 32.
Stojí-li řadicí kroužek 30 v prvé, popří-padě druhé řadicí poloze S2, znázorněné naobr. 1, uvolní se spřažení v souhlasu s obr.9 až 12. Přitom spolupůsobí vačka 70 řadi-cího kroužku 30 ;s unášecí vačkou 88 spřa-hovacího klínu 20 a táhne jej ze spřahova-cího vybrání 22, které je ve spojení s hna-cím hřídelem 2, V souhlasu s tangenciálnívstupní částí 80 spřahovacího vybrání 28nastává vysouvání pozvolna, jak vyplývá zobr. 9 a 10. Jelikož hnací hřídel je při tomtovysunování brzděn, má výstředníkový krou-žek 10 sklon předběhnout vlivem setrvač-ných sil hnací hřídel 2. Tomu se zabrání za-držovacím klínem 32, který je svým .přednímzáběrným bokem 94 nastaven 11a bok 98 za-držovacího vybrání 34. Tím je možné uvol-nit spřahovací klín 20 bez sevření spřaho-vacího vybrání 22. Jakmile je spřahovacíklín 20 úplně uvolněn, jak je to> znázorněnona obr. 10, zabírá spřahovací klín 20 dospřahovacího vybrání 24, které je ve spoje-ní s ojnicí 14, čímž se zabrání dalšímu otá-čení výstředníkového kroužku 10. To ovšemzpůsobí, že znovu se rozbíhající hnací hří-del 2 vytlačí zadržovací klín 32 jeho řídicíplochou 42 ze zadržovacího vybrání 34 azadržovací klín 32 uvede do zaržovacíhu vy-brání 36, které je ve spojení s ojnicí 14. Při-tom se takéi.současně západka 100 vytlačíz vybrání 106 zadržovacího klínu 32, čímžse předpětí. zadržovacího klínu proti hnací-mu hřídeli 2 zruší a. předpětí působí kolmona zadržovací klín 32, jak je to znázorněnona obr. 11 a 12.
Hnací hřídel 2 se může nyní dále volněotáčet, přičemž spřahovacímu klínu 20 azadržovacímu klínu 32 je pomocí vodicíchkřivek 28 bráněno ve vysunutí ze spřaho-vacího vybrání 24 a zadržovacího vybrání38, jež spolupůsobí s ojnicí 14. Tím můžezačít nový spřahovací cyklus, jak je znázor-něno v obr. 6 až, 12, avšak s výstředníkovýmkroužkem otočeným o! 180°.
Jsou možné následující řadicí stavy: AI) t. : i Řídí-li se řadicí kroužek .30 do prvníhořadicího postavení Si, pak, přejde ojnice 14do postavení Hi, popřípadě v tomto posta-vení Hi, popřípadě v tomto postavení Hizůstane;
A2J jestliže se řadicí kroužek 30 řídí do dru- hého řadicího postavení S2, přejde ojnice 2386 27 11 14 do polohy H2, popřípadě v této polozeHz zůstane.
Obr. 13 znázorňuje téměř nepravděpodob-nou situaci, ve které zadržovací klín 32 ne-úmyslně, například přelomením tlačné pru-žiny 102, by mohl být posunut do čárkova-né polohy 2. V tomto případě by spřahova-cí bok Sfi spolupracoval s řídicí plochou 38zadržovacího klínu 32 tak, že zadržovacíklín 32 by byl opět zatlačen do své přiřa-zené polohy, aniž by byl přitom poškozen.
Jak bylo již shora naznačeno, je uprave-no řídicí zařízení 78, aby řadicí kroužek 30byl podle vzoru řízen například přes o so-bě známé vzorovací zařízení. Řídicí zaříze-ní může být ovládáno mechanicky nebo mů-že být vytvořeno jako* tekutinově ovládanýagregát pístu a válce, který je příslušně 0-vládán vzorovacím zařízením. Zvlášť výhod-né je řídicí zařízení, které je vytvořeno elek-tromagneticky, přičemž řídicí impulsy mo-hou být elektricky vytvářeny střádačem pa-mětí, magnetofonovým páskem nebo něja-kým jiným generátorem impulsů. V obr. 1, jakož i v obr. 14 až 16 je znázor-něno výhodné řídicí zařízení. Toto' zařízenímá nepohyblivý hnací hřídel 116, který je o-točně uložen na rámu 114 stroje a na kte-rém je upevněna výkyvná páka 118, kteráse jedenkrát vratně vykývne na každý taktstroje pro tvoření prošlupu. Výkyvná pákaobsahuje hnací plochu 120, která spolupůso-bí s osazením 122 řadicího kroužku 30 a po-hybuje řadicím kroužkem proti předpínacísíle pružiny-124 z první řadicí polohy Si vesměru X, ke druhé řadicí poloze S2. Na vý-kyvné páce 118 je čepem 126 nakloubenazápadka 128, a to přibližně diametrálně khnací ploše 120. Tato- západka směřuje pro-ti řadicímu kroužku 30 a spolupůsobí hro-tem 130 se zářezem 132 řadicího kroužku30 způsobem, který bude ještě podrobnějipopsán. Západka 128 obsahuje náběžnouplochu 136 řadicího kroužku, když se západ-ka a řadicí kroužek vůči sobě navzájem po-hybují. Na západce 128 je dále upraven po-délný otvor 138, do kterého zabírá čep 140,který je ve spojení s mezilehlou pákou 142,která je výkyvně uložena na pevném čepu144 a je pružinou 146 předpjata proti zá-padce 128.
Mezilehlá páka 142 spolupůsobí s elek-tromagneticky vytvořeným řídicím dílcem148, který je stavěcími šrouby 150 nastavi-telný vůči mezilehlé páce 142. Řídicí impul-sy jsou přes přívody 152 přiváděny řídicímudílci 148 od blíže neznázorněného vzorova-cího zařízení, například o elektronickéhostřádače, řízený magnetickým páskem nebopodobně. Přídržná síla elektromagnetickéhořídicího dílce 148 je větší než předpětí nazápadce 128, vytvářené pružinou 146, když. mezilehlé páka 142 přiléhá k řídicímu díl-vCi 148. Předpětí vytvářené pružinou 14S mů-že být ýšak větší nebo menší než přítlačnásíla elektromagnetického řídicího dílce 148,když západka 128 přiléhá; k. řadicímu krouž- 12 ku 30, tj. mezilehlá páka 142 je oddálenaod řídicího dílce 148. Výkyvná páka 118 je konečně ještě spo-jena s blokovací vačkou 154, která spolu-působí s nástavcem 156 řadicího kroužku30, když výkyvná páka 118 a řadicí kroužek30 zaujímají první řadicí polohu Si, jak toje znázorněno na obr. 16. Řídicí zařízení působí takto:
Obr. 16 znázorňuje období, ve kterém vý-kyvná páka 118 a řadicí kroužek 30 zaují-mají první, levou řadicí polohu Si. Ve zná-zorněném příkladu je řídicí dílec 148 v čin-nosti a přidržuje mezilehlou páku 142 pro-ti předpětí pružiny 146, čímž je západka 128nadzdvihnuta a hrot 130 nemůže spolupra-covat se zářezem 132 řadicího kružku 30.V tomto postavení doléhá také blokovacívačka 154 výkyvné páky 118 na nástavec156 řadicího kroužku a zabraňuje vychýle-ní řadicího kroužku od hnací plochy 120proti předpětí pružiny 124. Řadicí kroužek30 je tím v tvarovém styku zajištěn protipřípadnému řadicímu zatížení spřahovacíhoklínu 20. V této řadicí poloze uvolní řídicívačka 70 řadicího kroužku 30 spřahovacíklín 20 přes unášecí vačku 68, takže spřaho-vací klín 20 zařadí, jak je znázorněno naobr. 16. Výstředný kroužek 10 je unášenpřes spřahovací klín 20 a zadržovací klín32, jakož i hnací hřídel 2 a je řadicím krouž-kem 30 v postavení Hi opět znovu řízen, po-případě ovlivňován. Kdyby výstředný krou-žek 10 se spřahovacím klínem 20 byl již vpostavení Hi, jak je to znázorněno na obr.6, pak by řídicí vačka 70 řadicího kroužku30 neuvolnila spřahovací klín 20, který bytak setrval ve vyřazeném postavení. Hnacíhřídel 2 se bez spřažení dále otáčí, jak torovněž vyplývá z obr. 6.
Vykývne-li nyní výkyvná páka 118 do prá-vá, je řadicí kroužek 30 přes hnací plochu120 proti síle pružiny 124 pohybován vesměru X až do střední polohy SM, jak to vy-plývá z obr. 14. Není-li řídicí dílec 148 včinnosti, doléhá západka 128 pod vlivempředpětí pružiny 146 na řadicí kroužek 30a může svým hrotem 130 zabrat do zářezu132. Vykyvuje-li se výkyvná páka 118 dále,je západka 128 vedena nazpět proti směrupohybu řadicího kroužku 30 o hodnotu U,čímž náběžná plocha 134 západky 128 na-běhne na náběžnou plochu 136 řadicíhokroužku 30 a uvede západku 128 a tím me-zilehlou páku 142 do dosednutí na řídicídílec 148, jak to vyplývá z obr. 15. Je-li ří-dicí dílec 148 uveden v činnost, zůstane me-zilehlá páka 142 viset na řídicím dílci a řa-dicí kroužek 30 se při zpětném vykývnutípáky 118 vrátí ve směru Y do první řadicípolohy Si, jak to vyplývá z obr. 16.
Je-li naproti tomu ve střední poloze SM řídicí dílec 148 mimo činnost, dostane se .západka 128 pod vlivem pružiny 146 při

Claims (11)

13 238627 14 zpětném vykývnutí výkyvné páky 118 opětdo záběru s řadicím kroužkem 351, takžehrot 130 západky 128 muže zabrat do zá-řezu 132 řadicího kroužku 30. Při zpětnémvykývnutí výkyvné páky 11.8 do první řadicípolohy Si provede západka 123 opačný po-hyb a projde skrze spojení s řadicím krouž-kem 30 proti předpětí pružiny 124 do druhéřadicí polohy Sz, která je znázorněna naobr. 1, Tím se ojnice dostane z postavení Hido postavení H2 nebo zůstane v postaveníH2, jestliže před řadicím dějem byla již vtomto postavení, jak to vyplývá z obr. 1. Zá-běr mezi západkou 128 přes hrot 130 se zá-řezem 132 řadicího kroužku 30 způsobí spo-jení ve tvarovém styku, které působí protipřípadné řadicí síle spřahovacího klínu 20,takže se zabrání vadným řazením. U provedení řídicího zařízení podle obr.1, jakož i podle obr. 14 a 16 je ta výhoda,že rozhodnutí o řízení nastává ve střednířadicí poloze SM, takže dráha výkyvu vý-kyvné páky 118 může být udržena poměrněmalou, což příznivě působí na vysoké hna-cí otáčky. Obr. 17 až 20 znázorňují pozměněné řídi-cí zařízení, přičemž části, které jsou iden-tické s řídicím zařízením podle obr. 1, ja-kož i 14 až 16, jsou označený stejnými vzta-hovými značkami. Na rozdíl od řídicího za- řízení podle obr. 1, jakož í 14 až 16 má po-změněné řídicí zařízení podle obr. 17 až 20západku 158, která je pomocí čepu 160 ne-pohyblivě otočně uložena na rámu 114 stro-je, Tato západka 158 má působením pruži-ny 148 předpětí proti řadicímu kroužku 30a spolupůsobí se řídicím díicsm 141 přímo,to znamená bez mezilehlé páky. jelikož zá-padka 158 provádí pouze výkyvný pohyb ažádný pohyb ve směru řadicí dráhy řadicíhokroužku 30, musí výkyvná páka 118 vyko-nat větší výkyvnou dráhu, než ve shora uve-deném příkladu, aby ředicí kroužek 30 bylvratně pohybován mezi řadicími polohamiSi a S2 a západka 158 dosedla na řídicí dí-lec 148, jak to vyplývá z obr. 17 až 20. Střed-ní řadicí poloha SM podle shora uvedené-ho příkladu provedení není dána u tohotopříkladu provedení. Jinak však odpovídá ta-ké toto řídící zařízení ve funkčním ohledushora uvedenému řídicímu zařízení. Výhoda tohoto druhého provedení řídi-cího zařízení záleží zejména v menším poč-tu součástek, jelikož odpadá mezilehlá pá-ka 142, uvedená v prvním příkladu prove-dení. Kromě toho nemusí řadicí kroužek 30provádět žádný výkyvný pohyb, když má býtdržen v druhé řadicí poloze S2, tj., když ří-dicí dílec 148 není uveden v činnost. P Ř E D Μ E T
1. Sprahovací zařízení, zejména pro textil-ní stroj, zejména listový stroj, s ojnicí, kte-rá je přes výstředný kroužek uložena nahnacím hřídeli, například přerušovaně seotáčejícím, přičemž sprahovací klín, vede-ný ve výstředném kroužku radiálně a ovla-datelný řadicím kroužkem, je střídavě zasu-novatelný do nejméně jednoho, s hnacímhřídelem spojeného spřahovacího vybránínebo do nejméně jednoho s ojnicí spojené-ho spřahovacího vybrání a mezi vybrání jeproti vysunutí zajištěna vodícími křivkami,a přičemž řadicí kroužek je uložen výstřed-ně vůči hnacímu hřídeli, má působením pru-žiny předpětí do prvního řadicího postave-ní a řídicím zařízením je uveditelný do dru-hého řadicího postavení, vyznačující se tím,že řídicí zařízení (78j má výkyvnou páku(118) pevně upravenou na hnacím hřídeli(116) upevněném na rámu (114) stroje, kte-rá je vratně vykyvovatelná a pomocí hnacíplochy (120) spolupůsobí s řadicím krouž-kem (30) proti jeho pružnému předpětí,přičemž dále je upravena západka (128,158), která proti pružnému předpětí řadicí-ho kroužku (30) spolupůsobí se zářezem(132) řadicího kroužku (30) as řídicím díl-cem (148), přičemž západka (128, 158) vzaskočeném stavu řazení uvádí řadicí krou-žek (30) do druhé řadicí polohy (S2), popří-padě jej v této poloze udržuje a ve vysunu-tém stavu umožňuje návrat do první řadicípolohy (Si). VYNÁLEZU
2. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že západka (158) je otočněuložena na čepu (160) upevněném na rámu(114) stroje.
3. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že západka (128) je otoč-ně uložena na čepu (Í26) upraveném na vý-kyvné páce (118), přičemž čep (126) ležívůči ose hnacího hřídele (116) diametrálněk hnací ploše (120).
4. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že západka (128, .158) mápředpětí proti řadícímu kroužku (30).
5. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že řídicí díl (78) je nasta-vitelný vůči západce (128, 158).
6. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že obsahuje řídicí ústrojíovládané mechanicky nebo tekutinově.
7. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že řadicí kroužek (30) jeopatřen náběžnou plochou (136), která smě-řuje od zářezu (132) a k elektromagnetické-mu řídicímu zařízení (78) a na kterou na-bíhá náběžná plocha (134J západky (128,158], když se západka (128, 158) a řadicíkroužek (30) pohybují vůči sobě navzájemv opačném směru k záběru.
8. Spřahovací zařízení podle bodu 7, vy-značující se tím, že přídržná síla elektro-magnetického řídicího zařízení (78) je vět-ší než pružné předpětí západky (128, 158) 13 16 proti řadicímu kroužku (30), přičemž pruž-né předpětí je však větší než přítažná sílaelektromagnetického řídicího zařízení (78),když západka (128, 158) dosedá na řadicíkroužek (30).
9. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že s výkyvnou pákou (118)je spojena blokovací vačka (154) směřujícík druhé řadicí poloze (S2), která, když řa-dicí kroužek (30) a výkyvná páka (118)jsou v první řadicí poloze (Si), spolupůsobís nástavcem (156) řadicího kroužku (30),směřujícím do první řadicí polohy (Si).
10. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vy-značující se tím, že spřahovací klín (20) mápružinou (62), upravenou mezi spřahovacímklínem (20) a výstředným kroužkem (10)předpětí proti hnacímu hřídeli (2) a je opa-třen unášecí vačkou (68), která spolupůsobís řídicí křivkou (70, 74) řadicího kroužku(30) proti předpínací síle pružiny (62).
11. Spřahovací zařízení podle bodu 10, vy-značující se tím, že ve výstředném kroužku(10) je upraven samořadicí zadržovací klín(32), který je nezávislý na spřahovacím klí-nu (20), je alespoň přibližně radiálně po-suvný, působí proti hnacímu směru (A) astřídavě zaskakuje do nejméně jednoho za-držovacího vybrání (34) spolupůsobícího shnacím hřídelem (2) nebo do nejméně jed-noho zadržovacího vybrání (36), spolupůso-bícího s ojnicí (14), přičemž zadržovací klín(32) nebo/a vybrání (34, 36) mají řídicí plo-chy (38, 40, 42, 44), které umožňují vytla-čení zadržovacího klínu (32) z vybrání (34,36), když hnací hřídel (2) předběhne vý-středný kroužek (10), popřípadě výstřednýkroužek (10) předběhne ojnici (14), a kdyžprávě druhý konec zadržovacího klínu (32)stojí proti vybrání (36, 34). 11 listů výkresů
CS824802A 1981-06-26 1982-06-25 Coupling mechanism namely for textile machines CS238627B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH423481 1981-06-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS238627B2 true CS238627B2 (en) 1985-12-16

Family

ID=4272307

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS824802A CS238627B2 (en) 1981-06-26 1982-06-25 Coupling mechanism namely for textile machines

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4452281A (cs)
EP (1) EP0068139B1 (cs)
JP (1) JPS588152A (cs)
AT (1) ATE13700T1 (cs)
BR (1) BR8203719A (cs)
CA (1) CA1192757A (cs)
CS (1) CS238627B2 (cs)
DD (1) DD202339A5 (cs)
DE (1) DE3264016D1 (cs)
ES (1) ES513460A0 (cs)
SU (1) SU1296013A3 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3311670C2 (de) * 1983-01-18 1986-05-22 Textilma Ag, Hergiswil Webmaschine
EP0158655B1 (de) * 1983-10-07 1987-07-01 Textilma AG Verfahren zum betrieb einer webmaschine sowie anwendung des verfahrens
US4610648A (en) * 1983-10-31 1986-09-09 Dayco Corporation Belt construction for a continuously variable transmission, transverse belt element therefor and methods of making the same
IT1188533B (it) * 1986-01-31 1988-01-14 Fimtessile Meccanismo di controllo delle oscillazioni di bielle di comando dei quadri dei licci in una ratiera rotativa
IT1237968B (it) * 1990-02-05 1993-06-19 Giobbe Srl Dispositivo desmodromico per il comando e controllo di una ratiera rotativa in macchine tessili
IT1246701B (it) * 1990-07-11 1994-11-26 Nuovopignone Ind Meccaniche Ef Dispositivo di comando perfezionato per ratiere rotative ad altissima velocita'
IT1247261B (it) * 1991-02-28 1994-12-12 Nuovo Pignone Spa Dispositivo perfezionato per la movimentazione delle leve ad anello dicomando delle chiavette di una rattera rotativa ad altissima velocita'
IT1252301B (it) * 1991-11-15 1995-06-08 Nuovo Pignone Spa Sistema di controllo automatico per ratiera rotativa elettronica
FR2757884B1 (fr) * 1996-12-31 1999-02-19 Staubli Sa Ets Dispositif d'actionnement a selection electromagnetique pour la commande des ratieres et autres mecaniques de tissage
US8256243B2 (en) * 2006-12-16 2012-09-04 Kellogg Brown & Root Llc Integrated olefin recovery process
US9103586B2 (en) * 2006-12-16 2015-08-11 Kellogg Brown & Root Llc Advanced C2-splitter feed rectifier

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2741199C3 (de) * 1977-07-21 1981-08-13 Gebrüder Sulzer AG, 8401 Winterthur Kupplung zum Steuern der Schäfte einer Webmaschine oder der Legeschiene einer Kettenwirkmaschine
DE2909131A1 (de) * 1979-03-08 1980-09-11 Johann Kaiser Gmbh & Co Kg Mas Schaftmaschine fuer webmaschinen
CH639707A5 (de) * 1979-08-16 1983-11-30 Staeubli Ag Rotationsschaftmaschine.
DE2938451B1 (de) * 1979-09-22 1980-09-11 Zangs Ag Maschf Rotations-Schaftmaschine
DE3001310C2 (de) * 1980-01-16 1982-02-04 Maschinenfabrik Carl Zangs Ag, 4150 Krefeld Rotations-Schaftmaschine
FR2478682A1 (fr) * 1980-03-20 1981-09-25 Staubli Sa Ets Perfectionnements aux ratieres du type rotatif pour metiers a tisser

Also Published As

Publication number Publication date
EP0068139A1 (de) 1983-01-05
JPS588152A (ja) 1983-01-18
CA1192757A (en) 1985-09-03
DE3264016D1 (en) 1985-07-11
ES8307041A1 (es) 1983-06-16
ES513460A0 (es) 1983-06-16
JPS6410613B2 (cs) 1989-02-22
ATE13700T1 (de) 1985-06-15
BR8203719A (pt) 1983-06-21
US4452281A (en) 1984-06-05
SU1296013A3 (ru) 1987-03-07
DD202339A5 (de) 1983-09-07
EP0068139B1 (de) 1985-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS238627B2 (en) Coupling mechanism namely for textile machines
CS261218B2 (en) Tool for driving nails and similar fastening elements
US6629811B1 (en) Quick fastener system for fixing a tool at the end of a loading arm
CS199215B2 (en) Textile machine element motion clutch
JPS5834576B2 (ja) 電磁的に作動するジヤカ−ド制御装置
CZ232792A3 (en) High-speed rotary dobby
CZ281426B6 (cs) Ovládací zařízení pro vysokorychlostní rotační listové stroje
US4852618A (en) Weft yarn selector for a loom
US4444136A (en) Device for interrupting a needle bar drive
US4546803A (en) Relief means for the drive mechanisms of components alternatingly rocking between two end positions
KR20020010130A (ko) 그립퍼실에 대한 보빈을 교체하기 위한, 재봉 또는편물기상의 장치
CS221816B2 (en) Rotation dobby machine
US4384598A (en) Device for the constrained actuation of clamping means of filling-yarn insertion means in shuttleless weaving machines
GB2063933A (en) Terry motions
CS233367B1 (en) Apparatus for control of pawls,coupling disks of excentres in dobby machines
US4865082A (en) Pacing motion for a textile machine
US4348121A (en) Strike and non-strike impact control mechanism for typewriter
US5031671A (en) Weft yarn changer for a loom
CN219408247U (zh) 一种可准确送片的金片送片装置
GB2140831A (en) A shuttleless weaving loom
US4422480A (en) Loom-heddle selector
CS209833B2 (en) Supply facility of the weft threads for the shuttleless looms
CS198200B2 (en) Apparatus for selective weft insertion into the shed
CS9002309A2 (en) Dobby with loom's oscillating rock levers
EP2184389A1 (en) Weft insertion method and weft insertion device of rapier loom