Vynález se týká převodu s velkým převodovým poměrem·
Převody pro velké převodové poměry jsou obyčejně šnekové, planetové nebo vícestupňové. Šnekové převody mají nevýhodu ve velmi nízké účinnosti. Planetové a vícestupňové převody jsou poměrně složité a mají relativně vysokou hmotnost, přičemž jejich účinnost, zvláště u vícestupňových převodů, není rovněž nijak příznivá. Dále jsou známy převody s excentrickým náhonem, opatřené koly s vnějším a vnitřním ozubením. Pro vyrovnání excentricity odebíraného točivého momentu se používají buč kluzné čepy nabeo dvojitý převod s jedním pevným kolem a dru hým rotujícím kolem s vnitřním ozubením, po nichž se s excentricitou odvaluje ozubené kolo s vnějším ozubením. V důsledku zvýšeného tření suvného anebo valivého vznikají u těchto převodů větší ztráty, než by bylo žádoucí, což nepříznivě ovlivňuje jejich účinnost.
Tyto nevýhody a nedostatky jso,u odstraněny převodem s velkým převodovým poměrem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vstupní hřídel převodu je opatřen alespoň jedním hnacím excentreůi, uloženým v hnacím ložisku hnací lamely, uložené pomocným ložiskem na posuvném excentru a opatřené vnitřním hnacím ozubením, jsoucím v záběru s vnějším hnaným ozubením hnaného kola, spojeného s výstupním hřídelem.
Převod s velkým převodovým poměrem podle vynálezu má v důsledku přímého převodu, minimálního tření v zubech a pohonu excentram přes valivé ložisko vysokou účinnost. Vzhledem k velkému počtu zabírajících zubů je přitom schopen přenášet vysoké točivé momenty při relativně malých rozměrech a hmotnosti. Jeho hnací převod do pomala je velmi vysoký. Výhodná je i relativně velká vzájemná osová vzdálenost vstupního hřídele a výstupního hřídele od sebe.
- 2 238 349
Příklady provedení převodu podle vynálezu jsou schematicky znázorněny na výkresech, kde obr. 1 představuje jedno provedení převodu v nárysu, obr. 2 je bokorysným svislým řezem z obr. 1, obr. 3 znázorňuje druhé provedení převodu v nárysném řezu a obr. 4 je bokorysným svislým řezem z obr. 3.
Úložná skříň 1 je tvořena s výhodou dvěma vzájemně spojenými skříňovými částmi 2, 3. Prostřednictvím úložných ložisek 6 je v úložné skříni 1. uložen vstupní hřídel 4, otočný kolem své osy otáčení j>e Úložná ložiska 6, případně opatřená alespoň jedním těsnícím kroužkem 7, jsou uzavřena uzavíracími víky 8 v úložné skříni χ. Vstupní hřídel 4 je opatřen alespoň jedním hnacím excentram 13« v daném případě všgk jednou dvojicí hnacích excentrů 13, případně trojicí hnacích excentrů 13, které nesou prostřednictvím hnacích ložisek 12 odpovídající počet hnacích lamel 9, 10, 11, tedy minimálně jednu hnací lamelu 9, v daném případě však bu3 dvě hnací lamely 9, 10 (obr· 1, 2) anebo tři hnací lamely 9, 10, 11 (obr. 3, 4), a to podle daného alternativního provedení, V obou hnacích lamelách 9» lt Jjsou prostřednictvím dalších dvou pomocných nosných ložisek 27 uloženy zdvojené pomocné excentry 28, uspořádané na svých pomocných hřídelích 14, uložených prostřednictvím pomocných ložisek 15 v úložné skříni JL· Dvojice hnacích excentrů 13 na vstupním hřídeli 4 je uspořádána tak, že každý hnací excentr 13 je vůči druhému hnacímu excentrů 13 pootočen o 180°, přičemž každý hnací excentr 13 je vůči svým dalším dvěma pomocným excentrům 28 v téže hnací lamele 9, 10 uspořádán v úhlu 120ι°. Ve druhém provedení se třemi hnacími lamelami 9, 10, 11 je trojice hnacích excentrů 13 na vstupním hřídeli 4 uspořádána vzájemně pootočené po 120°, zatímco každý hnací excentr 13 je vůči jednomu svému pomocnému exnentru 28, které jsou ve trojici uspořádány na pomocném hřídeli 14, uspořádán v úhlu 180°· Pomocné hřídele 14 obou provedení jsou v úložné skříni χ uzavřeny uzavíracími víky 8. Alespoň jedna z obou hnacích lamel 9, 10 anebo je sna ze tří hnacích lamel 9, 10, 11 druhého provedení je opatřena vnitřním hnacím ozubením 16, jsoucím v záběru s vnějším hnaným ozubením 17 hnaného kola 18, jehož roztečný poloměr je menší než roztečný poloměr vnitřního hnacího ozubení I~6 každé hnací lamely 9^,
238 349
- 3 10, 11. Hnané kolo 18 je uloženo otočně kolem své osy rotace 20, vůči níž je o poloměr excentricity E posunuta osa excentricity 21 vnitřního hnacího ozubení 16. 0 stejný poloměr exnentricity E jsou vůči ose otáčení 5 vstupního hřídele 4 anebo osám otáčení 5 pomocných hřídelů 14 posunuty osy výstřednosti 26 jak hnacích excentrů 13. tak i pomocných excentrů 28. Osa rotace 20 hnaného kola 18 je současně osou rotace 20 výstupního hřídele 19. spojeného s hnaným kolem 18 a uloženého v úložné skříni 1 nosnými ložisky 22, případně utěsněnými alespoň jednín/ těsněním 23 v závěrném víku 25. případně dvěma těsněními 23 ve dvou záěrných víkách 25. Závěrné víko 25 je k úložné skříni 1. přitaženo šrouby 24. Alternativně mohou být pomocné hřídele 14 pomocných excentrů 28 propojeny se vstupním hřídelem 4 hnacího excentrů 13 neznázorněným hnacím převodem, např. ozubenými koly.
Převod podle vynálezu funguje takto : Jeho pohon je přiváděn vstupním hřídelem 4, jehož hnací excentry 13 pohybují po poloměru excentricity E hnacími lamelami 9, lb, 11, uloženými též na pomocných excentrech 28. Vnitřní hnací ozubení 16 hnacích la mel 9.» 10, 11 zabírá do vnějšího hnaného ozubení 17 hnarého kola 18, kteří se krouživým pohybem hnacích lamel 9, 10, 11 otáčí a jehož výstupní hřídel 19 vyvádí pohone ven. Otáčky jsou přitom redukovány v poměru : E, tedy v poměru roztečného poloměru R^ vnějšího hnacího ozubení 17 k poloměru excentricity E.
pRedmEt