CS237618B1 - Dispersion adhesive - Google Patents

Dispersion adhesive Download PDF

Info

Publication number
CS237618B1
CS237618B1 CS351683A CS351683A CS237618B1 CS 237618 B1 CS237618 B1 CS 237618B1 CS 351683 A CS351683 A CS 351683A CS 351683 A CS351683 A CS 351683A CS 237618 B1 CS237618 B1 CS 237618B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
dispersion
weight
vinyl acetate
adhesive
acrylate
Prior art date
Application number
CS351683A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Karel Nebesar
Stanislav Fekete
Jan Zahradka
Ladislav Zahumensky
Milan Zuffa
Original Assignee
Karel Nebesar
Stanislav Fekete
Jan Zahradka
Ladislav Zahumensky
Milan Zuffa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Nebesar, Stanislav Fekete, Jan Zahradka, Ladislav Zahumensky, Milan Zuffa filed Critical Karel Nebesar
Priority to CS351683A priority Critical patent/CS237618B1/en
Publication of CS237618B1 publication Critical patent/CS237618B1/en

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Abstract

Disperzní lepidlo obsahuje hmotnostně 50 až 90 % akrylátové disperze a 10 až 50 % vinylácetátové disperze. Akrylátová disperze obsahuje v sušině hmotnostně 80 % butylakrylátu, 18 % etylakrylátu a 2 % kyseliny akrylové, vinylacetátová disperze obsahuje v sušině 91 % polymerního vinylacetátu a 9 % butylakrylátu. Takto upravené disperzní lepidlo se může ředit vodou v libovolnému poměru a jak na koronizované fólii s povrchovým napětím od 33 oN/m, tak i na lakované fólii vykazuje dokonalé smáSení povrchu a vznik Sirého filmu. Zvyšováním obsahu vinylacetátová kopolymerní disperze je možno plynule regulovat elasticitu a pevnost slepu. V alkalickém prostředí při pH 8,5 je možno získat lepidlo s vyšší viakozitou, což je výhodné při nanášení na porézní adherent. Disperzní lepidlo je stabilní až do teploty -5 °C.The dispersion adhesive contains 50 to 90% by weight of acrylate dispersion and 10 to 50% by weight of vinyl acetate dispersion. The acrylate dispersion contains 80% by weight of butyl acrylate, 18% by weight of ethyl acrylate and 2% by weight of acrylic acid in dry matter, the vinyl acetate dispersion contains 91% by weight of polymer vinyl acetate and 9% by weight of butyl acrylate in dry matter. The dispersion adhesive thus prepared can be diluted with water in any ratio and shows perfect surface mixing and the formation of a gray film on both coronated foil with a surface tension of 33 oN/m and varnished foil. By increasing the content of vinyl acetate copolymer dispersion, it is possible to continuously regulate the elasticity and strength of the blind. In an alkaline environment at pH 8.5, it is possible to obtain an adhesive with a higher viscosity, which is advantageous when applied to a porous adherent. The dispersion adhesive is stable down to a temperature of -5 °C.

Description

Vynález se týká disperzního lepidla, vhodného na lepení polypropylénová nebe polyvinyl. chloridové fólie při laminování papíru.The present invention relates to a dispersion adhesive suitable for bonding polypropylene or polyvinyl. chloride foil when laminating paper.

Laminování papíru syntetickými fóliemi, hlavně polypropylénovými, se provádí převážně jedno nebo dvousložkovými lepidly, která obsahují organické rozpouštědlo jako toluen, etylacetát apod. Tyto druhy lepidel více nebo méně negativně ovlivňují výslednou kvalitu lamině· tů, zhoršují životní prostředí a zvyšují nebezpečí požáru. V současnosti ee začínají používat na laminování papíru polypropylénovou fólií nebo fólií z měkčeného či neměkčeného polyvinylchloridu vodná disperzní lepidla. Disperzní lepidla, určená na laminování, obsahují akrylátové nebo etylen-vinylacetétové kopolymery.The lamination of the paper with synthetic films, mainly polypropylene, is carried out mainly with one or two-component adhesives, which contain an organic solvent such as toluene, ethyl acetate, etc. These types of adhesives more or less negatively affect the resulting quality of laminates. At present, aqueous dispersion adhesives are being used to laminate paper with a polypropylene film or a plasticized or unplasticized polyvinyl chloride film. Dispersion adhesives for lamination include acrylate or ethylene-vinyl acetate copolymers.

Používání vodných disperzních lepidel pro tuto aplikaci je ve světě zatím ojedinělá. Používají se buň akrylátové vodné disperze, nebo kopolymery vinylacetétetylenové vodné disperze. Používání těchto disperzí na laminaci bylo zkomplikováno přechodem z původně používané acetátové fólie na polypropylenovou, na která vlivem povrchového napětí dochází ke zhoršení smáčivosti povrchu, a tím k nerovnoměrnému zasychání filmu. Doposud používané disperzní systémy vyžaduji povrchovou koronisaci většinou min. 40 mN/m, což není schopna většina v současné době používaných zařízení splnit. Kromě toho skladováním koronizováné fólie dochází ke snižování hodnoty povrchového napětí. Druhý způsob spočívá v použití disperzního vodného lepidla na lakovaném povrchu fólie, což ovšem zvyšuje náklady na lakování fólie při její výrobě. Tyto nevýhody odstraňuje disperzní lepidlo podle vynálezu.The use of aqueous dispersion adhesives for this application is so far unique in the world. Cell acrylate aqueous dispersions or copolymers of vinyl acetate ethylene aqueous dispersion are used. The use of these dispersions for lamination has been complicated by the transition from the initially used acetate film to the polypropylene film, which, due to surface tension, worsens the surface wettability and hence uneven film drying. The dispersion systems used hitherto require surface coronation mostly min. 40 mN / m, which most of the devices currently in use are unable to meet. In addition, the storage of the coronated film reduces the surface tension. The second method involves the use of a dispersion aqueous adhesive on the lacquered surface of the film, which in turn increases the cost of painting the film in its manufacture. These disadvantages are overcome by the dispersion adhesive of the present invention.

Vodná disperze, použitá v bodu 2 předmětu vynálezu, jejíž způsob výroby je předmětem čs. AO č. 208 609, nelze bez dodatečné úpravy použit, jelikož vykazuje nízký kohezní spoj při lepení polypropylen - papír.Vodná disperze použitá v bodě 3 předmětu vynálezu se vyrábí pod obchodním označením Disapol TK 163, jehož způsob výroby je předmětem Čs. AO č. 192 215. Disapol S ,0 nelze k danému účelu použít.The aqueous dispersion used in item 2 of the invention, the method of manufacture of which is disclosed in U.S. Pat. AO No. 208 609, can not be used without further treatment, since it exhibits a low cohesive bond in polypropylene-paper bonding. AO No. 192 215. Disapol S, 0 cannot be used for this purpose.

Podstatou vynálezu je disperzní lepidlo, která obsahuje 50 až 90 % hmotnostních akrylátové disperze a 10 až 50 % hmotnostních vinylacetátové disperze. Akrylátové disperze obsahuje vsuSiné 80 % hmotnostních butylakrylétu, 18 % hmotnostních etylakrylátu a 2 % hmotnostní kyseliny akrylové. Vinylacetétová disperze obsahuje v sušině 91 56 hmotnostních polymerního vinylacetátu a 9 56 hmotnostních butylakrylétu.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a dispersion adhesive comprising 50 to 90% by weight acrylic dispersion and 10 to 50% by weight vinyl acetate dispersion. The acrylate dispersion contains all 80% by weight of butyl acrylate, 18% by weight of ethyl acrylate and 2% by weight of acrylic acid. The vinyl acetate dispersion contains 91% by weight of polymeric vinyl acetate and 95% by weight of butyl acrylate.

Takto upravené disperzní lepidlo se může ředit vodou v libovolném poměru a na koronizované fólii s povrchovým napětím od 33 mN/m stejně jako na lakované fólii vykazuje dokonalé smáčení povrchu až do odpaření vody a vzniku čirého filmu. Zvyšováním obsahu vinylacetátové kopolymerní disperze je možno plynule regulovat lepivost, elasticitu a pevnost slepu. V alkalickém prostředí při pH 8,5 je možno získat lepidlo s vyšší viskozitou, což je výhodné hlavně při nanášení na porézní papírový adherent. Disperzní lepidlo je stabilní až do teplot -5 °C.The dispersion adhesive thus treated can be diluted with water in any ratio and on a coronated film having a surface tension of 33 mN / m as well as on the varnished film exhibits perfect surface wetting until the water evaporates and a clear film is formed. By increasing the content of the vinyl acetate copolymer dispersion, the tackiness, elasticity and bond strength can be continuously controlled. In an alkaline environment at pH 8.5, a higher viscosity adhesive can be obtained, which is particularly advantageous when applied to a porous paper adherent. The dispersion adhesive is stable up to -5 ° C.

Přiklad 1Example 1

56 hmotn. akrylátové disperze, obsahující v sušině 80 hmot. 56 polymeru butylakrylétu 18 56 hmot. etylakrylátu a 2 56 hmot. kyseliny akrylové, se modifikovalo 10 56 hmot. vinylacetátové kopolymerové disperze, obsahující v sušině 91 56 hmot. polymerního vinylacetátu a 9 56 hmot. butylakrylétu. Směs se zředila vodou tak, aby obsah sušiny byl 50 56 hmot.. Výto kový čas, stanovený výtokovým pohárkem s průměrem trysky 4 mm, byl 12,4 s.56 wt. acrylate dispersions containing 80 wt. 56 of a butyl acrylate polymer 18 56 wt. % ethyl acrylate and 2 56 wt. % of acrylic acid, 10 56 wt. vinyl acetate copolymer dispersions containing 91 56 wt. % polymer vinyl acetate and 9556 wt. butyl acrylate. The mixture was diluted with water to a dry matter content of 50-56%.

Takto připravené lepidlo ee použilo při laminováni polypropylenovou fólii s povrchem oboustranné upraveným lakováním. Vzhled a kvalita laminátů u přírodriího, křídového i povrchové zušlechtěného papíru po 24 hodinách i po měsíci byly velmi dobré.The adhesive thus prepared was used in lamination with a polypropylene film having a surface treated on both sides with a varnished coating. The appearance and quality of laminates in natural, coated and surface treated paper after 24 hours and a month were very good.

Příklad 2Example 2

Složení lepidla bylo stejné jako v příkladu 1 s tím, že se použilo 20 % hmot. vinylacetát o vé disperze. Laminovalo se polypropylenovou fólií jednostranně lakovanou s druhou stranou upravenou korónovým výbojem na povrchové napětí 36 mN/m. Vzhled a kvalita laminátů na přírodním, křídovém i povrchově zuělechtěném papíru byly velmi dobré.The adhesive composition was the same as in Example 1 except that 20 wt. vinyl acetate dispersion. It was laminated with a polypropylene film unilaterally lacquered with a corona treated surface treated to a surface tension of 36 mN / m. The appearance and quality of the laminates on natural, coated and coated paper were very good.

Příklad 3Example 3

Složení lepidla bylo stejné jako*v příkladě 1 a tím, že se použilo 30 % hmot. vinylacetátové disperze. Směs se upravila přídavkem 10%ního roztoku hydroxidu sodného na pH 8,5. Výtokový Sas, stanovený výtokovým pohárkem o průměru trysky 4 mm, byl 45 s. Lepidlo se ručně natíralo na vzerícy přírodního papíru, na které se naválcovaly měkčené nebo neměkčené polyvinylchloridové fólie. Vzhled i adheze lepidla po zaschnutí byla i po měsíci od laminování velmi dobrá. Životnost lepidla je neomezená.The composition of the adhesive was the same as in Example 1 and by using 30 wt. vinyl acetate dispersions. The mixture was adjusted to pH 8.5 by addition of 10% sodium hydroxide solution. The effluent Sas, determined by a 4 mm nozzle spout cup, was 45 sec. The glue was manually coated on natural paper proportions onto which softened or unplasticized polyvinyl chloride films were rolled. The appearance and adhesion of the adhesive after drying was very good even after a month of laminating. The service life of the adhesive is unlimited.

Claims (3)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Disperzní lepidlo, vyznačená tím, že obsahuje 50 až 90 % hmot. akrylátové disperze a 10 až 50 % hmot. vinylacetátové disperze.A dispersion adhesive comprising 50 to 90 wt. % acrylate dispersions and 10 to 50 wt. vinyl acetate dispersions. 2. Disperzní lepidlo podle bodu 1, vyznačené tím, že akrylátové disperze obsahuje v sušině 80 % hmot. butylakrylátu, 18 % hmot. etylakrylátu a 2 % hmot. kyseliny akrylové.2. Dispersion adhesive according to claim 1, characterized in that the acrylate dispersion contains 80 wt. % butyl acrylate, 18 wt. % ethyl acrylate and 2 wt. acrylic acid. 3. Disperzní lepidlo podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že vinylacetátové disperze obsahuje v sušině 91 % hmot. polymerního vinylacetátu a 9$ hmot. butylakrylátu.Dispersion adhesive according to Claims 1 and 2, characterized in that the vinyl acetate dispersion contains 91 wt. % of vinyl vinyl acetate and 9 wt. butyl acrylate.
CS351683A 1983-05-19 1983-05-19 Dispersion adhesive CS237618B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS351683A CS237618B1 (en) 1983-05-19 1983-05-19 Dispersion adhesive

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS351683A CS237618B1 (en) 1983-05-19 1983-05-19 Dispersion adhesive

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS237618B1 true CS237618B1 (en) 1985-09-17

Family

ID=5375486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS351683A CS237618B1 (en) 1983-05-19 1983-05-19 Dispersion adhesive

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS237618B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE68911885T2 (en) Pressure sensitive article with a base layer.
JP2008174748A (en) Antistatic polymer film
US5200268A (en) Stick-adhesive composition, a stick-adhesive composition layer, and a transfer sheet with the layer
US4055698A (en) Polyolefin web having remoistenable adhesive bonded thereto
US3249463A (en) Acrylic latex coating composition and book cover material made therefrom
US4897313A (en) Primer/membrane waterproofing system
CA2097756A1 (en) Aqueous-based waterproofing primer system and method
EP1278808B1 (en) Adhesive sheet and adhesion structure
CS237618B1 (en) Dispersion adhesive
GB1406160A (en) Pressure-sensitive transfer elements
US3477903A (en) Adhesive lamination of cellulosic substrates
US4639395A (en) Prepasted wallcoverings
DE3363603D1 (en) Extrusion coating
JPS6448866A (en) Water-base hot-melt adhesive coating composition
JP3147735B2 (en) Polyolefin-based decorative sheet
US4162237A (en) Cement for wall and floor coverings and the like
US3122446A (en) Process for making remoistenable adhesive coatings and products resulting therefrom
KR102647939B1 (en) Laminated optical products and methods for manufacturing the same
EP0700423B1 (en) Primer for glueing plastics
JPS61252279A (en) Adhesive composition
JP3040713B2 (en) Laminate
JP3888731B2 (en) Resin composition and use thereof
JPH04159379A (en) Synthetic resin composition for adhesive, ink or coating material
JPS58162645A (en) Adhesive for porous substrate
NO820641L (en) PROCEDURE FOR LIMING WITH DISPERSION GLUE.