CS236722B1 - Zapojení periodického spouštěče motoru - Google Patents

Zapojení periodického spouštěče motoru Download PDF

Info

Publication number
CS236722B1
CS236722B1 CS834576A CS457683A CS236722B1 CS 236722 B1 CS236722 B1 CS 236722B1 CS 834576 A CS834576 A CS 834576A CS 457683 A CS457683 A CS 457683A CS 236722 B1 CS236722 B1 CS 236722B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
output
decade
input
circuit
gate
Prior art date
Application number
CS834576A
Other languages
English (en)
Other versions
CS457683A1 (en
Inventor
Svatopluk Bohata
Original Assignee
Svatopluk Bohata
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Svatopluk Bohata filed Critical Svatopluk Bohata
Priority to CS834576A priority Critical patent/CS236722B1/cs
Publication of CS457683A1 publication Critical patent/CS457683A1/cs
Publication of CS236722B1 publication Critical patent/CS236722B1/cs

Links

Landscapes

  • Control Of Ac Motors In General (AREA)

Abstract

Vynález se týká regulátoru periodického spouštění motoru čerpadla u čistírny odpadních vod a to v cyklu a době určené technologií čištění, přičemž cyklus spouštění je volitelný až do doby 160 hodin. Podstatou vynálezu je čítač časových impulsů s možností volby počtu impulsů a tedy i délky spouštění - běhu -čerpadla a současně i délky jeho stání s tím, že na dobu běhu čerpadla je otevřen ovládací výstupní triak, který motor čerpadle zapíná.

Description

Vynález se týká zapojení periodického spouštěče motoru čerpadla u čistírny odpadních vod v cyklu a době určené technologií čištění. Cyklus spouštění je volitelný až do doby ,60 hodin.
Technologie čištění odpadních vod si vyžaduje spouštění motorů čerpadel na poměrně krátkou dobu, ale v relativně dlouhých přestávkách. Celý takový pracovní cyklus může u chemických i biochemických čistíren trvat i desítky hodin, čerpadla bývají proto v těchto zařízeních spouštěna podle předepsaného harmonogramu. Dodržení harmonogramu pak samozřejmě záleží na spolehlivosti a svědomitosti obsluhujícího personálu. Proto bývá snaha zajistit spínání čerpadel v takto dlouhých časových intervalech pomocí elektrického obvodu, sestaveného z mechanických časových relé, poháněných synchronními motorky.
Jejich nevýhodou však je, že pracují s maximálními časy do 24 hodin, takže při potřebě dosáhnout delšího časového intervalu musí být spřaženo několik takových relé za sebou.
Další nevýhodou je, že takto sestavené zařízení je poměrně rozměrné a zabírá velký prostor. Rovněž eventuální přestavení délky časového intervalu např. při změně pracovních podmínek čistírny není zcela jednoduché.
Uvedené nevýhody odstraňuje zapojení periodického spouštěče motoru podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že výstupy za sebou zapojených dekád čítače, z nichž čítači vstup první dekády je připojen přes dvouvstupové spouštěcí hrdlo k.výstupu generátoru časových impulsů, j3ůu připojeny přes přepínače výstupů a dekádové invertory vždy po dvojicích první, druhý a třetí, čtvrtý ke vstupům dvou dekádových hradel, jejichž výstupy jsou připojeny jednak přes invertory derivačních obvodů, derivační obvody a sčítací diody k synchronizačnímu vstupu D obvodu, přičemž výstup z prvního dekádového hradla k nastavovacímu vstupu D obvodu a výstup druhého dekádového hradla k jednomu vstupu výstupního hradla, když jeho druhý vstup je připojen k negativnímu výstupu D obvodu a výstup jednak přes výstupní invertor a výstupní zesilovač k ovládací elektrodě ovládacího triaku a jednak současně přes derivační nulovací zesilovač ke všem nulovacím vstupům dekád čítače, zatímco první anoda ovládacího triaku je uzeměna a druhá je spojen# buď přímo přes vinutí spouštěcího motoru, nebo přes cívku pomocného stykače k přívodu / sítě. (
Příkladné zapojení periodického spouštěče motoru je znázorněno na obr. 1. Zde je \ k výstupu generátoru £ časových impulsů přes dvouvstupové spouštěcí hradlo £ připojen čítači vstup první ze čtyř za sebou zapojených dekád čítačů £, £, £, 2· Druhý vstup spouštěcího hradla £ je připojen ke spouštěcímu vstupu £. K výstupům jednotlivých dekád jsou přes přepínače 14. 15. 16. 17 výstupů a dekádové invertory 25. 26. 21. 28 připojeny dvojice vstupů dvou dekádových hradel 28. 29 a to vždy tak, Že ,k výstupům první £ β druhé £ dekády, první dekádové hradlo 28 a k výstupům třetí 6 a čtvrté £ dekády vstupy dekádového hradla 2£.
Výstupy dekádových hradel 28. 12 jsou dále připojeny jednak přes invertory £2, 11 derivačních obvodů, derivační' obvody 30. 31 a sčítací diody 1£, 35 k synchronizačnímu vstupu D obvodu 8 a jednak výstup z dekádového hradla 28 k nastavovacímu vstupu D obvodu 8 a jednak výstup z druhého dekádového hradla 29 k jednomu vstupu výstupního hradla 16.
Druhý výstup výstupního hradla 36 je připojen k zápornému výstupu D obvodu § a výstup přes výstupní invertor 43 a výstupní zesilovač 10 ke spouštěcí elektrodě ovládacího triaku 1£. Současně je také výstup výstupního hradla 36 připojen přes derivační nulovací zesilovač 2 ke všem nulovacím vstupům dekád £, £, 6, £ čítače. První anoda ovládacího triaku 11 je přitom uzeměna a ke druhé je připojena cívka stykače £2 ovládacího motoru, či cívka ovládaného motoru 13 přímo.
Zapojení pracuje následovně: Při jedničkovém napětí - povelu k činnosti - na spouštěcím vstupu 2 začnou přes spouštěcí hradlo £ procházet časové impulsy např. s intervalem 1 minuta, z generátoru £ časových impulsů do čítacího vstupu první dekády £ čítače.
Tyto impulsy prochází po naplnění nižší dekády do čítačích vstupů vyšších dekád.
Podle nastavení přepínačů 14. Ji, Ji, 1? výstupů se v okamžiku, kdy jsou současně na zvolených výstupech dvojic dekád £, 2 a 6, Z nulové impulsy, které jsou příslušnými dekádovými invertory 2*. 25 a 26. 27 převedeny na jednotkové, se objeví také nulové impulsy na výstupech příslušných dekádových hradel 28. 29. Tak se také předá nulový impuls z prvního dekádového hradla 28 na nastavovací vstup D obvodu 8. Současně je však impuls prvním « invertorem 32 derivačního obvodu převeden na jedničkový, ten je pak v prvním derivačním obvodě .30 derivován a jako kladný úzký impuls převeden přes první sčítací diodu 34, na synchronizační vstup D obvodu 8. Tímto synchronizačním impulsem se pak D obvod nastaví » podle okamžitého stavu na svém nastavovacím vstupu, kde je právě nulový stav. Na pozitivním výstupu D obvodu 8 a tím i na jednom vstupu výstupního hradla 36 se nastaví také nulový stav.
Výstupní hradlo 36 však zůstane uzavřeno až do doby, kdy budou také současně jedničkové impulsy na obou vstupech druhého dekádového hradla 32» tedy tehdy, když budou nulové impulsy na dekádovými přepínači 16, 17 zvolených výstupech třetí a čtvrté dekády 6, I čítače. V tomto okamžiku bude také jedničkový impuls na výstupu druhého invertoru 33 derivačního obvodu a tím i na druhém vstupu výstupního hradla 36.
Přes druhý derivační obvod 31 a druhou sčítací diodu 35 se však současně přenese nástupní hrana kladného impulsu a z výstupu druhého derivačního invertoru 33 na synchronizační vstup D obvodu 8. Protože v tomto okamžiku nejsou současně i impulsy na zvolených výstupech první £ a druhé 2 dekády čítače, je na výstupu prvního dekádového hradla 28 a tím i na nastavovacím vstupu D obvodu 8 jedničková úroveň, nastaví se pozitivní výstup D obvodu 8 a první vstup výstupního hradla 36 také na jedničkovou úroveň.
Na výstupu výstupního hradla 36 pak bude nulový impuls. Tento nulový impuls je výstupním invertorem 43 obrácen na jedničkový, přenesen výstupním zesilovačem JO, na ovládací elektrodu ovládacího triaku 11. který se tím uvede do vodivého stavu. Tento stav trvá tak dlouho, dokud se znovu neobjeví současně na zvolených výstupech první £ a druhé 2 dekády, které se přenesou jako nulový impuls na nastavovací vstup D obvodu 8 a současně pa jeho synchronizační vstup, čímž se pozitivní výstup D obvodu 8 přestaví na nulovou úroveň. Tak se uzavře výstupní hradlo 36. na jehož výstupu se objeví jedničkový impuls a tedy po průchodu výstupním invertorem £3, výstupním zesilovačem 10. uzavře jako nulový ovládací triak 11. Čelo jedničkového impulsu za výstupním hradlem 36. po průchodu derivačním nulovacím zesilovačem 2> pak vynuluje všechny dekády £, 2, Z tak, že následujícím časovým Impulsem z generátoru J, časových impulsů, začnou -Znovu čítat od počátku.
Výsledkem činnosti celého obvodu je, že od počátku do doby, kdy se objeví na přepínači J6, iZ výstupů zvolených výstupech současně impulsy, zůstává ovládací triak 1 1 uzavřen.
V tomto okamžiku se uvede do vodivého stavu a zůstane tak až do doby, než se objeví znovu současně impulsy z přepínačů J£, 15 výstupů. Jakmile se tak stane, vynulují se všechny dekády čítače, ovládací triak 1I se zavře a děj se opakuje. Ovládací triak 1Φ tak bud přímo, nebo přes stykač 12. zapíná motor 13 čerpadla. Jsou-li tedy z generátoru J. časových impulsů přenášeny impulsy např. po jedné minutě, je pak možno volit dobu spuštění motoru v rozmezí 1 minuta až 99 minut a dobu klidu v rozmezí 100 až 10 000 minut.
Je samozřejmé, že obvod je možno využít i k časovému ovládání jiných spotřebičů, * ' např. topení a že zvolením jiné taktovací frekvence, či použitím generátoru Časových impulsů s možností volby jeho frekvence, ještě dále rozšířit možnosti jeho využití.

Claims (1)

  1. Zapojení periodického spouštěče motoru vyznačené tím, že výstupy ze za sebou zapojených dekád (4, 5, 6, 7) čítače, ž nichž čítači vstup první dekády (4) je připojen přes dvouvstupové spouStěcí hradlo (3) k výstupu generátoru (1) časových impulsů, jsou připojeny přes přepínače (14, 15, 16, 17) výstupů a dekádové invertory (24, 25, 26, 27) vždy po dvojicích první, druhý a třetí, čtvrtý ke vstupům dvou dekádových hradel(28, 29), jejichž výstupy jsou připojeny jednak přes invertory (32, 33) derivačních obvodů, derivační obvody (30, 31) a sčítací diody (34, 35) k synchronizačnímu vstupu D obvodu (8), přičemž výstup z prvního dekádového hradla (28) k nastavovacímu vstupu D obvodu (8), přičemž výstup druhého dekádového hradla (29) je rovněž připojen k jednomu vstupu výstupního hradla (36), jehož druhý vstup je připojen k negativnímu výstupu D obvodu (8) a jehož výstup je připojen jednak přes výstupní invertor (43) a výstupní zesilovač (10) k ovládací elektrodě ovládacího triaku (11) a jednak přes derivační nulovací zesilovač (9) k nulovacím vstupům dekád (4, 5, 6, 7) čítače, zatímco první anoda ovládacího triaku (11) je uzeměna a druhá je spojena buď přímo přes vinutí spouštěného motoru (13), nebo přes cívku pomocného stykače (12) k přívodu (44) sítě.
CS834576A 1983-06-22 1983-06-22 Zapojení periodického spouštěče motoru CS236722B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834576A CS236722B1 (cs) 1983-06-22 1983-06-22 Zapojení periodického spouštěče motoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834576A CS236722B1 (cs) 1983-06-22 1983-06-22 Zapojení periodického spouštěče motoru

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS457683A1 CS457683A1 (en) 1984-05-14
CS236722B1 true CS236722B1 (cs) 1985-05-15

Family

ID=5388850

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS834576A CS236722B1 (cs) 1983-06-22 1983-06-22 Zapojení periodického spouštěče motoru

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS236722B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS457683A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3869854A (en) Solid state electronic control
US4198563A (en) Photodetector timer network
US2552625A (en) Electrically operated flush valve
ATE8952T1 (de) Steuerungsanordnung der helligkeitsaenderungen einer lichtanlage im laufe der zeit.
CS236722B1 (cs) Zapojení periodického spouštěče motoru
US3475747A (en) And-circuit-controlled program switch having matrix of cord connectors
EP0033004A2 (en) Programmed controller
US3171987A (en) Impulse device for the program control of washing machines
US3586937A (en) Programmed switching device including spark prevention
US3881144A (en) Device for intermittently driving an electromagnetic device
US3046421A (en) Impulse device connected with a motor in an automatic cut-out for the program control in washing-machines
USRE29086E (en) Adjustable interval time switch device
SU64169A1 (ru) Реле времени
US2737236A (en) Timing mechanism
RU17383U1 (ru) Устройство для управления электродвигателем вибратора
SU1265991A1 (ru) Программное реле времени
JPS63107456A (ja) 洗濯機等の電源開閉制御装置
SU1208300A2 (ru) Способ управлени режимом работы энергоагрегата
US3267304A (en) Adjustable interval time switch device
SU1731882A1 (ru) Реверсатор барабана стиральной машины
SU1453580A1 (ru) Устройство дл управлени @ -фазным шаговым двигателем
SU777818A1 (ru) Коммутационный фильтр
RU24326U1 (ru) Устройство для централизованного управления группой электродвигателей вибраторов
SU434598A1 (ru) Программное устройство
SU129108A1 (ru) Устройство дл контрол на рассто нии технологических режимов