CS235337B2 - Method of triazole derivatives production - Google Patents
Method of triazole derivatives production Download PDFInfo
- Publication number
- CS235337B2 CS235337B2 CS590983A CS590983A CS235337B2 CS 235337 B2 CS235337 B2 CS 235337B2 CS 590983 A CS590983 A CS 590983A CS 590983 A CS590983 A CS 590983A CS 235337 B2 CS235337 B2 CS 235337B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- formula
- triazole
- pharmaceutically acceptable
- compounds
- compound
- Prior art date
Links
Landscapes
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
Abstract
Způsob výroby derivátů triazolu obecného vzorce I ve kterém R znamená fenylovou Skupinu, popřípadě substituovanou jedním až třemi substituenty nezávisle na sobě vybranými ze skupiny zahrnující atomy fluoru, chloru, bromu a jodu, a trifluormethylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných solí, vyznačující se tím, že se 1,2,4-triazol nebo jeho sůl s alkalickým kovem nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce kde H R má shora uvedený význam, načež se popřípadě výsledný produkt obecného vzorce I běžným způsobem převede na svoji farmaceuticky upotřebitelnou sůl.Process for preparing triazole derivatives formula I in which R represents a phenyl group, optionally substituted with one to three substituents independently selected from the group including fluorine, chlorine, bromine and iodine, and a trifluoromethyl group, and their pharmaceutically acceptable salts, characterized in that 1,2,4-triazole is present or an alkali metal salt thereof react with a compound of the formula wherein H R is as defined above, whereupon optionally the final product of formula (I) by conventional means it is converted to its pharmaceutically acceptable form usable salt.
Description
(54) Způsob výroby derivátů triazolu
Způsob výroby derivátů triazolu obecného vzorce I
OH , I 'n-ch2-c— cf3 (I) ve kterém
R znamená fenylovou Skupinu, popřípadě substituovanou jedním až třemi substituenty nezávisle na sobě vybranými ze skupiny zahrnující atomy fluoru, chloru, bromu a jodu, a trifluormethylovou skupinu, a jejich farmaceuticky upotřebitelných solí, vyznačující se tím, že se 1,2,4-triazol nebo jeho sůl s alkalickým kovem nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce II
CF3 - C ch, (II) kde H
R má shora uvedený význam, načež se popřípadě výsledný produkt obecného vzorce I běžným způsobem převede na svoji farmaceuticky upotřebitelnou sůl.
Vynález se týká nových derivátů triazolu vykazujících účinnost a použitelných k léČhč houbových infekci živočichů, včetně lidí, a jako zemědělské fungicidy, jakož i způsobu výroby těchto látek.
V souhlase s tím popisuje vynález způsob výroby sloučenin obecného vzorce I
OH ve kterém
N N - CHZ-C - CF3 '-ν' I n
(i)
R znamená fenylovou skupinu, popřípadě substituovanou jedním až třemi substituenty nezávisle na sobě vybranými ze skupiny zahrnující atomy fluoru, chloru, bromu a jodu a trifluormethylovou skupinu, a jejich farmaceuticky a zemědělsky upotřebitelných solí.
Pokud R znamená shora zmíněnou, popřípadě substituovanou fenylovou skupinu, je touto skupinou s výhodou fenylová skupina substituovaná jedním až třemi, ještě výhodněji pak jedním nebo dvěma substituenty, nezávisle na sobě vybranými ze skupiny zahrnující atomy fluoru, chloru, bromu a jodu, a trifluormethylovou skupinu. Zbytek R tedy zjména představuje 4-fluorfenylovou skupinu, 4-chlorfenylovou skupinu, 4-trifluormethylfenylovou skupinu, 2-fluorfenylovou skupinu, 2-fluor-4-chlorfenylovou skupinu, 2,5-difluorfenylovou skupinu, 2,4,6-trifluorfenylovou skupinu nebo 4-brom-2,5-difluorfenylovou skupinu.
Nejvýhodnějí představuje R 2,4-dichlorfenylovou nebo 2,4-difluorfenylovou skupinu.
Sloučeniny obecného vzorce I se podle vynálezu připravují reakcí oxiranu obecného vzorce II Cf3-C
(II) ve kterém
R má význam jako v obecném vzorci I, s 1,2,4-triazolem, s výhodou v přítomnosti báze, například uhličitanu draselného. Alternativně je možno použít sůl 1,2,4-triazolu s alkalickým kovem, kterou lze připravit například z triazolu a natriumhydridu. Reakce se obvykle provádí záhřevem reakčních složek na teplotu do 130 °C (například 50 až 130 °C) ve vhodném rozpouštědle, například v dimethylformamidu, trvajícím zhruba do 24 hodin. Produkt je možno izolovat a vyčistit běžným způsobem.
Oxidy shora uvedeného obecného vzorce II lze připravit běžným způsobem, obvykle z ketonů obecného vzorce 111
O
Tuto přípravu je možno uskutečnit tak, že se sloučenina obecného vzorce III nechá reagovat s dimethyloxosulfoniummethylidem připraveným z trimethylsulfoniumjodidu a buá (a) z natriumhydridu v dimethylsulfoxidu nebo (b) z cetrimidu (cetyltrimethylamoniumbromidu)' a hydroxidu sodného ve směsi vody a toluenu nebo vody a 1,1,1-trichlorethanu.
Reakce za použití natriumhydridu se obvykle provádí tak, že se natriumhydrid míchá s trimethylsulfoniumjodidem například při teplotě místnosti, pak se přikape dimethylsulf oxid, směs se zhruba 30 minut míchá, načež se přidá keton obecného vzorce III v dimethylsulfoxidu. Žádaný produkt se obecně získá zhruba jednohodinovým mícháním při teplotě místnosti. Reakce za použití cetrimidu se typicky provádí tak, že se keton obecného vzorce III, trimethylsulfoxonium jodid a cetrimid zhruba 2 hodiny míchají ve směsi
1,1,1-trichlorethanu a vodného roztoku hydroxidu sodného při teplotě asi 70 až 100 °C.
I když v obou těchto případech je popřípadě možno vzniklý oxiran obecného vzorce II izolovat, je často účelnější převést jej in šitu na žádaný výsledný produkt.
Ketony obecného vzorce III jsou buS známé nebo je lze připravit obvyklým způsobem, například ve smyslu následujícího reakčního schématu:
Farmaceuticky upotřebitelnými edičními solemi sloučeniny obecného vzorce I jsou soli připravené se silnými kyselinami tvořícími netoxické adiční soli s kyselinami, jako s kyselinou bromovodíkovou, kyselinou chlorovodíkovou, kyselinou sírovou, kyselinou štavelovou a kyselinou methansulfonovou.
Tyto soli je možno připravovat běžným způsobem, například smísením roztoků obsahujících ekvimolární množství volné báze a žádané kyseliny, žádaná sůl se v případě, že je nerozpustná, izoluje filtrací nebo ji lze izolovat odpařením rozpouštědla.
Do rozsahu vynálezu spadají rovněž soli s alkalickými kovy, které lze připravit obvyklým způsobem.
Sloučeniny obecného vzorce I a jejich farmaceuticky upotřebitelné soli jsou antifungálními činidly, která lze používat k potírání houbových infekcí živočichů, včetně lidí. Tyto látky lze například používat k ošetřování místních houbových infekcí člověka, způsobených mj. druhy Candida, Trichophyton, Microsporum nebo Epidermophyton, nebo infekcí sliznic způsobených Candida albicans (například ústní a vaginální kandidiasy). Popisované sloučeniny lze rovněž používat k léčbě systemických houbových infekci způsobovaných například Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Coccidioides, Paracoccidioides, Histoplasma nebo Blastomyces.
Hodnocení antifungální účinnosti popisovaných sloučenin in vitro lze uskutečnit stanovením minimální inhibiční koncentrace (MIC), což je koncentrace testované sloučeniny ve vhodném prostředí, při níž nedochází k růstu příslušného mikroorganismu. V praxi se postupuje tak, že se série agarových ploten, z nichž každá obsahuje testovanou sloučeninu v příslušné koncentraci, inokuluje standardní kulturou například Candida albicans, plotny se 48 hodin inkubují při teplotě 37 °C, načež se na nich vyhodnotí růst houby (resp. absence houby) a zjistí se hodnota MIC. Mezi další mikroorganismy, které je možno při těchto testech použít, náležejí například Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Trichophyton spec., Microsporum spec., Epidermophyton floccosum, Coccidioides immitis a Torulopsis glabrata.
Hodnocení účinnosti popisovaných sloučenin in vivo je možno uskutečnit tak, že se tyto látky intraperitoneální nebo intravenosní injekcí, nebo orálně podají v sérii odstupňovaných dávek myším inokulovaným kmenem Candida albicans. Účinnost se projevuje přežitím
V ošetřene skupiny myší po uhynutí neošetřené skupiny myší při vyhodnocení prováděném po 48 hodinách. Zjištuje se dávka testované sloučeniny, která poskytuje 5056 ochranu proti smrtelnému účinku infekce.
Při použití v humánní medicíně je možno antifungálně účinné sloučeniny obecného vzorce I podávat samotné, obecně se však aplikují ve směsi s farmaceutickým nosičem vybraným s přihlédnutím k zamýšlenému způsobu podání a standardní farmaceutické praxi.
Tak například je možno tyto látky podávat orálně ve formě tablet obsahujících jako nosič například škrob nebo laktózu, nebo ve formě kapslí či globulí, kde jsou obsaženy buň samotné nebo ve směsi s nosnými či pomocnými látkami, nebo ve formě elixírů či suspenzí obsahujících chutové přísady nebo barviva. Zmíněné sloučeniny lze dále aplikovat parenterálními injekcemi, například intravenosně, intramuskulárně nebo subkutánně. K parenterálnímu podání se sloučeniny podle vynálezu nejlépe používají ve formě sterilního vodného roztoku, který může obsahovat další látky, například příslušné množství solí nebo glukózy k izotonické úpravě roztoku.
Při orální a parenterélní aplikaci v humánní medicíně se denní dávky (jak při orálním tak při parenterálním podání) antifungálně účinných sloučenin obecného vzorce I pohybují od 0,1 do 10 mg/kg (možné aplikace v dílčích dávkách). Tablety nebo kapsle s obsahem účinné látky podle vynálezu tedy budou obsahovat od 5 mg do 0,5 g účinné látky k jednorázové, dvojnásobné nebo vícenásobné aplikaci denně, tak jak je to v tom kterém případě vhodné. Konkrétní dávku, která bude pro příslušného pacienta nejvhodnější a bude se měnit v závislosti na věku, hmotnosti a odezvě pacienta na preparát, určí v každém případě ošetřující lékař. Shora uvedené dávkování představuje pouze příklad průměrného případu a mohou se pochopitelně vyskytnout individuální případy, při nichž bude nutno aplikovat nižší nebo vyšší dávky. Všechny tyto případy spadají do rozsahu vynálezu.
Alternativně je možno antifungálně účinné sloučeniny obecného vzorce 1 aplikovat ve formě čípku nebo pesaru, nebo je lze aplikovat místně ve formě lotionu, roztoku, krému, masti nebo práěku. Tak například je možno tyto účinné látky zapravovat do krému tvořeného vodnou emulzi polyethylenglykolů nebo kapalného parafinu, nebo je lze v koncentraci mezi 1 a 10 % zapracovávat do mastového základu sestávajícího z bílého vosku , nebo bílého měkkého parafínu, popřípadě spolu s vhodnými stabilizátory s ochrannými látkami.
Sloučeniny obecného vzorce I a jejich soli vykazují rovněž účinnost proti široké paletě fytopatogenních hub, včetně například různých rzí, padlí a plísní, a lze je tedy používat k ošetřování rostlin a semen k prevenci nebo léčbě těchto chorob.
Účinnost popisovaných sloučenin proti fytopatogenním houbám in vitro je možno zjištovat měřením jejich minimálních inhibičních koncentrací stejným způsobem jaký byl popsán výše pouze s tím rozdílem, že se plotny před vyhodnocováním růstu (resp. absence) houby inkubují 48 hodin nebo déle při teplotě 30 °C.
Mezi mikroorganismy použitelné při těchto testech náelžejí Cochliobolus cerbonum, Pyricularia oryzae, Glomerella cingulata, Penicillium digitatum, Botrytis cinerea a Rhizoetonia solani.
Při aplikaci v zemědělství a zahradnictví se sloučeniny podle vynálezu a jejich zemědělsky upotřebitelné soli s výhodou používají ve formě prostředků vyráběných s ohledem na příslušné použití a požadovaný účel. Tak je možno tyto sloučeniny aplikovat ve formě popráší nebo granulátů, mořidel osiva, vodných roztoků, disperzí či emulzí, prostředků k namáčení, postřiků, aerosolů nebo dýmotvorných preparátů. Tyto prostředky lze rovněž dodávat ve formě dispergovatelných prášků, granulí nebo zrnek, popřípadě koncentrátů, určených před použitím k ředění. Takovéto prostředky mohou obsahovat běžné nosiče, ředidla nebo pomocné látky, jak je známo a běžně používáno v zemědělství a zahradnictví, a vyrábějí se obvyklým způsobem. Popisované prostředky mohou rovněž obsahovat další účinné látky, například sloučeniny vykazující herbicidní nebo insekticidní účinnost, nebo další fungicidy. Sloučeniny a prostředky prostředky podle vynálezu je možno aplikovat řadou způsobů, například přímo na listy rostlin, stonky, větve, semena nebo kořeny rostlin, nebo do půdy či jiného růstového prostředí a lze je používat nejen k léčbě choroby, ale rovněž profylakticky k ochraně rostlin nebo jejich setnen před napadením chorobou.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad!
Příprava 2-(4-chlorfenyl)-1 -(1H-1,2,4-triazol-1-yl)-3,3,3-trifluorpropan-2-olu O ll triaethylsulfoxonluitjodld, cf3 c \_/ Cl cetrimid, vodný NaOH,
1,1,1-triehlorethan (známý)
Jlk
ZJnh, K2CO3, dimethylformamid
Cl
0,8 g (3,84 mmol) 2,2,2-trifluor-4'-chloracetofenonu, 1,02 g (4,6 mmol) trimethylsulfoxoniumjodidu a 0,1 g (0,27 mmol) cetyltrimethylamoniumbromidu se ve směsi 40 ml
1,1,1-trichlorethanu a 20 ml 18% vodného roztoku hydroxidu sodného 2 hodiny míchá při teplotě 75 °C. Směs se nechá zchladnout, organická vrstva se oddělí, odpaří se odparek se v 50 ml dimethylformamidu 4 hodiny míchá při teplotě 90 °C s 1 g (14,5 mmol) 1,2,4-triazolu a 2 g (14,5 mmol) bezvodého uhličitanu draselného. Reakční směs se nechá zchladnout, přidá se k ní 100 ml ethylacetátu a 50 ml vody, vodná vrstva se oddělí, organická vrstva se ještě šestkrát extrahuje vodou (celkem 200 ml) a po vysušení síranem hořečnatým se odpaří.·Získá se 104 mg pryskyřiěnatého zbytku, který se chromatografuje na silikagelu (230-400 mesh) za použití ethylacetátu jako elučního činidla. Získá se 84 mg (8 %) bezbarné pevné sloučeniny uvedené v názvu, která po jednom překrystalování ze směsi dichlormethanu a hexanu poskytne 64 mg bezbarvých krystalů o teplotě tání 117 až 118 °C.
Analýza: pro C^HgClF^N^O vypočteno 45,28 % C, 3,09 % H, 14,4 % N; nalezeno 45,36 % C, 3,06 % H, 14,76 % N.
Příklad
Příprava 2-(2,4-dichlorfenyl)-1-(1H-1,2,4-triazol-1-yl)-3,3,3-trifluorpropan-2-oli>
t r ime thyl sulfoxoniumCl jodid, NaH, dimethylsulfoxid
Cl
CFg-C -CH2
0,36 g (9,05 mmol) natriumhydridu (60% disperze v oleji) se promyje destilovaným hexanem, vyauší sa a při teplotě místnosti se rozmíchá s 1,99 g (9,05 mmol) trimethylsulfoxoniumjodidu. Během 5 minut se přikape 10 ml dimethylsulfoxidu, směs se míchá až do odeznění pěnění (cca 30 minut), načež se k ní přidá roztok 2 g (8,23 mmol) 2',4'-dichlor-2,2,2-trifluoracetofenonu v 8 ml dimethylsulfoxidu a reakční směs se 45 minut míchá při teplotě místnosti, Po přidání 50 ml vody a 100 ml etheru se organická vrstva oddělí, jednou se promyje vodou, vysuší se síranem hořečnatým a odpaří se na světležlutý kapalný zbytek o hmotnosti 1,8 g, který se přidá k směsi 2 g (29 mmol) 1,2,4-triazolu a 4 g (29 mmol) bezvodého uhličitanu draselného ve 100 ml dimethylformamidu, Výsledná směs se 18 hodin zahřívá zhruba na teplotu 75 °C, načež se vylije do směsi 500 ml ethylacetátu a 200 ml vody. Organická vrstva se oddělí, promyje se pětkrát vždy 100 ml vody a po vysušení síranem hořečnatým se odpaří na světležlutý mazlavý zbytek, který se chromatografuje na silikagelu (230‘ až 400 mesh) za použití ethylacetátu jako elučního činidla. Po následujícím překrys tálování z ethylacetátu se získá 1,49 g (56 %) sloučeniny uvedené v názvu, o teplotě tání 133,5 až 134,5 °C.
Analýza: pro C, vypočteno 40,49 % C, 2,45 % H, 12,88 % N;
nalezeno 40,58 % C, 2,58 % H, 12,96 % N.
Příklad 3
Tento příklad ilustruje farmaceutické prostředky k ošetřováni houbových infekcí.
(a) Kapsle dílů hmotnostních sloučeniny z příkladu 1 se granuluje se 3 díly kukuřičného škrobu a 22 díly laktózy, načež se přidají další 3 díly kukuřičného škrobu a 1 díl stearátu hořečnatého. Směs se znovu granuluje a granulátem se plní tvrdé želatinové kapsle.
(b) Krém díly hmotnostní sloučeniny z příkladu 1 se rozpustí v 10 dílech propylenglykolu a smísí se s 88 díly rychle se vstřebávajícího krémového základu.
(c) Pesar díly hmotnostní sloučeniny z příkladu 2 se suspendují v 98 dílech teplého kapalného čípkového základu, směs se nalije do forem a nechá se ztuhnout.
Následující příprava ilustruje výrobu nového výchozího materiálu,
P ř í,p r a v a
Příprava 2',4”-dichlor-2,2,2-trifluoracetofenonu.
Cl + Mg -►
Cl
Cl (c^co^o
C=O
Cl
Cl
K roztoku 24 g (0,114 mol) enhydridu kyseliny trifluoroctové ve 20 ml etheru se při teplotě -78 °C přidá roztok 2,4-dichlorfenylmagnesiumjodidu, připravený z 27,3 g (0,1 mol) 2,4-dichlorjodbenzenu a 3,3 g (0,138 mol) hořčíku ve ,50 ml etheru. V míchání při teplotě -78 °C se pokračuje ještě 10 minut, pak se směs nechá během 4 hodin ohřát na teplotu místnosti, při této teplotě se míchá ještě dalších 18 hodin, načež se 3 hodiny vaří ood zpětným chladičem. Výsledná směs se ochladí, přidá se k ní 25 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a 125 ml vody s ledem, etherická vrstva se oddělí a vodné vrstva se ještě čtyřikrát pro.:yje etherem (celkem 200 ml). Spojené elektrické extrakty sě postupně promyjí vodným roztokem hydrogensiřičitanu sodného, vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a vodou, vysuší se síranem hořečnatým a podrobí se destilaci, při které se získá světležlutý kapalný produkt, který stáním ztuhne a poskytne 14,2 g (58 %) sloučeniny uvedené v názvu, s následujícími fyzikálními konstantami:
teplota varu 46 °C/27 Pa teplota tání 38 °C m/e =242
Při shora popsaném testu byly zjištěny následující hodnoty ΡΒ^θ (orální podání myším proti Candida albicans):
Testovaná látka PD50 (mg/kg, orálně)
Produkt z příkladu I 0,3
Výhodnou sloučeninou je produkt z příkladu 2.
V následující části jsou uvedeny výsledky testů účinnosti proti fytopatogenním houbám, prováděných shora popsaným způsobem. Tyto výsledky jsou udávány v hodnotách minimálních inhibičních koncentrací (MIC) v /Ug/ml.
235337 8
Pokusné houby se označují velkými písmeny s následujícími významy:
A = Glomerella cingulata
B = Helminthosporium carbonum
C = Penicillium digitatum
D = Botrytis einerea
E = Pyricularia oryzae
Znaménko označuje, že v daném případě nebyl test proveden.
Testovaná látka(54) A method for producing triazole derivatives
A process for the preparation of triazole derivatives of the general formula I
OH, I 'n-ch 2 -cf 3 (I) in which
R represents a phenyl group optionally substituted with one to three substituents independently selected from the group consisting of fluorine, chlorine, bromine and iodine atoms, and trifluoromethyl group, and pharmaceutically acceptable salts thereof, characterized in that 1,2,4-triazole or an alkali metal salt thereof is reacted with a compound of formula II
CF 3 -CH 2, (II) wherein H
R is as defined above, whereupon the resulting product of formula (I) is optionally converted into its pharmaceutically acceptable salt in a conventional manner.
The present invention relates to novel triazole derivatives having efficacy and useful for the treatment of fungal infections in animals, including humans, and as agricultural fungicides, as well as a process for the production thereof.
Accordingly, the invention provides a process for the preparation of compounds of formula (I)
OH in which
NN-CH 2 -C-CF 3 '-ν' n
(and)
R is a phenyl group optionally substituted with one to three substituents independently selected from the group consisting of fluorine, chlorine, bromine and iodine atoms and a trifluoromethyl group, and pharmaceutically and agriculturally useful salts thereof.
When R is the aforementioned optionally substituted phenyl group, it is preferably a phenyl group substituted with one to three, more preferably one or two substituents independently selected from the group consisting of fluorine, chlorine, bromine and iodine, and trifluoromethyl . Thus, the radical R is in particular 4-fluorophenyl, 4-chlorophenyl, 4-trifluoromethylphenyl, 2-fluorophenyl, 2-fluoro-4-chlorophenyl, 2,5-difluorophenyl, 2,4,6-trifluorophenyl or 4-bromo-2,5-difluorophenyl.
Most preferably, R represents a 2,4-dichlorophenyl or 2,4-difluorophenyl group.
The compounds of the formula I according to the invention are prepared by reacting an oxirane of the formula II Cf 3-C
(II) in which
R is as defined in formula I with 1,2,4-triazole, preferably in the presence of a base, for example potassium carbonate. Alternatively, an alkali metal salt of 1,2,4-triazole may be prepared, for example, from triazole and sodium hydride. The reaction is usually carried out by heating the reactants to a temperature of up to 130 ° C (for example 50 to 130 ° C) in a suitable solvent, for example dimethylformamide, for about 24 hours. The product can be isolated and purified by conventional means.
The oxides of formula (II) above may be prepared in a conventional manner, usually from ketones of formula (111)
O
This preparation can be accomplished by reacting a compound of formula III with dimethyloxosulfonium methylide prepared from trimethylsulfonium iodide and either (a) sodium hydride in dimethyl sulfoxide or (b) cetrimide (cetyltrimethylammonium bromide) and sodium hydroxide in a mixture of water and toluene or water; 1,1,1-trichloroethane.
The reaction using sodium hydride is usually carried out by stirring the sodium hydride with trimethylsulfonium iodide at, for example, room temperature, then dropwise adding dimethylsulfoxide, stirring the mixture for about 30 minutes, then adding the ketone III in dimethylsulfoxide. The desired product is generally obtained by stirring at room temperature for about one hour. The reaction using cetrimide is typically carried out by stirring the ketone of formula III, trimethylsulfoxonium iodide and cetrimide in a mixture for about 2 hours.
1,1,1-trichloroethane and aqueous sodium hydroxide at about 70-100 ° C.
While in both cases the oxirane of formula (II) may optionally be isolated, it is often preferable to convert it in situ to the desired end product.
The ketones of formula (III) are either known or can be prepared in a conventional manner, for example according to the following reaction scheme:
Pharmaceutically useful edition salts of the compound of formula (I) are those prepared with strong acids forming nontoxic acid addition salts such as hydrobromic acid, hydrochloric acid, sulfuric acid, oxalic acid and methanesulfonic acid.
These salts may be prepared in a conventional manner, for example by mixing solutions containing equimolar amounts of the free base and the desired acid, the desired salt being isolated by filtration or isolated by evaporation of the solvent when insoluble.
Also included within the scope of the invention are alkali metal salts which can be prepared in a conventional manner.
The compounds of formula I and their pharmaceutically acceptable salts are antifungal agents which can be used to combat fungal infections in animals, including humans. For example, the compounds may be used to treat local fungal infections in humans caused, inter alia, by Candida, Trichophyton, Microsporum or Epidermophyton, or by mucosal infections caused by Candida albicans (e.g., oral and vaginal candidiases). The disclosed compounds can also be used to treat systemic fungal infections caused by, for example, Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Coccidioides, Paracoccidioides, Histoplasma or Blastomyces.
An in vitro evaluation of the antifungal activity of the disclosed compounds can be accomplished by determining the minimum inhibitory concentration (MIC), which is the concentration of the test compound in a suitable environment without growth of the particular microorganism. In practice, a series of agar plates, each containing the test compound at the appropriate concentration, are inoculated with a standard culture of, for example, Candida albicans, incubated for 48 hours at 37 ° C and evaluated for fungal growth (resp. absence of fungus) and the MIC value is determined. Other microorganisms which may be used include, for example, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Trichophyton spec., Microsporum spec., Epidermophyton floccosum, Coccidioides immitis, and Torulopsis glabrata.
To assess the in vivo efficacy of the disclosed compounds, the compounds may be administered by intraperitoneal or intravenous injection, or orally administered in a series of graduated doses to mice inoculated with Candida albicans. Efficiency is manifested by survival
In the treated group of mice after the death of the untreated group of mice as assessed after 48 hours. The dose of the test compound that provides 5056 protection against the lethal effect of the infection is determined.
When used in human medicine, the antifungal compounds of formula (I) may be administered alone, but are generally administered in admixture with a pharmaceutical carrier selected taking into account the intended route of administration and standard pharmaceutical practice.
For example, they may be administered orally in the form of tablets containing, for example, starch or lactose as carrier, or in the form of capsules or globules containing the cell alone or in admixture with carriers or excipients, or in the form of elixirs or suspensions containing flavorings; dyes. Said compounds may further be administered by parenteral injection, for example intravenously, intramuscularly or subcutaneously. For parenteral administration, the compounds of the invention are best used in the form of a sterile aqueous solution which may contain other substances, for example, an appropriate amount of salts or glucose to render the solution isotonic.
For oral and parenteral administration in human medicine, daily dosages (both oral and parenteral) of the antifungal compounds of formula I range from 0.1 to 10 mg / kg (possible subdose applications). Thus, the active ingredient tablets or capsules of the present invention will contain from 5 mg to 0.5 g of active ingredient for single, double or multiple daily administration, as appropriate in each case. In any case, the physician will determine the particular dosage that will be most appropriate for the patient and will vary depending on the age, weight and response of the patient to the formulation. The above dosage is only an example of the average case and, of course, there may be individual cases in which lower or higher doses will have to be administered. All such cases are within the scope of the invention.
Alternatively, the antifungal compounds of formula I may be administered in the form of a suppository or pessary, or may be administered topically in the form of a lotion, solution, cream, ointment or powder. For example, the active compounds may be incorporated into a cream of an aqueous emulsion of polyethylene glycols or liquid paraffin, or may be incorporated at a concentration of between 1 and 10% into an ointment base consisting of white wax or white soft paraffin, optionally together with suitable stabilizers with preservatives. .
The compounds of formula I and their salts also have activity against a wide variety of phytopathogenic fungi, including, for example, various rusts, mildews and molds, and can therefore be used to treat plants and seeds to prevent or treat these diseases.
The in vitro activity of the disclosed compounds against phytopathogenic fungi can be determined by measuring their minimum inhibitory concentrations in the same manner as described above except that the plates are incubated at 30 ° C for 48 hours or more before assessing the growth (or absence) of the fungus.
Among the microorganisms useful in these tests are Cochliobolus cerbonum, Pyricularia oryzae, Glomerella cingulata, Penicillium digitatum, Botrytis cinerea and Rhizoetonia solani.
When used in agriculture and horticulture, the compounds of the invention and their agriculturally useful salts are preferably used in the form of compositions made with regard to the respective use and desired purpose. Thus, the compounds can be applied in the form of dusts or granules, seed dressings, aqueous solutions, dispersions or emulsions, wetting agents, sprayings, aerosols or smoke formers. These compositions may also be presented in the form of dispersible powders, granules or grains or concentrates to be diluted prior to use. Such compositions may contain conventional carriers, diluents or excipients as known and commonly used in agriculture and horticulture and are manufactured in conventional manner. The disclosed compositions may also contain other active ingredients, for example compounds exhibiting herbicidal or insecticidal activity, or other fungicides. The compounds and compositions of the present invention can be applied in a variety of ways, for example, directly to plant leaves, stems, branches, seeds or roots of plants, or to soil or other growth media and can be used not only to treat disease but also prophylactically to protect plants or plants. they are killed before being infected by the disease.
The invention is illustrated by the following non-limiting examples.
Example!
Preparation of 2- (4-chlorophenyl) -1 - (1H-1,2,4-triazol-1-yl) -3,3,3-trifluoro-2-ol, l triaethylsulfoxonluitjodld CF 3 C \ _ / cetrimide Cl , aqueous NaOH,
1,1,1-triethloroethane (known)
Jlk
Znn, K 2 CO 3 , dimethylformamide
Cl
0.8 g (3.84 mmol) of 2,2,2-trifluoro-4'-chloroacetophenone, 1.02 g (4.6 mmol) of trimethylsulfoxonium iodide and 0.1 g (0.27 mmol) of cetyltrimethylammonium bromide are added in a mixture of 40 g. ml
Of 1,1,1-trichloroethane and 20 ml of 18% aqueous sodium hydroxide solution were stirred at 75 ° C for 2 hours. The mixture is allowed to cool, the organic layer is separated, and the residue is stirred in 90 ml of dimethylformamide for 1 hour at 90 DEG C. with 1 g (14.5 mmol) of 1,2,4-triazole and 2 g (14.5 mmol). ) of anhydrous potassium carbonate. The reaction mixture was allowed to cool, 100 ml of ethyl acetate and 50 ml of water were added, the aqueous layer was separated, the organic layer was extracted six more times with water (total 200 ml) and dried over magnesium sulphate and evaporated to give 104 mg of gummy residue. which was chromatographed on silica gel (230-400 mesh) using ethyl acetate as eluent. 84 mg (8%) of a colorless title compound are obtained which, after recrystallization from dichloromethane / hexane, yields 64 mg of colorless crystals, m.p. 117-118 ° C.
For C ^ HHgClF ^N ^O O requires C, 45.28; H, 3.09; N, 14.4. Found: C, 45.36; H, 3.06; N, 14.76.
Example
Preparation of 2- (2,4-dichlorophenyl) -1- (1H-1,2,4-triazol-1-yl) -3,3,3-trifluoropropan-2-ol
trimethylsulfoxoniumCl iodide, NaH, dimethylsulfoxide
Cl
CFG-C -CH 2
0.36 g (9.05 mmol) of sodium hydride (60% dispersion in oil) was washed with distilled hexane, dried and stirred at room temperature with 1.99 g (9.05 mmol) of trimethylsulfoxonium iodide. 10 ml of dimethylsulfoxide are added dropwise over 5 minutes, the mixture is stirred until the foaming ceases (about 30 minutes), and a solution of 2 g (8.23 mmol) of 2 ', 4'-dichloro-2,2,2- Trifluoroacetophenone in 8 ml of dimethylsulfoxide and stirred at room temperature for 45 minutes. After addition of 50 ml of water and 100 ml of ether, the organic layer is separated, washed once with water, dried over magnesium sulphate and evaporated to a pale yellow liquid residue. 8 g was added to a mixture of 2 g (29 mmol) of 1,2,4-triazole and 4 g (29 mmol) of anhydrous potassium carbonate in 100 ml of dimethylformamide. The resulting mixture was heated at about 75 ° C for 18 hours. The reaction mixture was poured into a mixture of 500 ml of ethyl acetate and 200 ml of water. The organic layer was separated, washed with water (5 x 100 ml) and dried (MgSO 4) to give a pale yellow, oily residue which was chromatographed on silica gel (230-400 mesh) using ethyl acetate as eluent. Subsequent recrystallization from ethyl acetate gave 1.49 g (56%) of the title compound, mp 133.5-134.5 ° C.
Analysis: calculated for C, 40.49% C, 2.45% H, 12.88% N;
Found: C 40.58, H 2.58, N 12.96.
Example 3
This example illustrates pharmaceutical compositions for treating fungal infections.
(a) A capsule of parts by weight of the compound of Example 1 is granulated with 3 parts of corn starch and 22 parts of lactose, followed by an additional 3 parts of corn starch and 1 part of magnesium stearate. The mixture is regranulated and the hard gelatin capsules are filled with the granulate.
(b) Cream parts by weight of the compound of Example 1 were dissolved in 10 parts propylene glycol and blended with 88 parts fast-absorbing cream base.
(c) The pessary parts by weight of the compound of Example 2 are suspended in 98 parts of a warm liquid suppository base, the mixture is poured into molds and allowed to solidify.
The following preparation illustrates the production of a new starting material,
Ex, right
Preparation of 2 ', 4'-dichloro-2,2,2-trifluoroacetophenone.
Cl + Mg -
Cl
Cl (c ^ co ^ o)
C = O
Cl
Cl
To a solution of 24 g (0.114 mol) trifluoroacetic anhydride in 20 ml of ether at -78 ° C is added a solution of 2,4-dichlorophenylmagnesium iodide prepared from 27.3 g (0.1 mol) 2,4-dichloroiodobenzene and 3, 3 g (0.138 mol) of magnesium in 50 ml of ether. Stirring was continued at -78 ° C for 10 minutes, then the mixture was allowed to warm to room temperature over 4 hours, stirred at this temperature for an additional 18 hours, then refluxed for 3 hours. The mixture was cooled, concentrated hydrochloric acid (25 ml) and ice-water (125 ml) were added, the ether layer was separated and the aqueous layer was washed four more times with ether (200 ml total). The combined electrical extracts were washed successively with aqueous sodium bisulfite solution, aqueous sodium bicarbonate solution and water, dried over magnesium sulfate, and distilled to give a pale yellow liquid which solidified on standing to give 14.2 g (58%) of the title compound. in the title, with the following physical constants:
boiling point 46 ° C / 27 Pa mp 38 ° C m / e = 242
In the above test, the following ΡΒ ^ θ values (oral administration to mice against Candida albicans) were found:
Test substance PD 50 (mg / kg, oral)
The product of Example I 0.3
A preferred compound is the product of Example 2.
The results of the anti-phytopathogenic activity tests carried out as described above are presented below. These results are given in minimum inhibitory concentration (MIC) values in µg / ml.
235337 8
Experimental fungi are identified by capital letters with the following meanings:
A = Glomerella cingulata
B = Helminthosporium carbonum
C = Penicillium digitatum
D = Botrytis einerea
E = Pyricularia oryzae
The sign indicates that the test has not been performed in this case.
Test substanceClaims (2)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS841959A CS235346B2 (en) | 1982-08-14 | 1984-03-20 | Fungicide agent for plant or seeds treatment and method of efficient substances production |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB8223459 | 1982-08-14 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS235337B2 true CS235337B2 (en) | 1985-05-15 |
Family
ID=10532316
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS590983A CS235337B2 (en) | 1982-08-14 | 1983-08-11 | Method of triazole derivatives production |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS5948468A (en) |
CS (1) | CS235337B2 (en) |
ZA (1) | ZA835950B (en) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BG48681A3 (en) * | 1982-12-14 | 1991-04-15 | Ciba - Geigy Ag | Fungicide means |
-
1983
- 1983-08-11 CS CS590983A patent/CS235337B2/en unknown
- 1983-08-12 JP JP14793183A patent/JPS5948468A/en active Granted
- 1983-08-12 ZA ZA835950A patent/ZA835950B/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ZA835950B (en) | 1985-02-27 |
JPS6345674B2 (en) | 1988-09-12 |
JPS5948468A (en) | 1984-03-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0104734B1 (en) | Triazole antifungal agents | |
EP0096569A2 (en) | Triazole antifungal agents | |
US4618616A (en) | Cyclopropylidene antifungal agents | |
US4767777A (en) | Triazole antifungal agents | |
CA1270836A (en) | Triazole antifungal agents | |
EP0110570B1 (en) | Triazole antifungal agents | |
EP0126581B1 (en) | Antifungal triazole derivatives | |
EP0100193B1 (en) | Triazole anti-fungal agents | |
HU193278B (en) | Process for production of derivatives of triasole with antifungicide effect and medical preparatives containing thereof | |
US4518604A (en) | Antifungal 1-aryl-2-(1H-1,2,4-triazol-1yl)-1-perfluoroalkylethyl halides | |
US4529799A (en) | Bis-pyridyl containing triazoles | |
CS235337B2 (en) | Method of triazole derivatives production | |
EP0133805B1 (en) | Triazole antifungal agents | |
EP0113509A2 (en) | 1,3-Bis(triazolyl)-2-amino-2-aryl-propane derivatives and pharmaceutical fungicidal compositions containing them | |
HU193279B (en) | Process for preparing antifungal triazole derivatives and pharmaceutical compositions comprising such compounds | |
DK157134B (en) | METHOD OF ANALOGY FOR THE PREPARATION OF 1- (5-CHLORPYRID-2-YL) -1- (2,4-DIHALOGENPHENYL) -2- (1,2,4-TRIAZOL-1-YL) ETHANOL COMPOUNDS OR THEIR PHARMACEUTICAL ACCEPTABLE ACIDABLE ACID | |
CS246089B2 (en) | Fungicide for use in agriculture and method of efficient substances production | |
CS235346B2 (en) | Fungicide agent for plant or seeds treatment and method of efficient substances production | |
CS246097B2 (en) | Fungicide for use in agriculture and method of efficient substances production |