CS233690B1 - Zařízení na výrobu bioplynu - Google Patents
Zařízení na výrobu bioplynu Download PDFInfo
- Publication number
- CS233690B1 CS233690B1 CS106483A CS106483A CS233690B1 CS 233690 B1 CS233690 B1 CS 233690B1 CS 106483 A CS106483 A CS 106483A CS 106483 A CS106483 A CS 106483A CS 233690 B1 CS233690 B1 CS 233690B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- manure
- fermentation tank
- pipe
- biogas
- gas
- Prior art date
Links
Landscapes
- Treatment Of Sludge (AREA)
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Podstata vynálezu spočívá v tom, že tlačný dopravník hnoje je potrubím propojen s fermentační nádrží, která je odklopně uchycena v pantech a opatřena . zvedacím zařízením. Podstata vynálezu dále spočívá v tom, že potrubí je opatřeno sifonovým zlomem a je zaústěno do zpevněné ložné plochy, obsahující plynotěsnou tepelnou izolaci, na níž je umístěn ohřívací člen.
Description
Vynález řeší zařízení na výrobu bioplynu z ohlévské mrvy, která omezuje aerobní procesy ve hnoji.
V současné době se bioplyn vyrábí způsobem naskladňování slamnatého hnoje do figuračního koše, na který je,po potřebné době pro zahřátí, přiklopen zvon, který je usazen do drážky s kapalinou. Naskladňování figuračního koše je prováděno šikmým dopravníkem nebo i nakladačem. Po naplnění figuračního koše a určité době zahřátí je nutné pomocí jeřábu usadit zvon do drážky. Nevýhody tohoto způsobu výroby bioplynu spočívají v nutnosti použití těžké mechanizace jako je jeřáb a další značnou nevýhodou je nutnost vytvoření mezizásoby hnoje v množství, které má objem figuračního koše. Tento hnůj do doby naskladnění tohoto množství podléhá neproduktivní oxidaci, při které uniká dusík do ovzduší a dochází k rozkladu organické hmoty. Teprve po naskladnění figuračního koše a uzavření zvonem se tento neproduktivní proces zastaví.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení na výrobu bioplynu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že tlačný dopravník hnoje je potrubím propojen s fermentační nádrží, která je odklopně uchycena na pantech a opatřena zvedacím zařízením. Podstata vynálezu dále spočívá v tom, že potrubí je opatřeno sifonovým zlomem a je zaústěno do zpevněné ložné plochy, obsahující plynotěsnou tepelnou izolaci, na níž je umístěn ohřívací člen.
Výhody zařízení podle vynálezu se projeví v jednodušší výrobě zpevněné ložné plochy, odpadají náklady na výrobu figuračního koše, čímž odpadá i ruční montáž a demontáž těchto košů v pracovně nepři— r jemném prostředí. Fermentační nádrž je jednoduššího tvaru. Umístění naskladňovacího potrubí pod úrovní terénu a kratší propojení bate- rií fermentačních nádrží snižuje zastavěnou plochu a vytváří větší manipulační prostor kolem feimentačních nádrží. Odpadá těžká mechanizace na přemísťování fermentačních zvonů. Není nutné ruční rozvrstvování naskladněného hnoje ani uklízení hnoje spadlého mimo figurační
3>
233 690 koš· Celé zařízení je možno ovládat bez přímého styku s hnojem· Celkově se výhody projeví ve snížení namáhavosti práce, tedy na mzdových nákladech, zlepšení hygieny práce a i na snížení materiálo» vých nákladů oproti zvonové výrobě bioplynu. Další výhoda tohoto způsobu se projeví tím, že po odklizu hnoje ze stáje tento okamžitě * ztrácí styk s kyslíkem a omezuje se tak proti současnému systému podstatně neproduktivní ztráta na organické hmotě a živinách, čímž vzniká i úspora nákladů na průmyslová hnojivá, která je nutno doplňov vat. Znamená to, že se tímto systémem statkové hnojivo výše zhodnocuje. Postupným naskladnováním fermentační nádrže vzniká oproti zvonovému způsobu kontinuální rovnoměrná výroba bioplynu, kterou lze s výhodou řídit využitím ohřívacího členu. Celý fermentační proces tak nabývá schopnosti být řízen tak, aby nedocházelo k nadměrnému rozkladu organické hmoty, a aby docházelo k tepelné likvidaci choroboplodných zárodků a klíčivosti semen plevelů.
Příklad provedení zařízení na výrobu bioplynu podle vynálezu je znázorněn na přiloženém výkresu, kde obrázek 4 představuje řez z boku a obrázek 2 představuje celkový pohled na zařízení.
Zařízení je tvořeno fermentační nádrží 1_, upevněné na pantech 12, které neoznačenými hranami zapadá do drážky 2, vytvořené ve zpevněné ložné ploše £· Odklápěcí část fermentační nádrže J je opatřena zajišťovacím úchytem JJ. Fermentační nádrž χ je opatřena odvodem plynu 14. vyústí zkoušení hořlavosti JJ, průzorem 11. větracím závěrem JO. Zpevněná ložná plocha J má pod svým povrchem plynotěsnou a tepelnou izolaci J, na níž je umístěn ohřívací člen 8. Zvedací zařízení £ je jedním bodem uchyceno ke zpevněné ložné ploše £ a druhým bodem k fermentační nádrži 1_. Pod fermentační nádrží χ „ ve zpevěné ložné ploše J vyúsťuje potrubí £, které je ©patřeno sifonovým zleeem χ · Potrubí £ je napojen© na tlačný dopravník 6.
Při odklizu mrvy ze stáje je tato dopravována k tlačnému dopravníku 6, který ji pod tlakem dopravuje potrubím £ na zpevněnou ložnou plochu J. Toto navrstvení pod fermentační nádrž '£ se projeví vytvářením homole, která postupným zvětšováním zaplní celou
233 890 zpevněnou ložnou plochu χ. Naplnění fermentační nádrže lze kontrolovat průzorem-11. přičemž tato fermentační nádrž χ je zajištěna proti nadzvednutí vytlačeným hnojem zajišíovacím úchytem 15. Proces výroby bioplynu nastává po spotřebování kyslíku uvnitř fermentační nádrže , X, to je po několika odklizech hnoje ze stáje do této fermentační nádrže χ. Unikání vyvíjeného bioplynu potrubím £ přes tlačný dopravník 6 je zamezeno sifonovým zlomem χ, který vytváří plynotěsnou zátku směsí močůvky a hnoje. Plynotěsnost fermentační nádrže χ) oproti zpevněné ložné ploše χ je zajištěna drážkou 2, ve které je stálá hladina kapaliny. V případě nízké okolní teploty nebo pro urychlení procesu výroby bioplynu, je ve zpevněné ložné ploše χ ^vsazen ohřívací Člen 8, který je umístěn nad plynotěsnou a tepelnou izolací χ. Zkouška vyvíjeného bioplynu se provádí na vyústi zkoušení hořlavosti 13. v případě dosažení požadované kvality bioplynu se tento přepouští odvodem plynu 14 do neznázorněného plynojemu nebo přímo,na spotřebu. Před vyskladněním využité a konzervované dávky hnóje pod fermentační nádrží χ se napojí na výúsí zkoušení hořlavosti 13 přívod inertního plynu, oož se provede po uzavření odvodu plynu1'14. Zbylý bioplyn uniká větracím uzávěrem 10. Poté se provede odkoupení fermentační nádrže χ za pomoci zvedacího zařízení χ · Fermentační nádrž χ umožňuje pootočením v pantech 12 následný odkliz hnoje běžnou mechanizací. Permentačních nádrží χ může být paralelně k tlačnému dopravníku X připojeno několik, přičemž naskladnování do jednotlivých nádrží χ se provádí uzavřením zbylých větví potrubí 4.
Claims (1)
- Zařízení na výrobu bioplynu, využívající fermentační nádrže opatřené výústí zkoušení hořlavosti a odvodu plynu a dopravníkem hnoje, vyznačující se tím, že tlačný dopravník hnoje (6) je potrubím (4) propojen s fermentační nádrží (1), která je odklopně uchyce na v pantech (12) a opatřena zvedacím zařízením (9), přičemž potrubí (4) je zaústěno do zpevněné ložné plochy (5) a je opatřeno sifonovým zlomem (7) s tím, že zpevněná ložná plocha (5) obsahuje plyno těsnou tepelnou izolaci (3), na níž je umístěn ohřívací člen (8).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS106483A CS233690B1 (cs) | 1983-02-17 | 1983-02-17 | Zařízení na výrobu bioplynu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS106483A CS233690B1 (cs) | 1983-02-17 | 1983-02-17 | Zařízení na výrobu bioplynu |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS233690B1 true CS233690B1 (cs) | 1985-03-14 |
Family
ID=5344059
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS106483A CS233690B1 (cs) | 1983-02-17 | 1983-02-17 | Zařízení na výrobu bioplynu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS233690B1 (cs) |
-
1983
- 1983-02-17 CS CS106483A patent/CS233690B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP6488052B1 (ja) | 栽培方法、栽培設備、及び栽培装置 | |
| CS233690B1 (cs) | Zařízení na výrobu bioplynu | |
| EP0094362A1 (en) | A method of processing mussels | |
| FI956104A0 (fi) | Laite turpeen uuttamista varten | |
| AU2021337150A1 (en) | Storage container, growth and/or propagation station, cultivation system and method for cultivating a development good | |
| EP0052049B1 (fr) | Procédé de production de méthane par fermentation de déchets et installation pour la mise en oeuvre de ce procédé | |
| RU2224400C1 (ru) | Устройство для предпосевной обработки семян | |
| JP2007085674A (ja) | 乾燥装置 | |
| JPH11318118A (ja) | 温湯浸種槽および温湯浸種装置 | |
| JP2008164198A (ja) | 種子乾燥装置 | |
| KR200290669Y1 (ko) | 농산물 절임 운반 컨테이너 | |
| DE3133479C2 (cs) | ||
| WO1990012495A1 (fr) | Appareil de culture vegetale | |
| EP0382815A1 (en) | PROCESS AND APPARATUS FOR BREEDING AQUATIC ANIMAL EGGS. | |
| CN220263967U (zh) | 固体废物转运装置 | |
| NO166084B (no) | Fremgangsmaate for fremstilling av miljoevennlige fnokningsmiddelorganosoler og anvendelse derav. | |
| EP1525891A1 (en) | Device for treating products by means of a gas | |
| KR102313368B1 (ko) | 다공성배지의 침수장치 및 침수방법 | |
| CN201064137Y (zh) | 运输鱼罐 | |
| SU1044251A1 (ru) | Способ криоконсервации биологических объектов и устройство дл его осуществлени | |
| CN108496585A (zh) | 一种红薯存储装置 | |
| JPS6036570Y2 (ja) | コンポスト製造装置 | |
| JP3008975B2 (ja) | 乾燥海草製品の殺菌装置 | |
| RU2301514C1 (ru) | Устройство для предпосевной обработки семян | |
| JPS6058004A (ja) | 播種装置 |