CS232137B1 - Agent for bean crop encreasing - Google Patents

Agent for bean crop encreasing Download PDF

Info

Publication number
CS232137B1
CS232137B1 CS834384A CS438483A CS232137B1 CS 232137 B1 CS232137 B1 CS 232137B1 CS 834384 A CS834384 A CS 834384A CS 438483 A CS438483 A CS 438483A CS 232137 B1 CS232137 B1 CS 232137B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
crop
agent
encreasing
bean
bean crop
Prior art date
Application number
CS834384A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Other versions
CS438483A1 (en
Inventor
Jan Kralovic
Emanuel Beska
Original Assignee
Jan Kralovic
Emanuel Beska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Kralovic, Emanuel Beska filed Critical Jan Kralovic
Priority to CS834384A priority Critical patent/CS232137B1/en
Publication of CS438483A1 publication Critical patent/CS438483A1/en
Publication of CS232137B1 publication Critical patent/CS232137B1/en

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Vynález sa týká proetriedku na zvyšovanie úrody fazu-le, ktorý obsahuje ako účinnú látku 3-(4-chlór-3-toluyl)-l,l-dimeíylmo~ čovinu.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to a bean-boosting agent containing 3- (4-chloro-3-toluyl) -1,1-dimethylurea as the active ingredient.

Je známe, že 3-(4-chlór-3-toluyl)-l,l-dňne·tylmočovina (chlórtolurón) je účinná látka herbicídnych prípravkov s použitím do oz:raných obilnin a do maku v dávke 800—1300 gramov účinnej látky/ha.It is known that 3- (4-chloro-3-toluyl) -l, l-times per day · tylmočovina (chlorotoluron), the active ingredient of herbicidal compositions using the Mark: early grain and the poppy at a rate of 800-1300 g as / ha.

Z čs. AO č. 209 626 je známe, že chlórtolurón je účinnou látkou prostriedku na zvýšenie úrody a kvality cultrovej řepy, zem;akov a sóje.Z čs. AO č. No. 209,626, chlorotoluron is known to be the active ingredient in a crop-enhancing crop and quality for cultric beet, earth ; metals and soybeans.

Teraz sa zjistilo, že zvýšenie úrody fazule možno dosiahnuť aplikáciou prostriedku podlá vynálezu, podstata kterého spočívá v tom, že obsahuje ako účtnnú látku 3-{4-chlór-3-tiOluyl)-1,1-dimetylmočovinu.It has now been found that the increase in bean yield can be achieved by applying the composition according to the invention, which comprises 3- (4-chloro-3-thiolyl) -1,1-dimethylurea as the active substance.

Fazuía Je poínohospodárska plodina, ktorej pestovanie má velký národohospodářsky význam, so zretolom na výživu tudu, predovšetkým pre vysoký obsah bielkovín,Fazuía is an agricultural crop whose cultivation is of great national economic importance, taking into account nutrition there, especially due to its high protein content,

Reguláoia úrody fazule prostriedkom podl'a vynálezu sa dosahuje aplikáciou v roznych štádiach vývinu plodin, a to buď před zasiatíro, súčasne so- sejbou, preemergentne, alebo postemergentne v časovom intervale do 3 týždňov před zbenom.Bean crop control by the composition of the invention is achieved by application at various stages of crop development, either before sowing, simultaneously by sowing, pre-emergence, or post-emergence at a time interval of up to 3 weeks before the arms.

Prostriedok na zvyšovanie úrody móžu přijat rastliny fazule buď prostredníctvom pody (cez kořene), alebo postrekom (prostredníctvom listoví. Výsledkiom posobenia· sú změny vo fyziologických, biochemických a morfogenetických procesoch rastlín, ktoré sa prejavujú v regulární asimilačnej produkcle, čím dochádza k zvýšenému ukladaniu asimilátov v hospodářsky důležitých orgánoch. Přitom sa dosiahne nielen zvýšenie úrody, ale i zlepšeme technologickcj kvality, t. j. vyšší obsah proteínov v zimách v porovnaní s rastlinami, na ktoré neboli aplikované regulátory.Crop enhancers can be taken up by bean plants either through a pod (through the roots) or by spraying (via foliage). Resulting effects are changes in the physiological, biochemical and morphogenetic processes of the plants, which manifest themselves in regular assimilation products, thereby increasing assimilate deposition. This will not only increase crop yield but also improve technological quality, ie higher protein content in winter compared to plants to which regulators have not been applied.

Aplikáciu prostriedku pódia vynálezu je možné uskutočniiť postrekom, formou z,álievky, rozprášením, zahmlovaním, a to na celé rastliny alebo na povrch půdy, alebo zaprávaním do půdy plošným alebo pásovým ošetřením.The application of the composition according to the invention can be carried out by spraying, pouring, pouring, spraying, fogging, on the whole plant or on the soil surface, or by incorporation into the soil by surface or strip treatment.

Vhodnou aplikačnou formou sú roztoky, emiulziie, disperaie, suspenzi© vodné alebo olejové, zmáčatefné prášky, popraše, posypy, pasty, granuláty alebo mikrogranuláty, za pridania tekutých a/alebo pevných nosičov, připadne riedidiel, -zmáčadiel, adhezív, pojidiel, modifikátorov, povrchovoaktívnych látok, emulgačných činidiel a/alebo dispergačných činidiel, látok proti peneniu, pigmentov alebo· farbív.Suitable dosage forms are solutions, emulsions, dispersions, suspensions, aqueous or oily, wettable powders, dusts, dusts, powders, pastes, granules or microgranules, with the addition of liquid and / or solid carriers, optionally diluents, wetting agents, adhesives, binders, modifiers, surfactants, emulsifiers and / or dispersants, anti-foaming agents, pigments or dyes.

Vhodnými tekutými nosičmi je například voda, alifatické uhlovodíky, parafíny, aromatické uhlovodíky, chlórované uhlovodíky, etylénchlorid, chlórované aromáty, alkoholy a ich étery, glykoly, ketony, dimetylformamid alebo dimetylsulfoxid.Suitable liquid carriers are, for example, water, aliphatic hydrocarbons, paraffins, aromatic hydrocarbons, chlorinated hydrocarbons, ethylene chloride, chlorinated aromatics, alcohols and their ethers, glycols, ketones, dimethylformamide or dimethylsulfoxide.

Z vodných aplikiačných foriem· prichádzajú do úvahy predovšetkým emulzie a disperzi. Předmětná látka sa liomogenizuje vo vodě buď samotná, alebo rozpuštěná v niktonom z uvedených rozpúšťadiel, najlepši® pomocou emuigáíooov alebo dispergáíorov.Of the aqueous application forms, especially emulsions and dispersions are suitable. The subject substance is liomogenized in water either alone or dissolved in the nickel of the solvents mentioned, preferably by means of emulsifiers or dispersants.

Z kiaitióoinlaikítivnych emulgátarov to můžu byť například kvartéru© amóniové zlúčeniny, z aniónaktívnych emulgátorcv například mýdlo, mazlavé mýdlo, alkalické soli alifatických monosulíónov s dlhým refazcom, soli alifatieko-aromatických siulfónových kyselin alebo kyseliny alkcxyoetové s dlhým refazcomi a z neioncgéunych emuigátorov polyetylénglykolétery mastných alkoholov alebo alkylfenolov a polykoradenzačné produkty etylénoxidu.The cationic emulsifiers may be, for example, the quaternary ammonium compounds, the anionic emulsifiers, for example, soap, sticky soap, alkali salts of long-chain aliphatic monosulions, or salts of aliphatic-aromatic siulfonic acids, or alkyl-phenoxy-ester alcohols, polycoradenzation products of ethylene oxide.

Je možné pripraviť tiež kva palné alebo paistovité koncentráty, pozostávajúce z aktívnej látky, emulgátora alebo dispergá,tóra a připadne rozpúšťadla, ktoré sa potom můžu riediť vodou. Zmáčatefné prášky je možné vyrábať tak, že sa účinné látky zmiešajú s ďispergátoumi a práškovými nosnými látkami na homogénnu zmes a tá sa rozomielie. Ako nosné materiály prichádzajú do úvahy například mastenec, infusoriiová hlinka, kaolín, bentonit, uhličitan vápenatý, plesek, silíkagél. Pri přípravě sa může postupovat tak, že sa účinná látka nanáša· na nosnú látku pomocou prchavého rozpúšiadlá.It is also possible to prepare liquid or pate-like concentrates consisting of the active substance, an emulsifier or dispersant, the torus and, if appropriate, solvents, which can then be diluted with water. Wettable powders can be prepared by mixing the active ingredients with dispersants and powdered carriers to form a homogeneous mixture and grinding them. Suitable carrier materials are, for example, talc, diatomaceous earth, kaolin, bentonite, calcium carbonate, ball, silica gel. The preparation can be carried out by applying the active ingredient to the carrier by means of a volatile solvent.

Přísadou zmáčadiel je možné práškovité přípravky a pasty previesť do stavu suspendovatefnéhio vo vodo, čím je možné ich použitie ako postrekov. Ako dispergátory je možné použiiť například, kondenzačně produkty sulfónovaného naftalenu a sulfónových derivátov nafta lénu s formaldehydom, kondenzačně produkty naftalenu, připadne kyseliny naftalénsulfónovej s feno lom a formaldehydom ako i soli kyseliny lignínsulfónovej s alkalickými kovml, soli kyseliny dibutylnaiftalénsulfónovej, sulfátované mastné alkoholy ako i soli sulfátovaných hexadekanolov a soli sulfátovaných glykoléterov mastných alkoholov, diterciárne etylénglykoly, dialkyldilaurylamonium chlorid, so)lii mastných kyselin s alkalickými · kovml a s kovmi alkalických zemin, lignínsulfitové odpadně látky alebo acetylcelulóZH.By the addition of wetting agents, the powdered formulations and pastes can be rendered suspendable in water, whereby they can be used as a spray. As dispersants there may be used, for example, the condensation products of sulfonated naphthalene and sulfone derivatives of naphthalene with formaldehyde, the condensation products of naphthalene, optionally naphthalenesulfonic acid with phenol and formaldehyde, as well as alkali metal salts of ligninsulfonic acid, sulfated hexadecanols and salts of sulfated fatty alcohol glycol ethers, di-tertiary ethylene glycols, dialkyldilaurylammonium chloride, alkali metal and alkaline earth metal salts of fatty acids, lignin sulfite waste materials or acetylcelluloseZH.

Granuláty a mikrogranuláty určené na aplikáciu do půdy alebo na list je možné pripraviť aglomeráciou, impregnáciou alebo obalovaním. Granuly můžu obsahovat od 0,01 %; do 25 % hmotnostných účinnej zložky a od 0 do 10 % hmotnostných dalších přísad ako statoilizátoriov, pojidiel, plastifikátorov, rozpúšťadiel, adhezív a modifikátorov.Granules and microgranules intended for application to soil or foliar may be prepared by agglomeration, impregnation or coating. The granules may contain from 0.01%; up to 25% by weight of the active ingredient; and from 0 to 10% by weight of other ingredients such as statoilizers, binders, plasticizers, solvents, adhesives and modifiers.

Ako pevné nosné látky prichádzajú do úvahy prírodné kamenné materiály ako alumíny, mastenec, křemeň, kremelina, diatomit, živce, kaolíny, montmorillonit, saponit, ,krieda, vápenec, sepiolit, chlorit, bentonit, vermikulit, atapulglt, zeolity, mleté organické produkty, piliny, mučka z kůry stroη mov, kukuřičné palice, aktivně ulilie a ďalšie.Suitable solid carriers are natural stone materials such as alumina, talc, quartz, diatomite, feldspar, kaolins, montmorillonite, saponite, chalk, limestone, sepiolite, chlorite, bentonite, vermiculite, atapulglt, zeolites, ground organic products, sawdust, torture from the bark of stroη mov, corn cobs, actively ulily and more.

Pri přípravě sa možu použit adhezíva ako karboxymetylcelulóza alebo acetylcelulóza, prírodné alebo syntetické práškové, zrnité alebo latexové polyméry ako arabská guma, polyvinylalkohol a polyvinylacetát.Adhesives such as carboxymethylcellulose or acetylcellulose, natural or synthetic powdered, granular or latex polymers such as acacia, polyvinyl alcohol and polyvinyl acetate may be used in the preparation.

Polymérne mikrogranuláty sa možu vyrábět tak, žo sa například porézny granulát nia báze polymeru impregnuje účinnými látkami vo formě ich roztokov a rozpúšíadlo sa odstráni.The polymeric microgranules can be prepared by impregnating, for example, the porous polymer-based granulate with the active ingredients in the form of their solutions and removing the solvent.

Piodiel účinných látok v roznych prípravkoch je možné měnit’ v širokých medziach a može sa pohybovat od 0,01 do 95 % hmotnostných. Množstvo účinnej látky použitej k ošetreniu plodiny je závislé o,d formy jej finálněj úpravy, od sposobu aplikácie, od doby aplikácie, od ekologických faktorov, od použitej dávky živin v pode i od pěstovaného kultivaru. Pohybuje sa v rozmedzí 0,001 až 0,02 kg/ha. Pri týchto dávkách sa neprejavuje heirbicidny účinok.The range of active substances in the various preparations can be varied within wide limits and can range from 0.01 to 95% by weight. The amount of active ingredient used to treat the crop depends on the form of its final treatment, the method of application, the time of application, ecological factors, the amount of nutrients used in the pod and the cultivated cultivar. It ranges from 0.001 to 0.02 kg / ha. Heirbicidal effect does not occur at these doses.

Nasiedujúci příklad ilustruje, ale neohmedzuje· predmdt vynálezu.The following example illustrates but does not limit the invention.

Příklad 1Example 1

Rastlíny fazule (Phaseolus vulgarisj sa pěstovali na parcelkách o rozlohe 1 m2. Vo vývojovém stádiu před kvitnutím holi ošetřené postrekom s odstupňovanými dávkami 3- [ 4-chlór-3-toluyl) -1,1-dimetylmočoviny, ktorá bola foirmufovainá na zmáčatefný prášek a rozpuštěná vo vodě na 0,01 % roztok. Výnos fazule sa vyhodnotil tak, že sa zistila celková hmotnost zf.n po zbere z ošetřených parceliek a porovnala sa s neošetrenou kontrolou.Bean plants (Phaseolus vulgarisj were grown on 1 m 2 parcels. In the developmental stage prior to flowering sticks treated with sprayed doses of 3- [4-chloro-3-toluyl) -1,1-dimethylurea, which was foirmufed to a wettable powder and dissolved in water to a 0.01% solution. The bean yield was evaluated by determining the total weight of the ff.n after harvest from the treated parcels and comparing it to the untreated control.

množstvo aplikovanej účinnej hmotnost zřu v g/m2 úroda zrn v porovnaní látky v g/ha s kontrolouamount of applied effective weight of grain in g / m 2 of grain crop compared to substance in g / ha with control

0 0 509,32 509.32 100 % 100% 5 5 602,41 602.41 118,2 118.2 10 10 681,87 681.87 133,8 133.8 20 20 494.64 494.64 97,1 97.1 40 40 433,68 433.68 85,1 85.1

Claims (1)

PREDMETSUBJECT Prostriedok na zvýšenie úrody fazule vyznačujúci sa tým, že obsahuje ako účinnúA bean crop enhancing agent, characterized in that it comprises as effective VYNALEZU zložku 3- (4-chlór-3-toluyl j -1,1-dimetylmočovinu.INVENTE the 3- (4-chloro-3-toluyl) -1,1-dimethylurea component.
CS834384A 1983-06-16 1983-06-16 Agent for bean crop encreasing CS232137B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834384A CS232137B1 (en) 1983-06-16 1983-06-16 Agent for bean crop encreasing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS834384A CS232137B1 (en) 1983-06-16 1983-06-16 Agent for bean crop encreasing

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS438483A1 CS438483A1 (en) 1984-05-14
CS232137B1 true CS232137B1 (en) 1985-01-16

Family

ID=5386467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS834384A CS232137B1 (en) 1983-06-16 1983-06-16 Agent for bean crop encreasing

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS232137B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS438483A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1241850A (en) Process for selectively controlling weeds in crops of useful plants
EA001470B1 (en) Herbicidal synergistic composition and method of weed control
WO2020019430A1 (en) Ternary herbicidal composition containing hppd inhibitor herbicide and use thereof
KR930002953B1 (en) Herbicide composition
US20070203025A1 (en) Defoliant
US6274535B1 (en) Defoliant
SK216192A3 (en) Synergistic herbicidal agent
DE69123863T2 (en) Glyphosate formulations
CN108713554A (en) A kind of Herbicidal combinations
WO2019228215A1 (en) Ternary herbicidal composition and application thereof
HU206603B (en) Synergetic herbicide composition
CN102258024B (en) a herbicidal composition
SU679106A3 (en) Plant growth and development regulating agent
CN100450359C (en) Herbicide composition
CS232137B1 (en) Agent for bean crop encreasing
CN1108749C (en) Method of controlling pests
CA1058903A (en) Herbicidal compositions
US3137562A (en) Herbicidal compositions and methods
HU213380B (en) Selective herbicidal composition
DE2719777A1 (en) NEW 5-PHENYL CARBAMOYL BARBITURIC ACIDS
US4392883A (en) Herbicidal composition and process
DE3426659A1 (en) 2-METHYL-4'-ISOPROPYL-2-PENTENOYL ANILIDE
CA1158059A (en) Herbicidal compositions
SE446811B (en) FUNGICID PREPARATION CONTAINING CERTAIN PYRIMIDINES AND CERTAIN ALANINE DERIVATIVES AND PROCEDURE FOR TREATING Fungal INFECTIONS ON VECTORS WITH THESE PREPARATION
KR20000016699A (en) Herbicidal composition for paddy fields