CS230433B1 - Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores - Google Patents
Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores Download PDFInfo
- Publication number
- CS230433B1 CS230433B1 CS548482A CS548482A CS230433B1 CS 230433 B1 CS230433 B1 CS 230433B1 CS 548482 A CS548482 A CS 548482A CS 548482 A CS548482 A CS 548482A CS 230433 B1 CS230433 B1 CS 230433B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- pallet
- complete sets
- spatial
- rotatable
- main frame
- Prior art date
Links
- 230000001681 protective effect Effects 0.000 claims description 3
- 230000003014 reinforcing effect Effects 0.000 claims description 2
- 238000004904 shortening Methods 0.000 claims 1
- 230000006378 damage Effects 0.000 description 6
- 239000000725 suspension Substances 0.000 description 5
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 2
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 208000027418 Wounds and injury Diseases 0.000 description 1
- 230000000712 assembly Effects 0.000 description 1
- 238000000429 assembly Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 208000014674 injury Diseases 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- NJPPVKZQTLUDBO-UHFFFAOYSA-N novaluron Chemical compound C1=C(Cl)C(OC(F)(F)C(OC(F)(F)F)F)=CC=C1NC(=O)NC(=O)C1=C(F)C=CC=C1F NJPPVKZQTLUDBO-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 description 1
- 239000002023 wood Substances 0.000 description 1
Landscapes
- Pallets (AREA)
Description
Vynález se týká přes tavitelné palety pro různé druhy úplných souborů prostorových bytových jader, která umožňuje jejich mechanizovanou manipulaci, dopravu a skladování.The invention relates to fusible pallets for various kinds of complete sets of spatial housing cores, which enables their mechanized handling, transport and storage.
Dosud známá provedení dřevěných palet umožňují ložení pouze jednotlivých dílů prostorových bytových jader, které jsou na ně upevněny příchytkami drženými k paletě šrouby, vkládanými do děr, které se při jejich ložení v paletě vyvrtávají. Tato pracná a časově náročná operace poškozuje neopravi tělně paletu. Manipulace s prostorovými díly bytových jader, včetně nakládky a vykládky železničních vagónů i aut, se provádí jejich zavěšením za oka na nich nahoře upevněná. Toto zavěšení namáhá díl bytového jádra a poškozuje jeho konstrukci, zejména upevnění ok.The prior art wood pallet designs allow for the placement of only individual parts of the spatial sanitary units which are fastened to them by clips held to the pallet by screws inserted into the holes which are drilled in the pallet when they are loaded. This laborious and time-consuming operation damages the pallet's non-repair. Handling of spatial parts of sanitary units, including loading and unloading of railway wagons and cars, is carried out by hanging them by the eye mounted on them above. This suspension stresses the housing core part and damages its construction, in particular the fastening of the meshes.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny paletou pro úplné soubory prostorových bytových jader, skládající se z hlavního rámu a výztižných příček, na nichž jsou upevněny sady otočných dlouhých, vnitřních a vnějších otočných krátkých zarážek pro prodloužení nebo zkrácení ložné plochy palety a upevnění různě dlouhých úplných souborů prostorových bytových jader. Paleta je na obou delších stra nách opatřena ven výklopnými bočnicemi, na nichž jsou nahoře upevněny závěsné čepy a pod nimi ochranné nárazníky, které pro závěsné čepy vymezují potřebnou manipulační vůli pomoci prostorově ven vyklenutých stojin, upevněných na tvarovaných pákách otočných kolem nosného čepu vetknutého do každé podstavné patky hlavního rámu. Na každé delší straně hlavního rámu je zajiŠlovací úhelník, který brání příčnému pohybu dílů prostorového jádra na paletě, zamezuje otev ření dveří a nežádoucímu vniknutí do jednotlivých dílů prostorových jader. Všechny tři druhy zarážek, které jsou umístěny v jednotlivých rozích palety, mohou být spojeny do dvou nebo jednoho kombinovaného funkčního provedení zarážky.The above drawbacks are overcome by a pallet for complete spatial housing cores, consisting of a main frame and reinforcing bars on which are mounted sets of rotating long, internal and external rotatable short stops to extend or shorten the pallet loading area and fasten complete spatial assemblies of different lengths sanitary units. On both long sides, the pallet is provided with hinged side panels on which the suspension pins are attached at the top and below the protective bumpers which define the necessary handling clearance for the suspension pins by means of spatially outwardly curved uprights mounted on shaped levers. main frame feet. On each longer side of the main frame, there is a locking bracket that prevents the lateral movement of the space core parts on the pallet, prevents the door from opening and undesirable intrusion into the individual space core parts. All three types of stops, which are located in the individual corners of the pallet, can be combined into two or one combined functional design of the stop.
Výhodou nově navržené palety podle vynálezu je její použití pro všechny druhy vyráběných standardů prostorových bytových jader,The advantage of the newly designed pallet according to the invention is its use for all types of manufactured standards of spatial sanitary units,
2?0 433 které na nich mohou být umístěny v důsledku její snadno a rychle měnitelné délky. Manipulace s úplnými soubory prostorových bytových jader sníží počet manipulačních operací při manipulaci, dopravě a skladování zhruba na polovinu. Tím se sníží i poškození bytových jader, nebot jsou dopravována jako ucelené soubory. Navržený typ přestavitelné palety nahradí několik druhů palet pro různé díly bytových jader. Odstraní se namáhání a poškozování jednotlivých dílů bytových jader, nebot odpadá jejich přímé zavěšování tím, že se oba díly jako úplný soubor uloží na paletu, které má vlastní závěsná oka. Rovněž odpadá pracné upevňování bytového jádra na palety. Jednotný rozměr spodní části palety umožňuje použití válečkových nebo kladičkových tratí pro manipulaci i skladování. Závěsné čepy na bočnících palety umožňují poloautomatizované zavěšování i vyvěšování palet, což odstraňuje nebezpečí úrazu. Prázdné palety lze složit a stohovat na sebe, dopravovat ve stohu vysokozdvižným vozíkem. Při zpětné dopravě kladou složené palety malé néroky na objem přepravy. Konstrukce palety rovněž zabraňuje otevření dveřních otvorů jednotlivých částí bytových jader a tím vylučuje možnost zcizení vnitřního vybavení.No. 2 433 which can be positioned thereon due to its easily and quickly variable length. Handling complete sets of spatial housing cores will reduce the number of handling operations during handling, transport and storage by about half. This also reduces damage to the sanitary units, as they are transported as complete sets. The proposed type of adjustable pallet will replace several types of pallets for various parts of sanitary units. The stresses and damage to the individual parts of the sanitary units are eliminated, since they are not directly suspended by placing both parts as a complete set on a pallet with its own lifting eyes. Also, laborious fastening of the housing core to the pallets is eliminated. The uniform dimension of the lower part of the pallet allows the use of roller or roller tracks for handling and storage. The hinge pins on the pallet shunts allow semi-automated pallet hitching and lifting, eliminating the risk of injury. Empty pallets can be stacked and stacked, stacked with a forklift. When returning, folded pallets place small demands on the transport volume. The design of the pallet also prevents the opening of the door openings of the individual parts of the sanitary units and thus eliminates the possibility of theft of the interior equipment.
Na připojených výkresech je znázorněn jeden ze způsobů provedení palety pro manipulaci, dopravu a skladování úplných souborů bytových jader, kde na obr. 1 je axonometrický obraz palety se vztyčenými bočnicemi. Pro názornost jsou na pravé straně palety nakresleny všechny otočné zarážky ve sklopené poloze a na levé straně palety jsou všechny zarážky zobrazeny ve vztyčené funkční poloze. Obr. 2 představuje stohované palety ve složeném stavu.The accompanying drawings show one embodiment of a pallet for handling, transporting and storing complete sets of sanitary units, wherein Fig. 1 is an axonometric image of a pallet with sidewalls erected. For clarity, all pivot stops are shown on the right side of the pallet in the stowed position, and on the left side of the pallet all stops are shown in the erected working position. Giant. 2 shows the stacked pallets in the collapsed state.
Paleta pro manipulaci, dopravu a skladování úplných souborů bytových jader (obr. 1) se skládá z hlavního rámu 1 svařeného z ocelových profilů, který má v každém rohu podstavné patky 2. Hlavní rám 1 má uvnitř po obou kratších stranách výztužné příčky χ které jsou současně opěrami otočných dlouhých zarážek 4· Na každé výztužné příčce 2 jsou umístěny vždy dvě vnitřní otočné krátké zarážky χ kterých se použije po jejich vztyčení otočením pro uložení nejmenších úplných souborů bytových jader. Na obou kratších bočních stranách hlavního rámu 1 palety jsou umístěny vždy po dvou vnější krátké otočné zarážky 6, které po vztyčení otočením umožňují uložení středně velkých úplných souborů bytových jader. Pro uložení největších úplných souborů bytových jader jsou určeny, po vysunutí otočením, dlouhé otočné, zarážky 4 umístěné rovněž na kratší boční straně hlavního rámu 1 palety. Všechny otočné zarážky 4» 5.» £ niají ve vzty3The pallet for handling, transporting and storing complete sets of sanitary units (Fig. 1) consists of a main frame 1 welded from steel profiles, which has supporting feet 2 at each corner. The main frame 1 has reinforcement bars χ on both short sides which are at the same time by the support of the rotating long stops 4 · On each reinforcement bar 2 there are always two inner rotating short stops χ which are used after their erection by turning to store the smallest complete sets of housing cores. On both shorter sides of the main frame 1 of the pallet, two outer short pivot stops 6 are arranged, each of which, when erected by rotation, allows the storage of medium-sized complete sets of sanitary units. To accommodate the largest complete sets of sanitary units, long pivotable stops 4 are also located on the shorter side of the main frame 1 of the pallet. All pivot stops 4 ', 5 '
230 433 čených polohách funkci upevňovacích prvků, znemožňujících pohyb uložených částí bytového jádra na paletě. Nepotřebné zarážky jsou sklopené. Na delší straně hlavního rámu 1 palety je zavěšena na nosných čepech 12 prostřednictvím tvarovaných pák 11 a mimo paletu vyklenutých stojin 2. odklopná rámová konstrukce bočnice X, která je ve vztyčené poloze zajištěna v otvoru podstavné patky 2 palety otočnou pojistkou 13 procházející otvorem v tvarované páce 11. Na vrchní straně každé bočnice jsou upevněny dva závěsné čepy 8, určené bud pro ruční nebo poloautomatické zavěšení palety. Ochranný nárazník 10 umístěný mezi stojinami 2. zpevňuje bočnici X a zachycuje nárazy při změnách rychlosti vagónu. Pro umístění úplného souboru bytového jádra na paletu se musí podle jeho délky otočit do vztyčené polohy vždy čtyři příslušné otočné zarážky (4 nebo 5. nebo 6). Před jeho umístěním na paletu se odklopí na každé delší straně bočnice χ do vnější nejvzdálenější polohy a díly bytových jader se ve směru podélné osy palety na ni uloží mezi příslušné vztyčené otočné zarážky. Potom se bočnice X přiklopí do svislé polohy, v níž se zajistí otočnou pojistkou 13, která se zasune do otvorů v každé podstavné patce 2 a tvarované páce 11. V této poloze zajištěné bočnice X je možno provádět závěsné operace. Nežádoucímu otevření dveří a přístupu do bytových jader zabrání na každé delší straně palety zajiš^ovací úhel nik li. Na druhém výkresu (obr. 2) jsou znázorněny na sobě složené palety. Stojiny 2. bočnic 1 jsou po odjištění sklopeny do vodorovné polohy, která umožní vzájemné ložení palet na sebe. Vhodnou úpravou konstrukčních částí jsou palety v této poloze zajištěny.230 433 in position positions function of fasteners, preventing movement of stored parts of the housing core on the pallet. Unnecessary stops are lowered. On the longer side of the pallet main frame 1, it is hung on the support pins 12 by means of shaped levers 11 and outside the pallet of arched legs 2. the hinged frame structure of the sidewall X which is secured in the upright position of the pallet foot 2 11. Two hinge pins 8 are attached to the upper side of each sidewall, intended for either manual or semi-automatic pallet suspension. A protective bumper 10 positioned between the webs 2 strengthens the sidewall X and intercepts impacts as the wagon speed changes. To place a complete core assembly on a pallet, the four pivot stops (4 or 5 or 6) must be rotated to the erected position, depending on its length. Before it is placed on the pallet, it is tilted on each long side of the sidewall χ to the outermost position and the housing core parts are placed on the pallet in the direction of the erected pivot stops in the direction of the longitudinal axis of the pallet. Then, the side plate X is tilted to a vertical position in which it is secured by a rotary lock 13, which is inserted into the holes in each pedestal 2 and the shaped lever 11. In this position of the secured side plate X, suspension operations can be performed. The unwanted opening of the door and access to the sanitary units is prevented by a locking angle 11 on each long side of the pallet. The second drawing (Fig. 2) shows the stacked pallets. After unlocking, the webs 2 of the sidewalls 1 are tilted to a horizontal position which allows the pallets to be stacked on top of each other. By suitably modifying the components, the pallets are secured in this position.
Paleta je určena pro manipulaci, dopravu a skladování úplných souborů bytových jader, umožňuje zjednodušení a podstatné snížení počtu pracovních operací na konci výrobní linky bytových jader, velkokapacitní manipulaci a dopravu úplných souborů bytových jader, jejich ochranu proti poškození,.odstranění deformace podlahy, odstranění sil namáhajících a poškozujících díly bytového jádra, mechanizovanou a poloautomatizovanou nakládku a vykládku. Paleta svou konstrukcí znemožňuje otevření dveřních otvorů a zcizení předmětů vnitř ního vybavení.The pallet is designed for handling, transport and storage of complete sets of sanitary units, enables simplification and substantial reduction of the number of operations at the end of the production line of sanitary units, high-capacity manipulation and transport of complete sets of sanitary units, their protection against damage. stressing and damaging housing core parts, mechanized and semi-automated loading and unloading. The design of the pallet prevents the opening of the door openings and theft of interior items.
Claims (3)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS548482A CS230433B1 (en) | 1982-07-19 | 1982-07-19 | Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS548482A CS230433B1 (en) | 1982-07-19 | 1982-07-19 | Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS230433B1 true CS230433B1 (en) | 1984-08-13 |
Family
ID=5399828
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS548482A CS230433B1 (en) | 1982-07-19 | 1982-07-19 | Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS230433B1 (en) |
-
1982
- 1982-07-19 CS CS548482A patent/CS230433B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP7533843B2 (en) | Foldable Intermodal Container | |
| KR100987869B1 (en) | Container type foldable pallet | |
| US5692625A (en) | Folding transportation rack and product delivery system | |
| US4162737A (en) | Collapsible container | |
| US10589924B2 (en) | Cargo bin | |
| JP7090355B2 (en) | Foldable frame for containers and hinged members for it | |
| CA2551084A1 (en) | Rackable collapsible stackable unit | |
| KR200491835Y1 (en) | Pallet having folding door | |
| US3621818A (en) | Device for the transportation and quick unloading of poultry and other commodities | |
| EP3601105B1 (en) | A collapsible intermodal container and a collapsible intermodal container assembly | |
| EP3348502B1 (en) | Device for loading and unloading goods | |
| WO2012125037A2 (en) | Freight container | |
| US3830381A (en) | Truck and outsize cargo container | |
| KR102029340B1 (en) | Foldable container with corner locking structure | |
| CS230433B1 (en) | Pallet for complete sets of three-dimensional apartment cores | |
| US20200094724A1 (en) | Device for loading and unloading goods | |
| CN111907870A (en) | Tray cage matched with wood tray for use and mounting and folding method thereof | |
| CN210149776U (en) | Tray cage matched with wood tray for use | |
| ES2310885T3 (en) | TRANSPORTATION AND STORAGE FRAME. | |
| TWM597766U (en) | A device for lifting and lowering a heavy object | |
| RU193958U1 (en) | Tipper vehicle body | |
| CA1068223A (en) | Collapsible container | |
| CN109649781B (en) | Material rack | |
| EP1065098B1 (en) | Arrangement in cargo space | |
| US1630605A (en) | Material-handling equipment |