CS222709B1 - Table instruction means for training the sports games - Google Patents

Table instruction means for training the sports games Download PDF

Info

Publication number
CS222709B1
CS222709B1 CS594379A CS594379A CS222709B1 CS 222709 B1 CS222709 B1 CS 222709B1 CS 594379 A CS594379 A CS 594379A CS 594379 A CS594379 A CS 594379A CS 222709 B1 CS222709 B1 CS 222709B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sports games
teaching aid
poles
connecting node
button
Prior art date
Application number
CS594379A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Zdenek Tous
Vries Hendrik De
Original Assignee
Zdenek Tous
Vries H De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Tous, Vries H De filed Critical Zdenek Tous
Priority to CS594379A priority Critical patent/CS222709B1/en
Publication of CS222709B1 publication Critical patent/CS222709B1/en

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Description

Vynález se týká stolní výukové pomůcky pro nácvik sportovních kolektivních her.The invention relates to a table educational aid for practicing sports team games.

Dosud známé výukové pomůcky nebo, simulátory sportovních her, například fotbalu, hokeje apod., jsou založeny na mechanických principech. Na základní desce simulátoru, představující hrací plochu, jsiou umístěny stabilní nebo pohyblivé makety hráčů. Figurky jsou ovládány buď přímo rukou, nebo přes táhla, popřípadě pákami. Iluze sportovní hry v těchto případech je nedostatečná. K dosažení věrnějšího napodobení sportovní hry je třeba složitých mechanismů vyžadujících častou údržbu.Previously known teaching aids or, simulators of sports games, such as football, hockey, etc., are based on mechanical principles. Steady or movable players are placed on the board of the simulator, representing the playing area. Figures are controlled either directly by hand, or via rods or levers. The illusion of sports games in these cases is insufficient. Complex mechanisms requiring frequent maintenance are required to achieve a more faithful imitation of sports.

Výše uvedené nedostatky nemá stolní výuková pomůcka pro nácvik sportovních her, podle vynálezu, jehož podstatou je, že výuková pomůcka se skládá ze základní desky, v níž jsou umístěny dvoupólové konektory zásuvky, dále z hráčů tvořených elektromagnetickým obvodem z jádra a budicí cívky, jejíž vinutí je připojeno na dvoupólovou konektorovou zástrčku, a z permanentního magnetu, přičemž první póly všech konektorových zásuvek jsou připojeny jednak přes první spínací kontakt prvního tlačítka do prvního spojovacího uzlu, jednak přes druhý spínací kontakt druhého tlačítka do druhého spojovacího uzlu, přičemž druhé póly všech konektorových zásuvek jsou při2 pojeny jednak přes druhý spínací ktontak prvního tlačítka do druhého spojovacího uzlu a jednak přes první spínací kontakt druhého tlačítka do> prvního spojovacího uzlu, přičemž mezi první a druhý spojovací uzel je připojen kondenzátor, jež je zároveň připojen přes omezovači odpor na zdroj stejnosměrného napětí.The above-mentioned drawbacks do not have a table teaching aid for practicing sports games, according to the invention, the essence of which is that the teaching aid consists of a motherboard in which two-pole socket connectors are located, players consisting of a core electromagnetic circuit and excitation coil. is connected to a two-pole connector plug and to a permanent magnet, wherein the first poles of all connector sockets are connected via the first switch contact of the first button to the first connection node and through the second switch contact of the second button to the second connection node. connected together via the second switching contact of the first pushbutton to the second connecting node and secondly via the first switching contact of the second pushbutton to the> first connecting node, a capacitor being connected between the first and second connecting nodes, which is also connected via a limiting resistor to a DC voltage source.

Dále je podle vynálezu výhodné, jestliže je zdroj stejnosměrného napětí vytvořen transformátorem s nejméně jednou odbočkou na sekundárním vinutí, přepínačem odboček transformátoru a usměrňovačem.Furthermore, according to the invention, it is advantageous if the DC voltage source is formed by a transformer with at least one tap on the secondary winding, a tap changer of the transformer and a rectifier.

Stolní výuková pomůcka pro nácvik sportovních her podle vynálezu simuluje sportovní hru lépe než dosud známé systémy. Stolní výuková pomůcka podle vynálezu nemá žádné mechanické části, proto nevyžaduje žádnou údržbu. Elektromagnetické ovládání navíc umožňuje zabudování progresivních obvodů a součástek, například senzorového ovládání.The table game aid for practicing sports games of the invention simulates a sports game better than previously known systems. The table teaching aid of the invention has no mechanical parts and therefore requires no maintenance. In addition, electromagnetic control allows the integration of progressive circuits and components such as sensor control.

Vynález je blíže objasněn na příkladu provedení a pomocí výkresů, kde na obr. 1 je znázorněno celkové schéma zapojení výukové pomůcky a na obr. 2 provedení elektromagnetického obvodu jednoho hráče. Výuková pomůcka pro nácvik sportovních her podle obr. 1 se skládá ze základní desky, v níž je upevněno množství libovolně rozmístě222709BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The invention is illustrated in more detail by way of example and with reference to the drawings, in which FIG. 1 shows an overall circuit diagram of a teaching aid and FIG. The instructional tool for practicing sports games according to Fig. 1 consists of a motherboard in which a plurality of spaced positions is fixed.

222 ných dvoupólových souosých konektorových zásuvek 1. Konektorové zásuvky 1 jsou propojeny paralelně. Póly konektorových zásuvek 1 jsou připojeny přes první a druhé tlačítko 3, 4 na kondenzátor 5, který je připojen mezi první a druhý spojovací uzel 12, 13. Tlačítka 3, 4 mají po dvou spínacích kontaktech zapojených jako komutátor polarity napětí na kondenzátoru 5. Tlačítka 3, 4 jsou bez aretace polohy a jejich ovládací prvky jsou barevně odlišeny. Kondenzátor 5 má kapacitu 5 až 10 F. Kondenzátor 5 je připojen přes omezovači odpor 6 v hodnotě 39 na usměrňovač 7. Usměrňovač 7 je připojen na běžec přepínače 8, jehož kontakty jsou připojeny na odbočky sekundárního vinutí síťového transformátoru 9. Výstupní napětí síťového- transformátoru 9 je odstupňováno napříkla od 10 V clo 30 V po 5 V. Síťový transformátor 9 je dimenzován na odběr 1 A.222 two-pole coaxial connector sockets 1. The connector sockets 1 are connected in parallel. The poles of the connector sockets 1 are connected via the first and second pushbuttons 3, 4 to the capacitor 5, which is connected between the first and the second connecting nodes 12, 13. The pushbuttons 3, 4 have polarity voltages on the capacitor 5 after two switching contacts. 3, 4 are without position lock and their controls are color coded. The capacitor 5 has a capacity of 5 to 10 F. The capacitor 5 is connected via a limiting resistor 6 of 39 to the rectifier 7. The rectifier 7 is connected to the slider of the switch 8, whose contacts are connected to the taps of the secondary winding of the mains transformer. 9 is graded from 10 V to 30 V for 5 V, for example. The mains transformer 9 is rated at 1 A.

Pro pohodlnější ovládání výukové pomůcky je účelné zdvojit ovládací prvky — a to jak tlačítka 3, 4, tak i přepínač 8. Síťový transformátor 9 a pole konektorových zásuvek 1 zůstávají společné. Každý z manipulátorů může mít ovládací prvky soustředěny v dosahu svých rukou v případě rozlehlé desky — hrací plochy. Figurky jsou tvo09 řeny elektromagnetickým obvodem složeným z jádra 11 ohnutého do pravého úhlu a budicí cívky 10 navinuté na tomto jádru 11. Vývody budicí cívky 10 jsou připojeny k pólům souosé konektorové zástrčky 2. Celek je zalit do umělé hmoty ve tvaru hráče. Součástí výukové pomůcky je feritový magnet představující míč nebo puk. Figurky hráčů se podle libovolných pravidel přemisťují poi základní desce. V případě, že jsou zasunuty dio konektorové zásuvky 1, mohou se stisknutím některého- z tlačítek 3, 4 připojit na kondenzátor 5, jehož náboj se vybije do budicí cívky 10 hráče a v jádru 11 působí na feritový magnet, který buď vymrští, nebo přitáhne, v závislosti na polaritě budicího proudu. Aby byl impuls budicího- proudu dostatečně velký, je zapotřebí na budicí cívku 10 použít v-odiče o dostatečném průměru. V konkrétním příkladu plo-dle obr. 2 je jako jádro 11 použita železná kulatina v průměru 7 mm -a budicí cívka 10 má 350 závitů smaltovaným drátem o průměru 0,8 milimetru.In order to operate the teaching aid more comfortably, it is expedient to double the controls - both the buttons 3, 4 and the switch 8. The mains transformer 9 and the connector sockets 1 remain common. Each of the manipulators can have the controls concentrated within reach of their hands in the case of a large board - the playing surface. The figures are formed by an electromagnetic circuit composed of a core 11 bent at a right angle and an excitation coil 10 wound on this core 11. The excitation coil terminals 10 are connected to the poles of a coaxial connector plug 2. The whole is embedded in a player-shaped plastic. The teaching aid includes a ferrite magnet representing a ball or a puck. Player figures are moved along the motherboard according to any rules. If the dio connector sockets 1 are inserted, they can be connected to a capacitor 5 by pressing any of the buttons 3, 4, the charge of which discharges into the player's excitation coil 10 and acts on the ferrite magnet to either eject or attract , depending on the polarity of the field current. In order for the excitation current pulse to be sufficiently large, it is necessary to use a sufficient diameter in the excitation coil 10 for the excitation coil. In the particular example of FIG. 2, iron core 7 mm in diameter is used as the core 11, and the excitation coil 10 has 350 turns of enameled wire with a diameter of 0.8 millimeter.

Výukovou pomůcku podle vynálezu lze využít nejen pro nácvik sportovních her, ale i jako hračku rozvíjející nejrůznější schopnosti dětí.The teaching aid of the invention can be used not only for practicing sports games, but also as a toy developing a variety of children's abilities.

Claims (2)

1. Stolní výuková pomůcka pro nácvik sportovních her, vyznačená tím, že se skládá z-e základní desky, v niž jsou umístěny dvou pólové konektorové zásuvky (1), dále z hráčů tvořených elektromagnetickým obvodem z jádra (11) a budicí cívky (10), jejíž vinutí je připojenou na dvoupólovou konektorovou zástrčku (2), z permanentního magnetu, přičemž první póly všech konektorových zásuvek (lj jsou připojeny jednak přes první spínací kontakt prvního tlačítka (3) do prvního spojovacího- uzlu (12), jednak přes druhý spínací kontakt druhého tlačítka (4) do druhého spojovacího uzlu (13J, přičemž druhé póly všech konektorových zásuvek (1) jslou připojeny jednak ynAlezu přes druhý spínací kontakt prvního tllačítka (3) do druhého spojovacího uzlu (13), jednak přes první spojovací kontakt druhého tlačítka (4) do- prvního spojovacího uzlu (12), přičemž mezi první a druhý spojovací uz-el (12, 13) je připojen kondenzátor (5), který je zároveň připojen přes omezovači odpor (6) na zdroj stejnosměrného napětí.A table-top teaching aid for playing sports games, characterized in that it comprises a base plate in which two pole-type plug sockets (1) are located, furthermore players consisting of a core electromagnetic circuit (11) and an excitation coil (10); the winding of which is connected to a two-pole plug connector (2) of a permanent magnet, the first poles of all plug receptacles (11j being connected via the first switching contact of the first pushbutton (3) to the first connecting node (12) and the second button (4) to the second connection node (13J), wherein the second poles of all connector sockets (1) are connected both ynAleza via the second switch contact of the first button (3) to the second connection node (13) and 4) to the first connecting node (12), wherein between the first and second connecting node (12, 13) is connected n a capacitor (5) which is also connected via a limiting resistor (6) to a direct current source. 2. Stolní výuková pomůcka podle bodu 1, vyznačená tím, že zdroj stejnosměrného napětí je vytvořen síťovým transformátorem (9) s nejméně jednou odbočkou na sekundárním vinutí, přepínačem (8) odboček sítového transformátoru (9) a usměrňovačem (7).Table teaching aid according to claim 1, characterized in that the DC voltage source is formed by a mains transformer (9) with at least one tap on the secondary winding, a tap changer (8) of the mains transformer (9) and a rectifier (7).
CS594379A 1979-08-31 1979-08-31 Table instruction means for training the sports games CS222709B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS594379A CS222709B1 (en) 1979-08-31 1979-08-31 Table instruction means for training the sports games

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS594379A CS222709B1 (en) 1979-08-31 1979-08-31 Table instruction means for training the sports games

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS222709B1 true CS222709B1 (en) 1983-07-29

Family

ID=5405370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS594379A CS222709B1 (en) 1979-08-31 1979-08-31 Table instruction means for training the sports games

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS222709B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4423465A (en) Combination electronic circuit element with multidirectionally adjustable joints
US3576936A (en) Assembly kit
US4376538A (en) Educational game for construction and identifying electrical and electronic circuits
DE3026397A1 (en) GAME
US3420526A (en) Bidding device for bridge
EP0135633B1 (en) A combinative electronic circuit element with multidirectionally adjustable joints
US3893671A (en) Fiber optic chessboard
US3194560A (en) Electrically operated game combination comprising an apertured game board and electrically conductive game pieces
US5277588A (en) Audio educational game
US3697076A (en) Board game apparatus
US4824376A (en) Educational device
US3404889A (en) Electrical game apparatus having multiple circuit paths to be selectively completed and interrupted by opposing players
US2872741A (en) Educational puzzle game
CS222709B1 (en) Table instruction means for training the sports games
US3409295A (en) Magnetic boxing game
US2860422A (en) Multiple answer electrical quiz game
WO2001091867A1 (en) A jigsaw puzzle system
US1927695A (en) Educational device for teaching athletic plays
US6994556B2 (en) Electronic educational apparatus incorporating the detection of objects
US3563552A (en) Logic game
US2490092A (en) Game device
US4696647A (en) Electronic assembly toy
US5326269A (en) Scramble-circuited quiz-module w/overlaying Q&A-sheets
US3417995A (en) Chance controlled electrical racing game apparatus
US3315962A (en) Electrically simulated football game apparatus