CS221533B2 - Circular double-cylinder knitting machine for knitting the tuft twists - Google Patents

Circular double-cylinder knitting machine for knitting the tuft twists Download PDF

Info

Publication number
CS221533B2
CS221533B2 CS801666A CS166680A CS221533B2 CS 221533 B2 CS221533 B2 CS 221533B2 CS 801666 A CS801666 A CS 801666A CS 166680 A CS166680 A CS 166680A CS 221533 B2 CS221533 B2 CS 221533B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
arc
sinkers
sinker
loop
ring
Prior art date
Application number
CS801666A
Other languages
English (en)
Inventor
Leopoldo Bertagnoli
Original Assignee
Savio Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Savio Spa filed Critical Savio Spa
Publication of CS221533B2 publication Critical patent/CS221533B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B9/00Circular knitting machines with independently-movable needles
    • D04B9/12Circular knitting machines with independently-movable needles with provision for incorporating pile threads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

(54) Okrouhlý dvouválcový pletací stroj pro pletení smyčkového úpletu Vynález se týká okrouhtého dvouvátáového pletacího stroje pro pletení smyčkových úpletů.
Pletací stroj je _opatřen na jednom z jehelních válců prstencovou soustavou obloukových platin pro vytváření smyček, opatřených kl^GLéi^-ky a posuvně uložených v kluzných obloukových vedeních na konci jehelního· válce, na kterém je ta umístěn věnec pro přidržování vytvořených smyček.
Aby se zamezilo zachycování vytvořených smyček sousední řady vracejícími se obloukovými platinami, jsou obloukové platiny na konkávní· straně částečně pod&ně odřfenuty .a jsOu tedy otočné kolem otočného· bodu na okrajii odříznuté části, přičemž otáčení obloukových platin je ovládáno· jednak odtlaoovacími zámky, umístěnými v sousedství pracovních konců oblioutových platin a přidržovacího věnce proti konvexní straně obloukových platin a jednak tvarovými vybráními zámkových kroužků, spolupracujících původně s· kolénky obloukových platin.
Vynález se týká okrouhlého dvouválcového pletacího stroje pro pletení smyčkového úpletu, opatřeného na jednom ze dvou jehelních válců, zejména na horním jehelním válci, prstencovou soustavou obloukových platin pro vytváření smyček, opatřených ovládacími kolénky a posuvně uložených v obloukových kluzných vedeních na konci jehelního: válce, kde je uložen věnec pro přidržování vytvořených smyček v průběhu zatahování konce obloukové platiny ze smyčky při pohybu dostředným směrem.
Okrouhlé dvíouválcové pletací stroje tohoto typu jsou dosud opatrovány na jednom konci horního jehelního válce slousitaviou Obloukových platin s obloukovým stvolem pro vytváření smyček, opatřených ovládacími kolénky, kterými je ovládán jejich vratný kluzný pohyb po obloukové vodicí dráze, vymezené obloukovým vedením, vytvořeným v koncové oblasti jehelního válce. Tyto známé stroje jsou také opatřeny vytahovacím věncem pro přidržování smyček v průběhu zatahování platin ze smyček směrem ke středu jehelního válce.
U těchto známých pletacích strojů na pletení smyčkových, tak zvaných plyšových úpletů, je možno plést smyčky pouze v řadách, které jsou od sebe dostatečně vzdáleny nebo uloženy vzájemně vystrídaně, protože jinak vzniká nebezpečí, že vytvořené smyčky budou zachyceny obloukovými zatahovacíml platinami v průběhu jejich dopředného pohybu, následujícího po odhazOvacím pohybu. Konstrukce nového pletacího stroje má umožnit vytváření smyček ve všech řadách plyšového' úpletu.
Vynálezem je řešen především problém, týkající se zamezení opětného vnikání obloukových zatahovacích platin do právě vytvořených smyček, aby bylo možno vytvářet smyčky v každé řadě smyčkového úpletu.
Tento problém je řešen okrouhlým pletacím strojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že každá oblouková platina je uložena v obloukovém vedení na konci jehelního válce otočně kolem otočného bodu na konkávní straně obloukové platiny pro· natočení pracovního konce platiny dozadu do zadní polohy a umožnění průchodu kolem smyček, vytvořených v předchozí řadě.
Podle výhodného konkrétního provedení vynálezu jsou obloukové platiny na své konkávní straně od otáčivého bodu směrem к pracovnímu kbnci částečně podélně odříznuty. V části obloukové dráhy pohybu obloukových platin, po které se pohybuje pracovní kionec platin po natočení do zadní polohy při odtahu platiny z právě vytvořené smyčky, jsou umístěny zámky pro odtlačování obloukové platiny od přídržoVacího věnce bezprostředně před jejím dbpředným pohybem, přičemž kolénka obloukových platin jsou vedena mezi zámkovými kroužky, opatřenými tvarovým vybráním prd natáčení obloukové platiny kolem otočného bodu.
Otočný bod obloukové platiny je podle dalšího znaku vynálezu umístěn na jejím konkávním obrysu proti kolénku, umístěnému na konvexním obrysu obloukové platiny, a tvarové vybrání zámkových krOužků je umístěno proti konvexnímu obrysu části obloukové platiny, která je nejvíce vzdálena Od jejího pracovního^ konce.
Podle posledního výhodného provedení vynálezu jsou odtlačovací zámky umístěny vedle konvexního obrysu obloukové platiny v sousedství jejího pracovního konce a v sousedství přídržného věnce.
Řešením podle vynálezu je umožněn pochyb pracovního konce obloukové platiny směrem od rady vytvořených smyček, takže platiny mohou volně procházet kolem předchozí řady smyček a nemohou se dostat db předchozí smyčky úpletu. Prakticky důsledkem konstrukční úpravy podle vynálezu je možnost vytváření smyček v každé řadě smyčkového úpletu a vytváření úpletů s podstatně větší hustotou smyček než tomu bylo u dosud známých zařízení.
Příklady provedení některých důležitých částí okrouhlého pletacího stroje pno pletení smyčkových úpletů jsou zobrazeny na výkresech, kde znázorňují obr. 1 svislý řez částí dvouválcového okrouhlého: pletacího stroje, vedený rovinou proloženou osamí oblou jehelních válců, obr. 2 boční pohled na odhazovací a uzavírací platinu, upravenou podle vynálezu, obr. ЗА až 3D zvětšené detaily podélného řezu z obr. 1, znázorňující jednotlivé fáze pohybu obloukové platiny z obr. 2, obr. 4 zvětšený detail řezu z obr. 1, ve kterém jsou vyznačeny obě základní polohy obloukové platiny, obr. 5A а 5B obrysy vzájemně přizpůsobených ovládacích prvků pro ovládání obloukových platin a obr. 6 pohled na rozvinutý obrys ovládacích prvků z obr. 5B.
Okrouhlý dvou válcový pletací stroj podle vynálezu je opatřen spodním jehelním válcem 1 a horním jehelním válcem 3, v jejichž podélných drážkách jsou uloženy oboustranné jehly 5, ovládané běžnými pracovními platinami 9, 10, uloženými také kluzně v podélných drážkách příslušných jehelních válců 1, 3. Na horním konci spodního jehelního válce 1 jsou uloženy obloukové platiny 12 s koncovým háčkem, které jsou odhazovacími a uzavíracími platinami, a které jsou kluzně posuvné v obloukových vedeních, vytvořených na horním konci spodního jehelního válce 1. Tyto odhazovací a uzavírací obloukové platiny 12 jsou běžného provedení.
Pro pletení smyčkového úpletu je horní jehelní válec 3 opatřen dosud běžně známými součástmi j-ako je pevný dutý válec 14, který nese na své spodní obvodové části dva vzájemně protilehlé zámkové kroužky 16, 18, tvořící ovládací zámkovou drá hu pro kolénka druhých obloukových platin 24, jejichž konstrukční vytvoření je jedním z podstatných znaků vynálezu.
Oba zámkové kroužky 16, 18 jsiou kombinovány s třetím protilehlým zámkovým kroužkem 20, který tvoří jednu z vodicích ploch kluzného vedení 22, ve kterém jsou posuvně uloženy obloukové platiny 24. Tyto obloukové platiny 24 mají u dosud známých provedení obrys, který je naznačen na obr. 2 plnou čárou, čerchovanou čárou 24X a čárkovanou čárou 24Y. Obloukové platiny 24 jsou opatřeny na svém konvexním obrysu středním kolénkem 24A a na svém pracovním konci prodloužením 24B, které je zakončeno mírně zakřiveným háčkem pro zachycování smyčky, vytvořené ve smyčkovém úpletu. Prodloužení 24B zachycuje za vytahovací věnec 26, nesený vnitřní válcovou podporou 28, umístěnou uvnitř pevného dutého válce 14, který je umístěn směrem ke Středu od pletací oblasti.
U dosud známých provedení tohoto typu pletacího stroje klouže každá oblouková platina 24 · ve svém kluzném vedení 22 a její pohyb je ovládán zámkovou dráhou, tvořenou zámkovými kroužky 16, 18, spolupracující s kolénky 24A obloukových platin 24. Koncový háček prodloužení obloukové platiny 24 se tak pohybuje střídavě do vnější polohy Pi a vnitřní polohy P2, přičemž přitom téměř protíná obvod vytahovacího věnce 26. Důsledkem tohoto· těsného· míjení se prodloužení 24B obloukové platiny 24 s vytahovacím věncem 26 je skutečnost, že smyčka, vytvořená prodloužením obloukové platiny 24 v její vnější poloze Pi, se uvolní z původního napětí a je zachycena obvodem vytahovacího věnce 26 při vratném pohybu obloukové platiny 24 do vnitřní polohy P2. Za normálních podmínek se u dosud známých strojů plete po· vytažení smyček další řada normálních oček bez jakýchkoliv v^tupujmích sm^ek aby se edchozí rada smyček přemístila do dostatečné vzdálenosti od dráhy pohybu koncového prodloužení 24B obloukových platin 24 při jej‘ich přesuvu z vnitrní pobohy p2 do vnějrn polohy Pi. Pokud by měly být smyčky vytvářeny v každé řadě, nebylo by možno u tohoto známého provedení zabránit častému vnikání koncového prodloužení 24B obloukové platiny 24 do smyček předchozí řady. Takové řídké · vytváření řad smyček je nespornou nevýhodou, která je odstraněna -osjnoiqo щолол^Ал opause-iaj BABjdn uaou mu novému tvaru · vykonávat nejen posuvný pohyb v kluzném vedení 22, ale mohou vých platin 24, které mají možnost díky svése také natáčet v rovině svého posuvného pohybu tak, že v průhu svého odstředívého zdvihu při přemfeiťovárn z vnitřní polohy P2 do· vnější polohy Pj se koncové prodloužení 24B ohboutoové platiny 25 pohybuje po obloukové dráze, která se nejprve· zvedá a potom klesá a prochází mezilehlými řešením podle ^nálezu.
Jedním ze základních znaků vynálezu je polohami Ps, P4, · P5, p6, P7, aby se dostalo · do vnější polohy Pi. Vratný pohyb směrem ke středu probíhá z vnější polohy Pi do vnitrní polohy P2 přes mezilehlé polohy P7, Ps, přičemž ve vnitřní poloze P2 dochází k vytažení prodloužení 24B obloukové platiny 24 ze smyček Pohybuje-li se koncové prodloužení 24B obloukové platiny 24 po dráze, vymezené mezilehlými polohami · P3, P4, Pa, Ps, nemůže se dostat do smyčky, kterou předtím opustilo, i když následující pohyb směrem od středu následuje bezprostředně pa předchozím dostředivém pohybu koncového prodloužení 24B. Zvednutím koncového prodloužení 24B obloukové platiny 24 při dopředném pohybu se dosáhne toho, že koncové prodloužení 24B projde kolem opuštěné smyčky, i když se tato smyčka nachází téměř ve stejné poloze v j.alké byla předtím opuštěna.
Pro dosažení tohoto· výsledného «efektu je původní tvar· obloukové platiny 24 upraven odříznutím částí, vyznačených na obr. 2 čerchovanou čárou 24X a čárkovanou čárou 24γ. Na· okraji konkávmho odříznutého úseku se tak· na konkávním· obrysu obloukové platiny 24 vytváří přibližně proti holénku 24A otočný bod 30, který je středem otáčení obloukové platiny 24, takže oblouková platina se může natáčet ve vedení 22 v rovině svého posuvného· pohybu ve směru šipky íi · z obr. 2. Šířka luzného vedení 22 odpovídá šířce zadní části 24C obloukové platiny 24, přičemž přední část obloukové platiny 24, ohraničená čerchovanou čárou 24X, je odříznuta.
Další základní součástí zdokonaleného řešení podle vynál^ezu jsou ovládací prvky, tvořené zámky 34, které jsou umístěny v oblastech, kde se koncová část obloukové platiny 24 vysouvá kupředu. Zámky 34 působí na okraj. 24E obloukové platiny 24 v sousedství koncového prodloužení 24B. Na obr. 5A je znázorni zámek 34 v dorysném pohledu a na obr. 5B v čelním pohledu, přičemž na obr. 5A a 5B jsou zobrazeny také další ovládací prvky, tvořené zámkovými kroužky 16, 18, které svými obrysy ovládají kolénka 24A obloukových platin 24.
Zámek 34 působí na obloukovou platinu 24 svou prv^.í cásrtí od přímky 34.2 k prvnímu zlomu povrchové plochy, aby zvedal konec koncového prodloužení 24B obloukové platiny 24 z vnitřní polohy P2 do první a druhé mezilehlé polohy P3, · P4, přičemž obrysy 17 zámkových krouží 16, 18 působí na holénko 24A sivými částmi 17.2 — 17.4, odpovídajícími zastavení obloukové platiny 24 v její zadní poloze. Za tohoto stavu probíhá prakticky pouze natóčerá oMouhové platiny · 24 fotem jejího otopného bodu 30. Jestilže se kolenko 24A oWouhové pla.tiny 24 nachází v prvním úselku l6.1 zámkového· kroužku 16, natáčí se oblouková platina 24 půsote-ním části povrchové . plo221 7 chy zámku 34 mezi přímkami 34.2, 34.4 z vnitřní polohy Pz do druhé mezilehlé polohy P4. Potom se začne oblouková platina 24 posouvat mezi částmi 17.4 — 17.7, aby dosáhla páté mezilehlé polohy P7. V této části pohybu je řídicí plocha zámku 34 rovnoběžná s dráhou pohybu obloukové platiny 24 a nedochází tedy к jejímu natáčení kolem otočného bodu 30, zatímco v následujícím úsieku povrchu zámku 34 má řídicí plocha opačný sklon a ovládá natáčení obloukové platiny 24 v opačném směru, aby se koncový háček koncového prodloužení 24B dostal ze třetí mezilehlé polohy Ps do páté mezilehlé polohy P7 přes čtvrtou mezilehlou polohu Pe; při tomto zpětném natáčení obloukové platiny 24 se její kolénko 24A pohybuje úsekem 16.3 prvního zámkového kroužku 16 a v závěru tohoto pohybu je ještě oblouková platina 24 ke koncové přímce

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT
    1. Okrouhlý dvouválcový pletací stroj prio pletení smyčkového úpletu, opatřený na jednom ze dvlou jehelních válců, zejména na horním jehelním válci, prstencovou soustavou obloukových platin pro vytváření smyček, opatřených ovládacími kolénky a posuvně uložených v obloukových kluzných vedeních na konci jehelního válce, kde je uložen věnec pro přidržování vytvořených smyček při zatahování konců obloukových platin a jejich vytahování ze smyček při pohybu dostředným směrem, vyznačující se tím, že obloukové platiny (24) jsou otočné kolem otočného bodu (30), nacházejícího se na konkávní straně obloukové platiny (24), v novině svého1 kluzného· pohybu pro natočení pracovního konce obloukových platin (24) od středu a od přidržovacího věnce (26) a pro umožnění průchodu kolem smyček, vytvořených v předchozí řadě, přičemž obloukové kluzné vedení (22) je opatřeno prostředky pro natáčení obloukových platin (24).
  2. 2. Okrouhlý dvouválcový pletací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že -obloukové platiny (24) jsou na své konkávní straně od otočného bodu (30) směrem ke svému pracovnímu konci částečně podélně odříznuty pro umožnění otáčivého pohybu a v části obloukové dráhy pohybu oblouko33
    34.7 zámku 34. Úsek 16.2 prvního zámkového kroužku 16 odpovídá přechodu koncového prodloužení 24B z druhé mezilehlé polohy P4 do třetí mezilehlé polohy Ps.
    Pomocí úseků 16.1, 16.2, 16.3 prvního zámkového kroužku 16 a pomocí vhodného profilování zámku 34 je ovládáno natáčení obloukové platiny 24 kolem otočného bodu 30 v obou směrech, přičemž oblouková platina 24 se současně posouvá v kluzném vedení 22 a oba druhy pohybu jsou vzájemně sladěny, aby konec koncového prodloužení 24B sledoval dráhu, definovanou vnitřní polohou Pz, mezilehlými polohami Рз, P4, Ps, Рб, P7 a vnější polohou Pi, a přímou zpětnou dráhu mezi vnější polohou Pa, mezilehlými polohami P7, Pa a vnitřní polohou Pz. Tato dráha zamezuje koncovému prodloužení dostat se do předchozí smyčky úpletu.
    vynalezu vých platin (24), po které se pohybuje pracovní konec obloukových platin (24) po jeho zpětném posuvu při odtahu z vytvořené smyčky, jsou umístěny zámky (34) pro odtlačování obloukových platin (24) od přidržovacího věnce (26) bezprostředně před jejich dopředným pohybem, přičemž kolénka (24A) obloukových platin (24) jsou vedena mezi zámkovými kroužky (16, 18), opatřenými tvarovými vybráními pro ovládání natáčení -a následujícího vratného natáčení obloukové platiny (24) při doprodném pohybu.
  3. 3. Okrouhlý dvouválcový pletací stroj podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že otočný bod (30) obloukové platiny (24) je umístěn na její konkávní straně proti kolénku (24A), umístěnému na konvexním obrysu obloukové platiny (24), a tvarové vybrání zámkového kroužku (16) je umístěno proti konvexnímu obrysu části obloukové platiny (24), která je nejvíce vzdálena od jejího pracovního konce.
  4. 4. Okrouhlý dvouválcový pletací stroj podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že odtlačovací zámky (34) jsou umístěny vedle konvexního obrysu části obloukových platin (.24) v sousedství jejich pracovních konců a přídržného věnce (26).
CS801666A 1979-03-13 1980-03-11 Circular double-cylinder knitting machine for knitting the tuft twists CS221533B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT09365/79A IT1165944B (it) 1979-03-13 1979-03-13 Macchina da maglieria e calzetteria per formare manufatti a spugna con boccole ad ogni rango

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221533B2 true CS221533B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=11129038

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS801666A CS221533B2 (en) 1979-03-13 1980-03-11 Circular double-cylinder knitting machine for knitting the tuft twists

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4347719A (cs)
JP (1) JPS55132748A (cs)
CA (1) CA1145152A (cs)
CS (1) CS221533B2 (cs)
DD (1) DD149682A5 (cs)
DE (1) DE3008093A1 (cs)
FR (1) FR2451410A1 (cs)
GB (1) GB2043711B (cs)
IT (1) IT1165944B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5872187U (ja) * 1981-11-07 1983-05-16 鄭 武島 リブ靴下機のパイル造織装置
US4608839A (en) * 1982-07-14 1986-09-02 Tibbals Jr Edward C Circular weft knitting machines
GB8414144D0 (en) * 1984-06-04 1984-07-11 Nigel Eng Co Ltd Terrying mechanism

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1986317A (en) * 1933-06-21 1935-01-01 Bentley Percival Arthur Circular knitting machine
US2276705A (en) * 1938-03-09 1942-03-17 Hemphill Co Knitting machine and method
US2719416A (en) * 1952-07-24 1955-10-04 Wildt & Co Ltd Circular knitting machine for producing knitted articles of footwear
DE1231841B (de) * 1959-03-11 1967-01-05 Gottlieb Eppinger K G Maschine Doppelzylinder-Rundstrickmaschine
US3107509A (en) * 1959-04-03 1963-10-22 Powell Knitting Company Method and apparatus for terrying yarn
FR1273725A (fr) * 1960-11-16 1961-10-13 Perfectionnements apportés aux métiers à tricoter circulaires
FR1288121A (fr) * 1961-02-06 1962-03-24 Procédé et dispositif pour la réalisation d'un tricot du genre dit <<molleton invisible>> et tricot obtenu par ce procédé

Also Published As

Publication number Publication date
GB2043711B (en) 1983-02-23
JPS55132748A (en) 1980-10-15
DD149682A5 (de) 1981-07-22
GB2043711A (en) 1980-10-08
IT1165944B (it) 1987-04-29
IT7909365A0 (it) 1979-03-13
FR2451410A1 (fr) 1980-10-10
FR2451410B1 (cs) 1984-02-17
US4347719A (en) 1982-09-07
DE3008093A1 (de) 1980-09-18
CA1145152A (en) 1983-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2785553A (en) Circular multi-feed hosiery knitting machine and method of knitting
CS221533B2 (en) Circular double-cylinder knitting machine for knitting the tuft twists
US2693094A (en) Hosiery knitting machine and method
CS220775B2 (en) Circular knitting machine mainly for stockings
US4244197A (en) Method and apparatus for producing knit fabric
US3877256A (en) Knitting method and apparatus utilizing cylinder and dial needles
US3173277A (en) Knitting apparatus
US2968170A (en) Knitting machine
GB2173220A (en) Multisystem circular knitting machine
US2178317A (en) Knitting machine
US2310070A (en) Knitting machine and method
US3172274A (en) Sinker control means and method for circular knitting machine
US3093985A (en) Method of knitting fine gauge stockings
US3394564A (en) Knitting apparatus for producing pile fabric
US3238746A (en) Method of producing non-run hosiery
US4068498A (en) Interlocking cams
US3247684A (en) Knitting machines and methods
US2197706A (en) Sinker operating means for knitting machines
US4019348A (en) Method and apparatus for selectively rendering needles operative and inoperative on a circular knitting machine
US2861441A (en) Method and apparatus for knitting
CS209006B1 (en) Double-cylinder circular knitter for production of socks and similar goods
US3228211A (en) Dial needle selection mechanism
GB1078462A (en) Method of manufacture of fashioned knitted garments, machine for carrying out this method and garment obtained by this method
US2171445A (en) Method of knitting fabric with elastic inlay and embroidery pattern
US2615319A (en) Knitting machine and method