CS220670B1 - Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů - Google Patents

Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů Download PDF

Info

Publication number
CS220670B1
CS220670B1 CS326181A CS326181A CS220670B1 CS 220670 B1 CS220670 B1 CS 220670B1 CS 326181 A CS326181 A CS 326181A CS 326181 A CS326181 A CS 326181A CS 220670 B1 CS220670 B1 CS 220670B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sulfuric acid
scrubbing
acid
gases
gas
Prior art date
Application number
CS326181A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Skrna
Rostislav Klimecek
Josef Kehar
Pravdomil Kadlas
Alexander Palffy
Original Assignee
Stanislav Skrna
Rostislav Klimecek
Josef Kehar
Pravdomil Kadlas
Alexander Palffy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislav Skrna, Rostislav Klimecek, Josef Kehar, Pravdomil Kadlas, Alexander Palffy filed Critical Stanislav Skrna
Priority to CS326181A priority Critical patent/CS220670B1/cs
Publication of CS220670B1 publication Critical patent/CS220670B1/cs

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Abstract

Účelem vynálezu bylo nalézt metodu jak vypírat kysličníky síry z průmyslových plynů s využitím odpadní kyseliny sírové. Tohoto cíle se dosáhne tak, že odpadní plyny o teplotě vyšší, než je jejich rosný bod se vypírají kyselinou sírovou o koncentraci 10 až 30 % hmot.,, která dále obsahuje 1 až 13 proč. hmot. síranu železnatého. Je vhodné používat kyselinu sírovou z výrobny titanové běloby. Vypírací kyselina necirkuluje v absorpčním uzlu.

Description

Účelem vynálezu bylo nalézt metodu jak vypírat kysličníky síry z průmyslových plynů s využitím odpadní kyseliny sírové. Tohoto cíle se dosáhne tak, že odpadní plyny o teplotě vyšší, než je jejich rosný bod se vypírají kyselinou sírovou o koncentraci 10 až 30 % hmot.,, která dále obsahuje 1 až 13 proč. hmot. síranu železnatého. Je vhodné používat kyselinu sírovou z výrobny titanové běloby. Vypírací kyselina necirkuluje v absorpčním uzlu.
220870
Vynález se týká způsobu odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů.
V odborné a patentové literatuře je zveřejněno velké množství různých technologických postupů pro zachycování (separaci) kysličníků síry z průmyslových odpadních plynů.
Přitom díky neobyčejně široké aktivitě v oboru odstraňování škodlivých průmyslových exhalací v posledních letech přibývají stále nové způsoby, zaměřené na zachycování, případně i využití zejména odpadních kysličníků síry, které co do hmotnostního množství i co do počtu zdrojů představují nejzávažnější problém v oboru průmyslových exhalací.
Dosud známé postupy, zejména ty, které jsou zaměřeny též na zhodnocení odpadních kysličníků síry, je už za současného stavu jen velmi obtížné navzájem srovnávat podle jednotného ekonomického hlediska.
Při neobyčejně rozmanitém charakteru zdrojů je nutno přihlížet k celé řadě specificky místních hledisek, která pak motivují i vyhledávání stále nových postupů nebo nových modifikací známých technologických principů.
Za jednu z podskupin z mnoha známých technologických postupů pro zachycování kysličníků síry z průmyslových plynů lze považovat ty technologie, při nichž se kysličníky síry z plynů převádějí do vodného roztoku za vzniku různě koncentrované kyseliny sírové. Klasickým příkladem tohoto principu je výroba kyseliny sírové komorovým či věžovým způsobem. Průmyslově se uskutečňuje v soustavě absorpčních věží z kysličníku siřičitého, který se po převedení do roztoku oxiduje vzdušným kyslíkem za přítomnosti kysličníků dusíku, resp. kyseliny nitrosylsírové.
Oxidující dusíkaté sloučeniny se nakonec z produkované kyseliny desorbují, takže v procesu recyklují. Konečným výrobkem je kyselina sírová vhodná například pro výrobu fosforečných hnojiv.
Do této podskupiny patří též postup, v průmyslu známý pod názvem SULFACID, vyvinutý pro odstraňování a využití kysličníku siřičitého z kouřových plynů tepelných elektráren. Jeho princip spočívá ve zkrápění horkých kouřových plynů, obsahujících SO2, vodou v aparátech, vyplněných uhlíkatým materiálem. Na povrchu smáčené výplně dochází ke kontaktu absorpčního média (vody, případně zředěné kyseliny sírové) se zpracovaným plynem, přičemž kysličník siřičitý přechází z plynu do roztoku a oxiduje se kyslíkem z téhož plynu na kyselinu sírovou. Vyráběná kyselina sírová má koncentraci 10 až 20 % a k dalšímu využití je tedy nutno ji ještě zahušťovat.
Specifickým případem aplikace chemicko-technologického principu, charakteristického pro zaváděnou podskupinu známých postupů, je způsolb podle USA pat. č,
853 502. Podle tohoto patentu se průmyslové plyny, odpadající z výroby kyseliny sírové kontaktním způsobem vypírají vodou nebo zředěnou kyselinou sírovou, přičemž se zvlhčují a vzniklá mlha kyseliny sírové (resp. původně v plynu přítomná] se zachycuje v absorpčním médiu za vzniku kyseliny sírové.
Jako nejvhodnější vypírací médium se uvádí kyselina sírová o koncentraci 65 až 75 %, která se v absorbéru recykluje a jako aparát se používá V.enturi trubice nebo výplňová kolona. Proces je možno uskutečňovat i ve více stupních, případně je též vhodné plyn před vstupem do procesu zahřát.
Nevýhodou shora uvedených známých postupů je buď potřeba přídavných chemikálií jako u klasické komorové výroby kyseliny sírové nebo velké rozměry a hmotnost aparátů u postupu SULFACID nebo spotřeba drahé energie rna recirkulaci absorpčního média u postupu podle citovaného USA patentu.
Tyto nevýhody eliminuje modifikovaný způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů absorpcí ve vodném roztoku kyseliny sírové podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že vypírací kyselina obsahuje 10 až 30 % hmot. kyseliny sírové, 1 až 13 % hmot. síranu železnatého a případně do 2 % hmot. titanylsulfátu. Absorpce se provádí za adiabatických podmínek, přičemž vypírací kyselina prochází absorpcí jen jednou, a to protiproudně vůči odpadním průmyslovým plynům.
Významným přínosem způsobu podle vynálezu je částečné zahuštění vypírací kyseliny využitím odpadního tepla plynu. Provozní teplota v adiabatickém procesu kontaktování plynu s vypírací kyselinou je značně zvýšena, obvykle v rozmezí 75 až 190 °C, což má velmi příznivý vliv nejen na srážení a odlučování kysličníku sírového z plynu ale též na oxidaci a zachycování kysličníku siřičitého, pokud je také Obsažen ve zpracovávaném plynu. Teplota plynu nad jeho rosným bodem brání tvorbě aerosolu před vstupem do reakční zóny absorbéru.
Při jednorázovém prosazení vypírací kyseliny sírové, tj. bez její recirkulace v absorbéru, není zapotřebí vybavit tento zvláštním chlazením prací kyseliny.
Podrobněji je způsob podle tohoto vynálezu osvětlen v dále uvedeném příkladu provedení:
(Kalcináční plyn odpadající při výrobě titanové běloby a teplotou 400 °C v množství 90 tis. m3 (údaje množství provozních hmot jsou vztaženy na 1 h provozuj obsahující 350 kg kysličníku sírového a siřičitého, je v absorpční koloně uváděn do kontaktu s kyselinou sírovou, odpadající rovněž z výroby titanové běloby. Kyselina sírová o koncentraci 20 % obsahující 10 %' FeSO4 je nastřikována do hlavy kolony v množství 20
S m3. Plyn vstupuje do paty kolony a postupuje protiproud/ně k toku kyseliny. V koloně probíhá ochlazování plynu a ohřívání prací kyseliny tak, že plyn vystupující z hlavy kolony má teplotu 90 až 100 °C a kyselina vytékající z paty kolony má teplotu 75 až 85 °C. V průběhu tohoto vzájemného kontaktu plynu a kapaliny, při vysokém obsahu vodní páry v plynu, značně zvýšené teplotě kyseliny a v ní rozpuštěného FeSO4 jsou vytvořeny velmi příznivé podmínky pro vznik a srážení kyseliny sírové, která se tvoří jednak hydratací SO3 z plynu, a jednak oxidací v plynu obsaženého SO2.
Výsledkem procesu je jednak odloučení 60 až 70 % kysličníků síry z plynu a tomu odpovídající přírůstek kyseliny sírové v pracím roztoku, jednak zahuštění prací kyseli6 ny odparem 6 tis. kg vody. Kyselina sírová vytékající ,z paty absorpční kolony s koncentrací asi 27 % H2SO4 je bez recirkulace odtahována z procesu k dalšímu zpracování. Částečně ochlazený plyn, vystupující z hlavy kolony, může být ještě v dalším stupni dočištěn v mokrém elektrostatickém odlučovači a vyveden komínem do ovzduší.
Zvlášť příznivou okolností uvedeného způsobu provedení může být použití absorpční kolony s výplní vertikálně orientovaných šroubovic, které umožňují prakticky ideální protiproud plynného a kapalného proudu, což nejen zvýhodňuje převod tepla a hmoty ale navíc díky výhodnému gradientu parciálního tlaku vodní páry v plynu a kapalině zlepšuje podmínky parciální kondenzace vody a kyseliny sírové.
PREDMET

Claims (2)

1. Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů absorpcí ve vodném roztoku kyseliny sírové, vyznačený tím, že vypírací kyselina obsahuje 10 až 30 % hmot. kyseliny sírové, 1 až 13 % hmot. síranu želeanatého a případně do 2 % hmot. titanylsulfátu.
VYNALEZU
2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že absorpce se provádí za adiabatických podmínek, přičemž vypírací kyselina prochází absorpcí jen jednou, a to protiproudně vůči odpadním průmyslovým plynům.
CS326181A 1981-05-04 1981-05-04 Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů CS220670B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS326181A CS220670B1 (cs) 1981-05-04 1981-05-04 Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS326181A CS220670B1 (cs) 1981-05-04 1981-05-04 Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS220670B1 true CS220670B1 (cs) 1983-04-29

Family

ID=5372154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS326181A CS220670B1 (cs) 1981-05-04 1981-05-04 Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS220670B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4213945A (en) Process and apparatus to purify waste industrial gases
US3733393A (en) Purification of combustion products before discharge into the atmosphere
WO2015185000A1 (zh) 一种烟道气脱硫脱硝工艺及设备
US4619608A (en) Process for removal of pollutants from waste gas emissons
KR101757493B1 (ko) 가스 스트림으로부터 오염물을 제거하는 방법
CN103249465A (zh) 排放气体中二氧化硫的再生回收
US3676059A (en) Sulfate control in ammonia flue gas desulfurization
US3957951A (en) Process for removing contaminants from hot waste gas streams
US6534030B2 (en) Process for producing ammonium thiosulfate
US4133650A (en) Removing sulfur dioxide from exhaust air
US4911900A (en) Method of removing nitrogen oxides from a flue gas stream
CA2192225C (en) Apparatus for the cleaning of flue gases with different contents of acidic components and method of operating the apparatus
JPS5836618B2 (ja) ハイシユツガス ノ セイセイホウホウ オヨビ ソノソウチ
CZ283750B6 (cs) Způsob odstranění oxidu siřičitého z odpadních plynů
EP0516001B1 (en) Process for the regeneration of spent sulphuric acid
CA2019462A1 (en) Absorption of wet conversion gas
US3579296A (en) Dual cycle treatment of sulfur dioxide containing flue gas and the like
US3825657A (en) Process for the cracking of sulfuric acid
US3172725A (en) Production of sulfuric acid
CA1245831A (en) Process for desulphurizing flue gases
CN107512706A (zh) 烧结脱硫富集烟气制硫酸的方法
US5082645A (en) Waste acid recovery process
CA2034948A1 (en) Process for the production of oleum and sulfuric acid
CS220670B1 (cs) Způsob odstraňování kysličníků síry z odpadních průmyslových plynů
CN108970362A (zh) 一种利用碳酸钠溶液捕集烟道尾气中二氧化碳的方法