CS219467B1 - Režná deska lisovací formy - Google Patents
Režná deska lisovací formy Download PDFInfo
- Publication number
- CS219467B1 CS219467B1 CS16080A CS16080A CS219467B1 CS 219467 B1 CS219467 B1 CS 219467B1 CS 16080 A CS16080 A CS 16080A CS 16080 A CS16080 A CS 16080A CS 219467 B1 CS219467 B1 CS 219467B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- cutting
- mold
- cutting plate
- plate
- cutting board
- Prior art date
Links
Landscapes
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
Abstract
Řezná deska lisovací formy extrudéru pro výrobu peletek z plastických materiálů sestává z kovového tělesa desky s kalibrovacími a střižnými vložkami, například z keramiky nebo slinutých karbidů. Celo řezné desky může být za účelem dalšího zvýšení životnosti zařízení opatřeno otěruvzdorným vedením pro nože nebo držáky sekací hlavy. Spojení řezné desky s lisovací formou je provedeno mechanicky, například sešroubováním, přičemž mezi styčné plochy je vloženo těsnění zabraňující výtoku lisovací látky z formy.
Description
Vynález se týká řezné desky lisovací formy extrudéru pro výrobu peletek z plastických materiálů.
Dosud jsou lisovací formy sekacích hlav extrudéru pro výrobu peletek z umělých hmot většinou dováženy ze zahraničí. Přitom forma je vyráběna jako kompaktní celek — svařenec s lisovací formou, vyhřívanou párou. Vlastní činná část lisovací formy je opatřena tvrdým návarem. Při tomto uspořádání je lisovací forma přišroubována na konec extrudéru. Umělá hmota, například polypropylen apod., je šnekem extrudéru tlačena k lisovací formě, v níž lisovaná látka získává předepsaný průřez. Z lisovací hlavy tedy vystupuje umělá hmota ve formě tyčky. Po čelní ploše lisovací formy se pak pohybuje sekací nůž, který z nekonečné tyčky umělé hmoty odsekává peletky požadovaného rozměru. Aby peletky měly předepsaný tvar, velikost a aby byla zaručena vysoká kvalita odseknutých ploch peletek, která je bezpodmínečně nutná pro další zpracování, je výstupní plocha lisovací formy opatřena tvrdým návarem. Nanášení tohoto tvrdokovu je velmi obtížné jak pro výrobu nové lisovací formy, tak i zejména při renovaci formy opotřebené. Při renovaci opotřebené formy je nutno předem odstranit zbylý původní tvrdý návar broušením., třískovým opracováním upravit lože pod návar, zhotovit mezivrstvu a opracovat a opět zhotovit tvrdý návar. Při navařování se přirozeně zavaří i otvory, jimiž je umělá hmota protlačována. Tyto otvory je nutné potom opět obnovit s předepsanou poměrně vysokou přesností, což je velmi obtížné. Vlastní navařování tvrdokovu je rovněž značně náročné, přídavný navařovací prášek — tvrdokov — je z dovozu, navařování je náročné na kvalifikaci a zručnost pracovníka, který je navíc vystaven značnému horku. Vyvrtání děr v tvrdokovu i ve vrstvě pod návarem se provádí velmi obtížně, je náročné na přesnost, značně nákladné a zpravidla se velmi obtížně získávají k tomu potřebné výrobní kapacity.
Uvedené nevýhody jsou odstraněny řeznou deskou lisovací formy pro výrobu peletek podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že řezná deska sestává z kovového tělesa desky s kalibrovacími a střižnými vložkami, například z keramiky neb slinutých karbidů. Čelo řezné desky může být za účelem dalšího zvýšení životnosti zařízení opatřeno otěruvzdorným vedením pro nože nebo držáky sekací hlavy. Spojení řezné desky s lisovací formou je provedeno mechanicky, například sešroubováním, přičemž mezi styčné plochy je vloženo těsnění zabraňující výtoku lisovací látky z formy.
Řešení řezných desek dle vynálezu vykazuje oproti stávající konstrukci následující výhody:
Celková pořizovací cena je podstatně nižší než cena původní. Je možno použít snadno dostupných surovin. Pro renovaci původních desek bylo nutno navařovací prášek dovážet ze zahraničí, například ze Švýcarska. Navařování činilo značné potíže (přilnavost) a bylo náročné na kvalifikaci svářeče i na jeho zatížení (zejména teplem) při vlastním navařování. Snadná vyměnitelnost a výroba jednotlivých dílů — — odpadá pracné vrtání tvrdokovu — rychlá operativní výměna, není nutno mít v rezervě celou lisovací hlavu, ale stačí mít jen řeznou desku — odpadá opakované obrábění (vrtání děr při renovaci) tvrdokovu jednoduchou úpravou stávajících lisovacích hlav lze přejít k využívání nového postupu.
Příkladné provedení řezné desky dle vynálezu je schematicky znázorněno na str. 1, kde je v řezu funkční část desky. Těleso 1 desky je vyrobeno z nástrojové oceli třídy 19 s kalibrovacími a střižnými otvory 2.
Režná deska je mechanicky spojena s lisovací formou. Na obr. 2 je znázorněno příkladné provedení řezné desky, jejíž těleso 1 je vyrobeno z oceli třídy 15 a kalibrovací vložky 2 jsou z tvrdokovu, přičemž na čelní ploše tělesa 1 desky je navařeno veř dění 4, například slitinou Metal 96 pro držák sekací hlavy extrudéru.
Obr. 3 schematicky znázorňuje celkové uspořádání lisovací formy s řezací deskou dle vynálezu. Lisovaná látka přichází do lisovací formy průtlačnicemi 5, které jsou upevněny v tělese 6 a v tělese 7 lisovací formy. Při průchodu průtlačnicemi 5 je lisovací látka ohřívána z parního prostoru 8. Mezi lisovací formou a řeznou deskou je vloženo těsnění 11. Po průchodu lisovací formou přechází lisovací látka do vložek 2 řezné desky. Na výstupu řezné desky je výlisek dělen pomocí sekací hlavy na předepsanou délku.
Claims (3)
- PSEDMET1. Řezná deska lisovací formy pro výrobu peletek, vyznačená tím, že sestává z kovového tělesa (1) desky s kalibrovacími a střižnými vložkami (2), například z keramikyb slinutých karbidů.
- 2. Řezná deska dle bodu 1, vyznačená tím, že čelo desky je opatřeno otěruvzdorným ynAlezu vedením (4) pro nože nebo držáky sekací hlavy.
- 3. Řezná deska dle bodů 1 a 2 vyznačená tím, že je mechanicky spojena s lisovací formou, přičemž mezi styčné plochy desky a lisovací formy je' vloženo těsnění (11).3 listy výkresů
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS16080A CS219467B1 (cs) | 1980-01-07 | 1980-01-07 | Režná deska lisovací formy |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS16080A CS219467B1 (cs) | 1980-01-07 | 1980-01-07 | Režná deska lisovací formy |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS219467B1 true CS219467B1 (cs) | 1983-03-25 |
Family
ID=5333267
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS16080A CS219467B1 (cs) | 1980-01-07 | 1980-01-07 | Režná deska lisovací formy |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS219467B1 (cs) |
-
1980
- 1980-01-07 CS CS16080A patent/CS219467B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US6450739B1 (en) | Tool for chip removing machining and methods and apparatus for making the tool | |
| JP2002018622A (ja) | 切り屑を除去して機械加工するための工具 | |
| US3867082A (en) | A granulating device for granulating synthetic plastics material in a flowable stage | |
| US6669414B1 (en) | Method and a device for manufacturing a tool and a tool made by the method | |
| US4167386A (en) | Extrusion die plate construction | |
| US3452394A (en) | Extruder heads | |
| EP1736296A1 (de) | Heizbares Werkzeug | |
| CS219467B1 (cs) | Režná deska lisovací formy | |
| US3590472A (en) | Composite material for making cutting and abrading tools | |
| US3447995A (en) | Anvil construction for ultrasonic sealing device | |
| US1950355A (en) | Improved cutting and forming tool and wearing surface | |
| CN215314774U (zh) | 一种四孔式型材挤压模具 | |
| EP2239118B1 (en) | Auger feeder for concrete mix and method of manufacturing the auger feeder | |
| Bell | Tooling | |
| RU2146195C1 (ru) | Фильера гранулятора полимерных материалов | |
| JPH0788050B2 (ja) | ダイカッターおよびその製造方法 | |
| JPH08323744A (ja) | ペレタイザーの替え刃用回転切断ロール | |
| CN218836246U (zh) | 一种钨钢把柄自动裁断装置 | |
| CN120155491A (zh) | 一种上下同时冲切压铸轮毂的冲切模具 | |
| SK109597A3 (en) | Cutting station for cutting a continuously fed strip of plastically deformable material into individual shaped parts | |
| CN2241033Y (zh) | 多功能组合刀具 | |
| KR20020004227A (ko) | 용접파이프 내면용접비드 절삭장치 | |
| JPS63200923A (ja) | プラスチツクシヤンクを有する超硬工具の製法 | |
| JPS607791Y2 (ja) | 押出機の濾網交換装置 | |
| CN114733961A (zh) | 一种汽车纵梁成型模具 |