CS219226B1 - Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody - Google Patents

Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody Download PDF

Info

Publication number
CS219226B1
CS219226B1 CS428881A CS428881A CS219226B1 CS 219226 B1 CS219226 B1 CS 219226B1 CS 428881 A CS428881 A CS 428881A CS 428881 A CS428881 A CS 428881A CS 219226 B1 CS219226 B1 CS 219226B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
heating
circuit
valve
return
thermostatic
Prior art date
Application number
CS428881A
Other languages
English (en)
Inventor
Radim Hrobar
Jan Obr
Ales Plhon
Original Assignee
Radim Hrobar
Jan Obr
Ales Plhon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Radim Hrobar, Jan Obr, Ales Plhon filed Critical Radim Hrobar
Priority to CS428881A priority Critical patent/CS219226B1/cs
Publication of CS219226B1 publication Critical patent/CS219226B1/cs

Links

Landscapes

  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)

Abstract

Vynález spadá do· oboru zásobování a vytápění budoh teplou vodou a řeší zapojení pro regul'aci ústředního vytápění v závistasti na venkovní teplotě a přípravu teplé Vody o konstantní teplotě. Podstatou vynálezu je, že ve výstupním potrubí cirkulačního okruhu teplé vody a topných okruhů jsou zařazeny směšovací armatury, ovládané u cirkulačního- okruhu termostatem a u topných okruhů ovládací skříňkou na základě údajů teplot snímaných vně budov a ve výstupním potrubí topných okruhů za směšovací armaturou.

Description

Vynález sa týká zapojení zejména pro regulaci ústředního· vytápění a. přípravu teplé užitkové vody.
Pro- ústřední vytápění domů, kde zdrojem tepla je kotel nebo zařízení předávací stanice, která obstarává přenos tepla z páry nebo z horké vody primární tepelné sítě centralizovaného zásobování teplem, je nutno v zájlmu hospodárného provozu se postarat o regulaci teíploty topné vody podte* teploty venkdvní.
Existují různé konstrukce regulátorů teploty topné vody podle teploty venkovní, avšak jejich montáž se provádí individuálně podle velikosti a umístění zdroje tepla, podte situace potrubních rozvodů a podte stavebního provedení a umístění pro- zařízení ústřetinílio vytápění. Proto také pro regulaci teploty topné vody podle teploty venkovní a pro regulaci teploty teplé užitkové vody je nutno vždy vypracovat prováděcí projekt regulace. Na realizaci projektu se pak účastní -různé montážní profeise, například potrubáři, elektrikáři, montéři regulátorů, zedníci, izolatéři, natěrači. Tato· řešení mají tu nevýhodu, že jso-u časově náročná a neúměrně nákladná.
Nevýhody známých řešení odstraňuje v podstatě vynález, kterým je zapojení zejména pro- regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody, sestávající ze zdroje horkého- média, na který je napojeno 'výstupní potrubí cirkulačního okruhu teplého- média, vratné potrubí cirkulačního okruh-u spo-lu s přívodním potrubím: studeného média a výstup-ní a vratné potrubí alespoň jednoho· topného o-kruhu, a jeho podstata spočívá v tom, že do výstupního potrubí cirkulačního okruhu je zařazena termostatická směšovací armatura, opatřená termostatickým· servopohonem, napojená na vratné potrubí cirkulačního okruhu, které je spojeno- s přívodním potrubím, kde termostatický servopohon je spojen s termostatem, spojeným -dáte s výstupním potrubím cirkulačního’ okruhu za termostatickou směšovací armaturou ve směru odběru teplého média a dále, že do- výstupního potrubí topného* okruhu je zařazena regulační směšovací armatura, opatřená regulačním servopohonetn, napojená na vratné potrubí topného okruhu, kde regulační servopohon je spojen b ovládací skříňkou, spojenou dále jednak s teploměrem pro měření nezávislé teploty a jednak s teplotním čidlem, spojeným s výstupním potrubím topného okruhu za regulační směšovací armaturou ve směru odběru média pro vytápění.
Další podstat-ou vynálezu je, že výstupní a vratné potrubí topného- okruhu jsou spojena propoj ovacím potrubím, v němž je zařazeno- čerpadlo.
Další podstatou vynálezu je, že výstup-ní potrubí cirkulačního okruhu je opatřeno obtokem termostatické směšovací armatury, v ně-m-ž je zařazena uzavírací armatura.
Konečně je podstatou vynálezu, že ve vratném potrubí cirkulačního okruhu je mezi termostatickou směšovací armaturou a přívodním potrubím zařazena další uzavírací armatura.
Vyššího účinku vynálezu se dosahuje tím, že regulační systém lze umístit do tepelně izolované skříně, kde se na jedné připojí zdroj teplé vody a na druhé straně se odvádí topná voda o předem naprogramované teplotě podte teploty venkovní a teplá užitková voda o konstantní teplotě bez nutnosti vypracování prováděcího· projektu regulace pro každý jednotlivý případ zvlášť a bez časově a nákladově náročné instalace.
Příklad konkrétního provedení vynálezu je schematicky znázorněn na výkrese, znázorňujícím zapojení regulačního systému pro ‘zásobování teplou vedou a pro vytápění se dvěma topnými dorazy.
Podle vynálezu sestává regulační systém
I ze zdroje 2 horké vody, tvořeného například směšovacím výměníkem 3 neznázorněné předávací stanice, na který je napojeno výstupní potrubí 4 cirkulačního’ Okruhu S teplé užitkové vody, vratné potrubí 6 cirkulačního okruhu 5 teplé užitkové vody, spojené s přívodním potrubím 7 studené vody, a dále výstupní a vratné potrubí 8, 9 topných okruhů 10.
Do* výstupního* potrubí 4 cirkulačního okru.hu S je zařazena termostatická směšovací armatura 11, napojená na vratné potrubí 6 cirkulačního okruhu S. Termostatická směšovací armatura 11 je opatřena termostatickým servopohonem 12, spojeným s termostatem 13. Termostat 13 je dále spojen s výstupním potrubím 4 cirkulačního' okruhu S za termostatickou' směšovací armaturou
II ve směru odběru teplé užitkové vody. Výstupní potrubí 4 cirkulačního okruhu 5 je -opatřeno obtokem 14 termostatické směšovací armatury 11 a termostatu 13. V obtoku 14 je zařazena uzavírací armatura 15. Další uzvírací armatura 16 je zařazena ve vratném potrubí 6 cirkulačního okruhu 5 mezi· termoistatickou směšovací armaturu 11 a přívodní potrubí 7 studené vody. Do přívodního potrubí 7 studené vody je zařazen zpětný ventil 17. Do výstupního potrubí 8 topných okruhů 10 je zařazena regulační směšoVaeí armatura 18, napojená na vratné potrubí 9 topných okruhů 10. Regulační směšovací armatura- 18 je opatřena regulačním servopohonem 19, spojeným s ovládací skříňkou 20. Ovládací skříňka 20 je dále spojena jednak s vnějším teploměrem 21, umístěným například na zdi vytápěné neznázorněné butioVy, a jednak s teplotním čidlem 22, spojeným s výstupním potrubím 8 topných okruhů 10 za regulační směšovací armaturou 18 ve. směru odběru teplé vody pro vytápění. Výstupní a vratné potrubí 8, 9 topných okruhů 10 jsou spojena propojovacím potrubím 23, v němž je zařazeno čerpadlo 24, Regulační systém 1 podle vynálezu lze snadno umístit například do tepelně izolované skříně 25.
Při úpravě teplé užitkové vody je teplota odebírané vody sledována pomocí termostatu 13, přičemž je uzavírací armatura 15 obtoku 14 uzavřena a uzavírací armatura 16 vratného potrubí 6 cirkulačního okruhu 5 otevřena. Pokud je teplota vody nižší než požadovaná, vydá termOs-tat 13 pomocí termostatického1 servopohonu 12 impuls k přestavení termostatické směšovací armatury 11 tak, aby se poměr míšení horké a vratné nebe- studené vody změnil ve prospěch horké vody z výměníku 3. Pokud je teplota vody vyšší než požadovaná, vydá naopak termostat 13 impuls k přestavení termostatické směšovací armatury 11 tak, aby se poměr míšení změnil ve prospěch vody vratné nebo studené. Z výstupního potrubí 4 cirkulačního okruhu 5 se tak odebírá teplá užitková voda o konstantní teplotě. Voda odebraná se samočinně doplňuje přívodním potrubí 7.
V případě potřeby lze termostatickou směšovací armaturu 11 vyřadit z činnosti otevřením uzavírací armatury 15 obtoku 14 a uzávřením uzavírací armatury 16 vratného potrubí 6 cirkulačního' okruhu 5 teplé užitkové vody. Zpětný ventil 17 brání pronikání .tep-lé vody do přívodního potrubí 7 studené vody.
V topném období j-e teplota vody pro vytápění sledována teplotním čidl-e-m 22 a v ovládací skříňce 20 porovnávána s údajem vnějšího- teploměru 21. Pokud teplota vody pro vytápění neodpovídá předem naprogramované teplotě, závislé na teplotě venk-Ovní, ovládací skříňka. 20 na základě vyhodnocení zjištěného- rozdílu vydá pomocí regulačního servopohonu 19 impuls k přestavení regulační směšovací armatury 18 tak, aby se zjištěný rozdíl odstranil, obdobně jako je tomu u popsané přípravy teplé užitk-o-vé vody. Z výstupního potrubí 8 topných okruhů 10 se tak odebírá ohřátá voda pro neznázorněné otopné soustavy o teplotě, cdpovídající okamžité venkovní teplotě.
Zapojením podle vynálezu -se snižují tepelné ztráty, způsobené přehříváním teplé užitkové vedy nad normovanou hodnotu a přetápěním.

Claims (4)

1. Zapojení zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody, sestávající ze zdroje horkého- média, na který je napojeno výstupní potrubí cirkulačního okruhu teplého média, vratné potrubí cirkulačního okruhu spolu -s přívodním potrubím studeného- média a výstupní a vratné potrubí alespoň jednoho topného okruhu, vyznačující se tím, že do výstupního potrubí (4) cirkulačního okruhu (5) je zařazena termostatická směšovací armatura (lij, opatřená termostatickým servopohonem (12), napojená na vratné potrubí (©) cirkulačního okruhu (5), které je spojeno s přívodním potrubím (7), kde termostatický' SerVopohon (12) je spojen s termostatem (13), spojeným dále s výstupním potrubím (4) cirkulačního okruhu (-5) za termostatickou směšovací armaturou (Tl) ve směru odběru teplého- média a dále, že do výstupního potrubí (8) -topného okruhu (10) je zařazena regulační směšovací armatura (.18) opatřená regulačním servopohonem (19), napojená na vratné potrubí (9) topného okruhu (10),
VYNÁLEZU kde regulační se-rvopohon (19j je spojen s ovládací skříňkou (20), spojenou dále jednak s teploměrem (21) pro měření nezávislé teploty a jednak s teplotním čidlem (22), spojeným s výstupním potrubím (8) topného okruhu (10) za regulační směšovací armaturou (18) ve směru odběru média pro vytápění.
2. Zapojení podle bodu 1, vyznačující se tím, že výstupní a vratné potrubí (8, 9); topného okruhu (10) jsou spojena propojovacím potrubím (23), v němž jé zařazeno čerpadlo (2.4}.
3. Zapojení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že výstupní potrubí (4) cirkulačního okruhu (5) je opatřeno obtokem (14) termostatické směšovací armatury (11), v němž je zařazena uzavírací armatura (15).
4. Zapojení podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že ve vratném potrubí (6) cirkulačního okruhu (5) je mezi termostatickou směšovací armaturou (lij a přívodním potrubím (7) zařazena další uzavírací armatura (16).
CS428881A 1981-06-09 1981-06-09 Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody CS219226B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS428881A CS219226B1 (cs) 1981-06-09 1981-06-09 Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS428881A CS219226B1 (cs) 1981-06-09 1981-06-09 Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219226B1 true CS219226B1 (cs) 1983-03-25

Family

ID=5385265

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS428881A CS219226B1 (cs) 1981-06-09 1981-06-09 Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS219226B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291918B6 (cs) Způsob a zařízení pro řízení teploty horké vody z vodovodu
EP3488313A1 (en) Reduction of the return temperature in district heating and increasing of the return temperature in district cooling
EP2963349A1 (en) Fluid-heating apparatus
EP4108996A1 (en) Modular heat station
US12077949B2 (en) Method for operating a circulation system, and circulation system
CZ211894A3 (en) Method of heating a building room and equipment for making the same
EP4108998A1 (en) Monolithic heating station with by-pass
EA036897B1 (ru) Устройство и способ регулирования систем отопления
US5697551A (en) Heating system of the type for apartments or offices in buildings
US2345277A (en) Air conditioning system
CS219226B1 (cs) Zapojení, zejména pro regulaci ústředního vytápění a přípravu teplé užitkové vody
US4966127A (en) Method and apparatus for saving energy in direct fired boilers
EP0048517A1 (en) A district or block heating system
EP4108997A1 (en) Interconnection device for heat station
US1993685A (en) Controlling device for heating systems
EP3394518A1 (en) Thermal exchange and thermal stratification system for the fluid contained in a tank and boiler comprising said system
GB2528314A (en) A heating supply arrangement
GB2250580A (en) Waterheating system
GB2511511A (en) Installation and method for controlling the supply of heated water
EP3798520B1 (en) Electronically controlled by-pass
GB2342429A (en) Flow control for boiler of central heating/hot water system
US2079453A (en) Heating or cooling system
SU1495582A1 (ru) Абонентский ввод
WO1997017575A1 (en) Liquid-circulation heating system and pump
NL193120C (nl) Regelinrichting voor ruimteverwarming.