CS218306B1 - Způsob čištění textilních tkanin - Google Patents

Způsob čištění textilních tkanin Download PDF

Info

Publication number
CS218306B1
CS218306B1 CS755780A CS755780A CS218306B1 CS 218306 B1 CS218306 B1 CS 218306B1 CS 755780 A CS755780 A CS 755780A CS 755780 A CS755780 A CS 755780A CS 218306 B1 CS218306 B1 CS 218306B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cleaning
organic solvent
fabric
mixture
minutes
Prior art date
Application number
CS755780A
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Bares
Zbynek Husak
Tomas Kubal
Marie Stejskalova
Original Assignee
Milan Bares
Zbynek Husak
Tomas Kubal
Marie Stejskalova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Bares, Zbynek Husak, Tomas Kubal, Marie Stejskalova filed Critical Milan Bares
Priority to CS755780A priority Critical patent/CS218306B1/cs
Publication of CS218306B1 publication Critical patent/CS218306B1/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Účelem vynálezu je zvýšení účinku při chemickém čištění textilních tkanin, zejména oděvů z bavlněných, vlněných a syntetických vláken a Jejích směsí kombinovaným čištěním a praním v organickém rozpouštědle, vodě a detergentu. Uvedeného účinku se dolsáhne způsobem čištění textilních tkanin, podle kterého se znečištěná tkanina nejdříve podrobí působení směsi organického rozpouštědla, např. perchloretylénu, vody a detergenu na bázi anionaktivního a neionogenního tenzidu ve hmotnostním poměru 1,4 až 2,5 : 1. Jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 2 do 10 minut při teplotě od 20 do 40 °C, jsou zastoupeny v objemovém poměru 100 : 0,5 : 0,04 až 100 : 4 : 0,4. Potom se od čištěné tkaniny oddělí například odstředěním a čištěná tkanina se podrobí po dobu od 3 do 8 minut působení organického rozpouštědla.

Description

Účelem vynálezu je zvýšení účinku při chemickém čištění textilních tkanin, zejména oděvů z bavlněných, vlněných a syntetických vláken a Jejích směsí kombinovaným čištěním a praním v organickém rozpouštědle, vodě a detergentu.
Uvedeného účinku se dolsáhne způsobem čištění textilních tkanin, podle kterého se znečištěná tkanina nejdříve podrobí působení směsi organického rozpouštědla, např. perchloretylénu, vody a detergenu na bázi anionaktivního a neionogenního tenzidu ve hmotnostním poměru 1,4 až 2,5 : 1. Jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 2 do 10 minut při teplotě od 20 do 40 °C, jsou zastoupeny v objemovém poměru 100 : 0,5 : 0,04 až 100 : 4 : 0,4.
Potom se od čištěné tkaniny oddělí například odstředěním a čištěná tkanina se podrobí po dobu od 3 do 8 minut působení organického rozpouštědla.
218300
Vynález se týká způsobu čištění textilních tkanin, zejména oděvů z bavlněných, vlněhých a syntetických vláken a jejich směsí, kombinovaným čištěním a praním v organickém rozpouštědle, vodě a detergentů.
Dosud známé způsoby chemického čištění oděvů jsou v převážné míře založeny na odstraňování nečistoty z čištěné tkaniny rozpouštěním v organickém rozpouštědle, jako jsou chlorované uhlovodíky takové jako· chlorid uhličitý, chloroform, dichloretylén a zejména trichloretylén a perchloretylén a dále chlorfluorované uhlovodíky takové jako trichlorfluormetan, tetrachlordifluoretan, dichlortetrafluoretan, trlchlortrifluoretan a případně jejich směsi. Je známo i použití rozpouštědel na bázi Uhlovodíků. Uvedená rozpouštědla používaná v běžných postupech chemického čištění textilního materiálu mají omezený rozsah detergenční účinnosti daný jejich schopností (rozpouštět především nepolární typy nečistot. To znamená, že účinnost těchto způsobů čištění je omezována charakterem nečistoty, jejím složením a vlastnostmi, zejména rozpustností v organickém rozpouštědle a jsou tudíž vhodné na odstraňování nečistoty tukové povahy na bázi přírodních tuků a olejů a minerálních olejů. Jiné známé způsoby čištění textilních materiálů využívají k dosažení vyšší detergenční účinnosti přídavek tenzidů nebo detergentů do čisticí lázně tvořené organickým rozpouštědlem. Tyto přídavné látky jsou obyčejně na bázi anionaktivních a neionogenních tenzidů a rozšiřují rozsah účinnosti čisticí lázně vůči různým typům odstraňované nečistoty a zvyšují tak celkový detergenční účinek.
U silně znečištěného šatstva však ani tyto způsoby čištění v radě případů nedostačují k dosažení žádaného stupně vyčištění textilní tkaniny a vyžadují proto dodatečné praní ve vodném roztoku pracího prostředku. Další známé způsoby proto využívají ke zvýšení čisticího· efektu lázně obsahující vedle organického· rozpouštědla vodu a detergent. Tyto kombinované způsoby čištění jsou tvořeny vícelázňovým procesem, obyčejně třílázňovým, kdy v prvé lázni přichází čištěná textilní tkanina ve styk s organickým rozpouštědlem, vodou a detergentem a ve druhé a třetí lázni s organickým rozpouštědlem a detergentem. K výraznému zvýšení čisticího efektu přispívá u tohoto způsobu jak například uvádí U. S. patent č. 3 689 211 za popsaných podmínek teprve účinek dosahovaný ve třetím stupni čisticího procesu. I když se oproti známým způsobům čištění dosahovalo vyššího čisticího efektu a kombinovaný způsob čištění rozpouštědlem a praní umožnil odstranit i nečistotu dobře odstranitelnou praním ve vodném roztoku detergentů, vyžaduje vícestupňový proces vyšší nároky na množství organického rozpouštědla na celý čisticí cyklus a s tím spojenou jeho regeneraci filtrací a destilací. Dále vyžaduje vícestupňový proceď využívající v každém stupni přídavek detergentů v čisticí lázni vyšší nároky na -spotřebu detergentů. V neposlední řadě je nevýhodou vícestupňového procesu prodloužení doby čisticího cyklu.
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob čištění textilních tkanin, zejména oděvů z bavlněných, syntetických vláken a směsných materiálů kombinovaným čištěním a praním v organickém rozpouštědle, vodě a detergentů, jehož podstata spočívá v tom, že se znečištěná tkanina nejdříve podrobí působení směsi organického rozpouštědla, například psrchloretylénu, vody a detergentu na bázi anionaktivního tenzidu alkylpolyetylénglykoléterfosforečnanu sodného s 12 až 18 uhlíkovými atomy v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu a na bázi neionogenního tenzidu alkylpolyetyléglykoléteru s 12 až 18 atomy uhlíku -v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu ve hmotnostním poměru 1,4 až 2,5 : 1, přičemž jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 4 do 10 minut při teplotě od 20 do 40 °C, jsou zastoupeny v objemovém poměru 100:0,5:0,04 až 100:4:0,4, načež se od čištěné tkaniny oddělí např. odstředěním a čištěná tkanina se podrobí po dobu od 3 do 8 min. působení organického rozpouštědla. Dále podstata způsobu čištění dle vynálezu spočívá v tom, že se před tím, než se na tkaninu působí organickým rozpouštědlem tato tkanina vystaví působení směsi organického rozpouštědla a detergentu na bázi anionaktivního a neionogenního tenzidu ve hmotnostním poměru 0,9 až 1,5 :
: 1, přičemž jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 4 do· 10 minut při teplotě od 20 do 40 °C, jsou zastoupeny v objemovém poměru 100 :0,04 až 100 : 0,4.
1 Účinek způsobu čištění textilních materiálů podle vynálezu spočívá v současném odstranění látek tukové povahy, prachu, látek na bázi uhlíkové černě, ve vodě rozpustných organických i anorganických nečistot apod., v čisticím zařízení určeném původně pouze pro čištění textilních materiálů v lázni organického rozpouštědla, a tím vyloučení dosud nutné následné operace odstraňování vodorozpustných nečistot v dalším technologickém zařízení ve vodní lázni. Dále se dosahuje významného zvýšení čisticí účinnosti bez nároků na podstatné změny ve stávajícím technologickém postupu a zařízení. Dále spočívá účinek způsobu čištění textilních materiálů podle vynálezu v tom, že čištěný materiál se současně vystaví působení dezinfekčních látek v průběhu čištění. Podstatně vyšší detergenční účinnost prostředků k odstraňování nečistoty používaných ve způsobu čištění textilních materiálů podle vynálezu a způsob jejich použití umožňuje dosáhnout vyšších nebo· srovnatelných výsledků ve dvou až třech stupních čisticího procesu ve srovná218306 r' 5 ní s dosud známými způsoby, kde se podobných účinků dosahuje ve třech až čtyřech stupních čisticího procesu (cyklu).
Toto umožňuje schopnost prostředku vytvářet s přídavkem vody v prostředí organického rozpouštědla nestabilní emulzi a v dalším čisticím stupni vodu obsaženou po odstředění v: textilním materiálu na sebe zpět vázat- a spolu s rozpouštědlem odčerpat. Způsob podle vynálezu lze též použít pro čištění silně znečištěného sortimentu (textilního materiálu) s vysokým obsahem povrchových nečistot, jako jsou například hornické pracovní oděvy, tak, že před čisticí proces popsaný pod příkladem 2 se v průmyslovém čisticím zařízení předřadí proplachovací lázeň v poměru 1 : 3,5 až 5 čištěného zboží k rozpouštědlu, a bez použití detergentu. Tato lázeň se po 3 až 5 minutách odčerpá a odstředí do destilátoru.
Používaný prostředek lze použít ve směsi s vodou pro předkaritáčování textilních materiálů při dosud používaném klasickém způsobu čištění v organickém rozpouštědle.
Způsob čištění textilních materiálů podle vynálezu je v dalším popsán na několika příkladech.
Přikladl
V průmyslovém čisticím zařízení s možností provádění základních operací — čištění — dávkování — filtrace — destilace — odstřeďování — sušení — odvětrání, o štítkové náplni 12 kg, výkonu filtru 6000 1/ /hod, výkonu destilačního· zařízení 150 1/ /hod, o počtu 38 otáček bubnu za 1 minutu při čištění a 550 otáček za minutu při odstřeďování, bylo dvoustupňovým způsobem čištěno 10 kg běžně zašpiněného textilního materiálu na bázi bavlněných, polyesterových a polyamidových tkanin a jejich kombinací, obsahujícího různé typy nečistoty hydrofobního až hydrofilního charakteru organického i anorganického původu, tj. látky tukové povahy, prach, látky na bázi uhlíkové černě, ve vodě rozpustné organické a anorganické nečistoty apod. V prvém stupni bylo k čištěnému textilnímu materiálu umístěnému v čisticím bubnu zařízení přidáno 80 1 perchloretylénu a po smočení materiálu se přidalo 160 cm3 detergentu v 800 cm3 vody, který obsahoval 43,4 %' hmot. alkylpolyetylénglykoléterfosforečnanu sodného nebo trietanolamonného s 12 až 18 uhlíkovými atomy v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu, 17,2 % hmot. alkylpolyetylénglykoléteru s 12 až 18 uhlíkovými atomy v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu, 0,6 % hmot. dezinfekčních látek na bázi 2-benzyl-4-chlorfenolu a zbytek byl tvořen perchloretylénem. Textilní materiál byl v této směsi intenzívně pro6 mícháván po dobu 3 minut bez zapojení filtračního okruhu. Po této době byla směs odčerpána od textilního materiálu a v druhém stupni bylo na čištěné zboží napuštěno čisté rozpouštědlo, které se nechalo působit na textilní materiál 3 minuty při současné filtraci. Odčerpalo a odstředilo do zásobní nádrže.
Toto i následné sušení a odvětrání bylo možné provádět použitím automatického programu. Emulzní lázeň byla použita opakovaně 4krát s tím, že při každém následném cyklu se lázeň obohatí přídavkem 30 cm3 detergentu podle vynálezu v 250 až 350 cm3 vody.
Tímto postupem bylo dosaženo účinného odstranění nečistoty z čištěné tkaniny a bělost bílé tkaniny dosáhla hodnoty reemise pro směs polyester—bavlna 65/35 60 %, pro 100% bavlnu hodnoty reemise 50 %. Textilní materiál byl rovnoměrně vyčištěn v celé ploše a ponechal si původní omak a mechanické vlastnosti.
Příklad 2
Do průmyslového čisticího zařízení s možností provádění základních operací — čištění — dávkování — filtrace — destilace — odstřeďování — sušení — odvětrání — o štítkové náplni 25 kg, obsahu filtru 130 1, výkonu destilátoru 27U l/hod, o počtu otáček bubnu 28/min při čištění a 225 až 445/ /min při odstřeďování, bylo vloženo 18 kg silněji znečištěného textilního zboží, které bylo v prvém stupni smočeno 80 1 organického rozpouštědla, do kterého bylo· přidáno 200 cm3 detergentu z příkladu 1 v 2,5 1 vody. V této směsi byl čištěný materiál ponechán 5 minut za současného otáčení bubnu bez filtrace. Pak směs odčerpána a odstředěna do destilátoru.
Ve druhém stupni bylo na čištěný materiál působeno· směsí organického rozpouštědla a detergentu na bázi anionaktivního a neionogenního tenzidu ve hmotném poměru 0,9 až 1,5 : 1 po dobu 6 minut bez použití filtrace. Pak byla směs odstředěna a odčerpána do destilátoru.
Ve třetím· istupni bylo na textilní materiál působeno po dobu 5 minut čistým organickým rozpouštědlem. Pak bylo toto odčerpáno a odstředěno do nádrže a při dalším cyklu použito na první stupeň čištění.
Tímto postupem bylo dosaženo účinného odstranění nečistoty z čištěné tkaniny a bělost bílé tkaniny dosáhla hodnoty reemise pro směs polyester—bavlna 65/35 60 %, pro 100% bavlnu hodnoty reemise 50 %L Textilní materiál byl rovnoměrně vyčištěn v celé ploše a ponechal si původní omak a mechanické vlastnosti.

Claims (2)

  1. předmEt
    1. Způsob čištění textilních materiálů, zejména oděvů z bavlněných, vlněných a syntetických vláken a jejich směsí, kombinovaným čištěním a praním v organickém rozpouštědle, vodě a detergentu vyznačující se tím, že se znečištěná tkanina nejdříve podrobí působení směsi organického rozpouštědla, například perchloretylénu, vody a detergentu na bázi anionaktivního tenzidu alkylpolyetylénglykoléterfosforečnanu sodného s 12 až 18 uhlíkovými atomy v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu a na bázi neionogenního· tenzidu alkylpolyetylénglykoléteru s 12 až 18 atomy uhlíku v alkylu a 3 až 6 moly navázaného etylénoxidu ve hmotnostním poměru 1,4 až 2,5 : 1, přičemž jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 2 do· 10 minut při vynalezu teplotě od 20 do 40 °C jsou zastoupeny v objemovém poměru 100 : 0,5 : 0,04 až 100 : 4 : :0,4, načež se od čištěné tkaniny oddělí například odstředěním a čištěná tkanina se podrobí po· dobu od 3 do 8 minut působení organického rozpouštědla.
  2. 2. Způsob čištění textilních materiálů podle bodu 1, vyznačující se tím, že se před tím, než se na tkaninu působí organickým rozpouštědlem, tato tkanina vystaví působení směsi organického rozpouštědla a detergentu na bázi anionaktivního a neionogenního tenzidu ve hmotnostním poměru 0,9 až 1,5:1, přičemž jednotlivé složky této směsi, která se nechá působit po dobu od 4 do· 10 minut při teplotě od 20 do 40 °C, jsou zastoupeny v objemovém poměru 100: : 0,04 až 100 : 0,4.
CS755780A 1980-11-07 1980-11-07 Způsob čištění textilních tkanin CS218306B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS755780A CS218306B1 (cs) 1980-11-07 1980-11-07 Způsob čištění textilních tkanin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS755780A CS218306B1 (cs) 1980-11-07 1980-11-07 Způsob čištění textilních tkanin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218306B1 true CS218306B1 (cs) 1983-02-25

Family

ID=5424950

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS755780A CS218306B1 (cs) 1980-11-07 1980-11-07 Způsob čištění textilních tkanin

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS218306B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1084289B2 (en) Dry cleaning method and solvent
US5112358A (en) Method of cleaning heavily soiled textiles
KR101068418B1 (ko) 생분해 가능한 에테르 드라이 클리닝 용매
CA2337441C (en) Dry cleaning method and solvent
US3123494A (en) Immersing contaminteo
AU738052B2 (en) Biodegradable dry cleaning solvent
US6172031B1 (en) Compositions and methods for use in cleaning textiles
AU2001275510A1 (en) Biodegradable ether dry cleaning solvent
DE2603802A1 (de) Verfahren zur reinigung von textilien
US3689211A (en) Dry cleaning method
KR101170658B1 (ko) 생분해 가능한 에테르 드라이 클리닝 용매
US4077770A (en) Textile cleaning process including soil-repellent finish
CS218306B1 (cs) Způsob čištění textilních tkanin
US3063785A (en) Process for cleaning athletic uniforms
JP2889908B2 (ja) 1浴2段式洗浄方法及び装置
US20060207035A1 (en) Biodegradable ether dry cleaning solvent
RU2173361C1 (ru) Способ для машинной влажной чистки кожаных и замшевых изделий и состав моющих средств, применяемых в данном способе (варианты)
WO1994001522A1 (en) 1,1-dichloro-1-fluoroethane based dry cleaning composition
MXPA01000402A (en) Dry cleaning method and solvent