CS218179B1 - Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu - Google Patents
Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu Download PDFInfo
- Publication number
- CS218179B1 CS218179B1 CS759680A CS759680A CS218179B1 CS 218179 B1 CS218179 B1 CS 218179B1 CS 759680 A CS759680 A CS 759680A CS 759680 A CS759680 A CS 759680A CS 218179 B1 CS218179 B1 CS 218179B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- cement
- density
- determining
- fresh concrete
- dust
- Prior art date
Links
Landscapes
- Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
Description
2
Vynález sa týká spósobu stanovenia obsa-hu cementu v čerstvej betónovej zmesi hus-tomernou metodou a zariadenie pře vykoná-váme spósobu.
Doteraz používaná metoda je založená naprincipe vážkového stanovenia. Skúškou sazisťuje zloženie čerstvej betónovej zmesi, t. j.poměru hmotnosti kameniva, cementu a vo-dy. Rozbor sa vykonává tak, že z jednéhodielu vzorky betónovej zmesi sa určí obsahvody, z druhého dielu sa za sucha, to je pre-osievaním, alebo' za mokra, to je preplavo-vaním, cez šito o velkosti otvorov 0,25 mm,určí obsah cementu a prachový podiel z ka-meniva. Súbežne rovnakým spósobom sa sta-noví množstvo zrn menších ako 0,25 mm v ka-menive za účelom korekcie množstva cemen-tu stanoveného v čerstvej betónovej zmesi.Nevýhodou tejto metody je, že výsledky roz-boru betónovej zmesi vylučuj ú možnost ope-ratívneho zásahu pre korigovanie zložiekbetonu, najma obsahu cementu, keď už jebetonová zmes spracovaná a zatvrdlá. V pod-mienkach praxe pri jednosmennej prevádz-ke skúšobných laboratórií výsledky je možnéobdržať až na druhý deň od započatia skúšky.Spósobené je to tým, že obidva spósoby sta-novenia zložiek betónovej zmesi, či už zamokra alebo za sucha vyžadujú sušenie vzo-riek. Keďže citovaná a používaná metodaneumožňuje priamu medzioperatívnu kontro-lu dávkovania obsahu cementu betónovejzmesi, nie je možné operativně pósobiť nakvalitu a hospodárnost vyrábanej betónovejzmesi. To spósobuje, že dochádza často k zby-točnému predávkovaniu, resp. poddávkova-niu cementu s dopadom na hospodárnost ale-bo kvalitu betónovej zmesi resp. finálnehovýrobku — betonu. Ďalšou nevýhodou je, žecitovaná metoda neuvádza přesnost výsled-kov s ktorou možno počítat. Citovaná metodataktiež neumožňuje váčší počet odberov kon-trolných vzoriek betónovej zmesi pre jejzdlhavosť.
Keďže v prevažňej miere skúšky vykonáváobyčajne ten istý pracovník, móže mať dlho-dobé premývanie alebo preosievanie za suchavplyv na jeho zdravie.
Uvedené nevýhody odstraňuje spósobrýchleho stanovenia obsahu cementu čerstvejbetónovej zmesi podl’a vynálezu, ktoréhopodstata spočívá v tom, že navážená vzorkačerstvej betónovej zmesi uložená na ochran-nom site sa súčasne preplavuje a vibruje.Vzniknutá vodná suspenzia cementu a pra-chu z kameniva o čiastočkách menších než90 /<m prechádza cez přepadová nádobkudo odmernej nádobky, kde sa zachytává. Pokvantitajtívnom preplachovaní vzorky čer-stvej betónovej zmesi přidá sa do vodnejsuspenzie cementu a prachu dispergačnápřísada za účelom spomalenia sedimentova-nia cementových a prachových častíc pod90 μτη. Takto upravená vodná suspenzia ce-mentu a prachu sa vypustí po predchádza-júcom zamiešaní do odmerného valca, přidása odpeňovač a po zamiešaní sa meria husto- ta vodnej suspenzie cementu a prachu. Zme-rať třeba do 15 sec. od ukončenia miešania.Z nameranej hustoty vodnej suspenzie ce-mentu a prachu určuje sa hustota cementu.Obsah cementu čerstvej betónovej zmesi saurčí podlá priamky x = 0,8856 y — 0,555 kde y značí hustotu suspenzie cementu.
Zariadenie pre vykonávanie spósobu po-zostáva z hlavice opatrenej preplachovacímidýzami, pod ktorou sú umiestnené dve o-chranné šitá a pod nimi je umiestnené pre-mývacie šito, dalej pozostáva z nádoby s vý-pustným otvorom, ktorá je na vibračnomstole, dalej je tam odmerná nádoba s mie-šadlom a automatickým spínačom určujú-cim vopred stanovená hladinu vodnej sus-penzie cementu a prachu. Výhody, ktorých sa uvedeným postupoma zariadení dosiahlo sú nasledujúce: urýchlisa celý proces stanovenia obsahu cementučerstvej betónovej zmesi oproti doteraz po-užívaným metodám na 5 až 10 minút zapředpokladu, že sa pozná predom prachovýpodiel z kameniva o čiastočkách < než90 ,um. Odpadne dlhý proces premývania,resp. preosievania a hlavně sušenia vzorky.Celý proces vykonávania skúšky je takmerplné automatizovaný. V súvislosti so skráte-ním stanovenia jednej skúšky na niekolkominút zvýši sa počet kontrolných odberovbetónovej zmesi v priebehu procesu výroby.Ďalšou výhodou je, že vynálezom sa umožníoperativně pósobiť na kvalitu betónovejzmesi. Zamedzí sa nadměrnému predávko-vaniu, resp. poddávkovaniu cementu s do-padom na hospodárnosť alebo kvalitu betó-novej zmesi, resp. finálneho výrobku. Prepraktická potřebu pre všetky druhy vyrába-ných a používaných cementov bola experi-mentálně stanovená na velkom súbore vzo-riek spoločná regresná priamka. závislostihustoty cementovej suspenzie na 'navážke adruhu použitého cementu, na vyosiatychvzorkách cementu pod 90 ^m. Na základetejto priamky z nameraných hodnot hustotycementovej suspenzie pri stanovení vzorkyčerstvej betónovej zmesi sa vypočítá obsahcementu. Pri určovaní množstva cementupódia, regresnej priamky z hodnot hustotycementovej suspenzie výsledok bude zataže-ný chybou maximum + 0,35 g pre rozsahnavážky 3 až 45 g v objeme 560 cm3. Pripredpokladanej navážke 3 kg vzorky čerstvejbetónovej zmesi pre beton s objemovouhmotnosťou 2400 kg. m’3, to zodpovedá+ 6,0 kg cementu na m3 betonu. Pri rozbore3 kg čerstvej betónovej zmesi je to presnosť+ 0,25 % hmotnosti cementu. Ďalšou výho-dou vynálezu je, že skúšobné zariadenie nastanovenie obsahu cementu čerstvej betóno-vej zmesi, sa dá veimi iahko presúvať v te-réne v stavebných podmietakach. Metoda ne-má vplyv na zdravie pracovníka.
Na připoj enom výkrese je schematicky 3 znázorněné skúšobné zariadenie na rýchlestanovenie obsahu cementu čerstvej betóno-vej zmesi. Na vibračnom stole 11 skúšobné-ho' zariadenia je umiestnená hlavica 1 opat-řená dýzami 2 na premývanie skúšanej vzor-ky betónovej zmesi. Pod hlavnicou 1 je u-miestnené ochranné šito 3 s otvormi o vel-kosti 1000 μτη. Pod týmto· sitom je ďalšieochranné šito 4 s otvormi o velkosti 500 μνα,ktoré zachytávajú hrubú frakciu kameniva.Pod ochranným sitom 4 je premývaoie šito 5s otvorom 90 μΆ. Nia vibračnom stole 11 apod premývacím sitom 5 je umiestnená ná-doba 6 na zachytávanie vodnej suspenzie ce-mentu a prachu, majúca výpustný otvor 7.Zariadenie ďalej pozostává z odmernej nádo-by 8 v ktorej je umiestnené miešadlo 9a automatický spínač 10 určujúci vopredstanovenú hladinu vodnej suspenzie cemen-tu a prachu. Odmerná nádoba 8 má na boč-nej straně zariadenia umiestnený výtokovýventil 12 na vypúšťanie vodnej suspenziek meraniu hustoty v odmernom válci.
Zariadenie na skúšanie obsahu cementuv čerstvej betónovej zmesi pracuje tak, žesa na ochranné šito 3 uloží skúšaná vzorkačerstvej betónovej zmesi. Do prevádzky sa dávibračný stol 11a súčasne sa dá do prevádz-ky premývacie zariadenie, opatřené hlavicou1 s premývacími dýzami 2 na hlavici 1. Hru-bá frakcia kamenných súčiastok sa zachytá-vá na ochranných sitách 3 a 4 a na premý-vacom site 5.
Vodná suspenzia cemntu a prachu o čias-točkách menších než 90 μΆ prechádza cezpremývacie šito 5 do nádoby 6, ktorá je opat-řená výpustným otvorom 7, cez ktorý savodná suspenzia cementu a prachu zhromaž-ďuje v odmernej nádobě 8. Po kvantitatív-nom přeplavení vodnej suspenzie vypne savibračný stol 11 a premývacia hlavica 1.Súčasne sa zapojí miešadlo 9 nachádzajúcesa v odmernej nádobě 8. Do odmernej ná-doby 8 sa přidá známy objem dispergačnejpřísady, napr. -sulfonu, za účelom udržiava-nia to je spomalovania, sedimentovania ce-mentových a prachových častíc menších než90 fim v roztoku. Odmerná nádoba 8 sa do-plní na predom známy objem, ktorý zabez-pečuje automatický spínač 10. Po dókladnomzamiešaní vodnej suspenzie cementu a pra-chu sa táto vypustí cez výtokový ventil 7 dopredom připraveného odmerného valca v ob-jeme 560 cm3. Před meraním hustoty vodnejsuspenzie sa přidá odpeňovač a zmeria hus- tota suspenzie ponorným hustomerom. Ko-rekcia na prach pod 90 μτη vzoriek kameniv.asa stanoví rovnakým spósobom. Výpočet množstva cementu spósobu podlávynálezu.
Množstvo cementu v kg pripadajúce na1 m3 čerstvej betónovej zmesi sa vypočítápodlá vzorca: [0,8856 (p c.k. — p k) — 0,555] . _ pkv (1 + % c). /o______
1000. M C [kg cementu . m-3 betonu] p c.k. [kg . m 3]p k [kg . m”3]kv = 21,43 [—] % c 0,8856 a 0,555 M [kg]χ0 [kg . m-3] — hustota suspenzie cemen-tu a prachu — hustota suspenzie prachukameniva — prepočítavacia konstantamnožstva cementu z 560cm,3 na objem 12 1 —- percentuálny zlomok hru-běj frakcie cementu (nad90 μΆ) zbytok na site 4 % sa pí-še 0,04; 5% sa píše 0,05atď. — konstanty priamky vý-počtu množstva cementuz hustoty suspenzie — hmotnost vzorky čerstvejbet. zmesi — objemová hmotnost skú-šanej vzorky čerstvej be-tónovej zmesi.
Ak vodná suspenzia cementu a prachu máinú teplotu ako 293 K, nameraná hustota sakoriguje na 293 K. Příklad výpočtu: p ck = 1035,0 kg . m~3p k — 1008,0 kg . m~3
Korekcia na hrubú frakciu cementu, to jezbytok na site 90 μΐη, 5,0 % = 0,05. /o — předpokládaná objemová hmotnost čer-stvej betónovej zmesi = 2400 kg . m-3 [0,8856 (35,0 — 8,0) — 0,555] ._. 21,43 (1 -j- 0,05). 2400 _ “ 1000.3 — = 420,4 kg cementu na m3 betonu,
Claims (3)
1. Spósob stanovenia obsahu cementu v čer-stvej betónovej zmesi hustomernou me-todou, vyznačený tým, že vzorka čerstvejbetónovej zmesi uložená na ochranné šitása preplachuje a vibruje súčasne, vzniklápremývacia vodná suspenzia cementua prachu z kameniva o čiastočkách men-ších ako 90 μτη prechádza cez nádobu s vý-pustným otvorom do odmernej nádoby,kde sa zachytává a přidává sa do nej dis-pergačná přísada, a takto upravená vodnásuspenzia cementu a prachu sa vypustí popredchádzajúcom premiešaní do odmerné-ho valca, kde sa meria jej hustota, z na-meranej hustoty vodnej suspenzie cemen-tu a prachu sa určuje obsah cementu v čer-stvej betónovej zmesi podlá priamky x = 0,8856 y — 0,555kde y značí hustotu suspenzie cementu.
2. Spósob podl’a bodu 1, vyznačený tým, žedo vodnej suspenzie cementu á prachu sapřidá před meraním hustoty odpeňovač.
3. Zariadenie pre vykonáváme spósobu podl’abodu 1, vyznačené tým, že pozostáva z hla-vice (1) opatrenej premývacími dýzami (2),pod ktorou sú umiestnené ochranné šitá(3 a 4) a pod nimi je ďalej umiestnené pre-mývacie šito (5) a pod ním je umiestnenánádoba (6), majúca výpustný otvor (7),ktorá je uložená na vibračnom stole (11),pričom k nádobě (6) je priradená odmernánádoba (8), v ktorej je umiestnené mie-šadlo (9) a automatický spínač (10) určujúcivopred stanovená hladinu vodnej suspen-zie cementu a prachu. 1 výkres
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS759680A CS218179B1 (sk) | 1980-11-11 | 1980-11-11 | Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS759680A CS218179B1 (sk) | 1980-11-11 | 1980-11-11 | Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS218179B1 true CS218179B1 (sk) | 1983-02-25 |
Family
ID=5425420
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS759680A CS218179B1 (sk) | 1980-11-11 | 1980-11-11 | Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS218179B1 (cs) |
-
1980
- 1980-11-11 CS CS759680A patent/CS218179B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| EP0125774B1 (en) | Method and apparatus for testing ready-mixed concrete | |
| CN111157403B (zh) | 一种砂中絮凝剂的检测方法 | |
| CN104568660A (zh) | 测试减水剂同混凝土适应性的方法及扩展度测试装置 | |
| US4196614A (en) | Process and device for quantitative analysis of cement and water content in fresh concrete | |
| US3203253A (en) | Apparatus for the testing of bituminous building materials | |
| CS218179B1 (sk) | Sposob stanovenia obsahu cementu v čerstvej betónovej zmesi a zariadenie pre vykonávanie spósobu | |
| CN118130776B (zh) | 一种桥梁混凝土强度检测装置 | |
| CA2322931A1 (en) | Multi-probe conductivity method for monitoring time-dependent processes in fresh cementitious and other dense slurry systems | |
| JP5248195B2 (ja) | コンクリートの流動性評価試験方法及びその装置 | |
| CN114441393B (zh) | 一种水泥混凝土和砂浆用机制砂球形度检测方法 | |
| US3419139A (en) | Apparatus for analyzing fresh concrete | |
| US1989003A (en) | Method of testing materials | |
| JPH0156704B2 (cs) | ||
| Dhir et al. | Analysis of fresh concrete: determination of cement content by the Rapid Analysis Machine | |
| JPH08211045A (ja) | ソイルセメントの強度予測方法 | |
| CN113533120B (zh) | 一种水泥净浆结粒量化方法 | |
| CN119125518B (zh) | 一种下压式新拌混凝土骨料匀质性检测系统和检测方法 | |
| JP3364209B2 (ja) | 砂の連続表面水率測定方法およびそれに使用する測定用装置 | |
| Fröhlich et al. | Influences on repeatability and reproducibility of testing methods for fresh UHPC | |
| JPS6133459B2 (cs) | ||
| US1656002A (en) | Method for proportioning total water in concrete | |
| SU1099244A1 (ru) | Устройство дл определени объемного веса заполнител | |
| CN110715872B (zh) | 一种新拌混凝土水胶比的测定方法及装置 | |
| CN119269324A (zh) | 细集料含泥量的快速测量方法和细集料含泥量的测量工具 | |
| Kelly et al. | The Kelly-Vail Chemical Technique for Water and Cement Content |