CS217869B1 - Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene - Google Patents

Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene Download PDF

Info

Publication number
CS217869B1
CS217869B1 CS156681A CS156681A CS217869B1 CS 217869 B1 CS217869 B1 CS 217869B1 CS 156681 A CS156681 A CS 156681A CS 156681 A CS156681 A CS 156681A CS 217869 B1 CS217869 B1 CS 217869B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polymerization
isobutylene
copolymerization
initiator
ammonia
Prior art date
Application number
CS156681A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Ludek Toman
Miroslav Marek
Original Assignee
Ludek Toman
Miroslav Marek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ludek Toman, Miroslav Marek filed Critical Ludek Toman
Priority to CS156681A priority Critical patent/CS217869B1/en
Publication of CS217869B1 publication Critical patent/CS217869B1/en

Links

Abstract

Předmětem vynálezu je způsob polymer!- zaee isobutylenu a kopolymerizace isobutylenu s cyklopentenem v přítomnosti chloridu vanadicitáho jako iniciátoru ze teploty 313 až 133 K, který spofiívá v tom, že polymerlzace, respektive kopolymerizace ee vyvolává nebo urychluje přídavkem amoniaku jako aktivátoru. Rychlost polymerizace ee řídí dávkováním iniciátoru a aktivátoru, případně dávkováním obou složek.najednou. Molární poměr aktivátoru k iniciátoru ee pohybuje v rozsahu 2.104 až 0,1 a s výhodou v rozsahu 5 až 0,5.The object of the invention is to provide a polymer! isobutylene and copolymerization of isobutylene with cyclopentene in the presence of chloride vanadium as initiator from temperature 313 up to 133 K, which is due to the fact that polymerization, respectively, the ee-induced copolymerization or accelerates by the addition of ammonia as an activator. The ee polymerization rate is controlled by dosing initiator and activator, optionally by dosing both components. The molar ratio of activator to initiator ee ranges from 2.104 to 0.1 and preferably in the range of 5 to 0.5.

Description

Vynález se týká způsobu polymerizaee 1sobutylénu a kopolymerlsacs lsobutylenu s eyklopentenem v přítomnosti chloridu vanadičitého jako iniciátoru.The present invention relates to a process for the polymerization of 1-butylene and a copolymer of 1-butylene with cyclopentene in the presence of vanadium chloride as initiator.

Mezi nejznéoějSÍ monomery polymerizujíeí katlontovým mechanismem patři ieobutylen.The most common monomers polymerized by the cationic mechanism include butylene.

Jako iniciátorů k polymerizaei lsobutylenu se obecné užívá látek kyselého charakteru. Tak například k přípravě nízkomolekulámích produktů se používá silných minerálních kyselin jako je např. HgSO^, H^PO^. K přípravě polyisobutylenů o vySSí molekulová hmotnosti ee používá tzv. Friedel-Craftaovýeh halogenldů, z nichž nejúčinnějěí jaou BF^ a AlCl-j. Polymerizace lsobutylenu v přítomnosti iniciátorů BF-j a AlClj vSak neprobíhají samovolně, ale pouze po přídavku tzv. koinieiátoru. Kolniciátorem obecně jeou látky, která mohou halogenidu kovu např. poskytnout proton a patří mezi ně voda, alkohol, organická kyseliny.Acidic substances are generally used as initiators for the polymerization of lsobutylene. For example, strong mineral acids such as H 2 SO 4, H 2 PO 4 are used to prepare low molecular weight products. For the preparation of higher molecular weight polyisobutylenes, it uses so-called Friedel-Crafta halides, the most effective of which are BFF and AlCl-. However, the polymerization of lobutylene in the presence of the initiators BF-1 and AlCl 3 does not proceed spontaneously, but only after the addition of a co-initiator. The carbohydrator is generally a substance that can provide a metal halide, e.g., a proton, and includes water, alcohol, organic acids.

Jako velmi slabá iniciátory literární prameny uvádějí SnCl^, FeCl^ a VCl^ (11. Chmelíř a M. Marek, J. Polym. Sel. C 22, 177, 1968; P. Lopour a M. llarak, Makromol. Chem. 134, 23, 1970; J. P. Kennedy, Polymer Chemietry of Synthetlek Elaatoaers, Part. 1, Intereelenee,Literary sources are mentioned as very weak initiators by SnCl4, FeCl4 and VCl4 (11. Chmelíř and M. Marek, J. Polym. Sel. C 22, 177, 1968; P. Lopour and M. llarak, Makromol. Chem. 134 JP Kennedy, Polymer Chemietry of Synthetlek Elaatoaers, Part 1, Intereelenee, 1970,

New York, 1968, str. 295), která neiniciují polymerizaei lsobutylenu v nepřítomnosti kolniciátorů a z hlediska dosažených molekulových hmotností poskytují nízká polyisobutyleny ve srovnání s iniciátory AlClp BF^, TiCl^ a AlBr-j.New York, 1968, p. 295), which do not initiate the polymerization of lsobutylene in the absence of carbohydrators and provide low polyisobutylenes in terms of molecular weights compared to AlClp BF 4, TiCl 4 and AlBr-1 initiators.

Později vSak bylo zjiétěno, že polymerizaee lsobutylenu v přítomnosti VC14 ee dá vyvolat účinkem světla a dosažená molekulová hmotnosti polyieobutylenu jeou vySSí než v případě použitých iniciátorů BF^ a AlCl^ (Se. AO 150 797). Fotoini cl ováná polymerizaee leobutylenu v přítomnosti VCl^ byly pak akcelerovány přídavky alkyl- nebo aryl-eloučenin alkalických kovů (M. Marek, L. Toman, J. Peeka, J. Šulc a 0. Wichterle; čs. AO 147 180) a přítomností samotných alkalických kovů nebo jejich hydridů (M. Marek, L. Toman; ča. AO 150 800). Tyto látky silně bazická povahy a tudíž zcela netypická pro kationtovou polymeraci nejenom urychlovaly polymerizaei lsobutylenu za účinku světla v přítomnosti VCl^, ale umožňovaly snížit 1 vlastní koncentraci iniciátoru. Vliv bazických látek ha polymerizaei lsobutylenu v přítomnosti sloučenin vanadu (VCl^, VOClj) prokázali taká japonětí autoři (N. Yamada, K. Shimada a T. Takemura; USA pat. 3 326 879), kteří jako akcelerátorů polymeraoe (aktivátory) použili organická aminy, jako např. anilin a jeho deriváty, dále organická elrná sloučeniny, jako merkaptany a déle prokázali aktivující účinek při užití kondenzovaných polycykllckých uhlovodíků jako např. naftalenu, antracenu a fluorenu.Later, however, it was been discovered that the polymerisation is in the presence lsobutylenu ee VC1 4 can induce the effect of light and the achieved molecular weight polyieobutylenu jeou higher than in the case of initiators used and AlCl ^ BF ^ (Se. AO 150 797). The photo-polymerized polymerization of leobutylene in the presence of VCl2 was then accelerated by the addition of alkali metal alkyl or aryl compounds (M. Marek, L. Toman, J. Peeka, J. Sulc and O. Wichterle; Czech AO 147 180) and by the presence of alkali metals or hydrides thereof (M. Marek, L. Toman; AO 150 800). These substances of a very basic nature and therefore completely untypical for cationic polymerization not only accelerated the polymerization of lsobutylene under the action of light in the presence of VCl2, but made it possible to reduce the intrinsic initiator concentration itself. The effect of bases on the polymerization of lsobutylene in the presence of vanadium compounds (VCl3, VOCl3) has been shown by such Japanese authors (N. Yamada, K. Shimada and T. Takemura; U.S. Pat. No. 3,326,879) who used organic accelerators (activators) as organic accelerators. amines such as aniline and derivatives thereof, organic elution compounds such as mercaptans and have long been shown to have an activating effect using condensed polycyclic hydrocarbons such as naphthalene, anthracene and fluorene.

Nevýhoda fotolndukované polymerizaee respektive kopolymerizace spočívá v tom, že ee tyto reakce nedají provádět v běžných dostupných komerčních reaktorech, ale vyžaduji novou konstrukci speciálního fotoreaktoru, který navíc spotřebovává elektrickou energii v osvětlovacím zařízení.The disadvantage of photolyzed polymerization or copolymerization is that these reactions cannot be carried out in commercially available commercial reactors, but require a new design of a special photoreactor which additionally consumes electrical energy in the lighting device.

Naproti tomu u reakcí prováděných ve tmě při použití dosud známých aktivátorů je polymerizačni doba velmi dlouhá 1 při velké spotřebě drahého iniciátoru.On the other hand, in the reactions carried out in the dark with the use of hitherto known activators, the polymerization time is very long 1 with high consumption of the expensive initiator.

Předmětem vynálezu je způsob polyaerizace lsobutylenu a kopolymerizace lsobutylenu 8 cyklopentenem v přítomnosti chloridu vanadičitáho jako iniciátoru sa teploty 313 až 133 K, který spočívá v tom, že polymerizaee, respektive kopolymerizace ee vyvolává nebo urychluje přídavkem amoniaku jako aktivátoru.SUMMARY OF THE INVENTION The present invention provides a process for the polyaerization of lsobutylene and copolymerization of lsobutylene 8 with cyclopentene in the presence of vanadium trichloride initiator at temperatures of 313 to 133 K by polymerization or copolymerization.

Rychlost polymerizaee se řídí dávkováním iniciátoru a aktivátoru, případně dávkováním obou složek najednou. Molární poměr aktivátoru k iniciátoru se pohybuje v rozsahu 2.10^ až 0,1 a s výhodou v rozsahu 5 až 0,5.The rate of polymerization is controlled by initiator and activator dosing, or by dosing both components at the same time. The molar ratio of activator to initiator is in the range of 2.10 to 0.1 and preferably in the range of 5 to 0.5.

Polymerizaee, respektive kopolymerizace se provádí a výhodou v bloku nebo v alifatickém a/nebo aromatickém rozpouštědle nebo v chloridu uhličitém. Lze je provádět též v halogenovaných nasycených nebo nenasycených uhlovodících, které polymerizaei raep. kopolymerizacl akcelerují.The polymerization or copolymerization is preferably carried out in a block or in an aliphatic and / or aromatic solvent or in carbon tetrachloride. They can also be carried out in halogenated saturated or unsaturated hydrocarbons by polymerization. copolymerization accelerates.

Jako alifatická rozpouštědla se používají zejména nasycené alkany obsahující 1 až 8 atomů uhlíku v molekula, jako je např. ethan, propan, butan, isopentan a heptan. Jako aromatická rozpouštědla se používají např. benzen, toluen a jejich deriváty. Jako polymeračního prostředí se s výhodou používá nasycených a nenasycených halogenových uhlovodíků obsahujících 1 až 4 atomy uhlíku v molekule, jako např. methylchloridu, ethylchloridu, methylenchloridu, propyl- nebo butylchloridu, vinylchloridu a vlnylidenchloridu.In particular, saturated alkanes having 1 to 8 carbon atoms per molecule, such as, for example, ethane, propane, butane, isopentane and heptane, are used as aliphatic solvents. As aromatic solvents, for example, benzene, toluene and derivatives thereof are used. Preferably, saturated and unsaturated halogenated hydrocarbons having from 1 to 4 carbon atoms in the molecule, such as methyl chloride, ethyl chloride, methylene chloride, propyl or butyl chloride, vinyl chloride and wool chloride, are used as the polymerization medium.

Překvapivě bylo zjištěno, že polymerizace probíhají jak při molárním přebytku amoniaku k VCl^ (např. při poměru 5:1), tak dokonce v samotném kapalném amoniaku (doposud není známo, že by polymerizace isobutylenu v takovém bazickém prostředí probíhala).Surprisingly, it has been found that the polymerizations take place both at a molar excess of ammonia to VCl 2 (e.g. at a 5: 1 ratio) and even in liquid ammonia itself (up to now, it is not known that polymerization of isobutylene occurs in such basic media).

Způsob podle vynálezu umožňuje provádět zvláště výhodně vysokomolekulární polymerizaci isobutylenu za podmínek, které jsou mnohem výhodnější než u známých postupů. Tak např. umožňuje snížit značné množství iniciátoru, což je ekonomicky výhodná. Podle vynálezu japonských autorů (US patent 3 326 879) na polymerizaci 25 g isobutylenu v 30 g heptanu při teplotě 195 K je nutné množství vanadové sloučeniny (VCl^ nebo VOCl^) 5.10-3 mol (při užití 2.10”^ mol naftalenu jako aktivátoru je polymerační doba 60 hodin pro konverzi 94%).The process according to the invention makes it possible to carry out particularly advantageously the high-molecular-weight polymerization of isobutylene under conditions which are much more advantageous than in the known processes. For example, it makes it possible to reduce a considerable amount of initiator, which is economically advantageous. According to the invention of Japanese authors (US Patent 3,326,879) for the polymerization of 25 g of isobutylene in 30 g of heptane at 195 K, the amount of vanadium compound (VCl2 or VOCl2) is required to be 5.10 -3 moles polymerization time 60 hours for conversion 94%).

Podle vynálezu při užití amoniaku jako aktivátoru se na stejné množství isobutylenu v roztoku heptanu spotřebuje pouze 2.10-4 mol VCl^ při současné zvýšené rychlosti polymerizace (za 20 minut po přídavku 2,5.10“^ mol amoniaku polymerizace proběhla do 51% konverze, jak je patrno z příkladu 8). Vysoká aktivita iniciačního systému, snížení množství drahého iniciátoru více než o jeden řád a náhrada drahého aktivátoru za velmi laciný a dostupný amoniak je značnou výhodou nového iniciačního systému. Dalěí výhodou iniciačního systému VCl^ - amoniak je provádění polymerizaci ve tmě, což umožňuje používat známé a dostupné typy reaktorů a odpadá náročná konstrukce nových fotoreaktorů.According to the invention, when using ammonia as an activator, only 2.10 -4 mol of VCl 2 is consumed for the same amount of isobutylene in heptane solution at the same time increased polymerization rate (20 minutes after addition of 2.5.10 4 moles of ammonia polymerization) as shown in Example 8). The high activity of the initiator system, reducing the amount of the expensive initiator by more than one order and replacing the expensive activator with the very cheap and available ammonia is a considerable advantage of the new initiator system. Another advantage of the VCl-ammonia initiation system is that it performs polymerization in the dark, which allows the use of known and available reactor types and eliminates the complex construction of new photoreactors.

Popis provedení a výsledky jsou dále uvedeny v několika příkladech. V níže uvedených příkladech 1 až 8 byly polymerizace a kopolymerizace provedeny ve skloněném reaktoru, který byl opatřen kotvovým míchadlem z nerez oceli. V příkladu 9 byla polymerizace provedena ve skleněné ampuli, která byla opatřena propichovacím uzávěrem. Ve věech případech polymerizace a kopolymerizace byly provedeny za suchých podmínek v atmosféře argonu, který byl zbaven kyslíku. Vlhkost monomerů, argonu a pomocných organických rozpouštědel nebyla vyšší než 3 ppm.The description of the embodiments and the results are set forth in several examples. In Examples 1 to 8 below, the polymerization and copolymerization were carried out in an inclined reactor equipped with a stainless steel anchor stirrer. In Example 9, the polymerization was carried out in a glass vial fitted with a piercing cap. In all cases, the polymerization and copolymerization were carried out under dry conditions in an oxygen-free argon atmosphere. The moisture content of the monomers, argon and organic co-solvents was not higher than 3 ppm.

Dávkování složek bylo prováděno tak, že chlorid vanadlčitý byl do reakční směsi dávkován v roztoku alifatického rozpouštědla a amoniak byl dávkován v plynném stavu přes ocelovou kapiláru, která zasahovala pod hladinu reakční směsi. Molekulová hmotnost polyisobutylenu a poly(isobutylen-eyklopentenu) byla stanovena vlskozimetrleky v roztoku heptanu při 293 K při užití vztahu [?] = 3,6.10-4 . Μ064 . (P. J. Flory J. Am. Soc. 65, 372 /1943/).The components were dosed by adding vanadium chloride to the reaction mixture in an aliphatic solvent solution, and ammonia was metered in a gaseous state through a steel capillary extending below the level of the reaction mixture. The molecular weight of polyisobutylene and poly (isobutylene-cyclopentene) was determined by wavelength measurements in heptane solution at 293 K using [?] = 3.6.10 -4 . 64 0 '64. (PJ Flory J. Am. Soc. 65, 372 (1943)).

Příklad 1Example 1

Byla provedena polymerizace 30 g isobutylenu ve tmě bez rozpouštědla při teplotě 198 K. V přítomnosti 6,42.10-^ mol VCl^ polymerace neprobíhá. Avšak po přídavku 1,35.10-4 mol amoniaku proběhla polymerace do 24% konverze za 18 minut. Byl získán polyisobutylen o molekulová hmotnosti 2,015.1 O**.Polymerization 30 g isobutylene in the dark without solvent at 198 K. In the presence 6,42.10 - ^ M ^ VCl polymerization occurs. However, after addition of 1.35 x 10 -4 mol of ammonia, polymerization proceeded to 24% conversion in 18 minutes. Polyisobutylene having a molecular weight of 2,015.1 O ** was obtained.

Přiklad 2Example 2

Byla provedena polymerizace isobutylenu (30 g) ve tmě bez rozpouštědla při teplotě 233 Κ. V přítomnosti 1,07.10-4 mol VCl^ polymerizace neprobíhá. Avšak po přídavku 1,35.10-4 mol amoniaku proběhla polymerace do 63% konverze za 35 minut. Byl získán poly1sobutylen o molekulová hmotnosti 1,35.10^.Isobutylene (30 g) was polymerized in the dark without solvent at 233 ° C. There is no polymerization in the presence of 1.07.10 -4 mol of VCl2. However, after addition of 1.35 x 10 -4 mol of ammonia, polymerization proceeded to 63% conversion in 35 minutes. Polyisobutylene having a molecular weight of 1.35 * 10 was obtained.

XX

2,78692.7869

Příkled]Example]

Byla provedena polymerizace 30 g laobutylenu ve tmě bez rozpouštědla při teplotě 253 K.30 g of laobutylene were polymerized in the dark without solvent at 253 K.

V přítomnosti 1,35.10-4 mol VC1. polymerizace neprobíhá. Po přídavku 1,5.10-4 mol amoniaku proběhla polymeraoe do 38% za 45 minut. Byl získán polyisobutylen o molekulová hmotnosti ,,28.105.In the presence of 1.35.10 -4 moles of VCl. polymerization does not take place. After addition of 1.5 x 10 -4 mol of ammonia, polymerization proceeded to 38% in 45 minutes. Polyisobutylene having a molecular weight of 28.10 5 was obtained.

Příklad 4Example 4

Byla provedena polymerizace 20 g laobutylenu ve tmě v přítomnosti 20 g heptanu a 3,5 g vinylchloridu při teplotě 203 K. Po přídavku 1,28.10-4 mol VCl^ a 3,15.10-4 mol amoniaku proběhle polymeraoe do 26% konverze ea 10 minut. Byl získán polymer o molekulová hmotnosti 1,069.106.20 g of laobutylene in the dark was polymerized in the presence of 20 g of heptane and 3.5 g of vinyl chloride at 203 K. After addition of 1.28.10 -4 mol of VCl2 and 3.15.10 -4 mol of ammonia, the polymerization proceeded to 26% conversion and 10%. minutes. A polymer with a molecular weight of 1.069.10 6 was obtained.

Přiklad 5Example 5

Byla provedena kopolymerace laobutylenu s cyklopentonem ve tmě při teplotě 233 K v přítomnosti methylenchloridu. Směs obsahovala 13 g isobutylenu, 0,6 g eyklopentenu a 30 g methylenchloridu. Do směsi monomerů v methylenchloridu bylo přidáno 5.10-5 mol VCl^. Po 8 minutách proběhla polymeraoe do 75% a byl získán kopolymer o molekulová hmotnosti 1,76.105.Copolymerization of laobutylene with cyclopentone in the dark at 233 K in the presence of methylene chloride was performed. The mixture contained 13 g of isobutylene, 0.6 g of cyclopentene and 30 g of methylene chloride. To the mixture of monomers in methylene chloride was added 5.10 -5 mol of VCl 2. After 8 minutes, polymerization was carried out to 75% to give a copolymer with a molecular weight of 1.76 x 10 5 .

PřikládáHe attaches

a) Byla provedena kopolymerace isobutylenu a cyklopentaném ve tmě při teplotě 203 K v roztoku heptanu. Směs obsahovala 16 g isobutylenu, 0,4 g eyklopentenu a 20 g heptanu.a) Copolymerization of isobutylene and cyclopentane in the dark at 203 K in heptane solution was performed. The mixture contained 16 g of isobutylene, 0.4 g of cyclopentene and 20 g of heptane.

V přítomnosti 2,0.10-4 mol VC14 polymeraoe neprobíhá. Po přídavku 3,0.10-4 mol amoniaku proběhla polymeraoe do 35% za 15 minut. Byl získán kopolymer o molekulová hmotnosti 8,23.105.In the presence of 2,0.10 -4 mol VC1 4 of polymerization does not occur. After addition of 3.0 x 10 -4 mol of ammonia, polymerization proceeded to 35% in 15 minutes. A copolymer with a molecular weight of 8.23.10 5 was obtained.

b) Byla provedena kopolymerace isobutylenu s cyklopentenem jako v případě a), ale s tím rozdílem, že do reakčního systému byl nejdříve přidán amoniak a pak teprve VC14. Polymerace proběhla do 3Í% za ,5 minut a byl získán kopolymer o molekulové hmotnosti 8,3.105.b) was performed with cyclopentene copolymerization of isobutylene as in case a), but with the difference that the reaction system was first added and then the ammonia VC1 fourth The polymerization was carried out up to 31% in 1.5 minutes to obtain a copolymer with a molecular weight of 8.3 x 10 5 .

Příklad 7Example 7

Byla provedena kopolymerizaoe isobutylenu s cyklopentenem ve tmě při teplotě 213 K v roztoku heptenu. Směs obsahovala 14 g isobutylenu, 0,7 g eyklopentenu a 13 g heptanu.Copolymerization of isobutylene with cyclopentene in the dark at 213 K in heptene solution was performed. The mixture contained 14 g of isobutylene, 0.7 g of cyclopentene and 13 g of heptane.

V přítomnosti 2,14.10-4 mol VCl^ polymerizace neprobíhá. Po přídavku 2,7.10-4 mol amoniaku proběhla polymerizace do 34% konverze za 20 minut. Byl získán kopolymer o molekulové hmotnosti 4,11.105.There is no polymerization in the presence of 2.14.10 -4 moles of VCl2. After addition of 2.7.10 -4 mol of ammonia, polymerization proceeded to 34% conversion in 20 minutes. A copolymer with a molecular weight of 4.11 x 10 5 was obtained.

Příklad 8Example 8

Byla provedena polymerizace isobutylenu ve tmě v roztoku heptanu při teplotě 195 K.Isobutylene was polymerized in the dark in a heptane solution at 195 K.

Směs obsahovala 25 g isobutylenu a 30 g heptanu. V přítomnosti 2.10-4 mol VCl^ polymerizace neprobíhá. Po přídavku 2,5.10-4 mol amoniaku proběhla polymeraoe do 51% konverze po 20 minutách. Byl získán polyisobutylen o molekulové hmotnosti 1,7.106;The mixture contained 25 g of isobutylene and 30 g of heptane. There is no polymerization in the presence of 2.10 -4 moles of VCl 2. After addition of 2.5 x 10 -4 mol of ammonia, the polymerization proceeded to 51% conversion after 20 minutes. Polyisobutylene having a molecular weight of 1.7 x 10 6 was obtained;

Příklad 9Example 9

Byla provedena polymerizace isobutylenu v kapalném amoniaku ve tmě při teplotě 223 K. Směa obsahovala 6 g isobutylenu a 3 g amoniaku. Po přídavku 1,4-10”^ mol VC14 byl po 10 minutách vyizolován polymer při konverzi 12%, jehož molekulová hmotnost byla 1,913-104.Isobutylene was polymerized in liquid ammonia in the dark at 223 K. The mixture contained 6 g of isobutylene and 3 g of ammonia. After addition of 1,4-10 "^ mole VC1 4 after 10 minutes-isolated polymer at a conversion of 12%, a molecular weight of 1,913-10 fourth

Claims (4)

1. Způsob polymerizace isobutylenu a kopolymerisace isobutylenu s cyklopentenem v přítomnosti chloridu vanadiŠitého jako iniciátoru za teploty 313 až 133 K, vyznačený tím, že se polymerizace nebo kopolymerizace vyvolává nebo urychluje přídavkem amoniaku jako aktivátora, přičemž molární pomčr aktivátora k iniciátora se pohybuje v rozsahu 2.10^ až 0,1 a s výhodou v rozsahu 5 až 0T5.Process for the polymerization of isobutylene and the copolymerization of isobutylene with cyclopentene in the presence of vanadium trichloride as initiator at a temperature of 313 to 133 K, characterized in that the polymerization or copolymerization is induced or accelerated by the addition of ammonia as activator. ^ to 0.1 and preferably in the range of 5-0 T 5th 2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že rychlost polymerizace a kopolymerizace se ří dí dávkováním iniciátoru a aktivátoru, případně dávkováním obou složek najednou.2. Process according to claim 1, characterized in that the rate of polymerization and copolymerization is controlled by dosing the initiator and activator, or by dosing both components at the same time. 3· Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že se provádí v bloku nebo v alifatickém a/nebo aromatickém rozpouštědle, nebo v chloridu uhličitém.Process according to Claims 1 and 2, characterized in that it is carried out in a block or in an aliphatic and / or aromatic solvent or in carbon tetrachloride. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že se provádí v halogenovaných nasycených nebo nenasycených uhlovodících, obsahujících 1 až 4 atomy uhlíku.4. A process according to any one of claims 1 to 3, characterized in that it is carried out in halogenated saturated or unsaturated hydrocarbons having 1 to 4 carbon atoms.
CS156681A 1981-03-05 1981-03-05 Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene CS217869B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS156681A CS217869B1 (en) 1981-03-05 1981-03-05 Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS156681A CS217869B1 (en) 1981-03-05 1981-03-05 Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217869B1 true CS217869B1 (en) 1983-01-28

Family

ID=5350360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS156681A CS217869B1 (en) 1981-03-05 1981-03-05 Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217869B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5506316A (en) Carbocationic catalysts and process for using said catalysts
Chapin et al. Copolymerization. VII. Relative rates of addition of various monomers in copolymerization
US5977293A (en) Process for continuous preparation of homopolymers of ethyleneimine
Vasilenko et al. Cationic polymerization of isobutylene in toluene: toward well-defined exo-olefin terminated medium molecular weight polyisobutylenes under mild conditions
Tüdős et al. Free-radical polymerization: Inhibition and retardation
Schacht et al. Cationic polymerization of cyclic imines. I. 1, 3, 3‐trimethylazetidine
Bevington et al. The mechanisms of retardation and inhibition in radical polymerizations. Part 1.—The retardation by p-benzoquinone of the polymerization of methyl methacrylate
US3424822A (en) Alkali metal catalyzed styrene depolymerization
Bevington et al. Polymerisation of N-vinylcarbazole. Part 1.—End-group studies on polymers prepared using azobisisobutyronitrile and benzoyl peroxide
CS217869B1 (en) Method of polymerization of the isobutylene and copolymerization of isobutylene with the cyclopentene
US3493471A (en) Acrylic acid purification
Dittmer et al. Cationic polymerization of bis (1‐alkylvinyl) benzenes and related monomers, 2. Controlled syntheses of 1, 1, 3‐trimethyl substituted polyindanes
Bevington et al. Polymerization of methyl α-cyanoacrylate. Part 1.—Initiation by benzoyl peroxide
Bevington et al. Polymerization of methyl α-cyanoacrylate: 3. Study of radical polymerization by differential scanning calorimetry
Iwatsuki et al. ΑPreparation and Polymerization of α, αα', α', 2, 5-Hexachloro-p-xylylene
Matyjaszewski et al. Cationic polymerization of styrenes by activated covalent species. Direct 1H‐NMR observation of complexes of 1‐phenylethyl acetates with lewis acids
Eley et al. The catalytic polymerisation of N-butyl vinyl ether
Schmidt‐Naake et al. The influence of charge‐transfer complexes on the copolymerization behavior of cyclic maleic acid derivatives with donor monomers
Kapur et al. Chain transfer in solution polymerization. II. Vinyl acetate
Mathew et al. Redox polymerization of 2‐hydroxyethyl methacrylate, 2. Kinetics, mechanism and solvent effect using manganese triacetate/cyanoacetic acid as the redox system
CS220233B1 (en) Method of isobutylene copolymerization with diene and vinyl aromatic monomers
Pask et al. The polymerization of acenaphthylene by carbocation salts in nitrobenzene
Cihlář et al. Polymerization of ethylene catalyzed by titanocene systems, 1. Catalytic systems Cp2TiEtCl/AlEtCl2 and Cp2TiEtCl/(AlEtCl2+ H2O)
Hawthorne et al. Kinetic and thermodynamic factors in polymer chemistry
Grotewold et al. Stoichiometric formation of methyl methacrylate oligomer by triethylaluminum in the presence of azobisisobutyronitrile