CS217224B1 - Equipment for drilling holes in furniture parts - Google Patents
Equipment for drilling holes in furniture parts Download PDFInfo
- Publication number
- CS217224B1 CS217224B1 CS327781A CS327781A CS217224B1 CS 217224 B1 CS217224 B1 CS 217224B1 CS 327781 A CS327781 A CS 327781A CS 327781 A CS327781 A CS 327781A CS 217224 B1 CS217224 B1 CS 217224B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- furniture parts
- drilling
- holes
- stops
- drilling holes
- Prior art date
Links
Landscapes
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
- Milling, Drilling, And Turning Of Wood (AREA)
Abstract
Strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců zejména vrtání otvorů pro vkládání kruhových závěsů. Strojní zařízení umožňuje vrtat otvory do nábytkových dílců po všech technologických operacích a to v plně automatizovaném cyklu všech potřebných úkonů. Podstata vynálezu spočívá v tom, že otvory do nábytkových dílců jsou vrtány až po všech technologických operacích. Toho se dosáhne tím, že nábytkové dílce jsou-přenášeny v takovém pracovním cyklu pásem a ustavení nábytkových dílců do požadované polohy je prováděno soustavou dorazů tak, aby vrtací zařízení provedlo vyvrtání otvoru v žádaném místš.Machine equipment for drilling holes in furniture parts, especially drilling holes for inserting circular hinges. The machine equipment allows drilling holes in furniture parts after all technological operations, in a fully automated cycle of all necessary operations. The essence of the invention lies in the fact that holes in furniture parts are drilled only after all technological operations. This is achieved by the fact that the furniture parts are transferred in such a working cycle by a belt and the furniture parts are set in the desired position by a system of stops so that the drilling equipment drills the hole in the desired location.
Description
Předmětem vynálezu je strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců zejména vrtání otvorů pro vkládáni kruhových závěsů.The object of the invention is a machine for drilling holes into furniture parts, in particular drilling holes for insertion of circular hinges.
V současné době se v nábytkářském průmyslu vrtají otvory do nábytkových dílců, zejména pro vrtání otvorů pro vkládání kruhových závěsů, buá na horních frézkách nebo vrtačkách s ručním přesouváním nábytkových dílců po stole zařízeni na pevné narážky tak, aby otvory byly do nábytkových dílců vyvrtány v žádaných polohách. Přesnost vrtáni je dána pečlivostí pracovníka. V případě, že po vyvrtání otvorů následují na nábytkovém dílci technologické operace povrchově dokončovací, dochází v důsledku znečištění otvorů k jejich zmeněení (menší průměr otvoru), a potom je nutno tyto otvory před montáží kruhových závěsů převrtávat ruční vrtačkou, což znamená zbytečně vícepráce, čímž se snižuje produktivita práce montáže. Znečištění otvorů vylučuje také automatickou montáž kruhových závěsů do nábytkových dílců.Currently in the furniture industry, holes are drilled into furniture parts, especially for drilling holes for inserting circular hinges, either on top milling machines or drills with manual moving of furniture parts on the table fixed fixtures so that the holes are drilled into the furniture parts in the desired positions. The accuracy of drilling is determined by the care of the operator. If surface drilling is followed by drilling holes on the furniture panel, the holes are changed due to contamination of the holes (smaller hole diameter) and then the holes need to be drilled with a hand drill before fitting the hinges, which means unnecessary extra work. assembly productivity is reduced. Hole contamination also eliminates the automatic installation of circular hinges in furniture parts.
Shora uvedené nedostatky odstraňuje strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců podle vynálezu. Otvory do nábytkových dílců jsou vrtány až po všech technologických operacích a to tak, že nábytkové dílce jsou přenášeny v taktovém pracovním cyklu pásem a ustavení nábytkových dílců do požadované polohy je prováděno soustavou dorazů tak, aby vrtací zařízení, které je součástí strojního zařízeni, provedlo vyvrtání otvoru v žádaném místě.The above-mentioned drawbacks are eliminated by the machine for drilling holes in the furniture parts according to the invention. Holes in the furniture parts are drilled only after all technological operations, so that the furniture parts are transferred in a cycle cycle of the belt and the furniture parts are set to the desired position by a set of stops so that the drilling equipment, which is part of the machinery, hole in the desired location.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že na rámu zařízení je uložen poháněný pásový dopravník, pevná vodicí lišta a přestaví tělně jsou na rámu zařízení uchycena vrtací zařízení, čelní dorazy, zadní dorazy, boční dorazy, stavitelná vodicí lišta zadní, přičemž vrtací zařízení, čelní dorazy, zadní dorazy a boční dorazy jsou opatřeny přímočarými tlakovými motory ovládanými elektrorozváděči.SUMMARY OF THE INVENTION is that a driven belt conveyor, a fixed guide bar is mounted on the machine frame, and the drilling device, the front stops, the rear stops, the side stops, the adjustable rear guide rail, and the drilling device, the front stops , the rear stops and the side stops are provided with rectilinear pressure motors controlled by the switchgear.
Pokrok, dosažený vynálezem, spočívá v tom, že navrhované strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců provádí vrtání otvorů v automatickém cyklu, což zaručuje přesnost, rychlost operací a zvýšenou produktivitu práce. Další přínos může být v odstranění mezioperační manipulace tím, že strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců může být předřazeno před montážní zařízení kruhových závěsů, čímž vznikne automatický uzel vrtáni otvorů a montáže kruhových závěsů s ručním vkládáním a odebíráním nábytkových dílců, což byl jeden z motivů vyvinout předmětné strojní zařízení pro vrtání otvorů. Výše popsaným uspořádáním dochází k úspoře pracovníků.The progress achieved by the invention is that the proposed machine for drilling holes in furniture parts performs drilling of holes in an automatic cycle, which guarantees accuracy, speed of operation and increased labor productivity. A further benefit may be in the elimination of in-process handling by allowing machinery to drill holes in furniture parts upstream of the circular hinge assembly, thereby creating an automatic knot hole drilling and assembly of circular hinges with manual insertion and removal of furniture parts, which was one of the motives to develop the subject machine for drilling holes. The above-described arrangement saves workers.
Příklad strojního zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců je znázorněn na přiložených výkresech, kde na obr.l je v nárysném pohledu, na obr.2 v bokorysném pohledu a na obr.3 v půdorysném pohledu.An example of a machine for drilling holes in furniture parts is shown in the accompanying drawings, in which Fig. 1 is a side view, Fig. 2 is a side view, and Fig. 3 is a plan view.
Strojní zařízení podle příkladného provedení z obr.1,2,3 pro vrtání otvorů do nábytkových dílců sestává z rámu zařízení χ, ve kterém je uložen pásový dopravník _2 a pohon pásového dopravníku J. Na rámu zařízení 1 je provedeno vedení na kterém je možno přestavovat do požadované polohy vrtací zařízení J>, čelní doraz 6, zadní doraz J.1, 2, 3, for drilling holes into furniture parts, consists of a frame of the device χ in which the belt conveyor 2 and the drive of the belt conveyor J are mounted. to the desired position drilling device J>, front stop 6, rear stop J.
Dále je na stejné straně rámu zařízení uchycena pevná vodicí lišta 8. Na protilehlé straně rámu zařízení 1 je uchycen boční doraz stavitelná vodicí lišta přední 10 a stavitelná vodicí lišta zadní lí‘ Za výstupní částí pásového dopravníku £ je uchycena odsávací štěrbina 11.Furthermore, a fixed guide rail 8 is mounted on the same side of the machine frame. On the opposite side of the machine frame 1, a lateral stop of the adjustable guide rail 10 and the adjustable guide rail rear 10 are mounted.
Nábytkový dílec se vkládá na vstupní část taktově posuvného pásového dopravníku 2, který přesune nábytkový dílec pod vrtací zařízení J a pak je posuv pásu zastaven. Posouváním čelního dorazu ,6, zadního dorazu T. s bočního dorazu £, což se děje působením přímočarých tlakových motorů Í3 ovládaných elektrorozváděči, je nábytkový dílec přesně ustaven v žádané poloze k pevné vodicí liště 8 za současného sevření, čímž je dán povel pro činnostThe furniture part is placed on the input part of the tactile belt conveyor 2, which moves the furniture part under the drilling device J and then the belt feed is stopped. By shifting the front stop 6, the rear stop T. with the side stop 6, as a result of the action of the rectangular electric motors 13 controlled by the switchgear, the furniture piece is precisely positioned in the desired position to the fixed guide 8 while clamping, thereby commanding.
2Í7224 přímočarého tlakového motoru 13. který přesune vrtací zařízení ji směrem k dílci a nástroj provede vyvrtání otvoru (například otvor o průměru 35 mm). Po vyvrtání otvoru je vrtací zařízení £ automaticky přesunuto do své výchozí polohy, všechny dorazy se také vrátí do svých výchozích poloh a uvolněný nábytkový dílec se přesune na pásovém dopravníku 2 do požadované polohy pro vyvrtání dalšího otvoru. V tom okamžiku se pásové dopravníky 2 zastaví a cyklus uchycení a vyvrtání otvoru se opakuje pro druhý otvor. Po tomto obrobení je nábytkový dílec přenesen pásovým dopravníkem 2 pod odsávací štěrbinu J_1_, kde se provede odsátí dřevního odpadu a nábytkový dílec je odebrán obsluhou. Všechny dorazy a vrtací zařízení jsou přestavitelné, v neměnné poloze zůstává jen pevná vodicí lišta 8, ke které je dílec vždy dotlačován. Stavitelná vodicí lišta přední 10, boční doraz £ a stavitelná vodici lišta zadní 12 se přestavují ručně dle šířky obráběného nábytkového dílce. Vodicí lišty slouží k bočnímu vedení nábytkového dílce.A linear pressure motor 13 which moves the drilling device towards the workpiece and the tool drills a hole (e.g. a 35 mm diameter hole). After drilling the hole, the drilling device 6 is automatically moved to its starting position, all stops also return to their starting positions and the released furniture piece is moved on the conveyor belt 2 to the desired position for drilling another hole. At this point the belt conveyors 2 stop and the cycle of gripping and boring of the hole is repeated for the second hole. After this machining, the furniture part is transferred by a conveyor belt 2 under the suction slot 11, where the wood waste is sucked off and the furniture part is removed by the operator. All stops and drilling equipment are adjustable, only the fixed guide bar 8 remains in the fixed position, to which the workpiece is always pressed. The adjustable guide rail front 10, the side stop 6 and the adjustable guide rail rear 12 are adjusted manually according to the width of the furniture piece to be machined. The guide rails are used for lateral guidance of the furniture part.
Strojní zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců může být osazeno jedním nebo více vrtacími zařízeními V případě počtu vrtacích zařízení £ odpovídajících potřebnému počtu vrtaných otvorů v nábytkovém dílci bude na takovémto strojním zařízení vždy jen jeden čelní doraz a jeden zadní doraz Ί_. Dalším rozšířením využití strojního zařízení pro vrtání otvorů do nábytkových dílců je možnost vytvoření automatického technologického uzlu v případě propojení s montážním automatem kruhových závěsů.The machine for drilling holes in furniture parts may be fitted with one or more drilling devices. In the case of the number of drilling devices 6 corresponding to the required number of drilled holes in the furniture part there will always be only one front stop and one rear stop na. Another extension of the use of machinery for drilling holes into furniture parts is the possibility of creating an automatic technological node in case of connection with the assembly machine of circular hinges.
Claims (1)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS327781A CS217224B1 (en) | 1981-05-04 | 1981-05-04 | Equipment for drilling holes in furniture parts |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS327781A CS217224B1 (en) | 1981-05-04 | 1981-05-04 | Equipment for drilling holes in furniture parts |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS217224B1 true CS217224B1 (en) | 1982-12-31 |
Family
ID=5372361
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS327781A CS217224B1 (en) | 1981-05-04 | 1981-05-04 | Equipment for drilling holes in furniture parts |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS217224B1 (en) |
-
1981
- 1981-05-04 CS CS327781A patent/CS217224B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| KR100209920B1 (en) | Multispindle machine for processing workpieces | |
| US5700117A (en) | Machine tool for machining panels and plates | |
| CN109894647B (en) | Numerical control drilling machine capable of automatically conveying workpieces, conveying mechanism of numerical control drilling machine and drilling method of numerical control drilling machine | |
| ATE181866T1 (en) | DEVICE FOR PERFORMING MACHINING OPERATIONS ON PLATE-SHAPED WORKPIECES | |
| EP0318966A3 (en) | Machine for processing surfaces with a device for positioning work tools | |
| US5897275A (en) | Machine tool for machining panels and plates | |
| ATE56910T1 (en) | JOINTING MACHINE FOR PROCESSING BOARDS, SQUARES AND THE LIKE. | |
| US4449986A (en) | Machine for guiding numerically controlled supports for tools used in woodworking operation | |
| ATE253996T1 (en) | DEVICE FOR MACHINING WORKPIECES | |
| CS217224B1 (en) | Equipment for drilling holes in furniture parts | |
| DE59306625D1 (en) | Joining machine for processing squared timbers or the like | |
| SE8107777L (en) | TOOL MACHINE WITH WORK PIPE FOOD | |
| KR20180001399U (en) | Work-piece fixing device for engraving machine | |
| CN209394366U (en) | CNC tapping drilling and milling machine and its processing device | |
| DE19601331C1 (en) | Machine tool for flat wooden workpiece | |
| JPS57107758A (en) | Machine tool | |
| ATE121331T1 (en) | METHOD AND DEVICE FOR PRESET CONVERSION OF CHIP-REMOVAL PROCESSING MACHINES. | |
| CN209935908U (en) | Automatic carry numerical control drilling machine of work piece and conveying mechanism thereof | |
| SE501849C2 (en) | Methods for processing wood, plastic, etc. | |
| EP3513934A1 (en) | Machine tool for machining panels | |
| ATE55568T1 (en) | MACHINE FOR PROCESSING WORKPIECES MADE OF WOOD, PLASTIC AND THE LIKE, PARTICULARLY WINDOW WOOD AND SIMILAR WORKPIECES. | |
| CN206011316U (en) | A kind of wood processing equipment | |
| JP2645207B2 (en) | Side hole drilling method and side hole drilling device | |
| ITFI910101A1 (en) | LOADER DEVICE FOR TENONING MACHINES AND SIMILAR | |
| KR200331967Y1 (en) | The drilling machine with many shafts for the woodworking |